Raad van Europa tegen nieuwe euthanasiewet >uY< Metro opnieuw onder vuur Jeugd grijpt macht in provinciehuis Binnenland Justitie wil verdachte van moord Sybine definitief achter de tralies Euthanasiewet is voor boeddhist positieve stap Megatransport ITC aan ketting gelegd Rijschoolhouders boos Aanval op minister om uitkeringen 3NDERDAG 30 NOVEMBER 2000 Europese subsidie voor grote steden en haag Negen gemeenten krijgen gezamenlijk 423 miljoen ulden voor ontwikkeling van hun achterstandsbuurten. Het aat om Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Maas- icht, Eindhoven, Nijmegen, Arnhem en Enschede. Het geld is fkomstig uit een fonds voor stedelijke ontwikkeling van de Eu- ipese Unie. De negen steden zijn geselecteerd op de hoeveel- eid huishoudens met een laag inkomen. Ook de werkloosheid •as een criterium bij toewijzing. Minister Van Boxtel (grote ste en) ondertekent vandaag een convenant met de negen ge- ïeenten. lOh eist miljard bij voorjaarsnota rRECHTDe Algemene Onderwijsbond (AOb) eist dat het kabi- et bij de voorjaarsnota minimaal 1 miljard gulden extra uit- ekt voor onderwijs. Gebeurt dit niet, dan wil de bond deze ka- inetsperiode niet meer met de bewindslieden Hermans en delmund om de tafel. Het bestuur gaat ervan uit dat het vol- s ?nde week van de ledenvergadering steun krijgt voor deze har- e opstelling. De AOb is zwaar teleurgesteld in het uitblijven r in forse investeringen in het onderwijs. Het overleg met Her- lans en Adelmund is een belangrijk middel voor de AOb om ivloed uit te oefenen op het onderwijsbeleid. Hermans wil auwelijks reageren op aankondiging. Hij laat weten geen aan- joring nodig te hebben om met extra geld te komen. >66 bezorgd om eetstoornissen in sport in haag Jonge sportsters op weg naar de top mogen niet ten rooi vallen aan eetstoornissen. Een betere medische begelei- ing moet voorkomen dat zij zichzelf op een ongezonde manier ithongeren om beter te presteren. De D66-fractie in de Tweede amer bepleitte dit gisteren bij de behandeling van de begro- ïg van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. „Het gaat juist om tienermeisjes, bijvoorbeeld kunstrijdsters, die van hun coach iren dat ze een te dikke kont hebben", zegt D66-Kamerlid Ra- stein.Naarmate er in het algemeen in de sport meer eisen orden gesteld aan het lichaam, moet de begeleiding ook ver- iteren". Onderzoekers 'bemesten' de oceaan i onincenNederlandse onderzoekers hebben een experiment gerond om C02-opname door de oceaan te stimuleren, door »en te 'bemesten' met ijzer. Het betrof een proef onder leiding n de Groningse hoogleraar oceanografie H. de Baar. Zij voeg- ■n in een gebied van vijftig vierkante kilometer in de Antarcti- he Oceaan 800 kilo ijzer aan het zeewater toe. Daarna werd de oei van algen gevolgd. Die bleken meer dan vier keer te zijn qegenomen. De jaarlijkse opname van C02 door de oceanen I hierdoor met enkele tonnen toenemen, verwachten de on- rzoekers. Het principe van de C02-opname door algen kwam lik tijdens de mislukte Klimaattop aan de orde. Deskundigen - an ervan uit dat algen 40 procent van de C02-uitstoot opeten, issen en bodem nemen 60 procent voor hun rekening. Celstraf geëist in gijzelingsdrama |ermond/helden Straffen van twintig en vijftien jaar zijn giste- h voor de rechtbank Roermond geëist tegen twee 34-jarige insterdammers voor de gijzeling van de familie Smeets in Hel- ]n afgelopen voorjaar. Een van hen heeft volgens officier van ititie Wassenberg tijdens de 17 uur durende gijzeling opT7 tart drie pogingen tot moord en vijf verkrachtingen gepleegd. ;t drama begon met de schietpartij op de A76. Een van de ver- hten heeft daar volgens Justitie gericht geschoten