Coffeeshop Lisse mag openblijven 'Piramide' voor 12 mille opgeknapt Sint Jan de Reus geeft Katwijks volkslied nieuwe impuls Duin Bollenstreek Lissese oud-wethouder Van den Berg overleden Snelkraak in fotozaak Vertrek van Hommes teken aan de wand Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR/41,00 iNDERDAG 30 NOVEMBER 2000 ploeziekapje om straatlantaarns Bewoners van het Katwijkse centrum hebben binnen- t geen last meer van de buitengewoon felle straatverlichting. I gemeente plaatst namelijk op alle lantaarns een jaloeziekap- I Dat moet definitief een einde maken aan de maandenlange Tithinder, waarover bij de gemeente veel is geklaagd. De ■aatverlichting in het dorp kan op meerdere standen worden sfeervol tot scherp. Bij calamiteiten draait de ge- e de verlichting op de felste stand. De centrumbewoners, i zowel het sfeervolle als het scherpe licht last hadden, bben volgens de gemeente na het aanbrengen van de jaloe- Ikapjes helemaal geen lichthinder meer. Eerder probeerde de de lampen een halve meter lager op te hangen, r dat hielp niet. Jeen bloembakken Varkevisserstraat Katwijk voelt er niets voor om in de Secr. Varkevisser- t bloembakken neer te zetten die het verkeer in rustiger ba- i leiden. Daarmee wordt het verzoek van het 'Comité jrkevisserstraat 30' niet gehonoreerd. Dat comité wil graag dat 1 Varkevisserstraat niet langer als racebaan wordt gebruikt. De neente bestrijdt dat er in de Varkevisserstraat op grote schaal Ihard wordt gereden. De meeste automobilisten rijden vol- s haar tussen de dertig en de veertig kilometer per uur. De r het comité gewenste bloembakken gaan volgens de ge- feente ten koste van de veiligheid van fietsers en bromfietsers I kosten onnodig veel parkeerplaatsen. Over enkele jaren rdt de Secr. Varkevisserstraat 'omgespit' tot een straat waar et harder mag worden gereden dan dertig kilometer per uur. jna alle straten in Katwijkse woonwijken worden op termijn l-kilometer-wegen. child jes voor horeca Noordwijkerhout )ordwukerhout Elke bezoeker van de Noordwijkerhoutse ho- cagelegenheden kan er tegenwoordig makkelijk achterkomen at hij nou wel mag en wat et. Daarvoor hoeft hij of zij leen maar te kijken op het hild dat elke horeca-onder- •mer bij de ingang van zijn iak moet hangen. Gistermid- ig heeft burgemeester Andel in alle horeca-ondernemers j schildjes met daarop de ge- agsregels uitgereikt. Het hild loopt vooruit op het ho- caconvenant, waarover de imeente en horecaonderne- ,ers over twee weken gaan Rderhandelen. ,,We hebben nu toe in ons dorp gelukkig einig last gehad van ernstige igeregeldhéden en dat wil- n we graag zo houden", ai rs een woordvoerder van de ^fmeente. r |DB akkoord met begroting De tien Duin- en Bollenstreek hebben gisteren de begro- oor 2001 van het Samenwerkingsorgaan Duin- en BoÖen- reek (SDB) goedgekeurd. Alle gemeenten benadrukten daarbij et belang dat wordt gehecht aan het goed op poten zetten van e samenwerking met de Leidse regio. Dat-de samenwerking in DB-verband en straks met de Leidse regio meer kost dan voor- en, nemen de gemeenten daafbij voor lief. Volgende maand raten de gemeenten verder over de toekomstige bestuurs- ructuur van het SDB, de taken en de daarbij behorende perso- eelsformatie. ümmaplein 'achter slot en grendel' Itwuk Het Katwijkse Emmaplein verdwijnt binnenkort moge- |k achter slot en grendel. Daarmee moet voorkomen worden at auto's van bewoners en winkeliers het gloednieuwe winkel- lein onveilig en onooglijk maken. „Verstrekkende maatregelen Ijn noodzakelijk", stellen