'Boeken zijn goede manier om snel in andere wereld te komen' OOG in OOG 532 ZATERDAG 2 DECEMBER 2000 Melanie Schultz van Haegen. Geboren op 28 juni 1970 in Rheden. Getrouwd en woonachtig in Leiden, waar zij in 1994 voor de WD in de gemeenteraad werd gekozen. Sinds oktober vorig jaar is zij wethouder van onder meer Economische Zaken, Toerisme en Parkeerbeleid. door AAD RIETVELD Melanie Schultz: „Dat vind ik een heel mooi gegeven, dat iemand zo geobsedeerd wordt door zijn opdracht, dat die zijn leven gaat beheersen. FOTO HIELCO KUIPERS 6. Waarover heeft u in uw leven het meeste verdriet gehad? Ik heb nog heel weinig verdriet gehad in mijn leven, gelukkig. Maar als ik dan toch moet kiezen: in juni 1997, een week voor dat ik zou gaan trouwen, kreeg mijn oma een hartaanval en kwam zij in het zieken huis terecht. Terwijl zij zich er juist zo op had verheugd om haar eerste kleindochter in het huwelijksbootje te zien stappen. Dat is een vreemde tijd geweest. Op maandag is mijn oma ingeslapen, op vrijdag was de crematie en op zaterdag het huwelijk. Dat hebben we door laten gaan, dat wilde zij ook. Maar met name mijn vader had, het daar erg moeilijk mee. Ja, dat was een ver drietige periode. Maar het had ook iets moois: het was een einde en een nieuw be gin. Wat mij trouwens opviel aan haar overlijden, was dat het zo rustig gebeurde. Al die herrie die je in ziekenhuisseries op televisie ziet'- mensen die schreeuwen en apparaten die beginnen te piepen - was er niet bij. Het was net of ze in slaap was ge vallen. 16. Welke rol in welke film had u willen spelen Dat vind ik nou echt de vreselijkste vragen om iets op te bedenken. (Ze verbergt haar gezicht in haar handen en is lang stil). Het lastige is, ik ben een heel erg grote fan van de films van Peter Greenaway. Maar daar zitten nogal wat vreemde personen in en ik weet niet of ik die zou willen spelen. Als ik dan toch moet kiezen zou ik zeggen: de hoofdrol in 'Belly of an Architect'. Dat gaat over een architect die in Rome een volledig rond gebouw moet maken. En vanaf het moment dat hij die opdracht krijgt gaan ronde en bolle vormen een rol in zijn leven spelen. Zijn kamer vult zich met ronde af beeldingen. Zijn vrouw wordt zwanger. Hij krijgt zelf een gezwel in zijn buik. Dat vind ik een heel mooi gegeven, dat ie mand zo geobsedeerd wordt door zijn op dracht, dat die zijn leven gaat beheersen. Zelf ga ik niet zo ver. Dat zou ook niet kun nen, want als wethouder heb je daar veel te veel opdrachten voor. Ik zou het ook niet willen. Maar ik zou wel wat meer tijd willen hebben om langer over dingen na te den ken. 36. Wie is uw favoriete schrijver? Daar heb ik niet echt één antwoord op, want dat verschilt. Ik heb vroeger alle boe ken van Couperus verzameld, maar die lees ik al jaren niet meer. Nu gaat het vaak zo dat ik een boek goed vind en dan nog een paar boeken van dezelfde auteur koop, maar dan stelt het na een tijdje toch teleur. Een voorbeeld is 'De wereld van Sophie' van Jostein Gaardner. Dat is een prachtig boek: eigenlijk bedoeld voor kinderen, maar het is door veel volwassenen op de wereld gelezen. Een boek over filosofie, waarin je door de schrijver eerst wordt uit gedaagd om zélf een antwoord te geven op de vragen die hij stelt. Ik vond het geniaal. Maar een meesterwerk is vaak moeilijk te evenaren. Toen ik een volgend boek las van dezelfde schrijver viel dat toch weer tegen. Dat had ik ook met Mulisch, toen ik 'De ontdekking van de hemel' had gelezen. Zijn volgende boek viel toen ook tegen. Ik vind boeken wel een heel goede manier om snel in een andere wereld te komen. Ik lees dus vaak 's avonds, als ik thuiskom na een vergadering, nog even iets. Want lezen is beter dan al die debatten nog eens in je hoofd af te draaien voor het slapengaan. 