Minder mensen met laag inkomen 1 Toeristenbranche: Niets mis met oubollig imago Nederland Binnenland Ontruiming in Amsterdam Antillianen in Nederlandse krijgsmacht Tot 450,- extra voordeel. daar word ie stil van Armen wonen vaak bij elkaar in arme wijken JONDERDAG 30 NOVEMBER 2000 VPRO legt satire uit na commotie Rotterdam De VPRO zal morgen de herhaling van de Was- krachtl-aflevering van maandagavond voorzien van begeleiden de tekst. Daarin wordt uitgelegd dat de getoonde gang van za ken in het Rotterdamse bejaardentehuis De Schans fictief was en bedoeld als satire. Het programma toonde ontgroeningsritu elen in het tehuis. Nieuwkomers werden onheus bejegend door oudere medebewoners, moesten met 'junior-buttons' rondlo pen en werden gedwongen in de hal op karpers te vissen. Na af loop werd nog gemeld dat de fracties van Oud-Links en Leef baar Nederland in de Tweede Kamer vragen zouden stellen over de kwestie. Volgens de makers bleek uit dergelijke hints vol doende dat het hier ging om satire en dat de betrokkenen ac teerden. Maar in een woensdag verspreid persbericht consta teerde de omroep dat er niettemin onrust is ontstaan, in het te huis en daarbuiten. 'Te weinig uitgekeerd aan ex-kompels' 'Jheerlen Het Actiekomitee Ereschuld Mijnwerkers is niet tevre- Jden over de afwikkeling van de uitkeringen aan oud-mijnwer- jkers met silicose (stoflongen). Volgens het comité hebben veel iJte weinig oud-mijnwerkers of hun weduwes zo'n uitkering ge- zij kregen. Daardoor is in Limburg de opvatting blijven hangen, ddat men hen is vergeten, aldus woordvoerder De Wit. Het comi- èjté reageert hiermee op het eindrapport van de Stichting Silicose ijOud-mijnwerkers, dat dinsdag in Kerkrade werd gepresenteerd, g Daaruit blijkt dat van de 4.400 aanvragen voor een uitkering van e20.000 gulden er uiteindelijk 1.775 zijn gehonoreerd, s, jNieuwe proef met duo-lijsttrekker nden haag GroenLinks-Kamerlid Halsema vindt dat haar partij iejopnieuw moet experimenteren met het duo-lijsttrekkerschap. Tpok bij de Kamerverkiezingen van 1994 werkte GroenLinks met :dtwee lijsttrekkers. De partij verloor toen een zetel. Sindsdien peeft het duo-lijsttrekkerschap bij de meeste GroenLinksers veel pan zijn aantrekkingskracht verloren. Halsema vindt echter dat Jiet duo-lijsttrekkerschap met name vrouwen de mogelijkheid pou kunnen bieden gemakkelijker door te stoten naar de top Jvan hun fracties. „Ik vind het gênant dat we in Nederland geen jenkele vrouwelijke fractievoorzitter hebben", aldus Halsema in fiet blad Eva van de Evangelische Omroep. Utrecht wil anti-speculatiebeding utrecht Nieuwe koopwoningen met een prijs tot een half mil- joen mogen in de gemeente Utrecht binnen vijfjaar niet meer ponder meer worden doorverkocht. Wie dat toch doet, moet pen deel van de winst aan de gemeente betalen, zo staat in een voorstel van B en W. De maatregel moet speculatie met nieuwe voningen tegengaan en is dan ook vooral toegespitst op de grootschalige woningbouw in het nieuwe Utrechtse stadsdeel .eidsche Rijn. Ook elders in het land komt het op nieuwbouw- ocaties de laatste jaren geregeld voor dat mensen een nieuw ïuis kopen en dit kort daarna, soms al na een paar maanden, r net een vette winst weer van de hand doen. "Benschop corrigeert Van Aartsen den haag» Staatssecretaris Benschop (buitenlandse zaken) noest gisteren in de Tweede Kamer opmerkingen van zijn baas fj fan Aartsen corrigeren. Hij werd daartoe gedwongen door de racties van PvdA en CDA. Minister Van Aartsen zelf was afwezig bij het debat over de Europese top die volgende week in Nice vordt gehouden. Van Aartsen had dinsdag in de Eerste Kamer ;ezegd dat Nederland een zwaardere stem wil bij stemmingen n