Patiënten tussen hoop en vrees Tn Bedrijf De zoektocht mar een partner op de agenda Leiden Regio Leidenaar bekent reeks inbraken 5NDERDAG 30 NOVEMBER 2000 uizen doen het goed in on derzoek. Ook binnen de dse universiteit worden er van proeven mee gedaan, jmenteel ligt er een aanvraag C| te kijken naar de rol van be- dalde genen bij het ontstaan doofheid en aangezichts- I lamming. Minister Brink- :'rst van landbouw, natuurbe- er en visserij is van plan irvoor vergunning te verle Bezwaarmakers hebben l g drie weken de tijd hun be- r nkingen (schriftelijk) kenbaar naken. c t ligt voor de hand dat Proef- t :rvrij met een bezwaar komt. v ;t voor niets horen we dage- s meermalen het reclame- itje van de dierenbescher- irs op de radio. Weliswaar 1 >gen ze begrip te hebben zar mensen die reikhalzend zien naar werkende genees- ddelen. Maar toch: 'Dier- ï2)even, verzin iets beters!' Ook r eenpeace en Milieudefensie gllen wel van zich laten horen; hebben immers principiële V zwaren tegen genetische ma- k julatie. j< zinus Wolters snapt die be aren best. Maar hij stelt er re i nuchtere verhaal tegen- ^'er: door een tekort aan het ei- talfaglucosidase in zijn li- ei aam vervetten zijn spieren, d< ardoor hij moeilijker be- egt en minder makkelijk emhaalt. Hij lijdt aan de ziek- n van Pompe. Tot dusver is er ;n medicijn dat echt helpt, lar het onderzoek naar toe- ;ning van alfaglucosidase eft hoop. Alleen: het moet 1 de menselijke vorm van dit rit zijn en die is vooralsnog een aan te maken dankzij een ïpassing in cellen van som- ge dieren. Genetische mani- 3ylatie dus. „Alfaglucosidase met gist heeft geen zin. 1 eiwit wordt niet door het ?nselijk lichaam opgeno- Hoop. Met geen beter woord valt te beschrijven wat de biotechnologie bij sommige mensen teweegbrengt. Mensen die lijden aan een zeldzame erfelijke ziekte. Patiënten met louter ergere klachten in het vooruitzicht. Ouders van kinderen die volgens de huidige medische kennis nooit volwassen zullen worden. Pijn en radeloosheid verheffen het genenonderzoek boven elke twijfel. Deel 3 van een serie over gentech in Leiden. liters is nu 56. Veertien jaar leden werd bij hem 'Pompe' itgesteld. „Het is een stofwis- cj( ingsziekte, waarbij suikers, ?v de brandstof voor je spieren, niet worden afgebroken, je kunt hem krijgen als beide ou ders dragers zijn van het defect waardoor de genen geen alfag lucosidase aanmaken. In dat geval hebben de kinderen een kans van 1 op 4 om de ziekte te krijgen." De spierziekte heeft drie ver schijningsvormen: baby's ster ven doorgaans al in hun eerste jaar aan een kapotte hartspier; tieners en jonge volwassenen halen zelden de 30; bij volwas senen openbaart de ziekte zich pas rond hun 40ste, meestal in de heupen en vervolgens in het hele bewegingsapparaat. „Je kunt moeilijk lopen en krijgt een slecht uithoudingsvermo gen." Sommige patiënten ko men in een rolstoel terecht, maar Wolters loopt nog. Wel heeft hij 's nachts ademhalings ondersteuning nodig, om te voorkomen dat hij zichzelf ver giftigt met de kooldioxide die hij uitademt. „De blaasbalg werkt niet goed meer." De Rotterdamse hoogleraar moleculaire biologie Arnold Reuser ontdekte enkele jaren geleden welk gen verantwoor delijk is voor de aanmaak van alfaglucosidase. Het Leidse Pharming ontwikkelde vervol gens een methode om dit gen in te bouwen in konijnen, die het eiwit vervolgens in hun melk produceren. Dat trucje heeft Pharming geleerd van de genetische experimenten met stier Herman. Uit de konijnen- melk maakte het bedrijf een medicijn, dat momenteel wordt getest in het Sophia Kinderzie kenhuis in Rotterdam. Met ver rassend resultaat: vier peuters die met de erfelijke ziekte wer den geboren, zijn na anderhalf jaar nog in leven en zelfs in re delijke gezondheid. Inmiddels wordt het middel ook