Hockeyclub eist actie van Alkemade 'Stadhuisaffaire plot voor roman' Rijnwoude pakt leegloo bij sportverenigingen aa PvdA wil goedkoper overzicht speeltoestelle; Rijn Veenstreek Protest tegen duurdere kerktelefoon Alkemade plant tocl essen in Rijpweterin Man dealde in drugs die olifanten verdov 'Zwemmer betaalt mee aan dure invalkrachten Boer Van der Poel in zijn element met zijn isolement DONDERDAG 30 NOVEMBER 2000 Ripse vereniging is wachten op clubhuis beu Hockeyclub Alkemade wil zich niet langer behelpen met kleedkamers in een oude keet. Alle raadsfracties schaar den zich gisteren achter de schriftelijke klacht van de hockeyers, die vinden dat wethouder Nagtegaal snel met een plan moet komen om de accommodatie in Rijpwe- tering op te knappen. Wethouder Lyczak wijt vertrek aan verslechterde sfeer RUPWETERING JANNEKEDEJONGE „Er zit een grond van waarheid in die brief: de hockeyclub moet snel geholpen worden", betoogde WD-fractievoorzitter Van Velzen. „Met die nieuwe velden hebben ze een pracht- park, laten we het afmaken." Het CDA en de PvdA vielen hem bij. Wethouder Nagtegaal liet weten niet met een oplos sing voor de hockeyclub te ko men voordat hij weet wat hij met alle accommodaties in Oud Ade en Rijpwetering aanmoet. Hij beloofde volgende week in de vergadering van de raads commissie welzijn meer inlich tingen te verstrekken. Het geduld van de hockeyers raakt op. Zij willen de gemeen teraad houden aan het plan voor een nieuwe indeling van de sportvelden, dat hij in mei aannam. Er zou een oplossing komen voor de huisvesting van de hockeyers. Een vervanging voor de keet op Het Hertogs park in Rijpwetering is echter niet in zicht, terwijl de nieuwe velden inmiddels wel zijn aan gelegd. Aanvankelijk wilde de ge meente de ontwikkelingen rond de omnihal afwachten. Die hal zou onderdak bieden aan alle verenigingen in Rijpwetering en Oud Ade, zowel aan de sport clubs als aan de culturele ver enigingen. Onderzoeksbureau Marktplan concludeerde deze zomer echter dat er voor zo'n RUNSTREEK De nieuwe voorziening voor openbaar vervoer in de Rijn streek heet Rijnstreek Hopper. Het is de nieuwe naam voor het Collectief Vraagafhankelijk Ver voer (CW) dat per 1 januari be gint. De Rijnstreek Hoppers zijn taxibusjes die reizigers desge vraagd thuis ophalen om ze af te zetten bij een bushalte of treinstation. Wie niet met het Niemand komt zo maar bij ze langs om een bakkie te doen. En even snel een pak suiker halen bij de supermarkt zit er ook niet in. Maar dat zijn dan ook zo'n beetje de enige min puntjes die het boerenechtpaar Hugo en Marije van der Poel kan verzinnen. De eilandbewo ners van boerderij Waterrijk op de Buurtpolder in Rijpwetering beseffen dat ze wonen op een uniek stukje Nederland. Bezoe kers die een van de rood-groe- ne roeibootjes pakken bij het kleine jachthaventje aan de Poeldijk moeten in elk geval geen watervrees hebben. „Trekken, trekken", schreeuwt de visser aan de kant tegen de tobbende roeier die probeert naar de overkant van De Ade te komen. Na geruime tijd legt het bootje aan bij de boerderij omgeven door gras en treur wilgen. „Visite met kinderen laat zich door het roeien wel wat af schrikken", beaamt Marije van der Poel. „Zeker als het'waait is het roeien geen makkie. Maar voor wie echt niet wil roeien ligt er even verder op een zelf- bedieningspont. Ook de nodi ge af- en aanvoer van diverse goederen gaat via het pontje. Marije verhaalt over de strenge winter van vier jaar geleden. „Het vroor stevig. Gedurende omnihal onvoldoende draag vlak was binnen de clubs. De hockeyers schrijven dat zij op verzoek van de gemeente de ontwikkelingen rond de omni hal hebben afgewacht, maar dat zij na dat onderzoek direct actie verwachten. Die actie blijft tot nu toe uit, omdat de gemeente een plan van voetbalvereniging ROAC '79 bestudeert. Dat plan voor ziet in een trainingshal voor de sportverenigingen. De culturele clubs kunnen dan de dorpshui zen