'Snel uitzondering verbod diermeel' Nederland is verslaafd aan de WAO Binnenland Militairen zetten schoen Gijzelnemer vindt zichzelf slachtoffer Eis van twaalf jaar tegen 'jubilerende' drugsdealer 'Metrobestuurders Ieren niet eerst aan zichzelf te denken' Nederlandse uitkeringen reizen over de wereld Bevers doen het goed ruswuk De bever doet het goed in de Gelderse Poort. Er huizen nu zeker 37 dieren in het gebied, zo blijkt uit tellingen van Staatsbosbeheer en het Wereldnatuurfonds. De beverpopulatie blijft kwetsbaar, maar lijkt zich voorzichtig de goede kant op te ontwikkelen. Zes jaar geleden werden de eerste vijftien bevers in het gebied uitgezet. Staatsbosbeheer en het Wereldnatuur fonds stellen tevreden vast dat de bever er langzaam maar zeker in slaagt het Duits-Nederlandse rivierengebied te 'koloniseren'. In de Krimpenerwaard zit in ieder geval één bever, in 1999 ge signaleerd. In Flevoland is zelfs een populatie van twintig be vers ontstaan. Verder zitten in het stroomgebied van de Maas in Limburg nog zeker zes exemplaren. Familie BSE-koe opgespoord den haag De familieleden van de BSE-koe uit Eibergen zijn achterhaald. Minister Brinkhorst (landbouw) zei dat gisteren in de Tweede Kamer. Het onderzoek vroeg meer tijd dan ver wacht, omdat een kalf in 1995 naar Egypte was gebracht. Het ministerie van landbouw had eigenlijk gepland om het onder zoek halverwege vorige week af te ronden Volgens bronnen konden de meeste broers, zussen, dochters en zonen van de BSE-koe niet meer worden onderzocht, omdat ze al waren ge slacht en verwerkt. Het ministerie verwacht de komende dagen meer informatie te kunnen geven. Vierjarigen in 2002 leerplichtig zoetermeer De leerplichtige leeftijd kan in de loop van 2002 omlaag naar vier jaar. De maatregel kost maximaal dertig mil joen gulden. De benodigde wetswijziging staat snellere verla ging in de weg. Dat stelt staatssecretaris Adelmund (onderwijs) in een schriftelijke reactie op een uitspraak van de Tweede Ka mer. De Kamer heeft om de verlaging van de leeftijdsgrens ver zocht. Vroegtijdig (kleuter)schoolbezoek zou vooral van belang zijn voor vierjarigen uit 'risicogroepen' die door hun ouders (le gaal) worden thuisgehouden. In de praktijk doen vooral alloch tone ouders dit. De Boer leidt onderzoek Foster Parents Amsterdam Voormalig minister De Boer is voorzitter van de commissie die gaat onderzoeken of geld van Foster Parents Plan daadwerkelijk is besteed aan een project in Haïti. De onaf hankelijke commissie is gevormd na klachten van bewoners uit een krottenwijk in Haïti. De Utrechtse advocaat Tomlow verte genwoordigt de Haïtianen die aangeven dat Foster Parents zon der overleg met hen de afgelopen 25 jaar geld zou hebben ge stoken in nutteloze en onrendabele projecten. Foster Parents is het niet eens met die aantijgingen en wilde daarom om een on afhankelijk onderzoek. Het streven is het onderzoek binnen vier maanden af te ronden. Walrus weer in de vaart den haag De Nederlandse onderzeebootvloot komt sneller dan verwacht weer in de vaart. De vier Walrussen werden enkele maanden geleden uit de vaart genomen wegens problemen met haarscheurtjes in een afsluiter voor afvoergassen van de diesel motoren. De marine hield er aanvankelijk rekening mee dat de schepen pas na een volledige vervanging van de klep weer kon den varen. Inmiddels is gebleken dat de scheurtjes afdoende kunnen worden gerepareerd om de Walrus volledig operatio neel en veilig te maken. De eerste onderzeeër is begin