Almondeweg alleen dicht in spitsuren 'Ik ben niet zo'n politiek dier' Weinig kans op huwelijken in Oegstgeests tuinpaviljoen J)z/Lt ceajrv&LuLiri(j Kot Regio Legionella in Vlietzaal Weiland wordt wijk Oegstgeest: nieuwe Apollohal op andere plek Pronk en Netelenbos betalen fors mee aan verlengde tunnelbak A4 DONDERDAG 30 NOVEMBER 2000 Tent voor clubhuis van SJZ zoETERWQUDESJZ heeft besloten morgen een tent neer te zetten voor het clubhuis in het sportpark Haasbroek in Zoeterwoude- Dorp. De voetbalvereniging wil daarin de gasten ontvangen tij dens de competitiewedstrijden op zaterdag en zondag. Het clubhuis is voorlopig niet beschikbaar. Door een brand raakte afgelopen dinsdag een groot deel van het interieur zwaar be schadigd. Aanvankelijk dacht SJZ eraan portocabins neer te zet ten. „Maar dat is op zo'n korte termijn niet haalbaar. Daarom zetten we eerst tijdelijk een tent neer en maandag komen waar schijnlijk de portocabins", aldus voorzitter L. van der Geest. De spelers kunnen wel gebruik maken van de kleedkamers. Het schadebedrag is nog steeds niet bekend. Geen steun voor bruggetje oegstgeest De brug van de Warmonderweg naar de Leidse Hout is van de baan. Een meerderheid van de Oegstgeestse ge meenteraad heeft moeite met de kosten. „Wij zien de noodzaak hiervan niet in", aldus WD-fractievoorzitter Van Bellen gister avond tijdens een commissievergadering. Ook Leefbaar Oegst geest vindt 20.000 gulden voor een bruggetje naar het bos te veel. Wandelaars uit Oegstgeest kunnen best een stukje omlo pen, vinden beide fracties. D66 toonde zich teleurgesteld. De aanleg van een bruggetje was haar idee. „Ik begijp niet dat de anderen zo'n logische verbinding tussen Oegstgeest en de Leid se Hout zinloos vinden", zei fractievoorzitter Koningsveld. Zorg over ontwikkelingen Poelgeest oegstgeest De complicaties bij de bouw van Poelgeest baren de Oegstgeestse gemeenteraad zorgen. Ze vroegen burgemees ter en wethouders gisteravond snel opening van zaken te geven over een aantal onderwerpen. De fracties maken zich onder meer zorgen over de berichten rondom aanhoudende water overlast in de wijk en de financiële consequenties van vertragin gen in de bouwplannen. De eerste fase van de bouw van Poel geest is bijna voltooid. Binnenkort beginnen de tweede en der de fase van de bouwplannen. 'Digitaal bestemmingsplan dure grap' oegstgeest Het op internet zetten van bestemmingsplan Poel geest kost de gemeente Oegstgeest ruim 100.000 gulden en dat vindt D66 een 'belachelijk bedrag'. Het ministerie van binnen landse zaken is weliswaar bereid om de helft van het bedrag te vergoeden, maar dan nog vindt fractievoorzitter Koningsveld het een dure grap. De gemeente heeft in totaal veertien bestem mingsplannen in de kast liggen en dat zou kunnen betekenen dat het digitaliseren van deze informatie in totaal 1,4 miljoen gulden kost. Met het op internet zetten van bestemmingsplan nen beoogt Oegstgeest zowel burgers als architecten van dienst te zijn. Zij kunnen in de toekomst thuis kijken wat wel en niet is toegestaan op het gebied van bouwen, werken en wonen. i kassen zijn moeten over zes jaar 658 woningen staan: in de Zuid-Hoflandsepolder achter de Krim- wijk in Voorschoten, omsloten door de Vliet, de Hofweg en de Vliet- wijk. De gemeente heeft een 'voorlopig programma van eisen' gemaakt voor de nieuwe wijk. In grote lijnen komt dat er op neer dat er dertig procent sociale koop- en huurwoningen moeten verrijzen en zeventig procent huizen in de vrije sector. Projectontwikkelaar Provastgoed, die het grootste deel van dit gebied van 26 hectare in handen heeft, had op deze plaats duizend woningen willen bouwen, maar dat plan is door de gemeente van tafel geveegd. Voorschoten wil wel dertien landelijk gelegen woningen (hoofdzakelijk bedrijfswoningen) hand haven en vooral bouwen voor ouderen en jongeren. Verder denkt zij onder meer aan experimentele bouw (bijvoorbeeld