Goeroe leert ademen voor vrede JPVI <w Geloof Samenleving 'Stiltecentrum hoort wél in Hogeschool Haarlem' Eens per jaar... VRIJDAG 1 DECEMBER 2000 VANDAAG 1 Vandaag 236 jaar geleden, op 1 december 1764, werd in Frankrijk de rooms-katholieke orde So- cietas Jesu, beter bekend als 'jezuïetenorde', ver boden. Een en ander was het gevolg van een sterk antiklerikale stemming onder republikeinen. Jezuïeten leven sinds de stichting van de orde in 1534 onder de gelofte overal heen te gaan waar de paus hen zendt. Ze staan be kend als missionarissen die door hun wetenschappelijke werk, en onderwijsinstellingen grote invloed uitoefenen. Ze werden in de loop van de geschiedenis meerdere malen in verscheidene landen verboden. Voor rooms-katholieken is 1 december de heiligenfeestdag van Natalia van Nicodemië (4de eeuw): een vrouw die chris tenen hielp tijdens de Romeinse vervolgingen. Loutfi Lahham nieuwe patriarch damas Loutfi Lahham is gisteren in Damas vlakbij Beiroet be noemd tot nieuwe Grieks-Katholieke patriarch. De Syrische aartsbisschop volgt de 94-jarige Maximos V Hakim op, die in oktober zijn functie om gezondheidsredenen neerlegde. Een sy node van aartsbisschoppen uit verschillende Arabische landen, Australië en Amerika heeft Lahham benoemd. De Grieks-Katho lieke Kerk heeft vestigingen in verschillende landen in het Na bije Oosten. De meeste aanhangers zijn te vinden in Syrië, Liba non, Jordanië en Israël. Bijeenkomst voor christelijke mannen noordwukerhout» In congrescentrum Leeuwenhorst aan de Langelaan in Noordwijkerhout praten mannen morgen met el kaar over 'De zin van het lijden'. De mannendagen zijn een oe cumenisch initiatief ontstaan in Zeeland, waar het fenomeen in EO-kringen ontstond als tegenhanger van koffie-ochtenden voor vrouwen en speciale vrouwendagen. Voormalig EO-cory- fee Henk Binnendijk en legerpredikant Dick Langhenkel zullen morgen het thema inleiden. Naast veel discussie wordt er in Leeuwenhorst ook veel gezongen, zo wordt in een persbericht gesteld. Mannen van alle gezindten zijn welkom: hervormd, ge reformeerd maar ook RK of Artikel 31, aldus de organisatie. Meedoen (09.30-15.00 uur) kost 35 gulden inclusief lunch. Info: 071-4021390 en -4029225). Perschef RK Kerk ontslagen utrecht De perschef van het Rooms-Katholiek Kerkgenoot schap in Nederland, drs. S. Tuk, is ontslagen. Dat heeft woord voerder P. van Zoest gisteren bekendgemaakt. Over de achter gronden worden geen mededelingen gedaan. De historica Tuk (30) werd half juli 1999 voor een half jaar aangesteld als hoofd van de afdeling pers en communicatie van het RKK-secretari- aat. Ze werd opvolger van J. Mourits, die hoofd communicatie werd van het CDA. Half januari dit jaar volgde Tuk haar voor ganger officieel op. Van Zoest (47) neemt de taken van Tuk voorlopig waar. Meer samenwerking IKV en ICCO den haag Het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) en de interker kelijke ontwikkelingsorganisatie ICCO gaan meer samenwer ken. Ze hopen door de krachtenbundeling hun invloed op de politiek te vergroten en beter in staat te zijn maatschappelijke debatten over vrede en ontwikkeling te stimuleren. Algemeen directeur dr. A. van der Sanden van ICCO en zakelijk directeur W. de Jonge van het IKV ondertekenden gisteren een samen werkingsovereenkomst. Voor gezamenlijke projecten is een be drag van 250.000 gulden ter beschikking, dat in de komende ja ren zal oplopen tot vijf ton. Oud-secretaris Pax Christi diaken haarlem Prof.dr. A. van Iersel, de vorig jaar afgetreden alge meen secretaris van de rooms-katholieke vredesbeweging Pax Christi, wordt diaken. Bisschop Punt van Haarlem wijdt hem zondag in de basiliek van Sint Bavo tot diaken samen