Acht uur super geconcentreerd op de bowlingbaan 'ecos heeft gewoon even geen geld Geweld op het veld? Sport KNVB gaat op 1 juli weg uit Leiderdorp De KWESTIE ItERDAG 2 DECEMBER 2000 Rijnsburgse met Nederlands team naar Puerto Rico ;bürg janet van puk lijnsburgse Tessa van der Valk maakt deel uit het Nederlands vrouwenteam dat de komen- veek bowlt om de World Cup in Puerto Rico, team wordt geleid door bondscoach Jack laar uit Noordwijkerhout. oei is om bij de eerste acht te eindigen, zodat lowlsters de A-status - en duizend gulden per ind - krijgen van NOC'NSF, de hoop is een its in de topvijf. „Maar dat wordt echt moei- omdat in andere teams mensen spelen die uur per dag bowlen", aldus de 26-jarige Van Valk. Zij kwam vier jaar geleden in de Neder- Ise selectie, maar werd een half jaar geleden het eerst geselecteerd voor het landenteam, toen met een vijfde plaats op het EK in Israël lificatie afdwong voor het toernooi in Puerto )at was wel even slikken. Ik stond er versteld hoeveel elastiek ik in mijn benen heb. Maar leuke is dat je dat na drie games weer bent eten", zegt de Rijnsburgse, die op haar üfde, aangestoken door haar ouders en t, begon met bowlen bij Oostdam in Noord erhout. oor haar 'balrol', de manier waarop zij de bal et, werd ze al snel gezien als talent. Toen ze ien was, kwam ze in de afdelingsselectie, een later zat ze, als verreweg het jongste meisje, e Nederlandse jeugdselectie. Twee keer werd van der Valk jeugdbowlster van het jaar, imaal won zij het Nederlands jeugdkampi- ichap. jdens haar studie logopedie kwam het bow- op een wat lager pitje te staan, totdat ze vier geleden in de nationale vrouwenselectie m. Ze is inmiddels begonnen met een deel- ipleiding aan de Pabo en staat voor de klas :en school voor moeilijk lerende kinderen in ifddorp. Daarbij bowlt ze in de eredivisie bij Jofstede in Rijswijk en speelt ze wekelijks in jisleague bij haar oude club Oostdam. Bijna 'eekeinde is er een toernooi, meestal in Ne- and, soms in België of Frankrijk. ;ssa van der Valk krijgt nu als B-sporter een oeding van driehonderd gulden per maand NOC*NSF, met de hogere bijdrage die zij als jorter zou krijgen, wil zij meer toernooien in buitenland gaan spelen. )an kan ik ook punten verzamelen voor een Dpese ranking. Dat zou wel een droom zijn", aldus de Rijnsburgse. Een vroegere droom - prof worden in Amerika - heeft ze anderhalf jaar geleden uit haar hoofd gezet na een bezoek met het Nederlands team aan dat land. „We hebben toen zeven dagen acht uur per dag gebowld. Het was heel leuk, ik heb er veel geleerd, maar ik kon daarna even geen bal meer zien. Toen zag ik het niet meer zitten om als prof te gaan bowlen. Ik vind mijn werk ook heel leuk, bovendien ben je als prof veel weg. En ik ben een homy person. Ik weet nu al dat ik over negen dagen weer blij ben dat ik thuis ben. Mijn doel is nu om, naast mijn werk, zo hoog mogelijk te komen. Maar ik wil niet meer alles voor het bowlen opzij zetten, hoewel ik er nu ook heel veel voor doe." Het bowlen op dit niveau is volgens Tessa van der Valk 'echte topsport'. „Bowlen wordt in Ne derland te veel geassocieerd met het uitje met de zaak, met een drankje en een sigaretje erbij. In Puerto Rico staan wij van 's ochtends acht uur tot 's middags vijf uur op de baan, met een uurtje pauze. Dat betekent datje acht uur super-gecon centreerd moet zijn. Dat vergt veel mentale kracht." De Nederlandse selectie krijgt daarom ook be geleiding van een sportpsycholoog, die