paalwoningen), een school, een kinderopvangcentrum, een snackbar, winkels, een passantenhaven en/of een bewonershaven en een ijsbaan, die ook als speelterrein kan fungeren. De gemeente wil het 'groene en waterrijke karakter' van het gebied zoveel mogelijk handhaven. Ook moet de overgang van strand wal naar polder herkenbaar blijven. Net als het vrije uitzicht vanaf de Vliet naar het landgoed Berbice aan de rand van Noord-Hofland. De woon boten in de polder dienen 'op de huidige, dan wel op een andere lo catie te worden ingepast'. Onbekend is nog hoe de gemeente de wijk wil ontsluiten. Bewoners hebben al aangegeven dat dat niet via de Krimkade mag gebeuren. De gemeenteraad bespreekt het programma van eisen in de vergadering van 6 december, foto henk bouwman Van Eisen zwicht voor ondernemers Op verzoek van een aantal ondernemers onderzoekt Oegstgeest de mogelijkheid om de Almondeweg alleen tijdens de spitsuren af te sluiten voor autoverkeer. De proef is bedoeld als alternatief voor een complete afslui ting van deze sluiproute naar Rijnsburg. Hr is legionella aangetroffen in "je warmwaterinstallatie van het •meentelijke gymnastieklokaal J^e Vlietzaal aan de Raadhuis- \an in Voorschoten. Uit voor- rg heeft de gemeente de dou- les afgesloten. De zaal wordt gewoon ge- |ruikt. De legionellabacterie n de dodelijke veteranenziek- veroorzaken. De gemeente adt degenen die de afgelopen dagen gebruik hebben ge- naakt van de gymzaal en sinds hoge koorts, hoest, spier- 'ijn en hoofdpijn hebben, aan intact op te nemen met een De bacterie werd ontdekt tij- i lens een onderzoek van de wa terleidingen van sportaccom modaties. Dat onderzoek is uit gevoerd door het Duinwaterbe drijf Zuid-Holland. Het is nog niet duidelijk om welke soort legionella het gaat. Dat is pas morgen bekend, net als de ge gevens van andere accommo daties. Voorschoten had al eerder maatregelen genomen om be smetting te voorkomen. Tot ok tober werd ernaar gestreefd de temperatuur van het water in de boilers van de gemeentelijke accommodaties op zestig gra den te houden. Onderzoek heeft echter uitgewezen dat die temperatuur niet altijd werd ge haald. Sinds twee maanden is de temperatuur verhoogd naar tachtig graden. oegstgeest judy nihof De gemeente Oegstgeest over weegt de Apollohal, die hoort bij het complex van het Rijn lands Lyceum, een andere functie te geven en elders een nieuwe sporthal te bouwen. Wethouder De Ruijter wil dat idee de komende tijd verder onderzoeken. Daarbij zijn er drie opties: de gemeente bouwt en exploiteert de hal zelf, de ge meente bouwt de hal en laat de exploitatie over aan Sportfond sen, of zowel de bouw als de ex ploitatie komen in particuliere handen. Waar de nieuwe acco- modatie moet komen is nog niet bekend. Het Rijnlands Lyceum heeft geen problemen met het op doeken van de Apollohal, mits de nieuwe hal ook naast de school komt te staan. „Als er el ders in de gemeente een sport hal komt, dan houden we de oude. Want het kan niet zo zijn dat leerlingen door de gemeen te moeten gaan fietsen om bij de sporthal te komen. Die tijd gaat van de les af," zegt rector A. Vaessen. De Apollohal dateert van eind jaren zestig en kampt met ach terstallig onderhoud. Hij wordt gebruikt door zowel het Rijn lands Lyceum als een groot aantal sportclubs. Met name de clubs klagen steen en been over de verouderde en gebrekkige accomodatie en dringen aan op een nieuwe hal. In een opknap beurt van de oude accomodatie zien de clubs weinig heil. Ook de gemeente denkt eerder aan nieuwbouw dan aan een - zeer kostbare - renovatie. Voor de bouw van een nieu we sporthal naast het Rijnlands Lyceum ontstaat volgens Vaes sen genoeg ruimte als de Apol- lolaan wordt 'doorgeknipt'. In dat geval kan de oude hal blij ven staan en mogelijk een an dere functie krijgen. De school kampt met een enorm ruimte gebrek. Er is onder meer be hoefte aan extra leslokalen en een grotere