Prijzen supermarkten via internetbedrijf vergelijken Veevoederindustrie baalt van EC-besluit diermeel Corus-top gaat praten met ontevreden werknemers )AD boekt recordomzet Economie Knelpunten oplossen Economie VS groeit trager Oh, kom er eens kijken! woonideeën FNV gaat zich meer op jongeren richten Brussel wil hardere aanpak vervalsingen MKB legt bom onder afspraak loonmatiging JOND'ERDAG 30 NOVEMBER 2000 9 Vutter mag aan de slag in zorgsector zeist Vutters en gepensioneerden in de gezondheidszorg mo gen vanaf volgend jaar ongestraft aan de slag in de zorg. Hun inkomen zal dan niet langer worden gekort op hun uitkering of pensioen. Het bestuur van PGGM, het pensioenfonds voor de gezondheidszorg, heeft dit besloten wegens een schrijnend te- |kort aan personeel in de zorg. De CAO-partners moeten het (principebesluit nader uitwerken, benadrukte een PGGM- woordvoerder vanmorgen. De vakbeweging is al akkoord. Tentenbedrijf komt in Britse handen alkmaar De Boer Tenten komt in buitenlandse handen. Het familiebedrijf verkoopt een meerderheid van de aandelen aan de Britse investeringsmaatschappij 3i. De Boer is bekend van de tentenkampen voor asielzoekers. Ook zette het bedrijf grote tenten neer bij Sail Amsterdam, de Vierdaagse van Nijmegen en het EK Voetbal. Het bedrijf denkt met steun van 3i te kunnen groeien door overnames. Saldo-informatie Postbank via sms Amsterdam Rekeninghouders bij de Postbank kunnen vanaf morgen saldo-informatie via sms-berichten ontvangen. Nadat de klant de bank heeft voorzien van rekening- en telefoonnum mer, volstaat een telefoontje naar de sms-saldolijn. De Post bank herkent daarna via nummerweergave de klant en stuurt leen sms-bericht. Er zijn geen telefoonkosten aan de nieuwe Ipienst verbonden. De klant moet wel 9,95 gulden voor 30 sms- perichten betalen. Luierfabriek SCA groeit uit zijn-jasje gennepSCA Hygiene Products, van de bekende merken Libero, Libresse, Edet en Tena, investeert ruim 300 miljoen gulden in pijn vestiging in het Limburgse Gennep, die incontinentiepro- pucten maakt. Door de investering ontstaan 175 nieuwe banen. Nog dit jaar komen er 35 arbeidsplaatsen bij. Het van oorsprong feweedse SCA stak eerder al 200 miljoen in zijn fabriek in Hoo- bezand. Door de vergrijzing is er steeds meer vraag naar luiers boor volwassenen. De fabriek in Gennep realiseert volgens di- lecteur Leenders jaarlijks een groei van 13 procent. SCA komt in looi met een geheel nieuwe lijn voor Tenaflex, een product dat liet midden houdt tussen broek en luier. pupro in Hoorn en Beverwijk dicht hoorn De vestigingen van bouwmarkt Bupro in Hoorn en Be verwijk sluiten per 1 juni 2001 hun deuren wegens een tekort ban gekwalificeerd personeel. De vestigingen moeten zich vol lens directeur Den Isiger gedurende de openingstijden van ne- len uur 's morgens tot negen uur 's avonds vaak redden met slechts een paar mensen. ,,Dit personeel kan de klant niet de lewenste informatie geven. Dit willen we voorkomen." De twee filialen worden samengevoegd met de huidige vestiging in Alk- Snaar. Het grootste deel van het personeel verhuist mee. Goodrich verkoopt chemiedivisie }ew york BF Goodrich verkoopt zijn chemiedivisie voor 3,6 liljard gulden aan de investeringsgroep AEA Investors. Met de lerkoop voltooit het concern de metamorfose van bandenfabri- ant in toeleverancier van de lucht- en ruimtevaartsector. De andenactiviteiten werden al in 1986 verkocht aan de Franse