ÖlNGEN ^VOORBIJGAAN Hooigeury aardappeleterszaklopen en koeien gelijken Leiden Regio STADSGEZICHT RIJDAG 1 DECEMBER 2000 972 —Ie zijn niet meer weg te denken, de inbrtretten van opa en opoe Kwakel. ie p hangen aan weerzijden van de e„[ionumentale schouw in de pronkka mer van hoeve Molenzicht. Je kunt ™ped zien dat het boerenechtpaar er eipstijds speciaal voor is gaan zitten. m|e toen nog jonge boerin draagt haar :e-öndagse kap met fraaie en dure oor ijzers en om haar hals heeft zij een e ioedkoralenketting met gouden slot. -n|aar man Chris heeft zijn zwart zij- en pet op. Een wilskrachtige mond igeeft de boer. Mooie portretten van "a"en welgesteld boerenpaar. Het por- jp et van de boer kent niettemin een gjhoonheidsfoutje, de boer loenst na- e-lelijk en daaraan heeft hij zijn bij naam 'schele Chris' te danken.' erlet is zomaar een fragment uit de ieuwe roman van Clemens Wisse, jeeboren in 1935 en nu dus 65. Het oog "'f?» de oude boer is zijn tiende streek roman, die zich afspeelt in het pol dergebied tussen Leiderdorp en Al phen aan den Rijn. Dat is de basis voor al zijn boeken, sinds hij in 1987 begon met schrijven. Als manager voorlichting en communicatie bij Sig ma Coatings in Uithoorn schreef hij al korte verhalen voor het personeels blad. Dat lag hem goed. „Waarom zou ik dan geen boek kunnen schrij ven", zo vroeg hij zich af. Hij gaf zelf het antwoord en debuteerde in 1990 met De Vlierhoeve, waarna in hoog tempo volgden: Het erfrecht van de scheve, Onheil in de Veenstreek, Terug naar Lindenhove, Boerentrots, Boer op Velders' hoeve, Zoon van de boer, Pasja en Hoeve Morgenstond. Memaal romans waarin het ouder wetse boerenleven is vastgelegd. De Alphenaar vertelt over de passie die hij daarvoor heeft in deze aflevering van de Dingen die Voorbijgaan. Spelen in de polder bleef trekken. Zelfs toen Wisse al op de mulo zat in Leiden (1948). )U J mijn boeken hebben auto- lsografische trekjes. Ik ben ge- at iren en getogen in de omge- ;nhg van Oud Ade. Daar herin- et>r ik mij veel van, omdat ik als r"eine jongen al zielsveel van t boerenleven hield. Eigen er- ring dus. Daarnaast heb ik el met ouderen gesproken en ij laten vertellen hoe zij leef- n, woonden en werkten in de en voor de oorlog. Op die anier onstaat een beeld, dat in mijn boeken gebruik. Ik obeer zo te schrijven dat je t boerenleven van vijftig jaar cj langer geleden kunt ruiken proeven. Het is een uitge- irven vak. ben me ervan bewust dat ik en literatuur schrijf, maar :tuur. Ik vervat hooigeur in :ters. Hou het daar maar op. aar wel hooigeur die gelezen irdt. Dat hoor ik van mijn uit- ver en de bibliotheken in ijn buurt. Ja, dat streelt mijn elheid. Maar er is ook een ote innerlijke drang om het derwetse boerenleven vast te 'gen. Met z'n allen uit een n eten op de boerderij'of met stikkenzak met brood en een s thee naar het land. Als ik ijn ogen sluit zie ik de stapels iterhammen weer op tafel lig- n, die de boerenknechten eenamen voor tussen de mid- ;t huis van mijn ouders is er 3t meer. Het lag ergens in de yhof, de laatste nieuwbouw- jk van Leiderdorp. Mijn vader is timmerman maar zocht het lerenleven bewust op. Ruimte land had hij nodig voor zijn Dte gezin, een stel dat je niet maar in de stad kwijt kon. Ik Clemens Wisse: „Ik vervat hooigeur in letters." foto hielco kuipers kom uit een nest van veertien jongste 53. Het was, wat je nu kinderen. Allemaal nog in te- noemt, kamperen. Het huis was ven. De oudste is 79 jaar, de oud en vochtig. We hadden een waterput en een oliestel. Er was één lichtpunt, een petroleum lamp boven een grote tafel. Aan die tafel deden we alles: kaar ten, huiswerk maken, breien, eten en praten. Mijn roots liggen in Oud Ade. Ik ben geboren in 1935 in het ou de Elisabeth Ziekenhuis aan de Hooigracht in Leiden. In '42 ging ik naar de St. Bavoschool in Oud Ade op klompen met lange zwarte kousen aan. In de gang met kapstokken moest je ze uit doen en op een speciaal plankje neerzetten. Er waren drie lokalen voor zes klassen. We liepen altijd. Drie kilometer heen en drie kilometer terug. Meestal op een drafje. In de zo mermaanden werd je zo bruin als een neger. In de winter maanden, als er ijs was, liepen we schuin toe. Hé, ik bemerk dat ik dat nog nooit