de Europese Raad. Er moet meer recht worden gedaan aan jqle omvang van de Nederlandse bevolking. „Maar ook aan de racht van de Nederlandse economie", aldus Van Aartsen. fooral over dat laatste argument wond eerst de PvdA, maar la- er ook het CDA zich op. „Alsof de rijkeren een zwaardere stem te ouden moeten krijgen", aldus PvdA-Kamerlid Timmermans. Greenpeace komt NAM tegemoet eeuwarden In een poging tot een schikking te komen, over- ei veegt Greenpeace de advocaats- en proceskosten van de Ne therlands0 Aardolie Maatschappij (NAM) te vergoeden. Deze mijn gemarkt in de juridische strijd over bezettingsacties op een iijioorplatform in de Waddenzee. De NAM pleitte gisteren voor iet gerechtshof in Leeuwarden dat de milieuorganisatie alsnog ie dwangsom van 350.000 gulden betaalt. De rechtbank in Am- terdam legde in 1997 een dwangsom van 50.000 gulden per ij ag op omdat de actievoerders het boorplatform Single Pile be et hielden. De NAM beraadt zich op het schikkingsvoorstel, '.onder compromis doet het gerechtshof over acht weken uit- praak. gescheiden alcoholgebruik eter dan geheelonthouding gjgelmatig bescheiden alcohol- gïDruik is beter voor de ge ilt ndheid dan geheelonthou- ïg. Niet alleen geven lichte matige drinkers zelf aan zich :onder te voelen dan mensen np niet of juist heel veel drin- la-i, ze hebben als groep ook nder gezondheidsklachten chronische aandoeningen, stelt onderzoekster B. San vast in haar proefschrift arop zij op 6 december aan Erasmus Universiteit in Rot- dam hoopt te promoveren, ian José toont aan dat het ge- idheidseffect het duidelijkst Dij mensen die op gezette tij- :n bescheiden hoeveel id alcohol nuttigen. Zo is het Vil ter om elke dag één glas te nken dan één keer in de [Opgelet: het BTW-tarief wordt per 1 januari verhoogd. Per 1 januari 2001 wordt het BTW-tarief verhoogd van 17,5% naar 19%. Voor ondernemers houdt dit in dat prijzen, financiële administraties en financiële systemen voor het nieuwe jaar op het nieuwe BTW-tarief moeten worden aangepast. Het 6%-tarief blijft ongewijzigd. Voor meer informatie kunt u kijken op Internet: www.belastingdienst.nl, of bellen met de BelastingTelefoon voor ondernemers: 0800 - 0443. Dit nummer is bereikbaar van maandag tot en met donderdag van 8.00 tot 22.00 uur en op vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Belastingdienst Amsterdam Een kraakster keek gisteren vertwijfeld rond bij de ontruiming van 120 kraakpanden in de Amsterdam se Reinwardtstraat. Bij de actie werden negentien mensen gearresteerd. De meesten waren buitenlanders die inmid dels zijn overgedragen aan de vreemdelingenpolitie. De politie wilde de twee rijen woningen aan weerszijden van de straat eerst met agenten met platte pet ontruimen. Toen het tot schermutselingen kwam, trokken de agenten zich terug en werden twee peletons van de mobiele eenheid in gezet. De panden werden in eerste instantie bewoond door antikraakwachten. Toen die in verband met sloop en nieuwbouw moesten vertrekken, werden de huizen alsnog gekraakt. Volgens omwonenden woonden er ongeveer honderd mensen. foto cpd evert elzinca Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten willemstad anp Minister De Grave (defensie) stelt geld beschikbaar voor doorstroming van Antilliaanse dienstplichtigen naar de Neder landse krijgsmacht. Dat heeft De Grave gezegd tijdens een werkbezoek. Voor een betere aansluiting op de arbeidsmarkt wordt de huidige dienstplicht in de Antil len aangepast. Dienstplichtin- gen moeten de eerste zes maanden een militaire oplei ding volgen en in het tweede halfjaar is er aandacht voor al gemene vorming en opleiding. Mogelijk wordt de dienst plicht verlengd van één naar twee