f Steun SoW voor beleid van IKON Geloof Samenleving Eerste synode van Molukse en Nederlandse kerken Grote rust in Bethlehem Over de relatie tussen Ajax-scouts en Jacob ZATERDAG 2 DECEMBER 2000 VANDAAG 2 Vandaag 196 jaar geleden, op 2 december 1804, zalfde paus Pius VII Napoleon Bonaparte tot keizer van Frankrijk. Tijdens deze plechtigheid pakte Na poleon demonstratief de kroon en zette die op zijn eigen hoofd. Pius VII werd door Napoleon lange tijd in Frank rijk vastgehouden. De Franse heerser wilde dat de paus Frank rijk in plaats van Rome zou kiezen als zijn permanente zetel. Pius keerde later toch terug naar Rome. Op een 2de december in het jaar 1381 stierf de 'Vlaamse groot meester van de Nederlandse mystiek' Johannes van Ruus- broec. Hij schreef vele werken over mystieke godgeleerdheid in de volkstaal. Vandaag 166 jaar geleden, op 3 december 1834, stierf de Schotse kerkstichter Edward Irving (1792-1834). Hij was gereformeerd predikant, maar werd om zijn afwijkende opvattingen afgezet. Daarna speelde hij een hoofdrol bij de stichting van de Katho liek Apostolische Kerk. Naar hem heten de Apostolischen ook wel Irvingianen. Typisch voor dit kerkgenootschap is de ver wachting dat Christus spoedig op aarde terug zal keren. Op 3 december herdenken rooms-katholieken in Engeland de heilige Lucius van Chur uit de zesde eeuw. Deze koning zou het Britse volk tot het christendom hebben bekeerd. Of hij echt bestaan heeft, wordt door historici betwijfeld. Kerk voor prikkie naar Chinezen den haag-rotterdam Het evangelische kerkgenootschap Chine se Evangelical Mission in Europe (CEME) vestigt zijn hoofd kwartier in de Laakkerk in het Haagse Laakkwartier. De organi satie heeft het gereformeerde kerkgebouw voor ongeveer een miljoen gulden gekocht. De vraagprijs was 2,3 miljoen gulden. De Gereformeerde Kerk verlaagde de prijs omdat de kerk het gebouw liever aan een ander kerkgenootschap verkoopt dan aan een projectontwikkelaar, zegt wijkpredikant ds. E. van Eg- mond. De CEME wil in de Laakkerk een opleidingscentrum ves tigen. Dat gaat volgens secretaris E. Chan-Lee vooral bijbelon- derwijs verzorgen maar ook een opleiding tot evangelist. Het kerkgenootschap, opgericht in 1974, telt hier zeven gemeenten en 1.200 gedoopte leden. Missie paus tegen voetbalgeweld houten-lunteren anp De Molukse kerken en de Sa- men-op-Wegkerken staan aan de vooravond van een histori sche topontmoeting. De vijf be trokken kerken organiseren op 26 januari volgend jaar voor het eerst samen een synode om te spreken over hun toekomstig gezamenlijk beleid. Dat heeft een woordvoerder van de SoW- kerken bekend gemaakt gezegd. De Molukse Evangelische Kerk (GIM) en de Noodge- meente van de Molukse Protes tantse Kerk in Nederland on derhouden al lange tijd contac ten met de Hervormde, Gere formeerde en Lutherse Kerken. Maar het is de eerste keer dat ze elkaar op een synode, de hoog ste kerkvergadering, ontmoe ten. De Pentasynode (penta bete kent vijf) onderstreept volgens de kerken het begin van een nieuwe en meer gelijkwaardige relatie, maar ook de historische band die de Molukse en Neder landse kerken van oudsher hebben. „Nooit eerder is het in Nederland voorgekomen dat historische kerken samen met 'niet-inheemse' kerken in een synodale vergadering bijeen zijn gekomen. Wellicht is dit een voorschot op wat oecume ne dichtbij kan zijn", aldus ds. E. Patty van de GIM. De kerken zullen onder meer spreken over de hulpverlening aan de slachtoffers van geweld in Indonesië. Ook staat het re cente herderlijk schrijven van de Molukse protestantse kerken op de agenda. Daarin staat dat Molukkers gevangenen van het verleden zijn als ze maar blijven hameren op de ereschuld die Nederland ten opzichte van hen heeft. Ook worden de gelo vigen opgeroepen tot een voortdurende dialoog ten dien ste van vrede op de Molukken. Het document 'Een weg ten leven' staat in het teken van de herdenking in 2001 van het feit dat de grootste groep Moluk kers zich vijftig jaar geleden in Nederland vestigde. De twee Molukse kerken die aan de Pen tasynode deelnemen, zijn voortgekomen uit de zendings activiteiten van Nederlandse kerken. Ze tellen ongeveer 20.000 leden. Sinds 1978 be staat er een Commissie contact Molukse en Nederlandse Ker ken. Tijdens de synode zullen de besturen van de Molukse en SoW-kerken een overeenkomst sluiten waardoor een nieuwe gezamenlijke synodecommissie voor het contactwerk kan be ginnen. De Pentasynode vindt plaats in het Moluks Kerkelijk Centrum in Houten. 