eiden Regio Hillebrand is vertrouwen even kwijt De stadsduif is zo ziek nog niet Haagwegkwartier geen probleemwijk Buijing zoekt door voor het Slaaphuis Rechter besluit over zesde woonboot eiden blij met afscheid ure tijdelijk secretaris ritiek op uitgaven erbouwing Stathuys ouw weert messteek af IDERDAG 30 NOVEMBER 2000 'Wat heeft de samenwerking nog voor zin? Vervolg van voorpagina Wethouder Hillebrand (ruimtelijke ordening) vindt dat Katwijk, Valkenburg en Wassenaar de verhoudingen op scherp zetten met hun stelling dat in de Leidse regio minder woningen nodig zijn dan menigeen denkt. Ter wijl het al zo ingewikkeld is om samenwerking tussen de Bollenstreek en de Leidse regio voor elkaar te krijgen. „Kennelijk", vreest Hillebrand, „ben je dan niet uit op het daadwerkelijk maken van afspraken. Dit is de meest destructieve manier om alles onder druk te zetten." LEIDEN ROBBERT MINKHORST PETER BLOK De Leidse regio en de Bollen streek hadden zojuist afspraken gemaakt om de woningbehoef te in kaart te brengen. Hille brand: „En kort daarop komen Katwijk, Wassenaar en Valken burg met een stuk dat zegt: het werk hoeft niet meer te gebeu ren, 'want wij hebben het al ge daan'. Wat heeft de samenwer king dan nog voor zin? Voor mij is dit zeer onverstandig en zeer onbegrijpelijk, hoe bestuurders zo met gemaakte afspraken kunnen omgaan." Het wederzijdse vertrouwen is beschaamd, en het vertrou wen bij Hillebrand is er even niet meer, moet hij toegeven. „De moed is mij in de schoe nen gezakt. We hebben voor een traject gekozen dat heel veel tijd en energie gaat kosten, maar ik voel er niets voor om te trekken aan een dood paard. Want als het op deze manier moet, stel ik grote vraagtekens bij of het überhaupt de inspan ning wel waard is." Hillebrand wil de samenwer king na de actie van Katwijk, Valkenburg en Wassenaar niet opschorten - dat gaat hem te ver. „We willen graag samen werken met het SDB. Alleen zijn deze gemeenten mij heel wat uitleg verschuldigd voordat er bij mij weer voldoende ver trouwen is op een proces dat succesvol kan zijn." Of het onderzoek dat de drie gemeenten lieten uitvoeren, strookt met de ideeën van Lei den over de vraag naar huizen, weet Hillebrand trouwens niet. „De cijfers die wij hebben, tja, die zijn gewoon zoals ze zijn. En ik kan onmogelijk reageren op cijfers uit een rapport dat ik niet ken." De Katwijkse burgemeester Van Wouwe benadrukt dat het rapport van de drie 'vliegveld gemeenten' niet uit de lucht komt vallen, maar al maanden geleden bij zowel de provincie als de Leidse regio was aange kondigd. Volgens hem staat het ook niet haaks op de gisteren eveneens een stap dichterbij gekomen samenwerking tussen het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek en het Samenwerkingsorgaan Leidse Regio, maar speelt het rapport daar juist op in. SDB en SLR be sloten om meer samen te gaan doen op het gebied van ruimte lijke ordening, verkeer en ver voer en wonen en werken. Met de vergelijking van de twaalf onderzoeken naar de toekom stige woningbehoefte die al zijn verricht „is er al veel veldwerk gedaan", aldus Van Wouwe. Zijn conclusie is daarbij vooral dat je voorzichtig moet zijn om bepaalde cijfers heilig te verkla ren. Hij benadrukt dat gedepu teerde Vissers zich bij de aan bieding juist erg ingenomen toonde met het rapport. Van Wouwe gaat binnenkort met de Leidse wethouder Hillebrand praten. Overigens blijft wel staan dat Katwijk, Valkenburg en Wasse naar niet meer dan 5000 huizen op de marinevliegbasis willen bouwen. Provinciebestuurder Vissers liet gisteren tijdens de gewraak te persconferentie weten dat wat hem betreft het marine vliegkamp