met twee andere theologen N. Smit (50) en E. Fennis (30). De rooms-ka tholieke theoloog Van Iersel (46) is mede namens Pax Christi bijzonder hoogleraar geestelijke verzorging bij de krijgsmacht aan de Theologische Faculteit in Tilburg. Ook adviseert hij mi nister De Grave van Defensie op het gebied-van ethische vraag stukken. Van Iersel trad maart vorig jaar met onmiddellijke in gang af bij Pax Christi, omdat zijn functie meer werk met zich meebracht dan aanvankelijk gedacht. Daardoor kwam zijn an dere werk in de knel. Alle drie nieuwe diakens zijn gehuwd. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Grand Rapids (VS) Prov.Ref.Church (RCA),K. Veld man te Harskamp); te 's-Graven- hage, mw M.A.Sijbrandij-Verbist ten dienste van het verzorgingste huis Oostduin. Ds. Sijbrandij- Verbist heeft dit beroep aangeno- Toegelaten: tot de Evangeliebe diening en beroepbaar G. Boer uit Stolwijk. Aangenomen: als predikant voor de geestelijke verzorging bij de Kon. Landmacht, W. Boste Pier- shil. Een schijnbaar gewone bezigheid als ademhalen krijgt in de alternatieve sector een bijna sacrale betekenis. Be wust en diep ademen is niet alleen goed voor de gezond heid, het zou ook tot een meer spirituele levenshouding leiden. En van daaruit naar vrede op aarde. Ademthera- pie zou zelfs kanker en HIV genezen. Althans dat be weert de Indiase meditatieleraar Sri Sri Ravi Shankar. Hij was afgelopen week in Nederland om zijn Art of Living workshop te propageren. Ademhaling en meditatie als recept voor zowel innerlijke vrede als wereldvrede. amsterdam onno van t klooster .Ademen is zo verweven met ons leven en het leven hier op aarde in het algemeen, dat een theorie daarover uitstekend past bij allerlei holistische en religieuze bewegingen", zegt ademtherapeute Riet van Ga len. Zij leidt de Nederlandse Vereniging Voor Ademthera- peuten (NWA) waarbij zo'n 55 therapeuten zijn aangesloten. „Voor die mensen kan ik in staan", zegt ze. „Ze hebben vrijwel allemaal een opleiding achter de rug en veel ervaring. Ze vertelt erbij dat er ook mensen zijn in het alternatieve circuit die 'werken met adem' op een manier waar ze haar vraagtekens bij zet. Vooral als ze hoort dat de Indiase goeroe Sri Sri Ravi Shankar beweert dat kanker en HIV 'meestal' met zijn ademtechnieken te helen zijn. „Dat het goed is voor de gezondheid staat buiten kijf', zegt Van Galen. „Maar om te beweren dat je er dergelijke ziektes mee kunt genezen gaat mij te ver. Je moet vooral met beide benen op de grond blij ven." Een aantal gezondheidsvoor delen van ademtherapie is we tenschappelijk meetbaar, legt Van Galen uit. „Maar over de resultaten in verband met HIV en kanker is niets officieel be kend. Het lijkt mij dan beter om niet van de daken te schreeu wen dat je die ziekten met een methodiekje kunt genezen." Ravi Schankar is een verte genwoordiger van de spirituele tak binnen de groep 'ademwer- kers'. Riet van Galen vertelt dat er met hem velen zijn die ademhalingstechnieken aan wenden om in 'hogere sferen' te komen. Het hele gedachte goed omtrent 'bewust ademen' is afkomstig uit het oosten, dat bijvoorbeeld in yoga een lange traditie kent waarin ademhaling cruciaal is. Op de vleugels van de inte resse in oosterse religies en le venswijzen, alternatieve ge neeskunst en spiritualiteit vloog ademtherapie mee naar het Westen. De Duitse Ilse Midden- dorf is één van de Westerse ademtherapeuten van het eer ste uur. Riet van Galen volgde haar opleiding, die inmiddels ter ziele is. Alleen de arts Jan van Dikshoorn uit Amersfoort geeft in Nederland nog een jaargang 'ademtherapie'. „Neemt niet weg dat adem therapie toch vaste grond on der de voeten heeft gekregen, ook in de