'Nieuwe regels nodig voor vuurwerk' springtij Leiden/Duin Bollenstreek oete voor veroorzaker kriistig ongeval in Lisse Knuffelen in de Hobaho Renovatie Oranjebuurt komt stukje dichterbij Horeca langs Boulevard van Katwijk wil grotere terrassen ijlI Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR/41,00 .JjRDAG 2 DECEMBER 2000 ieuwe vloeren in Van Speykstraat rwuK» De Katwijksche Bouwvereeniging gaat de houten vloe- i van 65 woningen aan de Van Speykstraat in Katwijk ver- uwen. De vloeren zijn aangetast door schimmel. Binnenkort »rdt met de vervanging begonnen. De Bouwvereeniging be kt nog of de woningen tegelijkertijd met een achteruitbouw rgroot kunnen worden. brso en Rotary schenken aan KWF se» Het Koninklijk Wilhelminafonds, dat zich inzet voor de jnkerbestrijding, krijgt op 14 december in de Gevulde Mand in i- jse 27.500 gulden van Rotaryclub Hillegom-Lisse en de Stich- ig Corso Muziekfestival. In totaal komt de bijdrage dan op 1500 gulden, want eerder ontving het KWF al een halve ton. oosterweg Voorhout krijgt geen kabel )rhout De bewoners van de Loosterweg voorbij Berg en il die alsnog kabel willen, krijgen die alleen als ze zelf de kos- t dragen. Dat zegt de gemeente Voorhout in een notitie over (abelaansluitingen in de buitengebieden. Casema heeft nu 1 paar keer een peiling gehouden, maar steeds bleek er on- 'doende belangstelling onder de bewoners. Wie dat wil, kan jen geheel op eigen kosten een kabelaansluiting nemen. Dat ft minimaal drieduizend gulden per aansluiting, terwijl een iotelantenne de helft kost en geen abonnementskosten met meebrengt. De gemeente verwacht dan ook dat de Looster- Johan Speelmanweg en een stuk van de Torenlaan het de- [tief zonder kabel moeten doen. Veel béwoners hebben ove- (kins al een schotel. De gemeente Leiden wil duidelijker regels opstellen voor het afsteken van vuurwerk in de stad. Tot nu toe wordt elke aanvraag afzonderlijk beoordeeld, zonder dat die aan eensluidende criteria wordt getoetst. Met die opval lende mededeling kwam een gemeentewoordvoerder gisteren bij de commissie voor de beroep- en bezwaar schriften. „Er is sprake van een hapsnapbeleid. Het is tijd voor duidelijkheid." leiden herman jousTRAde Zijlsingel over het afsteken van vuurwerk in het Ankerpark De commissie behandelde de op 23 september van dit jaar en bezwaren van een bewoner van op 3 oktober. De man had heel wat pijlen op zijn boog. Zo was hij boos over de in zijn ogen ge brekkige voorlichting van de gemeente. Wie wilde weten waar en wanneer er ergens vuurwerk werd afgestoken, was verplicht in een huis-aan-huis- blad te kijken. De man stelde echter voor alle omwonenden in een straal van een kilometer voortaan schriftelijk op de hoogte te stellen. En dan het afsteken van het vuurwerk zelf: op 23 september was het 's avonds in het park een herrie van jewelste geweest, omdat enkele mensen vanwege een bruiloft zwaar vuurwerk hadden afgestoken. De man had verder problemen met het enorme kabaal in het park tij dens het vuurwerk op 3 okto ber. Ook vroeg hij zich af of het wel nodig was om vijf keer per jaar knalvuurwerk af te steken in het park, en klaagde hij over de traagheid van de gemeente. Hij zat nu pas tegenover de commissie voor de beroep- en bezwaarschriften, terwijl het vuurwerk al lang was afgesto ken. De gemeentewoordvoerder moest de klager in elk geval op één punt gelijk geven: op 23 september had er inderdaad geen knalvuurwerk