ZATERDAGS BIJVOEGSEL De FNV gaat op de schop eicLch Dagblad ZATERDAG 2 DECEMBER 2000 FNV-voorzitter Lodewijk de Waal: „We gaan de vakbeweging opnieuw uitvinden." FOTO GPD PHIL NIJHUIS Lodewijk de Waal wil vakbeweging aantrekkelijk maken voor jongeren Lodewijk de Waai heeft hem wel even geknepen toen de bouwbond deze week vasthield aan een loon eis van 6 procent. En nog steeds zijn de zor gen niet voorbij. Als de bouwvakkers 6 pro cent krijgen, bestaat het gevaar dat de leden van andere bonden óók meer willen. „Ik ben bang voor een haasje-over-effect", zegt hij, terwijl zijn vingers een sprongetje maken op zijn bureaublad. „Voor je het weet zit je op 8 procent, net als vroeger. En dat leidde toen tot massawerkloosheid." De felle reacties uit de politiek dat 3,5 pro cent meer dan genoeg is, vindt hij belache lijk. Haagse krachttermen zijn dat volgens De Waal. „Het zijn toch rare praatjes als Dijkstal voor een zaal met zelfvoldane WD.'ers staat te verkondigen dat 4 procent desastreus is. Hoeveel verschil kan er nou in 0,5 procent zitten, vraag je je dan af. Ik snap niet dat Dijkstal steeds de werkgever uit de moppen- blaadjes moet spelen: zelfs de echte werkge vers doen dat niet meer. Sterker nog, de werkgeversvereniging VNO-NCW heeft nog niet eens gereageerd." Hij zegt het niet met zoveel woorden. Maar eigenlijk vindt de FNV-voorzitter de looneis van 6 procent van de Bouwbond on verantwoord. '„De bond heeft daarmee toch haar eigen onderhandelingspositie een beet je ondergraven. Ik hoop echt dat ze niet voor die 6 procent'gaan staken. Want dan zal ik ze niet steunen." Omdat ze zich niet houden aan de centrale looneis van 4 procent van al le bonden. Mercedes De Waal begrijpt best dat de werknemers in de bouw meer willen. „Het gaat al heel lang heel goed in de sector. Bouwvakkers zien vanaf de steigers hun bazen steeds weer in een nieuwe Mercedes voorrijden en willen ook wel even vangen." Toch vindt uitgere kend hij het loon niet het belangrijkste. Ster ker nog, het irriteert hem dat daar zo de na druk op wordt gelegd. „Thema's als werk druk en de combinatie van werk en privé vinden mensen steeds belangrijker. Het gaat niet alleen maar om de centen. Natuurlijk staken de onderwijzers en mensen uit de zorg soms voor meer loon, maar dan zit er vaaJc meer achter verklaart De Waal. Een treffend voorbeeld vindt hij een sta king die hij zelf jaren geleden organiseerde in het magazijn van de Bijenkorf voor 2 pro cent meer loon. „Toen we dat binnen had den wilden de werknemers de staking nog niet beëindigen. Het kwam erop neer dat ze eigenlijk ook de baas nog weg wilden heb ben. Het ging niet alleen om die 2 procent. Werknemers met- een baas die alles goed ge regeld heeft, zullen nooit staken voor alleen meer loon", weet De Waal uit eigen ervaring. Werkdruk, de combinatie arbeid en zorg, het zijn onderwerpen die sneller geregeld kunnen worden. „Er zijn nu eindelijk projec ten bij bedrijven om de werkdruk aan te pak ken, maar het heeft lang geduurd voor het überhaupt op de agenda stond. Werkgevers zeiden eerst: werkdruk, dat bestaat niet. Net als seksuele intimidatie; 'dat komt helemaal niet voor', zoals een van de werkgevers ooit eens tegen mij zei." Volgens De Waal is het aan de vakbonden toe te schrijven dat die punten nu serieus ge nomen worden. Net als de kinderopvang. „Het is natuurlijk een historische fout ge weest dat de overheid dat zelf niet heeft ge regeld. Ook doet Den Haag nog veel te wei nig aan een goede combinatie van werk en privé-leven." De komende jaren legt de vak bond daarom de nadruk op 'de strijd voor tijd'. Personeelstekort Voor herintreedsters is de werktijd bijvoor beeld een van de grootste belemmeringen om weer aan de slag te gaan, meent De Waal. „Werkgevers houden daar nauwelijks rekening mee." De Waal heeft er een hard hoofd in als bedrijven zeggen dat ze iedereen in dienst willen nemen omdat ze geen men sen kunnen krijgen. Vaak blijkt binnen zo'n bedrijf van alles mis te zijn. „Onlangs was een ijzervlechter in het nieuws die door per soneelstekorten mensen uit Ierland moest Jongeren willen niet lid worden van een saaie club als de FNV. „En gelijk hebben ze", zegt voorzitter Lodewijk de Waal. Daarom is de komende jaren een metamorfose van de FNV nodig. Leden zullen kunnen stemmen via internet. En in CAO's moet de