Ziek van werk en teleurstelling 7 ZATERDAG 2 DECEM Verontivaardiging politiek over luie Turken en Marokkanen misplaatst Veertig procent van de in Nederland woonachtige Turken en dertig procent van de Marokkanen zijn arbeidsongeschikt, twee keer zoveel als Nederlanders in die leeftijdsgroep. Maken oudere Turken en Marokkanen massaal misbruik van uitkeringen of doet minister Jorritsma aan stemmingmakerij? „Jorritsma mag niet verbijsterd zijn. De overheid heeft dit met open ogen laten gebeuren."En: „De helft van de arbeidsongeschikten kan weer aan de slag. ijn praten is roepen. Net als dat jvan minister Jorritsma, 'alleen niet zo ongenuanceerd'. O. Baha- dir (61) is Turk en al dertien jaar arbeidson geschikt. Het steekt hem dat Jorritsma, nota bene een partijgenoot, heeft gezegd dat 'bij bepaalde bevolkingsgroepen een cultuurtje bestaat waarin een uitkering als gewoon wordt ervaren'. „Waar haalt ze het vandaan? Ze heeft zomaar iets geroepen. Je kunt toch niet cultuurgebonden ziek worden?" Bahadir kwam in de jaren zeventig naar Nederland om geld te verdienen. „In Turkije was ik ook bouwvakker, maar verdiende er bijna niks. Toen een Nederlandse firma in Turkije timmerlieden kwam werven, heb ik een contract getekend en ben afgereisd. Naar Bergen op Zoom, Uden, Elburg, Wezep, Kampen. In het begin beviel het me niks. Ik was boos. Ik sprak de taal niet en werd ge dwongen werk te doen waarvoor ik helemaal niet was aangesteld. Ik ben gediplomeerd timmerman, maar ik was alleen maar aan het sjouwen, moest grondwerk doen, stond tot aan mijn knieën in het water. Met behulp van een tolk heb ik mijn chef toen gewezen op mijn contract als timmerman en vanaf dat moment ging het beter." Na tien jaar werken had hij genoeg geld gespaard om zijn vrouw en vijf kinderen te laten overkomen. Zijn laatste klus was de bouw van een nieuwe brug in Kampen. „Ik had een tennisarm en kon mijn rechterhand niet meer gebruiken. Ik ben twee keer geope reerd, maar het heeft niet geholpen." Op 48-jarige leeftijd werd Bahadir afge keurd en als arbeidsongeschikt bestempeld. Uitkeringsinstanties maakten duidelijk geen enkel plan met hem te helpen. Een Turk van 48 jaar heet 'niet bemiddelbaar'. Bahadir schoolde zichzelf om tot sociaal consulent. Op 50-jarige leeftijd stond hij te trappelen om zijn nieuwe beroep uit te oefenen. Maar niemand die hem wilde. Te oud. „Jammer, maar het is niet voor niets geweest. Ik doe nu veel vrijwilligerswerk, was jarenlang voorzit ter van het inspraakorgaan Turken en ben actiefin de WD." Overdreven Liefst 40 procent van de Turken en ruim 30 procent van de Marokkanen van boven de veertig zijn arbeidsongeschikt, twee keer zo veel als Nederlanders in die leeftijdsgroep. Voor het eerst zijn er cijfers omdat het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) de ge gevens van uitkeringsgerechtigden eenmalig mocht koppelen aan het bevolkingsregister. Keuringsartsen mogen niet registreren op nationaliteit. Zij hebben de afgelopen jaren talloze Turken en Marokkanen gekeurd en herkeurd. De cijfers zullen hen niet verba zen. Maar ze mogen niets zeggen over iets wat ze niet behoren te weten. Het Sociaal Cultureel Planbureau (SCP) weet uit enquêtes al jaren dat het aantal ar beidsongeschikten onder oudere allochto nen hoog is. Het SCP heeft er keer op keer op gewezen. P. Tesser, coördinator Minderhe- denonderzoek van het SCP, is dan ook ver baasd en verbolgen over de politieke com motie