Meer kracht in Opel-diesels Geen chauffeur nodig op pendel naar universiteit Ook BMW Cabriolet als M3 Suzuki geeft Alto faceliftje Huisman Weg en wiel Schuifdak voor veilige auto's Fietsverlichting steeds beter 'Trailblazer' in spoor van Chevy Blazer VRIJDAG 1 DECEMBER 2000 eindhoven anp Als alles meezit is de campus van de TU Eindhoven over twee jaar met een compleet nieuw vervoerssysteem ver- j bonden met het NS-station in de binnenstad. Binnen- kort start een onderzoek naar de haalbaarheid van het project. Dat meldt Cursor, het blad van de universiteit. Het gaat om een experiment dat het gat tussen auto en openbaar vervoer moet op vullen. De People Mover, zo als het idee is gedoopt, be staat uit kleine compacte wagens, die zonder bestuur der vanaf het station naar het universiteitsterrein en te rug rijden. De gebruikers gaan rechtstreeks naar hun bestemming en stoppen dus niet bij elke halte. Het is nog onduidelijk of de wagentjes op het niveau van de weg zullen rijden of dat ze bij voorbeeld aan rails komen te hangen. De universiteit draagt een halve ton bij aan het haal baarheidsonderzoek, de ge meente Eindhoven het dub bele. De verwachting is dat ook de provincie 100.000 gulden beschikbaar stelt. Wat het project uiteindelijk zal kosten en waar dat geld vandaan moet komen, is nog niet bekend. .ièfhebbers van open auto's ;iinnen binnenkort ook genie- ep van de indrukwekkende rij- ïstaties van de BMW M3. /Vant BMW brengt in het voor aar van 2001 de M3 Cabriolet lil. Net als de M3 Coupé is de l-serie cabriolet dan uitgerust nét de 343 pk sterke 3.2 liter 6- ijinder motor. Dit sportieve jpchtpakket wordt aangevuld met een M-onderstel, het varia bele M-sperdifferentieel en ver sterkte M compoundremmen. De M3 Cabrio heeft een zeer omvangrijke standaarduitrus ting met een elektrisch bedien- bare kap, elektrisch verstelbare sportstoelen en nog veel meer. De prijs van de auto zal in het voorjaar van 2001 bekend wor den gemaakt. (Vie van mooie en vooral snelle Uto's houdt, kan tot en met ondag terecht bij Speed De ign, de autosportbeurs in de Jtrechtse Jaarbeurs die ook dit iar weer vele hoogtepunten ent. Italië staat deze keer in de chijnwerpers en iedere auto- qfhebber weet wat dat in- iqudt. De bezoeker krijgt een verzicht van Italiaans autode- ign, van klassieker tot concept- lito. Van beroemde merken als errari, Maserati, Lamborghini rj Bugatti worden de mooiste nodellen getoond. ijzuki heeft de kleine Alto aan kleine facelift onderwor- >qii. De auto kreeg een wat an dere voorkant met een nieuwe, Iqorlopende grille. Daarnaast is e binnenbekleding vernieuwd n het instrumentarium is uit- ebreid met een toerenteller. qn de Alto verschijnt ook een xtra luxueuze uitvoering met e toevoeging Twist. Deze ver- le heeft onder meer centrale qrtiervergrendeling en elek trisch becfienbare ramen. Suzuki heeft deze gelegenheid tevens aangegrepen om een nieuwe motor in de Alto te in troduceren. Het gaat om een nieuwe 1.0 liter benzinemotor met vier kleppen per cilinder. Deze levert voortaan 58 pk en een grootste trekkracht van 78 Nm bij 4.500 toeren. Het ge middelde verbruik becijfert Su zuki op 5,4 liter per 100 kilome ter, ofwel één op 18,5. önnedakenspecialist Eller- neyer heeft een schuifkantel- ontwikkeld dat speciaal ge- chikt is om te worden inge- >ouwd in auto's met extra be- cherming tegen zijwaartse anrijdingen. Zulke auto's heb- >en een versterkingsbalk in het lak die niet mag worden ver wijderd, hetgeen volgens Eller- neyer veelal de inbouw van en schuifkanteldak verhindert. 