H De jacht van de witte alliantie op de arme zwarte stem ZATERDAG 2 DECEMBER 2000 'Het ANC staat voor banenverlies, corruptie en misdaad' et lijkt het werk van dokter Basson, de bizarre cardioloog die in de Apartheidsjaren che- ïische wapens ontwikkelde maar ook pro eerde een pil uit te vinden die de huid van en blanke tijdelijk zwart moest maken, landig voor infiltratie in de ANC-gelederen. Ie leider van de Democratische Alliantie, ony Leon, ontkent het hevig, maar zijn ge- cht op de echt overal hangende DA-verltie- ingsposter is zo donker gemaakt en zijn ha- »n zijn zo kort, dat je hem bijna voor een warte en in elk geval voor een kleurling zou •rslijten. De begeleidende tekst is 'DA - Dor alle mensen'. Een andere tekst op posters, die vooral in lanke wijken verspreid zijn, staat 'Nagel ze ast en sluit ze op', wat in het Engels - 'nail jem and jail them' - een tikkeltje anders linkt. 'Zij' zijn de criminelen die volgens de lemocratische Alliantie zowel zwarten als lanken teisteren. Maar in het witte Zuid- frika zijn 'zij' in het dagelijks spraakgebruik ok nog steeds 'de zwarten'. Meerdere inter- retaties dus en dat lijkt een gevolg van het 'iit dat de Alliantie, waarin de Democrati ze Partij en de Nieuwe Nationale Partij zijn pgegaan, bij de lokale verkiezingen van vol- ende week zeer uiteenlopende kiezersgroe- en aan zich wil binden. ony Leon stormt het land door en is even in aapstad. Hij is gehaast, maar ook geïrri- lerd. De avond ervoor heeft de staatszender /\BC een film uitgezonden waarin te zien is oe zes blanke politieagenten drie zwarte nmigranten op weerzinwekkende wijze af- ïigen en door hun honden laten bijten. De atie is in shocktoestand en voelt zich terug worpen in de tijd. ,,Ik ben geschokt, na- ïurlijk", zegt Leon. Maar hij nuanceert di et en gaat in de tegenaanval. ,,Ik ga ervan it dat dit niet representatiefis voor de Zuid- ffikaanse politie. Aan de andere kant ge- eurt het ook in Los Angeles. Wat ik me af- :aag, is waarom de tape, die twee jaar oud nu in de openbaarheid komt. Zou het iets iet de verkiezingen te maken hebben?" Leon lacht grimmig en bevestigt zijn repu- itie van politieke terriër. Klein van stuk, larmant, intelligent, maar ook keihard. Al-" jd in de aanval en altijd profiterend van ga- in in de ANC-defensie. Mbeki weet er alles ui. De hele aids-discussie zou waarschijn- jk niet zo zijn geëscaleerd als Leon zich niet d had vastgebeten in het getheoretiseer van e president over de relatie tussen HIV en ids. De weigering van de regering aids-rem- ïers te geven aan zwangere vrouwen en achtoffers van verkrachting, is voor de impagne van de DA een godsgeschenk. „De leiders van het ANC misleiden de ïensen", zegt Leon. „En dat in een land met an het einde van dit jaar zes miljoen sero- ositieven. Men is medeverantwoordelijk Dor de dood van miljoenen landgenoten." ion garandeert dat daar waar de DA aan de ïacht komt, de aids-medicijnen voor 'ge- oemde vrouwen gratis zullen worden ver trekt. Niet de routine van iemand die zich eet te bewegen in de zakenwereld, onder- reept hij dat elke lokale overheid in contact an en mag treden met een farmaceutische idustrie. Zelf heeft hij kort geleden tijdens •n reis door Europa met die industrie on- jrhandeld over prijzen. Zuid-Afrika gaat 5 december naar de stembus voor lokale verkiezingen. De eerste vuurproef voor het ANC in het Mbeki- tijdperk. Zonder de magie van Nelson Mandela, maar met economische tegenwind en omstreden standpunten over aids en Zimbabwe, blijkt de voormalige bevrijdingsbeweging kwetsbaar. De blanke oppositiepartijen ruiken bloed en hebben zich verenigd om de Zuid-Afrikanen wèl aidsremmers te geven en het land te behoeden voor een 'Zimbabwaanse toekomst'. De arme, gedesillusioneerde zwarte is de nieuwe doelgroep. Maar hoe overtuig je die te stemmen op de Democratische Alliantie, een mix van kampioenen van de vrije markt en erfgenamen van de Apartheid? Een reportage uit Kaapstad, waar het nieuwe recept vorig jaar op provinciaal niveau heeft gewerkt. Met dank aan de arme kleurlingen. Aids is een dankbaar punt in de verkiezings strijd, maar dat is ook het verlies van 500.000 banen sinds het ANC in 1994 aan de macht kwam. Het ANC is volgens Leon gevangene van de vakbonden en vermoordt het eigen initiatief door een woud van regels en wet ten. 