op een au- tobilist die hij aanzag voor een lid van een observatieteam, n de mannen eenmaal dachten een agent te hebben gedood autobestuurder kwam met de schrik vrij - besloten ze een llekeurige boerderij binnen te dringen. De daar wonende fa- ilie beleefde daarop een verschrikkelijke dag van geweld en krachtingen. ïenvoeging Pijnacker en Nootdorp iacker De inwoners van Pijnacker en Nootdorp hebben ussaal voor een fusie gestemd. Dat blijkt uit de officieuze uit- ^g van het referendum dat gisteren werd gehouden. In Noot- rp stemde 96 procent voor de fusie. In Pijnacker ziet 89 pro- at van de stemmers de samenvoeging wel zitten. De nieuwe neente telt 36.000 inwoners. Nootdorp en Pijnacker denken één gemeente sterker te staan tussen de grote buren Den iag, Rotterdam, Delft en Zoetermeer. kerkstraf wegens afpersing iaar» De directeur van de elektronfcaketen Flandria is we ns afpersing van een personeelslid veroordeeld tot een werk- if van 240 uur en zes maanden voorwaardelijk. De rechtbank lkmaar acht bewezen, dat de directeur op 20 januari aan mannen opdracht heeft gegeven een van verduistering ver ste werknemer van diens werkplek op te halen. De drie inen zetten het slachtoffer op de achterbank van hun auto |mishandelden hem onderweg. Na een kort onderhoud op t kantoor van de directeur reden de mannen naar het huis n het slachtoffer. Daar dwongen ze hem na een huiszoeking gulden af te geven. Overigens is later gebleken dat de dief- bij het bedrijf door een ander was f iolkswoede werkt averechts' Jlo Volkswoede tegen mensen die seksueel geweld hebben Hiïeegd tegen kinderen werkt averechts. Als mensen het recht pigen hand nemen, raken de plegers van seksueel misbruik in Ji isolement, waardoor hun gedrag juist extremer wordt. Dat Mde projectleider Bestrijding Seksueel Misbruik Kinderen, H. der Stolpen van het ministerie van justitie, gisteren in Ven lij vindt dat buurtbewoners de aanpak van de dader moeten jrlaten aan politie en hulpverlening. Van der Stolpen sprak ens de presentatie van de folder Seksueel Geweld, uitgege- door de politie Limburg Noord. Die is bedoeld voor jonge- tussen de 12 en 18 jaar en wordt onder meer gebruikt als nateriaal op scholen. De presentatie vondt plaats tijdens een Imadag over seksueel geweld in het politiebureau van Venlo. CPD Geassocieerde Pers Dier amsterdam anp Van het delict - de moord danwel doodslag op de 13-jarige Sybine Jansons - zijn geen getuigen. De vermoedelijke dader wil niets zeggen. Het bewijs dat voorhanden is, is tot dusver onvoldoende ge bleken om magistraten te overtuigen dat er spra ke is van tevoren geplande moord en dat de ver moedelijke dader dientengevolge voor levenslang in het gevang kan worden opgeborgen. Kortom: in de strafzaak tegen de halsstarrig zwijgende verdachte uit Nieuwegein staat het openbaar ministerie (OM) voor een helse bewijs- zen verklaarde doodslag op Sybine, maar ook de verkrachting van een 16-jarig meisje en een 22- jarige stewardess. Hij tekende beroep aan en ver ruilde zijn advocaat T. Stapel voor de bekende strafjpleiter P. Doedens. Ook het OM ging in be roep, omdat het nog een poging wil doen de moord bewezen verklaard te krijgen. Dat geldt ook voor de ontvoering van het slachtoffertje; de rechtbank vond die aanklacht aannemelijk maar niet onomstotelijk bewezen. Voor de verkrach ting van Sybine meende het OM zelf al onvol doende bewijs te hebben. Kort voor zijn arrestatie maakte hij zich schuldig aan de twee andere verkrachtingen. Een deel van het bewijs tegen hem wordt gevormd door een DNA-profiel. Probleem hierbij is dat het profiel ook overeen zou kunnen komen met dat van één op iedere 4000 blanke mannen. Het genetische materiaal