100% service •meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers weewielers fa. v. Harley presenteert modelnieuws "Ja Honda zoekt ook Harley- )avidson zelf het publiek op )m het modelnieuws te presen- eren. Morgen en zondag 3 de- :ember wordt in de Parkhal van iet RAI-complex in Amsterdam .en beurs gehouden waar Har- ey-Davidson Benelux samen net een groot aantal dealers lanwezig zal zijn. Op de pre- ientatielijst staan in ieder geval ie nieuwe H-D Dyna Touring >port en de nieuwe LowRider. )ok het tot H-D behorende toorb zal vertegenwoordigd 'ijn met de modellen voor -001waaronder de Buell M 2 'yclone met toerenteller. 4et evenement wordt omlijst Sfeer en pk's op Speed Design In het F1-paviljoen ontmoeten coureurs en andere coryfeeën elkaar en daar zijn, naast aller lei Fl-actviteiten, ook originele Formule 1-racewagens te be wonderen. En natuurlijk zijn er op deze achtste Speed Design veel demonstraties, wedstrij den, podiumacts, radio- en tv- uitzendingen en nog veel meer. Vandaag is de beurs nog open tot 22 uur, morgen en zondag van 10 tot 18 uur. Een kaartje kost 25 gulden, voor kinderen tot 12 jaar een tientje. Speciaal voor deze auto's is nu een dakje ontwikkeld met zoda nige afmetingen dat het toch kan worden ingebouwd. Het dak kan volgens de fabrikant bijvoorbeeld goed worden inge bouwd in de Volkswagens Polo en Golf, de Mazda 323 sedan en Premacy, de Ford Ka en de Opel Frontera. Het nieuwe dak is er vanaf 699 gulden inclusief montage. Slot op motorkap tegen diefstal .De motorkap is de achilleshiel in de autobeveiliging. De start- onderbreker en het autoalarm behoren de autodief voor on overkomelijke problemen te stellen, maar dat gaat volgens de firma Mul-T-Lock niet op, omdat die via de nauwelijks be veiligde motorruimte kunnen worden uitgeschakeld. Kortom: de bron van autobeveiliging zit altijd onder de motorkap. Daar zit de alarminstallatie en de startonderbreker. Daarom biedt Mul-T-Lock een speciale bevei liging voor de motorkap aan: de Hood-Lock. Dit motorkapslot werkt naast de standaard ver grendeling en kan gekoppeld worden aan de bestaande weg- rijbeveiliging. Het uitnemen van de autosleutel zorgt dan te vens voor beveiliging van de motorruimte. De Hood Lock is alleen vanuit de auto in- of uit te schakelen. hoenderloo Er is de laatste jaren veel gesleuteld aan de dieselmotor en zijn imago. Stond een diesel nog niet zo heel lang ge leden bekend als traag, lawaaiig en vuil, tegenwoordig mag men er weer mee gezien worden. type motor de laatste decennia heeft doorgemaakt. Opel is tot nu toe te bescheiden geweest over zijn dieselmoto ren, zegt het merk zelf. De marküeider in Nederland ziet de dieselmarkt aantrekken, on danks de terugslag die momen teel optreedt. De lichte inzin king is een direct gevolg van de ingreep van de overheid, die Een moderne diesel heeft veel trekkracht bij weinig toeren en is daardoor veel sneller en stil ler. Er hoeft minder mee ge schakeld te worden, zodat de motor zuiniger is en minder vervuilt. Dat laatste is ook een gevolg van de stormachtige technische ontwikkeling die dit sinds 1 mei van dit jaar bij elke nieuwe dieselauto 2.000 gulden extra aan BPM in rekening brengt. Om zo goed mogelijk te kunnen blijven concurreren op de druk bezette dieselmarkt, heeft de Duitse fabrikant zijn dieselaan bod opgewaardeerd. De zoge heten Ecotec-motoren waren al zuinig en efficiënt, maar de Opel-technici hebben ze nog een keer kritisch onder de loep gehouden. Er is veel aandacht besteed aan de prestaties. Vrijwel alle direct ingespoten diesels leveren nu FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij meer koppel en/of vermogen, zonder dat het brandstofver bruik nadelig wordt beïnvloed. De zelfontbranders voldoen te vens gemakkelijk aan de stren ge Euro 3 emissienormen, die tot 2008 gelden. De belangrijkste verandering is de vervanging van de 2.0 Di door een vernieuwde 2.0 