Prodi vreest mislukking van EU-top SboQ SLIPS i GRATIS Hof kan beslissing forceren Koreanen huilen tranen met tuiten DE 4E slo°0 Buitenland opman van Japanse ïgeringspartij stapt op 3 SLOGGI Spanning in Papua rond Morgenstervlag Wetgevers Florida willen Bush een handje helpen Bij brand in Nigeria zeker zestig doden Palestijnen verwerpen voorstel premier Barak Oh, kom er eens kijken! IDAG 1 DECEMBER 2000 en geld voor gewezen seksslavin yo* Het Japanse hooggerechtshof heeft gisteren bepaald dat egering geen schadevergoeding hoeft te betalen aan een d-Koreaanse vrouw die tijdens de Tweede Wereldoorlog als ;slavin moest werken voor het keizerlijke leger. Volgens het is de Japanse regering wel aansprakelijk voor het lijden van touw, maar is de termijn van twintig jaar waarin schadever- ding kan worden uitgekeerd al lang verjaard. De klaagster, '8-jarige Song Shin-do, noemde het vonnis 'wreed'. Historici atten dat het Japanse leger 200.000 vrouwen dwong om als stituee te werken. T-regeling voor klokkenluiders ssELDe Europese Commissie wil dat er een regeling komt ir ambtenaren die melding willen maken van misstanden, de enoemde klokkenluiders. Volgens het voorstel kunnen zij in vervolg niet alleen terecht bij hun meerderen, maar ook bij Europees Parlement of de Europese ombudsman. De rege- komt na de affaire rond de Nederlandse commissieambte- r Van Buitenen. Die bracht eind 1998 informatie naar buiten r misbruik en vriendjespolitiek van leden van de toenmalige opese Commissie. De zaak leidde uiteindelijk tot het aftre- van die commissie. Van Buitenen werd aanvankelijk op i-actief gezet. Later kreeg hij een andere functie. a ewonden bij Duits treinongeluk irechtingen Zeker 32 mensen zijn gisteren gewond geraakt n in het zuiden van Duitsland een passagierstrein tegen een itaande goederentrein botste. Vijf van de gewonden zijn er stig aan toe. De passagierstrein was op weg van Ulm naar vangen. Het ongeluk gebeurde op het station van Herbrech- ;en. Hoe het ongeluk heeft kunnen gebeuren, is nog ondui- jt jAcharov-museum gered 8 iKQUHet Sacharov-museum in Moskou, dat had aangekon- jd wegens geldgebrek vandaag zijn deuren te moeten sluiten, jered. De leiding van het museum maakte gisteren bekend b miljoen dollar (7,7 miljoen gulden) te hebben gekregen van jdiamagnaat Boris Berezovski. Het museum is gewijd aan het rk van wijlen Nobelprijswinnaar en mensenrechtenactivist prej Sacharov. -ritse homoseks mag vanaf 16 jaar den De minimumleeftijd waarop homoseksuelen in Groot- tannië seks met elkaar mogen hebben, is verlaagd van 18 116 jaar. Deze leeftijd geldt al langer voor heteroseksuelen. Labour-regering van premier Blair heeft bij het besluit ge- ik gemaakt van speciale wetgeving die het mogelijk maakt Hogerhuis te passeren. Op deze wet wordt in Groot-Brittan- slechts bij zeer hoge uitzondering een beroep gedaan. De :se oppositie en kerkelijke leiders hebben het besluit veroor- •ld. In het Hogerhuis bestaat weerstand tegen het verlagen i de minimumleeftijd voor homoseks. Een meerderheid van leden van het Lagerhuis heeft er geen moeite mee. ebellenleider Bissau doodgeschoten abon In de Westafrikaanse staat Guinee-Bissau, een voor- lige kolonie van Portugal, is rebellenleider Ansumane Mané idgeschoten. De Portugese televisie toonde gisteren beelden ide oud-generaal, die een nekschot had. Ook drie soldaten de rebellenleider steunden, kwamen om. Mané leidde eer deze maand een militaire opstand, nadat president Yala en- militairen op hoge functies had gezet. Hij was het niet eens t de benoemingen en riep zichzelf uit tot hoofd van de strijd- chten. Regeringstroepen sloegen de opstand neer. lipijnen betogen tegen Estrada iilla Bij het presidentiële paleis in de Filipijnse hoofdstad nilla hebben tienduizenden betogers gisteren geëist dat pre- ïnt Joseph Estrada opstapt. Ook in enkele andere steden d tegen de president betoogd. Estrada zelf maakte gisteren