ilichelin. In AEA Investors werken een onderdeel van Credit uisse First Boston Private Equity Group, DLJ Merchant Ban- jing en DB Capital Partners (dochter van Deutsche Bank) sa- len. De chemiegroep van Goodrich heeft een omzet van onge- |eer drie miljard gulden. Jitzendbureaus: Overleg over WAO adhoevedorpDe uitzendbureaus willen met staatssecretaris toogervorst (sociale zaken) afspraken maken over terugdrin- Jing van het hoge ziekteverzuim onder flexwerkers. Gisteren Verd bekend dat uitzendkrachten en schoonmakers het groot- Je risico lopen in de WAO terecht te komen. Volgens de bran ieorganisatie ABU kosten de Ziektewet en de WAO-uitkerin- gn de sector ongeveer 1,3 miljard gulden. Gemiddeld worden barlijks 15 op de 1.000 werknemers arbeidsongeschikt. Voor itzendkrachten ligt dit op 20 op de 1.000. Per jaar komen onge- eer 7.000 flexwerkers in de WAO terecht. Jantas bestelt 12 superjumbo's fdney De Australische luchtvaartmaatschappij Qantas heeft Ivaalf nieuwe superjumbo's Airbus A3XX besteld. Daarmee is t vrijwel zeker geworden dat het Europese consortium Airbus ïdustrie volgend jaar begint met de productie van het toestel, irbus nam dit jaar al het principebesluit het prestigieuze pro- ct door te zetten. Maar het zou pas doorgaan bij vijftig bestel- ïgen. Vijf maatschappijen hebben nu orders geplaats voor 44 estellen. Qantas zei eerder al interesse te hebben voor het iegtuig met 555 zitplaatsen, dat vanaf 2006 wordt geleverd. MacroPolis neemt consument werk uit handen Internetbedrijf MacroPolis publiceert vanaf vandaag de prijzen van producten in zestien supermarkten op inter net. Op de website www.macropolis.nl kan per product gekeken worden waar het meeste voordeel is behalen. Het maakt het naast elkaar leggen van foldertjes overbo dig om te zien waar de boodschappen het goedkoopst zijn. ten anp sorganisatie OAD uit Holten ljk;ft in het afgelopen boekjaar, 1 november eindigde, se i.000 passagiers vervoerd. is tien procent meer dan jaar ervoor. De omzet kwam HA procent hoger uit op onge- Hl r één miljard gulden. Een re- *d, meldt het bedrijf. De ist is niet bekendgemaakt. 01 AD is het op twee na groot- chl reisconcern van Nederland. we leeft van oudsher van bus- ve' en. Hoewel busvakanties in lse Ierland in het algemeen AA ider in trek zijn, ziet OAD de Ha mgstelling voor busreizen t dalen. Ïet familiebedrijf had wel te ipen met de dure dollar en pond. „Hierdoor was „er sprake van een wat grilliger boekingsverloop", aldus de di rectie. De sportevementen Euro 2000 en de Olympische Spelen hadden weinig invloed op het aantal boekingen. De reisorganisatie vervoerde de meeste passagiers naar het attractiepark Disneyland Parijs. Turkije, New York, Scandinavië en Griekenland waren de snelst groeiende reisbestemmingen onder OAD-klanten. Voor het komende jaar is het concern optimistisch. In vergelijking met vorig jaar zijn tot nu toe dertig procent meer sneeuw- vakanties verkocht. Tot de OAD Groep behoren onder meer Bex en de 110 Glo be-reisbureaus. Er werken 1.300 mensen. den haag gpd Zo is te zien dat Albert Heijn voor een pak zilvervliesrijst vier dubbeltjes meer berekent dan Dirk van den Broek. Ook kan de consument een boodschappen lijstje invoeren. Het programma berekent dan de supermarkt waar het lijstje in zijn geheel het minste kost. MacroPolis vergelijkt op z'n schiphol-vianenOp diverse fronten wordt gepoogd de files aan te pakken. Langs de Zwanen- burgbaan bij Schiphol