Een Leidse zoon aan het Weense hof Leiden dialect Leiden Regio Eis van bijdrage valt slecht bij winkeliers Zorgen om grotestedenbeleid Kwaad water SüttenMeuzd WAG 1 DECEMBER 2000 Oostenrijkse ambassadeur onthult gedenksteen Gerard van Swieten whjKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt jiaar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. 71 Fax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl ?dt *1 iili D. saIVAGWEG De Leidse postzegelvereniging De Postzegelvrienden 's ftudt maandag haar maandelijkse clubavond. Vanaf 19.30 uur l de kavels, die later op de avond geveild worden, te bezichti- m. Belangstellende niet-leden zijn natuurlijk ook welkom. Voor raformatie: A. Vermond, telefoon 5765828. ba erlOFESSORENWUK Onder leiding van een ervaren docent kunnen ntjdag 15 december van 10.00 tot 11.30 uur de mooiste kerststuk- fc worden gemaakt in buurthuis Cornelis Joppensz. Exclusief ma- hiaal bedragen de kosten 10 gulden. Materiaal kan bij de docent !S brden gekocht. Het buurthuis staat aan de Oppenheimstraat 6a. vofcor informatie bellen naar 5132462. De ekjERENWUK In buurthuis Op Eigen Wieken is zondag voor vol- rd issenen de gelegenheid om te klaverjassen. De kosten bedragen in ie gulden per persoon. Maandag kunnen 50-plussers in het d. ïurthuis terecht voor een spelletje bingo. Er worden vijf ronden n speeld en elke ronde kost één gulden. Ook de toegang bedraagt iel n gulden. De zaal in het buurthuis aan het Valkenpad 5 gaat bei- et 1 dagen om 13.30 uur open, om 14.00 uur wordt begonnen. :hi[ ilgJLWUK Het schoolplein van de Zijlwijkschool is vrijdag 8 decem- w*r omgetoverd in een Dickensmarkt. Jong en oud zijn van 16.30 e |t 19.00 uur welkom in de diverse kerststands. Voor kinderen van- lejvier jaar zijn er knutselstands, waar ze voor een klein bedrag i."»rstkaarten, kerststukjes of andere kerstversieringen kunnen ma- inïn. Ook treden er diverse schoolartiesten op. De Zijlwijkschool is 'olj vinden aan het Schaduwpad in de Merenwijk. ot ie.lERENWUK Wandelsportvereniging L.E.O. (Leiden en omstreken) organiseert vanuit buurthuis Op Eigen Wieken morgen de eerste iejcht van de uit vijf tochten bestaande Winterserie. Er kan gestart iprden tussen 9.00 en 10.00 uur vanuit het buurthuis aan het Val- jrtnpad. De afstand van de tocht is 15 km. nio. Jn a 'Je ze ior de sfeervolle Leidse binnenstad kan woensdag 6 december avondwandeling onder leiding van een gids worden gemaakt, tze snerttocht begint om half zeven bij restaurant Nieuw Miner- aan de Boommarkt met erwtensoep. De wandeling eindigt om [igeveer half negen bij de open haard in het Koetshuis bij de Jircht met warme chocolademelk. De kosten bedragen 35 gulden, clusief erwtensoep en chocolademelk. Inlichtingen bij de VW inkel, Stationsweg 2D, 0900-22.22.333 (99 cent per minuut). ï^(e maandelijkse wandeling van het wandelcafé Leiden van het NI- )N gaat zondag 12 december van Bodegraven naar Gouda over jken en door de Reeuwijkse Plassen (ongeveer 21 km). Er wordt cn n 9.30 uur verzameld bij het station Leiden Centraal. Vandaar Mordt de trein naar Bodegraven genomen. Lunch, regenkleding en "tyippenkaart moeten zelf meegenomen worden, zoals ook ge- 1 rgd moet worden voor stevige schoenen. Informatie: Aat Smits, w lefoon 5227079. e FNV verzorgt de komende maanden een aantal voorlichtings avonden over het nieuwe belastingstelsel. Maandag 11 december onze regio aan de beurt. In Holiday Inn aan de Haagse Schouw- eg 10 begint om 19.30 uur de voorlichtingsbijeenkomst over de leuwe belastingwet. Voor FNV-leden is de toegang gratis. ONNO HAVERMANS Zijn kop prijkt prominent tus sen die van ridders en raadshe ren onder het grote standbeeld van keizerin Maria Theresia op de Hofburg in Wenen. Gerard van Swieten geniet eer en faam als grondlegger van de moder ne Oostenrijkse gezondheids zorg. Maar Leiden lijkt hem te zijn vergeten. Vandaag brengt ambassadeur Josef