Valkenburg mag wij ken voor zo'n 8000 huizen. Wel zegde hij Van Wouwe toe dat er in de toekomst kritisch naar de aantallen te bouwen huizen in de Leidse regio, de Duin- en Bollenstreek en de Haagse regio wordt gekeken. Leefbaarheidsonderzoek wijst uit: LEIDEN ROBBERT MINKHORST Als het Haagwegkwartier net als Leiden-Noord ook extra mil joenen nodig heeft om de wijk weer leefbaar te maken, blijkt dat niet uit de Leefbaarheids monitor 2000. Die analyse wijst uit dat dit deel van Zuid-West juist opvallend vaak goed scoort. De gemeente liet onderzoe ken hoe inwoners oordelen over hun woonomgeving, de veiligheid in de buurt, overlast en criminaliteit. Tegelijk schetst het onderzoek een beeld van hoe sterk bewoners verbonden zijn met hun buurt, hoe de in komensverdeling is en hoe het staat met de kwaliteit van de woningen. Het is de tweede Leefbaarheidsmonitor. Het eer ste onderzoek was in 1997. In drie jaar tijd is de situatie op een aantal terreinen verbeterd. Inwoners oordelen iets beter over hun buurt, melden minder vaak overlast en voelen zich veiliger. Als grootste problemen noemen ze parkeren, zwerfvuil en verkeer. De uitkomsten zijn ook vergeleken met die van an dere grote steden en daaruit blijkt dat Leiden een midden moter is. Het Haagwegkwartier doet vrijwel nergens onder voor het gemiddelde van heel Leiden. Alleen het inkomen in de wijk is (beduidend) lager en de werk loosheid ligt hoger. Op die pun ten scoort de buurt ook slechter dan de aangewezen achter standswijken in de stad: Lei den-Noord en de Slaaghwijk. Voor het overige doet de wijk het meestal net zo goed als an dere wijken in de stad, of zelfs beter. Terwijl de Slaaghwijk, de binnenstad, Leiden-Noord en de Hoge Mors klagen over ver loedering, overlast en verkeers overlast, spelen die problemen beduidend minder in het Haag wegkwartier. De wijk haalt daar zelfs bete re cijfers dan het Leidse gemid delde. Dat geldt ook voor de veiligheid op straat, en voor hoe vaak mensen slachtoffer wor den van beroving en bedrei ging. Over de voorzieningen in de wijk, zoals openbaar groen, het aantal winkels en speel plaatsen, zijn de bewoners over het algemeen tevreden. En wel iswaar voelt 67 procent van de mensen zich niet thuis bij hun buurtgenoten, maar dat geldt voor nog meer mensen die bij voorbeeld in de Stevenshof, de Hoge Mors of de Merenwijk wonen. De Leefbaarheidsmonitor heeft de stad in een aantal dis tricten verdeeld. Een aantal wij ken is op verzoek van de ge meente daar weer uitgelicht. Die wijken zijn de Slaaghwijk, de Hoge Mors, de Waard en het Haagwegkwartier. Die laatste wijk komt als eerste in aanmer king voor een zogeheten wijk ontwikkelingsplan. Zo'n plan bestaat al voor Leiden-Noord en heeft als doel de wijk een impuls te geven. Bij de behan deling van de begroting vroeg het CDA nog om nu al een ont wikkelingsplan voor het Haag wegkwartier te laten maken, omdat de partij vindt dat de problemen er net zo erg zijn als in Noord. LEIDEN WIM WEGMAN Leiden heeft nog altijd geen ge schikt pand gevonden om het Slaaphuis van de Stichting Bin nenvest in onder te brengen. Deze opvang voor dak- en thuislozen is volgens wethou der Buijing het beste op zijn plaats in de binnenstad. Ge schikte gebouwen heeft de ge meente daar niet onmiddellijk voorhanden. Het feit dat dit soort voorzieningen doorgaans erg gevoelig ligt bij buurtbewo ners, maakt de zoektocht er niet eenvoudiger op, legde Buijing gisteren uit tijdens de raads commissie voor onderwijs, zorg en welzijn. Het Slaaphuis is nu nog gevestigd aan de Nieuw- steeg, in een pand dat eigenlijk niet geschikt is als opvang. Hoewel het vinden van een goede plek lastig