burgemeester en wethouders. „De liidige afsluitpalen worden te pas en te onpas verwijderd. Die oldoen dus niet." Het Katwijkse gemeentebestuur denkt er ïomenteel over na om het Emmaplein - zowel aan de kant van b Voorstraat als aan de Badstraat - permanent voor het auto- erkeer af te sluiten. De bewoners en de winkeliers van het Em- japlein krijgen binnenkort een enquêteformulier waarop zij ünnen aangeven of ze wat voor een blijvende afsluiting voelen. Ueidenavond bij -Koestal-Overduin krwuKBij wijkvereniging Koestal-Overduin in Katwijk wordt horgen een meidenavond gehouden. Meiden tussen 10 en 14 |ar zijn van half acht tot negen welkom om een windlichtje te stickers en glasverf. Entree kost 3 gulden. werd, heeft voor zijn verdiensten voor Lis- se in 1990 de gemeentelijke erepenning ontvangen. Frans Prins, wethouder van ruimtelijke Gerrit van den Berg, van 1978 tot 1990 wethouder in Lisse van onder meer socia le zaken en volkshuisvesting, is maandag ordening, herinnert zich Van den op 77-jarige leeftijd overleden. CDA'er Van den Berg, die in 1954 gemeenteraadslid moest leiden. Hij had een groot sociaal g voel en toonde veel belangstelling vo l als een rustige integere bestuurder met grote dossierkennis. „Hij wist hoe hij Lisse Van den Berg wordt morgenochtend be graven op de begraafplaats van de Agatha- kerk in Lisse. De uitvaartmis begint om 10.30 uur. lisse De inbrekers ramden met hun voertuig de voorgevel in. Een fotozaak aan de Heereweg Vervolgens gooiden ze de ra- in Lisse was vanmorgen om half zes het doelwit van een snelkraak. Daarbij zijn foto- en videocamera's buitge maakt. gen t i de vitrines in en gïn- iet veel later met foto videocamera's vandoor. Hoeveel precies is buitge maakt, is niet bekend. Rechter verklaart eisers niet-ontvankelijk Coffeeshop Happy Days in Lisse mag voorlopig openblij ven. De winkeliersvereniging Alverha had samen met de kiesverenigingen van SGP/RPF/GPV in kort geding geëist dat de vergunning aan Happy Days zou worden inge trokken, maar de rechtbank in Den Haag verklaarde de eisers niet-ontvankelijk. den haag/lisse gerard baas „Een organisatie heeft niet de mogelijkheid om in de rechts zaal op te komen voor ande ren", verduidelijkt C. van der Zwet van Alverha de voor hem ongunstige uitspraak. Van der Zwet bestrijdt die mening van de rechter. „Als winkeliersver eniging zijn we wel belangheb bende bij deze zaak. Wij vinden dat de coffeeshop afbreuk doet aan de belangen van alle win keliers in het centrum van Lis se. Juist dan is een winkeliers vereniging de aangewezen or ganisatie om voor hen naar de rechter te gaan. Ik denk dat de rechter zijn handen niet wilde branden aan deze zaak en er zo op een makkelijke manier vanaf is gekomen." Nu deze mogelijkheid is afge ketst hebben Alverha en de kiesvereniging nog een ijzer in het vuur om de vergunning van Happy Days te laten intrekken, burgemeester Van Zon beslist binnenkort op de bezwaar schriften die door de partijen zijn ingediend. Volgens A. Koornneef, hoofd juridische za- Coffeeshop Happy Days in Lisse mag voorlopig openblijven. Winkeliersvereniging Alverha en de kiesverenigingen v hun kort geding daarover verloren. ken in Lisse, gebeurt dat 'bin- de rechter in kort geding is nen drie weken'. klein. Behalve Alverha en de De kans dat de burgemeester kiesvereniging hebben namelijk op dezelfde manier reageert als ook enkele omwonenden be zwaar gemaakt tegen de gunning voor Happy Days. De vergunning werd in gustus verleend en geldt een jaar. In de gemeenteraad werd dat besluit toen met