Leidsch Dagblad NedTrain kan werk NS niet aan Rel over woningbehoefte OverraWiTl Noordwijker raakt villa mogelijk kwijt Ontgoochelde carrièrejagers in rij voor baan bij Hartekamp Justitie onderzoekt 'oppiepen' tonijn LISSE 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD ONDERDAG 30 NOVEMBER 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 8 oer Van der :>el is in zijn ement op jn eiland 19 Trouwen in tuinpaviljoen Oegstgeest blijft droom 21 Jan de Reus blaast volkslied van Katwijk nieuw leven in NR. 42479 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 10 Kerstmarkt in Jonge ontwerpers Groenoordhallen van sieraden en Thaise beelden bij Entresol met Sinterklaas en de kerstman amilie Alberti oos op tv-serie iny en Willeke Alberti, de ideren van de in 1984 over- len zanger Willy, zijn boos er de VPRO-dramaserie Bij s in de Jordaan. De serie be- dert volgens de familie Al- rti niet eens de kleine waar- id. Willy Alberti wordt neer zet als een jaloerse en valse m, terwijl hij dat volgens de nilie absoluut niet was. gina 2 Cabeljauwvangst ordt gehalveerd' Europese Commissie wil de beljauwvangst volgend jaar t 50 procent beperken. Die i makreel zou met 40 pro nt teruggebracht moeten irden en de heekvangst Det driekwart omlaag. Euro- rlementariërs uit alle lo rdzee-landen luidden van- ag de noodklok na voor- erleg met topambtenaren dezer dagen met een ;elijk voorstel komen. De twoordelijke ministers ten daarover half decem- \f een besluit. enault haalt [angoo's terug toconcern Renault haalt jreldwijd 265.000 wagens n het type Kangoo terug ar de garage. Bij bepaalde voeringen kunnen de veilig- Idsriemen defect raken. De |o's zijn gemaakt tussen 23 cember 1998 en 26 mei van (jaar. Renault besloot tot de Ughaalactie nadat zich zes incidenten hadden voorge el waarbij de gordelspan- r die de veiligheidsriemen pra aantrekt bij ongevallen, brtijdig in werking kwam. (ijftig doden 3 Molukken felle gevechten op het Mo- ise eiland Ambon zijn de af- open twee dagen vijftig do- i gevallen. Een politie- ordvoerder heeft dat van- g meegedeeld. De gevech- deden zich voor tijdens aanval van moslims op het istelijke Molukse dorp ratu. Het dorp ligt 50 kilo ter van de stad Ambon. jlsman' vestigt :t 62 uur record Amerikaanse illusionist id Blaine is afgelopen ht na 62 uur bevrijd uit het ijs waarin hij zich vrijwil- had laten 'invriezen' om record te vestigen. Om het Ie record te breken, had hij luur moeten blijven zitten, jens omstanders liep Blai- na zijn stunt op het New kse Times Square wankel, iin werd onmiddellijk naar gij ziekenhuis gebracht. Over toestand was vanmorgen Ier niets bekend. ANDAAG 28 PAGINA'S lenland enland uur en Kunst, nomie oof en Samenleving prek van de Dag ivisieprogramma s Advertentie trekt honderden sollicitanten voor werk met verstandelijk gehandicapten HEEMSTEDE LIEKE DE KWANT Rijke zakenmannen van middelbare leeftijd die iets nuttigs willen doen. Dertigers die het gejaag in de compu ter-business moe zijn. De Hartekamp heeft met een wervingsactie voor on gediplomeerde verzorgers een onver moede bron aangeboord. Ontgoochel de carrièrejagers staan plotseling in de rij voor werk met verstandelijk gehan dicapten. Ruim tweehonderd reacties uit heel Noord- en Zuid-Holland kreeg de in stelling op een advertentie met de kop 'Ook zonder diploma kun je werken bij de Hartekamp-WDD groep'. En dat terwijl advertenties voor gediplomeer de mensen het afgelopen jaar vaak he lemaal geen kandidaten opleverden. De afdeling personeelszaken is volle dig overdonderd, zegt hoofd Hanno van Essen. „We hadden de eerste mensen al uitgenodigd voor gesprek ken, maar de brieven bleven binnen stromen. Toen zijn we maar doorge gaan. Nu krijgen we 150 mensen op gesprek." De nieuwe wervingsactie is een idee van het actieteam basiszorg. De Harte kamp richtte dit team onlangs op, om dat met veertig vacante arbeidsplaat sen de zorg voor de bewoners in ge vaar kwam. Dit team vond aanvanke lijk al vijftig