Leidsch Dagblad Netelenbos verder onder druk Alkmaarse wethouder burgemeester Ter Aar P.C. Hooftprijs voor schrijver Gerrit Krol De mooiste van de wereld Minister Borst vindt schoolfruit noodzaak Cieba 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 1 DECEMBER 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42480 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 Het zijn weer gouden tijden voor de zakkenrolpiet 16 Witte School na de brand: 'Elke dag missen we nog dingen' 17 Belastingdienst houdt grote executieverkoop van levende have 19 Flikflakken en pingpongen in sporthal De Tweesprong Discretie maakt van kunsthandel een paradijs voor criminelen Recht op rookvrije werkplek in de wet Minister Borst van volksge zondheid wil in de wet vastleg gen dat mensen recht hebben op een rookvrije werkplek. Dit kondigde zij gisteren in de Tweede Kamer aan tijdens het debat over de begroting van haar ministerie. De maatregel moet niet-rokers beschermen tegen hinder, overlast en scha de door tabaksrook van ro kende collega's. Borst herhaal de dat zij werkt aan een recla- l meverbod voor tabaksproduc- ten. Ook een fikse accijnsver hoging lijkt haar wenselijk. Onderzoeker: Schaf WAO af Het afschaffen van de WAO is waarschijnlijk de enige manier om van het huidige WAO-pro- bleem af te komen. De rege- jling heeft tot nu toe onbedoeld een averechts effect gehad. Het heeft de onverschilligheid bij bedrijven alleen maar ver groot, waardoor meer mensen de WAO instromen. Dat zegt WAO-onderzoeker Bosselaar. „Mensen komen vaak in de ziektewet na arbeidsconflic ten. Werkgevers en werkne mers gebruiken de WAO als ie mand niet meer goed functio neert." Hacker achterhaalt e-mail president De Braziliaanse politie heeft een computerkraker aange houden die zich meester had gemaakt van het e-mailadres van president Cardoso. De hacker stuurde tientallen mailtjes aan overheidsinstan ties, waarbij hij zich voordeed als Cardoso. Het is niet be- Ikend wat er in de mailtjes stond. Van Mierlo weer ëven minister Voormalig minister van bui tenlandse zaken Van Mierlo mag in december voor enkele dagen zijn oude functie uitoe fenen. Op 11 en 12 december leidt hij de Nederlandse dele gatie op de ministersconferen tie van de EU en de Asean-lari- den in de Laotiaanse hoofd stad Vientiane. Minister Van Aartsen is vanwege de Europe se top in Nice niet beschikbaar voor de bijeenkomst. Als mi nister van staat kan Van Mier lo zijn opvolger op het juiste niveau vervangen. De oud- D66-voorman is goed bekend met de materie die in Laos aan de orde komt. Heerema bergt onderzeeër Koersk Het Leidse offshorebedrijf Heerema, het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit Tak en de Noors/Amerikaanse onderne ming Halliburton gaan de ge zonken kernonderzeeër Koersk bergen. De Russische vice-premier Klebanov heeft jde drie samenwerkende be- Idrijven opdracht gegeven. De internationale Kursk Founda tion probeert voor de operatie tachtig miljoen doUar bijeen te brengen. VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland iBuitenland 'Cultuur en Kunst Economie Meerderheid wil rekeningrijden eerst wettelijk regelen den haag anp/gpd Een meerderheid in de Tweede Kamer wil een deel van de investeringen in openbaar vervoer en wegen in de grote steden tegenhouden zolang het rekeningrijden niet wettelijk is geregeld. dragen hetzelfde bedrag bij. Netelenbos was van plan nu al een deel van dat bedrag dat Amsterdam, Rotterdam en Den Haag krijgen in ruil voor reke ningrijden, over te maken. CDA, WD, GroenLinks, RPF en de SP vinden dat eerst de wet die het rekeningrijden re gelt, moet worden behandeld. Dat levert in elk geval een half jaar vertraging op. Als minister Netelenbos (Ver keer) een motie van die strek king verwerpt, zullen de partij en de bewindsvrouw via een amendement alsnog dwingen de