blijven gebruiken. De hoc keyers hebben geen zin meer om dat allemaal af te wachten, temeer omdat ze zich niet in het plan kunnen vinden. „Wij willen per se niet aan een trai ningshal vastzitten met onze kleedkamers of ons clubhuis. We willen kleedkamers geïnte greerd in ons clubhuis en geen tijdelijke oplossing", zo schrij ven ze. De club is, sinds het nieuwe kunstgrasveld er ligt, van 70 naar 120 leden gegroeid en vreest voor een terugval als de accommodatie zo belabberd blijft. Wethouder Nagtegaal is van plan pas in de eerste maanden van 2001 met een raadsvoorstel te komen over de accommoda ties in Rijpwetering en Oud Ade. Tot die tijd zitten, behalve de hockeyers, ook peuterspeel zaal Peuterhof en het dorpshuis in Rijpwetering in onzekerheid. Die gebouwtjes hebben al lange tijd dringend een grondige op knapbeurt nodig. gewone openbaar vervoer kan verder reizen, wordt van deur tot deur gebracht. De prijzen'voor ritten met een taxibusje zijn hetzelfde als de prijzen voor openbaar ver voer. Wel moet de Rijnstreek Hopper een uur tevoren telefo nisch worden besteld. Dat kan al vanaf 15 december via het gratis telefoonnummer 0800- 0247474. Informatie is nu al te krijgen via 0172-428609. zes weken liepen we rustig over het ijs. Dan zet je ineens ook veel vaker koffie, iedereen weet je te vinden", zegt ze la chend. Haar man Hugo van der Poel (31) melkt in maat schap zo'n 140 koeien. Daar naast houden ze 200 varkens. Niet alle melk gaat naar de fa briek, een derde verkazen ze zelf. De wei gaat naar de zwij nen. Marije (27) neemt de kaasma kerij voor haar rekening, goed voor zo'n 200 kilo kaas per dag. „Je begint 's morgens vroeg met het zuurselconcentraat toe te voegen aan de melk. De melk wordt op een bepaalde temperatuur gebracht. De 22 kilo wegende kazen haal ik met mijn schoonzus uit de kuip. Het kaasmaken is wel een pro ces dat je nauwkeurig in de ga ten moet houden. Je kunt tus sendoor niet even iets anders gaan doen." In de kamer ligt her en der ver spreid het speelgoed van Anna (1) en op de tafel staat de baby foon om eventuele huiltjes van de pasgeboren jongste telg van het gezin, Menno, op te van gen. „We hebben net een nieu we melkput, een carrousel. Liefst 22 koeien tegelijk kun nen erin terecht", zegt Van der Poel trots. Hij houdt van het af wisselende vrije bestaan. De ALPHEN AAN DEN RUN SASKIA BUITELAAR Op de commissievergadering in het stadskantoor had hij plotse ling niets meer te zoeken. Dus probeerde Stan Lyczak op de eerste avond nadat hij bekend had gemaakt te stoppen als wethouder in Alphen aan den Rijn, een boek te lezen. „Dat lukte niet zo best. Toen heb ik maar met mijn kinderen zitten babbelen en een beetje rondge- lummeld." Het voorbeeld typeert de 49- jarige WD-er. Hoewel hij uiter lijk kalm is en voortdurend zegt dat zijn vertrek anderen meer teleurstelt dan hemzelf, laat de affaire hem niet los. Hoe kan het ook anders. Zijn aftocht, in gegeven door een motie van wantrouwen door bijna de helft van de gemeenteraad, is de ont knoping van een aantal zware maanden. Maanden waarin de sfeer in de Alphense politiek verslech terde. Bovendien vergden de stadhuisaffaire, de kritiek op zijn begroting en gekwakkel met zijn gezondheid veel van Lyczak. Hij had voor zichzelf een grens getrokken en met de vertrouwensbreuk van een week geleden was die grens overschreden. Nederlandse agrarische regel geving wordt steeds lastiger, maar dat weerhoudt het echt paar niet optimistisch te blij ven. „We zijn nog jong", ver klaart Marije hun enthousias me. Ze kan zich indenken dat ou dere boeren het voor gezien houden of emigreren. Straks rekent de overheid in grootvee- eenheden. Dan mag je 2,5 koe Hij heeft de eer aan zichzelf gelaten door op te stappen, ter wijl hij formeel mocht blijven zitten. Maar hoewel hij op 21 december met opgeheven hoofd het stadskantoor verlaat, kan hij de gebeurtenissen niet zomaar naast zich neerleggen. „Misschien schrijf