'Ik pionier, ook om mezelf te ontwikkelen' ZATERDAG 2 DECEMBER Nederland is niet zo interessant, de uitdagingen liggen elders. Anja Meulenbelt verdeelt tijd tussen hulpverleners in ex- Joegoslavië en gehandicapte kinderen in Gaza. „Ik maak het mijzelf graag moeilijk.Gesprek met de 55-jarige schrijfster, docente en onbezoldigd fondsenwerver. Over Pampers en ongeduld, slachtoffers en daders. „Ik ben niet verplicht slachtoffer te blijven. Vreselijk dat ze niet in Gaza is. ,.Ik kan er wel heen maar ik kan niks doen. Ik moest er weg omdat de Palestijnen met wie ik werk bang waren voor mijn veiligheid. Daarmee was ik deel van het probleem geworden." Geluk bij een ongeluk dat ze er toch weg moest, voor haar andere, betaalde werk in Belgrado. E-mail brengt nu nieuws over mensen in Gaza. De gehandi capte kinderen, voor wie ze werkt, hebben sinds een week geen melk of fruit. Palestijnen „Ik heb joodse vrienden, veel joden in de fa milie, mijn ouders hielpen joodse kinderen onderduiken en ik ben zelf net in de oorlog geboren. Ik heb automatisch op hun manier meegekeken naar Israël: na de verschrikkelij ke vervolging is er één plek op de wereld waar joden veilig moeten kunnen zijn. Elk woord tegen Israël was fout. Palestijnen wa ren voor mij anoniem. Het beeld van de Pa lestijn waarmee we hier zijn doodgegooid was dat van een terrorist met een geruite doek om zijn kop. Ik had vrienden die kriti scher waren en in de bezette gebieden waren geweest. God meid, zeiden ze, weet je wel waar je het over hebt? De eerste Palestijn die ik in levende lijve ontmoette was een geesti ge, intelligente vrouw: Leila Shahid, PLO- vertegenwoordigster in Nederland." •Toen 'Artsen zonder Grenzen' Meulenbelt vroeg voor een artikel een land naar keuze te bezoeken, koos Meulenbelt Gaza. ,,lk was eerder in Zuid-Afrika geweest en daar was het volstrekt duidelijk waar ik stond. Ik kon daar niet meer aan mijn eigen stellingnaine werken. Gaza was moeilijk en juist daarom wilde ik daarheen. Ik maak het mezelf graag moeilijk." En al had ze nooit openlijk stelling genomen tegen de Palestijnen, ze voelde ook 'de plicht om iets recht te zetten'. Meulenbelt: „Ik kwam in 1994 voor het eerst in Gaza. Ik was geschokt, zoals bijna ie dereen die daar heen gaat. Een soort grote gevangenis, hoe kan dit zo dichtbij zijn? Het is verschrikkelijk pijnlijk om tot je door te la ten dringen wat je niet hebt willen zien. Toen ik een van mijn beste joodse vrienden de foto's liet zien die ik in Gaza had gemaakt, veegde hij ze woedend van tafel. 'Dit zijn geen Palestijnen, dit zijn kinderen'. Ik snap heel goed hoe moeilijk de werkelijkheid voor mensen is." Voorbij Scherpe blik, uitbundig haar, zwierige kle ren. Bijna constant een Ritmeestertje tussen de ringers en bezig dat brandend te houden. Ze lacht veel. heeft haar antwoorden paraat. Achtendertig boeken schreef Anja Meulen belt Het jongste, Het Beroofde Land, is een paar maanden oud. „Nog steeds zeggen vrouwen: ik heb uw boek gelezen. Altijd be doelen ze De schaamte voorbij. Ze ziet het 25 jaar oude boek waarmee ze bekend werd als 'een zelfbedieningswinkel van vrouwenerva ringen'. „Het centrale thema is een lesbische relatie. Maar er zijn veel vrouwen die zeggen 'ik heb mij er zo in herkend' en die dan niet die relatie bedoelen. Het gaat ook over al leenstaand moederschap, over emancipatie, over een beetje slordig leven." Zelf heeft ze het nooit meer opgeslagen. „Ik sta er nog steeds helemaal achter maar ik vind het vre selijk om over die periode van mijn leven te lezen." Zuid-Afrika, Albanië, Israël, Servië, Bosnië, Kroatië. Meulenbelts huidige werkterrein ligt voor een groot deel buiten Nederland. Het