heb be schreven in mijn boeken. Je ging dan dwars over alle sloten. Bij Tante Neel kon je altijd wat water drinken uit een kroes. Met koude handen had ze ook geen probleem. Stop ze maar even onder mijn oksel, riep ze altijd. Van de oorlog heb ik eigenlijk weinig meegemaakt. Hoewel het geen vetpot was in die tijd. Als kind aten we bijna alles uit eigen tuin. En bij de boeren kon je ook nog van alles krijgen. Dat had alles te maken met die typi sche dorpse sfeer, die je in Oud Ade nog echt hebt. Gastvrijheid en vriendelijkheid. Iets voor el kaar betekenen. Alleen in de hongerwinter konden we niet naar school, omdat de grote zwarte kachel op school geen kolen meer had. Daar denk ik nog wel eens aan als ik mijn boeken schrijf. Voordat ik daarmee begin heb ik altijd bepaalde personen voor ogen. Soms maak ik er van twee één. In mijn boeken ver baster ik de echte namen. Dan heb ik het over een dorp aan de Made of een boerendorp aan het Mademeer. Of de naam van Ingen Schenau wordt van Schingen Overgauw. Hetzelfde gebeurt als ik dingen beschrijf. De streek staat centraal. Van Hoogmade tot Rijpwetering. Al les speur ik af. 'Een huis naast de brug, aan de andere kant een winkel. Een winkel plus kapperzaak. Daar lieten we ons altijd knippen.' Kenners her kennen daar onmiddellijk Van de Wereld in Oud Ade in. De prijzen van schoolwedstrijden lagen altijd uitgestald in hun etalage. Ik heb heel wat naar de eerste prijs voor zaklopen geke ken. Ik dacht elk jaar weer dat ik die wel zou ktmnen winnen. In de roman de Vlierhoeve staat oude Jan van de Poel centraal. Hij is 93 jaar geworden. In 1894 geboren. Hij wist alles. Ik heb veel kennis bij hem opgedaan. Mensen die over deze periode kunnen vertellen, sterven uit. Als je bij boeren ging eten, hiel den ze altijd de pet op. Alleen bij het bidden ging die even af. Het rundvlees kwam uit zon degelijke zwarte pan. De boer deelde het vlees uit. De boerin de groente. En in het midden stond de pan aardappelen met de juskom. Daar at je uit. Pre cies de aardappeleters van Van Gogh. Je ziet het plaatje voor je. Ik zelf ook, al moet ik daar af en toe wel fietstochten voor ma ken door het polderland. Daar aantekeningen maken. Zo ga ik te werk. En die fietstocht door de streek is niet compleet als ik niet door Oud Ade ben geweest. Telkens valt mij op dat achter de kerk het polderlandschap niet veel verandert. Ik ben nu met een trilogie be zig. Het speelt zich helemaal af in het interbellum tussen de - Eerste en Tweede Wereldoorlog in een buitenplaats aan de rand van een boerendorp. Wederom allemaal plaatsen en verhalen uit deze streek. Twee delen zijn klaar. Aan deel drie begin ik de ze winter. Ik heb een briefjes systeem waarop ik tijdens mijn fietstochten al mijn invallen en plaatsen noteer. Daarna orden ik ze en ga ik verzinnen. Ik krijg dan steeds meer vat op de grote lijnen van het verhaal. Ik ben een vreselijk systematisch mens. Van de tien boeken zijn er acht met hetzelfde aantal hoofdstukken. foto archief clemens wisse Behalve dat ik veel met mensen praat, schiet de moderne tech niek mij ook te hulp. Er is te genwoordig via internet en En carta veel te vinden. Oude uit drukkingen, al die gewoontes en termen uit die tijd, moeten precies kloppen. In een van de boeken geef ik een beschrijving van een dakpannenfabriek. Ik ben naar zo'n fabriek gegaan om alles aan de weet te komen. Zo ben ik ook dagen met een vogelwachter mee gegaan en heb ik langdurig met een die renarts gesproken over het dierlijke leven op het platte land. Ken jij de uitdrukking: ga maar koeien gelijken?Vroeger ston den koeien altijd twee aan twee aan een paal. Om ze te voeren moest er hooi uit een hoefgat worden gesleept. Hooi klit enorm en moet dus worden ontrafeld om gelijke porties te krijgen. Dat verschijnsel heet koeien gelijken. Komt nu niet meer voor. Zelfs hooibergen zie je haast niet meer. De liefde en romantiek zijn weg op het plat teland. Over het huidige boe renleven zou ik ook niet kun nen schrijven. Het lijkt in niets meer op vroeger. Riek, wiers, disselwagen. Heue, heue hop. Boerenknecht, dienstmeid. Tegen elkaar aan. Liefde, hooi. Traan. Ja, dat is het ongeveer. Ik ben heel senti menteel en laat mij snel meee- slepen door de