ik er een analyse over, of een boek. Het is een schitterende plot voor een roman." Hij verklapt nog niet wat de strekking van dat boek zal zijn. Want hij vindt het nog te vroeg om nu al te vertellen waarom volgens hem de sfeer omsloeg, wat er mis ging tussen hem en de oppositie en wanneer hij zijn vertrek zag aankomen. „Het staat vast dat door politieke be langen dingen gebeuren die in normale relaties niet voorko men. In de manier hoe je met zaken omgaat en hoe je dingen zegt." „Het feit bijvoorbeeld dat de partijen het hebben laten aan komen op een interpellatie (on dervraging) en dat ze tot die tijd drie keer een aanbod afsloegen om meer informatie te krijgen. Kennelijk omdat ze bang waren dat het college op die manier de interpellatie probeerde te ondergraven. Tijdens de raads vergadering vorige week kreeg ik dan ook sterk de indruk dat per hectare grond houden, al dus Van der Poel. „Je kunt dan twee dingen doen, minder vee houden of grond bijkopen." Zover is het echter nog niet. Nu houdt het echtpaar de ver plichte mineralenboekhouding bij. „Al met al ben ik toch wel zes uur per week bezig met de administratie en boekhou ding", geeft Marije aan. Van der Poel is lid van de Ver- de partijen hun positie al had den ingenomen." Het doel van de avond was niet de ondervraging, zo con stateerde Lyczak halverwege. De partijen waren uit op zijn vertrek. „De bouw van een stadhuis is politiek altijd ris kant. Iedereen wil actie en re sultaten zien. Ook als het voor de onderhandelingspositie van de gemeente onverstandig is om in de openbaarheid over al les te praten. Hoe had ik me in die vergadering meer kunnen verdedigen? Dat had de ge meente geld gekost." Black out Het slappe optreden van WD- fractievoorzitter Van der Schil den veroordeelt hij niet. De WD-er bood zijn wethouder tijdens de zware raadsvergade ring amper steun. „Soms heb ben mensen een black out, dat was hier het geval. Helaas, want hij had een heel verhaal voor bereid, maai' niet op papier staan. Dat had ik ook niet, daar houd ik niet van. Of ik daar achteraf spijt van heb? Nee, de lijn die in mijn hoofd zat is er toch uitgekomen?" Er was overigens geen gele genheid om na te praten over de rol van zijn partij in de ver gadering, want een ander pro- eniging Agrarisch Natuurbe heer Ade, kortweg de VAN Ade genaamd. „Straks komt de ho gesnelheidslijn HSL. We zullen hem niet horen, wel zien", zegt Van der Poel terwijl hij wijst op de in de verte gelegen A4. „Daar ongeveer komt hij langs. Het zal wat nogal wat hectares natuur kosten. De overheid wil dat compenseren door op an dere plekken meer groen te creëren. Omdat dat in een dichtbevolkt gebied als Neder land moeilijk gaat, spelen de boeren ook een belangrijke rol in het intensiveren van de na tuur. We bemesten en maaien de slootkanten minder vaak. Zo ontstaat er een schralere grond. Je krijgt op den duur een gevarieerdere begroeiing", aldus Hugo. Voorlopig is er nog genoeg te doen voor het echtpaar. Marije wijst op de doos met bollen. „Ik heb nog geen tijd gehad ze te poten." Het kan nog, voorlo pig zit er geen vorst in de grond. ANNETTE LAMEUER» bleem rees. „De meerderheid van mijn fractie vond dat ik moest blijven. Je moet niet in gaan op politieke spelletjes, vonden ze. Maar de motie van wantrouwen was voor mij een stap te ver. Uiteindelijk accep teerden ze mijn besluit." Of Lyczak na zeven jaar wet houderschap trots is op zich zelf, kan hij nog niet beoorde len. „Ik vind het altijd moeilijk om op die manier naar mezelf te kijken, of naar mijn partij. Ik vind veel dingen die we doen zo vanzelfsprekend. Als college hebben we in elk geval bereikt dat het nieuwe centrum er komt. En over vijf jaar is ieder een de problemen vergeten." Wat Lyczak in die tussentijd gaat doen, weet hij niet precies. Om te beginnen een paar we ken 'rondlummelen'. Hij ver wacht terug te kunnen keren naar zijn vorige werkgever, het ministerie van defensie. De ge dachten