afgestoken mogen worden. De verant woordelijke daarvoor had dan ook een boze brief ontvangen. Maar voor de rest: elke Leide- naar weet dat er op 3 oktober vuurwerk wordt afgestoken. En vijf keer per jaar in hetzelfde park, dat vindt het college van burgemeester en wethouders niet te veel. De klager bleef echter strijd baar: „Bij de eerstvolgende ver gunning, stap ik naar de rech ter. Want knalvuurwerk in een woonwijk mag niet." De commissie doet over on geveer zes weken uitspraak in deze zaak. i it MG LISSE .gilaagse politierechter heeft 23-jarige vrachtwagen- ^Iffeur uit Arnhem gisteren Drdeeld tot een boete van i gulden en een voorwaar- ke ontzegging van de rijbe- jdheid voor een half jaar.De had op 8 december 1998 fietsster op de Kanaalstraat pse geen voorrang gegeven, fdoor ze onder de vracht en belandde en haar voet rijzelde. Uiteindelijk moest onderbeen worden geam- :rd. Arnhemmer verklaarde lij bij het rechtsaf slaan niet gezien dat de vrouw naast fietste. Zij wilde rechtdoor ïad dus voorrang, maar 1 onder het rechtervoor- van de vrachtwagen te- De man zei voor de :bank dat hij wel twee keer rechts had gekeken en ook spiegels had gebruikt, maar tie vrouw kennelijk in zijn 'dode hoek' zat. Twee vrouwen die in een personenauto achter de vrachtwagen aanreden, had den de vrouw ook niet gezien. De officier van justitie vond dat de man onvoorzichtig was geweest, omdat een van zijn drie rechterspiegels vies was. De vrachtwagenchauffeur rea geerde daarop dat hij de spiegel een dag eerder nog had schoongemaakt en dat deze bij vrachtwagens alleen wordt ge bruikt bij het inparkeren. Maar de officier bleef erbij dat de man door zijn vieze spiegel schuldig was aan de zware ver wondingen van de vrouw en eiste vier weken cel, tweedui zend gulden boete en een ont zegging van de rijbevoegdheid van negen maanden, waarvan zes voorwaardelijk. De politierechter vond dat het bewijs voor de schuld van de Arnhemmer ontbrak. Zij achtte alleen bewezen dat de man geen voorrang had ver leend. lisse De afgelopen dagen hebben de konijnen, kippen, kuikens, cavia's, ganzen en ander 'kleinvee' kennis kunnen maken met de Lissese school jeugd. In de beste tradities van de P.K.V. Lisse en omstreken waren de basis scholen de afgelopen dagen weer welkom op de jaarlijkse Bollenstreekshow in de Hobahohallen. En uiteraard mochten de kinderen een aantal dieren even vasthouden, aaien en knuffelen. Basisschool De Klarinet beet donder dagmorgen het spits af, maar die had dan ook de kinderboerderij naar de tentoonstelling verhuisd. De ongeveer 1.200 dieren zijn tot en met vanmid dag vier uur te zien. FOTO HENK BOUWMAN De kosten van de op knapbeurt moeten dan wel elders worden 'te- Met kleine stappen komt rugverdiend'. Dat kan de renovatie van de wellicht door bebouwing sjaak smakman Oranjebuurt in Sassen- heim naderbij. Deze maand buigen burge meester en wethouders mmmmm zich over twee ont werpen voor de woning bouw op onder meer de volkstui nen achter de huidige bebouwing. Ook laat de gemeente aan woningstichting Vooruitgang weten voor welke prijs ze die grond kan kopen. Vooruitgang wil proberen met de nieuwbouw langs het water geld verdienen voor de op elf miljoen gulden geraamde reno vatie van de Oranje buurt. Vooruitgang, gemeen te en bewoners zijn al lang bezig om de reno vatie van de grond te til len. Volgens directeur S. Schrader is daarbij het uitgangspunt dat de hu ren niet omhoog