'Euthanasiewet aan buitenland uitleggen' Voorstel D66 hindert lanpak wachtlijsten' Binnenland Toneel op 2001 Jobs Campagne Nieuwe vierbaansweg door Groene Hart 3ELEEF HET COMFORT VAN JORI Jo I BIJ VAN Till 'Apk' moet betere leraren opleveren Antillianen speelden grote rol in verval Millinxbuurt Heineken in race overname Zwarte Cobra weer vast voor drugshandel Rokers zijn steeds minder welkom op werkvloer vantiMiR3iHI!ï ATERDAG 2 DECEMBER 2000 'olitie waarschuwt voetbalclubs trecht Het Centraal Informatiepunt Voetbalvandalisme (CIV) lit flinke kritiek op de toegangscontrole bij de Nederlandse ■^Voetbalclubs. Bij veel clubs ontbreekt een goede controle zelfs. Ook heeft het CIV niet kunnen constateren dat andere afgespro- Jcen veiligheidsmaatregelen bij de clubs, zoals een goed geregel- Hpe kaartverkoop, op grote schaal zijn ingevoerd. De politie stelt ^oe clubs daarom een ultimatum. Ze moeten binnen een paar randen de kaartcontrole en verkoop van toegangsbewijzen ■erbeteren. Als dat niet gebeurt, zal de politie zich volgens ■oordvoerder van het beraad van hoofdcommissarissen, K. akker, volgend seizoen minder toeschietelijk opstellen. [Minister mag NS-top ontslaan' ilversum Minister Netelenbos van verkeer en waterstaat moet Ie leiding van de Nederlandse Spoorwegen kunnen vervangen ils die haar verplichtingen niet nakomt. Dat beweert PvdA-frac- ievoorzitter Melkert. Hij reageerde gisteren in de actualiteiten- ubriek Netwerk op de problemen van de NS. Melkert vindt dat Ie overheid veel meer toezicht moet houden op het functione ren van de Spoorwegen. „En als stok achter de deur moet de g. Jninister het management kunnen ontslaan", aldus Melkert. Groene Hart telt meeste miljonairs j^ooEGRAVENIn het Groene Hart van Zuid-Holland wonen rela- ie_ tief meer miljonairs dan in andere, qua grootte vergelijkbare ge- pieden. Dit blijkt uit een onderzoek dat de Elite Group heeft s verricht. Volgens de onderzoekers wonen in het Groene Hart ^49.362 miljonairs, 6,5 procent van het totaal. In Reeuwijk wonen iar^eru't de meeste vermogende mensen. Het plassendorp is op enacht na de rijkste gemeente van het land. rOnrust in crèche over iatrosoof jcHiEDAMEen omstreden iatrosoof heeft maandenlang als ad viseur gefungeerd van de directrice van het Schiedamse kinder- dagverblijf Honki Ponk. Zijn advocaat P. de Bruijn maakte ge- mime tijd deel uit van het bestuur. Nadat de identiteit van bei- bekend werd, ontstond grote beroering bij ouders van kin- [leren en bij het personeel van Honki Ponk. Het bestuur heeft de directrice vrijdagmiddag naar huis gestuurd. De alternatief genezer is de afgelopen jaren meermalen voor de rechter ge- omdat hij patiënten in levensgevaar zou hebben ge- pracht met zijn praktijken. In één geval leidde dat tot een cel- {traf van twee jaar. De iatrosoof liet zijn ernstig zieke patiënten ter genezing' onder meer gras eten en piano spelen. es ""Hagedis laat snelweg opschuiven OuOE Om de zandhagedis niet te verstoren, schuift de A12 ter ;badoogte van Ede vijftien meter op richting het dorp Bennekom. riliHet ernstig bedreigde diertje ligt namelijk graag op het talud ch^an de snelweg te zonnen. Rijkswaterstaat heeft besloten de n verbreding van de snelweg in 2006 aan de zuidkant uit te voe- sJetfen. Zo blijft de noordkant, het leefgebied van de zandhagedis, lit^inaangetast. Uit onderzoek is gebleken dat een aanzienlijke po- ;stipulatie van de reptielen op die plek voorkomt. dJ Herindeling Den Haag rond enpen haag De ministerraad heeft gisteren ingestemd met het voor de gemeentelijke herindeling van Den Haag omgeving. De omliggende gemeenten staan grondgebied af de grote buur. In ruil daarvoor ontvangen zij een nog onbe- compensatiebedrag. De vele boze reacties van inwoners e van de getroffen gemeenten op het plan zorgden er voor dat de v(iieuwbouwwijk Essellanden bij Wateringen blijft. Den Haag er volgens het wetsvoorstel ongeveer 15.000 