Heerema en Smit Tak lichten Koersk erste echte zege justitie in Operatie Clickfonds Economie Kooloogst begonnen Vutters in januari aan de slag in zorg Prijs bakstenen omhoog Siemens houdt fabriek voorlopig open 'Arbeidsvoorziening sneller privatiseren' Brussel bekijkt positie witte pomphouders Steun voor halvering van kabeljauwvangst Nederland krijgt lucht van nieuwe koningin RIJDAG 1 DECEMBER 2000 r TStaking treft noodlijdende TAP jssabon Het boordpersoneel van de Portugese luchtvaart- maatschappij TAP legde wegens een loonconflict vandaag voor onbepaalde tijd het werk neer. Volgens TAP is haar bestaan in ESgevaar en wordt de financiële situatie door de staking nog nete- jger. Volgens directeur Pinto kan de onderneming de kerstuit- tering nog opbrengen, maar 'daarna weten wij het ook niet jneer'. Swissair heeft een belang van 34 procent in TAP, de rest ïan de aandelen is in handen van de Portugese overheid. Van- jaag bleven bijna alle vliegtuigen aan de grond. Alleen de ver bindingen met de overzeese gebiedsdelen Azoren en Madeira ïhleven intact. TAP poogde de passagiers bij andere maatschap pijen onder te brengen. NS vormen bedrijf met First Group pTRECHTDe NS en de Britse spoorwegmaatschappij First Group fichten samen een onderneming op die gaat meebieden bij vei lingen voor spoorverkeer in Engeland. De Nederlanders krijgen yeertig procent in de joint-venture en de Britten zestig procent. Eerder werd al bekend dat het duo aast op twee vergunningen ijn Engeland: voor het spoorverkeer in Zuidwest-Engeland en oinnen Londen. De Engelsen krijgen de dagelijkse leiding in de jjjnderneming; NS vaardigen twee directeuren af. Premie wachtgeldverzekering omlaag Amsterdam De premie voor de wachtgeldverzekering gaat vol gend jaar omlaag. Gemiddeld daalt de afdracht van 1,11 pro fent in 2000 naar 0,73 procent in 2001. Werkgevers betalen de premie. De fondsen keren de eerste zes maanden nadat iemand gijn baan heeft verloren de uitkering uit. De premie kan omlaag pmdat het vermogen van de meeste fondsen minder hoog hoeft ie zijn. Ook daalt de bijdrage omdat het risico op werkloosheid afneemt. De fondsen hebben samen een vermogen van 2,9 mil jard. Omdat de wettelijk verplichte omvang van de fondsen flink tvordt verlaagd, hebben de fondsen in 2001 een overschot van 1,3 miljard gulden. Dat geld kan, volgens een woordvoerder van pet Landelijk Instituut Sociale Verzekeringen gebruikt worden ^oor premieverlaging in 2002 en later. Soja duurder door diermeelverbod Amsterdam Sinds een verbod op het gebruik van diermeel in reevoer in de lucht hangt, zijn de prijzen van alternatieve pro ducten fors gestegen. Vooral soja is flink duurder. Volgens een handelaar van Cargill, dat sojameelfabrieken in heel Europa ïieeft, zijn de prijzen op de beurs in Chicago met tien procent gestegen. Dat kwam vooral door vraag van handelaren die hun posities wilden veilig stellen. Maar de laatste tijd groeit ook de jlverkelijke vraag naar soja. Ook granen vormen een alternatief, Dok al bevatten ze veel minder eiwitten dan soja. „De prijzen lo- 4jben vooral op door de algehele paniek rond het diermeel", weet 2pandelaar A. Blonk van de gelijknamige firma. Overname ABN Amro Suriname Paramaribo De Royal Bank of Trinidad and Tobago heeft de Overname aangekondigd van de Surinaamse afdeling van de c|VBN Amro Bank. Aan de overname zijn maandenlange onder handelingen van de Trinidadse bank met ABN Amro en de Suri- Jiaamse overheid voorafgegaan. ABN Amro is de grootste com- pnerciële bank in Suriname, met