hoeven. Wethouder wil nog geen datum noemen van het volkstuinencom plex en een strook wei land die Vooruitgang al anderhalf mmmmm jaar heeft. De volks tuinders hebben een huurcon tract dat pas in 2004 af loopt. Zo lang hoeft de renovatie echter niet te wachten. Als Vooruit gang duidelijkheid heeft over de grondprijs en over de vraag wat er ge bouwd mag worden op het volkstuinencomplex en op de strook weiland, 'kunnen we gaan reke nen', aldus Schrader. Volgens hem is Vooruit gang bereid om de reno vatie te beginnen als dui delijk is waar het geld vandaan zal komen. Zo wel hij als wethouder Van Beek benadrukt dat de zaak nog niet in kan nen en kruiken is. Ook durft geen van beiden een termijn te noemen. Iè gelukkig. Noordwijk Noordwijk weer. Het ek helemaal afgelopen met de lol in de meente-raad, iedereen deed plot-seling zo aardig tegen elkaar, aar alles is weer terug bij het oude. En al- maal dankzij één man. leger, in die goede oude tijd, n kon je lachen in Noord- Ruzietje hier, scheldpartij- daar; smullen! Tijdens de htstreekse uitzendingen op lokale radio was in heel tordwijk geen hond meer op aat, iedereen zat aan het toe- |l gekluisterd. Wie gaan er nu er met elkaar op de vuist? lar sinds het grote imago-on- zoek, waaruit bleek dat het trouwen in de lokale politiek s gedaald tot onder het peil 1 de waterschapsverkiezin- 1, probeerde iedereen zijn le- 1 te beteren. Plotseling rie- 1 de raadsfracties om het dst dat ze een inhoudelijke cussie wilden, dat in een de- cratie de meeste stemmen den en dat ze met argumen- probeerden elkaar te over- ;en. En lukte dat niet, dan te het niet, zo gaat dat in de temensenwereld. ar afgelopen dinsdag werd eindelijk weer eens ouder ts met modder gesmeten, t duurde maar heel even, en heftig als vroeger was het c niet. Maar ja, ze zijn er :n uit geweest natuurlijk. Je it niet meteen weer wed- jdfit, maar het was net als de ste training van Marco van »ten: de klasse druipt er nog eds van af, al gaat het een itje stroef. allemaal dank zij één man. t is natuurlijk niet helemaal 1 schuld, hij begon ook niet. maakt alleen gebruik van 1 recht als raadslid om, pu uit zijn partij is gestapt, in gemeenteraad te blijven zit- En dat steekt zijn voorma partij. Hard en diep. „Hij imt een zetel in beslag die - enlijk van ons is", luidt het wijt. „Die kerel gedraagt h altijd onbeschoft", is het weer van de onafhankelijke, ja, het ligt altijd aan iemand tiers", het commentaar van derde. En de vierde en vijf liepen kwaad weg uit de idszaal. „Daar gaan we r." klein voorproefje van wat omen gaat: het wordt weer Ze zijn gewaarschuwd in Leiden. Dachten ze net kat in het bakkie te hebben doordat staatssecretaris Jo han Remkes het marinevliegkamp Valkenburg aan Leiden cadeau geeft, stuiten ze op die dwarsliggen de Bollenstreekbestuurders. Op het ene moment sluit je een akkoord met ze over een gezamenlijk on derzoek naar de woningbehoefte, een kwartier later presenteren die Bollenstrekers gewoon een rapport waarin staat dat het helemaal nog niet duidelijk is hoeveel nieuwe huizen er in de toekomst nodig zijn. Om dan ook nog eens te benadrukken dat ze die huizen toch liever niet op het marinevliegkamp zien komen. Dan ben je als Leidse wethouder natuurlijk een beetje op je tenen getrapt. En dan ga je daar na tuurlijk ook uitgebreid over klagen en zeuren dat je niet gewoon je zin krijgt en dat die Bollenstrekers maar niet staan te juichen