DTi- 16V, die vooral meer koppel (trekkracht) heeft meegekregen. Geheel nieuw is een nog sterke re, direct ingespoten 2.2-liter DTi 16-klepper. Dit is de eerste dieselmotor van Opel met een 'variabele turbo'. Met genoemde 'power-diesels' in het vernieuwde dieselpro gramma is Opel bezig aan een inhaalslag en wil het volgend jaar het dieselaandeel in de to tale Nederlandse Opel verkoop opkrikken van 30 naar 35 pro cent. Overigens wordt er in de tweede helft van volgend jaar nog een 3.0 liter dieselmotor aan het gamma toegevoegd. REDACTIE PETER LODEWIJKS Met aflevering 32 mag het jaarover zicht Autotest zich de langstlopende uitga ve op dit gebied noe men. En met 544 pa gina's is het ook dit jaar weer het dikste. De prijs is onveran derd 32,50 gulden, voor het eerst een gulden minder dan de grote concurrent, het AutoVisie Jaarboek. Tegenwoordig wordt het na slagwerk op de markt gebracht door Kosmos Z&K Uitgevers. De rij-impressies komen van het ANWB-blad Autokampioen, en Automobiel Advies, uitgever van de cd-rom AutoDisk, levert de stortvloed aan (technische) modelgegevens. Laatstgenoem de laat in deze uitgave overi gens zien best actueel te kun nen zijn (zie bovenaan). De opzet van de immense cata logus is nagenoeg niet veran derd en dus staat al le informatie weer netjes per merk ge groepeerd. Wel is er voorin iets veran derd want het alge mene gedeelte met featureverhalen is verdwenen, op en kele pagina's 'laat ste nieuws' na dan. Dat verklaart tevens waarom de dikste 17 pagina's dunner is gewor den. Autotest 2001 is nu dus een pure catalogus, een prettig opzoekboek waarin zo'n beetje alle wetenswaardigheden van 60 automerken te vinden zijn. Achterin staan wederom de be lastingtarieven, een kenteken- r overzicht en een zeer uitgebrei de prijslijst. Handig voor het vergelijken van de uitrusting van diverse auto's is de uitklap bare achterkaft, waarop acces- soires staan vermeld en afkor tingen verklaard. BLIK IN HET VERLEDEN met een dans- en modeshow die de nieuwe kledinglijn in de schijnwerpers zal zetten. Be zoekers kunnen zich op een H- D laten vereeuwigen in de 'fo- toshooting-hoek'. Om pa en ma de kans te geven rustig rond te kijken, is er voor jonge bezoe- kertjes een aparte kinderhoek ingericht. Op zondag 3 december zal rond 14 uur een optreden worden verzorgd door een bekende 'zich op H-D erf Buell verplaat sende zanger'. Bezoekers van het Harley-evenement (beide dagen open van 10 tot 19 uur) kunnen profiteren van diverse acties. De toegang is gratis. Tijdens een seminar op de Tech nische Universiteit van Delft ver telden auto-ontwerpers vorige week over hun visie, werkwijze en inspiratie. Enkele bijzondere auto's, waaronder deze Ford Mustang, waren daarbij als stu diemateriaal buiten neergezet. De Mustang was een eenvoudi ge, compacte en betaalbare 4- persoons sportwagen, die in 1964 op de Amerikaanse markt verscheen. Als klassieker is deze auto nog altijd zeer in trek. foto anp robert vos In het grensgebied rond het Nederlandse Dinxperlo en het Duitse Suderwick rijdt sinds kort deze bijzondere Opel Zafira rond. Als gevolg van de unieke samenwerking aldaar tussen de Nederlandse en Duitse politie is de 7-persoons surveillancewagen uitgevoerd in twee talen. foto opel AUTO'S OP CD 'Uitgeklede' versie niet actueel Voor de computer liefhebbers (en wie is dat tegenwoordig niet?) verschijnen er steeds meer jaar overzichten op cd- rom. Vgor 15 gulden ligt bijvoorbeeld Au toDisk Limited 2001 in de winkel. Dit is een 'uitgeklede' versie van de al jaren verschijnende uitgave Au toDisk, een omvangrijke data base met diverse keuzemoge lijkheden, samengebracht door Automobiel Advies te Haarlem. Op de Limited kan men vanaf een autostuur op het scherm kiezen