Cultuur Kunst La Brightman denkt in het groot Otis, een leuke avond uit voor kritische mensen „Past het niet? Dan wil ik het liever terug' Jubileumoptreden UNI Jöjk- en luisterspektakel ZAKEN Meesterlijke knecht? TERDAG 2 DbCfcMBbK 20UU940 jrafiekprijzen uitgereikt irenMariska van Duffelen, Marc Kuyper en Angelique van t iVesemael hebben de Nederlandse Grafiekprijs gewonnen. Voor e Leidse kunstenaar Johan Scherft was er een eervolle vermei ing. De winnaars kregen de tweejaarlijkse trofee gisteren over- andigd door acteur Michiel Romeyn bij de opening van de :ntoonstelling Grafiek Nu 9 in het Singer museum in Laren. ,an de prijs is voor ieder van de winnaars een bedrag van 6000 ulden verbonden. De tentoonstelling Grafiek Nu 9 het veran- erende landschap is tot en met 7 januari. Actrice Nell Koppen (88) overleden isTERDAM» De actrice Nell Koppen is donderdag in haar woon- laats Amsterdam overleden. Ze is 88 jaar geworden. De in 1912 Amsterdan geboren Koppen was een 'echt toneelmens'. Zij Deelde vooral in blijspelen. Voor de oorlog trad zij op in de re- ue van Heintje Davids. Na de oorlog speelde zij tien jaar bij het 'rije Toneel van Cor Ruys waar zij haar carrière verder uit- iouwde. Ze trouwde 1940 met de in- ïiddels overleden cteur Wim van den rink. In de bijna ijftig jaar dat ze aan et toneel was, Deelde Koppen in entallen producties ij gezelschappen als laagse Comedie, .otterdams Toneel n het Publieksthea- ;r. Haar laatste rol ras die van Sofie in !r valt een traan op le tompoes' van An- lie M.G. Schmidt, lok voor televisie ac- ;erde zij in vele pro- ramma's en was zij en van de actrices an het eerste uur. e speelde rollen in eries als 'Kunt u mij de weg naar Hameien vertellen, meneer?' n 'Pleisterkade'. In die laatste serie speelde ook haar dochter illis van den Brink. archieffoto anp musical recensie esther barfoot Musicalgala, gezien: 1/12, Stadsgehoor zaal Leiden Het zijn dikwijls de kleine din gen die amateurdansers of -zangersonderscheiden van de professionals. Elk nummer, of het nu dans is ofzang, heeft zijn eigen spanningsboog. Die boog begint als de lichtendim- men en de danser of zanger opkomt en duurt nog enkele seconden voort als het num mer is afgelopen. Het vasthouden van deze spanning is wat een amateur van een professional onder scheidt. Professionals houden hem vast.Amateurs gaan over tot de orde van de dag. Trek ken hun kousen op.Kriebelen aan de grime op hun gezicht. Of rapen een hoedje op dat is- gevallen bij het dansen. Zo niet de amateurs van mu sicalgezelschap Otis. Alle num mers die zijopvoeren tijdens het Musicalgala - een selectie van hoogtepunten uit de musi cals van Andrew Lloyd Webber - staan van begin tot eind. Veelnummers beginnen of ein digen met een 'tableau vivant'. Eenonbeweeglijk tafereel van klauwende, kroelende katten uit Cats ofkussende, zwierende wandelaars aan de Sunset Bou levard. Er zit veelbeweging in deze beelden, maar de leden van Otis staan als etalagepop pen zo stil. Een knap staaltje acteerwerk. Tussen deze onbeweeglijke beelden door, bruist de zang en dans. Iedereen die wel eens een optreden van Madonna heeft gezien, weet hoe zwaar het is om te dansen en te zin gen tegelijk, zonder buiten adem te raken. Ook hier heb ben de spelers van Otis geen last van. Zonder problemen zingen zij snelle teksten op moeilijke melodieën. De mees te stemmen van het gezelschap zijn sterk. Enkele blinken uit. Andrea Brugman, die Evita speelt, Marianne Madderom, die Christine Daaé speelt uit de Phantom of the opera, of An- neleen Remijn die de rol van Emma zingt in Song Dance, volgen geen van allen een op leiding aan het conservatori um. Ze doen dit puur voor de lol, maar op het conservatori um zouden ze zeker op hun plaats zijn. Of op het podium bij Van den Ende. Zeker