Kamer: Huisarts moet in zorgpakket blijven Luisterend oor voor kankerpatiënt in Toon Hermanshuis Binnenland 'Voetbalvandalisme laatste driejaar iets afgenomen' Transavia rekent niets extra voor gehandicapten Borst begrijpt nieuwe actie huisartsen niet Kamer wil uitstel van prestatiecontract NS Wel extra rijtuigen geen locomotieven zondag open j Vliegtuigje neergestort CPD Geassocieerde Pers Dienster Chauffeur ontkent schuld londen De chauffeur van een Nederlandse vrachtwagen waar in in juni 58 Chinezen de dood vonden, heeft gisteren voor de rechtbank van het Britse Maidstone zijn onschuld bepleit. De uit Rotterdam afkomstige man ontkende schuldig te zijn aan doodslag en samenzwering om de 58, plus twee overlevenden, Groot-Brittannië te hebben willen binnensmokkelen. Ook de wegens samenzwering aangeklaagde 29-jarige tolk ontkende schuld. De Chinezen - 54 mannen en vier vrouwen - bleken tij dens de overtocht in de hermetisch gesloten koelwagen te zijn gestikt. Dodewaard eist actieverbod amsterdam De kerncentrale Dodewaard en de Britse opwer kingsfabriek Sellafield hebben gisteren voor de rechtbank in Amsterdam een actieverbod geëist voor Greenpeace en milieu organisatie Wise. Ze willen voorkomen dat de milieuorganisa ties op 14 december een transport met kernafval van Dode waard naar Sellafield tegenhouden. De rechter doet op de dag van het transport uitspraak. Greenpeace en Wise toonden zich tevreden over deze geprikte datum. De milieuorganisaties kun nen daardoor in elk geval tot 14 december actie blijven voeren, aldus een woordvoerder van Wise. Nederland aast op zetel OPBW den haag Nederland haalt volgende week in Genève alles uit de kast om weer een nieuwe internationale zetel binnen te halen. Ditmaal gaat het om de vestigingsplaats van de Organisatie ter Bestrijding van Biologische Wapens (OPBW). Nederland en Zwitserland zijn de enige twee overgebleven kandidaten. Een van de belangrijkste argumenten voor Nederland om de zetel naar Den Haag te halen, is dat het de positie van juridische hoofdstad van de wereld zal versterken. De hofstad is al gast heer van het Internationaal Gerechtshof, het Internationaal Hof van Arbitrage, het Joegoslavië-Tribunaal, Europol en de Organi satie ter Bestrijding van Chemische Wapens (OPCW). Zwaar zand beschermt kust beter Groningen Rijkswaterstaat moet op zoek naar zand met een hoge concentratie zware mineralen. Dit zand spoelt namelijk minder makkelijk weg en is daarom bij uitstek geschikt om te worden gebruikt bij de ophoging van stranden. Dit is ontdekt door de Groningse geoloog Koomans, die volgende week vrijdag promoveert op een onderzoek naar de bewegingen van zand- massa's. Stijging van de zeespiegel en toename van het aantal zware stormen kunnen in de toekomst leiden tot verhevigde erosie van de kustlijn en afkalving van stranden. Om dit te voor komen, zullen vaker zandsuppleties moeten worden uitgevoerd dan nu al het geval is. Rijkswaterstaat gebruikt daarvoor ge woon zeezand. Projecten in race voor veiligheidsprijs den haag Twee Nederlandse projecten om criminaliteit te voorkomen, zijn in de race voor de European Crime Prevention Award. Het beste Europese project kan 18 december in Brussel 10.000 euro in de knip laten vallen. Denemarken en België. Het eerste Nederlandse preventieproject won eerder dit jaar de Hein Roethofprijs, de jaarlijkse prijs voor het beste preventie project in Nederland. Het is het Amsterdamse buurtvaderpro ject, opgezet na de botsing twee jaar geleden tussen Marok kaanse jongeren en de Amsterdamse politie. Marokkaanse va ders surveilleren daar in de avonduren, en met succes. Het an dere project loopt in het Eindhovense zwembad De Tongelreep. Het zwembad had in de jaren negentig veel te maken met dief stal, vandalisme en zedendelicten. Samen met het Bureau Cri minaliteitspreventie koos De Tongelreep er vervolgens voor niet de daders de toegang te weigeren, maar de veiligheidsomstan digheden in het zwembad