een jaarwinst van 1,6 miljoen gulden. Het 49-procentsbelang van ABN Amro in de een na grootste bank, de Surinaamsche, blijft buiten de verkoop. Telfort begint met bouw umts-netwerk Amsterdam Telecombedrijf Telfort heeft het Zweedse Ericsson Opdracht gegeven in het eerste kwartaal van volgend jaar te be rinnen met de bouw van een netwerk voor umts. Met umts is |nel internet via de mobiele telefoon mogelijk. Met de opdracht ijs 750 miljoen gemoeid. Ericsson bouwt en zorgt voor onder houd van het netwerk. Telfort is de eerste van de vijf aanbieders yan mobiele telefonie die met de aanleg van het netwerk begint. rHet contract is een onderdeel van een miljardeninvestering die ^noeder British Telecom in Nederland doet. Topoverleg op til over armoede ^sterdam Tweemaal per jaar zullen de drie betrokken minis- :ers overleggen met de Alliantie voor Sociale Rechtvaardigheid, le Vereniging van Nederlandse Gemeenten en het Interprovin- iaal Overleg. Dit heeft FNV-bestuurder Jongerius bekendge- naakt. De FNV is zeer in zijn nopjes met de top. „Alles is be- ipreekbaar", zegt Jongerius. „De hoge vaste lasten, de fraude, armoedeval, de hoogte van de uitkering. Alle punten uit ons 1 ïbanifest kunnen we aan de orde stellen", aldus een woordvoer- JOper. De ministers Borst (volksgezondheid), Van Boxtel (grote ikteden) en Vermeend (sociale zaken) zullen het overleg bijwo- ïiien. Wijsmuller neemt aandeel in Seaworx IjiiMU'PENHet IJmuidense sleep- en bergingsbedrijf Wijsmuller ïoneemt tien procent van de aandelen van Seaworx in Den Helder jobver. Seaworx heeft een vloot van dertien schepen, die assiste ren bij offshore-activiteiten en het leggen van kabels in zee. Sea- ïoworx is voornamelijk actief in het Noordzeegebied, de Atlanti- jokche Oceaan en de Middellandse Zee. Het is de bedoeling dat loiWijsmuller binnen vier jaar het volledige aandelenpakket van •eaworx overneemt. Met het belang versterkt Wijsmuller zijn lositie op de offshore-markt. Eerder dit jaar nam de firma de lelft van de aandelen van het Indonesische PT Aquaria over. ossendrecht Kweker Withagen uit het Noord-Brabantse Ossendrecht is op dit ogenblik druk bezig met de oogst van rode kool. De kolen worden eerst één voor één met de hand gesneden en daarna weer stuk voor stuk opgeprikt met een hooivork en in kisten geladen. De rode kool gaat naar de conservenindustrie, die ze verwerkt tot diepvriesproducten of ze gesneden in potten verkoopt. foto anp wim van vossen Het bestuur van PGGM, het pensioenfonds voor de gezond heidszorg, werkt een plan uit zodat in januari de eerste vut ters in ziekenhuizen aan de slag kunnen. Hun inkomen wordt niet gekort op hun uitkering of pensioen. Ongeveer 25.000 mensen tussen de 60 en 65 jaar krijgen nu een overbruggings uitkering, een soort vut in de zorg. Hoeveel van hen weer aan het werk willen, weet G. van Huijgevoort, Abvakabo-be- stuurder en PGGM-bestuurslid niet. „Er is zeker belangstel- ling.'" Van Huijgevoort constateert een acute noodsituatie. „We moeten elke mogelijkheid aan pakken om meer mensen in de zorg aan het werk te krijgen." In de nieuwe regeling kan een vervroegde uittreder die een volledige baan aanvaardt 180 procent van zijn laatstverdien de loon verdienen (vut plus sa laris). Van Huijgevoort is niet bang voor scheve ogen op de werkvloer. „De huidige werkne mers zullen blij zijn met deze ervaren krachten." De regeling zal maar 1,5 jaar bestaan omdat de vut dan plaatsmaakt voor een pré-pen sioenregeling waarbij gewoon gewerkt kan worden. In andere sectoren met