wordt in een verdiepte bak de nieuwe snelweg A5 aangelegd (foto bo ven). Met die weg tussen de knooppunten Hoofddorp en Bad hoevedorp hoopt Rijkswaterstaat het drukke verkeer op de A4 bij Schiphol te ontlasten. Bij Vianen komt binnenkort een derde ver- keersbrug over de Lek (foto on der). De brug moet het fileleed op de A2 tussen Utrecht en Den Bosch verminderen. Na het slaan van de palen voor de fundering is nu een begin gemaakt met de bouw van de brugpijlers. FOTO'S ANP-DIJKSTRA TON BORS- BOOM-FRED STEENMAN washington anp De economie van de VS is in het derde kwartaal van dit jaar met 2,4 procent (op jaarbasis) gegroeid. De groei is daarmee kleiner uitgevallen dan de 2,7 procent die eerder is gemeld. In het tweede kwartaal zat de economische groei nog op 5,6 procent. De toeneming van de economische bedrijvigheid in het derde kwartaal is de kleinste sinds het derde kwartaal van 1996, toen er een groei werd ge meten van twee procent. Het nieuwe percentage is niet zo laag als verwacht. De meeste analisten waren ervan uitge gaan dat er bij de herziening een groei van 2,1 procent uit de bus zou komen. De reden van kleinere groei is een zwakkere ontwikkeling van de handel. Ook bleek er minder te zijn ge ïnvesteerd in machines en soft ware. De inflatie viel iets kleiner uit dan het ministerie van handel een maand geleden had ge meld. De geldontwaarding kwam uit op 1,9 procent. Het vorige percentage lag op twee. In het tweede kwartaal stond de inflatie op 2,4 procent. internetsite al langer prijzen, onder meer van wit- en bruin goedartikelen. De consumen ten die het bedrijf hiermee wil de bereiken, waren vooral men sen die via het web wilden ko pen. Dat is nu veranderd. Directeur N. Vrielink: „De laatste maanden hebben we een wijziging in de doelgroep aangebracht. Rond 95 procent van de mensen koopt gewoon Dat klinkt lekker! in de winkel. Die consumenten willen wij ondersteunen door de prijzen transparant te ma ken." Het supermarktassortiment waaruit gekozen kan worden, bestaat nu nog uit de top-300 van merkartikelen in super markten. Dat moeten er vol gens Vrielink in maart zeshon derd zijn. De inkomsten van Macropo lis komen uit advertenties op de site. „Maar wij zijn onafhanke lijk", benadrukt Vrielink. De prijzen komen 'rechtstreeks uit de schappen'. Zestig medewer kers werken fulltime aan het vaststellen van de prijzen. Een maal per week worden de prij zen op de site bijgewerkt. den haag gpd De veevoederindustrie in Ne derland is zwaar teleurgesteld over het verbod dat de Europe se Commissie wil instellen op het gebruik van diermeel in voedsel voor varkens en pluim vee. De sector heeft het gevoel te moeten boeten voor de BSE- paniek die vooral in Duitsland en Frankrijk is uitgebroken. Woordvoerder Hartog van het Productschap Veevoeders wijst erop dat de sector sinds 1999 zeer vergaande maatregelen heeft getroffen om BSE-be- smetting via veevoer uit te slui ten. Deze maatregelen hebben 75 miljoen gulden gekost. In Nederland leidde dit tot een strikte scheiding bij de pro ductie en het transport van voer voor runderen enerzijds en voer voor kippen en varkens anderzijds. Veevoer voor run deren mag al sinds 1994 geen diermeel meer bevatten, zodat er geen BSE-besmetting via het voer kan plaat6 vinden. Dier meel mag echter nog wel in varkens- en kippenvoer worden verwerkt. Hartog: „Omdat landen als Door de nieuwe service zou het aantal keer dat de pagina bekeken wordt, moeten