Magerl de herinnering terug met de ont hulling van een gedenksteen in de Latijnse school. Gerard van Swieten werd driehonderd jaar geleden gebo ren. De exacte datum staat niet vast, maar het moet op of net voor 7 mei 1700 zijn, want op die dag werd hij gedoopt. En daarmee treuzelden de katho lieken in die tijd meestal niet, uit vrees dat een kind zou ster ven voordat het aan God was toevertrouwd. Kraam- en ge zondheidszorg waren immers nog van twijfelachtig allooi. Van Swieten - zoon van een notaris aan de Breestraat, maar al wees op zijn 12de - beschikt over een goed stel hersens. Op zijn zestiende vertrekt hij naar Leuven om filosofie te gaan stu deren. Twee jaar later keert hij terug naar Leiden, waar hij zich in een mum van tijd ontpopt tot een van de beste leerlingen van Herman Boerhaave, de hoogleraar geneeskunde die wereldwijd naam heeft ge maakt. Het ligt voor de hand dat Van Swieten zijn leermeester te zij ner tijd zal opvolgen, maar die vlieger gaat niet op. Een katho liek kan aan de protestantse universiteit te Leiden - gesticht door de prins van Oranje om de itfti.nifc Voorzitter Weiland van de Stichting Oostenrijkse Studiën bekijkt de zwartgranieten gedenksteen, waarop in gouden letters eer wordt gebracht aan Gerard van Swieten (1700-1772), grondvester van de eerste Weense medische school en organisator van het Oostenrijkse gzondheidswezen. FOTO MARK LAMERS paapse Spanjaarden te pesten - geen hoogleraar worden. Wel mag hij colleges geven, als pri vaat-docent. En hij beschrijft, na diens dood in 1738, Boer- haaves theorieën en ideeën in vijf kloeke naslagwerken. Ook komt hij met een eigen leer- men - ze had eerst Boerhaave boek over therapie. gevraagd, maar die weigerde en Roem vergaart Van Swieten droeg Van Swieten voor. In echter pas nadat hij lijfarts is 1745 gaat hij. Negen jaar later geworden aan het Habsburgse verheft ze hem in de adelstand hof. Maria Theresia zelf haalt en nadat hij haar in 1767 van de hem over naar Wenen te ko- pokken heeft genezen volgen zijn benoeming tot keizerlijk raadsheer, het Komturkruis en de St. Stephansorde. Van Swie ten sterft in 1772 als een geres pecteerde geleerde. De Leidse geneesheer had in Wenen niet alleen de leiding over de medische faculteit en daarmee in feite over de ge zondheidszorg in het hele Habsburgse rijk, ook was hij prefect van de Hofbibliotheek, voorzitter van de studiecom missie en oppercensor, waar mee hij grote invloed had op het Oostenrijkse onderwijs. Toch vond hij nog tijd om een paar uur per dag te besteden aan de armenzorg, iets wat hem in Leiden ook al na aan het hart stond. Geen wonder dat de Oosten rijkse artsenvereniging zich naar hem heeft vernoemd. Het is ook dit Van Swieten Gesell- schaft dat het initiatief heeft ge nomen voor de Leidse gedenk steen. De vereniging riep de hulp in van de Stichting Oos tenrijkse Studiën, die telkens andere Oostenrijkse hooglera ren naar Leiden haalt voor de leerstoel Middeneuropese Stu diën. Een van die uitwisselings hoogleraren stelde vorig jaar tot zijn verbazing vast dat Leiden helemaal niets doet met deze 'zoon', die in Oostenrijk nog steeds wordt vereerd. Het bleek nog niet eenvoudig om een geschikte plaats te vin den voor de Van Swietenge- denksteen. SOS-voorzitter H. Weiland ving bot bij het Boer- haavemuseum en bij de Leidse universiteit. „Het museum neemt geen gedenkplaten op en de universiteit eert alleen hoogleraren. Maar Van Swieten was hier slechts student." Uit eindelijk vond Weiland een plekje in de hal van de Latijnse school aan de Schoolstraat. „Ik heb de Oostenrijkers verteld dat hier een plaquette aan de gevel hangt van Rembrandt, nog zo'n Leidenaar die elders beroemd is geworden." LEIDEN ROBBERT MINKHORST Dat winkeliers van De Luifel- baan moeten meebetalen aan het opknappen van hun win kelcentrum, is ze rauw op hun dak gevallen. Dat meldt S. Scheffer, die namens de onder nemers