De 65-pluspunten van senioren Stereotiepe 'emotionele vrouw' bestaat niet Verkiezingen Israël Gesprek van de Dag Poortvliet en de koninklijke jacht VRIJDAG 1 DECEMBER 2000 Doordat de Israëlische premier Barak in de Knesset de handdoek in de ring heeft geworpen, is in het Midden- Oosten een nieuwe situatie ontstaan. Terecht denkt Li- kud-leider Sharon dat de premier de tijd tot de ver vroegde parlementsverkiezingen zal gebruiken om te trachten alsnog te komen tot een vergelijk met de Pa- lestijnen - zo niet een heuse vredesregeling, dan ten minste een deelakkoord waarbij bijvoorbeeld de status van Jeruzalem buiten beschouwing blijft. Gisteren zette Barak al het eerste stapje in die richting. Hij deed het aanbod om in het kader van een 'verlengd tussentijds akkoord' tien procent extra van de Westelijke Jordaan- oever af te staan aan het Palestijnse bestuur. Anderhalfjaar geleden hielp 56 procent van de kiezers Barak op het regeringspluche. Sindsdien heeft hij veel van die steun verspeeld. In juli bleek hij in Camp David niet bij machte een vredesakkoord te sluiten met de Palestijnse leider Arafat. Vervolgens liet hij toe dat op positieleider Sharon een provocerend bezoek bracht aan de Tempelberg, waarna de Aksa-intifada ont brandde. Barak mag dan geen havik zijn a la Sharon, een gemak kelijk heerschap is hij evenmin. Onder zijn bewind is lustig gebouwd aan joodse nederzettingen in bezet ge bied. De Palestijnse 'entiteit' is nog steeds nauwelijks meer dan, zoals de Britse krant The Guardian het tref fend noemde, 'een verzameling bantoestans' temidden van nederzettingen en steunpunten van zwaar bewa pende joodse kolonisten en Israëlische soldaten. Voor de Palestijnen is er dus alle aanleiding zich in ge- moede af te vragen of Barak hen wel iets te bieden heeft. Maar hoe somber de situatie ook is, aan een strikt realistische benadering valt toch een sprankje hoop te ontlenen. Zouden Israël nu ter stembus gaan, dan maakt Barak blijkens de peilingen geen schijn van kans. In een (deel)overeenkomst met Arafat schuilt zijn enige poli tieke overlevingskans. Weet hij een akkoord uit het vuur te slepen, dan kan hij de kiezers met opgeheven hoofd tegemoet treden. Ook voor Arafat is er reden om vóór de Israëlische ver kiezingen tot een vergelijk te willen komen. Krijgt de Likud het straks in Israël voor het zeggen, dan is im mers voor de Palestijnen de kans op vrede en econo misch herstel weer voor jaren verkeken. Nolens volens zijn Arafat en Barak de komende maanden dus tot el kaar veroordeeld. Ic/ci is/c Oliebol en bier Nietsvermoedend zat Wil voor de buis, met een lauw warm oliebolletje binnen handbereik, toen B en W-café begon. Een avond eerder had Sonja Barend een gewel dig gesprek met cabaretier Marc-Marie Huijbrechts. Die bood aan de nieuwe Paul Witteman te worden, maar dan met wat leven erin. Leek Wil een uitstekend idee. Dus om de houten klaas nog eens in actie te zien, bleef B en Waanstaan. Fout besluit. Al snel boorde een ijskoude hand zich in Wils borstkas, greep het hart en draaide dat een kwartier lang tergend langzaam rond. Het was een afschuwelijk gesprek. Tjerk Westerterp zat aan tafel. De bijna 70-jarige oud verkeersminister die afgelopen week in het nieuws kwam, omdat hij met twee biertjes op een auto-ongeluk veroorzaakte, waarbij iemand zwaargewond raakte. Paul riep hem op het matje, stelde de meest onzinnige vragen en kwetste hem diep. Westerterp vertelt hoe hij achter het stuur probeerde te telefoneren. „Mag ook niet hè", reageert de interviewer belerend. En net als de oud-minister heeft gereconstru eerd hoe het drama zich voltrok, vraagt pientere Paul: „De ravage overziend dacht u zeker meteen: hier is iets afschuwelijk mis. Smaakt die oliebol u ook al niet meer? Wacht maar, het wordt nog erger. Op een toon alsof hij vraagt: u eet zelf ook spruiten, hoe vindt u die nou', stapt Paul zonder ge wetensnood over op de volgende vraag. ,,U heeft zelf een kind verloren bij een verkeersongeval. Realiseert u zich de gevolgen