over zijn onplezierige aftocht neemt hij met zich mee. Maar het masterplan waarvoor hij zeven jaar ijverde laat hij met een gerust hart achter. Het zit wel eens tegen, is zijn laco nieke constatering. „Het zou wel eens meer geld kunnen kosten dan we dachten. Maar dat stadshart komt er wel. Dat gaat wel goed." RUNWOUDE Rijnwoude vraagt de Tweede Kamer om aandacht voor de fors gestegen kosten voor de kerktelefoon. Wethouder Van der Lecq deelde dat gisteravond in de commissievergadering mee naar aanleiding van een binnengekomen brief van alle kerken in Rijnwoude. De kerken uiten daarin hun bezorgdheid over de sinds mei gestegen kos ten van 7 gulden per maand naar 36 gulden. „Veel kerkleden zijn niet in staat deze hoge kos ten te betalen", schrijft G. Kul- ker namens de kerken. „Even min is via de kerk of de diaco nie hiervoor een structurele op lossing te vinden." In Rijnwou de zijn er zo'n tachtig aanslui tingen voor de kerktelefoon. RUNWOUDE MARIETA KROFT De gemeente Rijnwoude onder neemt actie om zoveel mogelijk inwoners, vooral de jeugd tot en met 21 jaar en de 55-plus- sers, te laten sporten. Binnen kort overlegt de gemeente met de plaatselijke verenigingen hoe dat precies moet worden aangepakt. Wethouder Van der Lecq wil in eerste instantie acti viteiten bedenken om leden vast te houden. „Want ook bij de Rijnwoudse verenigingen is er sprake van een enorme leeg loop", merkte de wethouder gisteravond in de commissie welzijn op. „Vooral bij de zaal- sport." Het gaat hier om een landelij- ALKEMADE De PvdA in Alkemade is het er niet mee eens 30.000 gulden uit te trekken voor een beleidsplan over speelvoorzieningen in de gemeente. De partij vindt dat te veel geld en heeft liever dat de afdeling welzijn dat plan maakt in plaats van het externe inge nieursbureau OBB. Het CDA en de WD gaan wel akkoord met het voorstel van burgemeester en wethouders, zo bleek gister avond tijdens de raadsvergade ring. De bedoeling van het beleids plan is inzicht te krijgen in de plaats en de staat van onder houd van speeltoestellen. Wel licht blijkt dat er schommel! g( wipkippen staan op plek t€ waar nauwelijks kleine kir Z( ren meer wonen, terwijl ei g( een andere wijk behoefte is. Ook is het sinds enige g] verplicht speeltoestellen j lijks te controleren op ve heid. De PvdA vindt dat de V meente te gemakkelijk V voor 'dure, externe bureaus' 7; dus raadslid Van Veen. Vol§ WD'er Van Velzen kost het veel geld als een eigen ani naar zo'n plan moet schrijve a Op verzoek van de PvcD het CDA zegde wethouder Is tegaal toe ook speeltoeste P op schoolpleinen in het pla betrekken. OUD ADE/RUPWETERING JANNEKE DE JONGE Langs de Oud Adeselaan en de Ripselaan worden essen ge plant. Burgemeester en wet houders van Alkemade komen hiermee tegemoet aan de wens van een meerderheid van de gemeenteraad. Raadsleden ga ven de afgelopen maanden in gemeentelijke vergaderingen herhaaldelijk aan dat de bomen langs de Ripse lanen voor hen een 'must' zijn. Alleen de twee aanwezige WD'ers verklaarden tegen de bomen te zijn. „De algemene veiligheid is voor ons het be langrijkst", aldus raadslid Koek. „Zowel voor auto's als voor fiet sers is een oplossing zonder bo men volgens ons de beste." C. Uit den Boogaard, de enige li beraal die graag tussen bomen doorrijdt op de betreffende la nen, was afwezig. PvdA'er Hoogenboom haakte op het protest van de WI door ervoor te pleiten van bi wegen 60-kilometerzones maken. Nu mogen auto's met een snelheid van 80 1 meter per uur overheen rij< Burgemeester Meerburg k; dat echter af. De raad bespr het idee mogelijk tijdens volgend debat over de m mumsnelheid op de gemee lijke wegen in het kader vai actie 'Duurzaam Veilig'. Wanneer en op welke afst de essen worden geplant, is niet bekend. De jonge bo pjes staan er in elk geval de zomer. Alkemade 70.000 gulden uit voor de schaf en plant van de essen komen te staan in de midcr berm van de Ripselaan. Ir middenberm van de