uit een enorme hoeveel heid auto's die worden geselec teerd aan de hand van in te vul len persoonlijke wensen. Dat werkt allemaal goed, maar he laas is het aanbod op deze schijf niet al te actueel, zo'n beetje alle nieuwe auto's van de laatste tijd treffen we er niet op aan. We moeten het doen met de oude versies van de Opel Corsa, Hyun dai Lantra, Honda Civic, Renault La- guna, Ford Mon- deo, Seat Arosa en noem ze allemaal maar op. Ook ont breken bijvoorbeeld de Auto van het Jaar Alfa 147, de Volvo S60, Jaguar X-type, Toyota Prius en zit er bij de Volvo V70 alleen een foto van de Cross Country, en bij de Daewoo Tacuma twee illustraties van de auto als pro totype. Kortom, deze cd-rom had beter een jaar eerder uit kunnen komen. Wel goed is het overzicht van internetadressen van waaruit men direct kan doorschakelen naar de site van de betreffende importeur of fabrikant, maar ook... naar AutoDisk zelf voor actuelere informatie. BOEKEN sliedrecht Chevrolet komt volgend jaar met een nieuwe Sports Utility Vehicle (SUV) onder de naam Trailblazer. Dit volledig nieuwe familielid van de Chevy-truck range wordt in september in Nederland leverbaar en volgt de Blazer op. De Trailblazer is volgens Che vrolet innovatief in zijn klasse, vanwege zijn multilink achter wielophanging en door het On- Star-systeem en de dual-stage airbags. De Trailblazer maakt gebruik van de geheel nieuwe Vortec 4200 6-cUinder lijnmo tor. Deze motor combineert volgens Chevrolet de kracht en souplesse van een V8 met het gunstige benzineverbruik van een 6-cilinder. De volledig uit lichtmetaal op getrokken krachtbron met vier kleppen per cilinder en variabe le kleptiming (voor het eerst in een Chevy SUV) is goed voor een maximum vermogen van 270 pk. De nieuwe Vortec-mo- tor is lichter dan de 4.3 liter V6 van de huidige Blazer en zelfs 50 kilogram lichter dan de De Blazer-opvolger heet Trailblazer en komt in september 2001 in Nederland op de markt. foto cm meeste V8-motoren. Hij brengt het vermogen over naar de wie len via een automatische 4-ver- snellingsbak. De Trailblazer, die in tegenstel ling tot zijn voorganger alleen in een 4-deurs uitvoering wordt gebouwd, beschikt over een volledig nieuw chassis. De auto heeft een stijver frame, hetgeen de wegligging ten goede komt. In combinatie met de multilink achteras maakt dat van de Trailblazer een veel sportievere auto. De veiligheid van de inzitten den heeft een zeer belangrijke rol gespeeld bij de ontwikkeling van de Trailblazer. Airbags voor zowel bestuurder als passagier zijn evenals zij airbags voorin en driepuntsgordels voor alle pas sagiers (inclusief middenach ter) standaard. De Trailblazer beschikt over de jongste generatie communica tiesystemen inclusief 'OnStar' handsfree bellen, informatie diensten en vele andere moge lijkheden. Tot slot is er nog het Driver Information Center (DIC), een zeer uitgebreide boordcomputer die informatie geeft omtrent tal van systemen en condities. In het voorjaar van 2001 gaat de Trailblazer in Ohio in produc tie. Prijzen en uitvoeringsspeci ficaties zijn nog niet bekend. Testen AutoWeek verzameld Autotest de oudste en dikste Auto 2001, vertrouwde formule Zelfde formaat, zelf de prijs, zelfde for mule. Kortom, het jaarboek van Wereld op Wielen is goed zoals het is. En dat vinden wij ook. Auto 2001 is een prettige, handzame uitgave (formaat 17x24 cen timeter) die een compleet beeld geeft van het huidige mo deljaar. Dat gaat middels een goede kleurenfoto per model per pagina met daarbij een uit gebreid rijtje (technische) gege vens. Op deze manier komen alle actuele modellen van 55 merken overzichtelijk aan bod. Elk merk wordt ingeleid met mk r - een bladzijde, waarop een stukje historie (met