de kleinst mogelijke meerderheid aangenomen. OPINIE VALKENBURG SJAAK SMAKMAN margrit tibboel Het kunstwerk bij het gemeentehuis moet zo gauw mogelijk worden opgeknapt, oor deelt de Sassenheimse politiek. De com missie weiwijn stemde gisteren vrijwel una niem in met het jongste voorstel van bur gemeester en wethouders om de 'piramide' op te lappen voor 12 mille. „Het zal een op luchting zijn als het weer heel is, maar met liefde en trots zal ik er nooit op terugkij ken", concludeerde het WD-raadslid Van der Ploeg. Alleen D66 kondigde aan pas bij de komende raadsvergadering met een de finitief standpunt te komen over de op knapbeurt. Het is de bedoeling dat de tegellaag die nu de basis vormt voor de piramide wordt verwijderd, waarna er een antracietkleurige verflaag kan worden aangebracht volgens een zogenaamd twee-laags coatingsysteem, dat minder gevoelig is voor weersinvloeden dan het huidige betegelde plateau. Volgens de firma die het kunstwerk gaat oplappen kan wat betreft de duurzaamheid van het herstel gerekend worden op een garantie periode van drie jaar. Met deze stellingname lijkt er binnen af zienbare tijd een einde te komen aan de ja renlang durende discussies over de op knapbeurt van het inmiddels verguisde wa terkunstwerk dat tien jaar geleden op het plein voor het gemeentehuis werd neerge zet en destijds negentig mille kostte. Het gebrekkig functioneren van het wa tergordijn was van meet af aan ergernis voor de politieke vertegenwoordigers en de inwoners van Sassenheim. Bezoekers van het gemeentehuis liepen een nat pak op als de wind uit de noordhoek kwam en het materiaal van de sokkel vertoonde, met na me door wisselende weersinvloeden, al snel in het oog lopende mankementen. Een eerder voorstel van B en W, in okto ber van dit jaar, om het omstreden kunst werk voor 83 duizend gulden in oude glorie te herstellen, vond geen genade in de ogen van politiek. Er werd gezocht naar een minder in de papieren lopende oplossing. Het college ging te rade bij een firma in Sliedrecht die liet weten het plateau onder het kunstwerk van Van Bennekum weer een acceptabel aanzicht te kunnen geven voor het bedrag van 12 duizend gulden. Burgemeester en wethouders kwamen al eerder, in 1998, met een gelijksoortig voor stel voor een reparatie van het omstreden kunstwerk, uitgevoerd door hetzelfde be drijf. Het herstel werd destijds niet doorge zet omdat de kunstenaar in het kader van de Auteurswet nog volledige zeggenschap had over de wijze waarop het herstel zou worden uitgevoerd. Van Bennekum kwam met een, naar zijn mening in esthetisch opzicht acceptabeler, alternatief. De daad werd echter nooit bij het woord gevoegd, omdat de garantiebe palingen van de operatie volgens het Sas senheimse gemeentebestuur niet voldeden. Na jarenlang juridisch touwtrekken tussen de gemeente en de kunstnaar werd er een schikking getroffen waarbij is afgesproken dat de kunstenaar de tegellaag van het ta bleau zal verwijderen en afvoeren. Als fi nanciële schadeloosstelling ontving de ge meente Sassenheim een bedrag van 5.500 gulden van de kunstenaar. Dit bedrag zal mede worden aangewend om het kunst werk weer een toonbaar aanzicht te geven. Tijdens de raadsvergadering van 12 de cember wordt de knoop doorgehakt. Vas Sinterklaas toch bijna zijn baard kwijt! Afgelopen aterdag, bij een bezoek aan en winkelcentrum in Katwijk, rilde de goedheiligman een iieisje de hand schudden. Trok iet kind plotseling hardhandig an de baard van Sinterklaas. Had ik even geluk dat ik 'm oed had vastgeplakt. Anders ia