'Banen scheppen' is het toverwoord en de reden waarom Leon in Kaapstad ook een donkere parkeergarage bezoekt. In de hoek worden auto's gewassen: het is het geïmproviseerde bedrijfje van de 41-jari ge ldeurling Peter de Bruyn. Met hulp van een lid van de Nieuwe Nationale Partij, de erfgenaam van de tot zes jaar geleden al machtige Nationale Partij (NP) van Botha en De Klerk, heeft De Bruyn de goot en de fles weten te verruilen voor het vrije onderne merschap. „Peter's Car Wash is het bewijs van wat arme mensen die op straat leven kunnen bereiken", zegt Leon. Hij presenteert het DA-plan van de 'op- portunity-bonnen', die de echt kansarmen kunnen inruilen voor een opleiding of een kapitaaltje om een bedrijf te beginnen. „Ruim 18 procent van alle economische acti viteit speelt zich af in het informele circuit. Van de honderd weten zich maar drie te ont wikkelen tot echte winstgevende onderne mingen. Met een beetje hulp kunnen kleine pareltjes worden gecreëerd en raken de tege lijk de binnensteden verlost van veel over last." Banen zijn er volgens Leon genoeg. „Werklozen kunnen prima ingezet worden bij het schoonhouden van de stad. Met al die wind hier is er, denk ik, troep genoeg. Betaal mensen per gevulde vuilniszak. Stimuleer en je zal zien dat het resultaat oplevert." Liberaal Het is de taal van de liberaal. Leon vertegen woordigde tijdens de Apartheid het Engels talige deel van het blanke establishment. Za kenmensen vooral, die zich politiek afzijdig hielden. Ze beschouwden de Apartheid als een abjecte uitvinding van de Afrikaners, maar, zoals diezelfde Afrikaners graag zei den, ze profiteerden er op zakelijk gebied wel degelijk van. Zijn Democratische Partij (DP) ontwikkelde zich na 1994 stormachtig. Het ging ten koste van de (Nieuwe) Nationale Partij. Vorig jaar bij de nationale verkiezin gen kreeg Leon 9,5 procent van de stemmen, zeven keer zoveel als vijf jaar daarvoor. De Nieuwe Nationale Partij dook van 20,3 naar 6,7 procent. In de provincie West-Kaap, waarvan Kaap stad hoofdstad is, handhaafde de NNP zich echter tijdens de provinciale verkiezingen met 38,4 procent van de stemmen, tegen 11,2 voor de DP. De twee partijen, ondanks hun verschillen, besloten tot een alliantie, en wisten zo het ANC, dat van 30 naar 42 pro cent was gegroeid, naar de oppositie te ver wijzen. De anti-ANC-formule moet nu lan delijk worden beproefd, zoals Leon zegt, „ter voorkoming van een eenpartij staat naar Zimbabwaans voorbeeld." Kleurlingen „De West-Kaap is het enige licht in de duis ternis", zegt Peter Marais, kandidaat namens DA voor het burgemeesterschap van Groot Kaapstad. Marais is flamboyant, macho, po pulist én kleurling. Hij heeft in zaken gezeten en is al dertien jaar actief voor de Nationale Partij. Marais schaamt zich niet voor zijn verleden, waarin hij een cruciale trait d'union was tussen de 'bruinmense' en de partij die de Apartheid uitvond. Een collabo rateur, zeggen veel ANC-ers. Voor de NP wa ren de kleurlingen - het mengras ontstaan uit vooral Nederlandse blanken, door hen geïmporteerde slaven uit toenmalig Indië en het autochtone Khoikhoi-volk - tweede rangsburgers. En dat was een tree hoger dan die waarop de zwarte meerderheid was neer gezet. Drie eeuwen leefden ze samen met de 'witmense', die hen slecht behandelden en tot alcoholisme