deze maand vrijgegeven en uitgevaren. Waarschijnlijk zal nog deze week de tweede aan de slag kunnen. Uitlatingen Robert Long toegestaan Amsterdam Robert Long hoeft niets van zijn kwetsende uitla tingen over varkenshouders terug te nemen. Dat heeft de presi dent van de rechtbank in Amsterdam gisteren in kort geding be paald. Het proces was aangespannen door de Land- en Tuin bouworganisatie (LTO). LTO beschuldigde Long, ambassadeur van de Stichting Varkens in Nood, ervan onnodig kwetsende uitlatingen te hebben gedaan jegens de varkenshouders. De or ganisatie eiste van Long een verklaring dat de uitlatingen on juist waren en als niet gedaan moeten worden beschouwd. Long vergeleek varkenshouderijen met nazi-concentratiekam pen. Ook zei hij dat varkens in Nederland worden volgestopt met groeibevorderaars en geneesmiddelen. Benoeming Hoge Raad moet anders nümegenDe benoeming van leden van de Hoge Raad moet de mocratischer. De benoemingspraktijk waarbij de Raad zelf nieuwe leden selecteert, moet op de helling. Dat stelt R. Boven- d'eert in zijn oratie waarmee hij vandaag het hoogleraarschap staatsrecht aan de Katholieke Universiteit Nijmegen heeft aan vaard. Bovend'eert geeft er de voorkeur aan dat het ministerie van justitie een eerste keuze van de kandidaatleden van de Ho ge Raad maakt. Zowel bij deze benoeming als bij die van rech ters zou de Tweede Kamer een belangrijker rol moeten krijgen. Vuurwerkhandel vanuit slaapkamer hoogeveenDe politie heeft een einde gemaakt aan een vuur werkhandeltje in Hoogeveen. In de slaapkamer en de schuur van een woning van een 54-jarige man en een 38-jarige vrouw in die plaats trof de politie achthonderd kilo illegaal vuurwerk aan. Het tweetal liep tegen de lamp omdat klanten buiten met een vuurwerk afstaken. De buurt klaagde over de overlast. De politie heeft het verboden vuurwerk, waaronder strijkers en pantservuisten, in beslag genomen en vernietigd. Verdachten bekennen overvallen roermond Drie verdachten van een reeks overvallen en mis handelingen hebben tegenover de politie in Roermond een be kentenis afgelegd. De mannen van 21, 22 en 24 jaar, allen uit Roermond, zijn op 14 november aangehouden. Het drietal heeft zes overvallen gepleegd op cafetaria's, een Chinees restaurant en een pizzabezorger. De overvallen hadden plaats in Roer mond en Weert. De totale buit bedroeg 5.300 gulden. In de wo ningen van de verdachten werden twee gasalarmpistolen aan getroffen waarmee slachtoffers van de overvallen werden be dreigd. Twee van de drie verdachten bekenden ook op 15 sep tember in Echt een taxichauffeur te hebben mishandeld. Anderhalfjaar voor mensensmokkel haarlem Een 41-jarige man uit Rotterdam is gisteren door de rechtbank in Haarlem wegens mensensmokkel veroordeeld tot anderhalfjaar celstraf. Er was'tegen hem twee jaar en drie maanden geëist. De rechtbank achtte bewezen dat hij sinds mei vorig jaar betrokken is geweest bij een bende die via de luchtha ven Schiphol illegaal Marokkanen Nederland heeft binnenge smokkeld. De man heeft echter steeds ontkend. Hij zegt slechts landgenoten naar Schiphol te hebben gereden, die zich later schuldig bleken te hebben gemaakt aan mensensmokkel. Toch klacht tegen Het Parool Amsterdam Ondanks excuses van dagblad Het Parool voor een beledigende strip hebben H. Loonstein en A. Moszkowicz, een strafklacht wegens smaad tegen de krant ingediend. De ge wraakte aflevering van de dagelijkse strip Cowboy Henk. waarin een verband tussen Auschwitz en het