getest op tieners, maar daarvan zijn nog geen resulta ten bekend. Wat de resultaten bij baby"s voor volwassenen be tekenen is nog volkomen on duidelijk. Maar de patiënten volgen de ontwikkelingen met argusogen. Wolters communi ceert via internet met Pompe- patiënten in binnen- en buiten land en houdt ook de websites van Pharming en diverse uni- versiteiten nauwgezet bij. „We zijn vol verwachting nu de tests onze vermoedens hebben be vestigd." Pharmings keuze voor een an der productieproces zet dan ook een domper op de ver wachtingen. In het voorjaar sloot het Leidse bedrijf een overeenkomst met het Ameri kaanse Genzyme over de geza menlijke productie van het middel Pompase. Daarbij is ge kozen voor de methode van Genzyme, die alfaglucosidase wint uit genetisch veranderde en daarna op kweek gezette cel len van de Chinese hamster. „De konijnen van Pharming zijn dus uitgerangeerd", aldus Wolters. „Ik begrijp dat die be drijven samenwerken in plaats van elkaar beconcurreren want uiteindelijk wordt slechts één medicijn onder een bescherm de status op de markt toegela ten. Maar voor ons is het jam mer, want het Amerikaanse on derzoek is nog niet zo ver als dat in Nederland. Dat betekent nieuwe trials (proeven) op ba by's en dus een jaar of twee ver traging. Pharming heeft gezegd in 2002 een medicijn op de markt te brengen, maar volgens mij lukt dat niet. Het is maar de vraag of patiënten bij wie de ziekte in een vergevorderd sta dium is het nog twee of drie Konijnen melken is voorlopig niet meer nodig, nu Pharming heeft gekozen voor een andere manier om humaan alfag lucosidase te pro duceren. Het Leidse bedrijf molk zijn ge netisch gemodifi ceerde konijnen overigens op een boerderij in het Bel gische Geel, omdat Nederland het hou den van transgene dieren verbiedt. jaar uithouden. Ze worden heen en weer geslingerd tussen Een rooskleuriger verhaal ver telt de 32-jarige Jacqueline Cha- rité-Groeneveld. Ruim drie jaar geleden kreeg ze last van stijf heid en pijn in haar gewrichten. Ze bleek te lijden aan reumatoï- de artritis. „Het is een auto-im- muunziekte. Dat betekent datje afweersysteem, dat als het goed is alleen invloeden van buitenaf bestrijdt, je eigen lichaam be gint aan te vallen. Er worden dus antistoffen aangemaakt te gen je eigen lichaam." Tegen reuma bestaan verschil lende medicijnen, maar geen daarvan hielp Charité. Intussen verergerden haar klachten. „Eerst bleef het bij pijn, daarna trad ook functieverlies van be paalde lichaamsdelen op, zoals mijn vingers. Zoiets simpels als een kraan opendraaien werd een zware opgave. Bovendien was ik vaak heel erg moe. En ik liep over straat als een bejaar de." Sinds februari gebruikt Charité het middel Remicade, dat wordt gemaakt door Centocor, tot dusver het enige biofarma- ceutische bedrijf in Nederland dat na een aantal aanloopjaren winst maakt. Centocor produ ceert antilichamen, dat zijn stoffen die bepaalde eiwitten of enzymen in het lichaam blok keren waardoor hun schadelij ke werking wordt gestopt. Re micade is eigenlijk ontwikkeld tegen de ziekte van Crohn, een chronische maag- en darmont steking, maar het middel blijkt meerdere toepassingen te heb ben. „Het grijpt vroeg in, wan neer ontstekingen optreden", aldus Charité. „Ik mag niet spreken van een wondermid del, maar... Mijn situatie is met sprongen vooruitgegaan. Ik ben nu vrijwel pijnvrij en de ver moeidheid is sterk afgenomen, terwijl ik tot nu toe geen last heb van bijwerkingen. Je kunt je voorstellen hoe blij ik daar mee ben." PETER GROENENDIJK ONNO HAVERMANS tJKLm Een rubriek voor zakelijk nieuws uit de regio. Telefoon: 071-5356426, Fax: 071-5321921. ent u al voorzien?" Als me luw Sibarani van Stichting ite het vraagt, klinkt het losjes ongedwongen. Als een ttvee- natuur. Een tikkeltje be- jpsdeformatie