internationale bestaan begon 'heel simpel'. „Ik had een vaste baan als docente en werd naar Zuid-Afrika gevraagd als schrijfster. Maar je komt in een land toch niet om alleen maar voor te lezen. Ik zocht meteen contact met vrouwengroepen." Ze werd gevraagd in Servië hulpverleners te trainen in het begeleiden van getraumati seerde oorlogsslachtoffers. Ze ging omdat ze het spannend vond. „Ik hou van pioniers werk. Daardoor kan ik ook mezelf ontwikke len." Is Nederland te klein of niet interessant meer? „Ik hou van uitdaging, van werk dat wat oplevert. De grote boodschappen van Anja Meulenbelt voelt de plicht om iets recht te zetten: „Er is niets aan te doen: de manier waarop Israël de Palestijnse bevolking behandelt, is voor mij apartheid." foto roland de bruin Anja Meulenbelt heeft het druk in voormalig Joegoslavië en Gaza het feminisme zijn wel duidelijk, die heb ik al 738 keer geroepen. Er is in Nederland voor vrouwen nog veel te verbeteren, ik vind niet dat alles in orde is hoor, maar er zijn echt meer mogelijkheden. Ja, ik kan me wel vin den in de stelling dat geen vrouw in Neder land zo afhankelijk meer is dat ze feministe hoeft te zijn. De voorhoede waartoe ik be hoorde, was nodig. Maar ik ben niet ver plicht slachtoffer te blijven. In Servië werk ik met een 'oude' feministe als ikzelf. Ons denken gaat gelijk op. We zijn ervan overtuigd dat als je wilt dat het ooit nog goed komt met de landen in ex-Joego- slarië, je ook iets moet met de daders, bijna altijd mannen. In Kroatië zei een feministe: 'Maar al die mannen zijn fascisten!' Het is een interessante vraag wat ik zelf twintig jaar geleden zou hebben gezegd. Deze vrouw heeft gelijk en daar verschanst zij zich ach ter. Maar op een gegeven moment heb je ge noeg van het gelijk hebben. Ik zou wel willen dat je mijn fouten wat eerder maakte, denk ik dan over zo'n vrouw. Ik merk dat ik van zo iemand erg ongeduldig word. Maar hoor mij praten. Iedereen moet eerst door zijn ge schiedenis heen." Lacht: „Een van mijn dierbare collega's heeft in de homobeweging dezelfde ontwik keling doorgemaakt als ik in de vrouwenbe weging. We kunnen heerlijk samen schelden als we de patronen herkennen, zien hoe mensen in hun slachtofferrol blijven hangen. Bedenken hoe we iemand eens een schop onder de kont kunnen geven. Ik heb zelf al tijd met erg veel plezier achter mijn eigen ge lijk gestaan. Precies weten wie je de schuld moet geven van je situatie. En ik sta er nog achter. Maar aan alleen maar gelijk hebben heb je niet zo veel." Geldingsdrang Het voordeel van in het buitenland werken vindt Meulenbelt dat niemand haar daar kent. „Ik kan weer bij af beginnen. Ik had veel geldingsdrang, maar die heb ik ook ka merbreed uitgemeten. Dat heb ik gehad, dat ligt achter me." In ex-Joegoslarië en Albanië traint ze hulpverleners in begeleiden. Maar ook da ders. Dat is onontkoombaar om de cyclus van geweld.te doorbreken. Het geweld bin nen gezinnen is fors toegenomen, zegt ze. „Allemaal mannen die gevochten hebben, in doodsnood hebben gezeten. Maar niemand wil het meer over de oorlog hebben. Die mannen zijn vaak niet meer in staat iets te doen. Ze zuipen en kankeren alleen. Tegelij kertijd zijn het vaak rotzakken die zelf ook vuile handen hebben gemaakt. Wat moet je ermee? Onder je neus is een nieuwe oorlog aan het ontstaan. Er zijn duizenden van deze mannen. Een psychiater in Servië zei dat hij de man die hem vertelde dat hij een moslim meisje van zestien had verkracht, niet wilde helpen. Ik heb gezegd dat hij dat soort men sen niet moet laten lopen. Daders zijn al zo moeilijk te bereiken, nou bood er één zich verdomme zelf aan." Een rechter in Kroatië die