Rijnwoude koppelt rioolrecht aan waterverbruik •istributiecentra PTT Alphen naar Samsomgebouw Flikflakken en pingpongen in De Tweesprong Rijn Veenstreek Ter Aar is blij met nieuwe burgemeester 'olitiek verdeeld over itbreiding Bogerman Leiden gaat huisvuil ophalen in Alkemade Minder bazen bij buitendienst Ombudscommissie Alphen behandelt klachten Rijnwoude IDAG 1 DECEMBER 2000 jf gewonden bij ongeval Benthuizen I-huizen Vijf mensen zijn vanmorgen bij een ernstig ongeval lenthuizen gewond geraakt. Een 62-jarige automobiliste uit ^erswoude-Dorp kwam in een bocht op de Hoogeveenseweg de verkeerde weghelft terecht. Zij botste tegen een bestelbus, tegen een boom knalde. De automobiliste en de vier inzit- den van de bestelbus, een 47-jarige Waddinxvener, twee nnen uit Benthuizen van 41 en 31 jaar en een 45-jarige Lei dorper, raakten gewond. Een van de mannen uit de bestel- moest met spoed naar het LUMC. Na het ongeval was de vincialeweg bij de Omleidingsweg en de Nieuwe Hoefweg elijk afgesloten. Waterschappen verhogen tarieven erdorp/waddinxveenDe verenigde vergadering van de wa- ichap De Oude Rijnstromen is deze week akkoord gegaan de voorgestelde verhoging van de tarieven in 2001Bewo- I s van het gebied van de Oude Rijnstromen (tussen Nieuw- >p, Alkemade, de kust en Leidschendam) zijn gemiddeld bij vijf procent duurder uit. De verzamelde hoofdingelanden mden van harte in met de lastenverhoging, die volgens alge- en secretaris De Blaeij nauwelijks hoger is dan de inflatie, becijfert hij, inclusief de 1,5 procent hogere BTW-heffing, 4,3 procent. Het aangrenzende waterschap Wilck Wieric- dat zetelt in Waddinxveen, beperkte de lastenverhoging tot procent. Ook daar had de verenigde vergadering maar wei- tijd nodig om in te stemmen met de prijsverhoging. oopscholing voor Alphense jeugd hen aan den run» De Alphense atletiekvereniging AAV '36 g 'Bijna driekwart huishoudens goedkoper uit' De gemeente Rijnwoude koppelt met ingang van 2001 of 2002 de hoogte van het rioolrecht aan het waterverbruik. Hoe meer water een huishouden verbruikt, hoe hoger de aanslag voor het rioolrecht. De politiek ging gisteravond akkoord met een onderzoek naar de kosten en de be reidheid van waterleidingbedrijven om hieraan mee te werken. per jaar minder dan 50 kubieke meter water verbruikt, betaalt 123 gulden aan rioolrechten. Een huishouden of bedrijf dat boven de 400 kubieke meter zit, betaalt bijna 1200 gulden. runwoude marieta kroft Tot nu toe bepaalt de gemeente de hoogte van het rioolrecht 'klassegewijs' aan de hand van het waterverbruik. Iemand die Het principe 'de vervuiler be taalt' gaat in dit systeem niet helemaal op. Een huishouden dat bijvoorbeeld 51 kuub water verbruikt, komt in een hogere klasse terecht en betaalt veel ten opzichte van iemand die net onder de 50 kuub zit. CDA-raadslid Hollander gaf de commissieleden een uitge breid college over de voor- en nadelen van het klassensysteem ten opzichte van koppeling aan het waterverbruik. Hoewel het CDA intern nog hevig verdeeld is wist Hollander de andere partijen ervan te overtuigen, dat de koppeling aan het water verbruik per kuub het beste is. Volgens zijn berekening is 72 procent van de huishoudens dan goedkoper uit. Bovendien worden ze beter gestimuleerd om water te besparen. Burgemeester Boelen onder zoekt de komende tijd hoeveel het kost als de twee in Rijnwou de actieve waterleidingbedrij ven, WZHO en DZH, het riool recht met de waterafrekening Commissie kiest unaniem voor Epskamp ndingswerk' verrichten bij andere sportverenigingen. Jeugd- en van andere takken van sport kunnen in januari loopscho- l krijgen van trainer Arnold Hoornweg. De training op dins- ;avond van 18 tot 19 uur staat open voor jongens en meisjes 8 tot en met 11 en van 12 tot en met 15 jaar. Wie wil mee- n aan het project 