Anneleen Re- mijn, die ook nog eens sterk acteert in de rol van de verlief de Emma, moet uitkijken dat ze niet door een professioneel gezelschap wordt opgepikt. Iets anders dat amateurs en professionals onderscheidt, is het publiekMaar het musical gala van Otis is ook een leuke avond uit voor mensen diekri- tischer zijn dan opa en oma. Engelse sopraan morgen in Ahoy' muziek recensie robert t. meuer ileumconcert UNI, gehoord op 1-12 rripodia, Katwijk. Herhaling vanavond in dezelfde locatie tnderd jaar jong. Dat is de ai ige manier om uit te drukken Ch e de Chr. muziekvereniging itspanning Na Inspanning' NI) haar jubileumuitvoering li het enthousiaste publiek in Katwijkse Tripodia presen- ;rde. Het begin 'Eens als de :uinen klinken', uitgevoerd [or de klarinettengroep, was, als de rest van de optre- is, van een hoog gehalte. ior de pauze speelde de mband composities van ieo van Campen en Aad van luwen. Vooral het optreden het donker, waarbij slechts groen lichtgevende drum- v; )kjes een dans leken uit te eren op de maat van het imgeroffel, was een evene- ;nt op zichzelf. t optreden van de big band rhs al net zo speciaal. Pittige immers als onder meer 'That black magic' van Harold Ar- len en 'Stompin' at the Savoy" van Benny Goodman werden naar behoren uitgevoerd. En in een prima samenwerking met de big band lieten de jongste UNI-majorettes met een leuke uitvoering op de maat van 'Rock around the clock' zien wat in hun mars hebben. Na de pauze speelde de harmo nie het speciaal voor de jubile umuitvoering gecomponeerde 'Uniqe' van Rob Balfoort. En uniek was het zeker. Ook het leerlingenorkest liet horen dat het goed kon samenwerken met de big band toen ze samen het nummer 'Junior variations' speelden. De harmonie, in volle bezetting, speelde hierna een aantal swingende composities, waarbij het nummer 'Lights, Camera, Action' op een groot beeldscherm begeleid werd •door videoclips uit verschillen de Hollywoodfilms. De majorettes brachten het nummer 'Sing, sing, sing' in de schijnwerpers. De jubileumuit voering van de UNI werd naast een luisterfeest ook een waar kijkspektakel, mede dankzij de fraaie lichteffecten van Kees van Duijn. Eigenlijk werd Sarah Brightman al eerder in Rotterdam verwacht. Naast Andrea Bocelli stond de Engelse so praan reeds geprogrammeerd voor 'Music Without Frontiers', het afsluitende Euro 2000-spektakel aan de Nieuwe Maas. Totdat haar ter ore kwam dat ook haar Amerikaanse collega Renée Fleming van de partij zou zijn. Voor de Londense nachtegaal genoeg reden om meteen af te zeggen. Waarmee ze en passant haar imago van geen gemakkelijke tante opnieuw bevestigde. zoek bij begrafenissen en cre maties. Eerder was Brightman, meer op afstand, hier toch meer de vrouw van 'The Phantom Of The Opera' ofwel (thans Lord) Andrew Lloyd Webber. Samen vormden ze, zes jaar lang als echtpaar (tot 1990), een droom- koppel, waarvoor het predikaat 'The Master and His Voice' geenszins misplaatst was. Per slot van rekening had Webber haar carrière keer op keer voor zien van de juiste impulsen. Waardoor Sarah Brightman van een van de meisjes uit het dance-popgroepje Hot Gossip transformeerde in een van alle markten thuis zijnde kwaliteits zangeres. Dankzij hem kon ze enerzijds opduiken naast een klassieke kanjer als Placido Do mingo en daarnaast zich uitle ven op minder beladen reper toire van (grotendeels) manliefs hand. Beethoven, Verdi, Bach, Dvorak, Procol Harum, Simon Garfunkel, Sarah Brightman weet er wel raad mee, hetzij met symfonie orkest, hetzij met behulp van allerlei computer geluiden. Op haar zweverigst, meest sprookjesachtig trekt ze de lijn door die werd uitgezet door on der anderen, Kate Bush en Enya. Meer 'poppy' uitpakkend kan Sarah zich gemakkelijk me ten met Mariah, Whitney en Celine, met