'Babyklappe' in Hannover i hannover* epd-anp 4e. Ondanks 'te weinig evangelie' lunteren anp Vaticaanstad Roma-speler Gabriel Batistuta begroet paus Jo hannes Paulus II. Het team van AS Roma mocht eergisteren op privé-audiëntie bij de paus. Paus Johannes Paulus II deed an dermaal een oproep aan bestuurders, spelers, pers en fans 'hun verantwoordelijkheid" te nemen zodat er nu eindelijk eens een eind komt aan het voetbalgeweld. De paus was overigens in zijn jonge jaren in Polen een bekwaam doelman. Vorige maand ont ving de paus de spelers van de andere club uit Rome, Lazio, in audiëntie. Lazio won vorig jaar de Italiaanse dubbel. Ook bij die ontmoeting uitte de paus al zijn bezorgdheid over het voetbal geweld. FOTO AP MASSINO SAMBUCETTI In Noordwijk 1.150 jaar christendom noordwuk Met een jongerenviering en een plechtige hoogmis herdenkt Noordwijk komend jaar dat 1.150 jaar geleden de Ierse monnik Jeroen het christendom naar de badplaats bracht. Vol gens overlevering heeft deze geestelijke met een gammele boot, samen met enkele andere Ieren, de oversteek gemaakt. Hij zette in Northgo (Noordwijk) een parochie op en bouwde er een kerkje. Jeroen - naamgever van de huidige parochie Sint Jeroen en de Jeroenskerk - werd in 856 door de Noormannen gedood. Een jongerenviering (vanavond 19.00 uur) en een hoogmis (morgenochtend 10.00 uur) vormen het startschot van het jubi leumjaar 2001. Na afloop is er koffie met een ...Jeroenskransje. De drie Samen-op-Wegkerken hebben hun steun uitgesproken voor het beleid van de IKON. De gezamenlijke synode van af gelopen week verwierp daar mee de kritiek van negen syno deleden dat de interkerkelijke omroep het evangelie niet of onvoldoende in de program ma's vertaalt. De hervormde predikant K. Vogelaar uit Rotterdam had een tegenvoorstel met die strekking ingediend. Hij vindt dat de IKON niets toevoegt aan de programma's die omroepen als de NCRV, de KRO en de EO uit zenden. Ook pleitte hij ervoor dat de Hervormde, Gerefor meerde en Lutherse Kerken ge zamenlijk buiten de IKON om zendtijd aanvragen. De omroep telt vanouds negen opdrachtge vende kerken, waaronder de drie SoW-kerken. Voorzitter J. Sick-Vernhout van de SoW-commissie IKON zei dat het voor de SoW-kerken onmogelijk is aparte zendtijd aan te vragen, omdat de zend machtiging niet aan afzonder lijke kerken is gegeven. Het sy nodebestuur adviseerde het te genvoorstel niet aan te nemen Daar ging de synode mee ak koord. Verscheidene synodeleden zeiden onder de indruk te zijn van de programma's en het be leid van de IKON. Maar er klonk ook kritiek. De hervorm de predikant R. de Reuver uit Boskoop constateerde dat het meer orthodoxe deel uit de SoW- kerken niet sterk is verte genwoordigd in de IKON. Ter voorbereiding op de sy node had de IKON driehonderd videobanden en cd's verstuurd naar alle synodeleden en advi seurs. Daarop stond een over zicht van recente IKON-pro- gramma's op radio en televisie. In het verleden hadden synode leden vaak kritiek op de IKON zonder dat ze een programma hadden gezien of gehoord. Ve len gebruikten dan het argu ment dat ze niet konden kijken, omdat ze voor de kerk op stap waren. iel bethlehem Een Grieks-Orthodoxe monnik drentelt wat heen en weer in de verlaten Geboortekerk in Bethlehem. Toeristen blijven massaal weg. De mon nik hoeft dus niemand iets uit te leggen over de plek waar volgens de overlevering in het jaar nul