was aangetast doordat Sybine lang in het water heeft gelegen. Advocaat Doedens zal een felle aanval inzetten op dit DNA-bewijs. DNA-bewijs speelde in eerdere verkrachtings zaken tegen de man eveneens een cruciale rol. In 1993 vervolgde het OM in Amsterdam hem op opgave. Morgen staat de 38-jarige man voor het jaar tussen haar woonplaats Maarn en het nabu- Sybine Jansons verdween op 19 januari vorig verdenking van twee verkrachtingen. Tijdens het gerechtshof in Amsterdam. De rechtbank Utrecht veroordeelde hem in juni tot 20 jaar cel en tbs, nadat levenslange gevangenisstraf was ge- eist. De veroordeling geldt niet alleen de bewe- rige Doorn. Op 24 februari werd haar stoffelijk overschot gevonden in een vaart bij Breukelen. Het meisje was verkracht en vermoord. Op 19 september arresteerde de politie Nieuwegeiner. vooronderzoek bekende hij alsnog een verkrach ting waarvoor hij in 1991 was vrijgesproken, we tende dat hij daarvoor niet opnieuw kon worden vervolgd. Het DNA was zonder zijn toestemming verkregen. Justitie gebruikte niettemin materiaal uit de oude zaak om de twee latere verkrachtin gen te kunnen bewijzen. In één geval lukte dat en de man werd daarvoor veroordeeld. Beroep en cassatie bracht de zaak uiteindelijk voor het ge rechtshof in Den Haag, dat hem veroordeelde tot negen jaar cel. Tbs kon niet meer worden opge legd, want het advies van gedragsdeskundigen was inmiddels verouderd. In de zaak van Sybine en de twee verkrachtingen heeft de man een nieuw psychiatrisch onderzoek geweigerd. Bij de aanklager bij het hof in Amsterdam, R. Manschot, leefde in 1993 reeds het besef dat de man op vrije voeten een groot gevaar is voor vrouwen. Manschot achtte het 'absoluut noodza kelijk' dat hij voor lange tijd werd opgeborgen. ,,Het kan zo niet doorgaan", verzuchtte hij des tijds, „en het gaat wel door als er niets gebeurt." 'In strijd met conventie voor Rechten van de Mens' De Raad van Europa keert zich tegen de Nederlandse euthanasiewetgeving die de Tweede Kamer dinsdag heeft aangenomen. Dat staat in een verklaring van de Oostenrijkse christen- democrate Gatterer, die rapporteur is over eutha- nasie-aangelegenheden van de Assemblée (het par lement) van de Raad van Europa in Straatsburg. straatsburg anp „De wet op de euthanasie die de Tweede Kamer heeft aange nomen, is in strijd met de Euro pese conventie voor de Rechten van de Mens", stelde Gatterer gisteren. Zij dringt er bij de Ne derlandse Eerste Kamer op aan het wetsontwerp niet aan te ne men. „Artikel 2 van de conventie stelt dat niemand een ander opzettelijk mag doden. Dat is een garantie voor het recht te leven, met name voor onge neeslijk zieken en stervenden in de 41 landen die lid zijn van de Raad van Europa, Nederland inbegrepen. In juni 1999 nog hebben wij alle lidstaten een dringende aanbeveling ge stuurd geen inbreuk te maken op dat recht", aldus Gatterer. Volgens haar kan de wens van een ongeneeslijk zieke nooit een juridische rechtvaar diging zijn voor een derde om hem te doden. Daarnaast wijst zij op het recht van elke onge neeslijk zieke om waardig te sterven. „Het recht en de be scherming van leven moeten in alle stadia van het bestaan wor den gerespecteerd." Tweede-Kamerlid Rouvoet oegstgeest-rotterpam anp Uit boeddhistisch oogpunt is de euthanasiewet die de Twee de Kamer heeft aangenomen een 'positieve stap'. Een wet die ruimte geeft aan het zelfbe schikkingsrecht van mensen, past beter bij het boeddhisme dan een op vaste normen geba seerd verbod, zegt de boeddhis tische leraar H. de Wit. Bij levenswagen rond eutha nasie en zelfdoding laat het boeddhisme zich volgens De Wit leiden door de criteria van inzicht en mededogen. Wie on draaglijk