bij een Leidse invasie. Al leen moet hij niet te ver gaan en ook de 'betrouw baarheid' van de voorman van de Bollenstreek, de Katwijkse burgemeester Boelhouwer van Wouwe, ter discussie stellen. Want doetjes zijn het niet in de Bollenstreek. Onder leiding van Boelhouwer wordt namelijk al geoefend op de volgende actie tegen de Leidse expansiedrift. Samen met de Rijnsburgse bur gemeester Arie van der Lee, de door 's Gravenzande 'weggekochte' Valkenburgse An Hommes en een paar gespierde hulpjes, uitgerust met nepambtsket- ting, werd met een boomstammetje een nepvoor- deur geramd. Een actievorm waar zelfs Greenpeace nog voor zou terugdeinzen. Hillebrand is dus ge waarschuwd. FOTO DICK HOGEWONING feest, zo'n saaie vergadering. En allemaal dankzij de aanwe zigheid van één man. Als wij een groot bedrijf waren, zouden we meteen reclame zendtijd kopen op de lokale ra dio. De tarieven zullen omhoog schieten, luisterdichtheid van 98 procent ligt weer in het ver schiet. En allemaal dank zij één man. Wat is er nou leuker dan een goede ruzie, scheldpartijen, verwijten en vuurwerk? Voor de besluitvorming maakt het niet uit, d'r komt toch nooit wat van de grond. Of Koos Smit nou in Gezellig Vorige week waarschuwden wij er al voor. Katwijkers, pas op. Voor je het weet heb je Noordwijkse toe standen. Maar het is al te laat, het kwaad is geschied. Ruzie in het colle ge, een wethouder die de raad 'onvolledig en onjuist' infor meert, een burgemeester die zwaar uit zijn slof schiet... Er waart een spook door de Duin- en Bollenstreek, het spook van de tweedracht. Wet houder Van Paridon voelt zich genept door wethouder Post. Partijpolitiek over de hoofden van de vuilnismannen, zo om schreef zij de tegenstem van Post tegen het collegevoorstel. Post op zijn beurt voelt zich 'onheus bejegend' door burge meester Van Wouwe. Die noemde hem onbetrouwbaar, toen Post zijn tegenstem uit bracht. En Van Wouwe? Die meldt dat de rijen weer geslo ten zijn. Jaja. Over onjuiste informatie ge sproken. Dat wordt nog een gezellige collegevergadering. Rampscenario: U heeft een monumentaal huis, met zo'n mooi rieten dak. U woont daar heel mooi, en al uw kennissen en zelfs mensen in het dorp die u niet kennen zijn een beetje jaloers. Ze vinden het allemaal een schitterend pand. En op een dag breekt er brand uit. Is dat schrikken! Natuurlijk heeft u het verzekerd, maar het is natuurlijk vreselijk, zo'n ge beurtenis. En zo'n rieten dak, dat brandt wel. Van uw huis blijft bitter weinig over. Wat is het eerste dat u doet, als de tranen luwen? U grijpt naar de polis. Logische reactie. Hoeveel kunnen we terugkrij gen? Hoe groot is de schade? Wat gaan we doen; verhuizen of proberen het opnieuw op te bouwen? Tussendoor zegt de brandweer dat het vuur is aangestoken, een schok, en de politie meldt dat ze geen spoor hebben van de daders, nog een schok. Na een tijdje wordt uw boos heid minder en gaat u naden ken over de toekomst. De ar chitect zegt: opnieuw bouwen kost drie miljoen gulden en een beetje. De verzekering zegt: u krijgt ongeveer anderhalf mil joen. Inclusief inboedel. Intussen bent u voorlopig inge trokken in een ander huis. Een noodoplossing, want zo mooi als dat oude huis wordt het na tuurlijk nooit. Maar er is ruimte genoeg en ach, je moet toch er gens wonen. En zodra uw oude woning weer rechtop staat, wilt u terug en krijgt uw schoonfa milie, met twaalf kinderen, dit reservehuis. (Zij worden name