Jezus van Nazareth is geboren. Het gemeentebestuur van het Palestijnse stadje wil vanwege het geweld tus sen Israëliërs en de Palestijnen zoals eerder gemeld de traditionele kerstviering dit jaar geschrapt. Dit mede omdat de afgelopen twee maanden al zeven Palestijnen uit Bethlehem om het leven zijn geko men. De gevechten hebben er toe geleid dat de Isra ëlische autoriteiten een strikte blokkade rond de stad hebben gelegd, waardoor de inwoners er niet uit en de toeristen er niet in kunnen. FOTO REUTERS DESMOND BOYLAN De Evangelische Kerk inPTl Hannover is van plan be-p i gin volgend jaar een op vangplek voor vondelingenjlOl open te stellen. Dit heeftjjgi bisschop M. Kassmann van de Evangelisch-Lu-P®1 therse Kerk van Hannoverjesl bekendgemaakt. i Deze mogelijkheid om! een ongewild kind onge-DIl straft af te staan, is onder-! deel van het project 'Mir-i jam - netwerk voor het le-Jof ven'. Het vangt vrouwen|a^ op die problemen met hun zwangerschap hebben. pD Sinds de opening voriggg jaar in Hamburg van een 'Babyklappe', zijn daar^n geen vondelingen meer optet straat gelegd. Jaarlijks wor-.. den in Duitsland ongeveerp 25 gedode nieuwgeborene! nen gevonden. Naar schat ting is het werkelijke aan tal ongeveer veertig keer hoger. In het dichtbevolkte Ne derland is er meer sociale controle, zegt directeur drs. M. den Boer van de Vereniging ter Bescher ming van het Ongeboren' Kind VBOK. Toch komt het f ook hier voor dat een pas- geboren kind in een vuil- j niszak wordt gevonden. De VBOK heeft de open- J stelling van een Babyklap- pe wel overwogen, maar g ervan afgezien. Het pro- bleem komt zeer weinig voor. Vervolgens is het de vraag of een zwangere vrouw uit bijvoorbeeld Til burg naar Amersfoort zouh j reizen, waar de VBOK is0g gevestigd. „Wij hopen dat>re zulke vrouwen ons weten te vinden, want het moe%j een vreselijk eenzame er-Lr varing zijn", zegt de>tj VBOK-directeur. 'lT\, et BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Oud-Alblas, M.A. Kuit te Veen. kandidaat te Voorthuizen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Klaaswaal, A. Ver- meij te Zwijndrecht; te Wol- phaartsdijk, W.J. Kareis te Har- dmxveld-Giessendam. Midden in Afrika wordt een pak fel begeerde fo to's van Ajax-spelers uit een plastic HEMA-tasje gehaald. De grijpgrage handen van de toege stroomde voetballertjes doen denken aan de opengesperde snaveltjes van jonge vogel- <tjes. De scene uit de documentaire van Roel van Dalen, 'Daar hoorden zij d'engelen zingen' over Ajax roept nog een andere associatie op. Missionaren of zakenlieden die kraaltjes uitdelen aan 'de zwartjes'. Z Jagers op voetbaltalenten zijn de moder ne opkopers van de zwarte ziel. De plek? - - Ghana. De opdrachtgever? De Amster- UJ damse voetbalclub. De schitterende do- cumentaire van Van Dalen ging vorige week in premiere. De beelden over de talentscouting in X Ghana geven te denken. Gezocht worden pupillen voor de voetbalopleiding van <Ajax in Nederland. Maar hoe kom je er als talentenjager achter of de jongens de juiste leeftijd hebben; niet te jong zodat ze tezijnertijd niet in Nederland mogen werken en niet te oud en te laat aan een voetbalcarrière kunnen beginnen. Een ingehuurde arts bekijf hun lengte, botten, ruggengraat en beslist. Wie te jong of te oud is wordt ruw door de man weggeduwd. Bijna iedereen die de scene ziet denkt: Ging het ook niet zo op de sla- P"" venmarkten van weleer? Dit is moderne slavernij. Dat slaven indertijd krijgsgevangenen waren die een bitter lot tegemoet gingen, terwijl deze jongens niets liever willen dan een kans om als topvoetballer aan de uitzichtloosheid te ont snappen, doet aan het beeld niets af. Voetballen moeten deze jongens kunnen. Wie ze zijn, diep in hun ziel, wat ze met hun uitverkorenheid zouden kunnen doen voor hun gemeen schap, clan, familie, of ze andere jongens zouden stimuleren iets van hun leven te maken - niet alleen materieel maar ook spiritueel - het telt niet. Wat