jaar. De jongeren die na afloop naar Nederland vertrek ken, hoeven daar geen inburge- ringscursus meer te volgen. De minister was zeer te spre ken over het functioneren van de kustwacht, het gezamenlijk project van Nederland, de Ne derlandse Antillen en Aruba. Er werken alleen nog te weinig An tillianen en Arubanen bij de kustwacht. De Grave heeft zijn medewerking toegezegd om meer lokale krachten te werven. Vooral voor de hogere func ties is het moeilijk gekwalifi ceerd personeel te vinden. De Grave zei gisteren dat Antillia nen de mogelijkheid moeten krijgen om in Nederland aan vullende scholing te volgen. „De arbeidsmarkt in Nederland is krap, terwijl hier werkloos heid heerst. Doelstelling is om 140 van de 162 functies te laten vervullen door lokaal personeel. Momenteel werken er 85 Antil lianen bij de kustwacht. SCP en CBS in Arbeidsmonitor 2000: Het aantal mensen met een laag inkomen daalt. In 1996 had 15,6 procent van alle huishoudens in Nederland een laag inkomen. In 1998 was dit percentage afgenomen tot 14,3 en dit jaar verwacht het Sociaal Cultureel Planbu reau (SCP) een verdere daling tot 13,6 procent. den haag anp week zeven glazen. En dan maakt het ook nog uit wat je drinkt. Wijndrinkers - en in mindere mate bierdrinkers - voelen zich namelijk beter dan gebruikers van andere alcoholi ca. Het sterk verhoogde ge zondheidsrisico van zware drinkers hangt volgens de pro movenda rechtstreeks samen met de gebruikte hoeveelheid alcohol, het drinkpatroon en het type drank. Het verhoogde risico van geheelonthouders valt echter moeilijk te verklaren. De studie van San José maakt deel uit van een groot langjarig gezondheidsonderzoek dat door de Erasmus Universiteit wordt uitgevoerd onder ruim 18.000 mensen uit Eindhoven en omgeving. Sinds 1991 wor den van deze groep gegevens verzameld. Dat staat in de Armoedemoni tor 2000, die het SCP samen met het Centraal Bureau vooi de Statistiek (CBS) heeft opge steld. Lage inkomens liggen on der het minimum inkomen, en boven de armoedegrens, hel sociaal minimum. In 1998 be droeg een laag inkomen Overvallers supermarkt na schietpartij vast amsterdam anp De politie heeft gistermor gen na een korte achtervol ging en een schietpartij in Amsterdam-West twee mannen aangehouden die een supermarkt aan de Nieuwezijds Voorburgwal hadden overvallen. Een van de overvallers werd daarbij door de politie in zijn been geschoten. De twee gemaskerde mannen waren om tien uur 's morgens via de perso neelsingang de supermarkt binnengekomen. Met vuur wapens bedreigden ze twee personeelsleden en vroe gen om geld. De overvallers gingen er lopend vandoor met een buit van enkele duizenden guldens. Op de Keizersgracht pakten ze een auto af van een mede werker van een loodgieters- bedrijf. De politie kon hen even later klemrijden. Behalve de buit van de overval heeft de politie twee vuurwapens in beslag genomen. De gewonde overvaller ligt nog in het ziekenhuis. een alleenstaande 1.650 gulden netto per maand. Volgens de onderzoekers is het aantal mensen dat zelf zegt moeilijk rond te kunnen ko men, de laatste jaren eveneens afgenomen. In 1998 gaf een op de elf huishoudens aan dat zij zich arm voelde. In 1994 was dat nog een op de zeven. Overigens leven nog onge veer evenveel mensen op het sociaal minimum als een paar jaar geleden. Circa tien procent van alle huishoudens leeft op of rond de armoedegrens, die rond de 1.400 gulden ligt. Vol gens de onderzoekers is dat niet erg veranderd omdat er welis waar minder werklozen en bij standsgerechtigden zijn, maar er komen steeds meer werken de armen en arbeidsongeschik ten met een minimumuitke ring. Daardoor blijft het totaal aantal huishoudens op het so ciaal