'loopscholing voor de jeugd' kan zich mel- bij secretaris Komen van AAV (0172-420832). iformatie over fundering Hoogmade ogmade Inwoners van Hoogmade krijgen donderdag 7 de- nber informatie over het werk aan de fundering van een aan- straten in het dorp. Ook de plaatselijke Klankbordgroep is lkom bij de gemeentelijke voorlichtingsavond, die om acht r begint in gebouw De Stal. De vervanging van de fundering riolering aan de De Bruijnlaan en het Pieter van Hemeren- intsoen begint in januari. duidelijk dat hij extra ruimte bij zijn winkel nodig heeft voor op slag. ,,Het is vijf voor twaalf voor de middenstand in het dorp. Voor 1 januari sluiten er weer twee winkels. Als ik geen kans krijg om uit te breiden, denk ik er ook over om het bijl tje erbij neer te gooien." Wethouder Uljee merkte op dat B en W met dezelfde wor steling hebben gezeten voordat ze met het voorstel kwamen. ,,Wij hebben de zaak absoluut niet koeltjes afgedaan met me neer Bogerman." De reden voor B en W om het verzoek van Bogerman niet in te willi gen is dat de bebouwing een te grote inbreuk op de omgeving zou maken. De raad neemt op 14 decem ber een besluit over de uitbrei ding. ■rswoude-dorp is nog onzeker of het schil- Kbedrijf Bogerman in Ha- iwoude-Dorp toestemming tt om uit te breiden. De po fte reageerde tijdens een nmissievergadering verdeeld het voorstel van burgemees- ien wethouders om uitbrei- g af te wijzen. De WD en de JA schaarden zich achter het gevoorstel. Het CDA was eeld. D66 en de SGP/RPF id dat Bogerman wel de kans et krijgen uit te breiden, luist in een dorp waar de öilhandel verdwijnt, moet je ir als gemeente iets aan |n", zei SGP/RPF-burgerlid ji der Hoek. „Niet meewer- aan het verzoek van Boger- is beneden peil." logerman maakte nog eens ter aar tim brouwer de koning vervolg van voorpagina Ter Aar reageert verheugd op de benoeming van Arie Eps kamp tot nieuwe burgemeester. De drie wethouders Jonker, Hoogervorst en Van Doorn, die tevens de vertrouwenscommis sie vormden, vinden de Alk- maarse WD-wethouder de bes te kandidaat voor hun gemeen te. Hoogervorst noemt Eps kamp nu al een kanjer. De op positiepartijen Progressief Ak koord en De Echte Liberaal, die niet deelnamen aan de sollici tatiegesprekken, geven de hen onbekende Alkmaarder het voordeel van de twijfel. Volgens Hoogervorst bewijst de benoeming van Epskamp, dat Ter Aar in trek is bij kundige bestuurders. „Epskamp heeft zijn sporen verdiend in een stad met meer dan 100.000 in woners", zegt de WD-wethou der, „maar doet desondanks een gooi naar het burgemees terschap van Ter Aar met 9000 zielen. Als je naar zijn voorge schiedenis kijkt, moet je con cluderen dat hij zijn mannetje staat." Hoogervorst doelt niet alleen op de uitgebreide wethouders portefeuille van zijn partijge noot met ruimtelijke ordening, openbare werken, informatie voorziening en automatisering, monumentenzorg, wijkgericht samenwerken en centrumma nagement, maar ook op diens eerdere functies bij de Sociale Verzekeringsbank in Amster dam. Hoogervorst denkt ook dat de nieuwe burgemeester voor een goede sfeer op het ge meentehuis gaat zorgen. „Ik fe liciteer de medewerkers met zo'n kanjer. Dat hij lid van de WD is vind ik het minst be langrijk, maar het is mooi mee genomen." CDA-wethouder Jonker vindt het geen bezwaar dat de traditie van christen-democratische burgemeesters in Ter Aar verlo ren gaat. Willemien Vroeginde- weij, in 1997 na moeilijkheden met de gemeenteraad opge stapt, was daarvan de laatste vertegenwoordigster. „Voor ons is belangrijk dat Epskamp prak tiserend katholiek is", zegt Jon ker. „Maar los daarvan is hij de beste van de negen kandidaten die wij hebben gesproken. Commissaris van de koningin Franssen nam ons een pittig examen af om onze keuze te motiveren. Daarna volgde hij onze voordracht." Jonker beschouwt