Aan de slag met de grote takkenschaar Van heuvelrug tot duin Rijp en Groen Sneller veredelen dankzij sluiproute Sint bewaart Medicijnen uit dauwdruppels Spirituele tuin VRIJDAG 1 DECEMBER 2000 redactie rien polderman 023-51 Cryptogram Horizontaal: 1De weg met betrekking tot een file (6); 4. Gooi 'm om als hij naar drank stinkt! (5); 5. Leuk om de gein ervan in te zien (4); 7. Druiloren krijgen geen slechte cijfers (5); 8. Voor de grap ga je er niet in zitten! (3); 9. Kleine handdruk van een hond (6); 10. Bevestigen dat er geen prijzen zijn (6). Verticaal: 1Als vogel onbegeerd omdat hij geen mooi weer aankondigt (9); 2. Zakken als een stekker (5); 3. Wagen met niets aan geluidsapparatuur (4); 4. (Ver)slaan (7); 6. Zotskap (3); 8. Daarop kan men niet lopen (4). Oplossing van donderdag: HORIZONTAAL: 1. Sexe; 4. poef; 7. tl; 8. rei; 10. si; 13. catechese; 16. je; 17. re; 18. murw; 19. ijzig; 20. ik; 22. un; 23. ontdooien; 25. ijk; 27. nog; 29. zo; 30. kauw; 31. eren. VERTICAAL: 1. Stuc; 2. el; 3. er; 4. pi; 5. es; 6. file; 9. excl; 11. sterkte; 12. verzuim; 14. ajuin; 15. Seine; 21. polo; 23. olijk; 24. neon; 26, ka; 27. nw; 28. ge; 29. ze. HET WEER Zacht weer blijft Zelden is de herfst in delen van Europa zo nat geweest. Op de Britse eilanden werd het zelfs de natste herfst sedert het begin der metingen in 1766. Tot het begin van deze week viel er in Engeland en Wales ge middeld 469 mm. Daarmee werd 1852 ont troond: toen viel er vanaf 1 september tot en met 30 november gemiddeld 456 mm. De meeste nattigheid concentreerde zich op de maanden oktober en november. In het zuidwesten van Ierland ving Valentia tenminste 549 mm op tegen normaal 305 en in Gardermoen bij Oslo viel 507 mm te gen normaal 157. Dan de november/herfst regens in onze eigen regio. Met 211 mm brak Valkenburg een novemberrecord en de hele herfst bracht daar 458 mm. Op Schiphol viel in november 196 mm (herfst 427), Haarlem-West eveneens 196 (441), Nieuw-Vennep 195 (438) en in Hoofddorp 188 mm (herfst 457). De norniale hoeveel heid neerslag bedraagt in november 89, in de herfst 248 mm. Het bijzonder zachte weer houdt met december op de kalender aan. Vandaag werd het meer dan 10 gra den, morgen zal dat niet anders zijn. De maximumtemperatuur bedraagt zaterdag 12 graden. Nog even en we kunnen het gras weer maaien! Onder invloed van een kou front valt er vanavond en de komende nacht af en toe regen of motregen. Morgen nemen de regenkansen af maar in vochti- ge, enigszins onstabiele lucht kan er lateig een enkele bui tot ontwikkeling komen. Ook op zondag een buienkans en waar- h schijnlijk een fractie minder zacht. n Na het weekeinde krijgen we te maken n j een bijzonder omvangrijke depressie die bijkans de gehele Oceaan beslaat. Tegelij kertijd is de luchtdruk boven het Europe^ vasteland hoog. Dat betekent opnieuw 2 zuid- tot zuidwestenwinden, die zeer zac2 te lucht naar West-Europa transporteren Gedurende het grootste deel van de weel2 schommelt de temperatuur zowel 's naclg als overdag rond 10 graden. Verder perio diek regen en vooral maandag tamelijk winderig. Opeens is er tussen die donkere dagen voor Kerstmis een lichte dag waarop de zon schijnt. Knap dan nog gauw een klusje op, zoals het aanbrengen van groen bindtouw om een me tershoge taxus. Daarmee voor komt u dat de boom onder een sneeuwlast uit elkaar 'valt'. Sneeuw... ja, maar dan een lek ker dik pak waaronder de tuin zich lekker voelt en veilig. En een bijzonder fraaie aanblik biedt. De vormen van de kron kelwilg en dito hazelaar vallen u dan speciaal op, de sneeuw- hoedjes op de kaardebollen