voor het slachtojfer en de familie? Of denk je daar op dat moment niet aan?" Floep. Hij is eruit. De meest onbeschofte vraag ooit ge steld in dit programma. En terwijl de hand van Paul zich nog iets strakker rond het hart sluit, slikt Wester terp en buigt zijn hoofd. De rimpeltjes rond zijn dicht geknepen ogen trillen. Een zenuwtrek glijdt over zijn kin. Hij heft zijn hoofd schuin naar de intervieweren brengt met een van eindeloos verdriet verwrongen stem uit, dat hij daarover niet wenst te praten. Dan sluit hij zijn ogen weer en reikt naar zijn glas. Sorry, murmelt Paul meteen stijf hoofdknikje en sta melt door naar de volgende onzinnige vraag. De rest van het gesprek gaat nergens meer over. En Wil is ook eigenlijk te perplex om het nog te volgen. Smeer 'm, Witteman. Grijp in vredesnaam het aanbod van Huijbrechts met beide handen aan. Blijf voortaan achter de buis met je twee biertjes. Prinses Beatrix geniet zichtbaar van haar jachtactiviteiten in de bossen rond paleis 't Loo. Ook van prins Claus moeten we aannemen dat hij niet tegen zijn zin het jachtgeweer han teert. Andere jagers rondom het koninklijk paar schieten en thousiast op enkele wilde zij nen in de verte. De hierbij weergegeven 35 jaar oude prent van Rien Poortvliet is een van de weinige afbeeldingen van le den van het Koninklijk Huis, die aan het jagen zijn op wilde zwijnen. Het is een van de vroegere wer ken van Poortvliet. De tekenaar, die zoveel natuur in zijn werk stopte, behoorde tot de selecte kring van genodigden, die zich enkele keren mochten uitleven op het jachtdomein van 't Loo. De daar door hem gemaakte te kening was bestemd voor het boek Alleen voor jagers met tek sten van Wil Huygen, die toen deel uitmaakte van de redactie van het blad De Nederlandse Ja ger. Om een onbekende reden is het boek kort na verschijnen uit de markt genomen en ver vangen door het boek Niet al leen voor jagers, waaruit overi gens de prent van Poortvliet was verdwenen. In haar actie tegen de drijfjacht door het Koninklijk Huis heeft Faunabescherming de prent af- De illustratie van Rien Poortvliet, zoals die gisteren te zien was op de website www.meamaximaculpa.nl. foto ron richel gebeeld op de website www.meamaximaculpa.nl Vol gens de natuurclub is het een van de weinige bewijzen van betrokkenheid van de koninklij ke familie bij de drijfjacht. Fau nabescherming heeft echter verzuimd toestemming te vra gen voor het plaatsen van de te kening op internet. De echtge note van wijlen Rien Poortvliet nam daar geen genoegen mee en eiste verwijdering van de prent van de website. Faunabe scherming beloofde gisteren de tekening nog dezelfde dag weg te zullen halen. De actie tegen de zwijnendrijf- jacht heeft over publieke be langstelling niet te klagen. In middels trekt volgens Faunabe scherming de website www.hofjacht.nl meer dan 1.200 bezoekers per dag. Mannen zijn minder emotioneel dan vrou wen, zo luidt de gangbare opvatting: man nen zouden minder angst, verdriet of teleur stelling kennen. Maar dat is een illusie, heeft psychologe Monique Timmers geconclu deerd. Gisteren promoveerde ze aan de Uni versiteit van Amsterdam op een onderzoek waaruit blijkt dat man en vrouw dezelfde emoties hebben. Er zijn alleen verschillen in de manier waarop zij die laten zien. „Je zou denken dat dat bekend was, maar gek genoeg is nooit systematisch onderzoek gedaan naar de oorzaken van de emotionele verschillen tussen mannen en vrouwen", al dus Timmers. „Uit mijn onderzoek blijkt dat de stereotiepe 'emotionele vrouw' niet be staat." Vrouwen zijn net zo boos als mannen. Toch uiten mannen hun boosheid vaker, en tonen vrouwen weer vaker angst of verdriet. Man nen richten hun boosheid ook direct op het onderwerp van hun woede, terwijl vrouwen liever een omweg nemen. „Thuis vertellen wat hen is overkomen, in plaats van iemand rechtstreeks aanspreken." Dat heeft alles te maken met de reden waar om mensen bepaalde emoties tonen. „Voor elke emotie is een motief, al is dat niet be wust." De vrouw denkt eerder