medewerkers van andere diensten binnen de Hartekamp, zoals koks of directeuren, bereid om af en toe bij te springen op de afdelingen. „Maar dat is geen blijvende oplossing. Een interne opleiding is dat wel", al dus Van Essen. Hartekamp-WDD nodigt de kandi daten die door de eerste ronde komen binnenkort uit een middag mee te lo pen op de instelling. Wie dan nog steeds geestdriftig is, wordt aangeno men en krijgt een stoomcursus van tien dagen, verzorgd door personeel van de Hartekamp. Daarna kunnen de nieuwe medewerkers aan de slag in de verzorging en groepsbegeleiding. Aan sluitend kunnen ze bij het Nova Colle ge een verkorte opleiding volgen voor Sociaal Pedagogisch Werk. Van Essen realiseert zich dat de be geleiding van de ongeschoolde men sen een zware wissel zal trekken op het toch al overbelaste personeel. „Maar je moet de vicieuze cirkel er gens doorbreken." Het hoofd personeelszaken is posi tief getroffen door de motivatie van veel van de sollicitanten. „We zijn op recht verbaasd. Iedereen vist in dezelf de vijver naar personeel voor de ge zondheidszorg en die vijver leek leeg. In de media hoor je niets dan negatie ve verhalen over de zorg. Dit enthousi asme is dus een grote verrassing. Vooral ook omdat instellingen als thuiszorg al veel langer ongediplo- meerden werven. Wellicht spreekt werk met verstandelijk gehandicapten meer aan." doorn Mevrouw Van Nee zwaait samen met haar twee dochtertjes haar man uit. Majoor Van Nee is een van de veertig kwartiermakers die vanochtend in Doom afscheid namen van hun familie. Zij zijn de eerste Nederlandse militairen die naar Eritrea vertrekken om daar deel te ne men aan de VN-vredesmacht. foto anp paul vreeker Burgemeester van Zandvoort ziet toe op joodse tegoeden ZANDVOORT JACOB VAN DER MEULEN Burgemeester Van der Heijden van Zandvoort gaat toezien op de verdeling van de 400 miljoen gulden aan joodse oorlogstegoe den aan slachtoffers en nabe staanden. Maandag wordt hij door minister Zalm officieel ge ïnstalleerd als voorzitter van de speciaal in het leven geroepen Stichting Maror-gelden. Van der Heijden, zelf joods, is verrast door zijn benoeming. „In het verleden heb ik me niet met de materie beziggehouden. Het is een zware taak die ik snel en in alle soberheid wil uitvoeren." De stichting ziet toe op de cor recte en snelle uitvoering van al le procedures rond de toeken ningen. Van der Heijden: „Het gaat daarbij ook om benadeel den die inmiddels in Israël, de VS en bijvoorbeeld Australië wo nen. Hoewel het niet altijd om eenvoudige zaken gaat, hoopt de stichting het geheel in maxi maal vier jaar af te ronden." De Stichting Maror-gelden be gint maandag met een interna tionale publiciteitscampagne om rechthebbenden op te roe pen aanspraak te maken op het fonds. Behalve de 400 miljoen gulden die de Nederlandse over heid beschikbaar stelde, heeft de private sector - bedrijven, ban ken en beurzen - na intensieve onderhandelingen met joodse vertegenwoordigers 300 miljoen gulden als tegemoetkoming ge reserveerd. leiden/regio robbert minkhorst Leidse wethouder Hillebrand woest op Bollenstreek-gemeenten orgaan Duin- en Bollensteek (SDB) daarover met het Samenwerkingsorgaan Leidse Regio (SLR) al afspraken gemaakt. Zo was overeengekomen dat de vraag naar woningen zal worden onderzocht en dat de twee bestuursorganen verder gaan sa menwerken op de terreinen van werken, verkeer en natuur en landschap. „We moeten verkennen wat de woningbehoef te in de Leidse regio en de Bollenstreek is en sa men een programma voor de komende twee de cennia opstellen", aldus Hillebrand. „Over vlieg kamp Valkenburg is afgesproken dat we daarmee wachten tot er een kabinetsbesluit over is geno men. Een kwartier nadat we dit afspreken, ne men drie gemeenten al stelling en zeggen: die woningbehoefte is er niet, of die is lager." Pagina 15: Hillebrand is vertrouwen even kwijt De Leidse wethouder Hillebrand is woest op de gemeenten Katwijk, Valkenburg en Wassenaar. Hij vraagt zich af