huizen bij. ou rdBananenrepubliek op postzegel Ambassadeur E. Azimullah van Suriname is ont- ïleltemd over de postzegels die Streekpost Pannekoek uit Nieuw- enieusen heeft uitgebracht. Op de zegel staat de tekst 'Suriname ee£5 jaar bananenrepubliek' en een afbeelding van een inboorling eefnet een neusbotje. Azimullah noemt de postzegel kwetsend, loémakeloos en banaal. Eigenaar N. Pannekoek van het bedrijf aaplij ft achter de postzegel staan. „De situatie in Suriname tijdens i zpe afgelopen 25 jaar doet me sterk denken aan een bananenre- gepubliek. Het is mijn vrijheid om dat op een postzegel te zetten." litl onno havermans aanpak van de wachtlijsten thuiszorg, verzorgingshui zen en psychiatrie valt stil als t e' Tweede Kamer dinsdag in- uiemt met een motie van D66. ok de toewijzing van per- budgetten gevaar. Die wees uit Zorg ucp Zekerheid. )ei)De Leidse zorgverzekeraar in'est daarmee de kant van ilirfdA-staatssecretaris Vliegen- aliart, die in de clinch ligt met et? paarse coalitiegenoten WD dei D66. Vliegenthart wil regio- $le zorgkantoren de wachtlijs- eei— 1JR - 2700 Kok wil diplomaten verkeerde ideeën over nieuwe regeling laten rechtzetten den haag gpd Nederland gaat met behulp van ambassadeurs en via publicaties de deze week door de Tweede Kamer aange nomen euthanasiewet uitleggen in het buitenland. Pre mier Kok denkt dat er gezien de vele onjuiste reacties op de wet in andere landen een grote behoefte bestaat aan een nadere toelichting. hoeven ons nergens voor te schamen," zei Kok gisteren na afloop van de ministerraad. De premier wilde niet ingaan op de felle kritiek van het Vati- caan op de nieuwe wet, die het artsen onder strenge voorwaar den toestaat om ernstig zieke mensen te helpen hun leven te beëindigen. „Ik raak hierdoor niet in een bijzondere staat van opwinding," aldus Kok. Hij zei geen aanleiding te zien om van- „In het verre buitenland schijnt men te denken dat wij ons aan geen enkele norm meer hou den, en dat zorgvuldigheid en het strafrecht geen rol spelen in de euthanasiewet. Die verkeer de ideeën moeten we recht zet ten. Want de wet is geen vrij brief voor onzorgvuldig hande len. We hebben zeer gewetens vol de normen omschreven. We wege de kritiek de diplomatieke betrekkingen met het Vaticaan ter discussie te stellen. De suggestie dat minister Borst van volksgezondheid de geschikte persoon is om mis verstanden in buitenlandse hoofdsteden weg te nemen, wees Kok af. „Voor dat soort ta ken hebben we goed betaalde en goed getrainde diplomaten." Ook de afwijzende geluiden uit de Raad van Europa en de Duitse politiek deed de premier schouderophalend af. „Er was geen officiële uitspraak van de Europese Raad tegen Neder land. Een kritisch geluid van één afzonderlijk lid is iets an ders." De Eerste-Kamerleden Jurgens (PvdA) en Dees (WD), allebei lid van het parlement van de Raad van Europa, ver klaarden gisteren dat de Raad nog geen standpunt heeft inge nomen over de Nederlandse euthanasiewet. Kok legt ook de uitspraak van een CDU-politicus in Duitsland naast zich neer. Die riep giste ren op tot sancties tegen Ne derland wegens de euthanasie wetgeving. Denkbaar zijn vol gens hem sancties zoals de ver breking van de contacten met Oostenrijk door de EU-landen afzonderlijk, toen in dat land de rechtsradicale FPÖ-partij in de regering kwam. „We moeten oppassen om nu meteen te zeg gen dat Duitsland zich tegen ons keert", aldus Kok. Amsterdam Minister van sociale zaken Willem Vermeend kijkt naar een actrice die zich als allochtone werkzoekende heeft verkleed. Ver meend was gisteravond op de 2001 Jobs Campagne, een samenwerkingsverband tussen ondernemersorganisatie en arbeidsbemiddelaars. De campagne wil de werkloosheid omlaag brengen onder de allochtone beroepsbevolking in Amsterdam. Die is relatief hoog. FOTO ANP MARCO OKHUIZEN ten in hun gebied op elkaar la ten afstemmen, zodat mensen die zorg nodig hebben sneller