Warmond: Zandwinning ioorzetten Winkeliers willen Zijloordkade open Dma zoekt 'zindelijk oud heertje met haar op zijn bol' Regio ^eiderdorp streeft naar redelijke afwikkeling Kerk wordt woonhuis Eindelijk akkoord over parkeren bij Hoogvliet \TERDAG 2 DECEMBER 2000 emeente kan tien miljoen verdienen pnieuw zand winnen nit de Warmondse recreatiepias loppe is technisch en juridisch mogelijk. Dat heeft de rmeente Warmond laten uitzoeken door ingenieursbu- ku Oranjewoud. Volgens het bureau valt er nog ruim fee miljoen kubieke meter zand uit de plas te halen. Af- ande op de huidige waarde van zand kan Warmond armee 'circa tien miljoen gulden' verdienen, aldus anjewoud. Op basis van het rapport willen burge- eester en wethouders de zandwinning doorzetten. vallend is dat in het rapport iper wordt gerept over het ef- t van zandwinning op de oe- s. Afkalving van oevers is iets ar sommige Warmonders ïg voor zijn. Bij een vorig ïdwinproject hebben ze daar ir eigen zeggen nare ervarin- mee opgedaan, folgens wethouder Van de de gaat Oranjewoud op dit it niet uitgebreid in, omdat bureau dat enkele jaren ge en al heeft gedaan. ,,In een rapport van Oranjewoud at dat er geen gevaar is voor alving. Dat is opnieuw beke- en bevestigd." ngenieursbureau Oranje- ud heeft ook gekeken of 't ipe kan worden gebruikt om jrtollige grond te storten die komt bij het HSL-project of bodemsaneringen. Maar ir een precies antwoord op waag is volgens Oranje- ud 'nader onderzoek' nodig. rmond judy nihof Op één punt is Oranjewoud wel duidelijk: puur voor het 'econo misch gewin' hoeft Warmond het niet te doen. Met het plan voor zandwin ning wijken burgemeester en wethouders af van het college programma. Daarin staat dat 'verdere zandwinningsmoge lijkheden in de raadsperiode 1998 - 2002 in principe niet worden bekeken'. Eerder dit jaar bleek dat de ommezwaai te maken heeft met verplichtingen die het vorige college zou zijn aangegaan met Grond- en Zandexploitatiemaatschappij Rijnland. Deze onderneming betaalde medio jaren negentig mee aan een onderzoek dat de gemeente liet doen naar de ge volgen van zandwinning. Hier door zouden verwachtingen zijn gewekt. De Warmondse politiek buigt zich donderdag 7 december over het voornemen van het college om zandwinning door te zetten. 'Als dat lukt zijn wij dik tevreden' Het terrein bij de supermarkt krijgt 26 parkeerplaatsen. Ook komen er speciale tegels, die de geluidsoverlast van winkelwagentjes moeten tegen gaan FOTO MARK LAMERS leiderdorp eglc went De Zijloordkade in Leiderdorp moet weer open voor bestem mingsverkeer. Dat stellen de vijf ondernemers van de Splinter- laan. ,,Dan zijn onze winkels tenminste weer bereikbaar, zonder dat de wijk al te zwaar belast wordt", redeneert J. van der Mark van Bloem Kado-Boe- tiek Jean-Marie. Sinds de tijdelijke verkeers maatregelen in het Zijlkwartier van kracht zijn, klagen de on dernemers van de Splinterlaan over omzetverlies. Door de af sluiting van de Spanjaardslaan en eenrichtingsverkeer op de Van der Valk Boumanweg zijn hun winkels nauwelijks nog be reikbaar voor consumenten uit Leiden. Door de Zijloordkade beperkt open te stellen voor 'gewoon autoverkeer', is dat problem van de baan, denken de winkeliers. „Niet iedereen kent deze rou te, maar mensen uit de buurt wel. Daarom zal de weg waar schijnlijk beperkt en efficiënt gebruikt worden. En anders is het een optie om de Zijloordka de alleen open te stellen voor eenrichtingsverkeer de wijk in. Dan heb je ook geen last van overdreven verkeersbewegin gen in het Zijlkwartier", aldus Van der Mark. De eis dat de Spanjaardslaan weer open moet, laten de win keliers hiermee vallen. „Dat is een raadsbesluit, en die weg krijgen wij dus echt niet meer open. Maar als dat met de Zij loordkade lukt, dan zijn wij al dik tevreden." Wethouder Roest heeft toege zegd het voorstel van de winke liers te onderzoeken. Op 8 janu ari is er opnieuw overleg tussen winkeliers en gemeente, en komt hij met een