een nijpend per soneelstekort bestaan ook al re gelingen voor ouderen. In het onderwijs kunnen mensen die onder de oude vut-regeling val len, dit jaar met behoud van uitkering aan de slag. Enkele tientallen oud-docenten staan weer voor de klas. Voor docenten die na april 1997 zijn uitgetreden, geldt een soort flexibel pensioen. Zij mo gen bijklussen en een groot deel van het geld houden. Bij de spoorwegen is de vut ook al vervangen door vroegpensioen. Volgens een woordvoerder van het Spoorwegpensioenfonds kunnen NS'ers van boven de 61 blijven werken en hun uitkering behouden. De vut werd eind jaren ze ventig ingevoerd om de werk loosheid onder jongeren tegen te gaan. Ouderen kregen de mogelijkheid om plaats te ma ken voor een jongere. De socia le partners voerden samen de regeling in; de overheid stimu leerde de regeling via de fiscus. Minister Vermeend (sociale zaken) is van plan om op ter mijn de fiscale voordelen voor vut-regelingen af te schaffen. Dat moet in juli 2002 zijn gere geld. Verder is het de bedoeling dat in alle sectoren de vut wordt omgezet in flexibel pen sioen, zodat de lasten voor de jongere generatie die straks aan het werk gaat, niet te zeer oplo pen. Megaklus in Barentz-Zee samen met Noors-Amerikaanse Halliburton De Russische vice-premier Klebanov heeft gisteren een consortium van drie bedrijven opdracht gegeven de in augustus vergane kernonderzeeboot Koersk te lichten. Het Leidse offshorebedrijf Heerema en de Rotterdamse berger Smit Tak beginnen samen met de Amerikaans- Noorse onderneming Halliburton in juni 2001 met de voorbereidingen. Zij hopen de onderzeeër in augustus te hebben gelicht. rotterdam-leiden anpInternationale zei gisteravond dat de opdracht van de Russi- Woordvoerder Walder van Smit sche regering nog niet zwart op wit staat. „Maar gezien de be kendmaking van Klebanov mo gen we aannemen dat de for mele bevestiging snel volgt." Een internationaal team on der leiding van de Belg Rio Praaning heeft bij de Russische regering een bergingsplan inge diend dat is begroot op 200 mil joen gulden. De Nederlandse regering had dit team vijf ton beschikbaar gesteld om een haalbaarheids studie te verrichten. „Heere mam, Smit Tak en Halliburton hebben de handen enige tijd geleden ineengeslagen en onze diensten aangeboden", zegt Walder. „Heerema beschikt over de drijvende kraan Thialf, die een tilvermogen van ruim 12.000 ton heeft. Smit Tak le vert de technische know-how voor de berging. De stoffelijke resten in de Koersk laten we ongemoeid", benadrukt Wal der. „Het plan is de Koersk onder het wateroppervlak naar de dichtstbijzijnde Russische ha- dodewaard In een van de ovens van steenfabriek De Waalwaard in Dodewaard wordt een nieuwe lading baksteenbroodjes klaargezet om te worden 'afgebakken'. De prijs van bakstenen en betonproducten gaat volgend jaar fors omhoog als gevolg van de gestegen transport- en ener giekosten. Zo betaalden de baksteenbedrijven in één jaar tijd 55 procent meer voor het aardgas. De prijsstijging ligt naar verwachting rond de tien procent. foto anp vidiphoto _jasterpam anp leursfraudeofficier De Graaff Heeft gisteren zijn eerste echte i {verwinning in Operatie Click- ijnds geboekt. De rechtbank ^Thtte alle drie verdachten 7,J:huldig aan omkoping en lid maatschap van een criminele Organisatie. Bij twee achtte hij gjok belastingfraude bewezen. 