dien verstande dat ze veel minder de neiging heeft om zichzelf vocaal te forceren. De Amerikanen hebben haar inmiddels geadopteerd als dé louis du moulin Sarah Brightman (40) mag ook best wel een beetje kieskeurig zijn, gegeven haar geweldige sterstatus zeker in eigen land, maar misschien nog wel meer in de Verenigde Staten. Alleen daar al kan ze het bij wijze van spreken niet aangezongen krij gen. Niettemin is haar er toch veel aan gelegen om ook in Azië, Australië en Europa haar achterban uit te breiden. Van daar dat ze direct na haar met superlatieven overladen Ameri kaanse herfsttournee (opge hangen aan haar jongste, vijfde album 'La Luna') is begonnen aan een concertreis langs een aantal Europese steden, met voor Nederland als halteplaats Ahoy'. Voor de fijnproevende fans wellicht niet de meest voor de hand liggende keuze, maar La Brightman is nu eenmaal ver plicht om in het groot te den ken. Kan, ter geruststelling van de twijfelende garde, ook bogen op heel veel ervaring met het formaat sportarena, zowel in groepsverband als solo. In ons land is Sarah Bright man voor menigeen in eerste instantie de duetpartner van voornoemde Italiaanse bard: haar eentweetje 'Time To Say Goodbye' met Andrea Bocelli bereikte in het voorjaar van 1997 tefnauwernood de top tien, maar kreeg vervolgens veel blijvender betekenis als zo'n beetje het meest gedraaide ver opvolgster van de (vrijwel) uit- slechts van tijdelijke aard blij- Brightman zal denken, gezongen Barbra Streisand. De ken te zijn, omdat alles erop Britten zien in haar al veel lan- wijst dat de hele wereld straks ger de nieuwe Julie Andrews, bij het horen van haar kristal- Dergelijke vergelijkingen zullen stem alleen maar aan Sarah Sarah Brightman in Ahoy', zon dag 3 december, aanvang 20.00 uur. Kaarten; 75 en 85 gulden. Kaal toneel en dansen die niets vertellen dans recensie maarten baanders Voorstelling: 'In the room the women come and go Talking of Michelangelo' door De Rotterdamse Dansgroep. Ge zien: 1/12 LAKtheater Leiden. Aldaar nog te zien. 2/12. Hoewel de nieuwe voorstel ling van De Rotterdamse Dansgroep een titel heeft waarbij je je een levendig ver haal voorstelt, is het toneel kaal en krijgt het publiek uit sluitend dans te zien die niets vertelt, behalve dat bewegen de lichamen fantastisch mooi kunnen zijn. Choreograaf Ton Simons heeft vijftien duetten uit zijn oeuvre van de afgelo pen jaren bij elkaar gezocht en er één doorlopend geheel van gemaakt. Al gauw ervaar je dat het juist prettig is dat het toneel kaal is. Je kunt je helemaal concentreren op twee licha men verwikkeld in een even- wichtsspel, op gekromde rom pen, strekkingen van armen en benen, de afwisseling van stille en woeste momenten en de wisselwerking tussen dans en muziek. Die concentratie is nodig, want de stijl van Si mons is niet sensationeel, zijn danscomposities komen niet op je af. Je moet alert zijn om te volgen wat er gebeurt. Maar wie dat doet, wordt beloond. Als een rode draad loopt Mozarts 27e pianoconcert door de voorstelling. Simons' dans past goed bij Mozarts heldere stijl met zijn stevige structuren en onverwachte virtuoze momenten. Je ziet dat bijvoorbeeld in kleine zwenkingen met een arm of een flitsende wending in hoe de ene danser de andere op vangt. Een combinatie van ex traverte straling en zorgvul digheid beheerst de hele voor stelling, door alle wisselingen in temperament heen. Felheid wordt opgevolgd door passa ges waarin langzaam en uitge balanceerd voor- of achter over wordt gebogen. Elk deel van het lichaam kan geaccen tueerd worden, of het nu het hoofd is of ledematen die in elkaar grijpen of gestrekt te gen elkaar aangelegd worden. Ook het aandeel van de mu ziek wisselt. Meestal gaan dans en muziek gelijk op, zo als de jachtigheid bij de