reguliere sector", gaat Van Galen verder. „Hier wordt ze toegepast op mensen met medische problemen, zoals hy perventilatie, astma, en hart en vaatziekten. Daarnaast zijn er de therapeuten die zich vooral richten op adem in com binatie met stemgebruik. Bij voorbeeld logopedisten en zang- en dansdocenten." Er is onderling tussen de ademtherapeuten veel overlap in methode en visie. Dat geldt echter vooral voor de 'spiritue- len' en de grote groep adem therapeuten die zich richt op psychische problemen. Goed ademen wordt door hen ge bruikt als hulpmiddel om rustig te worden, situaties meester te blijven en niet in paniek te ra ken. Van Galen: „Of om een emo tionele ontlading te bewerkstel ligen. Denk aan 'rebirthing', een ademhalingstechniek waar mee mensen hun geboorte zouden kunnen herleven. Vol gens de Vereniging Rebirthing Holland, is zo'n ontlading goed voor bewustwording, heling en levenslust." In een 'Art of Living' work shop, geïnspireerd op de visie en ademtechnieken van Ravi Shankar, komt het regelmatig voor dat iemand een emotione le uitbarsting krijgt, aldus actri ce en ademtherapeute in oplei ding Julika Marijn. Zij heeft be gin deze week aan de voeten van de meester mogen luisteren naar zijn wijze raad. Julika, bekend uit de soap 'Onderweg naar Morgen', een theaterproductie van Brigitte Kaandorp, en het kinderpro gramma 'Kinno en Julika' op 'Kindernet', is onder de indruk van wat 'anders ademhalen' en geleide meditatie allemaal kan bewerkstelligen. „Je ziet vrijwel iedereen die meedoet aan de Sri Sri Ravi Shankar was deze week in Nederland om zijn meditatie workshop 'Art of living' te geven. Hij nam zijn gehoor mee op een 25 durende reis 'naar binnen'. Geconcentreerd mediteren dient de wereld vrede, is zijn credo. foto united photos de boer marisa beretta workshop veranderen. Bij de één gaat dat heftig en gepaard met veel emoties, bij de ander juist heel rustig en geleidelijk. Het ligt aan de mensen zelf." Geleide meditatie is medite ren terwijl iemand anders je vertelt welke zaken je voor je geestesoog moet halen (visuali seren) om jezelf in de gewenste bewustzijnsstaat te brengen. En daar gaat het volgens Julika al lemaal om: een juiste staat van bewustzijn. Julika volgt al enige tijd zelf de Art of Living work shop om later zelf therapie- groepen te kunnen leiden,. Ravi Shankar is zij van m^ dat alle problemen in de wl.. te herleiden zijn tot een' keerde bewustzijnsstaat. ul' „We moeten ons 'bepa worden' van de waarde van^€ de, schoonheid en mededri Ofte wel spirit. Want het li bestaat uit een combinatie materie en spirit", zegt Juli) navolging van Shankar. Dt diase goeroe laat en passa^ ongeveer vijftig bezoekers |u ven van een Art of Living \in shop. I,,. Normaal neemt zo'n traif0 ongeveer zes dagen in be maar voor deze bijzonder^o legenheid vraagt hij tien rqjjC ten. Iedereen moet de t v sluiten. Vervolgens geeft hL£ minuten lang instructies wat mensen moeten „Voel uw tenen, benen, borsten", zegt hij op t de toon. Naderhand a „Was 't niet geweldig? vloog hè." De ademhalingstechnieklEF de 44-jarige goeroe wordps; middels door meer dan He miljoen mensen beoefend.au moeten het positieve een jsf geven", zegt hij. „Het beljn rijkste is dat we vrede met J d zelf krijgen. Veel psychi problemen zijn het gevolg) L' het feit dat mensen te wfr vriendelijkheid en liefde [t 1 moeten. Daardoor kunnejvi zich heel eenzaam voelen, "frs Door het toepassen vanjn. techniek krijgt de mens voljvi Shankar weer toegang tot hij noemt vitale energie. EF goeroe twijfelt niet. Gevorfg' als angst, haat en frustratie cl zen de aftocht als de rpr slechts tien minuten per>n zijn methode beoefent. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Af en toe een paar opklaringen. Ver der veel bewolking en nu en dan re gen, in de bergen sneeuw. Middag- temperatuur van dichtbij het vries punt in het noorden tot 10 graden aan de zuidkust. Zweden: Vrijdag hier en daar opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Zaterdag bewolkt en af en toe regen, in het noorden ook sneeuw. Maxima van dichtbij nul i het noorden tot 10 gra den in het zuiden. Finland: Overwegend bewolkt en perioden met regen, in het noorden ook af en toe sneeuw. Maxima van iets onder nul in het noorden tot 8 graden langs de zuidkust. Denemarken: Vrijdag bewolkt en vooral in het wes ten af en toe regen of motregen. Za terdag enkele opklaringen en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur rond 10 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Zeer wisselvallig met van tijd tot tijd regen of buien en vooral in Ierland en Schotland veel wind. Maxima rond 12 graden. België en Luxemburg: Vrijdag bewolkt en vanuit het westen af en toe regen. Zaterdag overdag ovemvegend droog en af en toe wat zon. Maxima rond 12 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vrijdag in het westen bewolkt en re genachtig, in het oosten droog en wat zon. Zaterdag in het oosten bewolkt en enige tijd regen, in het westen wat zon en vooral aan zee enkele buien. Maxima tussen 12 en 17 graden, za terdag frisser. Zuid-Frankrijk: Wisselvallig weer met soms een paar opklaringen maar ook nu en dan re gen. Vrijdag erg zacht met maxima van 14 tot 18 en aan voet van de F>y- reneen lokaal meer dan 20 graden. Zaterdag iets lagere temperaturen. Spanje: Wisselvallig weer met soms wat zon, maar vooral in het westen ook van tijd tot tijd regen of enkele buien. Afne mende wind. Maxima aan zee tussen 17 en 22 graden, landinwaarts mid dagtemperatuur rond 15 graden. Za terdag minder zacht. Portugal: Af en toe wat zon en enkele buien. Minder wind. Maxima tussen 16 en 19 graden, zaterdag minder zacht. Mallorca, Ibiza, Menorca: Vrijdag veel zon. Zaterdag meer be wolking gevolgd door regen of onweer. Maxima omstreeks 19 graden. Marokko: Westkust: vrijdag toenemende bewol king gevolgd door enkele buien. Za terdag vanuit het zuiden meer opkla ringen. Maxima van 20 graden in het noorden tot 25 in het zuiden, zater dag minder warm. Tunesië: Veel zon, maar vrijdag in het noorden en noordoosten ook wolken en kans op een bui. Maxima van 20 graden aan de noordkust tot 24 in het zui den. Madeira: geregeld zon, maar vrijdag ook een paar buien. Maxima rond 21 graden Canarische Eilanden: Vrijdag toenemende bewolking en la ter enkele buien. Zaterdag perioden met zon en droog. Maxima rond 24 graden. Duitsland: Geregeld zon en vrijwel overal droog. Zaterdag vanuit het westen bewolkt en wat regen of motregen. Maxima rond 12 graden, zaterdag minder zacht. Oostenrijk: Droog en zonnige perioden, maar ook hier en daar mist. Zaterdag in het westen later kans op wat regen. Maxi ma in de dalen tussen 3 en 8 graden, maar aan de noordkant van het Al- Symposium interculturele communicatie Einde schism, Russische kei lijkt in zicht J 11 r haarlem ilse thoonsen De Hogeschool Haarlem be hoort een stiltecentrum te heb ben, waarin ook gebeden mag worden. Die mening onder schreven bezoekers van een de ze week gehouden hogeschool symposium over interculturele communicatie. Ruim tweehonderd studen ten van de Hogeschool Haar lem, voornamelijk van de soci aal-agogische opleidingen, be zochten woensdag het inmid dels jaarlijkse symposium. Bij een discussieforum boog een deel van hen zich over de vraag of de Hogeschool Haarlem een stiltecentrum moet hebben. Het college van bestuur van hogeschool heeft zich onlangs hier tegen