zich in middels als een geroutineerd lid van de vertrouwenscommis sie. Al in april trad hij met zijn collega-wethouders toe tot de commissie, die er in eerste in stantie niet in slaagde een ge schikte kandidaat te strikken. In oktober schreef Franssen een nieuwe en verkorte sollicitatie ronde uit. Jonker noemt dat een goede zet. „Die eerste ronde duurde zo lang, dat kandidaten in de tussentijd elders banen vonden. Uit de nieuwe ronde bleek dat korte procedures be ter werken. Dat merk ik bij mijn werk voor de Schoolbegelei dingsdienst ook. Als de sollici tatieprocedure langer had ge duurd, waren we Epskamp mis schien ook wel kwijtgeweest." De derde Ter Aarse wethou der Van Doorn is al net zo op getogen over Epskamp als haar collega's. Meer reserves hebben de oppositieleidsters Kraak (PAK) en Riedel (DEL). „Van mij krijgt hij het voordeel van de twijfel", zegt Kraak. „Ik heb slechte ervaringen met de com binatie WD en rooms-katho- liek, maar goede ervaringen met mensen uit Noord-Hol land." 'Echte Liberaal' Riedel, die landelijk nog lid is van de WD, kent haar partijgenoot niet. „Laat hem maar komen. Hij zal allicht vriendelijker met men sen omgaan dan zijn voorgan ger Lyklema. De slechte sfeer in Ter Aar is overigens ook de schuld van de gemeenteraad, die het allemaal heeft laten ge beuren. Als raadslid steek ik de hand in eigen boezem." hen aan den run twee distributiecentra van de Al- ense postkantoren verhuizen naar t oude Samsomgebouw aan de Prin- i Margrietlaan. De gemeente is met jenaar Prisma Holding overeengeko men dat PTT Post Vastgoed er ruimte kan huren. Ook bouwmarkt Karwei kan terecht aan de Margrietlaan. Het postkantoor blijft in de Julianastraat tot de verhuizing naar het Service Cen trum in het nieuwe stadhuis. Het grote pand naast de fabriek van De Baronie in het industriegebied komt over een tijdje leeg te staan, als Samsom verhuist naar een nieuw kan toor langs de spoorlijn in Kerk en Za- nen. De bemoeienis van de gemeente met de verhuisronde is noodzakelijk, omdat Alphen het postkantoor in de Julianastraat en het distributiecentrum daarachter wil slopen voor het nieuwe stadshart. Voor PTT Post Vastgoed is het een mooie gelegenheid om de twee distributiecentra (in het centrum en aan de Koperweg) samen te voe gen. clofarendsveen yneke de jonge iel mensen denken bij De veesprong aan een zwembad, gt Martijn Mastenbroek van sport- en recreatiecentrum Roelofarendsveen. Om die insen te laten zien dat je in Tweesprong meer spojten nt beoefenen dan baantjes ikken, houdt De Tweesprong ndag een open dag. Het is ïteen de opening van de ?uwe tennisbaan, de nieuwe mzaal en het tafeltenniscen- ïm van De Treffers. De nieuwe hallen waren ei-- nlijk in september al klaar, laar dan moet er hier nog it worden afgewerkt en daar een roostertje komen, en n ben je zo een paar maan- n verder", aldus Masten de pr-man van het lortcomplex aan de Lucas van tydenlaan. Nu werd het toch d voor een officiële opening. Achter de hal met drie tennis- inen is een nieuwe hal geko- en. In die hal zijn een vierde nnisbaan en een gymzaal ge- aakt. De tennisbaan was no- g vanwege de toenemende langstelling voor die tak van sport. De gymzaal komt in de plaats van die aan de Populie renstraat, die over enige tijd te gen de grond gaat. Naast de sporthal hebben de tafeltennis sers een onderkomen gebouwd, in een hal die aannemer Heem- bouw neerzette. In totaal kostte de hele operatie 2,5 miljoen gulden. De gemeente Alkemade nam die kosten voor haar reke ning en verhuurt de ruimtes aan Sportfondsen Alkemade. Op de nieuwe tennisbaan ge ven vier jeugdspelers zondag middag een demonstratie on der leiding van Maria van Erp, die onder de naam Time Off Tennis veel tennislessen geeft in De Tweesprong. Op de drie andere tennisbanen kan ieder een die dat wil een