,eiden Regio akenfeesten luren korter Het zijn gouden tijden voor de zakkenrolpiet Helium doet grappige dingen rond het nulpunt Zesde woonboot mag van rechter naar Morskade ,eidse ging dealen na ïrugvordering fiscus PI HTM kan verder met onderzoek busvervoer Kraamzorg ruziet weer met ontslagen directeur JJDAG 1 DECEMBER 2000 yenement definitief in één lang weekeinde Leidse Lakenfeesten vallen voortaan in één lang lekeinde. De feestelijkheden worden samengebald in Jr dagen in plaats van twee weken. Het Culinair Festi- l krijgt een vaste plek in het programma. De kermis op Beestenmarkt sluit direct op de Lakenfeesten aan. Ilgend jaar duren de feesten van donderdag 5 tot en pt zondag 8 juli. Van dinsdag 10 tot en met zondag 15 i is het kermis. kennis en ervaring ten dienste van het Culinair Festival", be looft Kamphues. „Het is goed dat dit nu een onderdeel wordt van de Lakenfeesten." Bezoekers van de Lakenfees ten moeten straks kiezen tussen activiteiten die tegelijkertijd plaatshebben. Hoogtepunten als de Peurbakkentocht (don derdag), het Gouden Pet Festi val (zaterdag), de Dragon Boat Race (zaterdag), het Standwer kersconcours (zondag) en Werfpop (zondag) blijven ge woon bestaan. Door ze in het zelfde weekeinde te organise ren, hoopt Van der Luit ook de traditionele Lakenmarkt nieuw leven in te blazen. „De laatste jaren liep de belangstelling sterk terug. Het leek soms wel een gebit dat aan het wisselen is. Nu willen we weer een lang lint van kramen, met daartus sen de standwerkers." De bundeling van festivitei ten heeft meer voordelen. „Omwonenden krijgen nog maar één in plaats van twee weekeindes feest voor de deur. We hopen dan ook op meer be grip van de klagers. En ik denk dat mensen uit de rest van Ne derland nu wat sneller kiezen voor een feestweekend in Lei den." |J0 HAVERMANS janisator A. van der Luit lakte deze zomer al bekend hij wel voelde voor een kor- versie. Organisatoren van lere evenementen drongen olgens bij hem aan om de ;ten toch twee weken te la- duren. Van der Luit koos :h voor een compacter feest. naam dekte eigenlijk de la- ig niet want doordeweeks Is er te weinig te doen. Nu is in dat ene weekeinde van al- jte beleven." ^an der Luit haalde de ban- ji aan met Leiden Culinair, t evenement werd vorig jaar ;ens gebrek aan belangstel- geschrapt. waarna de Leid- evenementenorganisator in gauwigheid het alternatieve ilinair Festival uit de grond Hmpte. Dat viel weliswaar let- er£ijk in het water door de re- n n, maar de opzet is gebleven. De misverstanden tussen Van f Luit en Leiden Culinair-or- lisator L. Kamphues zijn in- Idels uitgepraat. „Ik heb deze zomer betiteld als j betrouwbaar, maar dat neem iterug. Het was hooguit on- idig", aldus Van der Luit. ij stellen met plezier onze DEN HAAG/LEIDEN HERMAN JOUSTRA De woonboot van J. van Tol mag de ko mende zes maanden aan de Morskade liggen. De bestuursrechter in Den Haag oordeelde gisteren dat de gemeente bij het toekennen van een tijdelijke ver gunning juist heeft gehandeld. De komst van een zesde woonboot is niet in strijd met het huidige bestemmings plan. En ook in de zogenoemde woon schepenverordening van Leiden staan geen gronden waarop de gemeente de aanvraag van een vergunning mag wei geren, zo stelde zij na een zorgvuldige bestudering van alle relevante regels en verordeningen. De bewoners van de Morskade hadden de rechtszaak aange spannen omdat zij menen dat het be stemmingsplan de komst van een zesde woonboot niet toestaat. Dat Leiden de Morskade als een tijde lijk onderkomen ziet en denkt aan de Rijndijk een definitieve plaats voor Van Tol te hebben gevonden, speelde ook mee in het oordeel van de bestuurs rechter. Het bestemmingsplan voorziet ter plekke in een plaats voor een woon boot. Het enige probleem is dat de boot van Van Tol anderhalve meter verderop moet komen te liggen, omdat een deel