docentenkamer. „De architect is aan het kijken of het mogelijk is de sporthal om te bouwen", aldus Vaessen. oegstgeest erna straatsma De raadscommissie ruimte en groen reageerde gisteravond verrast op het nieuwe voorstel, omdat de complete afsluiting van de Almondeweg op de agenda stond. Tegen dit plan zijn zo'n vijftien ondernemers in de omgeving van Almonde weg en Dorpsstraat fel gekant. Zij vrezen een forse omzetda ling door slechtere bereikbaar heid van hun bedrijven. Het nieuwe voorstel is de zo veelste poging alle partijen op één lijn te krijgen en een oplos sing te vinden voor het vele sluipverkeer op de grens van Oegstgeest en Rijnsburg. Al ja ren liggen gemeente, bewoners en de plaatselijke middenstand met elkaar overhoop over de verkeersproblemen in de buurt. De afsluiting tijdens de och tend- en avondspits is dinsdag avond door ondernemers voor gesteld tijdens een overleg me de gemeente. „We zijn zeer ver rast door dit initiatief uit de buurt", zei wethouder D. de Ruijter, die zijn collega G. van Eisen verving. Hij meldde de commissie dat het voorstel on middellijk door het college is goedgekeurd. Voor het plaatsen van elektronisch regelbare pa len - die buiten de spitsuren verzinken in het wegdek - denkt het college 75.000 gulden nodig te hebben. „Vijftigduizend gul den hebben we al gevonden." De verbazing over de plotse linge ommezwaai was groot bij de fracties, die het geharrewar over de verkeersproblematiek in en rond de Dorpsstraat een beetje zat zijn. „Dit is een jaar geleden ook al eei^s door de on dernemers voorgesteld","'zëi X Hartevelt namens Leefbaar Oegstgeest. „Dat is toen kenne lijk niet opgepikt door de wet houder." Ook het CDA beklaag de zich over het beleid van ver keerswethouder Van Eisen. Het CDA heeft, volgens E. van den Bosch, in mei het voorstel ge daan om tussen de Dorpsstraat en Almondeweg een blokkade op te werpen. „We zijn een beetje teleurgesteld dat met dat voorstel tot op heden niets is gebeurd." Een complete afsluiting van de Almondeweg onder de A44 ziet het CDA niet zitten, zeker niet in combinatie met een maximumsnelheid van 60 kilo meter. „Wat heeft dat voor zin als je er toch een doodlopende weg van maakt?" D66 en Pro gressief Oegstgeest sloten zich hierbij aan. „Dit compromis voorstel is een hele stap voor uit", meende PrO-fractievoor zitter M. Noort, die wel wat voelt voor een afsluiting tijdens de spits. Maar hij heeft nog wel bedenkingen. „Ik vraag me af hoe u dat gaat doen met zo'n paal die ineens opduikt als de spits begint. Dat kan ook heel gevaarlijk zijn." Volgens De Ruijter moeten extra lantaarn palen en waarschuwingsborden de automobilist behoeden voor aanrijdingen. Dorpsstraatbewoner C. Gel- jon vergeleek de hele gang van zaken met de 'Gijsbrecht van Aemstel' van Vondel. „Een tra gedie die elk jaar met dezelfde spelers en dezelfde tekst wordt opgevoerd. Na al dat gezeur van de afgelopen zes jaar was ik nu eindelijk blij dat er iets zou gebeuren." Ook hij toonde zich verrast door de plotselinge om mezwaai van het college. leiderdorp eric went Herbert Weller voor BBL in Leiderdorpse gemeenteraad iderdorp* eric went de Leiderdorpse raadszaal lat het er veel te mat aan toe. idereen doet plichtmatig zijn gje en de rest leunt lui achter- 'er. Bovenal heerst er een cul- ss|iur van elkaar de hand boven et hoofd houden en lief zijn >or elkaar. Zo praat de WD de 'dA-wethouder Molkenboer veel 'naar de mond', en zijn nnige interrupties in het poli- jyj eke debat zeldzaam. LÉ Dat vindt Herbert Weller, het raadslid van BurgerBe- ne ngen Leiderdorp. Hij volgt in ecember partijgenoot en oud- ethouder Arnold van Dijk op. e geestelijke vader van BBL ekt zich uit de politieke arena n rug om privé-redenen. Weller jeemt de fakkel van hem over, rekent erop dat zijn partij Jjp/er anderhalf jaar met drie ze- Is weer een factor van formaat ordt. De nieuwe man is zich er ten ille van bewust dat hij tegen :n illustere voorganger moet iboksen. „Ik ben een einder pe mens dan Arnold van ijk", waarschuwt hij daarom ist. „Arnold treedt graag op de jorgrond en zoekt de confron- - itie. Ik heb een ander karakter. ben niet zo'n politiek dier. 