48. Wat is uw grootste zonde/wetsovertreding? Dat zijn snelheidsovertredingen. Ik vind autorijden leuk. En soms, als de weg niet al te vol is, en je hebt muziek opstaan, dan wil het ongemerkt weieens een beetje te hard gaan. Het zijn nooit grote overtredingen hoor, ik ga hooguit tien kilometer harder dan toegestaan. Ik ben ook erg voorzichtig, want het laatste wat je wilt, is natuurlijk in geblikt raken en in een auto ten onder gaan. En... parkeerbonnen, die krijg ik ook nog weieens. Zelfs als verantwoordelijk wethouder. Maar daar blijft het wel bij. 17. U moet een van de tivee dingen inleveren: uw auto of uw televisie? Wat kiest u? Ik lever mijn televisie in, omdat ik autorij den leuk en ontspannend vind. Ik ga ook liever met de auto ergens heen dan met het openbaar vervoer. Ik heb zelf geen last van in de file staan. Ook dat kan ontspannend zijn. De auto staat voor mij ook voor vrij heid. En aan televisiekijken kom ik toch bij na nooit toe. 33. U leeft nog dertig jaar met ofwel het lichaam of de geest die u nu heeft? Wat kiest u? Dat is een vraag waar ik mij eens lekker aan ga onttrekken. Ik kies voor het lichaam en dan ga ik er vanuit dat de geest zich nog wel verder zal ontwikkelen. Ik weet wat mijn lichaam nu is. Dat kan ik nu vaststel len. Het lijkt me prima om met dit lichaam nog dertig jaar door te gaan. Waar een li chaam is, daar is vanzelf ook een geest. En de geest rijpt als je ouder wordt. Ik weet niet of dit is wat jullie bedoelen met deze vraag, maar als dat niet zo is, dan denk ik dat jullie hem moeten aanpassen. 37. Wanneer was u voor het laatst dronken? Dronken was ik voor het laatst in mijn stu dententijd. Bij Minerva heb je voor vierde jaars één avond in het jaar dat je gratis mag drinken. En die avond is het te hard ge gaan. Daarna heb ik nog wel regelmatig wa gedronken, Maar ik ben ervarener gewor den, of misschien wel gewoon verstandiger Ik let ook wel op. Politici gaan vaak nog wal drinken na een vergadering, maar dan moet je op je woorden passen. Ik drink dan hooguit in hetzelfde tempo als de journalist die mee is. Dat is veilig. Dronken worden vind ik trouwens niets aan. Je hebt er alleen maar last van. 5. Welk kunstiverk zou u gemaakt willen hebben? Er zijn heel veel mooie dingen waar je vol bewondering naar kunt kijken. En dat zijn dan misschien wel de dingen die je ge maakt zou willen hebben. Ik heb dat met Jeroen Bosch. Die heeft heel bijzondere schilderijen gemaakt. Hij leefde voor de Verlichting, in een tijd dat mensen eigenlijk geen eigen verantwoordelijkheid hadden. Hun leven werd bepaald door de gedachte aan hemel en hel, door verwachtingen van de toekomst. Men ieefde in een heel sprookjesachtige wereld. Het was niet zo dat je, zoals tegenwoordig, zonder angst een eigen keuze kon maken. Als je kijkt naar andere schilders uit die tijd, dan zie je dat ze toch vooral taferelen uit de bijbel schilderden. Jeroen Bosch ging een stap verder. Het bijzondere van hem is, dat hij in die tijd al zijn eigen voorstelling gaf van wat hemel en hel ons te bieden hebben. Dat kom je in de literatuur van die tijd mis schien wel tegen, maar als schilder was hij de enige die dat deed. Ik kan daar heel erg van genieten. Hij was eigenlijk de eerste surrealist. 