aan de relaties met anderen, de man heeft doorgaans meer oog voor macht. „Vrouwen zijn meer dan mannen bezig met de gevolgen van het uiten van emoties. Als ze boosheid tonen, zijn ze bezorgd over wat de ander wel niet van hun denkt", zegt Timmers. Hebben mannen en vrouwen dezelfde motieven, dan vallen de verschillen weg. Als onderdeel van het onderzoek vroeg zij een groep van elf mannen en twaalf vrouwen drie maanden lang op te schrijven als ze te leurstelling, angst, boosheid of verdriet had den geuit. „Wat me opviel aan de mannen was dat zij hun boosheid wat onhandiger uitten. Bijvoorbeeld door iemand te nege ren". Frappant vindt ze dat de mannen het nauwelijks over zichzelf hadden als ze angst of teleurstelling toonden. „Meestal zijn zij bezorgd om anderen." Omdat de rol van be schermer als sociaal wenselijk wordt gezien, denkt Timmers dat mannen het wel zo veilig vonden om het vooral niet over zichzelf te hebben. Als een vrouw emotioneel wordt tijdens een vergadering, wordt dat volgens Timmers als weinig positief gezien. Een man daarentegen is dan emotioneel intelligent bezig. „Emotio nele intelligentie is volgens mij hetzelfde als sociale vaardigheid. Toch wordt dat meer ge koppeld aan mannen. Als je vrouwen als emotioneel beschouwt, ligt het meer voor de hand dat met hen te associëren." Maar het onderzoek liet zien dat over het emotionele gedrag van vrouwen negatiever wordt ge dacht. Ouderen bestormen voor tweede maal arbeidsmarkt Boven de vijftig is de vraag 'Hoe lang moet jij nog?' niet van de lucht. Maar niet iedere oudere wil na zijn 65ste op z'n lauweren blijven rusten. Bij steeds meer senioren begint het na een paar jaar verplichte rust weer te kriebelen. De ouderen keren - de carri èredrang voorbij - massaal terug op de arbeidsmarkt. Een interviewafspraak maken met Joke Peters (65 jaar) uit Haarlem is niet eenvoudig. Een champagne-ontbijt, het geven van een privé-les Spaans en haar werk als suppoost in het Frans Halsmuseum vereisen enige souplesse. Met wat pas sen en meten lukt het de oud onderwijzeres wat tijd vrij te maken. Sinds vier jaar is ze met de VUT. Na een tijdje kreeg ze genoeg van het thuiszitten en meldde ze zich bij Uitzendbu reau 65+. „Je moet, leer je dan, werk ac cepteren waar je niet voor bent opgeleid. Maar ik bof natuurlijk ontzettend met deze baan. De omgeving is betoverend, ik vind het heerlijk om naar mensen te kijken, maar het allerleukste zijn de kinderen." Want de ten toonstelling Kinderen op z'n Mooist in het museum trekt be halve volwassenen veel jeugd. „Voor de onderwijzeres in me is dit genot op het hoogste ni veau. Er zijn zelfs kinderen die, hoewel ze nog niet kunnen pra ten, gebiologeerd naar de prachtige portretten kijken." Werken op oudere leeftijd heeft geen nadelen, maar enkel voor delen, heeft ze ervaren. „Je moet niet, maar je mag. Ik werk nu officieel twee dagen - dat worden er meestal drie - en dat vind ik meer dan voldoende. Ik ben nu al weer benieuwd wat me na december, als de ten toonstelling hier is afgelopen, voor werk op me wacht." Jan Willem Catsman van VNK Petimex, groothandel in dierbe- nodigheden, is een werkgever die regelmatig gebruik maakt van de diensten van het oude- renuitzendbureau. Het bedrijf heeft momenteel vier senioren aan het werk. „De ouderen zijn zeer flexibel en verschrikkelijk gemotiveerd", is zijn ervaring. Uiteraard was de krapte op de regionale arbeidsmarkt de aan leiding om buiten de reguliere bronnen op zoek te gaan. De positie van de ouderen op de arbeidsmarkt is de laatste vijfentwintig jaren rigoreus ver anderd. Van uitgerangeerd tot meer dan welkom. Bij Uitzend bureau 65+ weten ze daar alles Joke Peters als suppoost in het Frans Halsmuseum. foto united photos de boer cynthia van duke van. Dit Amsterdamse bureau met momenteel negen vestigin gen in de randstad bestaat vijf entwintig jaar. Het begon in 1975 met een klein klantenbe stand. In 1980 was het nog droeviger gesteld, toen waren er nauwelijks cliënten. Veel oude ren gingen in de VUT