Geloof Samenleving Tijdens Ramadan tellen goede daden dubbel Bisschop Eijk ontbindt Gronings parochiebestuii Luid protest bij komst van 'mormonen' naar Volgogr; Een pleidooi voor meer subjectiviteit DONDERDAG 30 NOVEMBER 2000 VANDAAG ■■■■■I Vandaag 170 jaar geleden, op 30 november 1830, overleed paus Pius VIII op 69-jarige leef- tijd. Hij keerde zich (toen al) in een encycliek ■■■■III tegen het afkalven van de rooms-katholieke leer, en het uiteenvallen van de sociale orde in onverschil ligheid. Hij was met name gekant tegen de wervingsactivi teiten van protestante bijbelgenootschappen, en de libera le invloed van onder meer de vrijmetselarij op de opvoe ding van jonge mensen. Pius VIII stond wel huwelijken toe tussen protestanten en rooms-katholieken. Vandaag staat de apostel Andreas op de heiligenkalender. Andreas was de oudere broer van Petrus en staat bekend als 'de meest zachtmoedige onder de apostelen'. 'Omgebouwde' priester weer actief londen De anglicaanse parochie in Swindon in Engeland krijgt deze week een nieuwe priester. Althans, de naam van de oude en de nieuwe ambstdrager is hetzelfde: Stone. Het geslacht en de voornaam zijn anders. Peter Stone liet zich ombouwen tot Carol Stone. Zijn kerk gaf haar zegen aan het besluit. „Ik wilde mijn hele leven lang twee dingen: priester worden en een vrouw zijn", zei Carol Stone gisteren in The Daily Telegraph. Stone heeft God nooit iets verweten. Ze beschouwt het als het kruis dat ze moest dragen. Parochianen zeiden in reactie: „Ze is voor ons nog steeds dezelfde persoon" en „Ik wist meteen dat ik hem zou steunen, hij is altijd een gentleman geweest". Geld verdienen aan kerk-telefoonpalen londen Ruim vijftig parochies van de Anglicaanse Kerk laten hun jaarlijkse inkomsten stijgen door telecombedrijven toe te staan kerktorens te gebruiken als telefoonpalen. Telecombedrij ven in Engeland willen de komende jaren ongeveer 11.000 extra telefoonpalen plaatsen. Ze hebben inmiddels verschillende pa rochies benaderd. De parochiebesturen beslissen zelf of ze er op ingaan, maar krijgen daarbij advies van de Raad van Aarts bisschoppen zodat de kerken een 'eerlijke prijs' krijgen en goe de afspraken maken met de telecombedrijven. De extra inkom sten bedragen zo'n 36.000 gulden per jaar. Paus erelid van Harlem Globetrotters rome» Paus Johannes Paulus II kreeg gisteren een bal en een ju bileumshirt van The Harlem Globetrotters, het beroemde bas ketballshowteam uit de VS dat dit jaar 75 jaar bestaat. Het ster renteam, dat in doorsnee bestaat uit sterspelers in de nadagen van hun carrière, was de afgelopen dagen in Rome en bezocht een audiëntie van de rooms-katholieke prelaat. Coach Curley Boo Johnson (rechts) maakte van de paus erelid, foto reuters BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Toegelaten: tot de evangeliebe diening en beroepbaar: mw.drs.H.K.OIde Scheper-van der Weide, Moesstraat 113, 9741 AB Groningen; tel/fax 050- 5775708. Aangenomen: naar Gendringen- .Megchelen en Netterden, kand.C. de Gooijer te Arnhem; naar Scharendijke (SoW gem.), G.A. Trouwborst te Utrecht. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Groningen, L.C. Buijste Maarssen. Aangenomen: naar Nieuw-Ven- nep, J.L. de Jong, kand. te Bar- neveld, die bedankte voor Nieu we Pekela. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te s-Gravenhage, W. Harinck te Woerden; te Leerdam, W.J. Kareis te Hardinxveld-Gies- sendam Bedankt: voor Lelystad, M. Gol- verdingen te Gorinchem. Dertig dagen lang niet eten, niet drinken, niet roken De eerste dagen van de vastenmaand Ramadan zitten erop. Veel moslims voelen vooral in deze maand van onthouding de nabijheid van God. Maar de een houdt het vasten makkelijker vol dan de an der: „Als niemand het ziet, is een klein hapje wel erg verleidelijk." leiden-haarlem silvan schoonhoven Bij de islamitische groentewin kel Mabroek