ruwe vioolmuziek van Hindemith en de langgerekte, bijna hori zontale houding bij het gevoe lige 'Misericordia' uit Bachs 'Magnificat'. Maar we zien ook contrasten, zoals een tra ge beenheffing bij snel kabbe lende pianoklanken van Mo zart. In het laatste deel wordt de wervelende dans soms stil gezet en neemt de muziek de beweging even over. Het is een mooie ervaring de rijk dom van deze voorstelling te ontdekken. Het gaat goed met de economie. Naast mobiele telefoons, dure auto's en allerlei andere luxe producten kopen de welvarénde mensen meer kunst. In een serie artikelen geven we een indruk van het wereldje van galeries, exposities, kunsthandelaren en collectioneurs in Leiden en de regio. Wat verkoopt beter: oude of hedendaagse kunst? Ingewikkeld of toegankelijk? En is de kunstwereld de ideale plek om uw zwarte geld te dumpen nu de euro komt? Vandaag aflevering 1: over kunst voor boven de bank en als investering. Bel mensen hebben last van drempelvrees als ze kunst. Ze kijken er niet echt naar, maar zoeken por het eerst een galerie binnen stappen, omdat iets voor boven de bank. Waarschijnlijk zouden niet veel van kunst weten en omdat ze kunst ze het niet eens meer mooi vinden als ze er lang jak moeilijk vinden.Je moet in de eerste plaats en aandachtig naar kijken. Appel, Corneille en jts zoeken dat bij je past", zegt Octaaf Roefs van Brood, dat soort werk, dat willen mensen natuur- derie Amber. Aan de witte wanden van de gale- lijk graag boven de bank, want dat is lekker vro- aan de Hooglandsekerkgracht hangen de se- lijk. Volgens mij zijn die mensen diep triest van Ine, traditionele rolschilderingen van Ursula binnen, waardoor ze de hele dag naar vrolijke af- rrens. Kunst moet altijd ijven boeien. We hebben%wel ns een werk terug gehaald Tidat het niet paste in de imte waar het moest hangen, an wil ik het ook liever terug, ant daar is het niet voor ge- aakt." Al jarenlang is Amber een belangrijke kracht in Leidse kunstwereld. „Noemt u eens een ande- serieuze galerie in de omgeving?!", stelt Octaaf )efs wat scherper. Roefs beheert Amber samen iet zijn vrouw Irma. Ze merken de stijgende lijn i de kunstverkoop van de laatste tijd. „Het gaat >ed, maar we kunnen moeilijk zeggen waai- n", zegt Irma Roefs. „Een paar jaar geleden ng het opeens heel slecht en toen hadden we )k al geen idee waar dat aan lag. Het is natuur- k zo dat mensen nu meer te besteden hebben dat ze misschien ook minder sparen. Ik denk it het vooral zo is dat de mensen die twijfelen /er de aanschaf van een kunstwerk nu eerder woon kopen en een paai" jaar geleden viel het ïsluit meestal de andere kant uit." Bij Amber wordt niet luchtig gedaan over het >pen van een kunstwerk. De galeriehouders enen dat veel kopers dat wel doen. Irma Roefs: feel mensen kopen heel oppervlakkig hun beeldingen moeten kijken als tegenwicht." Bij Galerie Merenwijk kan het niet vrolijk genoeg. Geen serene witte ruimte hier: donkere aardekleuren en ge woon radio 3 op de achter grond. „Mijn doelgroep? Mensen met geld!" Ga leriehouder Sven Hansen draait er niet om heen. Tussen de doe-het-zelfmarkten, autodealers en obscure computerhandelaars op industrieterrein Merenwijk heeft hij sinds een jaar een galerie, ge specialiseerd in werken van Herman Brood, Ja cob Kanbier en Corneille, zowel schilderijen als zeefdrukken. Hansen ziet zijn verkoop ook stijgen. „Ik merk wel dat mensen graag kunst willen hebben. Zeker grote namen als Brood en Corneille zijn geliefd." Maar dat die namen in de 'artiestenstal' geen ga rantie zijn voor makkelijke handel, ondervindt Hansen aan den lijve. „Brood schildert niet meer. Hij mag niet meer drinken, geen drugs meer ge bruiken en dat was toch waar hij de inspiratie voor het schilderen vandaan haalde. Hij kan nu alleen nog maar zijn