is, heeft de wethouder de moed 'nog niet verloren. Hij is samen met de Stichting Leidse Studentenhuis vesting in kaart aan het bren gen welke panden in de bin nenstad op termijn wellicht kunnen worden gebruikt. Zo heeft hij zijn oog laten vallen op gebouwen van de universiteit aan het Rapenburg die leegko men als de rechtenfaculteit naar het Kamerlingh Onnes La boratorium verhuist. Gesprek ken met de universiteit daar over moeten echter nog begin nen. Buijing kreeg gisteren van de raadscommissie stevige kritiek over de gang van zaken rond het Slaaphuis deze zomer. De Stichting Binnenvest dreigde het pand toen te sluiten omdat de hygiëne en de veiligheid ern stig te wensen overlieten. Na spoedoverleg met Buijings voorganger Baaijens besloot de stichting de opvang open te houden. Leiden vertimmerde het pand, zodat het nu beter aan de eisen voldoet. Als per manente opvang is het echter nog steeds niet geschikt, zodat de Stichting Binnenvest op ter mijn naar een ander onderko men wil. De politiek vindt dat het geharrewar niet nodig was geweest als Leiden beter had geluisterd naar de stichting en dus ook eerder actie had onder nomen. Onder meer door de grote spoed deze zomer - het pand moest in een maand tijd worden verbouwd - zijn de werkzaamheden 25.000 gulden duurder geworden dan voor zien. Werklui moesten namelijk tijdens de bouwvakvakantie doorwerken om het karwei af te maken. Raadsleden stelden gisteren bijna unaniem vast dat de aan pak van de gemeente niet de schoonheidsprijs verdient. Buijing gaf toe dat Leiden flinke steken had laten vallen, maar nam zijn voorganger ook enigs zins in bescherming. De grote wens van de Stichting Binnen vest, verhuizen naar een pand aan de Middelweg, bleek name lijk niet mogelijk. Het raadslid Van As (ChristenUnie/SGP) vroeg de wethouder opnieuw om naar de Instrumentmakers- school te kijken, op het hoekje van de Nieuwsteeg en het Ra penburg. Buijing wimpelde dat enigszins af. „Er zijn nog steeds gesprekken gaande om daar woningen te bouwen. Zolang die lopen, ga ik daar niet tussen zitten." nieuwe gemeentesecretaris t nog een paar maanden op wachten, maar van de ad- erim secretaris nemen de dse politici alvast met ple- afscheid. Of eigenlijk, ze nen met plezier afscheid i zijn prijs, die ongeveer 10 gulden per dag bedroeg, ben blij dat we dit kunnen uiten", zei D66-raadslid gdrager gisteren. „Ik zat eens op hem te letten tij- is een raadsvergadering, zat daar maar te zitten, en dacht ik: we betalen zo'n n ongeveer per uur. Dat t wat." in Hogervorst van Groen-, ks: „Kunnen we deze men-, niet gewoon inhuren voor momenten dat ze écht no- zijn?" Vos (WD) vond niet bedrag een probleem - 'als illes meerekent ben je met i interim-gemeentesecreta- niet duurder uit dan met gewone' - maar wel het feit dat de interim in decem ber vertrekt. Leiden zit daar door een kleine twee maan den zonder gemeentesecreta ris. „Dat is niet goed voor de gemeente, maar ook het in werken van de nieuwe ge meentesecretaris zal zo lasti ger zijn." Wethouder Buijing vond dat de gemeente in de toekomst gunstiger afspraken moest maken met interim-managers. „We moeten ze niet per dag deel betalen, maar ze gewoon een bedrag per week geven waarvoor ze al het werk dan maar moeten doen. Dat is in elk geval overzichtelijker." De wethouder waarschuwde de raadsleden wel dat ze voorlo pig moeten leren leven met interim-managers. „Gezien de krapte op de arbeidsmarkt, zal het denk ik alleen nog maar vaker voorkomen dat we vaca tures met ad-interims moeten vullen." De tijdelijk gemeente secretaris heeft Leiden 750.000 gulden gekost. en ChristenUnie/SGP heb- kritiek op de verbouwing jongerencentrum 't Stat- aan de Breestraat. Ze vin- Ie vier ton die de gemeente lorlopig voor wil uittrekken id geld. Leiden is na- Ik van plan het jongeren- urn te zijner tijd te ver- sen naar het Aalmarktge- of de Lammermarkt, t pand van 't Stathuys ging jaar dicht omdat er een hoeveelheid asbest in zit. de gemeente was dat het ;ein om naar andere plek te kijken voor een nieuw, onderkomen voor het jon- ïcentrum. 