hand op de knip te houden. Het gaat om 250 miljoen gul den die Netelenbos per stad in een zogenoemd mobiliteits fonds wil storten. De steden Epskamp begint op 16 december alkmaar/ter aar tim brouwer de koning De Alkmaarse wethouder Arie Epskamp wordt de nieuwe burgemeester van Ter Aar. De 46-jarige WD'er volgt met in gang van 16 december zijn Friese partijgenoot Lyklema op, die sinds 1 november 1998 waarnemend-burgemeester is. Epskamp reageerde gisteren blij op zijn benoeming. Tus sen een geïmproviseerde pers conferentie en zijn laatste raadsvergadering in Alkmaar door genoot hij van alle be langstelling. Volgens Epskamp is zijn toekomstige gemeente na een moeilijke periode met interim-burgemeesters op de goede weg. Hij kijkt ernaaruit om in Ter Aar te gaan wonen. De plaats is in zijn ogen ideaal voor een jong gezin als het zijne, met drie kinderen in de leeftijd van 6 tot 16 jaar. Bovendien komt de kassenteelt in dit gebied hem vertrouwd voor. De in Amsterdam geboren Epskamp stamt uit een tuindersgeslacht uit Heerhugowaard. Epskamp noemt Ter Aar een 'kleine maar robuuste' ge meente, die niet bij gemeente lijke herindelingsperikelen is betrokken. Van hem wordt verwacht dat hij de sfeer ver betert tussen de collegepartij en CDA, WD en Gemeente Belangen en de oppositiepar tijen Progressief Akkoord en De Echte Liberaal van de in 1998 aan de kant gezette wet houders Kraak en Riedel. Zij weigerden aan te schuiven in de vertrouwenscommissie voor een nieuwe burgemees ter. Uiteindelijk namen alleen de drie wethouders Jonker (CDA), Hoogervorst (WD) en Van Doorn (Gemeente Belan gen) daarin zitting. In eerste instantie haakte een beoogde nieuwe burge meester voor Ter Aar in okto ber op het laatste moment af. In allerijl kwam er een nieuwe sollicitatieronde. Waarne mend-burgemeester Lyklema moest hierdoor anderhalve maand langer in Ter Aar blij ven dan was afgesproken. Epskamp is ruim zes jaar wethouder. In 1990 kwam hij in de Alkmaarse gemeente raad. Voor zijn politieke loop baan had Epskamp leidingge vende functies bij de Sociale Verzekeringsbank in Amster dam. Pagina 19: Ter Aar blij met nieuwe burgemeester groningen gpd G'errit Krol ontvangt volgend jaar de P.C. Hooftprijs, de meest prestigieuze literaire prijs van Nederland. De schrijver de buteerde in 1962 met de novelle De rokken van Joy Scheepmaker waarna bijna 'elk jaar een boek van zijn hand verscheen. Behal ve romans en verhalen publi ceerde hij gedichten en essays over uiteenlopende onderwer pen, die in diverse bundels werden samengebracht. Omstreden was zijn essay Voor wie kwaad wil uit 1990, waarin Krol duidelijk maakt niet afwijzend te staan tegen over de doodstraf. Met zijn on langs verschenen roman De vi talist heeft Krol zijn bespiege lingen over 'misdaad en straf verder in romanvorm uitge werkt. „Vooral over die roman ben ik erg tevreden", geeft Krol aan. „Ik ben geen voorstander van de doodstraf, maar ik vind het belangrijk dat het onder werp ter discussie wordt ge steld. De ideeën over de dood straf zijn de afgelopen jaren ge lukkig veranderd. Ik vind dat het onderwerp geen taboe mag zijn." Collega Gerrit Komrij verge leek de P.C. Hooftprijs ooit met de laatste klap die een schrijver vlak voor zijn dood krijgt toebe deeld, verwijzend naar de vaak hoge leeftijd van de gelauwer- den. Krol is het hier niet mee eens. „Ik beschouw deze prijs juist als een prikkel om door te gaan. Maar goed, de P.C. Hooft prijs is een oeuvreprijs en gaat om die reden doorgaans naar mensen die al met één been in het graf staan." Geloof en Samenleving14 IGesprek van de Dag2 (Kerkdiensten22 A/\edische Diensten22 Regio13,15,16,17,19 Rijp en Groen10 Sport24,25 Televisieprogramma's11 'A/eer14 Weg en Wiel Netelenbos ziet het liever an ders. Met 600 miljoen gulden uit de najaarsnota wil zij de re giofondsen alvast spekken, zo