antwoord. Dan is ook duidelijk hoe groot het omzetverlies van de winke liers precies is. De Kamer van Koophandel doet daar momen teel onderzoek naar. Bijeenkomst in Voorschoten over studeren in het buitenland voorschoten Jongeren tussen de 15 en 18 jaar die graag een jaar of een semester in het buitenland naar school willen, kunnen zaterdag 9 december terecht op een bij eenkomst van de uitwisselings organisatie Travel Active in res taurant De Gouden Leeuw aan de Veurseweg 180 in Voorscho ten. Travel Active geeft die dag van 13.00 tot 16.00 uur uitleg over de studiemogelijkheden in het buitenland, het regelen van een visum en het wonen in een gastgezin. In Voorschoten zijn zaterdag ook scholieren aanwezig om over hun ervaringen in het bui tenland te vertellen. Travel Acti ve heeft in zijn tienjarig bestaan duizenden jongeren begeleid bij hun buitenlandse avontuur. isten evacuatie asielzoekers nog onbekend ierdorp eric went derdorp streeft naar 'een re- ijke en minnelijke' afwikke- van de kosten van de eva- itie van het asielzoekerscen- m bij Driegatenbrug. De on- handelingen met het Cen- il Orgaan Opvang Asielzoe- (COA) over de financiële rikkeling van de operatie n binnenkort van start. Wat totale kosten van de operatie is nog niet bekend. Een ital rekeningen moet nog rden ingediend. )p 30 oktober werd het Lei- •dorpse AZC volledig ont- md, omdat in een van de pa viljoens een aantal plafondpla- gestelde eisen. Wel blijft het de ten niet bestand bleek tegen de verantwoordelijkheid van de zware westerstorm. De 575 be- COA om bij ongunstige weers- woners van het asielzoe kerscentrum kregen tijde lijk noodop vang in zwembad De Does, de Mu- zenhof en in de Zoeter- woudse Een denkooi. Onderzoek 'Dit zijn ingewikkelde juridische kwesties' omstandighe den uit voor zorg maatrege len te treffen, stelt de ge meente Lei derdorp. Daar naast is het COA volgens de gemeente 'aansprakelijk en aanspreek baar op het feit heeft inmiddels aangetoond dat dat niet alle bouten en moeren de constructie van de pavil- goed bevestigd waren', joens 'op zich' voldeed aan de Toch blijft ook de gemeente Leiderdorp niet buiten schot. Omdat zij het gemeentelijke rampenplan in werking heeft gesteld, zijn er wettelijk kosten die de gemeente moet betalen. „Het zal nog wel even duren voordat we daar uit zijn", ver wacht wethouder Molkenboer. „Dit zijn nu eenmaal langlo pende en ingewikkelde juridi sche kwesties." Lukt het niet om met het COA tot overeenstemming te komen, dan volgt alsnog een formele aansprakelijkheidsstel ling. Het COA heeft al laten we ten ook met de gemeente te willen overleggen over afhande ling van de kosten. wassenaar De voormalige kerk van de Trinity Baptist Church in Wassenaar krijgt een woonbestemming. Vorig jaar heeft het kerkge nootschap zijn onderkomen verkocht en sindsdien staat het gebouw aan de Bloemcamplaan leeg. Dat wil zeggen: er bivakkeren enkele bewoners in als 'anti-kraak-groep'. De gemeente heeft de afgelopen tijd twee keer een verzoek gekregen om de kerk te slopen en daar ap partementen neer te zetten, maar die verzoeken zijn afgewezen. Het gemeentebestuur wil de kerk behouden en aanwijzen als 'beschermd dorpsgezicht'. Wethouder Vriesendorp: „Wij verwachten niet dat zich een nieuw kerkgenootschap meldt en dan moet je als gemeente zoe ken naar een andere bestemming van het gebouw." FOTO TACO VAN DER EB usen in discotheek The ind, paraderen tussen hitsige igeren in een Zandvoortse gleclub; de Leiderdorpse agbejaarde Sofia van der even (80) is altijd al een wil- meid geweest. Zo hing ze in ïr kinderjaren vaker in bo- n dan in schoolbanken. Om ir reputatie van durfal en le- ïsgenieter pur sang te onder pen, spreekt ze woensdag- nd een gedurfde contactad- tentie uit in 'De Relatieman', nieuwe tv-programma van rnno Buch. 