veroordeelden, maar die toch meer voor hen betekenden dan de zwarten. Ze spraken bovendien dezelfde taal: het Afrikaans. De kleine en soms nutteloze privileges, zoals de eigen kamer die ze kre gen samen met de Indiërs in het Apartheids- parlement, vertaalde zich in trouw. Ook na de afschaffing van de Apartheid. In 1994 haalde de Nieuwe Nationale Partij dankzij de kleurlingen hier de winst binnen en vorig jaar kreeg de NNP in de provinciale verkie zingen nog steeds 38 procent van de stem men. Iets minder dan het ANC. De verkiezingen dit jaar volgen opnieuw raciale lijnen en worden hier weer beslist door de kleurlingen. Volgens de peilingen 'zweeft' veertig procent van het Kaapse elec- Peter Marais (links) voert campagne in squat- tercamp Chris Hani. Rechts Marthinus van Schalkwijk, tweede man van de Democrati sche Alliantie. foto eelco van der linden toraat. De meesten zijn kleurling. De verkie zingscampagne concentreert zich derhalve op de Cape Flats, het zanderige intermezzo tussen het mondaine Kaapstad en de vrucht bare wijnheuvels van Stellenbosch, waar de 'niet blanken' werden gedumpt door het apartheidsregime en nu nog steeds de meer derheid van de Kaapse bevolking woont. Een bonte verzameling townships, een soort So- weto van Kaapstad, met de bekende proble men: werkloosheid, armoede en misdaad. Marais kent het gebied op zijn duimpje. Hij rijdt rond met een rode antieke bus vol lawaaiige supporters en een jazzband. „DA het die rechte persoon om armoede in kaap stad aan te pak: Marais!!", brult een vrouw vanuit de bus en doet dat zo hard dat ze haar kunstgebit verliest. Naast haar staat, fors de tonerend in zijn strak gestreken ruitjesover hemd, de jeugdige leider van de Nieuwe Na tionale Partij en tweede man van de DA, Marthinus van Schalkwijk. De erfgenaam van de enige echte Apartheidspartij mist het charisma van Leon, maar is vastbesloten zijn greep op het Kaapse electoraat te behouden. Het wapen is, net als vroeger, het ANC. „Na zes jaar regeren zijn de armoede, de werkloosheid en de misdaad alleen maar toegenomen. Een op de vier kinderen in Zuid-Afrika gaat met honger naar bed. Voor het ANC komt eerst de partij en daarna de rest", zegt Van Schalkwijk. Hypocriet? Van Schalkwijk geeft toe dat de problemen die het ANC moet oplossen voor een niet gering deel zijn veroorzaakt door de partij waarin hijzelf is opgegroeid. „Maar het gat is groter geworden, en dat wrijf ik het ANC aan." Wrang De \Tolijke bus zet koers naar een squatter- camp (een soort permanent vluchtelingen kamp) genoemd naar Chris Hani, de popu laire ANC-er die voorbestemd leek Mandela op te volgen en vlak voor de verkiezingen van 1994 werd vermoord door twee blanke racisten. Dankzij vooral de bemiddelende kwaliteiten van Mandela liep het toen niet uit op een oorlog tussen zwart en wit. Van Schalkwijk erkent dat er wrange symboliek schuilt in zijn bezoek aan het kamp, maar hij benadrukt dat hij 'nieuw' is en ook dat in het nieuwe Zuid-Afrika je maar één keus hebt: „Het is aanpassen of vertrekken: ik heb er voor gekozen me aan te passen." Marais en Van Schalkwijk lopen een half uurtje door het stof. „Terwijl jij zonder water en stroom zit, sluit het ANC corrupte wapen deals", oreert Marais tegen een zwarte vrouw met een klein kind in haar armen. Ze beaamt in pure misère te leven en glimlacht als Marais en Van Schalkwijk haar voorzie ningen, veiligheid en werk beloven. „Het ANC denkt alleen aan de vrienden van de partij", roept Marais tegen een kleurling, en speculeert duidelijk op het idee dat het ANC een partij voor zwarten is, die kleurlingen niet ziet staan vanwege hun positie tijdens de Apartheid. Maar ANC-aanhangers zijn er ook in dit kamp: onder aanvoering van de 65-jarige Ronnie Petersen uiten ze hun woede. „Het is de eerste keer dat jullie je hier laten