lijdt en een goed in zicht heeft in zijn totale situatie (waaronder ook de gevolgen van zijn beslissing voor familie en naasten), mag zijn leven door middel van euthanasie la ten beëindigen. „Het is natuur lijk een risico om niet op een vaste regel te kunnen terugval len, maar dat houdt je wel scherp om in elke situatie goed te kijken hoe die in elkaar zit", aldus De Wit, verbonden aan de Shambhala Centra. In kringen van hindoes speelt de kwestie van karma, schuld die moet worden ingelost om in een volgend leven een betere positie te krijgen, en reïncarna tie of wedergeboorte een grote rol bij de discussie. Daar over heerst de gedachte dat eutha nasie ontoelaatbaar is. Wie zijn lijden via euthanasie bekort, krijgt de rest van wat hem is toebedeeld in een volgend le ven alsnog voor de kiezen, is de redenering. De Samen-op-Wegkerken (hervormde kerk, gereformeer de kerken en evengelisch-lu- therse kerken) in Nederland zijn 'zeer bezorgd'. „Er is een grens overschreden die eigen lijk nooit overschreden had mogen worden", zegt secreta ris-generaal B. Plaisier. Kardi naal Simonis vindt de 'legalise ring' niet te verenigen met het beginsel van het beschermen van menselijk leven. In plaats van euthanasie heeft Simonis liever goede zorg op het gebied van pijnbestrijding. (RPF) had tijdens het debat over de euthanasiewet dit arti kel ook aangehaald in zijn be zwaar tegen het voorstel, maar volgens minister Korthals van justitie is de wet niet in strijd met het Europees verdrag voor de Rechten van de Mens (EVRM). Volgens de WD-be- windsman regelt het verdrag de bescherming van de mens te gen derden; iemand die zelf op verzoek wil sterven omdat hij ondraaglijk en uitzichtloos lijdt, valt niet onder deze bepaling. De Raad van State heeft van heemstede gerard van putten Directeur J. Timmermans van het Heemsteedse slepersbedrijf ITC verwacht niet te worden aangesproken op een te traag, vanuit Shanghai uitgevoerd transport van 26 binnenvaart schepen. Meteen na aankomst in de Rotterdamse haven leg den deurwaarders de sleper met vaartuigen aan de ketting, omdat bouwer DMA aanzienlijk later dan zou zijn vastgelegd de tevoren bovendien getoetst of in China geconstrueerde boten het voorstel in strijd was met gebruiksgereed had. TEKENING WIM STEVENHAGEN internationale (mensenrechten) verdragen. Blijkens haar advies was dit niet het geval, aldus Korthals tijdens het debat. „Dat is mijn oprechte overtuiging", zo zei hij. De gedupeerde investeerders stellen een miljoenenschade te hebben geleden als gevolg van de lange looptijd van de bouw en de te late aankomst van de casco's, die op Nederlandse amsterdam anp Metrobestuurders van het Am sterdamse Gemeentevervoerbe drijf (GVB) hebben tijdens een cursus brandpreventie geleerd in geval van brand de meldka mer te bellen en zichzelf daarna zo snel mogelijk in veiligheid te brengen. Dat meldt Het Parool gisteravond. De Amsterdamse krant wist de hand te leggen op een ge luidsband die tijdens een brandpreventiecursus door een bezorgde GVB-medewerker is gemaakt. „Jezelf redden is het enige", aldus de cursusleiding. Uit de geluidsband zou blijken dat de cursisten de instructies met ongeloof ontvangen. „Dus dan kom ik een paar weken la ter op mijn stationnetje en staat de officier van justitie op mij te wachten, omdat ik vijfhonderd man in de trein alleen heb gela ten", aldus een bestuurder. Het GVB toonde zich in een eerste reactie 'verbaasd' over de instructie. „Het past niet in het beleid van het GVB. Het staat haaks op alles wat wij aan het doen zijn. Ons beleid is erop gericht de veiligheid van de passagiers te vergroten", aldus de woordvoerder. Het GVB zal de zaak onderzoeken. De