Leidsch Dagblad Arrestatiebevel tegen Pinochet gs» GMffl Cadeautips MORGEN ZONDAG, OPEN! l IMMO Ter nagedachtenis Hof in Florida wijst directe hertelling af Hebben ze bij het CBS nog geen brains genoeg in huis? Schrappen van baggerdepot kan Leiden nog duur komen te staan 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD Van 11.00 tot 17.00 uur ZONDAG OPEN! Sint geeft 1,4 miljard uit aan luxe presentjes kTERDAG 2 DECEMBER 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 7 ma zoekt indelijk oud ertje met haar b zijn bol' /eer liquidatie i Amsterdam |>nieuw is in Amsterdam een om het leven gekomen een schietpartij. Ook dit [er gaat het hoogstwaar- liijnlijk om een liquidatie, et slachtoffer is een 29-jarige nan en een bekende de politie. De man par- ferde gistermiddag zijn auto j de Sloterplas. De schutter »p langs de auto en schoot lerdere keren door het por- frraam. Het slachtoffer over- even later aan zijn ver- londingen. Het is nu al de fcrde dodelijke schietpartij in jier korte tijd in de hoofdstad. [ontrolc legionella i alle zwembaden Je zwembaden moeten voor december 2001 worden ge- |ntroleerd op aanwezigheid i de legionellabacterie. Als j risico's zijn dan moeten de benaren preventieve maatre- fien nemen. Zorginstellingen peten al voor 1 juni 2001 al- hebben gecontroleerd. Dat |n de nieuwe regels in het jsluit hygiëne en veiligheid jdinrichtingen en zwemgele- heden van het ministerie VROM die gisteren zijn in- jgaan. Toestel Fokker eel te degelijk' e Nederlandse vliegtuigfabri- nt Fokker prees graag de de- jlijkheid van de eigen toe ellen. Maar Fokker ging fail- »t en volgens het Amerikaan- t vakblad Aircraft Value News (n nu ook de veelgeprezen ikker-ontwerpen achter- tald. Het oordeel van het ge- jghebbende blad betekent fecht nieuws voor de onder- imers die nog steeds door- krtplannen koesteren. VANDAAG 56 PAGINA'S 35 Voor voetballer Dirk Kuijt zijn niet alle dromen bedrog Voorhouters krijgen fikse nota NUON jiska van de wetering Tachtig inwoners van Voor hout krijgen binnenkort een gepeperde rekening in de bus van het energiebedrijf NUON. Door een fout met het nieuwe computersys teem van het energiebedrijf hebben zij twee jaar lang geen afvalstoffenheffing en rioolrecht betaald. Het gaat over een bedrag van maxi maal 1.300 gulden voor een eenpersoonshuishouden en 1.500 gulden voor een huis houden met meerdere ge zinsleden. NUON onder zoekt nog of dezelfde fout ook bij inwoners van andere gemeenten is gemaakt. De fout kwam aan het licht doordat de gemeente Voor hout bij de afrekeningen over beide jaren opeens veel minder geld binnenkreeg dan ze zelf had berekend. Daarover werd aan de bel getrokken bij NUON, die af valstoffenheffing en riool recht voor de gemeente int. Vervolgens werd duidelijk dat door een fout van het nieuwe computersysteem tachtig Voorhouters de loka le belasting niet hadden hoe ven betalen. Toen Voorhout in oktober nog geen nieuwe afrekening had Qjitvangen, werd een brief op poten gestuurd waarin de NUON aansprake lijk wordt gesteld voor het renteverlies vanaf half no vember. Terecht, vindt NUON-woordvoerder J. van der Erf. ,,Het risico ligt bij ons. Er is een vervelende fout gemaakt en de gemeen te Voorhout heeft gelijk dat zij ons daarop aanspreekt. Wij moeten de zaken beter aanpakken en daar zijn we nu hard mee bezig." éinenland ïitenland 41 jonomie9,11 eloof en Samenleving^14 psprek van de Dag2 Julti Media25 Igio13,15,17,19,21 Nog één keer koopsom!!! Kortingen tot 70%, daar draaien wij zondag onze hand niet voor om. Ter Aar (Megastore) Stobbeweg 19, 0172 605 882 (industrieterrein Bovenland) NR. 42481 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 Lodewijk de Waal wil vakbeweging weer aantrekkelijk maken voor jongeren Anja Meulenbelt zoekt de uitdaging in ex-Joegoslavië en bij de Palestijnen Tonny Eyk: 'Ik ben niet meer voor één gat te vangén' Chileense onderzoeksrechter wil oud-dictator vervolgen wegens moorden in 1973 b.drijf,hul.v.itlng 071 - 528 14 14 HAAGWEG 51 LEDEN Q] Herder Het bijgeloof maakt de god heid tot afgod. Een Chileense rechter heeft gisteren de arrestatie en be rechting