aan te passen. Op wolvenjacht in Zeeland vogelwaarde Naar aanleiding van het relaas van ooggetuigen heeft de politie gisteren bij het Zeeuwse Vogelwaarde jacht ge maakt op een 'op een wolf gelijkend dier'. Een week geleden zag een andere ooggetuige het beest in hetzelfde gebied rondlopen. Het dier liet zich echter niet vangen. Ook dit keer heeft de poli tie een uur rondgereden, maar niets gezien. Mogelijk camera's op begraafplaats numegen De Stichting Begraafplaatsen Nijmegen (SBN) over weegt bewakingscamera's te installeren op begraafplaats Jon- kerbos in Nijmegen. De camera's moeten vernielingen en dief stallen voorkomen. Net als veel andere begraafplaatsen kampt Jonkerbos met diefstallen en kleine vernielingen. „Onlangs heb ben we nog een tiener gesnapt die een bos bloemen wegnam", zegt SBN-bestuurslid Korsten. ,rHet zijn wellicht kleine vergrij pen. maar zeer kwetsend voor bezoekers." Nu al houdt een be wakingsdienst in de avonduren een oogje in het zeil. De stich ting wil eerst een enquête onder bezoekers houden om te horen hoe zij over de camera's denken. „Ik kan me ook voorstellen dat bezoekers van een begraafplaats geen behoefte hebben aan ca mera's om zich heen", zegt Korsten. „Maar als ze dat wel willen, komen ze er." utrecht anp Het voetbalvandalisme in Ne derland is de afgelopen drie jaar iets aan het afnemen. De politie heeft in die periode min der mensen voor geweldsdelic ten, zoals openlijke geweldple ging, mishandeling en vernie lingen, bij voetbalwedstrijden aangehouden. Het afgelopen seizoen werden toch nog 1.550 mensen gearresteerd. Het ver bale geweld is sinds het seizoen 1997-1998 wel toegenomen. Dit blijkt uit het vandaag gepresen teerde jaarverslag van het Cen traal Informatiepunt Voetbal vandalisme (CIV) over het afge lopen seizoen. De competitie daarvoor werd nog 46 procent van de aange houden supporters in de kraag gevat voor gewelddadige uit- schiphol pieter van hove Transavia ziet onder druk van de Gehandicaptenraad voorlo pig af van een extra toeslag aan gehandicapten die begeleiding vragen op goedkope vluchten naar Nice en Barcelona. De chartermaatschappij had aan vankelijk het voornemen om passagiers in een rolstoel 150 gulden te laten betalen voor til- hulp door een extern bedrijf, minder intensieve begeleiding zou de gehandicapte 85 gulden Verbazing over voorstel SER De huisarts moet in elk pakket voor ziektekostenverzeke ringen blijven. Een verbaasde meerderheid in de Tweede Kamer ziet er niets in verzekerden ook te laten kiezen voor een goedkoop pakket zonder huisarts. Daardoor kunnen de totale kosten van de gezondheidszorg zelfs hoger uitpakken. den haag gpd uit eigen zak moeten betalen. Transavia onderzoekt met be trokkenen hoe het wegvallen van deze inkomsten kan wor den opgevangen. Met ingang van 18 december vliegt Transa via tegen verlaagde prijzen naar de twee steden. Een enkeltje Nice kost minimaal 63 gulden en naar Barcelona 86 gulden. De prijs loopt op naarmate de vertrekdatum nadert. De passa gier betaalt slechts voor de vlucht, voor extra service moet hij bijbetalen. De Kamer reageert sterk afwij zend op een voorlopig voorstel van de Sociaal Economische Raad (SER). Dit adviesorgaan van de regering bepleit naast een basisverzekering met een breed pakket, vergelijkbaar met het huidige ziekenfondspakket, ook een minimumpakket zon der vergoeding voor huisarts en tandarts. Bijvoorbeeld gezonde mensen die weinig premie wil len betalen, kunnen hier voor kiezen. PvdA, Groenlinks en SP begrijpen niets van het idee. „Het is al jaren bekend dat zon der de huisarts, mensen veel sneller een beroep doen op de duurdere medisch specialisten waardoor de totale kosten van de zorg stijgen", reageerde PvdA-Kamerlid Oudkerk giste ren tijdens de begrotingsbe handeling van het ministerie van volksgezondheid, welzijn en sport. Hij sprak van een 'le vensgevaarlijk voorstel'. GroenLinks-collega Hermann vreest dat mensen die voor een goedkope verzekering