Oud selaan komen bomen tu: selaan wordt volledig beplaijr DEN HAAG/LEIMUIPEN De Haagse rechtbank heeft 240 uur werkstraf en zes maanden voorwaardelijke celstraf opge legd aan een 29-jarige Leimui- denaar die 'zwaargewicht' drugs verhandelde. Zijn specia le XTC-pillen waren gemaakt van spul dat normaliter wordt gebruikt om olifanten te ver doven. Gelukkig gebeurden er geen ongelukken met de drugs die de man verhandelde vanuit zijn huis aan het Kloofpad. De rechtbank legde ook een extra boete van 7800 guldeiai in het kader van de Plu> Wet. Tijdens de zitting van ti£ weken geleden eiste aankl e ster Vos anderhalf jaar \-c waarvan zes voorwaarde ie Ook zij was ervan overtuigd ij de verdachte eind vorig jaao; eigen initiatief al was gesu met zijn verboden praktijk) dat een bekende van hem je stig ziek was geworden vaij_ speed of XTC. Toch vond zer de verdachte niet in aann king kwam voor een werid zoals de verdediging wilde. D66 Rijnwoude krijgt slechts hoon De tarieven van het overdekte zwembad De Dolfijn in Ha- zerswoude-Rijndijk mogen van D66 tijdelijk tien procent omhoog. Dat is ongeveer twee keer zo veel als wat burge meester en wethouders voor stellen. Raadslid De Roos vindt een extra verhoging ge rechtvaardigd omdat de ge meente een dure tijdelijke kracht voor het zwembad moet inhuren als vervanging van een zieke - goedkopere - vaste medewerker. .„Gebrui kers van het zwembad mogen best meebetalen aan de extra kosten. Het is helemaal niet zo vanzelfsprekend dat het zwembad altijd maar weer opengaat." Het voorstel leidde gister avond tijdens een commiss11 vergadering tot hoongelach de andere fracties. „Als er mand op burgerzaken z wordt, wordt een paspoort ker ook opeens duurder1 spotte SGP/RPF-raadslid Me ze. Wethouder Van der Le.1 ontraadde het voorstel om(lf ziektekosten een algeme kostenpost zijn. „Het wo ingewikkeld om ziektekost door te berekenen." In tegenstelling tot de ant re partijen ging D66 nog n akkoord met de door B en voorgestelde verhogingen v de tarieven voor De Dolfi1' De Roos gaf aan dat hij z voorstel nog eens met z' fractie gaat bespreken en tijdens de raadsvergaderi van 14 december op terr komt. ke tendens. Een oorzaak is dat mensen zich minder gemakke lijk laten binden, gaf Van der Lecq aan. „Misschien moeten verenigingen daarom inloopu ren organiseren. Wellicht moet er iets worden gedaan om de vrijwilligers te ondersteunen." De gemeente haakt met het plan in op het landelijke beleid om de recreatiesport te stimu leren. Het Rijk betaalt maximaal vijftig procent van de kosten van een stimuleringsproject. De politiek ging gisteravond tijdens een commissievergadering niet akkoord met het voorstel van B en W om alvast 50.000 gulden te reserveren voor activiteiten. Alle fracties vonden dat de wet houder eerst maar eens moet praten met de verenigir1' over wensen en ideeën. Var Lecq ging daarmee akkoord PvdA-raadslid Goes uitte zorgen over de bezettingsg van de Rijnwoudse sportha'1 Vooral overdag staan de hie vaak leeg. Goes vroeg zich i de gemeente er niet beter doet om de hallen te ver1 standigen of zo te verbou' dat ze aantrekkelijker worde Van der Lecq kent het bleem. „We kijken al erijj naar dit probleem en hebbfE advertenties geplaatst. Als u1 idee heeft, kom er dan m[ Verzelfstandiging lost niets aldus de wethouder, omdat een ander met de leegstand CW heet nu Rijnstreek Hopper Rips echtpaar runt bedrijf op een eiland De rubriek De Boer Op belicht opvallende kenmer ken van het leven op het platteland. In deze afleve ring vertellen Hugo en Marije van der Poel over het boerenbestaan op een eiland. Hugo en Marije van der Poel, op weg naar hun boerderij: „Visite met kinderen laat zich door het roeien wel wat afschrikken." foto mark lamers Stan Lyczak: „Mijn fractie vond dat ik niet moest ingaan op politieke spelletjes. Maar de motie van wantrouwen was voor mij een stap te ver." foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18