foto), de verkoopcijfers van de laatste vijf jaar en een beknopt modellenoverzicht. Achterin de gids staat een uitgebrei de prijslijst en de adressen (ook in ternet) van impor teurs én fabrikan ten ontbreken eveneens niet. Een sterk onderdeel van deze uitgave is het overzicht 'Altijd Nieuws', waarin een interes sante blik in de (nabije) toe komst wordt gegeven. De 23ste editie telt 432 pagina's en kost 27,50 gulden. Het veelgelezen blad AutoWeek heeft ook dit jaar weer een ver zameling recente au totests uit het blad gebundeld. Het zijn er 210 en het aanbod is behoorlijk varië rend, van Panda tot Rolls zeg maar. Elk model wordt kort beoordeeld op zaken als prestaties, comfort en weg ligging, afgezet tegen de aan schafprijs. Ter aanvulling van het testgedeelte zijn 9 pagina's met primeurs en prototypes opgenomen, alsmede de nodi ge tabellen met prijzen, gege vens, belastingtarieven, kente kens etc. Om het overzichtelijk te houden zijn de tests in de in houdsopgave ingedeeld in marktsegmenten. De automarkt gaat immers uit steeds meer delen bestaan. Neem bij voorbeeld het po pulaire fenomeen ruimtewagen: het begon eens met de normale (grote) MPV, maar nu zijn er ook hele klein tjes, wat grotere en zelfs midi's. Dan hebben we nog de stationwa gon en allerlei leuke cabrio's en coupés in diverse gradaties. En natuurlijk de semi-terreinwa- gens (SUV's) die in alle mogelij ke variaties op de markt wor den gebracht. Van elke categorie zijn de nodi ge recente vertegenwoordigers in het AutoWeek overzicht op genomen. Het ligt voor 18,95 gulden in de winkel. fabrikant te verwaarlo zen. Een dergelijke naaf vormt een geheel met het voorwiel en kan niet zomaar even Koplamp en achterlicht van het systeem Clerion horen bij op een nieuwe Batavus-fiets. foto ietsfabrikanten beste- I den steeds meer aan- m dacht aan de verlich ting. Er worden constructies uitgedacht die de honderd pro cent betrouwbaarheid dicht be naderen. Het traditionele systeem van dynamo aan het voorwiel en een enkele.kwetsbare draad naar koplamp en achterlicht wordt daarvoor niet meer ge bruikt. Dat geeft altijd aanlei ding tot ergerlijke storingen. Menig gloednieuw achterlicht brandt niet, omdat een beetje roest de aarde-verbinding met het frame onmogelijk maakt. Vervolgens brandt meestal het voorlampje door wegens te ho ge spanning. De accu of batterij als stroom bron even buiten beschouwing latend, heeft de betere fietsver lichting een dynamo als span ningsbron die in de voorwiel naaf is opgeborgen. Deze on derhoudsarme constructie le vert onder alle omstandigheden stroom, die met een plus- en een mindraad naar koplamp en achterlicht wordt geleid. Roest kan op deze manier nooit meel de verlichting dwarsbomen. De extra trapweerstand die een naafdynamo geeft, is volgens de op een gewoon voor wiel worden gezet. De koplamp is voor zien van een halogeen- lampje. Dat geeft veel meer licht dan een ge woon lampje en gaat langer mee. Het ach terlicht brandt meestal op LED's (Light Emit ting Diode), felle elek tronische verlichting, die storingsvrij is en weinig stroom vraagt. Ikaar Een voorbeeld van be- batavus trouwbare fietsverlich ting is het systeem Cle rion, dat Batavus deze maand voor de eigen nieuwe fietsen presenteert Voor- en achterlicht gaan auto matisch aan als het tijdens de rit donker wordt. De stroom komt van een naafdynamo. De koplamp is van eigen ontwerp en loopt naadloos over in de voorvork van de fiets. Een spe ciale lens zorgt voor uitsteken de lichtopbrengst. Het achter licht met drie LED's vormt een geheel met de reflector en is be vestigd aan de bagagedrager, een hogere en daardoor minder kwetsbare plaats dan het ach terspatbord.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 27