gesprekspartner is voor de gemeente. Het heeft Leiden grote in spanningen gekost om de reno vatie van het winkelcentrum in Zuid-West gefinancierd te krij gen. Dat is eigenlijk al die jaren dat werd onderhandeld over een verbouwing het grootste struikelblok geweest, zei pro jectleider H. van der Wiel dins dagavond nog in de Antonius- kerk. Daar werden de laatste voorstellen van projectontwik kelaar Bouwfonds aan omwo nenden voorgelegd. Dat nieuwste voorstel (met meer woningen, winkels en parkeerplaatsen) is ook nog eens duurder geworden. Bouw fonds, de gemeente en Ahold investeren 85 miljoen gulden in het project. De verbouwing kan op zijn vroegst in 2002 begin nen. „Het is een bijzonder duur plan geworden", maakte Van der Wiel duidelijk. „Onder de streep stond een getal in rode cijfers. Er moest geld bij." Bur gemeester en wethouders zijn bereid om het meeste bij te leg gen: 2,7 miljoen gulden. Voor het restant van 500.000 gulden rekent Leiden op de winkeliers vereniging. Maar dat is wat al te voorba rig gesteld, vindt Scheffer. De bijdrage is bedoeld om een nieuwe luifel vanaf de Roose- veltstraat naar het Bevrijdings plein te kunnen bouwen. Alleen is niet iedere winkelier het eens met die extra bijdrage. Daarbij komt dat er 'nog over moet worden onderhandeld', zegt Scheffer. Als het aan hem ligt staat de hoogte van de bijdrage dus ook helemaal niet vast. Wel beseft hij, en dat moeten de winkeliers daarom ook, dat verzet zinloos is. Weigeren de winkeliers, dan strandt het pro ject voor de zoveelste keer. En daar is niemand bij gebaat - en zeker de ondernemers niet, al dus Scheffer. IDEN ROBBERT MINKHORST n Wethouder Pechtold vreest dat het Rijk straks •en of weinig heil meer ziet in het grotesteden- ïleid. Dat zou betekenen dat de gemeente mil- enen guldens aan subsidie misloopt voor oodnodige projecten. „Als ik de Tweede Kamer •luister, zitten de partijen ontzettend om resul- ten te roepen. Maar het is irreëel om nu al con- "eet om meetbare resultaten te vragen. We be- innen net." Uit die uiterst kritische houding van Kamerle ien leidt Pechtold af dat zij hardop twijfelen aan yet nut van een uitgebreid subsidieprogramma nor de grotere steden. Ten onrechte, meent hij, fant het is wel degelijk zinvol. ,De Tweede Kamer gaat straks wel bepalen of it überhaupt nog doorgaat, en met welke ste en. Waar ik bang voor ben is dat de Kamer zegt: et was leuk, maar die minister (Van Boxtel - •d.) hebben we daar niet meer voor nodig. Ik nd het echt een gemis als het straks weer weg- akt." Het programma voor de grote steden be- :ikt volgens hem wel degelijk waar het met na me voor is bedoeld: het ontstaan van beter leef bare en veiligere steden. In Pechtolds commissie werd eerder deze week gesproken over het Leidse meerjarenprogramma. Dat het inmiddels in Leiden goed gaat, bleek overduidelijk. De politieke partijen hadden nau welijks aanmerkingen op de plannen. Het was nota bene de wethouder zelf die kanttekeningen plaatste. Hij meldde dat het grotestedenbeleid bijna volledig is opgenomen in de rest van het beleid van de gemeente. En dat betekent dat Lei den ook afhankelijker is geworden van de subsi dies die het daarvoor van het Rijk krijgt. „Het grotestedenbeleid is niet de slagroom op de taart die je er ook zomaar weer vanaf kunt scheppen", meent Pechtold. „Een van de punten waar ik me zorgen over maak, is hoe we vanuit alle steden aantonen dat dit niet iets is wat er even bij is gekomen." „Van de Tweede Kamer moeten we dingen gaan zeggen die we niet waar kunnen maken. Gun ons de tijd, zeg ik dan. En we moeten met z'n allen laten zien dat dit heel belangrijk voor ons is." Leidsch Dagblad Blijft het rijm voor u een groot geheim? Vroom Dreesmann Leiden De rijmredacteuren van het Leidsch Dagblad maken gratis uw gedicht. donderdag 30 november van 17.00-21.00 uur zaterdag 2 december van 11.00-17.00 uur Per bezoeker één rijm Vijfentwintig