ver dubbelen van 1,5 miljoen naar drie miljoen per maand. Het idee voor de boodschappenver- gelijker is ontstaan nadat uit een onderzoek van het vakblad Foodmagazine bleek dat maar weinig consumenten weten wat hun boodschappen kosten. Het Centraal Bureau Levens middelen denkt niet dat de su permarkten te duchten hebben van de prijzenvergelijker. „Klanten beslissen vaak niet op grond van de prijs. Bovendien is het moeilijk de site actueel te houden", aldus een woordvoer der. Frankrijk en Duitsland hun zaakjes blijkbaar niet voor el kaar hadden, grijpt de Europese Commissie nu naar zo'n zware maatregel." Hartog weet niet wat het besluit van de Commis sie de Nederlandse sector gaat kosten, maar is bang dat het een veelvoud is van de 75 mil joen. Veevoederproducenten moeten nu snel alternatieven voor diermeel gaan importeren. Men denkt dat dit de prijzen zal verhogen. Diermeel, dat bestaat uit dierlijk slachtafval en beende ren, wordt gebruikt omdat het veel eiwitten bevat. De prijs van soja, een van de belangrijkste alternatieven voor diermeel, is de afgelopen dagen op de we reldmarkt al gestegen. Volgens woordvoerder Roelofs van Ce- have Landbouwbelang, dat jaarlijks 2,4 miljoen ton veevoer produceert, is het nog onzeker of het bedrijf al op 1 januari voldoende alternatieven voor handen heeft. Op die datum moet de maatregel van de Eu ropese Commissie ingaan. Diervoederproducent Nutre- co produceert sinds vorig jaar voer voor kippen en varkens ijmuiden pieter van hove Qe Corus-leiding in Ifmuiden wil op zeer korte termijn praten met de personeelsleden die zijn overgegaan naar de firma GTI (technische installaties). Vol gens de overgeplaatste werkne mers is hun werksfeer verpest. Ook met de GTI-directie wil de Corus-top daarover spreken. De leiding van het staalcon cern reageert hiermee op de brandbrief die ze deze week heeft ontvangen van de voltalli ge groep werknemers. Begin dit jaar heeft Corus de werkzaam heden van de afdeling Techni sche Service Installaties (TSI) onder regie geplaatst van het externe bedrijf GTI (Groep Technische Installaties). Tussen de GTI-manager en het uitbestede personeel be staan al vanaf het begin span ningen, zo schrijven de werkne mers in de brief. De manager wordt vooral verweten dat hij slecht communiceert. Dit zou ertoe hebben bijgedragen dat brussel anp Eurocommissaris Bolkestein (interne markt) streeft naar eenzelfde strafmaat voor ver valsing en namaak van goede ren in alle EU-lidstaten. Ook vraagt hij meer bevoegdheden voor de Europese politieorgani satie Europol in Den Haag in de strijd tegen illegaal kopiëren en piraterij. Vorige week kondigde Bolke stein op een congres in Parijs al maatregelen aan tegen de toe nemende kopieerlust. De Euro pese Commissie steunt hem hierin nu. Naast een afstem ming van de wetgeving in de verschillende lidstaten, die Bol kestein wil doorvoeren door een Europese richtlijn, moet er volgens hem ook een harmoni sering van de strafmaat komen. Bolkestein wil ook de Oost- Europese kandidaat-lidstaten van de EU bij de strijd tegen pi raterij betrekken. Een groot deel van de vervalste goederen komt vanuit die landen op de Europese markt. De economie delft anp MKB Nederland heeft een bom gelegd onder een akkoord over loonmatiging dat de Stichting van de Arbeid vandaag be spreekt. De werkgeversorgani satie heeft een voorstel van FNV en VNO-NCW naar de prullen mand verwezen. De vakcentra les CNV en de Unie