23. Heeft u weieens een vriendsclmp verbroken? Nee, ik heb nooit bewust een vriendschap verbroken. Niet met onmin of ruzie. Maar je verhuist regelmatig in het leven en dan verlies je weieens iemand uit het oog. Dan verwatert het contact. Mensen die je heel na staan, daar probeer je dan wel contact mee te houden. Ook groei je soms uit el kaar en dat merk je allebei. Dat neemt niet weg dat, als je elkaar weer tegenkomt, er al tijd nog wel een band zal zijn. 30. Wat was de gelukkigste fase van uw leven? Ik vind, maar dat zal iedereen zeggen, dat elke fase van je leven zijn eigen geluk mee brengt. Maar de meest zorgeloze fase van mijn leven was mijn studententijd. Dat is een tijd van weinig verplichtingen. Een tijd om contacten te leggen, plezier te hebben en jezelf te ontwikkelen. In die tijd doe je heel veel vrienden op. En je hebt alle tijd en ruimte om'te denken over wie je bent, wat je wilt van het leven en hoe je je gaat ont wikkelen. Ik heb ook het wonen in een stu dentenhuis heel plezierig gevonden. De be woners van een studentenhuis, zijn een soort vervangend gezin. En er is voor stu denten natuurlijk ontzettend veel te doen in Leiden. finish De vragen Op welke plek buiten Nederland zou u een jaar willen wonen? Wanneer bent u voor het laatst boos geweest? Als u nu een ander beroep zou mogen kiezen, wat zou u dan worden? Met wie zou u een avond uit willen? Welk kunstwerk (boek, schilderij, beeld, lied, cd) zou u gemaakt willen hebben? Waarover heeft u in uw leven het meeste verdriet gehad? Gaat u liever om met mannen of met vrouwen? Verandert u met het ouder worden in positieve of negatieve zin? Van welk bedrijf of welke instelling zou u directeur willen zijn? Wanneer was u voor het laatst zenuwachtig? Als u vandaag ineens alles zou durven, wat zou u dan als eerste doen? Wat zou u willen veranderen aan uw jeugd? U mag vier personen - levende of dode - uitnodigen om vanavond mee te eten. Wie kiest u? Bent u gelukkig? Waar valt u op? Welke rol in welke film had u willen spelen? U moet een van de twee dingen inleveren: uw auto of uw televisie. Wat kiest u? Wat vindt u opwindend? Gelooft u in liefde op het eerste gezicht? Bent u een goed mens? Benijdt u mensen met een sterk geloof? Vindt u zichzelf aantrekkelijk? Heeft u wel eens een vriendschap verbroken? Op welke terreinen heeft volgens u de andere sekse het gemakkelijker? Zijn er dingen waarover tegen u geen grappen gemaakt mogen worden? Wanneer was u voor het laatst verliefd? Welke kus zou u willen over doen? Mogen partners geheimen voor elkaar hebben? Van welke beroemdheid greep de dood u het meest aan? Wat was de gelukkigste fase van uw leven? Welke prijs zou u graag winnen? Noem de belangrijkste karaktertrek waarvan u wilt dat mensen zich u erom herinneren. U leeft nog dertig jaar met ofwel het lichaam ofwel de geest die u nu heeft. Wat.kiest u? Hoeveel vrienden heeft u? Bent u trouw? Wie is uw favoriete schrijver? Wanneer was u voor het laatst dronken? Wat mist u in het buitenland het meest aan Nederland? Benijdt u de dieren wel eens? Welke soort? Denkt u te weten wat uw partner in u ziet? Wat is uw favoriete moment van de dag? Wie bewondert u? Gaat u wel eens alleen uit? Wat was uw slechtste beslissing? Wat is in uw werk uw grootste frustratie? Wat was uw angstigste moment? Wat is uw favoriete seizoen? Wat is uw grootste zonde/wetsovertreding? Wat zou u graag beter kunnen? Wanneer beschouwde u zichzelf als volwassen? -

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 47