1 e kregen ieder een jaar gevan genisstraf, waarvan een half lar voorwaardelijk, jlij twee worden de celstraf om- izet in taakstraffen. Bovendien loeten de oud-effectenhande- lar van Credit Suisse First Bos- in, ex-effectenhandelaar van 'udhof een voormalige fund- ianager geldboetes van vier tot Jes ton betalen. t Operatie Clickfonds is de 'grootste beursfraudezaak in de geschiedenis. Juristen volgen de affaire op de voet, omdat zaken uit de financiële wereld aan de orde komen, waarmee rechters en Justitie nauwelijks ervaring hebben. Voor het openbaar ministerie was de uitspraak een enorme opsteker. De veroordeling toont aan dat het 'inzicht van verwijt baarheid over de strafbare ge dragingen' ook bij de rechtbank is doorgedrongen. Verheugd was het parket vooral, omdat de rechter het lidmaatschap van een criminele organisatie bewe zen acht, evenals de omkoping. „Daar kunnen we nu mee door gaan", aldus persofficier Van Luijn. Daarmee doelde ze op de hoofdverdachte die als een spin in het web de criminele organi satie leidde en zich nog steeds schuil houdt in Zwitserland. De rechtbank heeft zich onder meer gebaseerd op aantekenin gen in zijn agenda. De verdedi ging had steeds volgehouden dat het betoog van de officier van justitie over deze notities in initialen en afkortingen niet meer dan een veronderstelling was. Drie jaar geleden was Opera tie Clickfonds groots opgezet, maar dit jaar leek weinig meer van de zaak overeind te blijven. De beursfraudeofficier kon wei nig anders dan met kleinere verdachten schikkingen treffen. Bovendien verklaarde de recht bank de zaak een verdachte van middelzwaar kaliber, niet ont vankelijk. Slechts eenmaal eerder heeft de rechter een fors vonnis ge veld. Dat was tegen de oud-di recteur van Bank Bangert Pon tier die zes maanden plus een boete van 20.000 gulden kreeg. liemens zal de fabriek Demag - )elaval in Hengelo, die het bin nenkort in handen krijgt, voor lig niet sluiten. Dat hebben vakbonden gisteren te horen ekregen van directeur Banis,ch an de nieuwe Siemens-groep WUI, waar de Hengelose ves tiging onder zal vallen. Eerder luidden de bonden de alarm klok, omdat Siemens had ge zegd de winstgevende machi nefabriek te sluiten. Er werken 370 mens'en. Bestuurder H. Kolkman van de CNV Bedrij- venbond is tevreden met de uit komst van het overleg. „Bansch heeft ons gezegd dat Hengelo zo niet behandeld kan worden. Demag Delaval is een voor beeld-als je kijkt naar flexibili teit en winstgevenheid, zei hij", aldus Kolkman. De kou is niet helemaal uit de lucht. Siemens kondigt wel een studie aan naar de strategie en de productielo caties van de KWUI-groep. Dat gaat enkele maanden duren. Pietje precies kost Heinz twee miljoen washington alex sogers De Amerikaan Bill Baker is een pietje precies én heeft graag ketchup op zijn patat. Toen sauzenproducent Heinz vijf jaar geleden recla me maakte met een lichtge wicht fles om het milieu te ontzien, bracht Baker zijn twee liefhebberijen bij el kaar. Hij leegde zijn fles om exact na te gaan hoeveel lichter die was geworden. Baker was geschokt over wat hij ontdekte. De fles was wel iets lichter, maar het grootste verschil zat hem toch vooral in de inhoud. Heinz deed gewoon wat minder ketchup in de fles zonder de prijs neerwaarts aan te passen. Baker en de staat Califomië pikten het niet en begonnen juridische procedures tegen de saus- maker. Na vijf jaar is er nu einde lijk een uitslag, een overwin ning voor de consument. Heinz is verplicht om het ko mende jaar in alle flessen ketchup die het in Califomië wil verkopen een procent van het rode tomatenprutje extra te doen. De hele zaak kost Heinz inclusief proce dures een dikke twee miljoen gulden. Minister