minimum min of meer ge lijk. Positief is volgens de on derzoekers dat de koopkracht van deze mensen sterk is verbe terd sinds 1995. Vorige maand bleek uit het rapport 'Balans van het armoedebeleid' ook al dat het aantal mensen met een inkomen rond het sociaal mini mum ongeveer gelijk blijft. Maar het SCP is nu iets opti mistischer. Onderzoeker Vroo- man schrijft dat toe aan de in formatie die is meegenomen over het armoedegevoel van de mensen zelf. Daaruit blijkt dat steeds minder mensen zich arm voelen. Ook is nu gekeken naar de jaren 1999 en 2000, waaruit een blijvend dalende tendens van lage inkomensgroepen is geconstateerd. WD-Kamerlid Kamp stelde gisteren in de Tweede Kamer dat de gemiddelde koopkracht van minima met kinderen tus sen 1995 en 2001 met twintig procent is gestegen. Dat komt door het generieke inkomens beleid, waarbij steeds meer geld naar de lage inkomensgroepen is gegaan. Maar in de jongste cijfers van het ministerie van sociale zaken is voor het eerst ook het effect van de inko mensafhankelijke regelingen zoals de huursubsidie en het gemeentelijke kwijtscheldïngs- beleid meegerekend in de koopkrachtpiaatjes van mini ma. Kamp betoogde dat 'de de- pen moet zijn'. Hij kreeg daar op vooral van GroenLinks felle kritiek. Woordvoerder Harre wijn zei dat 'armoede niet met statistieken kan worden wegge poetst'. Minister Vermeend (so ciale zaken) meende echter dat niet te negatief moet worden gedacht over armoede in Ne derland. Er is volgens hem al veel gebeurd en de knelpunten die er nog zijn, zullen in ge sprekken met de gemeenten zoveel mogelijk worden opge lost. Nu bij een nieuw Libertel abonnement tot 450,- voordeel.* U betaalt 4% maanden lang geen abonnementskosten! Nokia 3310 Gewicht 133 gram Beltijd tot 270 min. Standby tot 260 uur Trilfunctie Voicedial Picture messaging Ericsson T28s Gewicht 83 gram Beltijd tot 150 min. Standby tot 50 uur Trilfunctie Voicedial en -answering Active flip den haag alex van lanen Nederland telt steeds minder armen, maar die wonen wel va ker in grote concentraties bij el kaar in de buurt. De Haagse Schilderswijk-Noord spant de kroon: 50,4 procent van de in woners leeft daar onder de ar moedegrens. Dat blijkt uit de Armoedemonitor 2000 van het Sociaal en Cultureel Planbu reau (SCP) en het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). Arme mensen wonen vooral in de kernen van grote steden. Rotterdam telt naar verhouding de meeste inwoners met lage inkomens (25 procent), gevolgd door Amsterdam, Groningen en Den Haag. Tellen ook de rand gemeenten in een agglomeratie mee, dan scoren Arnhem, Dor drecht en Leiden opvallend hoog. De voornaamste reden van de toenemende concentratie ligt in de zogenaamde selectieve migratie: huishoudens die een hoger inkomen krijgen, verhui zen vaak naar een betere buurt. Ook het woningaanbod is van invloed. Zo groeide het aantal arme gezinnen in de wijk Prin senhof in Leidschendam in twee jaar met 4,6 procent. In deze wijk bestaat 87 procent van de woningen uit (huur) flats. In de Rotterdamse pro bleembuurt Feijenoord is een flinke afname van het aantal ar men te zien. Dat komt volgens de Armoedemonitor door de duurdere nieuwbouwwoningen in de wijk, waardoor de bevol kingssamenstelling van de wijk duidelijk is veranderd. Kinderen van ouders met een laag inkomen blijken zes pro cent meer kans te hebben om later zelf ook in die groep te recht te komen. Erfelijke aan leg, financiële middelen en op leiding van de ouders, en de buurt waarin het kind woont (door contact met leeftijdsge nootjes) worden als verklarin gen genoemd. De vaste lasten beslaan 46 pro cent van het inkomen van de armen, vorig jaar was dat nog bijna de helft. Dat komt