commotie rond het GVB ontstond enkele dagen geleden. De Amsterdamse tv-zender AT5 zond toen een reportage uit over de nooduitgangen in de metrotunnel. Volgens de zen der bleken van de dertien deu ren er zeven niet te deugen of niet open te gaan. Een woord voerder van het GVB sprak dat later tegen. De gemeenteraad reageerde gisteren in een spoeddebat ver ontwaardigd over de gebrekkige veiligheid in de metro. Het GVB heeft een plan om de metro tunnel en stations de komende jaren flink op te knappen. \rlem theo van der kaaij MBO-scholieren spelen eigen parlement it niemand beweren dat er niet hard verkt wordt op de provinciehuizen, ch zijn deze twaalf bestuurscentra in egel bastions van rust. Het statige riljoen Welgelegen aan de Haarlem- Dreef toonde gisteren een ander ld. Van vroeg tot laat renden jonge- door de gangen onderweg naar ste- e politieke discussies, ze regelden te- inisch lastige kwesties en voerden verhit slotdebat in de statenzaal, eft de jeugd de politieke macht in ord-Holland in handen gekregen? jongeren meer te betrekken bij de itiek werd het provinciehuis voor dag bezet door 79 leerlingen van iO-scholen uit Haarlem, Santpoort, 'erwijk, Alkmaar en Hoorn. Zij hiel- voor de tweede keer een Provinci- Jongerenparlement, waarbij con té plannen werden bedacht die ge likt zijn om uit te voeren. De jonge- i kregen daarvoor assistentie van btenaren en statenleden. In een ge- nenlijk debat aan het eind van de onder leiding van de echte com- missaris van de koningin werd besloten welk plan, ter waarde van vijfduizend gulden, daadwerkelijk mag worden uit gevoerd. „Met een lang gezicht zie je ze 's mor gens binnenkomen, met weinig zin in een hele dag op dat saaie provincie huis", zegt Rutger Stutvoet van het or ganiserende Instituut voor Publiek en Politiek, „En dan worden ze in de loop van de dag steeds enthousiaster om aan het eind met veel vuurwerk hun ei gen voorstel te verdedigen, want ze willlen per se winnen." Praktisch als MBO-studenten tussen de zeventien en twintig jaar zijn, waren de plannen snel gemaakt. Voor vijfdui zend gulden kun je niet veel, maar wel bijvoorbeeld een videofilm maken om te verspreiden op basisscholen. Daarop kun je kinderen laten zien waarom ze zich verre moeten houden van crimi naliteit. „We willen dat heel realistisch in beeld brengen", zegt Henk van het NOVA-College in Santpoort Noord. „Eerst laten we kleine kinderen zien die kattekwaad uithalen, daarna iemand die in de gevangenis zit, omdat die van kattekwaad tot erger kwam en dan nog een ex-crimineel die moeite heeft om op het rechte pad te blijven." De groep vindt vijfduizend gulden voor het maken van de video zelfs te veel geld. Waar vind je dit soort politici nog? Het kan goedkoop, want de scholieren spreken af zelf de hoofdrollen te spe len. Bovendien heeft iemand van de groep een oom die best bereid is om te filmen, op zijn vrije zaterdag. Uiteinde lijk komt er een doortimmerd plan op tafel, waaruit blijkt dat het geld toch nodig is om de video op alle basisscho len te kunnen verspreiden. En wat is leuker dan het maken van een plan om een feest te geven? Op het ter rein van een inrichting voor geestelijk en lichamelijk gehandicapten bijvoor beeld. Daarvoor bestel je een draaimo len, springkussens, een podium en een clown. Maar het plan dient compleet uitgewerkt te worden, dus iemand moet telefoneren met een inrichting om dit voorstel te doen. En daar heeft niemand zin in. Daniëlle stelt een rol lenspel voor om iemand zover te krij gen de telefoon op te pakken en het plan uit te leggen, dat misschien nooit werkelijk wordt. Uiteindelijk zal het voorstel van deze groep 's avonds met algemene stemmen worden aangeno men. Een