Vermeend: den haag gpd-anp Minister Vermeend (sociale za ken) wil onderdelen van de hui dige Arbeidsvoorziening bin nen enkele maanden privatise ren. Nu nog is het de bedoeling dat de organisatie pas vanaf 1 januari 2002 helemaal op eigen benen staat. Vermeend wil dit proces versnellen, omdat hij bang is dat het bedrijf anders al is weggeconcurreerd door an dere bedrijven die werklozen en WAO'ers aan een baan helpen. Dit zei hij gisteravond in de Tweede Kamer. Nu nog worden werklozen en WAO'ers door de Arbeidsvoor ziening aan het werk geholpen. Vanaf volgend jaar mogen com merciële bedrijven dit doen. De verschillende uitvoeringsinstel lingen (zoals het GAK en Ca dans) zijn al op zoek naar de bureaus die WAO'ers het goed koopst en het best weer aan de slag kunnen helpen. Die op drachten worden momenteel geveild. De hele reorganisatie neemt nog ruim een jaar in beslag. Het bedrijf is al wel opgesplitst in verschillende 'bedrijven'. Het onderdeel van het arbeidsbu reau dat WAO'ers weer aan het. werk moet helpen, gaat onder de naam Kliq zelfstandig ver der. Kliq is echter nog met han den en voeten aan de overheid gebonden, waardoor het moei lijk met de commerciële bedrij ven kan concurreren. Gisteren bleek bij de veiling van uitvoeringsinstelling Ca dans (die onder andere de uit keringen in de detailhandel ver zorgt) dat Kliq bij de verdeling van de opdrachten achter het net viste. Van de 16.000 werk zoekenden en arbeidsonge schikten die tegen forse vergoe ding aan het werk kunnen wor den geholpen, mag Kliq er slechts 1.500 onder haar hoede nemen. De meeste opdrachten gingen naar commerciële bu reaus die goedkoper kunnen werken. „We hadden gehoopt op meer, maar niet gerekend", zegt Kliq- directeur Kleberg. Het Zwolse bedrijf Alexander Calder kreeg de meeste opdrachten (6.535), gevolgd door het Amsterdamse Serin (2.540). Uitzendbureaus Randstad en Start die zich steeds meer profileren als reïn- tegratiebedrijven sleepten met 370 en 100 opdrachten geen grote opdrachten in de wacht. Start mag 370 mensen bemid delen, Randstad nog geen 100. Opvallend is dat Relan Werk, ex-partner van Cadans, geen enkele opdracht kreeg. ven te slepen. Daar schuift de Koersk in een dok, dat vervol gens hermetisch op slot gaat. Het gaat om een militaire kem- onderzeeboot en daar willen de Russen geen pottenkijkers bij." De Koersk ligt op zo'n hon derd meter diepte in de Ba- rentsz-Zee. Walder. „We zullen hier en daar misschien een hijs oog moeten aanbrengen en mogelijk een stuk van de be schadigde neus afzagen, maar dan kan de Koerks worden ge borgen. Vooropgesteld natuur lijk dat het geld is betaald". Smit Tak heeft vaker een on derzeeër geborgen, maar dit wordt de eerste kernonderzee boot. In 1989 trof het bedrijf de voorbereiding om de in april van dat jaar gezonken Russi sche kemonderzeeër Komso- molets te bergen in de Noorse Zee. „Die ligt nog altijd op 1.700 meter dieptezegt Walder. „De klus werd destijds op het laatste moment afgeblazen om dat de Sovjet Unie uit elkaar viel." brussel» anp/dpa De Europese Commissie doet onderzoek naar de positie van onafhankelijke pomphouders in een aantal EU- lidstaten. Eu rocommissaris Monti wil uitge zocht hebben of de 'witte pomphouders', zoals ze in Ne derland heten, belemmerd worden in hun bedrijfsvoering. Monti vindt al langer dat pompstations in handen van supermarktketens, zoals in Frankrijk, de concurrentie op de markt bevorderen. Ook in Duitsland en Groot-Brittannië zijn zulke 'onafhankelijke' ex ploitanten actief. De commissa