in Leiden is het druk. Van landerigheid door honger is weinig te merken. Slingers versieren de winkel. Klanten schudden handen en feliciteren elkaar met de heilige maand. De bezoekers haasten zich om boodschappen in te slaan, nog even snel vóór het middag gebed. Daarna, om elf minuten over half vijf mag het vasten verbroken worden. Een groepje in de winkel is verwikkeld in een heftige dis cussie. Er wordt druk gewezen op een door de Leidse El-Hidjra moskee verstrekte lijst. Daarop staan op de minuut nauwkeurig de begin- en eindtijden van het vasten vermeld. Die verschui ven elke dag een paar minuten. Mustafa Abdalesh, een van de bezoekers: „Ramadan is de maand dat de koran werd neer- gezonden. Tijdens de Ramadan kunnen we daarom beter naar God kijken. Het is de maand waarin het respect voor de me demens voorop staat." Vragen over honger of dorst wuift Mustafa achteloos weg. „Ik doe de hele dag zonder eten en drinken en kijk eens: Ik ben perfect gezond. Vanmorgen, tot 6.34 uur precies hebben we dan ook stevig gegeten." De islamitische wet raadt de gelovigen nadrukkelijk aan om flink te ontbijten. Maar zodra men 'een witte draad van een Bestuurslid: Wij voelen ons aan de kant ge zwarte kan onderscheiden', zo als de wetboeken het omschrij ven, wordt het tijd voor de laat ste hap. Tot zonsondergang is het ge lovigen verboden wat dan ook te nuttigen, te roken of 'de wel lust te bevredigen'. De letter van de islamitische wet is daar heel streng in. Zelfs het slikken van geneesmiddelen is strikt genomen niet toegestaan. „De maand Ramadan is be stemd voor gedachten aan God', zegt Mohammed el-Ha- joui, bestuurder van de Haar lemse Al-Rahman moskee. Hij verwacht in deze maand veel meer moskeebezoekers dan an ders, vooral jongeren. Als je nu in de moskee komt krijg je een grotere beloning van God dan buiten de Rama dan. Ook goede daden voor de medemens telt dat dubbel. Daarom komen ook veel arme mensen naar de moskee om hulp te vragen." Hij wijst op een een lange lijst met namen en gegevens aan de muur. „Voor die mensen verza melen we geld. Niet alleen voor individuen, maar ook voor isla mitische organisaties in Koso vo, Tsjetsjenië of Somalië." Van honger heeft hij geen last, zegt hij lachend. „Ik ben het gewend. Bovendien is het weer hier zo koud dat je geen dorst hebt. In warme landen is dat lastiger." Ook Mohammed Sha'ban heeft net inkopen gedaan in de Leidse groentezaak. Hij lijkt meer last te hebben van zijn le ge maag. Bij het verlaten van Mabroek lijkt zijn boodschap pentas zwaarder te wegen dan hij echt is. Om de zoveel tijd kijkt hij op zijn horloge. „Vroeger ging het me makkelijker af", zucht hij. „Gelukkig valt de Ramadan nu in de winter. Dat betekent dat de tijd tussen zonsop- en on kort is. Een Ramadan in de zomer is niet om uit te houden." Hij geeft toe vroeger wel te gen de vastenplicht te hebben gezondigd. „Maar dat doen moslims allemaal wel eens, vooral 's zomers. Een heel klein slokje of hapje wordt wel erg verleidelijk als niemand het kan zien." Op het ongeoorloofd verbre ken van het vasten staat offici eel een zware straf, waarschuwt moskeebestuurder Mohammed el-Hajoui. „Degenen die in God geloven mogen absoluut niet eten, niet drinken, niet roken, en niets, niets met vrouwen doen. Voor elke dag dat je on- geoorlooft eet moet je 61 dagen inhalen. Niemand zal je die straf opleggen. Dat doe je zelf, als je gelooft." Twee maanden per dag: dat kan oplopen. „Het is een zware straf, ja. Maar daaraan kan je zien hoe heilig de maand Ra madan voor moslims is." groningen anp Bisschop Eijk van Groningen heeft het bestuur van de St. Martinusparochie in die stad met onmiddellijke ingang ont bonden. Aanleiding is een con flict over de benoeming van een nieuwe pastoor. Volgens Eijk ontbreekt het vertrouwen voor verdere samenwerking met het parochiebestuur. Het bestuur had grote bezwa ren