dat de drie steden aan de slag kunnen met de verkeersprojec- ten. Utrecht voelt tot dusver niets voor deelname aan de proef. Een Kamermeerderheid vindt dat Utrecht, zodra de wettelijke regeling er is, desondanks een deel van het geld moet krijgen voor investeringen in nieuwe wegen en het openbaar ver voer. Netelenbos vindt van niet. WD-Kamerlid Hofstra stelde gisteravond nog voor om het bedrag van 1 miljard te splitsen in twee helften. De eerste 500 miljoen moet volgens hem 'so wieso naar alle vier de regio's gaan, ongeacht of ze meedoen aan de proef of niet'. De overige 500 miljoen zou dan wel vol gens de spelregels van Netelen bos verdeeld mogen worden. De minister voelde echter niets voor dit compromis. Zij is bang voor een precedent. Als Utrecht 'zo maar' geld krijgt, willen andere steden als Eind hoven dat ook, zei ze gister avond. Bovendien ontkende ze dat Utrecht gestraft wordt als de stad niet meedoet aan het rekeningrijden. „Regio's krijgen alleen geld als ze meedoen aan een pakket van maatregelen die de files moeten helpen bestrij den. Het gaat om het hele pak ket, anders zijn we alleen maar files aan het verplaatsen." Als de proef met het reke ningrijden alsnog sneuvelt, moeten de steden het rijksgeld onmiddellijk terugstorten. Dit mag echter niet ten koste gaan van projecten die al op touw zijn gezet, zo vindt Netelenbos. londen De Miss World-verkiezing is en blijft om streden. Toch is de schoonheidswedstrijd, volgens de organisatie, in zijn vijftigjarig bestaan behoorlijk veranderd. „De tijden zijn voorbij dat de dames in bikini vertelden de wereld te willen redden. De deel nemers van vandaag zijn de advocaten, artsen en in genieurs van morgen", zegt de echtgenote van de oprichter van de Miss World-verkiezing, Julia Mor- ley. Het levend bewijs van haar stelling is de 18-jari- ge studente Priyanka Chopra uit India, die gister avond in Londen tot de mooiste vrouw van de wereld werd geko zen. Net als haar concurrente uit Bosnië-Herzegovi- na wil de nieuwe Miss World arts worden. Toch wa ren het uitgerekend tweehonderd studenten, die bij het Londense Millennium Dome waar de schoon heidswedstrijd werd gehouden, tegen de vrouwon vriendelijke 'veemarkt' demonstreerden. De Miss World-verkiezing was in 130 landen op televisie te zien en trok naar schatting twee miljard kijkers. In India werden de verrichtingen van Miss Chopra door 96 procent van de inwoners met een tv-toestel ge volgd. Het is niet de eerste keer dat een Indiase de felbegeerde titel krijgt. De Nederlandse kandidaat, Raja Moussaoui, viel in de voorrondes al buiten de prijzen. „De kans dat ik win is ongeveer net zo groot als zwanger worden, terwijl je de pil slikt", zei de Roermondse bankemployee vooraf. De Miss World- verkiezing werd gepresenteerd door de Amerikaanse talkshowpresentator, Jerry Springer, die net zo om streden is als het evenement zelf. FOTO AP DAVE CAULKIN 25 Jos Verstappen maakt zich geen zorgen over plek bij Arrows Inbreker door slaap overmand in Breestraat De Leidse politie heeft gister morgen moeiteloos een inbre ker in de kraag kunnen pakken. De 41-jarige man uit Rotterdam was een studentenwoning aan de Breestraat binnengedrongen en werd tijdens het doorzoeken van het huis door slaap over mand. De bewoner trof hem in diepe rust in een bureaustoel aan. De man mocht verder sla pen achter slot en grendel. Fietser zet zichzelf in schijnwerper zwanenburg oscar vermeer Lantaarnpalen die pas aangaan als je er daadwerkelijk langs fietst. En weer worden gedimd zodra je het fietspad hebt verla ten. Het toekomstige Botteliers pad tussen de Domineeslaan en de Kromme Spieringweg in Zwanenburg wordt straks op deze unieke wijze verlicht. De gemeente Haarlemmer meer wil door de proef in Zwa nenburg ervaring opdoen met deze 'verlichting op maat'. Een zelfde experiment in het recrea tiegebied Kerkpolder nabij Delft is inmiddels succesvol geble ken. De verlichting langs het Bottelierspad zal straks zeer zwak branden. Pas als er een fietser aankomt, geven de lan taarnpalen over een lengte van achthonderd meter op volle kracht licht. Is de fietser voor bij, dan worden de lampen weer gedimd. Met de nieuwe verlichtings methode hoopt Haarlemmer meer energie te besparen. Daarnaast raken de flora en fauna naast het pad niet uit het biologische ritme. 