sinterklaasfeest werd ge legd, verscheen maandag in een deel van de oplage. De strip verscheen als gevolg van een fout in de eerste editie. De hoofd redactie heeft daar excuses voor aangeboden. Loonstein en Moszkowicz hebben hoofdofficier van justitie Vrakking ge vraagd de uitgever van Het Parool en de tekenaar te vervolgens wegens het plegen van het misdrijf 'smaad van overledenen'. Als nabestaanden van overledenen die in vernietigingskampen zijn omgebracht, zijn zij gerechtigd tot het doen van die aan klacht. :ieerde Pers Diensterf den haag Ongeveer zesduizend militairen hebben giste ren hun schoen gezet op het Binnenhof. Zij demonstreer den zo tegen aantasting van hun arbeidsvoorwaarden. Eén van de grootste struikelpunten is het plan van staatssecre taris Van Hoof om de pensioenleeftijd te verhogen. Nu verlaten militairen de dienst met 55 jaar. De ordelijk verlo pen demonstratie was de grootste die ooit door militair personeel is gehouden. Omdat zij niet mogen staken, moesten ze er een vrije dag voor opnemen. Alle achterge laten schoenen werden aan het eind van de dag door het Leger des Heils opgehaald. foto cpd roland de bruin Een van de twee mannen die op 17 maart een gezin uit Hel den gijzelden is het slachtoffer van de andere gijzelnemer. Daarom zou hij hoogstens drie; tot vier jaar cel moeten krijgen. Dat zei zijn advocaat gisteren j voor de rechtbank in Roer mond. De officier van justitie had woensdag vijftien jaar cel geëist. De 34-jarige man zou volgens de verdediging slachtoffer zijn^ van zijn volledig doorgedraaide 33-jarige vriend. Tegen de laat ste werd twintig jaar geëist. De ze man voerde de regie tijdens- de achttien uur durende gijze ling. Daarbij werden zes men sen gegijzeld en drie meisjes verkracht. De 34-jarige man zou twee verkrachtingen heb ben gepleegd. Hij meent hij dat door zijn aanwezigheid een bloedbad heeft voorkomen. In zijn ogen was hij de enige die zijn vriend tot bedaren kon brengen. Hij ontkent de verkrachtingen. Zijn 'liefkozingen' waren een vorm van troost en bescherming. De officier van justitie was niet erg onder de indruk van de tegenwerpingen. Hij bleef bij zijn eis. De verkrachtingen achtte hij bewezen. Hij verweet de verdachte dat hij op tal van momenten zijn aandeel in de dramatische gebeurtenissen in Helden had kunnen reduceren, door samen met vier van de ge gijzelden te ontsnappen of hen vrij te laten. Uitspraak 13 december. Compensatie belasting voor sociale diensten den haag anp Sociale diensten die maatrege len nemen omdat ze vrezen in de problemen te komen als ge volg van de invoering van het nieuwe belastingstelsel in 2001, worden daarvoor gecompen seerd. Dat heeft minister Ver meend van sociale zaken giste ren in een brief aan de Tweede Kamer geschreven. Het gaat in totaal om een paar miljoen gul den. De financiële tegemoetko ming gaat naar gemeenten die bijstandsgerechtigden begin 2001 vooralsnog een volledige uitkering blijven geven. Volgens de regels van het nieuwe belas tingstelsel hebben bijstandsge rechtigden straks recht op een voorlopige teruggave van de heffingskorting. Het is de be doeling dat ze die teruggave ie dere maand van de Belasting dienst krijgen. De sociale dienst vult dat bedrag aan totdat de uitkering van de betreffende persoon compleet is. Afspraak is dat bijstandsgerechtigden de heffingskorting zelf aanvragen. Veel gemeenten vrezen dat ze daarvan niet op de hoogte zijn. Brinkhorst: Nederland heeft zaken rond BSE goed geregeld Minister Brinkhorst (landbouw) wil snel een uitzonde ring op het Europese verbod op dierlijke producten in veevoer. Volgens hem kan dit omdat Nederland de za ken al goed heeft geregeld. Nederland houdt het riskante slachtafval van rpnderen, dat BSE kan overdragen, al apart. Slachtafval van kippen- en varkens zou wel door andere dieren kunnen worden gegeten. den haag anp Brinkhorst zei dit gisteren in de Tweede Kamer. Hij zal zijn standpunt maandag krachtig verdedigen als de Europese mi nisters een voorstel bespreken om alle landbouwdieren tijde lijk vegetariër te maken. Europa wil deze drastische maatregel tijdelijk invoeren, om de huidi ge ongerustheid over BSE te verminderen. Nederland stemde gisteren alvast blanco toen veterinaire experts van de Europese Unie het voorstel voorbespraken. De Scandinavische landen zijn overigens tegen nieuwe BSE- maatregelen, omdat ze zelf geen BSE-runderen hebben. Duitsland daarentegen test vanaf komende week al elk slachtrund ouder dan dertig maanden. Brinkhorsts poging om een uitzondering te krijgen op het Europese totaalverbod, krijgt steun van de Tweede Kamer en de boeren. Een eventueel ver bod heeft namelijk vergaande gevolgen. Veel dieren zijn af hankelijk van de eiwitten uit verwerkt slachtafval. Zonder slachtafval komt er mogelijk een einde aan bepaald varkens- kippen, honden- en katten voer, zangzaad voor vogeltjes of zelfs het voer voor nertsen. Het alternatief voor dierlijke producten is soja, waarvan het overgrote deel echter genetisch is aangepast en eigenlijk be stemd voor mensen in de Der de Wereld. Inmiddels zijn de prijzen van soja fors gestegen. Ook granen worden duurder, ook al bevatten ze veel minder eiwitten dan soja. De kosten van het Europese verbod op dierlijke producten in veevoer, zijn enorm. Vernie tiging van slachtafval kost mil jarden guldens, waarvan ook Brinkhorst nog niet precies wist wie dat allemaal gaat betalen. Hij onderzoekt een voorstel van CDA-Kamerlid Atsma die sug gereert om op elke kilo vlees een toeslag van tien cent te hef fen. Onderzoeker: 'Afschaffen is enige oplossing amsterdam anp Officier van justitie Maan heeft gisteren voor de recht bank in Amsterdam twaalf jaar cel geëist tegen een 52-ja rige man, wegens grootschali ge handel in cocaïne, xtc, hasj en marihuana. Volgens Maan is de verdachte een 'grote, er varen drugshandelaar' met contacten in Zuid-Amerika. Niettemin zag de officier zich genoodzaakt vrijspraak te vragen voor de meest om vangrijke aanklacht: de man zou de hand hebben gehad in de verscheping van ruim 1.200 kilo coke van Venezuela naar Spanje, maar sluitend bewijs daarvoor ontbreekt. De mega- paitij werd in februari 1998 door de Spaanse politie on derschept in Vigo (Spanje). Volgens Maan staat vast dat de verdachte in de huidige zaak een slordige 200 kilo co ke, enkele duizenden kilo's softdrugs en ruim een half miljoen xtc-pillen heeft ver handeld. Zijn 33-jarige zoon deed daar volop aan mee, ter wijl zijn jongere broer de ver diensten beheerde, aldus de officier. Tegen hen eiste hij respectievelijk zes en vier jaar cel. Handlangers van de fami lie werden al eerder veroor deeld. De verdachte werd voor het eerst veroordeeld wegens drugshandel in 1975. Daarna volgden nog vier vonnissen. In totaal werd hem veertien jaar gevangenisstraf opgelegd, in 1995 kwam hij vrij na het uit zitten van zijn laatste straf. „Als het allemaal niet zo ern stig was, zou je hem feliciteren met zijn 25-jarig jubileum", aldus aanklager Maan. De verdediging beschuldig