kiezen, te lang thuis gaan wachten tot klachten vanzelf overgaan met alle gevolgen voor hun gezond heid. „Terwijl de huisarts 94 procent van alle klachten zelf snel kan afhandelen." Ook het CDA vindt dat de huisarts tot de noodzakelijk verzekerde zorg behoort. „Waarom geen eigen risico in voeren voor mensen die min der kwijt willen zijn aan hun ziektekosten?", vroeg Kamerlid Buijs zich af. Alleen de WD is niet op voorhand tegen een smal pak ket. „Een interessante keuze mogelijkheid", vindt Kamerlid Van Blerck die absoluut niet bang is dat mensen zorg tekort komen. „Nederlanders houden erg van verzekeringen, verzeke- raars moeten het brede pakket dus aantrekkelijk maken." Mi nister Borst (volksgezondheid) wilde nog niet reageren op het idee, maar vindt wel dat ieder een onbelemmerd toegang moet hebben tot de huisarts. De Tweede Kamer en ook de coalitie is en blijft tot op het bot verdeeld over de financiering van een nieuwe basisverzeke ring voor ziektekosten. De fer vente aanhangers van inko mensafhankelijke premies, PvdA en GroenLinks, staan lijn recht tegenover de voorstan ders van een vaste premie, zo als WD en CDA, die de lagere inkomens tegemoet willen ko men via de belastingen. De SER komt binnenkort met het definitieve advies over een toekomstig verzekeringsstelsel. den haag anp Minister Borst van volksge zondheid begrijpt niet waar om huisartsen op 14 decem ber opnieuw actie willen voe ren. Zij is hen al op alle pun ten tegemoetgekomen, maar kennelijk is dat niet goed overgekomen, aldus de mi nister gisteren in de Tweede Kamer. Gisteravond vergaderden de leden van de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV). Borst had die bijeenkomst willen bijwonen om het een en ander uit te leggen, maar is uiteindelijk niet gegaan we gens andere verplichtingen. Topambtenaar Oudendijk nam de taak op zich het be leid opnieuw toe te lichten. Huisartsen kunnen afspra ken maken met de zorgverze keraars over een goede rege ling van weekeind- en avond diensten, aldus Borst. „Daar is geld voor." Het salaris voor huisartsen-in-opleiding wordt gelijkgetrokken met dat van andere artsen-in-oplei- ding. Daarmee is aan twee van hun eisen voldaan, aldus de bewindsvrouw. Er loopt ook een onderzoek naar het inkomen en de on kostenvergoeding van huis artsen. Borst erkende dat huisartsen de afgelopen jaren een achterstand hebben op gelopen. Volgens de huisart sen is er 1,3 miljard gulden nodig om die weg te werken. De minister wacht de resulta ten van het onderzoek af, dat zal in februari zijn. Maar de huisartsen willen niet langer wachten. De nood is bij sommigen zo hoog dat zij stoppen met hun vak De tweehonderd huisartsen die op de vergadering waren, houden daarom vast aan hun voornemen voor de landelijke manifestatie op 14 december. den haag gpd Het prestatiecontract dat mi nister Netelenbos (verkeer en waterstaat) wilde sluiten met de NS is voor een halfjaar van de baan. Ook de verzelfstandiging van onderdelen van de NS is uitgesteld. De Tweede Kamer wil dat Netelenbos eerst met wetten komt die het toezicht op beide operaties regelen. Ook wil de Kamer eerst duidelijkheid over wat er allemaal mis is bij de NS. Ze besloot gisteren daartoe een eigen onderzoek in te stellen. In het prestatiecontract zijn af spraken met de NS over ver voerscapaciteit en over terug betaling aan ontevreden reizi gers gemaakt. Netelenbos en ook de NS kre gen gisteren bakken vol kritiek over zich heen van de Kamer. Die vindt dat de minister te lang heeft gewacht met de wet ten. Ondanks herhaalde verzoe ken snel te komen met een nieuwe spoorwegwet en een concessiewet voor de bedrijfs onderdelen bleef het stil op het departement. „De minister ne geert de Kamer en dat gaat een keer fout", aldus D66-kamerlid Van Walsum. De NS wordt verweten te wei nig geld te hebben besteed aan vernieuwing en uitbreiding van het materieel. „De rails zijn her en der verbreed maar ik heb de indruk dat er geen trein extra op