afvaardiging van alle zeven werk groepen gaat nog op audiëntie bij de commissaris van de koningin om te vragen wat nu precies het belang is van de provinciale politiek en waarom ze hier vandaag zijn. „Dat is eenvoudig", zo versimpelt Jos van Kemenade het in gewikkelde verhaal over de politieke besluitvorming. „In de politiek leer je datje zelf wel iets kunt willen, maar dat anderen altijd iets anders willen. Dus moet je een meerderheid vormen om je zin tp krijgen." De afgevaardigen brengen rapport uit aan hun werkgroepen. Nadia had moeite met het spreektempo van de commissaris, maar ze weet het diplo matiek te brengen: „Hij praatte zo snel, ik heb alleen maar wat steekwoorden kunnen opschrijven en zeker drie keer gewaagd of hij het antwoord kon her halen." den haag Ruim tweehonderd rijschoolhouders protesteren tegen onder meer de accijnsverhogingen en het rekeningrijden. In een lange stoet gingen zij gisteren op weg naar de Tweede Kamer om een petitie aan te bieden. Onderweg werd bij het ministerie van fi nanciën aangeklopt, om ook minister Zalm een petitie te overhan digen. Toen een kleine delegatie zich naar de deur van het minis terie begaf, bleken de portiers niet van zins open te doen. Met sin terklaasliedjes als 'Zalmpje kom naar buiten met je knecht, want we zitten allemaal even recht' probeerden ze de bewindsman naar buiten te schreeuwen. Na een paar minuten ging de deur toch nog open. De rijschoolhouders eisen betere betaalbaarheid van rijles sen en meer veiligheid. foto gpd ronald de bruin werven moeten worden afge- ij bouwd. Directeur Timmermans van ITC beroept zich erop dat de begindatum van het con- tract 'naar achteren is gescho- ven' door zijn opdrachtgever jj DMA, die uit kostenbesparende overwegingen de bouw in Chi- na uitvoerde. Timmermans: „De bedoeling was het vertrek van het transport uit Shanghai te bepalen ergens in november i; vorig jaar, maar we zijn eind t. mei pas uitgevaren. Dat valt ons niet te verwijten." ITC heeft volgens Timmer- mans geen schade ondervon- den van het transport van de 26 binnenvaartschepen. Hij verze- I kert dat opdrachtgever zich stipt heeft gehouden aan de fi- nanciële verplichtingen. den haag gpd WD en CDA verwijten minister J Van Boxtel (grote steden- en in tegratiebeleid) harde cijfers over uitkeringstrekkers onder allochtonen niet serieus te ne men. Ze vinden dat de minister en de rest van het kabinet alles op alles moeten zetten om het probleem te lijf te gaan. Morgen bespreekt het kabi- net een onderzoek waaruit blijkt dat het aantal allochtonen met een uitkering drie tot vier maal hoger is dan onder au tochtone Nederlanders. De Kamerleden Verburg (CDA) en Essers (WD) hadden gisteren tijdens een overleg 2 over het minderhedenbeleid di- 3 verse harde aanvaringen met ii Van Boxtel. De minister vond dat percentages allochtonen met een uitkering niet 'overge- dramatiseerd' dienen te wor den. CDA-Kamerlid Verburg stoor de zich hieraan. „De bewinds man voert hier weer een show- tje op om alles te relativeren en af te zwakken, terwijl we nu eindelijk goed zicht hebben op de schrikbarend hoge aantallen l allochtonen met een uitkering." Ook WD'er Essers ergerde zich aan de woorden van de minister. „Mijn haren gaan overeind staan als ik hoor hoe de minister bepaalde zaken veel 1 te zacht verwoordt", aldus een gepikeerde Essers. Van Boxtel reageerde gebelgd op alle aantijgingen. „Ik neem i de echte cijfers wel degelijk se- rieus. Ik verdoezel niks en maak ook niks mooier. Maar het woord schrikbarend gebruik ik t niet." Van Boxtel gaf toe dat vooral de groep allochtone jon geren met een uitkering te groot is.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5