de officier Maan van mislei ding door stukken en infor matie achter te houden. Advo caat Meijering voerde aan dat Maan al in maart 1998 op de hoogte was van de identiteit en de verblijfplaats van Don Carlos (het contact in Zuid- Amerika), die mogelijk een ontlastende verklaring zou kunnen afleggen. Meijering toonde ter zitting een brief van een Interpol-functionaris in Colombia, om dat aan te tonen. Uitspraak op 13 december. utrecht rixt albertsma Nederland is collectief ver slaafd aan de WAO. Ondanks alle goede bedoelingen heeft de wet een averechts effect ge had. Werkgevers en werkne mers gebruiken de WAO mas saal om van collega's af te ko men die niet meer functione ren. „Het afschaffen van de WAO is waarschijnlijk de enige manier om van de verslaving af te komen", zegt onderzoe ker Hans Bosselaar. Werknemers en werkgevers moeten veel meer met elkaar praten. Over hun wensen, maar vooral hoe ze functioneren. Ook moeten werk en privé niet zo angstvallig gescheiden wor den gehouden. Dit had volgens Bosselaar kunnen voorkomen dat een heleboel mensen nu in de WAO zitten. Bosselaar, die al bijna twintig jaar werkzaam is op het terrein van de WAO (onder andere als onderzoeker), meent dat de wet tot grote onverschilligheid heeft geleid op de werkvloer. „Men sen komen vaak in de Ziektewet terecht na arbeidsconflicten of omdat er geen aandacht is voor andere problemen. Uiteindelijk belanden ze in de WAO. Die wordt collectief gebruikt door werkgevers en werknemers als oplossing als iemand niet meer goed genoeg functioneert", meent Bosselaar. Najaren onderzoek ziet Bosse laar dat bedrijven die weinig last hebben van ziekteverzuim anders met hun personeel om gaan. „Deze bedrijven kennen het mechanisme van 'links la ten liggen' niet. Ze nemen di rect contact op met hun werk- Onderzoeker Bosselaar: „Durf te vertellen dat het wat minder goed gaat." foto GPD IRIS loonen nemers als die zich ziek mel den." En dat is goed meent Bosselaar, want op die manier laat je mensen voelen dat ze bij het bedrijf horen. „Natuurlijk is het ook waar dat werkgevers er belang bij hebben dat de werk nemers snel weer aan het werk gaan." Een voorbeeld is een bouwbe drijf waar de werknemer dage lijks de auto van zijn baas mee kreeg om naar zijn vrouw in het ziekenhuis, dat ver weg was, te gaan. „In dat soort bedrijven zie je dat het ziekteverzuim laag is. Toch zijn deze bedrijven op één hand te tellen." Vooral het begrip van zo'n baas is belangrijk. „Hij hoeft echt niet voor die vrouw te zorgen, als hij zich maar bewust is van de omstandigheden", vindt Bosselaar. „Die baas kijkt voor uit. Denkt niet direct: 'O shit, nu kan hij niet werken'. Op dat moment heeft hij misschien wat minder aan die werknemer, maar dat verandert wel weer." Werknemers moeten ook kwetsbaar'durven zijn, voegt Bosselaar aan. „Durf te vertel len dat het even wat minder gaat omdat je thuis bijvoor beeld voor een ziek iemand moet zorgen." Maar Bosselaar beseft ook wel dat dat niet altijd even makkelijk gaat. „Nu is het onderlinge vertrouwen er vaak niet. Werknemers- en gevers houden werk en privé strikt ge scheiden. Zo was het altijd." Toch zal het aantal WAO'ers niet zomaar afnemen, meent Bosselaar. „Het is een cultureel fenomeen en dat verander je niet zomaar. We zijn in Neder land collectief verslaafd aan de WAO. Het enige dat werkt is een radicale breuk met de WAO. Door hem af te schaf fen." De huidige WAO'ers mogen daar echter in geen geval de du pe van worden, vindt Bosselaar. „Nu