maken vrolijk en de lintbloem pjes van de toverhazelaar zor gen voor kleur. Er zijn ook schaduwkanten. Zo mag je met sneeuw niet op het gazon lopen. De sneeuwpop moet dus op het terras komen te staan. De bollen die voor huisbroei bestemd zijn moeten binnenshuis verder groeien. Waar stonden die ook al weer in de tuin? Voordat het gaat vriezen moet de vijver nog schoon worden gemaakt. De bagger kan mooi over de tuin worden verspreid waar ze wordt doorgevroren. Rottende plantendelen zoals de bladeren van de waterlelie en gele plomp snijdt u af. De stelen aan zwa nebloem en gele lis laat u zit ten. Daardoor kunnen kwalijke dampen ontsnappen. Water pest, die ervoor zorgt dat er zuurstof in het water komt, hal veert u. Gooi de winterknoppen van het hoornblad weer terug. Als u vissen in de vijver wilt houden, dan doet u er goed aan voorzieningen te treffen tegen reigers. Beter is het ze in een groot aquarium in huis te laten overwinteren. Tegen het bevrie zen van het vijverwater zijn er heel wat apparaten in de han del. Informeer bij uw tuincen trum. Een bundel rietstengels rechtop in het water gezet, geeft vissen en kikkers lucht. Hak in dik ijs nooit een gat. Dit zou de dood van de dieren betekenen! Wilt u de passiebloem, die afge lopen zomer zo uitbundig heeft gebloeid, door de winter heen helpen, dek dan het hart van de plant met een laag goede grond af. Plaats er nog een rietmat voor tegen scherpe oostenwind. Ziet u aan het einde van een vorstperiode dat verschillende planten zijn 'opgevroren', druk deze dan terug en dek de wor tels ook van deze planten met goede compost of aarde af. Wie van de goede sint zo'n (bij na) allesknippende, ferme tak- kenschaar heeft gekregen wil daarmee natuurlijk direct aan de slag! Bij droog, en vorstvrij weer kan dat. Zo'n reuzen- schaar is eigenlijk een grote maat snoeischaar met pape gaaienbek en lange handvatten. Ze zijn er ook op een stok. Houd ook een handsnoeizaagje met grove M-tanding voor het moeilijke werk gebruiksklaar. Wilg, els, populier en linde kunt u nu aanpakken, maar laat berk, eik en kastanje onge moeid. Laat vruchtbomen ook met rust. Vooral appels en pe ren kunnen juist in de donkere maanden met sporen van vruchtboomkanker worden be smet. Na midden december is die kans op wondinfectie min der groot. Eventuele kanker- plekken moeten tot op het witte Plantenveredelaars brengen vaak nieuwe eigenschappen in cultuurgewassen door ze te kruisen met wilde varianten. Nadeel hiervan is dat ook de ongewenste kenmerken wor den ingekruist, die er vervol gens weer uitgehaald moeten worden. Deze tijdrovende stap is over te slaan door alleen door te gaan met nakomelingen van geselecteerde geslachtscellen, zo ontdekte Ki-Byung Lim bij de lelie. Hij promoveerde maandag aan de Wageningen Universiteit. Kim is medewerker van het in stituut Plant Research Interna tional en deed zijn studie met een leliehybride, die was ont staan uit een kruising van twee leliesoorten. De nakomelingen maken speciaal stuifmeel dat tweemaal zoveel chromosomen bevat als normaal. De planten kunnen met dit speciale stuif meel combinaties van eigen schappen van de ouders door geven aan het nageslacht. In dit stuifmeel blijken de eigen schappen van de twee ouderty pes namelijk gerecombineerd te worden via een tot nu onbe kend mechanisme. Dat komt erop neer dat bij de celdelin gen, betrokken bij de productie van stuifmeel, niet automatisch de helft van beide ouderlijke kenmerken over de geslachts cellen worden verdeeld, zoals altijd werd verondersteld. An ders gezegd: de ene cel bevat meer chromosomen van