van afgelopen week. „Jorritsma en Vermeend mogen niet verbijsterd zijn over de cijfers, omdat ze die allang moeten ken nen. Vanaf eind jaren tachtig is er al op ge wezen. De politieke verontwaardiging is zwaar overdreven en misplaatst. De overheid wist van de problematiek maar heeft jaren lang de ogen ervoor gesloten." Oudere allochtonen zijn veelal laag ge schoold en voor negentig procent aangewe zen op lichamelijk werk. In fabrieken of in de bouw is het risico van lichamelijke klachten veel groter dan op kantoor, waar de meeste Nederlanders in deze leeftijdscategorie wer ken. Tesser: „Voor een deel hebben de Turk se en Marokkaanse arbeidsongeschikten reële lichamelijke klachten opgelopen in risi covolle bedrijfstakken. Een ander deel man keert lichamelijk niets, maar is bij reorgani saties de WAO ingeloodst. Zij konden niet mee in de nieuwe productieprocessen. Ou dere allochtonen zijn vaak laag opgeleid en hebben een taalprobleem. Ze passen niet in de nieuwe manier van bedrijfsvoeren waar mensen veel meer taken tegelijk moeten ver richten." Hoeveel gezonde allochtonen zo van de werkvloer zijn verdwenen, is niet bekend. Het Landelijk Instituut Sociale Verzekerin gen (LISV) start binnenkort een onderzoek naar de oorzaken van het grote aantal WAO'ers onder oudere allochtonen. Psychisch In Turkse en Marokkaanse kring hebben ze wel een idee over de uitkomsten van het on derzoek. Bijna iedereen kent iemand die is bezweken onder het zware werk op de scheepswerf of in de bouw, de textielindu strie of de papierfabriek met zijn penetrante lijmgeur. En iedereen kent wel iemand die arbeidsongeschikt is verklaard bij faillisse menten of reorganisaties. Mensen die ge zond waren, maar nu klagen over psychische problemen omdat ze al jarenlang aan de kant staan. Klachten waar een keuringsarts zich vaak geen raad mee weet, maar die voor oudere allochtonen heel herkenbaar zijn. Bahadir: „Wat denk je als je tien jaar alleen hebt ge leefd, gescheiden van je gezin. Dan ga je pie keren. Je voelt je eenzaam, krijgt heimwee. En dan krijg je maagklachten. Op een foto is daar niets van te zien. Maar ik slik dagelijks een tablet voor mijn maag, anders kan ik niet eten." Volgens bestuurslid Demirbas van de Turkse Arbeiders Vereniging kampen veel gastarbeiders van het eerste uur met psycho somatische klachten. „De eerste generatie heeft extreem hard gewerkt in vaak ongezon de omstandigheden. In het weekend werd soms nog doorgewerkt om geld te sparen voor de familie in Turkije. Vrouw en kinde ren dachten dat vader het ver weg helemaal had gemaakt. Bij de hereniging in Nederland blijkt anders. Iedereen is teleurgesteld. Dan komen de reorganisaties in de indu strie. Veel allochtonen zijn niet meer nodig en worden via de ziektewet de WAO inge duwd. Het is een trieste groep mensen. Een zaam vaak en heel erg ongelukkig. Ze zien dat ze geen deel meer uitmaken van een op volle toeren draaiende samenleving. Ze wij ten dat aan hun eigen gebreken: hun geringe opleiding en gebrekkige Nederlands. Ze hoefden de taal niet te leren want ze zouden terugkeren. Ze werden destijds op Schiphol met bussen opgehaald, naar barakken gere den om de volgende dag in de fabriek te gaan werken." Eenmaal in de WAO is het voor een alloch toon drie tot vier keer zo moeilijk om weer aan de slag te komen als voor een Nederlan der, stelt het instituut voor multiculturele ontwikkeling Forum. „De oudere groep al lochtonen is zelf niet