zie je vaak dat bepaalde groepen de zwarte piet krijgen toegeschoven in discussies. Maai' iedereen in Nederland is verantwoordelijk voor de bijna één miljoen mensen in de WAO. Wij wilden met z'n allen dat die mensen werden vervan gen." Bosselaar meent dat de WAO calculerend gedrag van burgers in de hand werkt. „Mensen on dernemen geen stappen omdat ze bang zijn hun uitkering kwijt te raken. Daar moeten we van af. Mijn ervaring is ook dat veel mensen graag aan het werk wil len." Een alternatief op dit moment is volgens Bosselaar de per soonsgebonden budgetten, waarvoor momenteel verschil lende experimenten lopen. „Hierdoor geef je mensen eigen verantwoordelijkheid om er wat aan te doen. Bij persoonsge bonden budgetten krijgen cli ënten bijvoorbeeld zelf een be paald bedrag op hun rekening - tot vijftigduizend gulden - om weer aan het werk te komen, bijvoorbeeld door om- of bij scholing. „Uitvoeringsinstellingen moe ten leren dat die klanten zélf mogen bepalen wat ze met dat geld doen zolang het hun posi tie op de arbeidsmarkt maar verbetert. Je kunt er theoretisch zelfs van op vakantie gaan als je overtuigd bent dat je daarna uitgerust bent en beter aan de slag kunt", beaamt Bosselaar. „Misschien doen mensen dat ook wel, maai' probeer het uit. Geef ze hun eigen verantwoor delijkheid, want anders creëer je weer onverschilligheid." amsterdam anp De metrobestuurders van het Amsterdamse Gemeentever voerbedrijf (GVB) leren niet om bij een brand zichzelf zo snel mogelijk in veiligheid te bren gen en de passagiers aan hun lot over te laten. Dat staat ner gens in het materiaal van de opfriscursus brandpreventie, aldus een woordvoerder van de gemeente. Het Parool meldde woensdag dat het een geluidsband bezit, waarop staat dat de bestuur ders bij een brand als eerste zichzelf moeten zien te redden. Volgens de woordvoerder is het cursusmateriaal nog eens nage- vlooid en staat er nergens dat de bestuurder alleen zichzelf moeten redden. De woordvoer der vermoedt dat het een losse opmerking van een cursuslei der is geweest, waarvan de con text niet bekend is. De gemeen te wil graag de geluidsband ho ren of de uitgeschreven tekst daarvan zien, zodat het kan worden onderzocht. „Als het al gebeurd is, dan was dat zeker niet de bedoeling", aldus de zegsman. Rond het GVB ontstond deze week al eerder commotie na een uitzending van de Amster damse tv-zender AT5 over de nooduitgangen in de metrotun nel. Volgens de zender bleek een groot aantal deuren niet open te kunnen. Het GVB sprak dat later tegen. amsterdam anp Niet Marokkanen of Turken krijgen in hun thuisland de meeste uitkeringen uit Ne derland. De grootste export van Nederlandse uitkeringen voor arbeidsongeschiktheid gaat naar België. De zuiderburen voeren de lijst aan met (eind 1999) 4.804 ontvangers van een WAO-uitkering. Dat blijkt uit cijfers van de beheerder van de sociale fondsen LISV. Duitsland staat nummer twee op de lijst met 4.648 uitkeringen voor arbeidson geschiktheid. Pas daarna vol gen Turkije en Marokko met respectievelijk 3.347 en 2.470. Naar de Antillen en Suriname gaan maandelijks enkele honderden cheques. Voor de Antillen 298, voor Suriname 412. Nederlandse WAO-uitkeringen reizen over de hele wereld. In Vaticaan stad krijgt één inwoner een Nederlandse uitkering, in Canada 125, in Burkina Faso vier, Bhutan zes en op Cuba drie. In Macedonië gaat het om 39 uitkeringen, in Polen om 45 en in Zimbabwe der tien.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5