wellicht? nelmm, dat zou kunnen." Ze :t soms ook wel eens iemand de tram zitten waarvan ze nkt: „Daar heb ik een leuke rtner voor in het bestand." Is k niet zo verwonderlijk. Siba- li heeft er na twintig jaar ppelen bij de Leidse afdeling n Stichting Date antennes or ontwikkeld. En nu kan ze ar slaapkamer behangen met uilofts-uitnodigingen. et de kerstdagen zal ze het drukker krijgen. Als de bla ren vallen, zoeken mensen warmte van een ander lijf. >k bij Stichting Date, het ootste en oudste relatiebe- iddelingsbureau van Neder- ïd met een hoofdkantoor in iverwijk en 75 consulentes in :t hele land. Dertig jaar lang ekt het bureau partners voor ensen die op de 'reguliere arkt' moeilijk of niet aan een niatie komen. Wat is begonnen als een correspondentieclub vloeide bijna vanzelfsprekend uit tot een huwelijkskantoor en draagt nu de neutralere term relatiebemiddelingsbureau. Want moderne tijden dicteren moderne zeden. En een een zaam hart met territoriumdrift kan nu ook bij Date terecht voor een LAT-relatie. Er zijn in de loop der jaren lan delijk zo'n tachtigduizend men sen aan een partner geholpen. En het hoofdbureau meldt een slagingspercentage van 75 pro cent. Moeders die aan de man zijn geraakt doen wel eens hun dochter in de aanbieding in de hoop dat die net zo'n geluk zal hebben. Sibarani verklaart het succes van Stichting Date voor een groot deel uit de werkwijze. „Bij de meeste andere bureaus wordt door een consulente een partner voor je gezocht. Wie zich bij ons inschrijft krijgt na een gesprek met de consulente veertien maanden lang het partnerboek met kandidaten mee naar huis en mag zelf kie zen uit een keur van persoons beschrijvingen." Zonder foto, DEN HAAG/LEIDEN CONNIE VAN UFFELEN Inbreken? Bij de politie ver klaarde hij nog dat hij dat 'niet zou durven'. Bij de Haagse rechtbank koos een 20-jarige Leidenaar gisteren toch maar eieren voor zijn geld: hij beken de vier inbraken. Diefstal van een auto ontkende hij. Officier van justitie M. Kattouw eiste zes maanden gevangenisstraf en vier maanden voorwaardelijk, met de verplichting om een dagtrainingsprogramma bij het Leger des Heils te volgen. Bij alle inbraken waren vin gerafdrukken van de Leidenaar achtergebleven. Zoals bij de ou de Meelfabriek, in een pand van een kraakwacht. De jonge man nam daar op 16 maart een videorecorder mee die 'bij het raam lag'. In de nacht van 24 op 25 april brak hij in bij een uit zendbureau, waar hij naar ei gen zeggen niks meenam. In oktober vorig jaar stal hij zestig gulden uit een pizzeria. En een jaar eerder maakte hij bij het schooltuinencomplex Noorder park een raam kapot en for ceerde hij met 'een schep' de deur van een schuur. Van de diefstal van een Fiat in de nacht van 13 op 14 april, zei de jonge man niets te weten. Hij ver klaarde dat hij het voertuig na een feestje 'te leen had gekre gen' van een vage vriend. De of ficier hield het daarom maar op heling. Volgens zijn raadsman was alles te wijten aan 'verkeerde vrienden' en is de man bereid om in totaal bijna 1900 gulden aan schade te vergoeden. Nu de man zoveel bekende, moest de officier ook maar geloven dat er echt geen sprake was van he ling van de auto. De advocaat vroeg de rechters of zij het dag trainingsprogramma ook in plaats van de celstraf wilden opleggen en of zij de Leidenaar meteen op vrije voeten wilden stellen. De rechters gingen met dat laatste niet akkoord: de Leide naar blijft in ieder geval tot aan hun uitspraak op 13 december vastzitten. Mevrouw Sibarani, consulente bij de L dat wel. „Maar het staat de mensen vrij om daarna foto's uit te wisselen." Bij die con frontatie kan het dan wel eens gelijk mislopen. „Maar ja," zegt ze diplomatiek, „sommige mensen zijn nu eenmaal meer visueel ingesteld dan anderen." Voor de wat meer timide cliën ten op