door de hogere huursubsidie en lichter stijgende huurprijzen. Het aan tal mensen dat zegt met moeite de eindjes aan elkaar te kunnen knopen, is ook kleiner gewor den. Internationaal gezien kla gen Nederlanders echter veel vaker over armoede dan de mensen in de omringende lan den. En dat terwijl Nederland veel minder armoede kent dan bijvoorbeeld België, Duitsland of Groot-Brittannië. den haag achille prick Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker. ,,De Hollandse tulp moet eeuwig blij ven bloeien", zegt Paul van Gessel van het Nederlands Bureau voor Toe risme (NBT). Als geen ander koestert hij de tulp als hét symbool van Ne derland. „Wie kent de typische ken merken van Estland, Letland en Li touwen? In de hele wereld wordt de tulp geassocieerd met Nederland. Af blijven dus; die bloem is goud waard", zegt de NBT-beleidsmana- ger. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft laten onderzoeken hoe hoger op geleiden in het buitenland denken over Nederland. Met spijt in hun stem constateerden de onderzoekers eerder deze week dat we nog steeds 'het land je achter de dijken met de tulpen en de molentjes' zijn. Nederland moet nieu we symbolen zoeken, luidde één van de aanbevelingen. „Fout", reageert Van Gessel. „De on derzoekers hebben zich in hun con clusies en aanbevelingen volstrekt ver galoppeerd. Twee jaar geleden is de werkgroep Holland Imago opgericht. Daarin zitten allerlei ministeries, werk gevers van grote en kleine bedrijven en andere exporterende organisaties. Sa men proberen we Nederland in het buitenland te verkopen. Wij hebben gekozen om een oranje tulp met daar in het woord Holland voortaan als hét symbool voor Nederland te gebruiken. Iedereen in het buitenland herkent ons daar namelijk meteen in. En daar gaat het om: herkenbaarheid." Van Gessel begrijpt dat Nederlanders zelf misschien niet altijd even blij zijn als ze worden voorgesteld als op klom pen lopende, in molens wonende en tulpen plukkende boeren. „De tulp is ook niet meer dan een entree naai' ons land. Net als het woordje Holland. De kritiek is waarom we daar geen 'Netherlands' van kunnen maken. Heel simpel: omdat buitenlanders het nou eenmaal vaak over Holland heb ben. Als ze eenmaal hier zijn, leggen we ze wel uit dat dit land veel méér heeft te bieden dan de bekende cli chés." Ben Warner van het Platform Beeld vorming Nederland begrijpt dat de toeristische sector blij is met het tul pen-imago. „Dat is prettig voor het toerisme. Maar bij Japan zeggen ze naast geisha's, sumoworstelen en met stokjes-eten ook elektronica-wonder of harde werkers in een modern land. De Japanners zijn er deze eeuw in ge slaagd zich ook een modern imago aan te meten. In Nederland beseffen we nog niet dat wij ons, naast de tradi tionals, ook op nieuwe kenmerken moeten profileren om bij te blijven." Kansen zijn er zat, stelt Warner. „We zouden er naar kunnen streven hét kennisland van de wereld te worden. Richt universiteiten zo in dat het voor buitenlandse studenten heel aantrek kelijk wordt hier te studeren. Industri eel ontwerpen, de biochemie; twee sectoren waar we wereldtoppers in zijn, maar niemand weet het. Of inter nationale rechtspraak: Den Haag pro beert zich daar op te profileren als stad met bijvoorbeeld het Internationaal gerechtshof in het Vredespaleis en de aanwezigheid van het Joegoslavië-tri- bunaal. Dat zou Nederland ook verder kunnen uitbouwen, want we zijn een klein, stabiel en redelijk apolitiek land. Waar we overigens altijd kaas, drop en zure haring zullen blijven eten. En de tulp hoeft ook niet te verdwijnen, als het daar over honderd jaar maar niet bij is gebleven."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3