de bow lers leert om zich volledig op de worp te concen treren. „Je moet er iedere keer aan denken om de beweging goed uit te voeren. Als je aan het resul taat denkt, dan ben je al een stapje te ver in je denken", legt Van der Valk uit. De psycholoog geeft de bowlsters ook ademoefeningen en leert ze bijvoorbeeld om adrenaline op te wekken als zij te weinig spanning voelen voor een wedstrijd. „Hij heeft nu ook veel aandacht besteed aan de teamspirit, omdat het in Puerto Rico niet gaat om individuele prestaties, maar om de resultaten die je als team behaalt. Dan moet je elkaar ver trouwen", zegt de Rijnsburgse. Toch is bowlen niet alleen een 'concentratie- sport'. „Mensen denken: als je eenmaal kan bow len, dan kun je bowlen. Maar dat is niet zo." De baan, waar olie op ligt, is na elke worp weer an ders, de keuze van de bal is belangrijk en daarbij geldt dat een bowler nooit precies hetzelfde gooit als de vorige keer. „Je probeert wel iedere keer dezelfde worp te doen, maar je bent geen machi ne, dus het lukt niet altijd", aldus Van der Valk, die in haar eigen prestaties nog steeds een stij gende lijn ontdekt. „Door de kennis en ervaring die ik opdoe ga ik stapjes vooruit." District West 2 gevestigd in Rotterdam Tessa van der Valk, een dag voor haar vertrek naar Puerto Rico: „Als je aan het resultaat denkt, dan ben je al een stapje te ver in je denken." foto hielco kuipers peter Van der hulst De samenvoeging van de huidi ge KNVB-districten West 3 (Lei den/Den Haag) en West 4 (Rot terdam) moet op 1 juli volgend jaar een feit zijn. Alle activitei ten van het nieuw gevormde district West 2 worden dan van uit Rotterdam gecoördineerd. Het kantoor in Leiderdorp gaat dicht. De KNVB onderhandelt met de gemeente over overna me van het gebouw. Zo'n tien van de twintig werknemers ver huizen mee naar de Maasstad. De fusie van de twee bonds- bureaus is het gevolg van de schaalvergroting die de KNVB nastreeft. „Tot nu toe hebben we negen districten, waarvan zes kleinere en drie grote. Zuid 1, Oost en Noord hebben nu de meeste stemmen binnen de bond en maken daardoor de dienst uit. Op dit moment tel len West 3 en West 4 elk 85.000 leden. Straks het dubbele. Bo vendien kunnen we daardoor goedkoper en efficiënter wer ken", aldus districtsmanager Sjaak van der Kroon. De reorganisatie verloopt zonder gedwongen ontslagen. Toch maken lang niet alle per soneelsleden van West 3 de ver huizing van Leiderdorp naar Rotterdam mee. Zo is districts manager Cor van Steijn overge stapt naar het bisdom Rotter dam. Daarnaast heeft een aan tal mensen de reorganisatie aangegrepen om een andere baan te zoeken. Van der Kroon: „Enkele vrouwen werken twin tig uur bij ons, zijn getrouwd en hebben nog kinderen thuis. Dan kan ik me voorstellen dat ze er geen trek in hebben om elke keer twee tot drie uur in de auto naar Rotterdam te zitten. Ik denk dat uiteindelijk zo'n tien personeelsleden meegaan. Een aantal van hen woont in Den Haag." Omdat enkele medewerkers in Leiderdorp nu al zijn vertrok ken, kan een aantal taken niet optimaal worden uitgevoerd. „Alle prioriteiten zijn daarom gericht op een goed verloop van de competitie." Voor de clubs verandert er in de toe komst weinig, meent Van der Kroon. „Het is niet zo dat de jonge voetballers uit Leiden op eens in Ouddorp moeten gaan spelen. Dat we niet meer be schikbaar zijn voor de clubs, daar geloof ik niet in. Je hebt te genwoordig internet en vele an dere moderne communicatie