'Boete Schiphol als douceurtje omwonenden' schiphol p1eter van hove De vijf miljoen gulden die Schiphol moet betalen, omdat te veel geluidshinder is gepro duceerd, moet ten goede ko men aan de omwonenden van de luchthaven. Er zou een fonds kunnen worden inge steld, waaruit projecten voor de bevolking rond de luchthaven worden gefinancierd. De Commissie Geluidhinder Schiphol doet dit advies aan minister Netelenbos van Ver keer en Waterstaat. Volgens commissievoorzitter M. Wilde- kamp hebben de omwonenden recht op een financiële tege moetkoming vanwege de over last die zij hebben ondervon den van vliegtuiglawaai. Het ministerie heeft onlangs bij me tingen herhaaldelijk vastgesteld dat de geluidbelasting door vliegtuigen niet binnen de wet telijke geluidszones viel en leg de de boete op. Normaal gesproken zou een dergelijke boete in de staatskas verdwijnen. Wildekamp meent echter dat het geld rechtstreeks ten gunste van de omwonen den moet komen. „Zij hebben er immers last van gehad dat de luchthaven er niet in is ge slaagd om de belasting door vliegtuigen binnen de geluids zones te houden", schrijft de commissie in haar advies. den haag anp De kans dat scholieren straks goedkoop fruit op school kunnen krijgen, is groter ge worden. Minister Borst van volksgezond heid voelt veel voor de motie van CDA- Tweede-Kamerlid Atsma om subsidie te verstrekken voor schoolfruit. „Schoolmelk achten wij niet noodzake lijk voor de volksgezondheid, maar school fruit wel", zei zij gisteren bij de behande ling van de VYVS-begroting in de Tweede Kamer. Atsma probeerde eerder voet aan de grond te krijgen bij minister Brinkhorst van landbouw, net als Borst overigens, maar die ziet niets in overheidssteun hier voor. Hij noemt dat een ouderwetse aan bodstimulering door de overheid. De be windsman bracht eerder al de bijdrage voor schoolmelk omlaag. Atsma stelt dat als de Nederlandse over heid meedoet, er geput kan worden uit Eu ropese subsidie. De EU heeft tientallen mil joenen guldens beschikbaar voor de pro motie van tuinbouwproducten. Maar Brinkhorst wil die subsidie niet voor schoolfruit gebruiken. Atsma maakt zich sterk voor schoolfruit, omdat het goed is De gróótste selectie kantoormeubelen 2000 m2 SHOWROOM! v<ï'-ieDa Kmtoormeubelen HET WOORD IS AAN Andy Warhol Mettertijd verandert alles, zeggen ze, maar je moet het zelf wel doen. 679° «vu» 9v12° 30% 60% 70% 30% 20% 10% DAGELIJKS 12.00 - 14.00 1 7.00 - 23.00 UUR DINSDAG GESLOTEN. Stationsweg 22, Leiden tel. 071 - 5123709 PAUL DE LEEUW Kerstkransje 3 december 20.15 uur Leidse Schouwburg Tel.: 071-5131943/4 Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. voor de gezondheid en omdat het de over schotten aan fruit in Europa kan verminde ren. Borst wees er gisteren op dat inmiddels is gebleken dat de groente- en fruitsector ook wil meebetalen, net als de ouders. Er is ai een proef gedaan met het schoolfruit. Die is gestopt toen bleek dat de scholieren de prijzen van het fruit nog te hoog vonden. Uit cijfers van het Voedingscentrum in Den Haag blijkt dat kinderen gemiddeld 75 gram fruit per dag eten. Dat is veel minder dan de aanbevolen hoeveelheid van 100 tot 200 gram. Voorletters: m/v Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch 99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl 712141 400114

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1