handtekening zetten onder zeefdrukken van zijn werk." Ook al benadert Hansen de kunst anders dan de galeriehouders van Amber, hij is er wel op ge- brand dat de schilderijen op een goede plek ko men te hangen. „Mijn klanten zijn meestal men sen die een schilderij willen hebben voor in huis. Het komt regelmatig voor dat ik met een selectie schilderijen achter in mijn auto naar klanten toe ga, zodat ze kunnen zien hoe hun favoriete schil derij in het interieur past. De mensen vinden dat prettig." Dat in de kunstwereld vaak negatief over po pulaire kunstenaars als Corneille en Brood wordt gedaan, laat Hansen koud. „Ik ben eigenlijk wel blij dat sommige galeriehouders zo denken, want anders zou iedereen hun werk verkopen. Ik hang alleen op wat ik zelf mooi vind en dat is toevallig Herman Brood." Kunst als investering is volgens Hansen geen slecht idee, maar het moet niet het belangrijkste zijn. „Je vindt het mooi of niet. Het is wel verstandig om iets duurzaams te kopen. Dat ik commercieel denk is ook in het voordeel van mijn klanten. De schilderijen die ik nu ver koop zijn over een paai" jaar misschien wel drie keer zoveel waard." Zelfs de zeefdrukken, die toch in behoorlijke oplage gemaakt worden, zijn in de ogen van Hansen een goede investering. „Maai" wat als Brood straks doodgaat, wie moet die zeefdrukken dan signeren?" coen polack toneel recensie susanne lammers Voorstelling: De knecht van twee mees ters van Carlo Goldoni door De Appel. Regie: Aus Greidanus. Spel. Aus Greida- nus, Robert Prager,Mirjam Stolwijk e.a. Gezien: 1/12, Leidse Schouwburg Het was misschien wel de aller laatste Appel-voorstelling bui ten Den Haag. Dat stemt een beetje verdrietig, ook al is 'De knecht van twee meesters' van Carlo Goldoni, waarmee De Ap pel ruim een jaar op reis is ge weest, een meer dan vrolijk en sprankelend stuk theater. Mocht het met De Appel ver keerd aflopen, dan zorgde 'De knecht' voor een prachtig toet je, zoet en knapperig en luchtig tot het laatste hapje. 'De knecht' is een achttiende- eeuws meesterstukje van de Ve- netiaan Goldoni over liefde, list en bedrog, een variatie op het thema van geliefden die elkaar eerst niet, en dan na veel gedoe toch weer wel krijgen. De be langrijkste personages zijn niet wie ze lijken en dat leidt tot veel elegant jonglee'rwerk. Er is een heel klein angeltje aan het eind, als de liefde van de dames en heren zich spiegelt in die van de bedienden. 'Wie het eerst komt, het eerst maalt', zegt het dienstmeisje naar wier hand gedongen wordt, en dat was nou precies wat het hele stuk lang betwijfeld werd. Maar daarmee wordt alleen maar duidelijker hoe weinig serieus we het stuk zelf moeten nemen, dat het gaat om het pure amu sement, het spel, het plezier. Dat biedt De Appel. Volop. 'De knecht' is in de eerste plaats een hypertheatraal spek takel uit de commedia dell'arte- -traditie. Veel vaart, veel knip ogen, en De Appel speelt niet vet, maar mollig. In knallende kleuren en met gekke muziekjes op een vrijwel leeg gehouden speelvloer. Er staat alleen een veelzijdige panelenwand, waar mee de wisseltrucs nog eens benadrukt worden. Madr het knapst is toch het spel. Aus Greidanus, die zowel regisseerde als de knecht speel de, verricht wondertjes. Hij charmeert en verleidt als de dubbele knecht; als hij eten be schrijft, met alleen een handje, een mondje en heel gewone woorden, loopt het water je in de mond en de manier waarop hij de kletsverhalen vertelt waarmee hij telkens zijn hachje redt, is ronduit meesterlijk. Tel kens trekken ook andere spelers even al hun registers open. En vooral dat maakt het stuk zo verrukkelijk speels en levendig. Sarah Brightman: geweldige sterstatus in eigen land en in de Verenigde Staten. foto cpd

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23