van de plek al jaren in gebruik is bij een bedrijf dat sloepen bouwt en dus af hankelijk is van het water, zo stelde een woordvoerder van de gemeente. Om de ligplaats te 'verhuizen' is een verande ring van het bestemmingsplan nodig. De bestuursrechter zei het in dat ver band 'erg onwaarschijnlijk' te vinden dat Gedeputeerde Staten, die altijd het laatste woord hebben over een voorge nomen wijziging, het nieuwe bestem mingsplan zouden afschieten. De klagers, die recent nog een be zwaarschrift naar de gemeente stuur den dat door alle bewoners van de Morskade was ondertekend, zeiden daar niet gerust op te zijn. Mochten de omwonenden van de beoogde ligplaats aan de Rijndijk bezwaar maken, dan zou de tijdelijke plek van Van Tol aan de Morskade wel eens definitief kunnen worden. En in dat verband was de ge meente naar het oordeel van de bewo ners ernstig in gebreke gebleven door de bewoners dat voorbehoud niet mee te delen. Pas nadat zij de rechtbank hadden ingeschakeld, hadden zij in de stukken kunnen lezen dat Leiden voor wat betreft het tijdelijke karakter van de ligplaats een slag om de arm hield. De bewoners stelden verder dat Van Tol zelf het risico moest dragen, omdat hij voordat de vergunning voor de Morskade werd verleend, zijn oude lig plaats én boot aan het Rogier van Otter- loopad had verkocht en een boot op maat had laten maken voor de Morska de. Van Tol betoogde echter ter zitting dat dat in overleg met de gemeente was gebeurd. En dat was bovendien ge beurd nadat hij van de Domeinen, de eigenaar van het water, had gehoord dat hij aan de Morskade kon komen lig gen. Omdat ook het bestemmingsplan de komst van een zesde woonboot toeliet, zei de bestuursrechter niet anders te kunnen dan het verzoek van de bewo ners de vergunning terug te draaien af wijzen. Wel stelde zij dat de gemeente het bestemmingsplan op sommige punten wel iets duidelijker had kunnen omschrijven. En ook in haar voorlich ting over de vergunningenkwestie had de gemeente naar haar oordeel niet al tijd even zorgvuldig gehandeld. Na afloop van de zitting verklaarden de bewoners geen actie te ondernemen om de komst van de woonboot onmo gelijk te maken. Onderzoeker Giorgio Frossati krijgt koude-erepenning M HAAG/LEIDEN INNIE VAN UFFELEN een fout van de belasting in voordeel, kocht een 30-ja- Leidse bijstandsmoeder vo- jaar volop nieuwe meubel- Totdat de fiscus het geld gvorderde en de vrouw op- is met een schuld van elfdui- id gulden kwam te zitten. Ze :ht haar heil in de verkoop cocaïne, maar werd opge- ;t. De officier van justitie eis- Jsteren twee jaar cel en een if jaar voorwaardelijk, plus geldboete van 7500 gulden, 'e Leidse, die zelf niet ver- fd is, bekende dat zij in Lei een jaar lang in cocaïne^ idelde. De vrouw stond vol- is haar advocaat met de rug ;en de muur, omdat de kin- rbijslag opging aan aflossing i de schuld en zij daardoor •t voldoende kleding en ge lde voeding voor haar vier kinderen kon kopen. De politie schat dat de vrouw tussen de elf- en twintigduizend gulden verdiende aan de cocaïnehan del. De rechtbank doet op 14 december uitspraak. A Gisteren FILEDIER ra morgen FIETSPLEZIER w.leidschdagblad.nt WILLEM-PAUL DE MOOU Hij doet onderzoek naar ex treem lage temperaturen en toch loopt Giorgio Frossati nog rustig zonder jas door het Ka- merlingh Onnes Laboratorium van de Leidse universiteit. Hij kreeg gisteren de Kamerlingh Onnes-erepenning van de Ne derlandse Vereniging voor Kou de (NVvK) voor zijn onderzoek naar onder andere helium bij extreem lage temperaturen. De penning is een blijk van erkenning voor de ontwikkeling van de koudetechniek en is, net als het laboratorium waar Fros sati werkt, vernoemd naar de Leidse Nobelprijswinaar Heike Kamerlingh Onnes. Hij slaagde er in 1908 als eerste in om he lium vloeibaar te maken. Zijn Leidse werkplek werd toen voor even het koudste