van oud-juntaleider Augusto Pinochet bevolen. De 85-jarige generaal is op gezag van de speciale onder zoeksrechter Guzman onder huisarrest geplaatst. Het is niet duidelijk of het huisarrest al is ingegaan. Evenmin is helder of Pinochet formeel van het rechterlijke besluit op de hoogte is gebracht. Santiago afp-anpdwenen', vele tienduizenden mensen werden gearresteerd. Pinochet bestuurde het Zuid- Mensenrechtenorganisaties en Amerikaanse land tussen 1973 nabestaanden van de slachtof- en 1990 met keiharde hand. fers reageerden gisteren ver- Duizenden mensen zijn onder heugd en soms zeer emotioneel zijn regime vermoord of 'ver- op het besluit. Pinochet zou momenteel ver blijven op zijn residentie in Los Boldos de Bucalemu buiten Santiago. Voor zijn woning in de hoofdstad staan intussen militairen geposteerd. De gene raal moet zich volgens Guzman verantwoorden voor tientallen moorden gepleegd direct na zijn staatsgreep in 1973, waarbij president Ailende werd gedood. Tegen Pinochet lopen 186 aan klachten wegens schendingen van de mensenrechten. De meeste hebben betrekking op misdaden begaan door het doodseskader 'Karavaan des Doods'. In 1990 deed Pinochet offici eel afstand van de macht, maar tot 1998 bleef hij als legerleider de touwtjes strak in handen houden. Hij gaf die positie al leen op in ruil voor onschend baarheid, toen hij werd be noemd tot senator voor het le ven. Pinochet reisde met een diplomatiek paspoort, maar dat weerhield de Britse autoriteiten er in oktober 1998 niet van hem op verzoek van een Spaanse onderzoeksrechter te arresteren wegens schendingen van de mensenrechten. Een lange juridische strijd van zeventien maanden volgde om Pinochet uitgeleverd te krij gen. Uiteindelijk werd het de ex-juntaleider toch toegestaan naar Chili terug te keren. Daar wachtte justitie hem echter vol verwachting op. De aanklach ten tegen de oud-dictator sta pelden zich op. In augustus be sloten rechters zijn onschend baarheid op te heffen, waar door de weg naar vervolging open lag. J kalïri- i weekèinde 6-/11° 97130 87l2o n«rJ°g 30% 60% 70% 7.::Xr 30% 20% 10% san francisco Op het nationale Amerikaanse aids-monument in San Francisco is door een nabestaande een roos achtergelaten ter gele genheid van Wereld Aidsdag. Gisteren werd overal ter wereld stilge staan bij wat de ziekte aanricht. Nu zijn in de wereld 36,1 miljoen mensen besmet. Vorig jaar raakten zo'n 5 miljoen personen geïnfec teerd. Vooral in Afrika slaat aids wreed toe. Oud-president Nelson Mandela van Zuid-Afrik; deed daarom een gepassioneerde oproep voor het gebruik van coi doorns. Hij riep op tot veilige seks, openheid en compassie. „Wees trouw aan een partner en gebruik een con doom. Laten we voorzorgsmaatregelen treffen. Geef een kind liefde, een glimlach en vrede, geen aids", aldus Mandela. In Zuid-Afrika is een op de tien inwoners geïnfecteerd. foto ap ben margot TALLAHASSEE - AFP-DPA-Rtr Het hooggerechtshof in de Amerikaanse staat Florida heeft de eis van de Democraten ver worpen om per direct 14.000 omstreden stemmen uit de kiesdistricten Palm Beach en Miami-Dade te hertellen. De uitspraak, die zonder toelich ting bekend werd gemaakt, is een tegenslag voor de Demo cratische presidentskandidaat Al Gore. Gore betwist de eerder vast gestelde uitslag van de staat Florida. Volgens dat resultaat zou zijn Republikeinse tegen strever George W. Bush met 537 stemmen verschil hebben ge wonnen. Met die zege heeft Bush voldoende kiesmannen vergaard om op 20 januari aan te kunnen treden als de nieuwe president. De advocaten van Gore stap ten eerst naar een lagere rech ter in Florida om de uitslag aan te vechten. Ze denken dat her telling van de duizenden stem men uit de twee districten die eerder als ongeldig werden ver klaard, in het voordeel van de Democraat zal werken. De tijd dringt evenwel en de rechter wilde niet meewerken aan een onmiddellijke hertelling. Daar op trokken de juristen bij het hooggerechtshof van de staat aan de bel, maar zonder resul taat. De zaak loopt ook nog steeds voor de lagere rechter. Die houdt vandaag eerst een hoor zitting. Daarna neemt hij een besluit of