eens duidelijk dat hij niet van plan is af te treden. Op 7 de- riber begint in de Senaat een afzettingsprocedure tegen hem. wordt beschuldigd van omkoping, corruptie en het bescha- n van het vertrouwen van de bevolking van de Filipijnen. ndeavour brengt zonnepanelen Canaveral Vanaf de basis Cape Canaveral in de Ameri- inse staat Florida is vanochtend het ruimteveer Endeavour anceerd. De vijfkoppige bemanning moet het internationaal mtestation ISS voorzien van grote zonnepanelen. De panelen t een lengte van 73 meter kosten 600 miljoen dollar en zijn sterk dat ze dertig huizen van energie kunnen voorzien. Ze -|rden tijdens drie ruimtewandelingen geïnstalleerd. Het _Jmtestation ISS is een project van zestien landen, waaronder (derland. sitie premier Mori verder verzwakt secretaris-generaal van de nse regeringspartij LDP, aka, heeft premier Mori laag zijn ontslag aangebo- Het besluit kan de toch al kele positie van de premier er schaden. Mori zou het lag hebben aanvaard. Dnaka, de sterke man van iberaal-democratische LDP echterhand van de premier, kwam vorige week dat het ement een motie van wan- wen tegen Mori aanvaard- Twee LDP-vleugels die had- aangekondigd de motie te nen, zagen onder druk van onder anderen Nonaka van hun voornemen af. Algemeen werd verwacht dat Nonaka bij de komende hervor ming van de partijleiding zijn post zou behouden. Volgens de Japanse publieke omroep heeft hij besloten zijn ontslag aan te bieden wegens de chaos in de LDP. De 75-jarige Nonaka heeft tegen premier Mori gezegd dat hij zich geestelijk en lichamelijk erg moe voelt. De partij is sinds de jaren vijftig vrijwel onafge broken aan de macht. Nonaka's opvolger wordt zeer waarschijnlijk Makoto Koga, voorzitter van een interne com missie van de LDP. DAMES- OF HERENSLIPS Geldig voor olie modellen en kleuren van 1 t/m 31 december 2000. Vetorecht grootste struikelblok De voorzitter van de Europese Commissie, Prodi, acht de kans groot dat de topontmoeting van de Europese rege ringsleiders volgende week in Nice mislukt. De leiders van de lidstaten verschillen te veel van mening om een nieuw Europees Verdrag tot stand te brengen. voorzitter Frankrijk om schot in de zaak te brengen. Het Verdrag van Nice, dat het Verdrag van Prodi deed gisteren een klem- Amsterdam moet vervangen, is mend beroep op tijdelijk EU- nodig om de EU bestuurlijk brussel marc peeperkorn correspondent klaar te maken voor de uitbrei ding met twaalf nieuwe landen. Komen de regeringsleiders er niet uit, dan kan dat toetreding van de nieuwkomers tot na 2005 vertragen. Het voornaamste struikelblok is volgens Prodi het afbouwen van het vetorecht dat de EU- landen nu nog hebben bij poli tiek gevoelige zaken. De Com missie wil dat de Unie zo veel mogelijk bij meerderheid be sluit. Veel lidstaten weigeren echt hun vetorecht op te geven bij belastingkwesties, asielbe leid, handelsrelaties, sociale re gelingen en milieukwesties. Prodi: „Deze discussie is bijna vastgelopen". De Commissie voorspelt een totale verlam ming van de besluitvorming als straks 27 landen vetorecht heb ben. Prodi wees erop dat een De twee dames en zeven heren van het Hooggerechtshof die zich vandaag buigen over de strijd om het Amerikaanse presidentschap poseer den twee jaar geleden voor deze foto. In het midden zit William Rehnquist, de president van het hof. foto epa washington john wanders Vandaag hoort het federale Hoogge rechtshof in Washington de argumenten in de historische rechtszaak die gemaks halve kan worden aangeduid als 'Bush te gen Gore'. Het hof zou de steeds wanho piger strijdende Gore de genadeklap kun nen geven. Zijn ten minste vijf van de ne gen rechters onvoldoende overtuigd van zijn verhaal dat de Amerikaanse democra tie op het spel staat, dan is het over voor de Democratische presidentskandidaat. De vraag waarover de negen hoogste Amerikaanse rechters zich vandaag bui gen, luidt of het Hooggerechtshof van Florida