'el trekt het me om te kunnen leedenken en meebeslissen /er de toekomst van Leider- Drp." Dan zal hij flink wat meer gas vast dat Leiden, Leiderdorp en Zoeterwoude sa men niet meer betalen dan 110 miljoen gulden. „Het restant van het bedrag moet bij het rijk van daan komen", aldus Norder. Uit gesprekken met vertegenwoordigers van de twee ministeries, trekt hij de conclusie dat minis ter Pronk en - in mindere mate - minister Nete lenbos straks met geld over de brug komen. In dat geval kunnen de Bloemerd én de Munniken- polder in hun huidige vorm behouden blijven. „Dan doe ik mijn best om de functies te laten passen bij wat de bewoners van Leiderdorp wil len", belooft de gedeputeerde. Voorzitter R. Noé van de Belangenvereniging A4-HSL, deelt het optimisme van Norder. „Pronk heeft aan Leiderdorp te kennen gegeven dat ze er wel uitkomen. Bovendien zijn Pronk, Netelen bos, Norder en Molkenboer van dezelfde partij. Dat helpt. Toch denk ik dat Leiderdorp er niet onderuit komt in elk geval een gedeeltelijke ex ploitatie van de Bloemerd open te houden." De ministeries van ruimtelijke ordening en ver keer betalen elk een groot bedrag aan de finan ciering van de verlengde tunnelbak voor Rijks weg A4. Dat verwacht PvdA-gedeputeerde M. Norder. Hij baseert zich op gesprekken met amb tenaren van de twee ministeries. „In dat geval kunnen zowel de Bloemerd als de Munnikenpol- der hun huidige functies behouden." Gistermiddag onthulden Norder en de Leider dorpse wethouder Molkenboer bij het A4-viaduct over de Ericalaan alvast een bordje met de tekst: 'Ruimte gereserveerd voor tunnelbak A4'. Zover is het officieel nog niet, want op 11 december presenteert de PvdA-gedeputeerde zijn uiteinde lijke voorstel over de ruimtelijke gevolgen van de verdiepte inpassing van de rijksweg en de daar aan gekoppelde financiering. Dan wordt ook dui delijk of de financiering rond komt en wie welk deel voor zijn rekening neemt. Wel staat nu al Leiderdorpers schieten als pad destoelen uit de grond. Prettig voor een oppositiepartij die vaak het verwijt krijgt louter de gii oeten geven dan de afgelopen stem des volks te volgen. Maar ren, toen hij als burgerlid een volgens Weller moet dat 'voor- irc| ïopvallend politiek bestaan idde in de raadscommissie ■Sg tor ruimtelijke ordening, 'ha ammende betogen waren zel- hjen of nooit uit zijn BBL-mond horen. „Dat is waar", geeft 'eller toe. „Maar ik hoop dat ik i ijn leven straks kan beteren, ou at zal niet eenvoudig worden, rde ant als eenmansfractie ben je et van alles op de hoogte." Hij moet, samen met Groen- n nks, D66 en de fractie-Roe- 3bferding, opboksen tegen een su'Hege dat veel emoties los- m laakt in het dorp. De centrum ets lannen, het verkeersplan, be bouwing van de Bloemerd; de nd liegroepen van verontruste deeltje' niet overschat worden. „Het college doet het ondanks al die kritiek toch behoorlijk goed." Cijfers wil hij niet geven aan de verschillende wethouders. „Want ik moet nog jaren met die mensen verder." Wel ver dient PvdA-wethouder Molken boer respect, vindt de BBL'er. „Hij is een gedreven figuur, goed gebekt en met een enor me dossierkennis. Het is duide lijk dat hij niet lang in de Lei derdorpse politiek zal blijven hangen. Die man heeft hogere aspiraties." Bovendien bestrijdt hij de stelling dat BBL louter 'meelift op goedkope sentimenten'. „Het komt misschien wel eens zo over, maar dat is zeker niet de bedoeling. Natuurlijk spelen we in op die zaken waar de bur gers voor warmlopen. Maar dat komt omdat we een kleine par tij zijn, en keuzes moeten ma ken. Dan kiezen wij natuurlijk voor die onderwerpen die ge voelig liggen." De hangplek bij de Buiten hofvijver .is zo'n