de va der en de ander meer van de moeder. Kim kwam tot die ver rassende ontdekking omdat hij met een speciale techniek de chromosomen van beide ou ders een andere kleur gaf. Deze vondst betekent voor ver edelaars een snellere manier om gewenste eigenschappen over te brengen. Ze kunnen na melijk een sluiproute nemen die korter is (lees: minder tijd kost) dan de gangbare weg. Door louter met de juiste ge slachtscellen verder te kweken is een veel gerichtere selectie mogelijk. Overigens, niet alleen bij lelies maar ook bij andere planten. peter de jaeger» De tuin in december Gooi niet in de vuilniszak Maar bewaar voor tuingemak Voor werken in tuin en op balkon Bij regenweer en in de zon Komt veel wat eens afval was Bijzonder goed van pas GREET In de geest van dit sinter klaasversje komen hier een paar tips die met succes als surprise dienst kunnen doen voor allen die werken met levend groen. De plastic fles: Bedoeld worden hier de grote, doorgaans anderhal ve liter grote flessen waarin diverse frisdranken en bronwaters worden ver kocht. Deze flessen zijn voor mij on misbaar en ik zal hier een paar mogelijk heden voor hergebruik op noemen. Op de eerste plaats heb ik zowel in de serre als in de kamer altijd wat flessen met gietwater staan. Die zijn dan per definitie aangepast qua temperatuur en dat is vooral 's Bneve winters heel postb wlilies Iieei 2003 PA belangnjk. Pot planten houden niet van koud kraanwater, ergens op een verborgen hokje staan ze niet in de weg en zijn ze altijd klaar voor ge bruik. Als ik een paar dagen weg ga, dan graaf ik een aantal flessen waarvan de bodem afgezaagd is ondersteboven in bloembakken. In dit ge val moet de dop op de fles blijven maar dan wel door boord zijn zo dat het water druppelsgewijze de grond in kan trekken. Voor men weggaat kan men experi menteren hoe lang een der gelijke fles die uiteraard tot de rand wordt gevuld is met water, de grond voch tig houdt. Bij langere vakanties kun nen buren of vrienden die de zorg overnemen hier mee rekening houden. Een zogenoemde hanging bas ket wordt, als het goed is, tijdens het beplanten met een voorzien van een halve doorgezaagde fles met doorboorde dop. Water ge ven is dan simpel, alleen de aldus gevormde waterbak vullen. Ook kan men halve flessen prima gebruiken als een soort minikas op stek ken en tere zaailingen. Panty's: Het lijkt vreemd om panty's in de tuin te gebruiken, maar op de eerste plaats vormen ze prima bindtouw voor bijvoorbeeld bomen die aan een paal bevestigd worden. Stukjes doorge knipte benen kunnen uit stekend gebruikt worden als afdeklaagje in potten waarin we onder in een laag potscherven of grind doen om een opvang voor eventueel teveel giet- dan wel regenwater te hebben. Het fijne weefsel zorgt ervoor dat de aarde de drai- nagelaag niet kan verstoppen. Een vriendin van mij knipt benen door, legt er een knoop in en be waart geraniums de hele winter met aanhangen de aarde en al op die manier naast elkaar in bakken. Ze gaan in het voorjaar met panty aan de grond in. Ze zegt naar dat dat prima 5 507 werkt \arlem „5 Piepschuim: Wat doen we met dit mate riaal waarin zoveel appara ten verpakt blijken te zijn? Grote platen kunnen ge bruikt worden om vijvers dan wel waterplasjes af te dekken bij vorst. Andere stukken en brokken maak ik met de hand fijn, dat wil zeggen ik maak er brokjes van die dienst kunnen doen in plaats van pot scherven, ook en vooral om een drainagelaag aan te brengen onder in grotere potten en bakken. Na ge bruik wrijf ik een deel zo fijn mogelijk. Ik heb dan handen vol fijne witte kor rels en