rijdt", aldus PvdA'er Van Gijzel. Voor Netelenbos bleef weinig over dan zich neer te leggen bij de wens van de Kamer. Voor alsnog komt er een overgangs contract, dat geldt tot halverwe ge volgend jaar, waarover de Kamer zich binnenkort zal uit spreken. utrecht-zwolle gpd spattingen. In de periode 1999- 2000 was dit percentage negen procent lager. Het aantal aan houdingen voor belediging en discriminatie steeg het laatste seizoen met vier procent, naar 8,5 procent. Het CIV constateert verder dat de laatste jaren steeds meer jongeren in de leeftijdsgroep van 12-18 jaar tot de risicosup porters behoren. „Deze stijging duidt mogelijk op een vernieu wing van deze groep", schrijft het CIV. „Er is blijkbaar elk sei zoen een constante aanvoer van nieuwe aanhang van perso nen, van wie een aantal moge lijk de potentie hebben om deel uit te gaan maken van een har de kern." Het CIV vindt het aandeel van de jeugd onder de aangehouden supporters (31 procent) 'verontrustend'. De Nederlandse Spoorwegen hebben dan wel 150 rijtuigen van de Deutsche Bahn op de kop weten te tikken in de strijd tegen de overvolle treinen, maar door een tekort aan loco motieven kunnen deze voorlo pig niet worden ingezet. Dat zegt hoofd materieel Van Don gen van NS Reizigers. Het vervoersbedrijf heeft re cent vijftien oude machines van NS Cargo overgenomen die voor een groot deel moeten worden opgeknapt. Zolang die de baan niet op kunnen, heeft het ook geen zin om de net aangekochte rijtuigen naar Ne derland te halen, aldus Van Dongen. De NS overwegen verder om op drukke trajecten in de spits uren bussen in te zetten. De bussen zouden volgens de NS- plannen moeten rijden op tra jecten waar parallel aan het spoor kan worden gereden. De bussen moeten zo een deel van het structurele plaatsgebrek op drukke trajecten in de spits op vangen. Reizigers zouden met hun treinkaartje een zitplaats in de bus kunnen krijgen. De spoorwegen hebben heel lang moeten zoeken naar de tweedehands voertuigen die ze eigenlijk vanaf volgend jaar wil len inzetten, aldus NS-woord- voerder Faber. De consumen ten- en reizigersorganisaties noemen de noodmaatregelen een druppel op een gloeiende plaat. Maar Faber verklaart dat er maar weinig landen zijn die voor de NS geschikte voertui gen afdankt. Veel rijtuigen ken nen technische beperkingen, zoals een afwijkende spoor breedte, of zijn zo verouderd dat ze niet aan de kwaliteitsei sen van de NS voldoen. „De Consumentenbond verwacht dat de spoorwegen kennelijk ijzer met handen breken", zegt Faber. „Ze willen er 35.000 zit plaatsen bij." De tweedehands rijtuigen uit Duitsland bieden 9.500 extra zitplaatsen. Faber: „Geld is geen probleem. We willen heel veel investeren, maar het is erg moeilijk om het juiste materieel te vinden en technisch en kwa litatief op peil te brengen." sittard hans leber De grootmeester van de nette grappen en de levensliedjes overleed eerder dit jaar, maar zijn naam leeft voort onder duizenden ernstig zieken en hun familie in Zuid-Neder land: Het Toon Hermanshuis. Tnloopcentrum voor mensen met kanker en hun naasten', vult het trieste en vaak angsti ge gat waar patiënten na het ziekenhuis in vallen. In Lim burg wordt vandaag een spon soractie gehouden ten bate van het centrum. In 1998 opende het eerste huis in Sittard, wat inmiddels door zo'n vijfduizend kankerpatiën ten en hun naasten werd be zocht. Na het tweede Toon Hermanshuis in Venlo gaan de zer dagen in Maastricht de deu ren open en zijn er voorberei dingen gaande voor een vesti ging in Heerlen. Ook buiten Limburg, in Waalwijk, Amers foort en Hilversum, worden 'verkennende' besprekingen gevoerd. Een op de vier Nederlanders wordt geconfronteerd met kan ker, maar na de behandeling in de ziekenhuizen blijven de pati ënten en hun families vaak zonder hulp. „Terwijl er dan twee dingen aan de hand zijn. Je bent genezen maar blijft de angst houden of het terugkomt, of je hebt te horen gekregen dat je dagen zijn geteld." Directeur