zijn bevoegdheden overtrad toen het de deadline voor het inleveren van stembusresultaten in deze staat verschoof van 14 naar 26 november. De Republie ken Bush betoogt dat het hof daarmee de spelregels veranderde in het laatste kwar tier van de wedstrijd en dat het zo de con stitutionele scheiding tussen rechterlijke en wetgevende macht doorbrak. Deelt een meerderheid van het hof in Washington die opvatting, dan worden al le stembusresultaten die na 14 november in Florida werden ingeleverd, geschrapt. In dat geval wint Bush in Florida met een verschil van 930 stemmen. Onderschrijft het Supreme Court echter de visie van de collega's in Florida, dan kan Gore nog even doorgaan met zijn race tegen de klok. Gisteren konden televisiekijkers live aanschouwen hoe een door de politie be geleide vrachtwagen van verhuurbedrijf Ryder over de snelweg raasde van West- Palm Beach naar het 700 kilometer noor delijker gelegen Tallahassee, de hoofdstad van Florida. De wagen vervoerde hon derdduizenden stembiljetten. Gore hoopt aan de hand van dit 'bewijsmateriaal' aan te tonen dat hij de meeste stemmen kreeg in Florida. Nog even de feiten. Ongeveer honderd miljoen Amerikanen gingen op 7 novem ber naar de stembus. Gore kreeg landelijk circa 325.000 stemmen meer dan Bush. Maar die kleine ypojjsprpng is irrelevant, want de president wordt indirect gekozen via een college van kiesmannen. De door slag zal worden gegeven door de 25 kies mannen van Florida. Na een reeks hertel lingen werd Bush bijna drie weken na de verkiezingsdatum officieel tot winnaar in die staat uitgeroepen. Het verschil met Gore: slechts 537 stemmen, inclusief het resultaat van enkele handmatige hertel lingen. javapura theo haerkens correspondent In Jayapura, hoofdstad van de Indonesische provincie Papua, liep vandaag de spanning hoog op. Dat gebeurde tijdens de door duizenden Papoea's bijge woonde herdenking van het feit dat de onafhakelijkheidsvlag van de provincie 39 jaar gele den voor het eerst in top ging. De herdenking begon pro bleemloos, maar in de loop van de dag liep de spanning hoog op doordat hardliners van de onafhankelijkheidsbeweging besloten het plein waar de her denking wordt gehouden, niet te verlaten. Ze willen de Mor genstervlag, symbool van de onafhankelijkheid, pas strijken als de Indonesische regering belooft dat ze het dundoek morgen opnieuw mogen hijsen. De Morgenstervlag, die na een aantal incidenten opnieuw is verboden omdat hij te veel het symbool is van de afschei dingsbeweging, mocht vandaag voor het laatst worden gehesen en zou vanavond voorgoed worden gestreken. In het centrum van Jayapura zijn veiligheidstroepen massaal op de been. De Papoea-leiders weigerden vanochtend de onaf hankelijkheid uit te roepen, zo als een aantal aanwezigen ver langde. Tom Beanal, een van de leden van het Papoea-presidi um dat de afscheidingsbewe ging leidt, hield zich in zijn toe spraak op de vlakte. Eerder de ze week zijn vier andere leden van het presidium opgepakt. Enkele van de duizenden aanwezigen bij de herdenking in Jayapura, het vroegere Hollandia. foto »ap» charles dharapak Familieleden na vijftig jaar herenigd seoul hester van nunen correspondent „Ben jij mijn zoon? Ben jij Se-wan", vraagt de 91-jarige Pak Kan-nye ongelo vig. „Ja, je zoon is hier om je te ontmoe ten." De 70-jarige Hong Se-wan knielt en buigt zo diep dat zijn voorhoofd de grond raakt, uit respect voor het breekbare da metje in een rolstoel. Na vijftig jaar sluit hij zijn moeder in zijn armen. De tranen stromen over beider wangen. Hong is een van de honderd Noord-Ko- reanen die gisteren de grens over moch ten voor een tijdelijke hereniging met hun families in de zuidelijke hoofdstad Seoul. Tegelijkertijd zagen evenveel Zuid-Korea- nen hun moeders, ex-vrouwen, broers en zussen terug in het noordelijke Pyongy ang. Vijf decennia geleden zijn ze tijdens de Koreaanse oorlog van elkaar geschei den geraakt. Nu