vaardig genoeg om te rug te komen. En in reïntegratie is nooit ge- investeerd. Vanuit economische motieven, een schreeuwend tekort aan arbeidskrach ten, komt het nu plotseling heel hoog op de agenda", zegt R. Egberts, hoofd arbeid en onderwijs bij Forum. Taalprobleem De overheid heeft eerst oogluikend toege staan dat talloze allochtonen in de WAO ver dwenen en heeft vervolgens nauwelijks iets gedaan om hen aan werk te helpen. Tesser: „Bij arbeidsbureaus komen deze mensen te recht in de groep 'niet bemiddelbaar'. Die Percentage mannen naar etnische afkomst, dat een beroep doet op een uitkering Jongeren (15-39 jaar) Ouderen (40-64 jaar) Turk. Mar. Suri. Antil. Ned. Turk. Mar Suri. Antil. Ned. GPD-graphics/R.S Bron: CBS (2000) FOTO CPD ROLAND DE BRUIN vinden dat er geen eer aan te behalen is en richten zich op meer kansrijke groepen. Het is ook moeilijk om deze mensen aan een baan te helpen. Het werk is de afgelopen vijf tien jaar sterk veranderd. Veel uitkeringsge rechtigden hebben geen relevante arbeidser varing. Hun opleidingsniveau is vaak laag en ze hebben een taalprobleem." Tesser spreekt niet van een verloren gene ratie. De WAO is geen eindstation. Hij schat dat ongeveer de helft van de WAO'ers weer aan de slag zou kunnen. „Maar dan moeten ze relevante werkervaring opdoen in gesub sidieerde banen. En Nederlands leren. Ver plicht. Ook als je vijftig bent. Als je dat niet doet, geef je mensen op en dat kan niet." Ook de Turkse Arbeiders Vereniging meent dat met een goede begeleiding zeker de helft van de Turkse en Marokkaanse ar beidsongeschikten weer aan de slag kan. De mirbas: „Er zijn 240.000 vacatures in Neder land. Men haalt bouwvakkers uit Spanje, las sers uit Ierland, seizoenarbeiders uit Polen, verzorgenden uit Zuid-Afrika en ICT'ers uit India, terwijl er meer dan een miljoen uitke ringsgerechtigden zijn in Nederland. En daar is geen groep bij die in een half jaar tijd in formatie- en communicatietechniek kan le ren? Natuurlijk wel! We moeten het volwas senenonderwijs omvormen en investeren in de mensen die hier twintig, vijfentwintig jaar zijn." Dank zij inspanningen van de gemeente Gouda heeft A. Elhillali (49), Marokkaan en vader van vijf kinderen, vanaf volgende week weer een baan. Vijf jaar heeft hij tevergeefs gesolliciteerd. „Nederlanders en jongeren hebben voorrang. Niemand wil een oudere Marokkaan zonder diploma. Het verst ben ik nog gekomen in de procedure voor gevange- nenbewaarder, waar ik uiteindelijk ben afge wezen op een conditietest." Toen hij in 1972 naar Nederland kwam, was een baan vinden geen probleem. Hij heeft zeventien jaar in de buitendienst ge werkt: graven, kabels sjouwen en leggen. Hij werkte in de bouw, in een fabriek en was een jaar postbode. Toen de KPN in 1994 zijn jaarcontract niet wilde verlengen („waarom weet ik niet") raakte hij werkloos. „Ik moest van de gemeente volwassenen educatie gaan doen, administratief werk le ren. Ik heb het diploma niet gehaald, maar heb toch veel geleerd. Ook met computers. Ik kan nu briefjes lezen en een beetje schrij ven. Dankzij het project langdurige werklo zen heb ik volgende week weer een baan, als conciërge op een school. Ik ben heel blij. Zo lang ik kan werken, wil ik werken. De Neder landse regering moet andere mensen ook aan werk helpen. Zonder hulp wordt het moeilijk. Werkgevers willen geen oudere al lochtonen." MONIQUE DE KNEGT

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 52