uitgesproken, nadat een groep studenten om zo'n centrum vroeg. Het college heeft geen moeite met een stil tecentrum op zich, maar wel met één waar feitelijk zichtbaar wordt gebeden. Godsdienstbe leving is een privé-aangelegen- heid, vindt het college. De meesten van de aanwezi ge studenten vonden dat er in een hogeschool wel een ruimte hoort waar kan worden gebe den. „Los van of je er bidt of bewolkt 2p. onweer W warmtefront tam regen *ÊËL sneeuw koufront ak opklaringen hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal niet, lijkt het me heerlijk om er te zitten ep te onthaasten", klonk het vanuit de zaal. Een stiltecentrum is ook geschikt om even tot rust te komen voor een tentamen, hield studente N. Bellafkih voor. Een beleidsmedewerker bleek het niet eens met het argument van het college dat godsdienst een privézaak is die niet op school thuishoort. „In heilige boeken staat dat gebed niet voor de openbaarheid is. Er zijn maar een paar moskeeën. En kerken zijn overdag vaak geslo ten uit angst voor diefstal. Je redt het niet op je fietsje om snel tussen de lessen te bidden. Praktisch gezien maak je het mensen onmogelijk om te vol doen aan hun religieuze ver plichtingen." Volgens cultureel antropolo ge T. Looij, die als forumlid aanwezig was, komt de weerzin tegen een gebedsruimte voort uit angst voor het onbekende. „Men reageert allergisch zodra het over religie gaat. Mensen zijn bang voor fundamentalis me, dat willen ze liever buiten de deur houden. Die angst voor fundamentalisme heeft toch met onbekendheid met een re ligie te maken." moskou anp De drie eeuwen oude strijdL sen de Russisch-orthodoxehp en de zogenoemde oudgej,^ gen nadert zijn einde. Patrijs Aleksej II heeft hen deze \j0I opgeroepen in de moedeiL, terug te keren. Zij worden L langer als ketters beschouwne De patriarch maakte zijn zoenend gebaar tijdens |e kerkdienst in de Oespenskii,0 thedraal in het Kremlin, w|0 aan priesters van de oudgejec ge kerk deelnamen. De fei wenlange vervolging van oudgelovigen door de moej— kerk was volgens Aleksej nié tijd even doordacht. n Het schisma in de Russiy Orthodoxe Kerk vond in d^- ventiende eeuw plaats toen triarch Nikon de Russischt turgie aanpaste aan Grieksë— bruiken. Doordat een aanri lovigen vast bleef houden I de oorspronkelijke liturgie, f den ze oudgelovigen geno Het patriarchaat van Mo sprak vervolgens de ban\| uit. Zij werden vervolgen grote schaal door tsaar Pete^ Grote vervolgd. Een deel hen vluchtte naar Europ Amerika. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie kunst W Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W F Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX lc\ Advertenties: 071-5323 508 Pd Familieberichten 023-5317 337 Sn 023-5320216 Redactie: 071-5321 921 w:i Hoofdredactie: 071-5315 921 ADVERTENTIES I Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 uil 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 u 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) 1 per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekkl het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- kortirw betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenlan worden verzonden geldt een toeslag v; aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBAf Voor mensen die moeilijk lezen, slechte hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvattii van het regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad op geluidscassette beschikbaar, informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grave sanchi Meer dan tien duizend boeddhistische monniken kwamen deze week naar de Centraal Indiase stad Sanchi om de overblijfselen van de beroemde monniken Arihant Sariputra en Ari- hant Mahamodglayan te aanbidden. De twee worden verondersteld de directe leerlingen te zijn geweest van prins Siddharta Gautama, die geleefd heeft tussen 560 en 480 voor Christus en Boeddha wordt ge noemd omdat hij door 'het lijden heen kon zien' en zo tot 'verlich ting' kwam. Eens per jaar worden in Sanchi de overblijfselen aan het publiek getoond om zo de ideeën van Boeddha en zijn discipelen levend te houden. De relieken worden bewaard in de stupa op de foto, die da teert uit de derde eeuw na Christus. ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. 7 00 Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd 3 110 feestdagen). 14 i o Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. 1 qq Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. 1 00 INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN 12 00 Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. 6 qq Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis.vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131 Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. penmassief lokaal 13. Zwitserland: Vanuit het westen langzaam meer be wolking gevolgd door wat regen. Maxi ma in de dalen tussen 8 en 12 gra den. Polen: Af en toe zon en droog, maar ook hier en daar mist. Maxima van 4 graden in mist tot 10 graden bij zonnig weer. Tsjechië en Slowakije: Rustig en droog weer met zon, wol kenvelden en mist. Maxima tussen 2 en 8 graden. Hongarije: Rustig en droog weer met zon, maar ook kans op mist. Maxima rond 10 graden, bij mist lagere temperaturen. Italië: Perioden met zon en in het westen mogelijk een bui. In de Po-vlakte in de nacht en ochtend kans op mist. Maxima van 13 graden in het noorden tot 19 op Sicili. Corsica en Sardinië: Nu en dan zon en waarschijnlijk droog. Maxima rond 18 graden. Griekenland en Kreta: Droog en flink wat zon, maar in het zuidwestelijk deel van de Egesche Zee tot aan Kreta wolkenvelden. Maxima van 13 graden in het noorden tot 18 langs de Ionische kust. Malta: Perioden met zon en vrijdag kans op een bui. Maxima rond 19 graden. Turkije en Cyprus: Droog en flink wat zon. Verder afne mende wind. Maxima ongeveer 20 graden, bij de Dardanellen circa 14. Amsterdam zwaar bew. zo 5 12 9 0.0 De Bilt half bew z3 12 9 0.0 Deelen z3 12 8 0.0 Eelde zwaar bew z3 12 5 00 Eindhoven zwaar bew zo 3 13 8 0.0 Den Helder zwaar bew z4 11 7 0.0 Rotterdam zwaar bew z4 12 10 0.0 Twente zwaar bew z2 12 7 0,0 Vlissingen zwaar bew. z5 10 9 0.2 Maastricht zwaar bew. z3 13 8 0.0 Aberdeen regen z 5 8 8 0.0 Athene licht bew. w.s.0 17 9 00 Barcelona onbewolkt n2 17 8 10.0 Berlijn licht bew zo 2 9 4 0.0 Boedapest zwaar bew nl - -1 0.0 Bordeaux regen zo 4 13 12 6.4 Brussel licht bew z3 13 10 0.0 Cyprus licht bew nl 19 11 60.0 Dublin licht bew. zo 4 - 7 0.8 Frankfurt halfbew n2 8 4 00 Genève zo2 8 5 06 Helsinki zwaar bew w4 8 4 2.2 Innsbruck onbewolkt ver 1 9-3 0.0 Istanbul regenbui no 2 11 10 14 Klagenfurt nw2 1 0 0.0 Kopenhagen zwaar bew zo 3 7 2 00 Las Palmas onbewolkt ver. 2 22 15 0.0 Lissabon licht bew. zw3 17 14 0 7 Locarno onbewolkt w.s.0 10 -2 0.0 Londen regen z4 12 10 4.4 Luxemburg zwaar bew z2 11 8 0.0 Madrid zwaar bew. zo 2 10 9 17.0 Malaga nw2 19 11 12 0 Mallorca licht bew. ver. 1 18 7 0.0 Malta zwaar bew. zo 2 20 12 0.0 Moskou zwaar bew. zwl 0 -2 1.3 München o2 6 0 00 Nice zwaar bew nw3 12 12 0.0 Oslo zwaar bew zl 7 1 3.5 Parijs zwaar bew z4 13 12 1.2 Praag motregen zo 2 4 1 00 Rome licht bew nol 16 7 0.0 Split halfbew nl 18 4 0.0 Stockholm licht bew. w6 8 7 0.0 licht bew. w.s.0 16 halfbew. z5 20 licht bew o2 16 licht bew nw3 2 zwaar bew zw2 22 zwaar bew zo3 10

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14