krijgen ze drie dagen om de verloren tijd in te halen. „We dachten dat hij in 1951 in de strijd was gesneuveld", zegt de jongere broer van Hong. „We weten pas sinds een maand dat hij nog in leven is, toen we hoorden dat Se-wan ons wilde ontmoe ten." Toch is hun eerste vraag aan Hong niet wat er toen in hemelsnaam is ge beurd. Eerst zijn er de hartstochtelijke omhelzingen door zijn drie broers, tege lijk met de intense huilbuien die door de hele zaal weerklinken en aangevuld wor den met emotionele uitbarstingen van andere families die elkaar terugvinden. Dan komen de foto's van degenen die al zijn overleden, in Hongs geval van zijn vader. Ook voor hem maakt Hong symbo lisch een diepe buiging. „Ik ben al zo oud en heb al zo veel meegemaakt", verzucht zijn moeder in haar beste traditionele Ko reaanse jurk. „Maar nu ontmoet ik einde lijk jou." Moeder Pak en zoon Hong zijn een uitzondering. Want ouders zijn in veel gevallen al overleden. Veruit de meeste Noord-Koreanen worden her enigd met hun broers of zussen. De ge middelde leeftijd van de bezoekers is 65. Volgens dagblad Korea Herald zijn de Noord-Koreanen met name 'door de staat onderscheiden wetenschappers en ande re politiek loyale burgers'. De doorsnee-leeftijd van de zuidelijke delegatie naar Pyongyang is zeventig- plus. De Zuid-Koreanen zijn geselecteerd via een loting, waarvoor zich volgens de overheid bijna 120.000 mensen hadden aangemeld. Net als bij de vorige ronde van familieherenigingen, in augustus, zijn de reünies ook dit keer streng geregis seerd. De gescheiden familieleden zullen elkaar alles bij elkaar 8,5 uur zien, ver deeld over vijf ontmoetingen, waarvan slechts twee in besloten kring. Geboorte plaatsen of woningen van familie mogen ze niet bezoeken. Alle Noord-Koreanen dragen in Seoul een speldje met de afbeelding van Kim II- sung, de inmiddels overleden vader van de huidige leider, Kim Jong-il. Op het re vers van Ro Young-gun (68 jaar) prijkt nog een medaille van de staat. Nadat de ge moederen aan zijn tafel wat zijn bedaard zijn, haalt Ro een üjdschrift te voorschijn met daarop de foto van Kim Jong-il. Hij vraagt zijn zus en andere familieleden naast hem te komen staan. Samen maken ze een diepe buiging richting zijn leider. Een cameraman en drie fotografen uit Noord-Korea leggen het tafereel vast. verdeeld en verlamd Europa ook slecht is voor de economie. „Onze handelspartners lachen ons uit, omdat we geen vuist kunnen maken." Daardoor sla gen de Amerikanen erin voor hen lucratieve contracten af te sluiten met afzonderlijke EU- landen. Er is ook nog lang geen over eenstemming over een nieuwe machtsverhouding tussen de EU-lidstaten. Door de komst van veel nieuwe, kleine landen vrezen Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Spanje en Ita lië voor een verwatering van hun huidige invloed. Op zijn beurt grijpt Nederland de uit breiding aan om in de Unie meer macht te krijgen dan Bel gië, dat minder inwoners telt, maar nu nog een even zware stem heeft als Nederland. WASHINGTON JOHN WANDERS CORRESPONDENT Een politieke commissie in Flo rida heeft gisteren voorgesteld de wetgevers in deze Ameri kaanse staat in een bijzondere zitting bijeen te roepen. De spe ciale sessie van het Huis van Af gevaardigden en de Senaat van Florida zou moeten dienen als platform voor de aanwijzing van de 25 kiesmannen die deze staat vertegenwoordigen in het nationale college van kiesman nen. De door Republikeinen ge controleerde wetgevende ver gadering zal in dat geval zonder twijfel 25 kiesmannen aanwij zen die de Republikeinse presi dentskandidaat Bush steunen. Zo ontstaat voor Bush een soort garantie dat hij het Witte Huis in Washington kan betrekken, ook als zijn Democratische ri vaal Gore in diverse rechtsza ken aan het langste eind zou trekken. Jeb Bush, de Republikeinse gouverneur van Florida en broer van presidentskandidaat Bush, zou dit op voorhand om streden besluit van de