lijk binnenkort uit hun huur woning in de Van Leeuwen straat gezet, omdat de woning stichting daar hoogbouw wil neerzetten op de plaats van de eengezinswoningen.) Maar door de verzekeringste genvaller weet u niet of hét ou de huis wel weer van de grond komt. Wat doet u? {Antivoorden inleveren bij de gemeente Noordwijk. Maar de vergelijking gaat helaas niet he lemaal op. Zes maanden na de brand in de Witte School weten ze nog steeds niet hoeveel de verzekering gaat uitbetalen. Maar ach, wat is een half jaar op de schoolcarrière van een kind?) anton diedrich rob onderwater katwijk peter blok De Katwijkse horeca langs de Boulevard wil grotere terrassen. Daarmee krijgen de hotels, res taurants en cafés meer uitstra ling. „Dat komt de gezelligheid in het dorp weer ten goede en dat is keihard nodig", zegt woordvoerder J. Schipper na mens zijn eigen SunSet Boule vard, chinees indisch restau rant Hei Pin en visrestaurant De Brittenburg. De horeca-on- dernemers hebben gezamenlijk bezwaar gemaakt tegen het nieuwe terrassenbeleid van de gemeente. Die wil er geen (gro tere) terrassen meer bij, omdat die het woonkarakter van de Boulevard zouden aantasten. Schipper vindt dat 'onzin'. „Op de hele Boulevard is niet meer dan twee procent van alle panden in gebruik voor horeca- doeleinden. En tussen de Voor straat en het Waaigat is er al ja renlang een combinatie van wonen en horeca. Daar heeft Katwijk destijds zelf voor geko zen. Dan moet de gemeente op die plek wel de mogelijkheden bieden om de horeca 'een beet je' te laten groeien en bloeien", zegt de eigenaar van SunSet Boulevard. Volgens Schipper wil Katwijk de tijd laten stilstaan. „Het lijkt wel alsof wij hier honderd jaar terug in de tijd leven. Wat is er toch op tegen het centrum ge zelliger te maken?", vraagt hij retorisch. „Voor buitenstaan ders is het gezellige uitgaans- deel van de Boulevard amper te vinden, net zo min als het nieu we winkelcentrum waar we zo graag meer klanten willen krij gen. Daarom moeten wij het winkel- en horecahart harder laten kloppen. Daar zijn grotere terrassen voor nodig." Dat de stoep niet mag wor den opgeofferd voor terrassen omdat daarmee de veiligheid van de wandelaars in het ge ding is, vindt Schipper vreemd. „Nu hebben we nota bene par keerplaatsen voor de deur. Die auto's staan gewoon schots en scheef op de stoep geparkeerd. Dat is ook niet bepaald een visi tekaartje voor onze zaken." Niet alleen op de Boulevard wil de gemeente er geen (grote re) terrassen meer bij. Ook in de Voorstraat en de Badstraat mogen de terrassen niet wor den vergroot. Dit tot groot on genoegen van onder anderen C. van der Linden van café In den Blauwen Bock in de Badstraat, die al jaren zijn terras wil uit breiden. Volgens burgemeester en wethouders is daarvoor in de B-adstraat geen plaats. „Er moet minimaal drie meter loopruimte beschikbaar zijn voor voetgangers. Het plaatsen van een terras is daarom onmo gelijk", zegt de gemeente. Bij de vijf standplaatsen aan de zeezijde van de Boulevard, waar ijs en vis wordt verkocht, mogen wél terrasjes worden neergezet, mits ze niet groter zijn dan de standplaats zelf. I.eidsch Dagblad VOORDEELTJES EXCLUSIEF VOOR Blijft het rijm voor u een groot geheim? Vroom Dreesmann Leiden De rijmredacteuren van het Leidsch Dagblad maken gratis uw gedicht. zaterdag 2 december van 11.00-17.00 uur Per bezoeker één rijm

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21