balletje slaan. De nieuwe gymzaal is zon dagmiddag het domein van gymnastiekvereniging Excelsi or. Van 13.15 tot 14 uur is er een open les voor kinderen van 3 tot en met 6 jaar. De oudere jeugd (7 tot en met 12 jaar) kan van 14.15 tot 15 uur uitvinden of turnen wat voor hen is. Sonja Koot verzorgt de lessen. Na de turnkunsten is het in de gym zaal tijd voor de Taekwondo- Leden van gymnastiekvereniging Excelsior doen een evenwichtsoefening in de nieuwe gymzaal van De Tweesprong. foto henk bouwman school van Marcel van de Poel. spelers latep zien wat ze kun- den daar spelen, zo 'gelikt' is de veel flikflakken en salto's." „Dat is hartstikke leuk om te nen. Spelers van dat kaliber zijn zaal. De open middag wordt af zien, dat wordt spectaculair", de komende tijd vaker te be- gesloten in de grote sporthal. De open middag duurt van 13 voorspelt Mastenbroek. wonderen in Roelofarendsveen, Om 15.45 uur geven turnsters tot 16.30 uur. Wie wil meedoen In het clubgebouw van De want eredivisionist Lelystad van Excelsior een demonstratie, aan een proefles, moet sport- Treffers komen twee eredivisie- United wil zijn thuiswedstrij- „Dat wordt een spektakel, mot schoenen meenemen. meenemen. Enkele jaren gele den bood de WZHO aan dat het voor niets te doen. Toen Boelen bij DZH informeerde, kreeg hij te horen dat hij de eerste was die met zo'n vraag kwam. Als DZH erop in zou gaan, zou Rijnwoude de aanpassing van het computerprogramma moe ten betalen. De kosten zouden op zo'n 30.000 gulden per jaar komen. Boelen: „Toen dachten wij, laat maar even zitten. Maar ik ben benieuwd hoeveel het nu bij DZH kost en of het aanbod van de WZHO nog geldt." De gemeente wil bij de kop peling van het rioolrecht aan het waterverbruik een uitzon dering maken voor melkvee houders. Zij moeten een bedrag betalen dat afhankelijk is van de gezinssamenstelling. „Een koe drinkt zo'n honderd liter water per dag", weet Boelen. „Dat komt niet in het riool, maar in de mestput terecht. Een melkveehouder verbruikt dus meer water dan hij loost op het riool." Medewerkers buitendienst ongerust Ook voor Karwei komt de verhuizing gelegen, want de bouwmarkt barst uit aan de Eikenlaan uit zijn voegen. Al phen heeft geprobeerd om het Sams omgebouw te kopen van Prisma Hol ding, maar Prisma wilde alleen mee werken aan verhuur. alkemade janneke de jonge Leidse vuilnismannen gaan het huisvuil in Alkemade ophalen. Volgens het bestuur van de tuindersgemeente is dit de eni ge manier om ervoor te blijven zorgen dat de vuilcontainers op tijd leeg zijn. De Alkemadese vuilnismannen vrezen dat Leid se ophalers door de afstand minder klantgericht werken. De discussie over het afstoten van deze taak stamt al uit 1994. Hoewel samenvoeging in dat jaar niet doorging, koos Al kemade in 1998 wel voor aan sluiting bij de nieuwe Leidse manier van vuil ophalen, het zogenoemde MSTS-systeem. Daarbij tillen vuilniswagens de vuilniscontainers via een beu gel op en legen ze boven de wa gen. Van de gemeenten uit de Leidse regio die aan dat sys teem meedoen, heeft tot nu toe alleen Oegstgeest een toenade ringspoging gedaan. Per 1 janu ari draagt die gemeente ook de vuilophaaldienst over aan Lei den. Burgemeester en wethouders maken deze keus, omdat Al kemade het ophalen met twee medewerkers niet meer kan bolwerken is. Voor optimaal werken moet er eigenlijk drie personeelsleden met een groot rijbewijs zijn. Nu heeft één van de twee dat niet. Een extra me dewerker kost ongeveer 60.000 gulden per jaar, en dat hebben B en W er niet voor over. Op dit moment draaien me dewerkers uit andere buiten dienst-ploegen van de gemeen te beurtelings mee. „De huis vuilinzameling gaat per defini tie voor op andere diensten, vanwege de klantgevoeligheid en veiligheid", schrijven B en W. Dit betekent wel dat er bij de andere diensten werk blijft