Martens van het huis in Sittard werkte in alle geledingen van de ziekenhuizen, maar vroeg zich op een dag af: „Wat gebeurt er met deze mensen als ze het zie kenhuis verlaten?" De snelle wereld van het zie kenhuis kent geen tijd voor geestelijke ondersteuning en die moest er wel komen, vond Martens. Hij zette een plan op, zocht naar een naam en klopte daarvoor aan bij Toon Her mans. „Toen ik nog in de ver pleging werkte, moesten we ex tra tv's aanslepen als Toon er op was. Dan ging de bel in de verplegerskamer niet, was er niemand misselijk. Alle zieken hadden een paar uur rust." De cabaretier/dichter/liedjes schrijver dacht enige tijd over Martens' voorstel na en stelde kwaliteitseisen. „Ik moest hem van iedere stap op de hoogte brengen, hij dacht over alles mee. Zelfs het logo hielp hij mee ontwerpen." Maar Her mans stemde in met het plan en was later, aldus zijn zoon Maurice, trots op het naar hem vernoemde huis in zijn geboor teplaats Sittard. Zijn portret hangt nu in vrijwel iedere ruimte in het Sittardse Kankerpatiënten en partners praten met eikaar in het Toon Hermanshuis. huis. Bij binnenkomst zitten enkele gastvrouwen aan een keukentafel. Een man die zijn vrouw aan kanker verloor, drinkt in huiselijke sfeer een kop koffie. Enkele huiskamers zijn fraai en rustig ingericht, zonder tv, daar kunnen (ex)pa- tiënten en families elkaar ont moeten. De gastvrouwen, allen met ervaring in het ziektepro ces, zijn beschikbaar voor een luisterend oor en begeleiding. Hermans zelf verloor zijn vrouw Rietje aan kanker. Tegen Martens heeft hij er nooit over foto cpd phil nijhuis gesproken, tegen niemand. „Hij was een gesloten man, Her mans gaf zichzelf op de bühne. Maar ik denk dat hij diep van binnen aan Rietje heeft gedacht toen hij de plannen ging steu nen. Hij was bij de opening. Daar hield hij geen speech, Een afspraak maken in het Toon Hermanshuis is niet no dig. Kankerpatiënten weten de ene dag niet hoe zij zich de an dere zullen voelen. Een ernstig zieke man en zijn vrouw zoeken een huiskamer op om elkaar, even weg van de kinderen, be langrijke dingen te vertellen. Het gezin viel uiteen, zij stortte in, maar in het Toon Hermans huis kreeg zij weer kracht om verder te gaan. „Ik heb hier ge leerd dat mijn man wel dood gaat, maar voor mij weer terug komt. Op een hele mooie ma nier." Zij huilt. Aan de keukentafel in een an dere ruimte wordt gelachen. Mariens: „Het Toon Hermans huis wil midden in het leven staan, ook al wordt menig leven hier bedreigd. Voor kankerpati ënten is het heel belangrijk dat ze mensen treffen die hun pro blemen kennen, hun onzeker heden en angsten." Gastvrouw Janneke - haar dochter over leefde een agressieve kanker- knikt: „Ik ging er onderdoor, mijn dochter zo te zien liggen. Als er toen een huis als dit was geweest, was ik direct binnen gelopen. Nu wil ik andere moe ders helpen." Een woonbeleving in vele variaties. De Woonmall is aanstaande van 12.OO - 17.00 uur. fl Woonmall Alexandrium, de grootste woonbelevenis van Nederland. 1 V vindt ons aan de A20 Rotterdam-Gouda, afslag 16. Openbaar vervoer: NS- en metrostation Rotterdam Alexander. Geopend 10.00 -18.00 uur. Maandag vanaf 13.00 uur. Zaterdag tot 17.00 uur. Vrijdag tot 21.00 uur. Elke eerste zondag van de maand 12.00 17.00 uur. W o o n m all ALEXANDRIUM Hl Informatie: 0800 -1S98 Internet: www.woonmallalexandrium.nl BOTTERDAM P B 0 5 ALEXANDER Apeldoorn Op vliegveld Teuge bij Apeldoorn is gistermiddag een vliegtuigje neergestort. Een 64-jarige inzittende uit Wassenaar kwam daarbij om het leven. De andere inzittende, een 58-jarige man uit het Belgische Kapellen, raakte zwaargewond. Het ongeluk gebeurde tijdens de landing. Volgens een politiewoordvoerder is de landing mogelijk verkeerd ingezet. Het toestel was opgestegen in Hoogeveen. De 58-jarige was vermoe delijk de piloot. De exacte toedracht wordt nog onderzocht. foto cpd ab hakeboom

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3