die meng ik door de compost om deze luchtiger te maken. Kortom, met een beetje goede wil kan Sint voor weinig geld milieu vriendelijke tips maken. GREET BUCHNER hout worden schoongekrabd. Daarna een wondafdekkende pasta aanbrengen. Bent u toch in de fruittuin be zig, bevestig dan ook om de boompalen lijmbanden tegen omhoogkruipende vrouwtjes van de wintervlinder wier lar ven zich in 't voorjaar op de bloem- en bladknoppen stor ten. Andere belagers van de fruitbomen zijn muizen. Deze maken gebruik van tegen de boom groeiende onkruiden om aan de bast te knagen. Houd die bomenspiegels vrij van on kruid en breng er stalmest in aan. Is het weer niet aantrekkelijk om buiten te werken, voor de tuiniers met een moes- en fruit tuin is er binnenshuis werk aan de winkel. Voor diverse groene gewassen is een wettelijk voor geschreven wisselteelt van kracht, die ziekten moet voor komen. Zo mag u op de plek waar u vorig seizoen aardappels kweekte, binnen vier jaar niet opnieuw piepers poten. Dit geldt ook voor tomaten. Voor koolgewassen is de termijn een keer in drie jaar, voor uien is het zes jaar, voor peulgewassen drie jaar. Lathyrus valt als vlin derbloemige ook onder de peulgewassen. Wilt u op dezelf de plek als vorig jaar lathyrus laten groeien, dan zult u daar verse grond moeten aanbren gen! Ten slotte: stel niet langer uit de druif sterk terug te snoeien. Dit moet vóór februari gebeurd zijn, anders zal ze bloeden. frans wegman Twee jaar geleden, ter gelegen heid van zijn honderdjarig be staan, publiceerde Staatsbosbe heer vijf boeken over elk van de vijf terreinen dat het vanaf het allereerste jaar van zijn bestaan in beheer heeft. Vijf betrekkelijk alledaagse boeken waren dat, voor een schappelijke prijs en leuk om te hebben. Maar nog veel leuker om te hebben, en dat voor nog geen twaalf gulden méér, is het nieuwste boek uit een serie over alle natuurgebieden van Staatsbosbeheer in het hele land. Het heet Van heuvelrug tot duin' en het bestrijkt de pro vincies Utrecht en Zuid-Hol land. Plus nog een beetje Noord-Holland, want daar is het noordelijkste stukje van het Groene Hart (tussen die heuvel rug en dat duin in) te vinden. 'Alle natuurgebieden' wil geluk kig wel zeggen: met het hele landschap er omheen. Inge deeld in hoofdstukken over de geologische geschiedenis, over de manier waarop de mens het landschap naar zijn hand heeft gezet, over natuurherstel en over de recreatiemogelijkhe den, staat Van heuvelrug tot duin' barstensvol met informa tie. Auteur is de natuurjourna- list Jan van Gelderen, die in 1995 met zijn boek 'Het groene kleed' al een interessante toe komstverkenning voor de Ne derlandse natuur verrichtte. Tot de karakteristieke plekjes in het Hollandse landschap beho ren ook de forten van de Nieu we Hollandse Waterlinie, die Staatsbosbeheer in oude luister wil herstellen. De dienst heeft tegenwoordig heel wat van de forten van zowel de Oude (on der andere de Wierickerschans bij Bodegraven) als de Nieuwe Hollandse Waterlinie, en ook van de Stelling van Amsterdam in beheer. Door het steeds wisselende ka rakter en dito gebruik heeft de natuur zich bij al die forten op geheel eigen wijze kunnen ont wikkelen. Waar ze vanwege het 'militaire geheim' tot 1951 zelfs niet op landkaarten mochten worden ingetekend, stelt Staatsbosbeheer ze tegenwoor dig zoveel mogelijk open voor het publiek, met uitzondering uiteraard van de plekken waar de natuur er te kwetsbaar voor is. Met de vele, vele illustraties in het boek zit het ook wel goed. Afgedrukt zijn daarnaast ook topografische kaarten van alle besproken