ris wil weten of zij problemen ondervinden, door toedoen van grote olieconcerns of als gevolg van administratieve regels. Monti overlegde woensdag in Brussel met de leiding van na tionale mededingingsautoritei ten. Zij moeten nagaan of in ei gen land sprake is van verticale afspraken, het vervolgen van kartels en de positie van onaf hankelijke exploitanten. De Eu ropese Commissie treedt op daar waar sprake is van grens overschrijdende afspraken. brussel gpd Het plan van de Europese Commissie om de visserij op kabeljauw in de Noordzee vol gend jaar te halveren ligt in lijn met het advies van internatio nale visserijbiologen. De kabel jauwstand in de Noordzee be vindt zich op een dieptepunt van 70.000 ton. Volgens inter nationale visserijbiologen is ze ker 150.000 ton nodig om het bestand op peil te houden. Zij vrezen dat zonder forse vangst beperkingen de kabeljauwstand in elkaar zal klappen, waardoor de commerciële visserij op ka beljauw onmogelijk wordt. Europarlementariërs werden gisteren ingelicht over de vis- quotavoorstellen die de Euro pese Unie deze week naar de lidstaten stuurt. Half december worden de quota vastgesteld door de visserijministers. Hal vering van de kabeljauwvisserij is een klap voor de Nederlandse zeevisserij. De kabeljauwvloot is begin jaren negentig al stevig gesaneerd, maar veel vissers vangen kabeljauw als bijvangst. De grootste problemen drei gen voor vissers in Schotland en ook in Denemarken. Zij zijn sterk afhankelijk van kabel jauwvangsten. Britse europarle mentsleden kwamen gisteren met tegenvoorstellen. Zij be pleitten maatregelen om ma kreel- en wijtingvissers die veel kabeljauw opvissen als bij vangst, te ontzien. Nieuw was dat de Britten een onderzoek willen naar de popu latie zeehonden in de Noord zee. Die zou enorm gegroeid zijn de laatste jaren. Zij leven onder meer van kabeljauw. De Britse Europarlementariërs zijn niet voor het bejagen van zee honden. Zij denken aan ge boortebeperking. Ook in Canada, bij New foundland, waar de kabeljauw visserij sinds 1992 gesloten is, krijgen zeehonden vaak de schuld van de nog steeds belab berde visstand. Bewijzen zijn er echter niet. Visserijbiologen die zich met de Noordzee bezigge houden, hebben de zeehond nooit als schuldige voor de his torisch lage kabeljauwstand aangewezen. Zij zoeken de oor zaak bij een te grote visserijdruk en mogelijk de stijging van de watertemperatuur. den haag-leiden» anp De geurlijn zou pas op de markt komen als Willem- Alexander en Maxima Zorre- guieta zich verloven. Beden ker R. Muller weet zeker dat het met kerst zover is. Daar om staan de flesjes Maxima per heden te koop bij Kijkshop. De beoogde ver loofde heeft ook een flesje ge kregen. Het van oorsprong Leidse bedrijf Koninlijke Sanders heeft de geurlijn ontwikkeld. In de winkel ligt een eau de parfum en daar komen bin nenkort bodylotion en dou chegel bij. De prijs is met 24,95 gulden niet echt 'roy aal'. Muller: „We willen het voor iedereen betaalbaar houden. Op termijn komen we met exclusieve, genum merde verpakkingen." Maxima is volgens de be denker een bloemige geur. „Het is een zwoel, verleidelijk en erotisch geurtje. En de belangstelling is groot. We hebben ruim 50.000 flesjes in de bestelling. Binnenkort ligt het bij alle grote ketens in de schappen." Het product Maxima ligt zonder het accentje op de a in de winkels. Volgens Muller houden Nederlanders niet zo van streepjes. Overigens is Maxima als merk ook in Ar gentinië gedeponeerd.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9