er nu een hertelling van de betwiste stemmen komt of niet. Pagina 7: Hof lijkt verdeeld over 'Bush tegen Gore' leiden robbert minkhorst De gemeente Leiden en de pro vincie Zuid-Holland kunnen hun vingers nog lelijk branden aan de Leidse Oostvlietpolder. Met het besluit van Leiden - en de instemming van de provin cie - om het baggerdepot uit het bestemmingsplan te schrappen, hebben beide aan zienlijke risico's genomen, blijkt uit een intern memo van een ambtenaar aan gedeputeer de staten. Het protest daarte gen van Baggerdepot Zuid-Hol land (BZH) voor de Raad van State is kansrijk, zo waarschuwt deze ambtenaar. Sowieso loopt de provincie het gevaar dat zij dat bedrijf een forse schadever goeding moet betalen. Leiden kan gedwongen wor den te wachten met de aanleg van het bedrijventerrein en de verhuizing van de volkstuinen. Dat zou een enorme tegenvaller zijn, maakt wethouder Hille- brand (ruimtelijke ordening) duidelijk: „We moeten zo snel mogelijk kunnen beginnen. De bedrijven staan in de rij." In de Leidse regio is een groot tekort aan bedrijfsgrond. Giste ren stonden Leiden, de provin cie Zuid-Holland en BZH voor de Raad van State. BZH wil dat het rechtscollege het bestem mingsplan vernietigt, omdat dat de aanleg van een depot in zijn ogen onmogelijk maakt. In het advies schrijft de ambte naar dat het bestemmingsplan in strijd is met het streekplan van de provincie, dat Zuid-Hol land en Leiden hebben ver zuimd een lijst met type bedrij ven op te nemen in de voor schriften, en dat de gemeente geen verkeerskundig onderzoek heeft gedaan. Op elk van die gronden mag de Raad van State het bestemmingsplan schorsen. Als gevolg van het besluit lijdt het Hoogheemraadschap van Rijnland, verantwoordelijk voor het baggeren van het water in zijn verzorgingsgebied, naar ei gen zeggen al een schade van zeven tot tien miljoen gulden. Die schade komt in aanmerking voor een vergoeding als de Raad van State het besluit ver nietigt, aldus de memo. Pagina Leiden: 'Leiden moet baggerdepot toestaan' Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Servies 'Greyfeaf porselein, wit/grijs, 20-delig van 89,95 voor 69,95 r euro 31,85 Kaars 'Romani' van 16,95 voor 12,50 euro 5,57 Trendhopper Katwijk Ambachtsweg 11 tel.: 071 4033179 Wooning Den Haag is open van 12.00 tot 17.00 uur Wooning Breda alleen op afspraak KMfHS/BMMtllS/rMlS Breda Badkamers en tegels: Grenssteen 7, telefoon 076-5425442 Keukens: Grenssteen 9, telefoon 076-5425442 Den Haag Keukens: Van der Kunstraat 77, telefoon 070-402 32 84. Badkamers en tegels: Van der Kunstraat 27, telefoon 070-402 32 84. Rotterdam 0lympiaweg44a, telefoon 010-4791944. VIaardingen Keukens: Gerard Burgerlaan 4, telefoon 010-4600670. VERBOUWEN? www.casius.nl Op zondag 3 december zijn de 2 IKEA vestigingen Amsterdam, Utrecht en Groningen geopend van 10.00 - 17.00 uur. edere maandag t/m vrijdag koopavond tot 21.00 uur. IKEA informatielijn 0900 - 235 45 32 (22 ct/min.) Consumenten tasten diep in de buidel voor het sinterklaas feest. De Nationale Winkel- raad heeft becijferd dat de uit gaven dit jaar met gemiddeld 10 procent zullen stijgen. De detailhandel verwacht een omzet tussen de 1,3 en 1,4 miljard gulden. Bij kinderen staat de vouw- step met stip bovenaan het verlanglijstje. Ook Pokémon- artikelen en gezelschapspelle tjes blijken erg populair. Meis jes kiezen verder nog steeds voor Barbie; jongens kijken liever naar een video of cd- rom met Tarzan. Volwassenen wagen in toe nemende mate luxe presentjes van de goedheiligman. Zo zijn parfums, mooi verpakte lip sticks, nieuwe geuren en wijn gewild. Boeken doen het als altijd goed. Dit jaar zijn de nieuwe van Youp van 't Hek en Baan- tjer favoriet. Daarnaast heeft de Sint Geert Mak en Marian ne Fredriksson in groten geta le aangeschaft. Consumenten letten vanwege de gestegen koopkracht minder op de prijs, weet een woordvoerster van de Winkelraad. „Kwaliteit staat voorop", stelt zij. Voorletters: m/v Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: C Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl 712141 400121

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1