bij Meulenbelt een training volgde, stortte in en vertelde dat hij tijdens de oorlog met een bajonet de ene na de andere Serviër had vermoord. „Wat je tegen zo iemand zegt? Welkom terug in de mensheid." Het werk valt haar soms zwaar, aan de andere kant: ..Never a dull moment. Het zet me allemaal heel erg aan het den ken." De laatste weken waren iets te veel van het goede: van exploderend Gaza naar Belgrado 'waar iedereen van vreugde als een ballon te gen het plafond zat' naar Kroatië, met korte adempauzes in Nederland. „Ik geef trainin gen om burn out te voorkomen en ik werk mezelf ook over de kop." Maar geen post, geen boodschappen en geen afwas, het is op een bepaalde manier soms haast rustgevend om weg te zijn. „Al hou ik het vooral vol om dat ik in Nederland kan bijtanken." Gaza bezocht Meulenbelt intussen 'talloze malen'. Als vrijwilliger werkt ze er voor en met gehandicapte kinderen. Via de door haar opgerichte stichting Kifaia zamelt ze geld in waarmee rolstoelen en andere hulp middelen worden gekocht. „Je redt er Gaza niet mee maar wel kinderen. Een jongen die op sterven na dood was, gaat nu voor het eerst naar school." Praktisch Bij één van de projecten gaat het erom ou ders te leren hoe ze hun gehandicapte kinde ren het best kunnen verzorgen, hoe bij voor beeld te voorkomen dat ze doorligwonden krijgen. Heel praktisch is het werk: „Soms moet je het over dingen hebben... Gehandi captenzorg is voor een groot deel een poep en piesverhaal. Er zijn veel luiers nodig. SIMONE VAN DRIEL Pampers voor Palestina is de nieuwe actie. Als je ouders vertelt dat hun kinderen luiers moeten gebruiken, moeten die er wel zijn." Ze houdt van het concrete. „Als je alleen maar aan het hele grote denkt, word je gek. Ik wil niet dat dit sentimenteel klinkt, maar met die hulp is er toch weer ?en groep men sen die het gevoel hebben dat ze het niet he lemaal alleen hoeven te doen. Dat is een deel van het trauma van de Palestijnen: niemand kan het schelen wat er met ons gebeurt. En dan word je wreed." Kwaadwillend vindt ze het als de Palestij nen ervan worden beschuldigd hun kinde ren in te zetten in de strijd tegen de Israëli sche soldaten. „Hoezo naar het front sturen? Ze wónen aan het front en ze kunnen er niet uit. Dat is anders bij de joodse kolonisten in Gaza. Die kiezen ervoor hun kinderen met een bus onder legerbewaking naar school te laten gaan. Die laten hen in een getto leven, weliswaar een luxe. maar toch in volstrekt isolement. Wie doet zijn kinderen wat aan, wie wordt gestuurd?" Kentering Meulenbelt constateert 'in hele korte tijd' een kentering in de houding van Nederlan ders tegenover Israël en de Palestijnen. Het Beroofde land, dat 'rotboek dat toch nie mand wil lezen', zoals ze tijdens het gevecht van het schrijven wel eens dacht, is enkele maanden na verschijnen in herdruk. Het is een 'partijdig' boek, waarin Meulenbelt ten faveure van de Palestijnen mythen en feiten over het Israëlisch-Palestijns conflict, het vluchtelingenvraagstuk en het leven van de Palestijnen in de bezette gebieden van elkaar scheidt. „Er is niets aan te doen: de manier waarop Israël de Palestijnse bevolking be handelt, is voor mij apartheid." Soweto aan de Jordaan is in wording, schrijft ze. Maar de boze reacties die ze op het boek verwachtte bleven uit. „Ik hoef op eens niet meer zo in de verdediging." Ze krijgt nu soms ook andersoortige post. „Ie mand schreef me in zo'n bibberig bejaard handschrift: Ik heb het altijd al gedacht, die geraffineerde joden." Berustend: „Ik zal een brielje schrijven dat ze me verkeerd begrijpt en het boek hele maal moet lezen.'

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 46