lig gen. Daaraan komt een eind als de gemeenteraad de komende maand akkoord gaat met het voorstel. Het overdragen van de dienst kan per 1 januari gebeu ren. Het gemeentebestuur ziet nog andere voordelen van de samenvoeging met Leiden. Het directe voordeel voor Alkemade is 3000 gulden. Daarnaast moet de gemeente Alkemade nu jaar lijks enkele tienduizenden gul dens uittrekken om reparaties aan de storingsgevoelige MSTS- wagens te betalen en een ver vangende wagen in te zetten. Straks betaalt Leiden het me rendeel van deze kosten. Een ander pluspunt is dat Alkemade op deze manier niets hoeft te doen aan de aangescherpte Ar- bo-voorschriften. Ten slotte vinden B en W dat ze zich met deze samenwerking van hun goede kant laten zien. Eerder besloten zij niet mee te doen aan de regionale milieu dienst. Door die beslissing kreeg Alkemade het etiket 'las tig neefje uit de regio'. B en W vinden de overdracht van de ophaaldienst niet bezwaarlijk, omdat dat geen beleidstaak is. De Alkemadese vuilnisman nen blijven in dienst van de ge meente. Zij vullen straks twee vacatures op bij andere afdelin gen van de buitendienst. Dit komt voor beide partijen goed uit, want het personeel van Al kemade wilde pertinent niet voor Leiden gaan werken. Behalve de vuilophaaldienst veranderen er de komende tijd nog een aantal zaken in de Alkemadese buitendienst. Burgemeester en wethou ders willen een andere taak verdeling om efficiënter te kunnen werken. Het belangrijkste punt van kritiek dat het gemeentebe stuur op de buitendienst heeft, is dat er teveel bazen zijn. Daardoor hebben te weinig mensen eigen verant woordelijkheden. Als de po litieke partijen het daarmee eens zijn, is er straks één chef buitendienst in plaats van twee opzichters voor de algemene buitendienst en de plantsoenen. Er vallen geen gedwongen ontslagen: er verandert pas iets als een van de medewerkers ver trekt. Door vermindering van het aantal leidinggevenden blijft er geld over voor extra uitvoerend personeel. Dat gaat zich onder meer bezig houden met de afhandeling van klachten. Medewerkers van de bui tendienst zijn bang dat de reorganisatie uiteindelijk leidt tot het afstoten van nog meer taken, maar burge meester en wethouders wij zen dat van de hand. Eerder besteedde Alkemade het on derhoud van de lantaarnpa len en het leegzuigen van riolen uit. De gemeentelijke ombudscom missie van Alphen aan den Rijn handelt met ingang van 1 janu ari klachten over ambtenaren of bestuursleden van buurge meente Rijnwoude af. De Rijn- woudse raadsfracties gingen tij dens een com- missievergade- - ring akkoord met het voor stel van burge meester en wethouders. Per 1 januari 2002 is het ver plicht dat ge meenten een klacht laten on derzoeken door een onafhanke lijke instantie. Het gaat om klachten die blijven bestaan na een intern onderzoek. De klager kan dan in hoger beroep bij de ombudscommissie van Alphen. Voor het alternatief, inscha keling van de nationale om budscommissie, voelen B en W weinig. De nationale ombuds man is duurder. Deze vraagt bijvoorbeeld voor een volledige afhandeling van een klacht 5894 gulden. De Alphense com missie vraagt 4574 gulden. Bo vendien houdt de Alphense commissie een gesprek met de klager en is de club bekend met de Rijnstreek. De nationale om- budscommis- sie doet al leen onder zoek op basis van stukken. Rijnwoude had tot nu toe zelf een commissie. Deze moest in de afgelopen acht jaar één keer optreden. Gemiddeld heeft een gemeente met een verge lijkbare grootte als Rijnwoude vijf klachten per jaar en worden zes klachten doorverwezen of niet-ontvankelijk verklaard. Rijnwoude trekt voor volgend jaar 16.000 gulden uit voor af handeling van klachten door de Alphense ombudscommissie. Nationale ombudsman is duurder

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19