combinatie van werk en privé-leven beter mogelijk gemaakt worden. „Met alleen loon trek je geen leden. halen. Toen we dat uitzochten bleek dat hij alle werknemers uit de eigen regio al had weggejaagd door de slechte arbeidsomstan digheden. Die mensen uit Ierland blijven na tuurlijk ook niet lang." Vooral de jongere generatie werknemers hecht aan een goed evenwicht tussen werk en privé-leven. „Zeker als man en vrouw al lebei werken en ze ook voor de kinderen moeten zorgen. Dan wil je een baas die je wat vrijheid geeft bij het bepalen van je werktijden. Uit alle onderzoeken blijkt dat jongeren de meeste waarde hechten aan kin deropvang en zeggenschap over de eigen werktijden. Daarom hebben we daar de afge lopen jaren flink voor gestreden in alle CAO's", stelt De Waal. Toch worden jongeren geen lid meer van een bond. Momenteel is 29 procent van alle Nederlanders aangesloten bij een vakbond, het grootste deel ouder dan 45 jaar. Terwijl jongeren de afgelopen jaren wel massaal de arbeidsmarkt zijn opgestormd. Maar jonge ren zien de vakbeweging vooral als een verre vriend. „Als je aan hen waagt of ze de FNV belangrijk vinden, zegt 90 procent ja. Toch worden ze geen lid." Vastgeroest De Waal snapt wel waarom jongeren de vak beweging links -laten liggen. „De manier waarop wij werken spreekt hen niet aan. En ze hebben nog gelijk ook. We doen een hoop saaie dingen. Als je ziet dat elke vergadering begint met het vaststellen van de notulen, er daarna een rondvraag is en vervolgens een sluiting, dan denk je toch ook: dat kan an ders! De vakbeweging is teveel een vastge roeste institutie geworden. We vinden een heleboel dingen zó vanzelfsprekend dat we geen moeite doen te bedenken hoe het an ders kan." Dat gaat radicaal veranderen. De komende jaren neemt de FNV zichzelf op de schop. „Willen we jongeren aantrekken, dan zullen we dingen "moeten doen die zij belangrijk vinden. We moeten democratischer worden. Door hen over een heleboel onderwerpen te laten stemmen via internet", filosofeert De Waal hardop. Ook zal de FNV steeds meer op de commerciële toer gaan. „We gaan dien sten aan bedrijven leveren tegen betaling. We hebben nu al het Bureau Beroepsziekten. Dat probeert in bedrijven te voorkomen dat mensen een beroepsziekte als RSI krijgen." Ook krijgt de FNV veel meer een advies functie voor werknemers. De nieuwe CAO's leggen niet meer heel strak alle arbeidsvoor waarden vast. Ze geven werknemers de ruimte om een deel van hun arbeidsvoor waarden zelf in te vullen, zoals over werktij den, pensioenopbouw, salaris en scholing. „Wij kunnen werknemers daarbij onpartijdig adviseren." De bestaande succesvolle diensten van de FNV zullen in de nieuwe plannen worden opgenomen. ,A1 jarenlang laten 120.000 mensen hun belastingformulier invullen door de FNV, terwijl de Belastingdienst het ook gratis voor hen doet. Blijkbaar hebben de mensen meer vertrouwen in ons. Logisch, want wij hebben er geen belang bij hen zo veel mogelijk belasting te laten betalen." Arbeidsconflict Om diezelfde reden is De Waal niet bang voor de opkomst van de rechtsbijstandsver- zekering. Het aantal polissen is het laatste jaar met 70 procent gestegen. „Ik denk niet dat'mensen die verzekering willen gebruiken voor arbeidsconflicten. Als je ruzie hebt met je baas, wil je niet dat een verzekeringsmaat schappij het conflict komt oplossen. De FNV heeft juristen in huis die expert zijn op het gebied van arbeid. Daar heb je veel meer Hij weet nog niet precies hoe de FNV er na de metamorfose zal uitzien. „We voeren daarover momenteel heftige discussies met de bonden. Volgend jaar zomer wordt het een belangrijk thema van ons congres. Dan willen we een duidelijker beeld krijgen. Maar één ding is duidelijk: we moeten een deel van de vakbeweging opnieuw uitvinden." De Waal is ervan overtuigd dat de 'nieuwe' FNV ook aantrekkelijk zal zijn voor jongeren. „Ze zullen zelfs een sterkere band hebben met hun bond dan de vroegere jeugd. Vroe ger werden jongeren namelijk lid van een bond omdat pa en ma vonden dat dat zo hoorde. Dat komt bijna niet meer voor. Dus de jongeren die zich nu aansluiten doen het echt alleen maar omdat ze dat willen. Dat leidt tot een sterke vakbeweging, met een nog grotere solidariteit." RIXT ALBERTSMA SYLVIA MARMELSTEIN

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 45