plekje op aar de. Frossati komt oorspronkelijk uit Italië, promoveerde in Frankrijk en werkt nu al twintig jaar in Nederland. Op het Ka merlingh Onneslab maakt hij lange dagen; hij woont er bijna. Frossati: „Met de verhuizing van het lab en de promotie van al die studenten zit ik meestal tot middernacht hier te wer ken." Helium gaat volgens Frossati 'grappige' dingen doen in de buurt van het absolute nulpunt. Dat punt is -273,16 graden Cel sius, oftewel nul Keivin. Bij die temperatuur staan de molecu len stil. Op aarde is deze tem peratuur nog nooit bereikt, maar wel een die er in de buurt komt. Het wereldrecord stabie le temperatuur staat nu op 1,75 millikelvin. Frossati was zelf re cordhouder tot-1998 met 1,85 millikelvin. „Maar in ons lab is het geen doel om weer een we reldrecord te vestigen. Wij rich ten ons meer op de quantumef- fecten van helium bij die tem peraturen." Een quantumeffect is bijvoor beeld dat een heliumisotoop rond het absolute nulpunt 'su perfluïde' kan worden. De ato men kunnen dan door nog klei nere gaatjes glippen dan gas al kan. En voor die eigenschappen bedenkt Frossati toepassingen. Hij is nu druk bezig met een nieuw soort telescoop. Niet voor lichtstralen, maar voor zo geheten 'gravitatiestralen'. Het is een gevoelige antenne in de vorm van een grote metalen bol die de stralen moet opvangen. Als ergens in de ruimte een 'zwart gat' of een supernova (imploderende ster) is, dan worden er golven uitgezonden die dwars door alles heengaan en voor de mens onmerkbaar zijn. Toch zorgen ze wel dege lijk voor een tijdelijke verande ring in de materie. „Maar met de antennes die daar tot nu toe voor bestaan, is er nog nooit iets gemeten", aldus Frossati. Zijn doel is nu om de bol zo ge voelig te maken dat dat wel lukt. Daarnaast werkt hij ook nog aan een methode om de longen zichtbaar te maken op een MRI-scan van ziekenhuizen. „De MRI-scan registreert wa ter, en in de longen zit dat niet, dus zouden die niet zichtbaar zijn. Door het inademen van zogeheten gepolariseerd he lium, zijn de longen wel zicht baar", legt Frossati uit. De kunst is om het helium goed te polariseren, dan kijken alle ato men als het ware met hun ge zicht dezelde kant op en dat verbetert het resultaat van de scan. Frossati heeft een tech niek bedacht waarbij het gepo lariseerde helium maar liefst vier dagen bewaard kan blijven in een glazen bol, om daarna gebruikt te worden in het zie kenhuis. Frossati werkt ook mee aan een project om een niet-radio- actieve kernfusie mogelijk te maken met behulp van gepola riseerd deuterium (een isotoop van waterstof) en helium3. „Het enige probleem is dat het best moeilijk is om aan helium3 te komen. De enige landen die vandaan kunnen halen, dan het produceren zijn landen met hebben we zo weer voor een kernwapens. Op de maan ligt paar duizend jaar energie op ook heel veel. Als we het daar aarde." LEIDEN HERMAN JOUSTRA HTM mag toch doorgaan met haar onderzoek naar mogelijke verbeteringen in het buslijnen- net in en om Leiden. Maar dan moet de Haagse vervoersmaat schappij wel veel meer aan dacht besteden aan de kwaliteit van het openbaar vervoer. De studie die HTM tot nu toe heeft gemaakt in opdracht van Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten richt zich met name op een mogelijke toena me in reizigersaantallen. Zaken als bereikbaarheid, snelheid en goede verbindingen zijn zeker zo belangrijk, stelden de leden van de commissie verkeer gis teravond. Onder de voorwaarde dat HTM daar haar aandacht aan schenkt, ging de commissie unaniem akkoord met het voor stel voor een vervolgopdracht. HTM kreeg begin dit jaar de opdracht om te kijken hoe te gen dezelfde kosten het aantal busreizigers omhoog kan. Het kwam met een aantal varian ten. Met een daarvan - een net werk met minder lijnen - zou een reizigerswinst van vijf tot zes procent mogelijk