gebieden. Heel han dig, maar het is alleen jammer dat de aangehaalde terreinen op die kaarten niet altijd even gemakkelijk te vinden zijn. jan ottens Jan van Gelderen: Van Heuvelrug tot Duin. Uitgeven Staatsbosbe heer Nieuwegein. Prijs: 37,50 gul den (incl. verzendkosten, want voorlopig is het boek alleen ver krijgbaar door dit bedrag over te maken op banknummer 385238177 ten name van Staats bosbeheer, Postbus 552, 3430 AN Nieuwegein). Het 'zweet' van planten kan een belangrijke bron worden van geneesmidde len. Dat hopen althans Amerikaanse onderzoekers die tabaksplanten hebben gemaakt die 's ochtends vreemde eiwitten uitzweten via hun bladeren. Zo meldt New Scienmrvan 25 vember. Planten kunnen worden gemaakt om vaccins en plastics te produceren. Maar winning van deze ge wenste stoffen is ingewik keld en duur. Een meer ele- uit de dauwdruppels op de bladeren, dacht Ilya Raskin van de Rutgers universiteit in New Jersey. Tijdens de nachtelijke uren verliezen bladeren minder vocht door verdamping. Binnenin het blad ontstaat hierdoor druk, waardoor overtollig water naar buiten wordt geperst. Dit water bevat ldeine hoeveelheden eiwit, afkomstig uit de vloeistof in de ruimten tus sen de cellen. Raskin maak te een transgene tabaks plant die drie vreemde ei witten maakt in die inter cellulaire vloeistof. Een daarvan is een fluoresce rend eiwit van een kwal. Als het gen aanslaat en tot ex pressie komt. licht het blad groen op. Inderdaad doken de drie vreemde eiwitten op in de dauwdruppels. In de toe komst zal de techniek wor den toegepast op planten die grote dauwdruppels maken, zoals tomaten en grassen. De druppels kun nen 's morgens van het blad worden gehaald door te zuigen of aan de plant te schudden. De geoogste ei witten zijn veel zuiverder dan de eiwitten die worden gewonnen door vermaling van de plant. Bovendien gaat er op deze nieuwe ma nier veel minder van het kostbare eiwit verloren door dat er minder bewer king nodig is. Raskin was er al eerder in geslaagd kostbare eiwitten op te vangen die waren ge lekt uit plantenwortels. peter de jaeger Een natte uiterwaard met knotwilgen uit 'Van Heuvelrug tot duin'. publiciteitsfoto cpd „Uw groene buitenruimte ge richt op innerlijke rust." Deze zin staat onder de titel van het boek en daarmee is de inhoud van dit luxueus uitgevoerde boek, met fraaie kleurenillustra ties, het beste getypeerd. Vol gens de auteur kan een tuin, el ke tuin, veel meer zijn dan een stukje natuur om van te genie ten en mee te werken. In De Spirituele Tuin kan de ge- interesseerde lezer ook ontdek ken dat een tuin de plaats is om geestelijk tot rust te komen en om er te mediteren. Je kan er zelfs een handleiding voor me ditatie in vinden. Uiteraard moet je dan bij de indeling en de beplanting van de tuin reke ning te houden met dit voorop gestelde doel. Immers de vlak verdeling, de wijze waarop de vier seizoenen tot hun recht 1 men in de tuin, en kleur en geur van de gewassen spelen! een grote rol bij de beïnvloe-j j ding van de geest. S'. Samenvattend: een boek datk'] niet bedoeld is voor de door-j'. snee tuinbezitter maai onmik'j baar lijkt voor allen die zich |j geestelijk en spiritueel verdeij'j willen ontwikkelen. Hoofdstukken met namen al£'j Inspirerende tuinen, Archefrt' sche symbolen, Versterk uw K zintuigen en dergelijke helpet', daarbij. |"j greet buchner B. Uitgeverij Kosmos Z en K, Utrecht, Antwerpen B. Prijs 89,90 gulden. B. Kandelaberen is een vormsnoei, die zowel 's zomers als 's winters wordt uitgevoerd. foto gpd paul ter strfi

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10