'Gezocht, een delijk oud heertje met haar zijn bol'. n de flat van 'oma Van der even' aan de Cor Gordijnsin- zijn geen kwetterende par ten te horen. Ook geraniums je daar niet aantreffen, of die beige-bruine zelfge- tkte kleedjes. In plaats daar- regeert de nieuwe zakelijk- d. Gezelligheid kent geen maar het interieur moet ictioneel zijn. Twee luie stoe- voor de televisie, en een te tafel met vrouwentongen )r het raam, met een fraai :icht over de Engelendaal. er heeft oma niet nodig. )p 6 december gaat ze ponti- ial op een van die stoelen )r de beeldbuis zitten, om r het nieuwste programma Menno Buch te kijken. Niet ze 'die vent' kent, maai" gro ans dat zij in dat relatiepro- mma een bescheiden rolle- speelt. Vorige week zaterdag ze namelijk met wat vrien- in een Zandvoortse single- b toen ze plotseling voor de nera werd gesleept. 'U moet voon zeggen wat u denkt', sterde zo'n jong ding in haar 'Dat doe ik toch wel', had geantwoord. En vervolgens ?d ze heel Nederland uit de -ken wat voor type man ze enlijk zoekt. laar Don Juan moet een irtieve, gezonde man zijn, Sofia van der Hoeven heeft eigenlijk genoeg aan zichzelf. Maar past haar droomman in haar drukke dagschema, dan mag hij best eens langsko men. Mits hij aan alle eisen voldoet. ioto iienk bouwman die lekker kan dansen en nog niet helemaal kaal is. Boven dien moet hij eerlijk, oprecht en joviaal zijn, 'zindelijk' zijn, on geveer dezelfde leeftijd hebben en in de omgeving van Leider dorp wonen. „Wat zou u tegen hem willen zeggen", vroegen ze van dat programma nog. „Dat doe ik liever persoonlijk", was haai" antwoord. En daarmee was voor haar de kous af. Om misverstanden te voorko men: Sofia is zeker niet wanho pig op zoek naar de ware. „Als iemand me belt, dan vraag ik eerst of hij aan alle eisen vol doet. Anders hoeft hij niet te komen", zegt ze beslist. „Ik heb bijvoorbeeld geen zin om met iemand in een rolstoel te gaan rondsjouwen." Ook is ze abso luut niet van plan om voor de telefoon te gaan zitten wachten totdat hij opbelt. „Als ik er niet ben, dan heeft hij pech gehad. Dan spreekt hij maar in op mijn antwoordapparaat. Sofia is de laatste jaren ge pokt en gemazeld in de schim mige, maar o zo opwindende wereld van de contactadverten ties. Zo heeft ze drie jaar terug 'voor de lol' gereageerd op een oproep van een Amsterdamse senior. „Die man zat hier bij mij op de bank, met een grote tas op schoot. Wat zit daar in, vroeg ik. Mijn pyjama, zei hij. Heb je die altijd bij je als je een dagje uit gaat, vroeg ik toen. En daar had hij geen antwoord op. Maar mooi dat hij 's avonds in eens zijn autosleutels kwijt was. Dan neem je maar een taxi, want ik wil je hier niet hebben, heb ik toen gezegd." Ook de vriendschap met een Warmondse hoogbejaarde man bleek een kort leven beschoren. 'Doe jij nog aan seks', vroeg hij heel direct nadat ze elkaar een hand hadden gegeven. Want je kan er lang of kort omheen draaien, daar gaat het tenslotte toch om, vond hij. „Maar bij mij niet", zei Sofia resoluut en de man kon weer vertrekken. Hoe anders was dat toen ze op 29-jarige leeftijd echt ver liefd werd, en vijf jaar later in het huwelijksbootje stapte. Ruim 36 jaar is ze met die man getrouwd geweest, totdat hij tien jaar geleden overleed. „De cember is traditioneel een rot- maand voor me", geeft ze aar zelend toe. „Op de 20ste over leed hij, op de dag voor kerst werd hij gecremeerd en de 28ste was zijn verjaardag. Toch zet ik elk jaar trouw mijn kerst boompje op. Dat doe ik meteen na Sinterklaas en dan laat ik hem tot eind januari staan. Die rottige dingen, die vergeet ik liever. En die zijn er om te over winnen. Er zijn zat leuke mo menten om aan terug te den- Die leuke momenten, die dwingt ze af met haar tomeloze levensdrift. „Gezelligheid moet je zelf maken", bezweert ze, terwijl ze de rook van een Tivo- li-sigaret langs haar roze geverf de lippen perst. „Ze komen het niet naar je toebrengen." Dat zoekt ze niet bij leeftijdsgeno ten, maar in de Muzenhof. Daar komt ze al acht jaar elke avond voor een kopje koffie, een dans je of om een spelletje te kaarten met de bezoekers van de bar. Meestal