jaar geleden kochten wij ons huis op de Rijnsburgerweg. Het was toen zo'n 70 jaar oud en die ouderdom had zijn sporen nagelaten. Scheurtjes in de muren, een sterk verouderd toi let, een trap die zwaar aan herstel toe was. Ik be zit twee linkerhanden, dus van mij kon het huis geen goede verzorging verwachten. Mijn buur vrouw had een hulp die getrouwd was met de broer van een stratenmaker en die kon alles. Be hangen, scheurtjes dichten, boekenkasten ma ken, een tweede badkamer aanleggen. En zo kwam Pim in huis. Drie avonden per week. Een paar jaar lang. Een echte Leienaar. Volgens Pim waren alle muren onk. Hij had er last van bij het behangen. Dan had hij een vel keurig recht af gesneden en dan hing het nog niet goed. Want onke muren zijn oneffen. Aan de ene kant is de muur van boven naar bene den 3 m.79, aan het andere ein de 3.81. Ik heb nooit kunnen achterhalen wat de herkomst van het woord onk is, maar een week geleden kreeg ik een lan ge brief van Wim Kooreman, vol met Leidse woorden en uit drukkingen. Daarin noemde hij ook onkant. Als de ene borst van een vrouw groter is dan de andere, of ze hangen ongelijk, dan zijn die borsten onkant. Het zou kunnen zijn dat onk een verkorte vorm is van on kant. Van Dale vermeldt dat onkant 'gewestelijk' is en geeft twee betekenissen. Als een koe onkant is dan geeft ze niet met elke tepel melk. En als een paard onkant is, dan hinkt hij. Onkant is samengesteld uit on 'niet' en kant 'in orde', dat we nog kennen in kant en klaar 'helemaal gereed'. Het betekent dus letterlijk 'niet helemaal in orde'. U merkt dat ik bezig ben om over dingen te schrijven, waar een klein gebrekje aan is. Hier volgt nog zo'n voorbeeldje van iets onvolmaakts. Mevrouw Siera-Lunenburg is geen geboren Leidse. Ze komt uit Den Haag, maar woont al wel vanaf haar elfde in Leiden. „Het eerste wat me opviel toen ik hier naar toe kwam was de grote armoede vergeleken met Den Haag. Dat was in 1939. We woonden op de Morsweg. Die was toen nogal netjes. Daarachter lag een volksbuurt die de hakbijlenbuurt werd genoemd. Dat kwam omdat er ooit eens een dronken man met een hakbijl had lopen zwaaien. De armoede was er duidelijk zichtbaar. Er liepen veel kinderen rond met een kaal hoofd. Vanwege zweren en onge dierte werd het door een geneeskundige kaalge schoren. Dat kale hoofd heette in het nette: een zeer hoofd. Maar in de volksmond was het ge woon een kanekop." Een kaan of kaantje is eigenlijk het vliezig over blijfsel van een stukje uitgebakken vet. Dat ziet er een beetje ruw en ongevormd uit. En allerlei za ken die ook ruwig, vormeloos zijn worden daar om ook kaan genoemd. Beslag waar wat schim mel op zit. Opgedroogd slijm in de ooghoeken. Op zo'n kanekop is het ook niet helemaal effen, want de restanten van het 'hoofdzeer' zijn nog duidelijk waarneembaar. Het Woordenboek der Neder- landsche Taal wordt, zoals u I weet, in Leiden gemaakt. De meeste redacteuren van dat Woordenboek wonen of woon- I den in Leiden. Ze hoorden en horen natuurlijk flink wat Leids om zich heen, en noteerden dat dan op een fiche. Vaak werd zo'n I-eids woord dan in het H Woordenboek opgenomen. Dat is ook gebeurd met kanekop. Letterlijk staat er 'te Leiden: kletskop, zeer hoofd; ook (als scheldwoord) voor iemand met een zeer hoofd'. Piet Vos, van de Hogewoerd, ging als jongetje vaak vissen. In de grachten natuurlijk. En hij heeft menig visje mogen ver schalken. Maar soms was het water van de grachten geel van kleur. Dat was het zogenaamde kwaad water. Dan hadden de fabrieken weer eens wat geloosd. Meestal gebeurde dat 's zo mers. Je zag de vissen naar de oppervlakte ko men om lucht te happen. Van George Gussenhoven kreeg ik de volgende Leidse dialoog. Twee jongens lopen aan een gracht. Jan begint: 'Hé, juh, eisser dref tat?' Kees: 'Welnee, juh, eisser sinkt.' Jan: 'En 'n eissere schuit tan?' Kees: 'Daar sit toch luch in.' Jan: 'Luuuuch?' Wilt u