wetge vende vergadering juist opvat ten als 'een bewijs van moed'. „Gegeven de omstandigheden zou dit het correcte besluit zijn", aldus Jeb Bush. Volgens hem heeft de wetgevende ver gadering van Florida 'onbe twistbaar de plicht' 25 kiesman nen aan te wijzen. En wel om dat Gore's juridische procedu res tegen de officiële verkie zingsuitslag een bedreiging zijn voor Florida's stem in het colle ge van kiesmannen. Uiterlijk op 12 december moeten de 25 kiesmannen van Florida officieel worden be noemd. Zes dagen later komt het voltallige college van 538 kiesmannen bijeen om de nieu we president aan te wijzen. Is Florida niet bijtijds gereed met de benoeming van zijn kies mannen, dan verspeelt de staat haar stemrecht in het kiescolle ge. Zonder de deelname van Florida zou het presidentschap aan Gore toevallen. LAGOS Rtr-AFP-AP Door een brand in een lekke oliepijpleiding bij de Nigeriaan- se havenstad Lagos zijn gisteren zeker zestig mensen om het le ven gekomen. Dat hebben plaatselijke autoriteiten ge meld. Ooggetuigen en politie spraken eerder over vijftig do den. Het vuur begon aan de kust en verspreidde zich razendsnel langs het olielek. Tal van hutten en houten huizen werden door de brand verwoest. Een groot aantal mensen liep brandwon den op. De pijpleiding is eigendom van het staatsoliebedrijf NNPC. Volgens het bedrijf vond er een ontploffing plaats op het mo ment dat het lek in de leiding werd gerepareerd. Het lek zou vorige maand met opzet zijn gemaakt door mensen die olie wilden aftappen. De afgelopen twee jaar hebben zich in Nige ria diverse ernstige ongelukken voorgedaan met lekkende pijp leidingen. In Nigeria staan op oliedief stal strenge straffen, maar plaatselijke autoriteiten zouden zulke diefstal vaak oogluikend toestaan in ruil voor een deel van de opbrengsten van de ille gaal verkochte brandstof. Nige ria is de op vijf na grootste olie producent ter wereld, maar het gros van de bevolking leeft in grote armoede. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT De Palestijnen willen niet on derhandelen over een nieuw tussentijds akkoord met Israël. Het is nu alles of niets, was hun reactie op een nieuw voorstel van Barak. De Israëlische pre mier opperde gisteren het idee om te praten over een nieuwe overgangsovereenkomst in plaats van over een definitieve regeling. Israël zou bereid zijn in te stemmen met de stichting van een Palestijnse staat in het ge bied dat de Palestijnen nu be sturen, plus een extra tien pro cent van de Westelijke Jordaan- oever. In ruil daarvoor zou Isra el een aantal nederzettingen in de bezette gebieden inlijven. Twee moeilijk oplosbare kwes ties - de status van Jeruzalem en de toekomst van de Pales tijnse vluchtelingen - zouden drie jaar onaangeroerd moeten blijven. Baraks proefballon werd al snel na de lancering neerge schoten. Vertegenwoordigers van het Palestijnse bestuur haastten zich te verklaren dat ze zelfs niet bereid zijn over het Israëlische voorstel na te den ken. „We hebben geen zin deel te nemen aan meneer Baraks verkiezingscampagnezei hoofdonderhandelaar Saib Era- kat. „Als hij zijn kiezers een overeenkomst wil aanbieden, dan moet dat een alomvattend akkoord zijn. We moeten on derhandelen over alle onderde len: Jeruzalem, nederzettingen, vluchtelingen en grenzen." De woordvoerder van presi dent Arafat, Marwan Kanafani, noemde Baraks plan 'een nieu we truc'. De Palestijnen hebben volgens Kanafani genoeg van tussentijdse regelingen. Hij toonde zich niet optimistisch over de kans dat premier Barak tussen nu en de datum van ver vroegde verkiezingen, waar schijnlijk ergens in mei, over eenstemming met Arafat zal be reiken over een alomvattende overeenkomst. „Als Israël, om het even met welke regering, echt zo'n akkoord had willen bereiken, dan had het dat in de afgelopen jaren kunnen doen". Pagina 2: Commentaar Dat klinkt lekker!

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7