of samenwerking met de Bol lenstreek nog wel zin heeft als drie gemeenten zojuist gemaakte afspraken onaangekondigd en 'een kwartier later' alweer verbreken. De bestuurder voelt zich in zijn hemd gezet door een persconferentie van gisteren, waarin Katwijk, Valkenburg en Wassenaar verklaarden dat onder meer in de Leidse regio minder wonin gen nodig zijn dan menigeen denkt. Hillebrand: „Ik ben met stomheid geslagen." Juist voordat de Katwijkse burgemeester Van Wouwe aan tafel schoof om opgetrommelde journalisten in te lichten over de woningbehoef te, had hij als voorzitter van het Samenwerkings- Keuringsdienst pikt praktijk niet langer LEIDEN THEO VAN DER KAAU De Keuringsdienst van Waren heeft genoeg van het 'oppie pen' van oude tonijn in Azië en deze vervolgens te verko pen als verse vis in Nederland. Justitie in Haarlem onderzoekt of een visimporteur kan wor den vervolgd, tegen wie de keuringsdienst drie processen verbaal heeft opgemaakt. „Er is geen gevaar voor de volksgezondheid, maar de consument wordt hiermee op het verkeerde been gezet en dat willen wij verhinderen", zegt Bert Hendriks van de Keuringsdienst van Waren in Rijswijk. In Azië is het al lan ger praktijk dat oude tonijn met een bruin kleurtje een tijd in een plastic zak met het gas koolmonoxiode wordt gehan gen. De tonijn krijgt daardoor zijn prachtige helderrode kleur terug en kan probleem loos als vers worden verkocht. Volgens de keuringsdienst is de helft van alle tonijn die in Nederland wordt verkocht op deze wijze behandeld. In Azië wordt de vis ingevroren en hier ontdooid. Ook het Productschap voor Vis is te gen de praktijk van het 'op piepen'. Eerder dit jaar heb ben deze instanties geadvi seerd dergelijke tonijn niet langer in te voeren. Visimpor- teurs vinden dat de behande ling met koolmonoxide geen kwaad kan, omdat de vis hier door juist beter zou worden geconserveerd. EXTRA KOOPAVONDEN TOT DE KERST ELKE WERKDAG TOT 21.00 UUR GEOPEND! LISSE - Heereweg 350 HAARLEM/DEN HAAG JOHN OOMKES Volgens FNV Bondgenoten ligt de oorzaak in de verzelfstandi ging van de verschillende NS- onderdelen, zodat een klant-le- verancier-relatie ontstond tus sen NS Reizigers en NedTrain. Hardeveld: „Dat leidde tot een efficiencyoperatie, waarbij dure reserve-onderdelen niet langer meer in voorraad werden ge houden en het personeelsbe stand werd gereduceerd. In middels is er nu al zo'n hausse aan extra onderhoudswerk dat er twee weken terug een ak koord gesloten is, waarbij Ned- Train-werknemers op vrijwillige basis vrije tijd inleverden tegen salaris." Reizigersvereniging Rover, de ANWB en de Consumenten bond hebben het gisteren ge presenteerde 'noodplan' van NS afgekraakt. De spoorwegen kondigden aan voor 125 mil joen gulden 150 tweedehands Duitse spoorrijtuigen te hebben gekocht. De eerste moeten in de zomer van 2001 gaan rijden en de laatste pas in 2002. Om dat het om ouder materieel gaat, moeten de rijtuigen eerst worden opgeknapt. De organisaties hadden de NS gevraagd met een plan te komen om de grootste proble men aan te pakken. De organi saties toonden zich gistermid dag na afloop van het overleg met NS en het ministerie van verkeer en waterstaat teleurge steld. Ze gaan ervan uit dat het noodplan nauwelijks helpt in de spits. In totaal gaat het om 9.500 extra zitplaatsen. Volgend jaar hoopt de NS ook 3.500 extra zitplaatsen te realiseren door materieel in Duitsland te hu ren. De Consumentenbond vindt dat allemaal 'een druppel op een gloeiende plaat'. De uitbreiding met nog eens 7.000 plaatsen in 2002 vindt de bond ook 'volstrekt onvoldoende'. De NS beschikken op dit mo ment over 205.000 zitplaatsen. De Tweede Kamer heeft aan gekondigd zelf de problemen bij de spoorwegen te gaan on derzoeken. PvdA'er Van Gijzel wil de vertragingen, het mate- rieeltekort en verouderde spo ren in kaart brengen. De Kamer heeft minister Ne telenbos (verkeer) vandaag op geroepen eerst de Concessie wet en Spoorwegwet te behan delen voordat het prestatie