heeft Ajax straks aan deze opdondertjes, dat telt. Bij de vertelling over Jacob en Ezau, de tweelingzonen van Izaak (Jit- schak) en Rebecca (Rivka), gaat het ook over de keuze tussen jongens (Genesis 25:11-28:9). Ezau is de lie veling van zijn vader, die hij zeer toegewijd is. Jacob is de lieveling van zijn moe der, aan wie hij angstig gehoorzaamt. Ezau is een jager, een man die altijd hongerig is en bevrediging zoekt door materiële zaken". On bevredigbaar is hij. Ezau wordt als eerste van de tweeling geboren en heeft daarom het eerstgebo- renrecht. Dat houdt in dat hij een groter deel van zijn vaders erfenis krijgt en bepaalde rechten en plichten in de religieuze cultus. Jacob is heel anders dan zijn broer, hij is zacht moedig, geïnteresseerd in de het bestuderen van Gods wetten, een spiritueel mens, geen materia list. Althans, volgens de overlevering. De naam van Jacob betekent 'verdringer'. En dat is precies wat hij met Ezau doet met twee acties. De eerste actie verzint Jacob helemaal zelf. Gebruikma kend van zijn kennis van zijn broer Ezau, ruilt hij het eerstgeborenrecht voor een bord linzen dat hij juist heeft klaargemaakt. Ezau komt terug van de jacht en rammelt van de honger. Het eerst geborenrecht kan hem niets sche len. „Ik sterf toch", zegt hij, wat op tweeërlei wijze is te interpreteren. Enerzijds dat hij als jager waar schijnlijk eerder zal sterven dan zijn vader en dus toch niet erft en an derzijds dat hij zo uitgehongerd is dat hij bijna letterlijk sterft van de honger. Ezau ziet niet, en wil niet zien, dat hij niet alleen maar leeft voor zichzelf, voor het moment, maar dat hij zijn acties en behoeftenbevrediging ook moet afstemmen op wat nodig is voor de toe komst van wie na hem komen; het bijbelstuk heet Toledot, nakomelingen. De tweede actie om Ezau te verdringen, wordt bedacht door Rivka (Rebecca). Terwijl vader Izaak het ware karakter van Ezau - wreed ert on gelovig - niet ziet en dus ook niet ziet dat hij niet en Jacob wel de juiste is om het monotheïstiscl gedachtengoed vast te houden en door te gevej heeft moeder Rivka dat wel in de gaten. Daarom helpt zij Jacob - tegen zijn zin, aldus commentatoren - met het bedriegen van zijn der. Ze hult hem in geitenvellen, waardoor de gladharige Jacob de ruw-harige huid krijgt van| zijn broer. Izaak stinkt erin en geeft de voor E: bedoelde zegen aan Jacob. Jacob is een goed mens. Toch zoekt hij zijn toe] vlucht tot ontfutseling en misleiding om zijn tc komst en die van zijn nakomelingen zeker te si len. Dat mag dan zo door de Voorzienigheid zij bedoeld (Genesis 25:23), maar steeds als het joodse volk lijdt door de acties van andere volk] ren, zeggen de rabbijnen, niet zachtzinnig, dat dat het gevolg is van de haat die Jacob bij Ezau opriep door zijn bedrog. Jacob mag dan de spirituele erfgenaam zijn v< Abraham en Izaak, vrijgepleit van zijn 'verdrin gersmethoden' wordt hij niet. De voetballertjes worden geselecteerd door mannen zonder enii spirituele diepgang. Maar dat wil niet zeggen dl als een selectie wordt gemaakt door mensen di wel over echte profetische gaven beschikken (Rivka voortdurend en Izaak als hij de zegen geeft) er niets mis kan gaan. Maar ja, er staat bi een beschaving als het jodendom dan ook mei op het spel als bij een voetbalclub als Ajax. Of niet? WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Af en toe een paar opklaringen. Verder veel bewolking en nu en dan regen, in de bergen sneeuw. Middagtemperatuur van dichtbij het vriespunt in het noorden tot 10 graden aan de zuidkust. Zweden: Vrijdag hier en daar opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Zaterdag bewolkt en af en toe re gen, in het noorden ook sneeuw. Maxima van dichtbij nul in het noorden tot 10 graden in het zui den. Denemarken: Vrijdag bewolkt en vooral in het westen af en toe regen of motre gen. Zaterdag enkele opklaringen en vrijwel overal droog. Middag- temperatuur rond 10 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Zeer