MHP vin den het belangrijk dat alle par tijen op één lijn komen. FNV en VNO-NCW staan achter een looneis van vier pro cent. „De loonkosten worden opgezweept door uitbreiding van scholingfaciliteiten, verlof regelingen en eindejaarsuitke ringen. Er is geen sprake van loonmatiging. Wij gaan hier nooit mee akkoord", zei MKB- voorzitter Hans de Boer aan de vooravond van het overleg. Hij begrijpt niet hoe werkge versorganisatie VNO-NCW een dergelijke stuk heeft kunnen dat al voor de helft vrij is van diermeel. Het bedrijf besloot hiertoe onder druk van super marktconcerns, die vrezen dat de angst voor BSE-besmetting ook de verkoop van varkens- en kippenvlees kan aantasten. Voor Nederlands grootste destructiebedrijf Rendac is het maken van diermeel een be langrijke activiteit. Het bedrijf kan dit product straks niet meer kwijt aan de diervoederindu strie, maar onder meer de ce- mentindustrie is ook geïnteres seerd in diermeel. Het meel heeft een hoge calorische waar de en is zeer geschikt voor ce mentovens. Ook kolengestook- te energiecentrales kunnen het gebruiken. Directeur Beerendonk denkt dat er uiteindelijk wordt geko zen voor een eerder geformu leerd voorstel. Dat staat alleen diermeel toe dat gemaakt is van dieren die goedgekeurd zijn voor menselijke consumptie. „Als dat niet wordt toegestaan, betekent het dat de eisen die worden gesteld aan diervoer hoger zouden zijn dan die we aan voedsel voor mensen stel len." velen overspannen thuis zitten of op zoek zijn naar ander werk. Van de vijftig personeelsleden, die installaties en systemen on derhouden, zijn er inmiddels elf vertrokken. De leiding van het staalcon cern is verbaadsd over de brief, aldus een Corus-woordvoerder. „Volgens de huidige CAO-be- palingen beschikt elke afdeling die wij aan een buitenfirma hebben uitbesteed over een be geleidingscommissie. Daarin zitten ook vertegenwoordigers van de vakbonden. Tot dusver re hebben wij nooit berichten ontvangen dat onder de TSI- medewerkers zoveel onvrede heerst. Niettemin nemen wij dit signaal zeer serieus." De gesprekken hebben vol gens de voorlichter in elk geval vóór 15 december plaats. De werknemers willen dat op die datum duidelijk is welke maat regelen de Corus-top denkt te nemen om de problemen op te lossen. lijdt wereldwijd een schade van 440 tot 660 miljard gulden door vervalsingen, zo blijkt uit een raming van de Europese Com missie. Dat leidt jaarlijks tot een verlies van 200.000 banen. Vervalsing en namaak zou den vijf tot zeven procent van alle economische activiteiten betreffen. Binnen de Europese Unie is echter tien procent van alle cd's illegaal gekopieerd. Van alle informatica op de Eu ropese markt zou zelfs 39 pro cent illegale kopieën betreffen. Van auto-onderdelen is vijf tot tien procent nagemaakt zonder toestemming. De industrie in de EU lijdt door deze piraterij jaarlijks een verlies van 880 miljoen tot 1,7 miljard gulden. Behalve het fi nanciële aspect is volgens Bol kestein ook de bescherming van de consument een argu ment om de strijd tegen verval sing op te voeren. Veel nage maakte producten voldoen niet aan Europese veiligheidsnor men. opstellen. „Dat vergt nog heel wat uitleg aan de achterban." VNO-NCW en FNV stellen dat door de krapte op de arbeids markt er een klimaat dreigt te ontstaan waarin steeds hogere looneisen worden gesteld. Het gevaar van een heilloze loon- prijsspiraal is daarom aanwe zig. Ook kan de koppeling met de uitkeringen