dat even voor me vertalen. HANS HEESTERMANS Reacties en tips voor deze rubriek kunt u stu ren naar de redactie van deze krant, postbus 54, 2300 AB Leiden, onder vermelding van de rubrieksnaam 'Leids dialect'. E-mailen naar de auteur kan ook: heestermans@inl.nl Leidsch DagbladAltCHIEYlijV ANNO 1900 1 December GEMENGD NIEUWS - De Koninklijke chauffeur. - Koning Leopold schijnt het met zijn automobiel-hartstocht werkelijk wat al te bont te maken. Na zijn debuut in Parijs, waarbij hij een equipage aan gruzele menten reed, vertoont hij nu bijna dagelijks zijnmeesterschap aan de Brusselsche bevolking. Doch deze js daar slechts gedeeltelijk van ge diend. Ten minste, in de Brusselsche pers wordt algemeen besproken, dat de Koning, wanneer hij in zijn tuf-tuf uitrijdt: 1* aan zijn automo biel de voorgeschreven nummerplaat mist; 2* wegen berijdt, die voor automobielen verboden zijn; 3* sneller rijdt dan de reglementen op het voerwezen het toelaten-, 4* dat de politieagenten een oogje dicht doen en hun procesverbaalboekje thuis schijnen te hebben gelaten, wanneer zij in den verordening-overtreder hun Koning herkennen. POLITIE-Van het Van-der-Werf-standbeeld is verdwenen het wapen bord van Delfland. Dengeen, die dit bord in zijn bézit heeft, wordt in zijn eigen belang aangeraden te zorgen, dat het teruggebracht wordt, daar anders een onderzoek en vervolging wegens diefstal zal worden ingesteld. ANNO 1975 LEIDEN - De demonstratie tegen de jeugdwerkloosheid, die zater dag in de Leidse binnenstad werd gehouden, heeft slechts een vrij klein aantal jongeren op de been gebracht. Na zich op het Stadhuis plein verzameld te hebben, trok een groep van spandoeken voorzie ne demonstranten naar het Volkshuis, waar een manifestatie werd gehouden. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD Maandag 1 december LEIDEN - Het college van B. en W. zal de gemeenteraad voorstellen de sinds begin van het vorig jaar geschorste directeur van de Groenoordhal, eervol te ontslaan en hem 'een maandelijks opzegbare uitkering' toe te kennen. B. en W. willen voortzetting van het wacht geld binden aan de voorwaarde dat Daey Ouwens bereid is 'een pas sende, hem in redelijkheid aan te bieden andere betrekking in ge meentedienst te aanvaarden'. WOUBRUGGE - Een brief plus een geluidsband worden vandaag ver stuurd naar de Woubrugse gemeenteraad. Als ingekomen stuk zullen band en brief dus op de agenda van de eerst komende gemeente raadsvergadering prijken. Met de geluidsband wil de afzender, T.A.Th. Spoelstra uit de Van Schellingerhoutstraat, de Woubrugse be stuurders laten kennismaken met zijn huiselijke situatie iedere veer tien dagen op zaterdagavond. Een situatie die blijkens zijn brief voor verbetering vatba.ar is. Spoelstra woont met echtgenote en drie jonge kinderen tegenover Jeugdland II, een houten bouwsel waarin om de andere zaterdag jeugdsociëteit Woobridge (kennelijk Engels voor Woubrugge) de deu ren openzet. Wat er in de soos-ruimte gebeurt is uit de bandopname die zaterdagavond in het huis van de familie Spoelstra is gemaakt, vrij gemakelijk af te leiden: men draait via een krachtige versterker mu ziek van de Hilversum 3- top 30, afgewisseld met pop-platen die in het verleden opmerkelijke verkoopsuccessen boekten. En dat aange kondigd door een disc-jockey die daarvoor van dezelfde versterker ge bruik maakt. LEIDEN - Met grote klem hebben zeven rectores en directeuren van scholen voor voortgezet onderwijs, gevestigd in het Houtkwartier, bij de gemeente aangedrongen op 'n aanmerkelijke uitbreiding van het daar gevestigde filiaal van de Leidse Openbare Bibliotheek. In een brief schrijven zij: 'Voor het raadplegen van naslagwerken, handboe ken en tijdschriften, in verband met werkstukken en scripties, is de ruimte te enen male te beperkt'. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 .AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15