en de morele druk op ouderen om plaats te maken voor jongere collega's was blijkbaar zo groot dat ze zich niet eens meldden. Sinds 1995 keerde het tij en ou deren werden langzaam weer als potentiële arbeidskrachten gezien. De leeftijdsdiscrimina tie werd een serieus item en omdat ook de bedrijven de voordelen van oudere werkne mers gingen inzien, vond er langzaam maar zeker een cul tuuromslag plaats. De morele druk verdween als sneeuw voor de zon. Via de Haarlemse vestiging krij gen wekelijks zo'n honderd ou deren een baan. In Leiden, waar sinds enkele maanden een vestiging is, is de groei onmis kenbaar. Van de honderd seni oren die zich per week melden, storten zich er toch zo'n ruim dertig weer in het arbeidspro ces. Amsterdam spant de kroon. Daar vinden zo'n vier honderd mensen wekelijks via het bureau weer werk. Michal van Dantzig, de mana ger van het seniorenuitzendbu reau, noemt de 65-pluspunten. Ouderen zijn over het algemeen zeer gemotiveerd, betrouwbaar en flexibel. Kleurrijke mensen vergrijzen niet, is daarom de slogan van het bureau. De ou dere werknemers stellen totaal andere eisen aan het werk dan vroeger, weet Van Dantzig. Werk moet na het 65ste jaar vooral leuk zijn, geen stressele menten bevatten en plaats heb ben op uren die voor de werk nemer gunstig zijn. Het gaat vooral om lager- en middenkaderpersoneel. Zij vangen voor de activiteiten zo'n 20 tot 25 gulden bruto per uur. De werkgever spint ook garen bij de aanstelling van oudere werknemers, want hij betaalt voor hen vanwege het meren deels wegvallen van de sociale lasten 23 procent minder dan voor eenzelfde functie van een jongere werknemer. Daar staat tegenover dat niet alle senioren hetzelfde uithoudingsvermogen hebben als een jongere werl mer. Opvallend is dat de meeste pensioneerden niet onmiddelj lijk doorstromen naar een poe 65-baan. Ze blijven meestal eerst een paar jaar thuis, ondi vinden dan blijkbaar dat het kringetje te klein is en gaan d; op zoek naar een nieuwe ba; Een baan die beslist niet altijd! in dezelfde sferen als het voor] malige werk hoeft te vallen. In! ieder geval wil de oudere verantwoordelijkheden meer, hij is de carrièredrang voorbij.j! Ook het verhaal van de 75-jari-. ge Frank Bonte, jurist, uit Lei den is illustratief. Voorheen hij werkzaam bij het ministerie Daarnaast is hij vijftig jaar free lance sportjournalist geweest bij een regionale krant. Enige maanden geleden meldde hij zich bij Uitzendbureau 65+. „1 was altijd wel aan het werk ge bleven. Ik schreef vooor ver schillende sportclubs verhalen! maar ik wilde iets meer gestruc tureerd aan de slag." Hij is nu bezig met het opzetten van een internetsite over de geschiede nis van Alphen. Hij moet daar voor de Alphense archieven induiken, hetgeeen betekent dat hij regelmatig weer op pad is. Het moeilijkste vindt hij dat hij zich nu volledig vertrouwd moet maken met de computer' „Daar zijn flink wat vloekpartij* en bij los gekomen. Op een ge geven moment kon mijn vrour het beter dan ik. Nu dat irriteei de me enorm. Ik ga daarom binnenkort op een speciale cu sus, want het gaat nog steeds niet vlekkeloos." Bonte wordt, voelt hij, gesteun door de nagedachtenis aan zijl overleden dochter. „Het ver driet over haar slijt nooit - ze i! achttien jaar geleden overledei - en ik lig er nog steeds wakkei van, maar het is net alsof ze steeds zegt 'Niet opgeven pa pa'. Als ik uit het raam zou gaa staren, zou ik heel snel de Grot Overstap maken. Door bezig tc blijven kan ik me er over het verdriet heen zetten." IRENE NIEUWENHUUSE meopathie, werd in 1755 te Meissen in Duits land geboren. Hij stierf in Parijs in 1843. Het moeteen nogal eigenwijze, koppige man zijn geweest met veel dwaze ideeën, maar in sommi ge opzichten was hij zijn tijd ver vooruit. Zo was hij fel gekant tegen één van de meest gang bare therapieën van die tijd om mensen te 'ge nezen', namelijk aderlating. Waarschijnlijk is het enorme succes van de homeopathie in de vo rige eeuw voornamelijk te danken aan het feit dat ze de