zijn. Een vertegenwoordiger van de HTM zei gisteravond bij een korte presentatie dat zo'n grof- mazig net eenvoudiger en dus begrijpelijker is voor de reizi gers. Dat neemt niet weg dat een dergelijk net tegelijkertijd ook grote nadelen heeft. Door het wegvallen van een aantal lijnen zijn verschillende buur ten veel minder goed bereik baar. In de beste variant zijn dat onder meer Witte Singel, Merenwijk en Leiden-Noord. Vooral Michiels van Kesse- nich (CDA) toonde zich onte vreden. Met de kritiek die de Reizigers Advies Raad spuide, had de HTM tot nu toe niets ge daan, betoogde zij. Zo stelde RAR dat elke woning een maxi male afstand van 400 meter tot een bushalte dient te hebben, terwijl HTM 500 meter han teert. Ook met het reizigersaan bod van de NS-stations en de behoefte aan busvervoer van die reizigers, hield HTM geen rekening. De meeste problemen had den de commissieleden echter met de slechtere bereikbaar heid van sommige wijken door het wegvallen van een aantal lijnen. Verkeerswethouder Hil- lebrand betoogde echter dat HTM de gemeenten niet advi seert het busvervoer op zo'n manier aan te pakken. „Het is slechts de uitkomst van cijfer matig onderzoek." Bij het ont wikkelen van een nieuwe vari ant, gaat het er volgens hem om het beste van twee ontwerpen te combineren: het huidige net werk met een goede bereik baarheid en het groftnazige netwerk met meer reizigers. >eze decembermaand gaat alle icords breken. Er wordt in lederland meer geld uitgege- en aan eten, drinken en ca- eaus dan ooit. Sint-Nicolaas eeft zo'n slordige 200 tot 300 ïiljoen gulden meer te beste en dan vorig jaar en de kerst- ïan maar liefst 1,2 miljard. )ok de grootgrutters, horeca- roothandels, kledingzaken, arfumerieën, computer- en lektronicabedrijven en ca- eauwinkels in Leiden profite- :n daar van mee. Om over de ouden tijden voor slijters, sla- ers, bakkers en poeliers maar iet te praten. laar er is nog één 'beroeps- roep' die in de dure decem bermaand haar slag slaat: die van de zakkenrollers. Deze in het geniep opererende boeven willen ook graag records bre ken. De kans daarop lijkt groot. Want de gelegenheid maakt de dief. En omdat het winkelend publiek over het algemeen bij zonder nonchalant met zijn bezittingen omgaat, maakt een beetje zakkenroller al gauw duizenden guldens per dag buit. Want wij laten midden op de Haarlemmerstraat onze porte monnee opzichtig uit de kont zak steken, kijken niet om naar onze portefeuilles en mobiele telefoons in paskamers, vrou welijke stappers letten niet op De zakkenrol-pieten in actie in de Haarlemmerstraat. De Blauwe Steen, die al 700 |aar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad hun handtasjes en op de per rons van Leiden Centraal zijn rugzakjes met geopende ritsen eerder regel dan uitzondering. En de zakkenrollers maar la chen. Let verder op bij pinau tomaten en-in fastfood restau rants. Daar gaat de zakkenrol ler aan een tafeltje zitten bijna ruggelings tegen zijn slachtof fer aan. Vaak hangt de jas van het slachtoffer over de stoel waardoor het voor de dief een makkie is de portemonnee er uit te pikken. Om het winkelend publiek wakker te schudden begon de politie gisteren met een ludieke 'Zwarte Pietenactie'. Vier agen ten begaven zich verkleed als de knecht van de sint naar het centrum en het station om daadwerkelijk te gaan zakken rollen. De dienders voerden FOTO HIELCO KUIPERS hun duistere praktijken net niet 'echt' uit. Want de mensen moesten wél worden gewaar schuwd. Dus als de portemon nee was gerold, volgde er stee vast een tikje tegen de bil of een rukje aan het hengsel van de schoudertas. Het slachtoffer was gewaarschuwd en kreeg meteen een paar tips hoe iets dergelijks in het vervolg te kun nen voorkomen. Stop geld al tijd goed weg, houd cheques en pasjes gescheiden, laat een tas en mobiele telefoon nooit onbeheerd achter