aan de beurt komen. WD, D66 en ook het CDA vrezen echter dat de zorgkanto ren bureaucratische instellin gen worden. Vliegenthart heeft 76 miljoen gulden voor de kan toren uitgetrokken. In haar mo tie brengt D66-kamerlid Van Vliet dat bedrag terug tot slechts 20 miljoen. Dat geld is toch al nodig omdat vanaf 1 ja nuari 2001 ook verzorgingshui zen onder de AWBZ (Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten) vallen. Van Til presenteert een ruime keus in Jori modellen. Zitmeubelen die uiterlijk goed passen in een modern design-interieur. Maar die bovendien ultiem individueel zitcomfort bieden. En dat maakt iedere Jori tot een belevenis. JR - 7360 San Til brengt van Jori zowel relaxtauteuils als com plete zitgroepen. Alle modellen zijn in diverse maten ;ei*i uitvoeringen leverbaar, st, haarlem theo van der kaau Er zijn plannen voor een nieu we vierbaans autosnelweg dwars door het noordelijk deel van het Groene Hart. Deze kan aangelegd worden naast een van de drukste tweebaanswe- gen van Nederland, de N201 van Hoofddorp via Aalsmeer en Uithoorn naar Hilversum. Dat is de uitslag van een onderzoek, verricht door de provincie Noord-Holland, de betrokken gemeenten en de Hollandse Werkgevers Vereniging. De nieuwe weg komt in de plaats van al langer geplande rondwegen om Aalsmeer, Uit hoorn en Mijdrecht, waar het verkeer nu dwars doorheen gaat. Vooral het vrachtverkeer van en naar de Bloemenveiling Aalsmeer zorgt voor lange files op de tweebaansweg en voor gevaarlijke situaties in de dor pen. Volgens de plannen gaat de vierbaansweg lopen vanaf de Fokkerweg bij Schiphol Oost, noordelijk van Aalsmeer en Uit hoorn door de polders naar Mijdrecht. Van daar wordt de bestaande N201 door de Vinke- veense Plassen tot aan de A2 (Amsterdam-Utrecht) verbreed. Op drukke trajecten, zoals bij de Bloemenveiling moet de weg zelfs zesbaans worden. De nieuwe weg kost 860 mil joen gulden, en kan alleen wor den bekostigd door publiek- private samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven. Een kwart van het bedrag is overi gens nog niet bij elkaar ge bracht. Gelijk met de aanleg ANP Algemeen Nederlands Persbur den haag gpd INFOGRAFIEK FRED VAN GELDEREN van de nieuwe weg zullen be drijfsterreinen worden aange legd in de omgeving. Verkeers minister Netelenbos krijgt het plan woensdag aangeboden. Leraren worden verplicht hun vaardigheden op peil te hou- 'den. Ze dienen daarom regel matig bij- en nascholingscur sussen te volgen. Om te zien of ze nog geschikt zijn voor het vak, zullen ze om de zoveel tijd moeten worden gekeurd. Dit wordt geregeld in de Wet. op het onderwijzend personeel, die minister Hermans van onder wijs voorbereidt. „Gedacht wordt aan zoiets als de apk-keuring voor auto's," zegt Joost Pijpers van het Sa menwerkingsorgaan Beroeps kwaliteit Leraren (SBL). Deze instantie is nauw betrokken bij het opstellen van de kwaliteits eisen voor leraren. „Dit is een baanbrekende gedachte. Vroe ger kon je tot je pensioen onge moeid je gang gaan als leraar, zolang je aan het begin van je carrière maar over de vereiste bekwaamheden beschikte. Dat is niet langer voldoende." De samenleving en het onder wijs veranderen voortdurend, en de leerkracht kan niet ach terblijven, meent Pijpers. „Hij of zij moet zichzelf daarom ge regeld bijspijkeren. De rector van een school dient erop toe te zien dat dit ook gebeurt, zodat het geboden onderwijs op ni veau blijft." Hermans heeft de beroepsgroep gevraagd zelf de eisen te formu leren. De kwaliteitseisen die al enige tijd bestaan, zijn volgens Pijpers door 'onderwijsgoeroes' opgesteld en nauwelijks bruik baar. „Via werkgroepjes in het land kunnen échte leraren nu met suggesties komen. De ver eiste vaardigheden worden hierdoor veel herkenbaarder, zodat leraren elkaar er ook op kunnen aanspreken." Volgens Frank Jansma van het SBL is het de bedoeling dat de lijst van eisen op internet wordt