contract met de NS van kracht wordt. Netelenbos wil dat con tract, dat onder meer regelt dat er genoeg capaciteit is en reizi gers bij vertragingen geld te rugkrijgen, op 1 januari 2001 laten ingaan. De Kamer voelt daar niets voor nu de wettelijke basis, de Concessiewet, ont breekt. NOORDWUK SJAAK SMAKMAN Koos Hogervorst raakt behalve zijn brug mogelijk ook zijn villa aan de Kraaierslaan in Noord- wijk kwijt. De gemeente is van plan om de bouwvergunning voor zowel zijn huis als zijn schuur alsnog in te trekken. Volgens de gemeente heeft Ho gervorst bij de aanvraag 'on juiste dan wel onvolledige gege vens verstrekt'. Als Noordwijk de zaak doorzet en gelijk krijgt, dan moet Hogervorst in het ui terste geval zijn huis en zijn schuur slopen. Hogervorst, die op 2 januari dit jaar zijn villa betrok, was tot nu toe met de gemeente Noordwijk alleen in een juridi sche strijd gewikkeld over de brug die hij over de sloot bij zijn woning heeft neergelegd. De gemeente vindt het hek niet mooi en bovendien kan Hoger vorst volgens Noordwijk ook best over zijn bedrijfsgrond van en naar zijn huis. HET WOORD IS AAN Mary Tyler Moore Je kunt niet altijd dapper zijn als het je in het leven al tijd mee heeft gezeten. FNV: Crisissituatie bij onderhoud Het onderhoudsbedrijf van de NS, NedTrain, kan het werk niet langer aan. Volgens bestuurder G. Hardeveld van FNV Bondgenoten is er sprake van een crisissituatie. De werkplaatsen in Haarlem, Tilburg en Almere slagen er nu al nauwelijks in om het bestaand materieel op de rails te houden. De vakbond voorziet een volstrekt on werkzame situatie als NedTrain in 2001 ook nog 150 tweedehands Duitse spoorrijtuigen moet onderhouden. *711 5-/8» 30% 50% 60% 30% 20% 10% Gezondheidsraad: Foliumzuur in voeding beperken DEN HAAG ANP De Gezondheidsraad wil de verrijking van voedingsmidde len met foliumzuur beperkt zien tot producten die speciaal bestemd zijn voor vrouwen die zwanger willen worden. Vrouwen die foliumzuurta- bletten slikken voor en na de bevruchting hebben minder kans op een kind met een open ruggetje. Volgens de Gezond heidsraad gebeurt dat te wei nig. Daarom worden in sommi ge landen gewone voedings middelen op de markt gebracht die verrijkt zijn met foliumzuur. Zo'n verrijking is hier niet toe gestaan, maar in Nederland hebben artsen in een vaktijd schrift hiervoor gepleit. De Gezondheidsraad is daar niet voor. Als mensen teveel van het preparaat binnenkrij gen kan dit leiden tot neurolo gische afwijkingen of dergelijke afwijkingen verergeren. De da gelijks ingenomen hoeveelheid mag niet meer zijn dan één mil ligram. Een betere toepassing van supplementen verdient de voorkeur boven het toevoegen van PMG (een synthetische vorm van foliumzuur) aan voe dingsmiddelen, schrijft de raad aan minister Borst van volksge zondheid. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Bouwvergunning wordt ingetrokken Volgens wethouder Tummers van ruimtelijke ordening is nu ook gebleken dat Hogervorst een grote schuur niet voor be drijfsdoeleinden gebruikt. „Die schuur is bestemd voor een agrarisch bedrijf. En dat houdt niet in dat je er landbouwma chines repareert, of dat je er bent door een plantje in de schuur te zetten", aldus Tum mers. De wethouder benadrukt dat de woning gebouwd zou wor den als bedrijfswoning. „Daar om heeft hij de bouwvergun ning gekregen. Maar eerst heeft hij de woning door die brede sloot fysiek afgescheiden van het bedrijf en nu blijkt dat die schuur ook nog eens geen deel van het bedrijf uitmaakt. Dus staat daar gewoon een huis op agrarische grond. En dat mag niet." Hogervorst wil geen com mentaar geven. De boomkwe ker heeft de zaak in handen ge geven van een advocaat. Voorletters: Postcode: Telefoonnummer (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch 34,80) Per kwartaal automatisch 99,90) Per kwartaal acceptgiro 100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: w.leid: 712141"400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1