de relatiemarkt, speelt Sibarani een bemiddelende rol. En onderschat die niet. „Elke consulente die bij Stichting Da te komt werken moet opleidin gen gesprekstechniek, psycho logie, sociologie, seksuologie en staatsrecht volgen." Staats recht? „Om het een en ander te weten over de procedures bij een echtscheiding." Leidsch MÈ Dagblad r >r, v r Blijft het rijm voor u een groot geheim? Vroom Dreesmann Leiden De rijmredacteuren van het J Leidsch Dagblad maken gratis uw gedicht. donderdag 30 november van 17.00-21.00 uur zaterdag 2 december van 11.00-17.00 uur Per bezoeker één rijm j Met de jaren is het bureau, waar je in een groot bestand van eenzame harten je toekom stige partner zoekt, steeds meer een normale zaak geworden. Want weinig mensen hebben nog tijd om op de conventione le manier een partner te scoren. De zoekende is niet zielig. Nee, hij of zij heeft het gewoon druk. Dat verschijnsel wordt al met klem benadrukt door het feno meen van de nieuwerwetse dy namische alleengaande'. Het bureau profiteert van de mo derne jachtigheid. De zoektocht is definitief en officieel op de agenda gezet. Tel naast 'druk, druk, druk' ook 'veel, veel, veel' (dit jaar waren er twee miljoen alleengaanden, volgend jaar drie miljoen) en je hebt een schier oneindige oce aan waar uit gevist kan worden. „Voor een groot deel zijn dat succesvolle vrouwen van in de dertig en veertig met een veelei sende baan. Ze pikken uit hun omgeving signalen op dat er iets ontbreekt. „Dan komt zo'n dame naar je toe en zegt: Weet u wat het probleem is? Al mijn vriendinnen hebben een vriend. En dan kom ik als enige op een feestje als loslopende vrouw." Niks geen laatste strohalm. En dat het allemaal sociale kneus jes zijn die uit wanhoop een in stantie voor de liefde inschake len, daar wil Sibarani niets van weten. Ze is in haar twintig jaar nog nooit een kneusje tegenge komen. „Integendeel. Mensen die bij ons aankloppen, weten over het algemeen heel goed wat ze willen." Maar er is wel sprake van een mentaliteitsverandering. „Men sen zijn zo direct. Als nu een jonge kandidaat een ander niet aanstaat, zeggen ze onver bloemd dat ze de persoon niet aantrekkelijk vinden." En wat helemaal niet leuk is: die mo derne datingshows als All you need is love, Studs en onbetwist dieptepunt "Ja, ik wil een miljo nair'. Ze bekijkt ze uit hoofde van haar professie, maar met afgrijzen. Jongens die vreselijke vernederingen moeten slikken, meiden die zich in een soort koehandel laten keuren. „Ter wijl het zo overduidelijk is dat die programmamakers hele maal niet geïnteresseerd zijn in het koppelen van mensen." Gaat internet, waarop naar har telust en onbeperkt gemeen schappelijkheden en foto's kunnen worden uitgewisseld, het bureau niet links en rechts inhalen? „Zeker, het relatiebe middelingsbureau zal er op de lange duur wel concurrentie van ondervinden. Maar afspra ken maken op het internet is onbetrouwbaar. Mensen kun nen zich heel makkelijk voor doen als iets dat ze niet zijn." Dat in de ouderwetse praktijk bedrog ook niet wordt ge schuwd, bewijst de clientèle van sommige clubs voor alleen staanden (iets héél anders dan een relatiebemiddelingsbureau) De consulente zag bij zo'n club eens drie heren er met drie nieuwe veroveringen vandoor gaan. Niks mis mee, ware het niet dat Sibarani van alle drie wist dat ze getrouwd waren. En waar spelen zich dat soort slippertjes dan af? Diplomatiek glimlachje. „Ergens in de Bol lenstreek. Ik weet de plaats niet meer zo goed." Discretie: één van de eerste vereisten van de consulente. PABLO CABENDA Briljant- Plus-Plan Leidsch Dagblad ANN01900 Vrijdag 30 November GEMENGD NIEUWS - Als men zoo eens nagaat wat een drogistwinkel eenige jaren geleden bevatte en wat zulk een zaak thans aanbiedt, zou er reden zijn om verbaasd te staan over