onderwerp. BBL deelde in het voorjaar zelfs voorgedrukte bezwaarschriften rond, tegen plaatsing van de zeecontainer. „Niet voor niets", vindt Weller. „Er is daar best wat gebeurd. Zo heb ik bewij zen dat iemand in een rolstoel op dat bruggetje uitgescholden is door jongeren." Toch is hij nu 'aanzienlijk milder' over de hangplek. „Maar ik woon niet in de buurt, dus ik moet een slag om de aim houden." De Bloemerd, ook zo'n on derwerp waarbij de emoties hoog oplopen. En dus een on derwerp waar BBL veel werk van gaat maken. „Ik moet er niet aan denken dat daar ooit gebouwd gaat worden", gruwt Weller. „Leiderdorp moet geen gulden meebetalen aan die ver diepte tunnelbak. Het college moet zich gewoon harder op stellen en zijn poot stijf hou den. Anders moet Molkenboer maar eens in Ede gaan praten. Daar hebben ze met een verge lijkbare problematiek te maken, maar nemen burgemeester en wethouders principieel een kei hard standpunt in." Weller is van plan ook poli tiek van zich af te bijten, als straks in januari de centrum plannen ter tafel komen. „Ze zijn te groots", vindt hij. „Vier hoge woontorens, een stadsthe ater, een boulevard, een pas santenhaven: het is te allemaal veel te veel van het goede. Lei derdorp zal nooit zo'n gezellig centrum krijgen als Zoeter- meer. Daar is dat stadshart wel gelukt. Wat je ook met de Laan van Ouderzorg doet, het zal er altijd tochtig blijven. Ik geloof er dus niet in." Anderhalf jaar heeft hij de tijd om een BBL-stempel op de Lei derdorpse politiek te drukken. Dan zijn er weer verkiezingen. Dat is niet lang, weet hij. „Maar we zijn volop bezig met de op leiding van jong kader, zodat we er in 2002 versterkt staan. Want Leiderdorp heeft nog al tijd behoefte aan een lokale partij, die fris van de lever en onafhankelijk van de grote poli tieke partijen een eigen koers kan varen." oegstgeest erna straatsma De kans dat trouwen in het tuinpaviljoentje naast het raad huis van Oegstgeest mogelijk wordt is klein. De meeste frac ties hebben geen 150.000 gul den over voor een grondige op knapbeurt van het pandje naast de voormalige Jelgersmakliniek. 'Exorbitant', noemde WD- fractievoorzitter E. van Bellen het bedrag dat burgemeester en wethouders denken nodig te hebben voor een renovatie van het begin vorige eeuw gebouw de paviljoentje in chaletstijl. „Jammer, romantiek kost geld. Ik zag het al helemaal voor me. Het had zo mooi kunnen zijn." Dat de kosten zo hoog zijn komt door een jarenlange ver waarlozing van het pand. „Het wordt heel duur, ja," zei wet houder D. de Ruijter gister avond tijdens de commissiever gadering. „We zijn eigenlijk te laat met onze plannen begon nen. De dakbedekking is al een paar jaar niet goed meer, waar door de rest van het gebouw veel schade heeft opgelopen." De fracties vinden de investe ring ook niet opwegen tegen het verwachte gebruik van de ruimte. Wie in het paviljoentje wil trouwen zou dat alleen tij dens warme zaterdagen kun nen doen. Het publiek moet wegens ruimtegebrek buiten blijven zitten. De verwachte op brengst schat het college op en kele duizenden guldens. M. Noort, fractievoorzitter van Progressief Oegstgeest: „U gaat uit van twee tot vijf huwelijken per jaar. Dat is dus heel veel geld voor heel weinig." Het zwaar verwaarloosde ge bouw is een rijksmonument, maar volgens de wethouder zit een bijdrage van het ministerie van cultuur er niet in. Leefbaar Oegstgeest stelde voor het pa viljoentje minimaal op te knap pen, ter voorkoming van verde re achteruitgang. „We kunnen het daarna voorlopig als ber ging gebruiken." De overige fracties hebben nog geen idee hoe het nu verder moet met het gebouwtje. Mi Kn Stegeman worstehapjes Cervelaat, gerookte worstjes of Toscaanse salami. In het koelvak. Bakje 200/185 gram. J 4 Met Klantenkaart 499 4* Per kilo f12.4S/f 13.46 €1 /toou'i£ (A, ocdc 'ZO •/-ayn, /hjcJdlAL ctijnZ

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19