zijn dat Leiderdorpse jongeren, die oma op handen dragen. „Ik ga toch niet op een handwerkclubje tussen oude mensen zitten? Veel te saai. De meeste kunnen mijn tempo toch niet bijhouden. Daar gaat die hardloopster weer, zie je ze denken als ik voorbij kom." Dat is niet verwonderlijk, want Sofia legt er eer in om haaf dagen ten volle te benut ten. „Ik ben nooit voor twaalf uur 's nachts thuis uit de Mu zenhof. Dan drink ik meestal nog een kopje koffie, en afhan kelijk van wat er op de radio is, ga ik rond half drie naar bed. En elke morgen sta ik toch ge woon om acht uur weer op. Want nu kan ik dat allemaal nog. Je weet nooit hoe ik er over een jaar aan toe ben." Die enorme energie, die heeft ze eigenlijk altijd al gehad. „Het liefste pers ik twee dagen in een. Dus eigenlijk ben ik geen 80 maar 160", buldert ze aan stekelijk. De zindelijke, niet ge heel kalende man die het aan durft om met haar een -intie me- vriendschap aan te kno pen, is dus gewaarschuwd. 'Bij elke hoosbui stond het blank' leiderdorp - eric went Supermarkt Hoogvliet in de Leiderdorpse wijk Leyhof krijgt eindelijk een verhard en volle dig ingericht parkeerterrein. Na twee jaar soebatten over de in richting van het stukje grond, zijn de gemeente en de super markt eruit. Het terrein krijgt 26 parkeerplaatsen en wordt uitge voerd in profielstenen die de geluidsoverlast van winkelwa gentjes in de buurt reduceren. Medio januari begint de uitvoe ring van de werkzaamheden. Volgens Hoogvliet-woord voerder G. van den Berg heeft het allemaal veel te lang ge duurd. De reden voor het uit stel ligt volgens hem bij de ge meente Leiderdorp. „Ineens was het door ons ingediende ontwerp voor een winkelwa gen- annex fietsenstalling niet goed meer. Dat ontwerp was in eerste instantie met enthousi asme ontvangen op het Leider dorpse gemeentehuis, maar na allerlei personeelsmutaties dachten de nieuwe mensen daar heel anders over. Plotse ling mocht de stalling niet meer overdekt worden, omdat het doorzicht naar de wijk belem merd zou worden." De gemeente is het met Hoogvliet eens dat de inrichting van het parkeerterrein te lang op zich heeft laten wachten, maar laat in het midden wiens schuld dat is. Het ontwerp van Hoogvliet voor de fietsenstal ling paste niet 'in de visie en uitgangspunten voor de inrich ting van de openbare ruimte', stelt Leiderdorp in een ambte lijke notitie. „Hierdoor is min of meer een impasse ontstaan, waarbij door beide partijen weinig tot geen moeite is ge daan deze te doorbreken." Inmiddels is de status quo doorbroken omdat Hoogvliet bereid is het ontwerp voor de stalling aan te passen. „We hebben een gesprek gevoerd met de gemeente Leiderdorp waarin veel harde noten zijn gekraakt. Maar nu gaan we constructief aan de slag", aldus Van den Berg. Volgens hem is Hoogvliet flink wat inkomsten misgelo pen nu de inrichting van het buitenterrein zo lang op zich heeft laten wachten. „Wij kwa men nieuw in de wijk en moes ten moeite doen om klanten aan ons te binden. Maar de omstandigheden buiten de winkel waren verre van ideaal. Bij elke hoosbui stond het ter rein blank. Dat is niet echt een fraai uitgangspunt om de klant een warm welkom te heten." Overigens is het nog maar de vraag of het laatste woord over het parkeerterrein nu gezegd is. Omwille van een snelle aanleg van het terrein, heeft de ge meente met het bestuur van de bewonersvereniging Leyhof af gesproken om geen inspraak te houden voor buurtbewoners. Dat is wettelijk ook niet ver plicht. 'De omwonenden zullen daar niet gelukkig mee zijn', voorspellen ambtenaren in een notitie. Winkels doelwit van inbrekers voorschoten slaagden erin de toegangdeur open te breken. Dat lukte niet Uit de kassa van een bakkerij in bij een groentenwinkel en een de Voorschotense Schoolstraat slagerij in dezelfde straat. Daar is gisternacht een onbekend bleef het bij een poging tot in- geldbedrag gestolen. Inbrekers braak.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17