personages. Ik huil zelfs mee met ze als ik aan het schrijven ben. Ik kruip let terlijk in de huid van mijn figu ren. Als ik dan naar beneden kom, roept mijn vrouw: is het weer zover? De verhalen lopen ook altijd redelijk goed af. Ik heb er een enorme hekel aan als mijn boeken eindigen in bit tere ellende." Fietsend door de polder kwam Wisse ook weieens in de omge ving van Leid- schendam te recht. Deze foto dateert van de eerste mooie voor jaarsmiddag in 1953. foto archief wisse Leidsch Dagblad ANNO 1900 Maandag 3 December HET SOCIALISME - Er is een groot onderscheid tus- schen den socialist van heden en den socialist van eenige jaren geleden. Vroeger kon men zich een so cialist niet anders voorstellen dan alsslordig ge kleed, met een woest voorkomen, lange haren en af schrikwekkend gelaat; - maar thans treedt de socia list op met glacé handschoenen, een deftig heer, be schaafd en parlementair, den tegenstander hoffelijk behandelende; een beschaafde onder de beschaaf den. Om de holle phrasen van Domela Nieuwenhuis lachte de Kamer; maar als Troelstra spreekt, wordt met ernst geluisterd. Domela Nieuwenhuis was een afschrikking voor ieder, die prijsstelde op onder zoek, studie en arbeid; Troelstra wordt een voor beeld voor allen. Troelstra heeft het natuurlijk bij het rechte eind; maar daardoor is hij dan ook de ge vaarlijke man. Niet zoozeer de socialisten als zooda nig, zijn partijgenooten; maar zijn beginselen krijgen doorzijn optreden iets verleidelijks, iets aantrekke lijks voor een ieder, die zich geen rekenschap geeft van de juiste verhouding tusschen Volk en Overheid. Het socialisme vernietigt de tegenstelling van Volk en Overheid, bluscht alle veerkracht, breekt de ener gie en doet den mensch opgaan in de vraag naar stoffelijke behoeften. ANNO 1975 LEIDEN - Op het terrein van het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden is gisteren een dameskapsalon geopend voor pati ënten en personeel. De behoefte aan een kapsalon was al eerder veelvuldig door patiënten tot uitdrukking ge bracht. De kapsalon wordt draaiende ge houden door me vrouw Van Diest (zie foto) en is de gehele week, inclu sief de zaterdag, ge opend. foto archief leidsch dagblad Dinsdag 2 december UTRECHT - Omstreeks tien uur vanmorgen is een stoptrein tussen Beilen en Hoogeveen door een groep zwaar bewapende Zuidmolukkers overvallen. Ter hoogte van Wijster maakten zij zich meester van de intercity Groningen-Zwolle. Er zou zijn gevochten met het treinpersoneel, waarbij de machinist is ge wond geraakt. Op een tegemoetkomende trein werd geschoten. ALPHEN AAN DEN RIJN - Van diverse kanten blijkt er in Alphen grote belangstelling te bestaan voor de splinternieuwe aula (400-500 zitplaatsen), die on langs is gereed gekomen in het schoolgebouw van het katholieke Ashram college aan het Marsdiep. Zo wel de drie kerken, het Buurtcentrum Ridderveld als gemeentelijke Kulturele Raad hebben hun voelho rens al uitgestoken naar de gebruiksmogelijkheden van de aula. Het schoolbestuur zelf staat open voor dergelijke buiten-schoolse evenementen. ALPHEN AAN DEN RIJN-Vanaf vandaag heeft Al phen er een nieuwe winkel bij. 'Lampiste Artistique' van A. van Sint-Truijen (40) en A. Risse (30) is ge specialiseerd in de zg. klassieke verlichting. Het bij zondere is dat alle kappen, voornamelijk zijden en runderblaaskappen uit het eigen atelier aan het Groenoord (Ridderveld-west) komen. Van Sint-Truij en en Risse werken daar dagelijks sinds een jaar of vijf. Vanuit hun atelier aan het Groenoord voorzien zij nu ook hun eigen winkeltje, aan de Raadhuis straat (187). De winkel is op vrijdag en zaterdag ge opend. N00RDWIJK - Met de aanleg van een heemtuin zal een bedrag van zo'n half miljoen gulden gemoeid zijn, terwijl de jaarlijkse kosten op ongeveer vijftig duizend gulden worden geraamd. Gelet op andere mogelijkheden om van de natuur te genieten zijn B. en W. van mening, dat een dergelijke uitgave voor een heemtuin een te groot offer voor de gemeen- Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaarl) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraal 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. 'rouwstraatje. FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15