gepubliceerd. Leraren kunnen dan snel zelf kijken of ze nog wel voldoen aan alle eisen die aan het moderne leraarschap worden gesteld. „De verant woordelijkheid moet vooral bij henzelf liggen. De beroepsgroep of de inspectie kan met steek proeven controleren of iemand zich voldoende bijschoolt. Van de voorgestelde keuring moet vooral een preventieve werking uitgaan." rotterdam gpd De grote instroom van Antillia nen heeft een grote rol gespeeld in de teloorgang van de Rotter damse Millinxbuurt. Dat is een van de conclusies die het Crisis Onderzoek Team (COT) van de Universiteit Leiden trekt in 'Een Drugsscene op Zuid', een stu die naar de oorsprong van de problemen in de Rotterdamse volksbuurt. Sinds eind jaren tachtig is de Millinxbuurt ach teruit gehold. Het COT ziet daarvoor een groot aantal factoren dat op el kaar inwerkte. Zo hadden huis jesmelkers in de buurt vrij spel, en was er veel leegstand. Er wa ren dus ruim voldoende deal panden voorhanden. Verder la gen een metrolijn en enkele sta tions vlakbij, wat een goede be reikbaarheid voor klanten bete kent. Tenslotte had het gebied zelf al een zekere drugshistorie en werd elders in de stad har der opgetreden. Gedwongen door de slechte economische omstandigheden en aangetrokken door het goedkope woningaanbod, trok ken eind jaren tachtig veel werkloze en laagopgeleide An tillianen naar de Millinxbuurt. „Dat is nou net een categorie waarvan een minderheid in staat en bereid is om drugs met een uitstekende kwaliteit in te kopen en in de eigen buurt te verkopen", aldus het COT. Instroom van Antillianen in een wijk moet echter niet wor den gelijkgesteld met import van drugsproblemen, zo waar schuwt het COT. „Hoewel An tillianen zijn verhuisd vanuit de Millinxbuurt naar Pendrecht en Zuidwijk, is daarmee zeker niet gezegd dat de dealpraktijken als het ware meeverhuizen. Sommige Antillianen verlieten nou net de buurt omdat zij hin der ondervonden van over last." amsterdam pieter v Heineken zelf wil niet ingaan op de geruchten. Scottish Newcastle lijkt de belangrijkste kandidaat, aangezien Interbrew en Carlsberg eerder dit jaar al voor miljarden brouwerijen hebben opgekocht. Heineken heeft dit jaar geen spectaculaire overnames op haar naam staan. De Zuid-Afrikaanse bierbrou wer publiceerde donderdag te genvallende halfjaarcijfers. Vooral in Zuid-Afrika nam de bierafzet af. Daar staat tegen over dat de omzet in Oost-Euro pa, de overige Afrikaanse landen en China van de diverse SAB merken toenam. SAB is 's we relds vijfde bierbrouwer en be schikt over 79 brouwerijen in 21 landen. Heineken wordt genoemd als mogelijke overnamekandidaat van het Zuid-Afrikaanse South African Breweries (SAB). De ge ruchtenstroom kwam gisteren op de beursvloer in Johannes burg op gang nadat het SAB- aandeel met negen procent omhoog was geschoten. Naast Heineken zouden ook het Belgische Interbrew, Carls berg uit Denemarken en het Britse Scottish Newcastle in de race zijn. SAB brengt al on der licentie van Heineken het merk Amstel op de Zuid-Afri kaanse markt. Daarmee is het de koploper onder de premi um-merken. amsterdam anp De politie heeft deze week de veroordeelde drugshandelaar met de bijnaam 'Zwarte Cobra' opnieuw aangehouden. De man wordt opnieuw verdacht van deelname aan een crimine le organisatie en het voorberei den van een drugstransport. Dat heeft een woordvoerder van het openbaar ministerie in Amsterdam gisteren bevestigd. De Cobra werd in maart van dit jaar tot 3,5 jaar cel veroor deeld wegens zijn betrokken heid een de mislukte drugs smokkel in 1997. Een groep Joegoslaven hield de Cobra verantwoordelijk voor het mislukken van de smokkel en wilden hem uit de weg te rui men. De politie wist deze aan slag te verijdelen. Volgens justitie veroorzaakte het mislukte transport een keten van geweld. Ook de autobom die vorig jaar een einde maakte aan het leven van een 27-jarige vrouw hield hiermee volgens of ficier