onder druk ko men te staan. Alertheid is dus geboden, zeggen de opstellers. Zij stellen een verantwoorde loonontwikkeling voor in com binatie met investeren in de in zetbaarheid van werknemers, de balans werk en privé en mo dernisering van het beloning systeem (meer ruimte voor flexibele beloning). De Boer vindt dat de generie ke loonsverhoging beperkt moet blijven tot onder de drie procent. Dan valt er met MKB te praten over concrete aanbe velingen richting de bedrijven. Auto-importeurs Pon en Beers in vage paringsdans leidschendam anp Pon Holdings is van plan om een deelneming van 35 procent te nemen in auto-importeur Beers. Dit beweert Beers al thans. Pon bevestigt slechts met de directie van Beers te hebben gesproken, maar ont kent in de markt te zijn voor een belang in zijn branchege noot. Met een eventuele deel neming rijdt Pon Scania in de wielen, dat begin november een openbaar bod van 46,50 euro per aandeel uitbracht. De Zweedse vrachtwagenfabrikant heeft al een belang van 49,9 procent in Beers, dat in de Be nelux de importeur en dealer voor Scania is. Beers-directeur Van Yperen wil geen details kwijt over het gesprek, maar verklaarde dat het bestuur van de Scania-im- porteur in elk geval achter het Zweedse bod blijft staan. Als Pon een belang van 35 procent bemachtigt, is dat een streep door de rekening van Scania. De Zweden kunnen dan welis waar een meerderheid van 65 procent in handen krijgen, maar ze kondigden eerder aan alleen genoegen te nemen met zeker 70 procent. Vol praktische en betaalbare woonideeën In december: Feest in huis kerstversieringen, sierschouwen, zelfmaak-ideeën, trap-variaties, binnenkijkers, teesttips (voorheen DoehetZelf Wonen) BS woonideeën feest Jn huis MSSSSSSSrJHK Vanaf 29 november in de winkel amsterdam gpd longe werknemers voelen zich nu absoluut niet aangetrokken tot een 'saaie' club als de FNV. Om hen toch binnen te halen, wil de vakbeweging inspelen op hun behoeften. De FNV gaat volgens voorzitter L. de Waal het accent leggen op advisering in plaats van het tot in de puntjes vastleggen van ar beidsvoorwaarden. Ook moeten werkne mers de mogelijkheid krijgen om over on derwerpen mee te stemmen via internet. De CAO's die bonden tegenwoordig af sluiten, geven werknemers de ruimte om een deel van hun arbeidsvoorwaarden zelf in te vullen. Zo moeten ze bijvoorbeeld zelf beslissen over werktijden, pensioenop bouw, salaris en scholing. „De vakbewe ging zal steeds meer de taak krijgen om werknemers daarbij onpartijdig te advise ren", aldus De Waal. Hij vindt het niet vreemd dat jongeren de vakbeweging nu links laten liggen. „Ze vin den ons een saaie vereniging. Toch zijn er genoeg dingen die de FNV doet en die jon geren belangrijk vinden. Zoals kinderop vang regelen en de combinatie van werk en privé-leven mogelijk maken. Ze vinden al- leen de wijze waarop wij dingen aanpak ken, via afdelingsvergaderingen bijvoor beeld, maar vervelend." Ook zal de FNV meer op de commerciële toer gaan. „We gaan diensten aan bedrij ven leveren tegen betaling. We hebben nu bijvoorbeeld al het Bureau Beroepsziekten. Dat probeert in bedrijven te voorkomen dat mensen een beroepsziekte als RSI krijgen. Dat soort diensten zullen we uitbreiden." Volgens De Waal voeren de FNV-bonden al interne discussies over het omvormen van de FNV. Volgend jaar zomer wordt het een belangrijk thema op het FNV-congres.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9