je toch mooi voor schut." atwijker Jan de Reus speelt ijn rol van Sinterklaas dezer agen met overtuiging. Al een lartje of twintig. „Je moet er beetje in geloven", zegt iij. „Die studentjes die even nel wat geld willen verdienen, vind ik maar niks. En dan ebben ze meestal nog zo'n oog piepstemmetje. Sinter laas moet een volle, zware hebben." )e Reus speelt zijn rol zó goed, it hij meer en meer op de sint igint te lijken. Althans, dat zijn vrouw Wil met en gulle lach. „Kijk maar naar ijn grijze haren. Hij hoeft al- :en zijn baard nog te laten roeien. Ha, ha." )e Reus, pardon, de sint heeft et druk, druk, druk. Het is n dagen pezen, daarna daalt rust weer neer in het huis ri de Prins Bernardlaan. Het tak kan dan zo weer de kast in. Reus: „Dat heb ik eigenlijk ooit begrepen. De kinderen 'eten heel goed wanneer-ie omt, maai over het weggaan je nooit iemand." Zijn rouw: „Vind je het gek. Die inderen zijn volgestopt met dé ikM? cadeau's er maken zich ner gens meer druk over." De kindertjes zijn doorgaans lief, maar er zitten wel eens een paar vervelende sujetten tus sen. Als de sint bijvoorbeeld op een rijtuig staat, wordt hij op zijn mijter nog wel eens beko geld met pepemoten. „En dat is bepaald geen pretje. Dat geeft een heel vervelend ge hoor." Ook proberen sommige jeugdige onverlaten bij het schudden van de hand, de ring van Sinterklaas te stelen. Om maar niet te spreken over de taal die de sint soms krijgt te horen. „Zo ouwe, ben je ook weer in het land", bijvoor beeld. Gelukkig zijn het inci denten. De Reus heeft daarom nog altijd plezier in het spelen van de sint. „Het is gewoon to neelspelen", zegt de Katwijker. Het is dan ook niet verwonder lijk dat De Reus een verleden heeft als toneelspeler. Hij is met zijn zoon Harry de oprich ter van het Katwijkse gezel schap Mimiek's Theater. Ook zonder baard en mijter is Jan de Reus eigenlijk wereldbe roemd in Katwijk. De 66-jarige kan ook goed zingen. Hij heeft op heel wat bruiloften en par tijen zijn karakteristieke stem laten horen. De Reus is vertol ker van het Katwijkse volkslied 'Ik denk met weemoed" Katwijk, jouw stijl en folklore hield langzaam op te bestaan Veel romantiek ging verloren 'k zie de badkoetsjes gaan 'k zie in gedachten de bom schuiten liggen met Katwijkse vissers bemand één grote drom bedrijvige men- s op 't strand op bij de afslag v Bomschuiten? Afslag van v 't strand? Dat kan De Reus nooit met eigen ogen gezien hebben. „Dat heb ik ook niet", zegt hij. „Ik heb het mijn vader horen zeggen en die had het weer van zijn vader." De Reus heeft tekst en muziek zelf ge schreven. Twintig jaar geleden zong hij het lied voor het eerst. Iemand 'met relaties in de pla- tenwereld' kreeg direct een brok in de keel en raadde hem aan er meer mee te doen. Uit eindelijk kwam De Reus te recht bij Cat Music, het label van de Leidse groep Catapult, of beter gezegd Rubberen Rob bie. Die laatste 'artiest' geniet in Katwijk nog altijd een gren zeloze populariteit, niet in de laatste plaats omdat er Kat wijks dialect wordt gesproken. Goed, platenmaatschappij Cat Music bracht 'Ik denk met wee moed uit op single. Destijds gebeurde dat op,vinyl. Het plaatje moest met behulp met een pick-up worden beluisterd. Maar wie heeft zo'n ding nog thuis staan? Vandaar dat De Reus op het idee kwam om het Katwijkse volkslied op cd uit te brengen. Want ondanks de leeftijd van 'Ik denk met wee moed is het lied nog populair in Katwijk. De Reus: „Nu is het niet zo dat een zestienjarige het zingt, maar mensen van rond de dertig vinden het