barre therapieën van de reguliere ge neeskunde verving. Met grote doses van het uiterst giftige middel kwik werden geslachtsziekten genezen, met vo meer- en purgeermiddelen ging men infecties te lijf, en bij elk kwaaltje werd meteen drastisch bloed afgetapt. De middelen kortom waren dui zend maal erger dan de kwalen. Je ging dood aan ondervoeding, kwik en anemie, en daarom bleken die hoogst onschuldige homeopathische middelen een uitkomst. Ze hadden geen ernstige bijwerkingen. (En hebben dat, anders dan de meeste middelen die de reguliere geneeskundi gen ons voorschrijven, nog steeds niet.) In zijn prachtige autobiografie I came, I saw vertelt Norman Lewis over zijn vader, apotheker in Londen: 'Hij verkondigde dat alle geneesmid delen ineffectief waren en meestal zelfs zwaar vergiftig. Daarom gaf hij iedereen een 'elixer', bestaande uit knoflookwater, met een beetje ki nine erin om het bitter te maken, want uit erva ring wist hij dat mensen geloven dat een middel werkt als 't maar bitter is. Van heinde en verre kwamen patiënten het halen. In mijn Plasterk-artikel merkte ik ook op dat ik geschrokken was van de hoge rekeningen van dokter Houtsmuller. Carla Aardewijn schreef: 'Had het nou even geverifieerd. Het is namelijk per-ti-nent niet waar. Sterker nog, het omge keerde is het geval.Verifiëren kan ik mijn op merking helaas niet meer, want de patiënte van wie ik de informatie had, is inmiddels aan kan ker overleden. Het valt niet uit te sluiten dat die informatie onjuist of onvolledig was. Dus mis schien heb ik dokter Houtsmuller onrecht aan gedaan. Daarvoor dan mijn oprechte excuses. Ik zal zelf overigens niet gauw een homeopa thisch middel slikken, maar de blinde, van wei nig historisch besef getuigende hoogmoed van kwakzalverbestrijders als Renckens en Plasterk vind ik ronduit verwerpelijk. M, i'nsi'lijk Nederlanders van 18 jaar en ouder schrijver dit jaar gezamenlijk circa 12,4 miljoen GE DICHTEN voor het heerlijk avondje. Het Nip; berekende dat de 3,4 miljoen Nederlandse volwassenen dit jaar gemiddeld 3,6 gedich ten schrijven met SINTERKLAAS. De surpri ses zijn deze keer wat minder populair. Vori jaar maakte nog 35 procent van de onder vraagden een surprise, nu is dat 30 procent Het aantal mensen dat aangeeft gedichten 1 schrijven, is hetzelfde als in 1999: 49 pro cent van de ondervraagden. Bijna vier mil joen huishoudens vieren Sinterklaas. Gemic deld geven zij 290 gulden per gezin uit aan cadeau's. Dat betekent volgens het Nipo voi 1,1 miljard gulden aan presentjes, 100 mil joen gulden meer dan vorig jaar. Verder on derzocht het instituut de kennis van sinter klaasliedjes. Vrouwen kennen deze het best Van bijna negen liedjes kennen zij tenminst één couplet. Mannen zitten er niet zo goed bij, zij kennen van 7,6 liedjes een paar re gels. Vijf procent van de Nederlanders zegt geen enkel liedje te kennen. Nisyleen Onlangs schreef ik over de bioloog Ronald Plasterk die een rood waas voor ogen krijgt als hij hoort praten over het homeopathische mid deltje Nisyleen tegen verkoudheid. Prompt kreeg ik uit het hele land brieven van tevreden ge bruikers. Zo schreef R. van Bennekom. 'Op een dag voel ik van minuut tot minuut een zware verkoudheid bezit nemen van mijn lichaam. Mijn zus adviseert om direct Ni syleen te halen. Zo gedaan. Keurig om het uur de voorgeschreven druppels ge nomen. Ongelofelijk maar waar. In de loop van de avond knapte ik op. Hoe vreemd ook het uitgangspunt is van de homeopathie (tegen bijvoorbeeld slan gengifdien je hetzelfde gif toe, maar dan in een heel sterke verdunning), toch blijkt, al valt dat totaal niet te begrijpen, dat die homeopathische middelen vaak verbazend goed helpen. Mijn moeder heeft haar hele le ven lang nooit iets anders geslikt dan 'home- paaf zoals ze het noemt. Ze is, inmiddels tachtig jaar oud, nog kwiek en vief en kernge zond. Zelfben ik groot geworden metApis- druppels en Cuprum-poeder. Samuel Hahnemann, de grondlegger van de ho

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2