middelen." Opleidingen, thema-avonden en tuchtzaken worden 'op loca tie' gehouden. „We gaan dan naar de verenigingen toe." Het nieuwe district telt vier regio's: twee in Rotterdam, een in Den Haag/Westland. En de Leidse regio beslaat grofweg het ge bied van de vroegere Leidse af deling. Zowel West 3 als West 4 levert vijf kandidaten voor het nieuwe districtsbestuur. Gerard van Rijk is de beoogde voorzitter. Uit West 3 zijn voorgedragen Jan Wingelaar (vice-voorzitter en grootstedenbeleid), Gerard van Dijk (wedstrijdzaken), Jos Klaassen (wedstrijdzaken), Ar thur Paulides (scheidsrechters- zaken) en Joke Stig-Rijnbeek (voetbaltechnische zaken). Piet Kroon en Ander van der Sande zijn niet verkiesbaar. „Het is niet zo dat we er bewust voor hebben gekozen dat uit elk dis trict vijf bestuursleden moesten komen", zegt Van der Kroon. „We hebben gekeken naar kwa liteit en beschikbaarheid. Nieuw is de portefeuille grootstedenbeleid. „Als je kijkt naar Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en ook een beetje richting Utrecht, dan valt op dat daar veel meer agressie en geweld op de velden is dan in de rest van Nederland." Dat vertaalt zich ook in het aantal tuchtzaken en opgelegde boe tes. „Wij krijgen jaarlijks 350 tot 400 duizend gulden meer bin nen dan bijvoorbeeld het dis trict Zuid 1. Daar hoeven we niet trots op te zijn. We willen kijken of we dat met een groot stedenbeleid kunnen terugdrin gen", aldus Van der Kroon. gstgeestenaren moeten vechten voor lijfsbehoud in de eerste divisie Aggressie op de voetbalvelden lijkt toe te nemen. De wedstrijd tussen NEC en Heeren veen ontaardde vorig weekeinde in een ordinaire schoppartij, waarbij NEC'er Georghi Hristov (elleboogstoot) en Heerenveenspeler Arek Radomski (natrappen) uit het veld werden gestuurd. En PSV'er Arnold Bruggink is vier wedstrijden geschorst vanwege een elleboogstoot. Wordt voetbal inderdaad steeds gewelddadiger en zo ja: hoe komt dat dan? 5tgeest rten dekker is de laatste jaren behelpen bij Pecos. tafeltennissers uit Oegstgeest leiden dit oen een anoniem bestaan in de eerste sie en moeten zelfs nog vrezen voor de- datie. En dat terwijl ze vijf jaar geleden de tweede club van Nederland waren, gens voorzitter Otto Verkerk is de terug simpel te verklaren: na het afhaken van hoofdsponsor is er geen geld meer om de spelers te 'halen' en te behouden. >e conclusie van Verkerk is voor een bui staander misschien opmerkelijk te noe- n, maar wie een beetje is ingevoerd in tafeltenniswereldje weet dat het er al ja maar om één ding draait: geld. Geld om de spelers te contracteren, geld om een trainer aan te stellen ^n geld om de faci- ten van de vereniging op peil te hou- l Verkerk: „Zonder geld bereik je niets het huidige tafeltennis. Je kunt mis- ien eens een incidenteel succesje beha- maar meer zeker niet. Alleen als je een te sponsor hebt, kun je op lange termijn ?redivisieniveau blijven." 'aarmee deelt de Pecos-preses een steek Ier water uit naar zijn oude club Scylla vertrok er uit onvrede met het destijds oerde beleid, red.). Verkerk was een van oprichters van de Leidse tafeltennisclub, zich vorig weekeinde wist te handhaven de eredivisie. Gerard Bakker senior, rzitter van Scylla, ging er in -deze krant t op dat de club dat had bereikt zonder het aantrekken van topspelers, iets wat alle andere verenigingen in de hoogste klasse wel doen. Volgens Verkerk is dat een hypo criete stelling: „Scylla zit momenteel zon der sponsor en heeft dus gewoon niet de fi