tegen de komst van pastoor R. Wagenaar uit Maastricht, on der meer omdat hij te behou dend zou zijn en geen tegen spraak zou dulden. Volgens Eijk hebben zich tijdens de benoe mingsprocedure van de kant van het bestuur feiten voorge daan die niet passen binnen een zorgvuldig bestuurlijk pro ces en die in strijd zijn met de noodzakelijke vertrouwelijk heid. Hij doelt op negatieve op merkingen die vice-voorzitter A. van Loenen in het openbaar heeft gemaakt over de nieuwe pastoor, zei de woordvoerder van het bisdom gisteren. Het bleek niet mogelijk het vertrou wen in het bestuur te herstel len, schrijft Eijk in een brief aan de gelovigen van de St. Marti nusparochie. Hij betreurt de gang van zaken, maar zegt ook waardering te hebben vcjte inzet en toewijding van alaid stuursleden. Eijk heeft pastoor Waj ]ai met ingang van 1 deci aangesteld. De bisschop inmiddels een tijdelijk bian benoemd om maatregel n. nemen voor een ming van een nieuw parj^k bestuur. Van Loenen, de ouc voorzitter van het ben noemt het een hele kvBt zaak dat katholieken op manier over de straat rol)tj len. Hij bestrijdt de lezin.rs het bisdom dat het bestui gelegenheid heeft gehad 2 ar sie op de benoeming kent maken. Volgens Van L zijn de parochianen opge; met de nieuwe pastoor ee voelen ons aan de kant zei hij. De voorzitter van de V ging van pastoraal werki)U' in het bisdom, P. Verheij(zii vorige week dat de priest pastoraal werkers het ve a r wen in Eijk kwijtraken. V(er: hem luistert de bisschop nig naar parochiebesture ai is vaker gebeurd dat d schop tegen het advies v; parochiebestuur een p erï benoemt, aldus Verheijen dei he moskou anp Onder luid protest van andere kerken is in de Zuid-Russische stad Volgograd (het voormalige Stalingrad) de bouw van een godshuis van de Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen begonnen. Het gaat om het eerste gebouw op Russisch grondgebied van het BOEKBESPREKING „Biologie, chemie, wiskunde en natuur kunde zijn fundamenteel niet essenti eel", zegt hoogleraar filosofie Jacques de Visscher van het Departement Archi tectuur van de Sint Lucasinstituten te Gent en Brussel. Daarnaast is hij ook hoogleraar filosofie en literatuur aan de Katholieke Universiteit Nijmegen. De Visscher is een cultuurfilosofisch zwaargewicht. En iemand die de onder wijswereld op zijn duimpje kent. Van daar dat katholieke organisaties zoals de Radboudstichting, Thomas More Academie en de KRO in samenwerking met de Nijmeegse en Brabantse univer siteit, Visscher uitnodigden een essay te schrijven over 'onderwijs, vorming en mensbeelden'. Dit vanuit rooms-katho- liek perspectief. Want zoals de wetenschappelijk direc teur van de Radboudstichting, Wil Derkse, het in zijn voorwoord zegt: „De Visscher is één van de 'denkende katho lieken' die we willen prikkelen tot een actiever deelname aan het publieke debat. In de hoop dat zij thema's gaan ontwik kelen die in de publieke dis cussie onvoldoende worden belicht en waar vanuit de ka- Onder! tholieke intellectuele traditie wul juist een interessante en 'ZZ. waardevolle belichting op ge geven kan worden." Aan die wens beantwoordt het boek 'Onderkennen wat beschikbaar is'. De vraag is alleen of 'het publiek' De Visschers in tellectuele taalgebruik kan verteren. Want voor veel mensen is bijvoorbeeld de volgende zin moeilijk te pruimen: „De dynamiek van de cultuurover dracht vooronderstelt bijgevolg een 'se lectief conservatisme' dat het verwer ven van het voorgaande niet voor het heden sacraliseert of verabsoluteert, maar beschikbaar houdt voor een per spectief dat het heden overschrijdt, met name voor de toekomst." In soortgelijke bewoordingen houdt de schrijver een plei dooi voor meer subjectiviteit en bezinning want: „Het is de :nnen mens eigen dat hij zich vra- kbaar is gen Qver zichzeif stelt. Wil de wetenschap van de wereld zijn, dan ontsnappen weten