en neem bij signalering van zakkenrollers contact op met de politie. Zakkenrollers zijn volgens de politie veelal mannen die ope reren in groepjes van twee of drie. Nummer één leidt het slachtoffer af, nummer twee steelt de tas of portemonnee en nummer drie neemt de buit ra zendsnel over. Zo is het voor de politie moeilijk het bewijs rond te krijgen, mocht er al ie mand worden gearresteerd. Temeer daar de dieven heel snel van de 'plaats delict' ver dwijnen om ergens anders op nieuw toe te slaan. De politie-zakkenrollers waren gisteren actief in de Haarlem merstraat, Donkersteeg, Hoog straat, Maarsmansteeg en rond het Centraal Station. Dat zijn ook de favoriete plaatsen waar de echte zakkenrollers toe slaan. De gauwdieven opereren overigens ook graag op woens dag en zaterdag op en rond de markt. Eerder dit jaar voor Pa sen hield de politie een soort gelijke actie. Alleen toen waren er twee agenten als paashaas verkleed. Aanstaande maandag gaan de dienders wederom de straat op als zwarte piet. Op woensdag 13 december en donderdag 21 december laat de politie in het centrum straatartiesten optreden met zakkenrollen als thema. ERIC-JAN BERENDSEN LEIDEN CONNIE VAN UFFELEN De Stichting Kraamzorg Neder land (KZN), afdeling Leiden ligt weer overhoop met haar ont slagen directeur P. Comelissen. Volgens Kraamzorg Leiden heeft Comelissen met zijn Goudse Stichting Thuiskraam- zorg Zuid-Holland potentiële leerlingen voor een Leids oplei dingsproject tot kraamverzor- gende weggekaapt. In een kort geding eiste Kraamzorg Leiden gisteren dat Comelissen en zijn Goudse stichting zich niet met de Leidse opleiding bemoeien en dat meegenomen stukken worden teruggegeven. G. van Amstel, de advocaat van Comelissen, vindt echter dat Kraamzorg Leiden de ver keerde partijen voor de rechter heeft gesleept. Niet Comelissen zelf of zijn Goudse stichting verzorgt de opleiding voor kraamverzorgsters, maar de Goudse KZN-Groep bv. Boven dien hadden de belangstellen den voor de Leidse opleiding afgehaakt, waarna 'Gouda' langs andere wegen de leerlin gen zou hebben geworven. De advocaat van Comelissen be twist tevens dat het om een Leids opleidingsproject ging. Het was volgens hem altijd de bedoeling dat de lessen in Gou da zouden worden gehouden. Het gestoei om leerlingen is een nieuw hoofdstuk in de ru zie tussen KZN en Comelissen. Eerder stonden beide partijen ook al voor de rechter. Toen ging het om de vraag of Come lissen na een hoog opgelopen ruzie over de slechte financiën terecht zijn Raad van Toezicht aan de kant had gezet. De rechtbank 'koos toen de kant van de Raad. Comelissen zelf beloofde zich niet meer te be moeien met de Leidse afdeling. Volgens Kraamzorg Leiden echter heeft Comelissen reeds de dag na het eerste kort geding alle potentiële leerlingen een uitnodiging gestuurd voor een introductieochtend in Gouda. Bovendien, zo stelt Kraamzorg Leiden, heeft Comelissen con tact opgenomen met het Ar beidsbureau in Leiden en zich voorgedaan als de vervanger van de personeelsmanager van de Leidse Kraamzorg-stichting. Deze manager onderhield con tact met het Arbeidsbureau. Ook zou er informatie naar Gouda zijn doorgespeeld over de Leidse opleiding. „Belangstellenden voor de Leidse opleiding worden nu omgeleid naar Gouda", zei Kraamzorg Leiden-advocaat E. Dijxhoorn. „Het is gewoon mis selijkmakend. Door dit soort dingen helpt Comelissen de opleiding om zeep." Advocaat Van Amstel betwist dat de po tentiële leerlingen die 'Gouda' nu heeft, behoorden tot de be langstellenden die oorspronke lijk in Leiden wilden beginnen. Ook zou Comelissen helemaal geen stukken uit Leiden hebben weggehaald: de sloten van het Leidse pand zouden volgens Van Amstel een uur na de vori ge rechtszitting zijn vernieuwd. De rechtbankpresident doet op 14 december uitspraak.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13