wisselvallig met van tijd tot tijd regen of buien en vooral in Ierland en Schotland veel wind. Maxima rond 12 graden. België en Luxemburg: Vrijdag bewolkt en vanuit het westen af en toe regen. Zaterdag overdag overwegend droog en af en toe wat zon. Maxima rond 12 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vrijdag in het westen bewolkt en regenachtig, in het oosten droog en wat zon. Maxima tussen 12 en 17 graden, zaterdag frisser. Zuid-Frankrijk: Wisselvallig weer met soms een paar opklaringen maar ook nu'en dan regen. Vrijdag erg zacht met maxima van 14 tot 18. Zaterdag iets lagere temperaturen. Spanje: Wisselvallig weer met soms wat zon, maar vooral in het westen ook van tijd tot tijd regen of enke le buien. Afnemende wind. Maxi ma aan zee tussen 17 en 22 gra den, landinwaarts middagtempe ratuur rond 15 graden. Zaterdag minder zacht. Portugal: Af en toe wat zon en enkele bui en. Minder wind. Maxima tussen 16 en 19 graden, zaterdag min der zacht. Mallorca, Ibiza, Menorca: Vrijdag veel zon. Zaterdag meer bewolking gevolgd door regen of onweer. Maxima omstreeks 19 graden. Madeira: geregeld zon, maar vrijdag ook een paar buien. Maxima rond 21 graden. Canarische Eilanden: Vrijdag toenemende bewolking en later enkele buien. Zaterdag pe rioden met zon en droog. Maxima rond 24 graden. Duitsland: Geregeld zon en vrijwel overal droog. Zaterdag vanuit het westen bewolkt en wat regen of motre gen. Maxima rond 12 graden, za terdag minder zacht. Oostenrijk: Droog en zonnige perioden, maar ook hier en daar mist. Zaterdag in het westen later kans op wat re gen. Maxima in de dalen tussen 3 en 8 graden, aan de noordkant van het Alpenmassief lokaal 13. Zwitserland: Vanuit het westen langzaam meer bewolking gevolgd door wat re gen. Maxima in de dalen tussen 8 en 12 graden. Polen: Af en toe zon en droog, maar ook hier en daar mist. Maxima van 4 graden in mist tot 10 graden bij zonnig weer. Tsjechië en Slowakije: Rustig en droog weer met zon, wolkenvelden en mist. Maxima tussen 2 en 8 graden. Hongarije: Rustig en droog weer met zon, maar ook kans op mist. Maxima rond 10 graden, bij mist lagere temperaturen. Italië: Perioden met zon en in het wes ten mogelijk een bui. In de Po- vlakte in de nacht en ochtend kans op mist. Maxima van 13 gra den in het noorden tot 19 op Si- cili. Corsica en Sardinië: circa 14. Nu en dan zon en waarschijnlijk droog. Maxima rond 18 graden. Griekenland en Kreta: Droog en flink wat zon, maar in het zuidwestelijk deel van de Egesche Zee tot aan Kreta wol kenvelden. Maxima van 13 gra den in het noorden tot 18 langs de Ionische kust. Turkije en Cyprus: Droog en flink wat zon. Verder af nemende wind. Maxima ongeveer 20 graden, bij de Dardanellen ZONDAG 3 DECEMBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08.30 Zon onder 16.29 Maan op 13.33 Maan onder23.35 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.06 20.25 7.39 19.58 Laag 03.35 16.06 3.16 «15.47 MAANDAG 4 DECEMBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08.31 Zon onder 16.29 Maan op 13.53 Maan onderOÖ.OO Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.45 «21.46 8.18 «21.19 Laag 04.36 16.44 4.17 «16.25 O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071 -5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18 00-19 30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden ƒ19! TELEFAX Advertenties: 071-5323 508 Familieberichten: 023-5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- korting 6amg VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van 0,8 aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAND Voor mensen die moeilijk lezen, slechte og hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvattii van het regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad op geluidscassette beschikbaar. V( informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grave). N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14