zien. Schande! We wonen hier al vijftien jaar in deze omstandigheden en nu moeten we op de DA stemmen", schreeuwt hij. Petersen is een' van vele zwarten uit de voormalige thuislanden Transkei en Ciskei die in de af gelopen twintig jaar naar de Kaap zijn ge trokken. Het is een doom in het oog van het witte Kaapstad, ook omdat ze bijna allemaal op het ANC stemmen. De blanken menen dat het ANC de immigranten lokt om verkie zingen te winnen. Vragen om nu op de DA te stemmen, is voor Petersen echt te veel. „Het weinige wat we hebben, hebben we te dan ken aan het ANC", roept hij kwaad. Er ont staat tumult, er wordt geduwd en Van Schalkwijk krijgt een bord met de beeltenis van Mbeki in zijn handen gedrukt waarmee hij de volgende dag in de lokale krant zal staan. Het gezelschap maakt zich snel uit de voeten. „Domapen, domapen", klinkt het luid. Tegenpool De kandidaat van het ANC, Lynne Brown, is de absolute tegenpool van Marais. Ze is ge selecteerd door Mbeki zelf, omdat ze beant woordt aan alle eisen van de door hem zo gezochte 'nieuwe mens': geen opportunisti sche carrièremaker, maar iemand die zich helemaal geeft voor de gemeenschap. Brown heeft nog nooit een uitvoerende functie ge had. Ze is opgegroeid in de partij, waar ze zich vooral bekommerde om vrouwen. Jong en ook verlegen, wat geen geringe handicap is in de strijd met de luidruchtige Marais. Maar ze is wel zelf afkomstig uit de Cape Flats èn kleurling; het blijkt zelfs uit haar naam, dezelfde die op de posters zo mooi rijmt met Cape Town. Ze 'doet' dezer dagen vooral de townships met kleurlingen, „ook omdat we van 92 pro cent van het zwarte electoraat zeker zijn." Net als DA belooft het ANC de allerarmsten gratis water en elektra. In het winkelcentrum in Elsiesriver bestaat het lokale ANC-comité uit tien man. Ze keert snel terug uit de super markt, „omdat het niet goed is de mensen bij het boodschappen doen te storen." Bui ten praat Brown met mensen die worden opgevangen door Sandra, een vrouw die wèl weet te overtuigen en is overgelopen van de NNP. „Echt, ze hebben alleen oog voor ons als er verkiezingen zijn", zo motiveert ze de overstap. Leonard Maart, die op wijkniveau ANC- kandidaat is, zegt dat het 'afgrijselijk moeilijk is' de kleurling te overtuigen. „We zijn eeu wenlang gehersenspoeld. De witte baas had altijd gelijk, en twijfel daaraan ontwikkelt zich zonder onderwijs en met veel gratis drank niet snel. Onze mensen zijn bijna alle maal nog half analfabeet." Volgende stop van Brown is het beruchte Manenberg. De meeste inwoners zijn afkom stig uit District Six, de wijk nabij het centrum van Kaapstad die in de jaren zestig en zeven tig letterlijk werd platgewalst omdat ze 'blank gebied' moest worden. Manenberg heeft de meeste en gewelddadigste bendes. Drie dagen voor het bezoek is er een zeven jarig meisje vermoord. Marais is, met foto graaf, al langs geweest bij de rouwende ou ders, die wonen in een van de uitgewoonde flats, eigendom van de gemeente. Hier geen ontvangstcomité. In een klaslo kaal van een verder uitgestorven school legt Brown aan een groep vrouwen uit hoe een beroep te doen op de al bestaande steun voor de allerarmsten en hoe zich te organise ren, hoe plannen te maken. Later zegt ze: „Je moet de mensen over de meest simpele din gen informeren. Ze weten weinig van rech ten, zijn gigantisch geïndoctrineerd. Het idee is: zonder de witmense komen wij bruin mense nergens, helemaal nu het zwarte ANC de macht heeft. Maar ik zeg: je wordt nu al zes jaar geregeerd door de Witmense, wat is je winst? En dan beginnen ze na te denken en zeggen ze: je hebt gelijk, misschien beter het ANC." EELCO VAN DER LINDEN l<öpt» De bus van de Democratische Alliantie wordt verjaagd door ANC-supporters. foto eelco van der linden

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 49