schappers er niet aan de ob jectiveringen op tijd en stond opzij te schuiven en de sub jectiviteit in haar eer te her stellen. Dat is niet gemakkelijk, zeker niet in het klimaat dat objectiviteit nog al naïef met waarheid gelijkstelt." Meer aandacht voor zingeving is een goed ding, vindt De Visscher. Bij het omschrijven van deze boodschap vliegt De Visscher af en toe nogal hoog de ab stractie in. Hij trekt al het vanzelfspre kende in twijfel. Het is bijvoorbeeld niet normaal dat we praten, of zoals hij het roemt: 'dialogeren'. Dat kinderen praten is eigenlijk een wonder. Daar heeft hij gelijk in. Maar dan constateert De Visscher dat als we dan 'dialogeren', we dat niet alleen doen. 'Niemand voert een dialoog in het ijle', zegt hij bijvoorbeeld. Erg voor de hand liggend. Hij had er aan toe kunnen voegen dat het gras groen is. Zo filosofeert De Visscher er in 71 pagina's op los. Soms origineel, soms niet, soms helder en 'to the point', maar vaker on duidelijk en omslachtig Neemt niet weg dat het boek waardevolle ideeën bevat. onno van 't klooster Titel: Onderkennen wat beschikbaar is Auteur: Jacques de Visscher Uitgeverij: Damon Prijs: 19,90 gulden 'iF g€ geloofsgenootschap, ook 'a abusievelijk mormonen noemd naar hun bijbe Boek van Mormon. De bouw van de kerk tot grote verontwaardigii leid onder de burgerbev e' en de kerkelijke organisa ;t! de stad. Zij menen dat deir die bekend staat om haa dingsijver, een groot g vormt. De Russisch-Orthl Kerk, de plaatselijke roon tholieken en moslims hl zich uit alle macht verz hebben gedemonstreeri klachten ingediend. De 1 meester besloot daarop vankelijk de bouw te verbi De gelovigen in kwestie ten dit besluit echter rechtbank aan en die stele in het gelijk. Volgens de r betrof het verbod van de 1 meester een onwettige bi ting van de godsdienstvr Inmiddels is hoger beroej getekend, maar dit heeft h gin van de bouw niet ki tegenhouden. In Volgogra nen ongeveer driehondei tieve mormonen, van wi deel uit het buitenland ko De Kerk van Jezus Cl van de Heiligen der Laats gen telt wereldwijd ruin miljoen leden, van wie d< in de Verenigde State 400.000 in Europa wone kerk is in 1830 in de Vert'^ Staten gesticht door J Smith, aan wie een bood; per uit de hemel zou zij schenen. Deze Moroni baarde een geschrift dat Boek van Mormon b staat. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Af en toe een paar opklaringen. Ver der veel bewolking en voornamelijk in het zuiden perioden met regen, in de bergen sneeuw. Middagtempera- tuur van dichtbij het vriespunt in het noorden en 9 graden aan de zuid kust. Zweden: Wisselvallig weer met soms een op klaring, maar verder veel wolken en nu en dan regen, in het noorden ook sneeuw. Maxima van dichtbij nul in het noorden tot 8 graden in het zui den. Finland: In het zuiden perioden met regen, verder noordwaarts sneeuw. In het noorden vrijwel overal droog. Maxima van iets onder nul in het noorden tot 6 graden bij Helsinki. Denemarken: Donderdag wat zon en overwegend droog. Vrijdag bewolkt en vooral in het westen af en toe regen of motre gen. Middagtemperatuur rond 9 gra den. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Zeer wisselvallig met van tijd tot tijd regen of buien en vooral donderdag veel wind. Maxima rond 12 graden. België en Luxemburg: Donderdag geregeld zon en vrijwel overal droog. Vrijdag bewolkt en vooral in het westen enige regen. Maxima rond 13 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Af en toe zon en overwegend droog, maar in het westen veel wind en van tijd tot tijd regen. Maxima tussen 10 en 14 graden, vrijdag iets hoger. Zuid-Frankrijk: Nu en dan zon en vooral aan de zuid flank van de Cevennen en het Cen traal Massief af en toe regen. Maxi ma oplopend naar 16 graden, aan de voet van de Pyreneeen door fhn lo kaal meer dan 20 graden. Spanje: In het oosten eerst droog en perioden met