de uitbreiding van het aantal artikelen, welke er nu in zoo'n magazijn - want winkel kan het eigenlijk daardoor niet meer ge noemd worden - voorhanden zijn. Die ervaring deden we heden weder op, toen we een bezoek brachten aan 'De gekroonde Gaper' van den heer D.M. Krui- singa Ezn., die er vanavond, aan den Nieuwen Rijn No. 33, een drogistwinkel opent. Behalve drogerij en, zagen we er een menigte waren ook voor in- en uitwendig huishoudelijk gebruik bestemd, te veel om hier te noemen, zelfs een nieuwe, gesloten gla zen kast voor verband- en verplegingsmiddelen. De winkel biedt een ruime gelegenheid om dat alles in voorraad te hebben, terwijl achter in het perceel een lokaal eveneens nog voor magazijn is ingericht. De heer Kruisinga is bijna twintig jaren hier in het apo thekersvak werkzaam geweest. ANNO 1975 Zaterdag 29 november LEIDEN - Achteraf noemt Til Gardeniers-Berendsen de manier waarop zij in het politieke wereldje om hoog is geschoten een 'beetje griezelig'. Een min of meer toevallige aanmelding bij de Katholieke Volks Partij, in 1965, mondde tot op heden uit in het lid maatschap van de Tweede Kamer. De in Rotterdam geboren Til Gardeniers, moeder van drie kinderen en sinds 1950 wonend in Leiden, zegt de afgelopen ja ren steeds achtervolgd te zijn door het feit dat er zo weinig vrouwen actief politiek bedrijven:Als je als vrouw een beetje interesse voor politiek toont, word je al gauw gevraagd in besturen, commissies e.d., juist omdat er maar zo weinig vrouwen zich willen of durven bemoeien met de politiek." Het begon allemaal tien jaar geleden. Bij een blik- sem-actie van de KVP in Leiden meldde Til Garde niers zich als lid aan: ,,lk was wel enigszins in poli tiek geïnteresseerd en ik was katholiek, dus ik vond dat ik maar lid moest worden. Verder had ik niet veel belangstelling want de afdelings-blaadjes las ik vrij wel nooit. Die gingen meestal met het bandje er nog LEIDEN - Op de binnenplaats van Schouwburg en Cultureel Centrum ging gistermiddag de vlag in top. Het betekende dat bij de restauratie van deze tot één complex versmol ten gebouwen 't hoogste punt werd bereikt. Alle reden dus om het pannebier te schenken en het met sherry gevulde glas te heffen. Otto Greiner, de Amsterdamse architect, die zich met de schouwburgrestau ratie heeft willen belasten, sprak trots als zijn overtuiging uit, dat ve le uit de vorige eeuw daterende schouwburgen in Engeland, Duits land en Frankrijk niet aan het Leid se theatertje kunnen tippen. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD omheen gelijk de prullebak in. Op een gegeven mo ment ontving ik geen blaadjes meer en daar was ik het toch niet mee eens want ik vond dat ik er als KVP-lid recht op had." Ik belde de secretaris van de Afdeling Leiden en die vertelde me dat de uitgave van die blaadjes was gestopt. Hij maakte gelijk van de gelegenheid gebruik om te vragen of ik in een werkgroep zitting wilde nemen. Ik had daar eigenlijk niet veel zin in, maar ik liet me overhalen. Die werk groep beviel erg goed. Ik vond het leuk om over poli tiek te praten. Op een keer besloten we met z'n allen naar een af delingsvergadering te gaan. Ik was helemaal niet van plan om iets te zeggen maar toen het onderwerp 'be jaarden' aan de orde kwam was ik het met sommige punten niet eens. Ik ben toen met knikkende knieën opgestaan, maakte een opmerking en ging toen weer .gauw zitten. De voorzitter zei: ,,lk geloof dat die mevrouw een motie wil indienen." Nou ik wilde helemaal geen motie indienen. Ik wist niet eens wat een motie was. Maar goed, die opmerking van mij bleek dus een motie te zijn. ,i Ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ler waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 iii zwart wil) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17