prachtig. Die nostalgie komt weer hele maal terug." Da s maar goed ook, want dan kunnen ze mooi die cd kopen. Waar is de eenvoud der mensen gebleven de traditionele kledij de schelpen vissers, de karren en paarden Het is nu voorgoed voorbij rob onderwater Natuurlijk heeft CDA'er Aten gelijk dat het vertrek van burgemees ter An Hommes uit Valkenburg richting 's Gravenzande niet auto matisch betekent dat de dagen van Valkenburg als zelfstandige gemeente zijn geteld. En natuurlijk heeft commissaris van de ko ningin Franssen hoogstpersoonlijk beloofd dat hij deze gelegen heid niet te baat zal nemen om een herindeling er even snel door te jassen. Maar dat het vertrek van Hommes wel érg goed uitkomt, staat buiten kijf. Nog steeds wacht iedereen vol spanning op het standpunt dat minister De Vries van binnenlandse zaken gaat innemen over het rapport van de stuurgroep Krachtige Gemeenten. Die commissie - nog ingesteld door zijn voorganger en herindelingsadept Peper - zei eerder dit jaar onomwonden dat de gemeenten in de Duin en Bollenstreek een veel te rooskleurig beeld hebben van hun eigen bestuurskracht. En ook als ze nu eindelijk wél intensief gaan samenwerken, valt aan een gemeentelijke herindeling niet te ontkomen, vindt dé stuurgroep. In elk geval de kleinste gemeenten - Zoeterwoude, Warmond en Valkenburg - zouden dan moeten opgaan in een groter geheel. Geen wonder dus dat Warmond na het vertrek van Van der Wel een waarnemend burgemeester kreeg. En dat ook Valkenburg slechts een waarnemer krijgt, lijkt voor iedereen eigenlijk al vast te staan. Maar laten we eerlijk zijn: wie kan daar op tegen zijn? Als er een herindeling komt, blijven er sowieso een paar burgemeesters over in de Duin en Bollenstreek. Een waarnemend burgemeester is in zo'n geval één probleem minder. En als er uiteindelijk toch geen herindeling komt, dan kun je die waarnemer altijd nog een vaste aanstelling geven. Het valt dus om die reden bepaald niet uit te sluiten dat ook Noordwijkerhout straks een waarnemend burgemeester krijgt. Opvallend in het geval van Valkenburg is wel dat Hommes is gevraagd voor 's Gravenzande. Hier lijkt het geen kwestie van de gelegenheid die de dief maakt, maar - om in de beeldspraak te blijven - van een dief die zijn eigen gelegenheid schept. WD'er Oosterlee ziet daar een 'opschoning' van de streek in als voorbereiding op een Bollenstad. Dat lijkt wat overdreven, want de bouw van Bollenstad hangt echt niet op Burgemeester Hommes. ARCHIEFFOTO DICK HOCEWONINÓ de aanwezigheid of afwezigheid van een paar waarnemende burgemeesters. Wie echter de gebeurtenissen van de afgelopen maanden op een rijtje zet, kan wat Valkenburg betreft wel een patroon zien. Eerst was er de stuurgroep die geen ruimte meer ziet voor kleine gemeenten als Valkenburg, daarna kwam staatssecretaris Remkes van volkshuisvesting melden dat na de verhuizing van de marine vooral Leiden straks huizen mag gaan bouwen op de vliegbasis. Kort daarop bleek de provincie de harde afwijzing van een gemeentelijke herindeling in het begin van dit jaar in een vervolgnota wat af te zwakken. En nu wordt Hommes 'weggekocht' uit Valkenburg. Tel daarbij op dat een groot deel van de gemeentelijke taken, zoals het ophalen van huisvuil, het geven van uitkeringen, controle op naleven van de leerplicht, automatisering, en salarisadministratie al door buurgemeente Katwijk wordt verricht. Het zal dan niemand verbazen dat Valkenburg straks wordt ondergebracht bij Katwijk of Rijnsburg.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21