zon. Verder veel wolken en van het westen uit regen, donderdag in het noordwesten veel wind. Maxima aan zee tussen 17 en 22 graden, landinwaarts middagtemperatuur rond 15 graden. Portugal: Wisselvallig weer met van tijd tot tijd regen of losse buien. Donderdag veel wind. Maxima meest tussen 14 en 19 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Droog en peridoen met zon. Maxima omstreeks 20 graden. Marokko: Westkust: vooral in het zuiden zonni ge perioden. Vrijdagavond in het noorden kans op wat regen. Maxima van ruim 20 graden in het noorden tot 30 in het zuiden. Tunesië: Droog en vooral vrijdag flinke perio den met zon. Maxima rond 23 gra den. Madeira: Donderdag eerst nog wat zon. Verder veel wolkenvelden en af en toe wat regen. Maxima rond 23 graden, vrij dag wat lager. Canarische Eilanden: Perioden met zon en droog, maar vrijdagavond kans op wat regen. Donderdag een stevige zuidenwind. Maxima rond 27 graden. Duitsland: Geregeld zon en vrijwel overal droog. Vooral donderdag kans op mist. Maxima rond 11 graden, in het uiter ste zuiden lokaal 15. Oostenrijk: Droog en zonnige perioden, maar ook hier en daar mist. Maxima in de da len tussen 3 en 8 graden, maar aan de noordkant van het Alpenmassief lokaal 13. Zwitserland: Nu en dan zon en vrijwel overal droog. Kans op mist. Maxima in de dalen tussen 6 en 11 graden. Polen: In het noorden kans op wat regen. Verder af en toe zon en droog, maar ook hier en daar mist. Maxima van 5 graden in het noordoosten tot 10 in het westen. Tsjechië en Slowakije: Rustig en droog weer met zon, wol kenvelden en mist. Maxima tussen 2 en 8 graden. Hongarije: Rustig en droog weer met veel zon, maar ook kans op mist. Maxima rond 10 graden, bij mist lager. Italië: Perioden met zon en droog. In de Po- vlakte kans op hardnekkige mist. Maxima van 13 graden in het noor den tot 20 op Sicili. Corsica en Sardinië: Nu en dan zon en waarschijnlijk droog. Maxima rond 18 graden. Griekenland en Kreta: Langzaam afnemende noordenwind. Verder flink wat zon, maar in het zuidwestelijk deel van de Egeische Zee tot aan Kreta wolkenvelden en kans op een bui. Maxima tussen 12 en 17 graden. Malta: Perioden met zon en droog. Maxima rond 20 graden. Turkije en Cyprus: Langzaam naar het zuidoosten weg trekkende zware (onweers)buien ge volgd door zon. Afnemende wjnd. Maxima ongeveer 19 graden, in West-Turkije circa 15. VRIJDAG 1 DECEMBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08.27 Zon onder 16,31 Maan op 12.41 Maan onder21.23 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.51 18.55 6.24 18.28 Laag 02.25 14.35 2.06 «14.16 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres; Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 directie B.M. Essenberg, W.M J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T, van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider (adjunct) redactie A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden telefax Advertenties; 071- 5323 508 Familieberichten: 023-5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 advertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1 071-5356 230 rubrieksadvertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 171; 071-5143 545 abonnementen bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrf het automatisch afschrijven van h abonnements- geld, ontvangen 1,- ko betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binner worden verzonden geldt een toesl. aan portokosten per verschijndag. leidsch dagblad op cassette! Voor mensen die moeilijk lezen, slech hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samen van het regionale nieuws uit het Leids Dagblad op geluidscassette beschikba informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gr internet: .leidschdagblad.nl MA|L redactie.ld@damiate.hdc.nl N H U I Z E ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16