van justitie Teeven ver band. De Cobra is nadat hij vo rig jaar op vrije voeten kwam ge woon doorgegaan met criminele activiteiten, meent justitie. Hij werd woensdag in Amsterdam opgepakt, tegelijk met drie me deverdachten. den haag achille prick -DESIGNCENTRUM Het Nederlandse bedrijfsleven is massaal bezig de roker van de werkvloer te verdringen. Minister Borst (volksgezondheid) wil met een nieuwe wet het roken op de werkvloer verbieden. Ondertus sen wacht het bedrijfsleven de nieuwe wetgeving niet af. Talloze kleine en grote ondernemingen in uiteenlopende sectoren ontwikkelen een rookbe leid. Organisaties die bedrijven daarbij helpen, kunnen de vraag niet aan en voorzien oplopende spanningen tussen rokers en niet-rokers. Minister Borst maakte gisteren bekend dat zij streeft naar een wettelijk verbod op het roken in bedrijfsgebouwen. Hoewel lang niet alle Kamer fracties op één lijn zitten, en een eventueel wets voorstel tot flinke discussie zal leiden, wacht het Nederlandse bedrijfsleven niet af. De gedachte dat roken slecht is voor de werknemers en geen goed doet aan het imago van het bedrijf, lijkt de finitief aangeslagen. Net als bijvoorbeeld in de Verenigde Staten zal de roker steeds vaker wor den veroordeeld tot de straat. „Als je je rokende werknemers de straat op stuurt om een sigaretje op te steken, ben je niet goed bezig", reageert T. Rolle van het Astmafonds. „Het moet geen anti-rookbeleid worden. Bedrij ven moeten zorgen dat ze op hun kantoren rook vrij zijn en tegelijkertijd moeten ze plekken in richten waar wel gerookt kan worden." Het Astmafonds ziet de plannen van Borst daarom ook niet als een overwinning. „Maar het is een hele belangrijke stap voor mensen die echt last hebben van rook. Veel mensen durven collega's niet aan te spreken op hun rookgedrag. Ze zijn bang voor het conflict." Voor de niet-rokers lijken er, met of zonder nieu we wetgeving, betere tijden aan te breken. Veel bedrijven zijn al druk bezig met het opzetten van een rookbeleid. De Stichting Cicon begeleidt de bedrijven daarbij en kan de vraag niet meer aan. „Nationale Nederlanden, Heineken, Delta Lloyd; dat zijn een paar voorbeelden waar we nu druk mee zijn", zegt J. Stoop van Cicon. „Uitgebreide gesprekken met directies, ondernemingsraden, enquêtes onder het personeel over de wensen, plan maken, uitvoeren en evalueren. We kunnen de vraag niet aan. Alle bedrijven willen het roken goed geregeld hebben." Rokers zijn uiteraard niet blij met het plan van Borst. A. Wurtz van de stichting Rokersbelangen noemt eventuele wetgeving zelfs een nieuwe apartheid. „De roker wordt steeds verder in een hoekje gedreven. Het zal de werksfeer niet ten goede komen. Roken moet je niet van hogerhand verbieden, maar mensen moeten er onderling uit komen." Het schoolvoorbeeld van rookbeleid binnen on dernemingen bestaat niet volgens Stoop van Ci con. „Dat verschilt per bedrijf. Heeft te maken met bedrijfscultuur, opleiding van werknemers, enzovoort. Maar wat zeker niet goed is, zijn de rookruimtes die qua inrichting bijna doen den ken aan een gezellig café: koffïeautomaat, lekkere fauteuils, krantje, televisie, radio, dartbord. Dat is verkeerd. Een rookruimte moet alleen worden gebruikt om even te roken. Verder niets." Het Astmafonds en Stivoro starten binnenkort een campagne om werkgevers te ondersteunen bij het opstellen van een rookverbod. Op 15 de cember is er een studiedag in de Jaarbeurs in Utrecht. „Het is in het buitenland, waar ze al rookvrije werkplekken hebben, aangetoond dat de bevolking minder gaat roken", zegt T. Prins van Stivoro. „Dat is grote winst, want nog steeds sterven er zo'n 25.000 mensen per jaar aan de ge volgen van ziekten die onder meer het gevolg zijn van roken. Driehonderd mensen sterven door meeroken. Met een verplichte rookvrije werkplek zullen die cijfers op termijn absoluut dalen."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3