nanciële mogelijkheden om spelers te ha len. Ik weet zeker dat ze het wel zouden doen als ze genoeg geld hadden. Iedere club zou het doen." Ook Pecos zou het liefst betere spelers aantrekken dan het nu heeft, geeft Verkerk toe. „We spelen momenteel met nogal wat jongens op leeftijd, die zijn dringend aan vervanging toe, om het maar even te zeg gen. En het duurt nog wel een paar jaar voordat onze jeugdtalenten doorstromen naai- de senioren. Maar los daarvan: je wilt als club gewoon zo goed mogelijk preste ren en dat doe je met zo goed mogelijke spelers. Van clubliefde blijft op die manier niet veel over, nee. Maar het werkt in alle sporten zo. Kijk naar het voetbal, wat voor bedragen gaan daar niet in om? Dan hou den wij het nog heel netjes. Om een goede eredivisieclub te zijn, heb je denk ik tussen de 25.000 en de 50.000 gulden nodig." Voor Pecos is dat soort bedragen niet meer op te brengen, sinds de gelijknamige hoofdsponsor (een bedrijf in milieutech niek) twee jaar geleden afhaaktë. En daar mee zijn volgens Verkerk ook meteen de te genvallende prestaties van de afgelopen seizoenen verklaard. De beste spelers wer den weggekocht uit Oegstgeest en nu moet de tweede garnituur de eer van de club hoog zien te houden. Dat is terug te zien in de resultaten. Van de zes ploegen in de eer ste divisiepoule staat Pecos vierde, met een forse achterstand op de nummer drie. De Oegstgeestenaren lopen met nog een wed strijd te spelen (dit weekeinde uit tegen 't Zand) zelfs nog het risico te degraderen. Voor Verkerk is de huidige, moeilijke po sitie van Pecos nog geen aanleiding voor maatregelen. Samenwerken met een ande re tafeltennisclub uit de regio is volgens hem niet nodig. „We zijn een gezonde ver eniging, die prima zijn eigen boontjes kan doppen. We hebben een flinke aanwas van jeugdleden, dus in de breedte zit het alle maal wel snor. De echte top halen we al leen net niet. Dat is nu eenmaal zo. Maai- in het tafeltennis kan die situatie ook heel snel veranderen. Een competitie duurt maar een halfjaar, dus ben je zo gepromo veerd of gedegradeerd." Het enige wat Pecos scheidt van de ere divisie, is volgens Verkerk een goede spon sor. „Er zijn nu wel een paar bedrijven die bijvoorbeeld via een reclamebord geld in de vereniging steken, maar dat soort bedra gen zet niet echt zoden aan de dijk. We hebben een sponsorcommissie die heel ac tief op zoek is naar een hoofdsponsor, maar het is niet gemakkelijk om een bedrijf te vinden dat tienduizenden guldens in een sport als tafeltennis wil steken. Daarvoor krijgen we niet genoeg publiciteit. Via de huis-aan-huisbladen proberen we wel zo veel mogelijk naamsbekendheid te kweken, maar vooral op televisie blijft het behelpen. Dat is het lot van deze sport, ben ik bang." Pecos-routinier Herman van den Broek (op de ach tergrond), die dit jaar zijn rentree maakte in het eer- ste team. gf foto dick hoge- archieffoto kees van hoogdalem Hennie de Romijn, Leidenaar en profvoetballer bij NEC: „Het is niet zo makkelijk aan te geven waarom de wedstrijd tegen Heerenveen zo escaleerde. Er hing vanaf het begin een erg ge spannen sfeer. Zoiets is onverklaarbaar, ongrijpbaar. Toen Hris tov al na twee minuten een schop kreeg van Tieme Klompe, rea geerde hij heel fel. Dat zit gewoon in zijn aard, hij is een tempera mentvolle jongen. Zijn reactie sloeg over op het publiek en dat stak de rest van de spelers aan, denk ik. Bovendien was scheidsrechter Bossen nogal laks. Maar ik denk niet dat je kunt zeggen dat voetbal als geheel aggressiever wordt. Het is wel fysieker en feller, maar dat komt gewoon doordat de spelstijl veranderd is. Vroeger bleef de achterste verdediger constant bij zijn eigen straf schopgebied, terwijl hij nu doorschuift. De ruimtes op het veld worden zo steeds kleiner, waardoor je dichter bij elkaar speelt en elkaar sneller raakt. Het klinkt sim pel, maar zo is het wel." „Wim van Zwam, trainer van TOP Oss en voorheen trainer van UVS, ARC, Quick Boys en Katwijk: „Het spelletje wordt inder daad in een steeds kleinere ruimte gespeeld. De hande lingssnelheid van voetballers is daar niet altijd op berekend. Maar ik denk niet dat voetbal nu ruwer is dan pakweg dertig jaar geleden. Types als Johan Neeskens en Willem van Ha- negem waren echt geen lie verdjes. Het verschil zit 'm in de media-aandacht. Alles komt tegenwoordig uitgebreid op televisie en als er iets ge meens gebeurt, dan wordt dat meteen enorm uitvergroot. Herhalingen, andere camera standpunten, noem maar op. Niet dat ik dat een slechte ontwikkeling vind, want elleboogsto ten horen natuurlijk niet thuis in een voetbalwedstrijd." Martin de Louw van Ter Leede, kreeg eerder dit seizoen rood in de wedstrijd tegen Noordwijk vanwege een elleboogstoot: „Ja, waarom doe je zoiets? Ik was op dat moment geïrriteerd, om dat de wedstrijd niet verliep zoals wij wensten. En toen werd er op een gegeven moment ook nog eens flink geduwd en getrok ken, waardoor de frustraties zo hoog opliepen dat ik mezelf even niet meer in de hand had. Maar -ik vind niet dat voetbal grover wordt. Toen ik in de junioren speelde, zag ik net zoveel ellebo gen, schoppen van achteren, noem het maar op. Ik heb destijds drie keer in het ziekenhuis gelegen door zo'n akkefietje. Het is nu zeker niet erger dan vroeger. Pieter Vink, scheidsrechter hout: laid voetbal uit Noordwijker- „Voetbal is een afspiegeling van de maatschappij en in de maatschappij zijn de normen en waarden aan het vervagen. Leiding wordt niet meer geac cepteerd. Het is dus logisch dat het op het voetbalveld de laatste tijd steeds vaker mis gaat. De oplossing moet uit de samenleving komen, niet uit de voetbalwereld. Welke wed strijd ik afgelopen weekeinde gefloten heb? Heracles - Vo- lendam. Ik heb drie gele kaar ten gegeven, dus dat is zeker naar de huidige maatstaven heel netjes." Stephan Roodakkers, verde diger bij Rijnsburgse Boys: „Ik heb vorige week een ge broken neus opgelopen in de bekerwedstrijd tegen Noord- wijk, maar dat had niets met grof spel te maken. Ik was be trokken bij een sprongduel met nog twee of drie anderen en een daarvan heeft me per ongeluk geraakt. Dat kan ge beuren. Ik heb niet het idee dat het gehele voetbal ruwer wordt. Het is wel zo dat er in de hoofdklasse een hoop der by's worden gespeeld en dat gaat vaak op het scherp van de snede. Maar het gaat eigénlijk nooit fout." Charlie Versteege, voetbal liefhebber uit Noordwijk: „Dit is nu even in het nieuws, vanwege de incidenten tijdens NEC-Heerenveen en de elleboog stoot van PSV'er Arnold Bruggink. Maar als er deze week niets ge beurt, is het ook zo weer overgewaaid. Zo gaat dat wel vaker. Ik vind dat de overtredingen de laatste tijd wel grover worden. Het is de taak van de scheidsrechter om dat in de hand te houden. Bossen deed dat bij NEC-Heerenveen niet goed. Hij had veel sneller in moeten grijpen, dan was dit allemaal niet gebeurd." tekst maarten dekker

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 39