't Stathuys is nu ijk ondergebracht aan de egracht. De nieuwe pan- lie Leiden op het oog had, L ;n om uiteenlopende rede- I illemaal ongeschikt, is zit er voor de gemeente anders op dan het gebouw de Breestraat als tijdelijk rkomen in te richten, hield ouder Buijing die commis- oor onderwijs, welzijn en voor. De kosten bedragen vier ton: drie ton om het it te verwijderen en één om de voorbereidingen de verbouwing te betalen. ;ebouw heeft enkele aan- ïgen nodig om het te laten len aan de wensen van 't. uys en bovendien moet de fundering worden verbeterd. WD-raadslid Vos ziet het nut er niet van in om het jongeren centrum nü op te knappen. Het asbest kan de gemeente volgens hem veel goedkoper verwijde ren samen met andere grote projecten. En van verbouwing om een pand tijdelijk geschikt te maken als jongerencentrum ziet hij de noodzaak al helemaal niet. Van As (Christen Unie/SGP) liet zich in soortge lijke bewoordingen uit. Hij vindt het langzamerhand een trend worden bij de gemeente om panden tegen flinke bedra gen tijdelijk geschikt te maken. „Ik wijs maar naar het slaap huis en de dienst Cultuur en Educatie, die we ook iets tijde lijks geven omdat we nog niet weten waar we met ze naar toe moeten." Hij ergert zich ook aan de manier waarop de ge meente het geld op tafel legt. „De inkt van de begroting is nog niet droog, of we doen al weer een greep in de reserves." Wethouder Buijing ontkende dat de gemeente geld over de balk smijt. „Het asbest moet er hoe dan ook uit, wat we ook met het gebouw doen. En ook de werkzaamheden aan de fun dering zijn hard nodig, omdat het gebouw anders in een hoog tempo verzakt." 't Stathuys aan de Langegracht laten zitten, vindt hij geen goed idee. „Het loopt daar niet goed." ilitie heeft gisteravond in een woning in Noord een 37:jarige inaar aangehouden. Eerder die dag had de man een kennis, 10-jarige Leidse vrouw, proberen te steken met een mes tij een ruzie om geld. Door het mes af te weren, raakte de vrouw njj ;ewond. Zij is meteen naar de politie gegaan en heeft aangifte an van poging tot doodslag. De open plek aan de Morskade waar het allemaal om draait: De gemeente wil hier tijdelijk een zesde woonboot laten liggen, maar omwonenden maken daar ernstig bezwaar tegen. foto hielco kuipers Morskadebewoners wachten af LEIDEN HERMAN JOUSTRA De bestuursrechter in Den Haag buigt zich vandaag over het verzoek van een aantal Morskadebewoners om het besluit van de gemeente Leiden terug te draaien een tijde lijke ligplaats voor een zesde woonboot toe te staan. In afwachting van de uitspraak treft de gemeente nog geen voorbereidin gen om de komst van die boot mogelijk te maken. De bewoners zeggen dat de komst van nóg een woonboot in strijd is met het bestemmingsplan. Om die reden dienden zij ook bezwaarschriften in tegen het ge- meentebesluit. De bewoners - die zowel aan wal wonen als in de vijf woonboten die er nu liggen - blokkeerden dinsdagmiddag de rijweg van de Morskade met auto's en bestelbussen om zo de gemeente te beletten de plek uit te baggeren en voorzieningen als stroom en water aan te sluiten voor de zesde woonboot. Na de toezegging dat Leiden de werkzaamheden zou staken en de bewo ners bij een eventuele hervatting ervan op de hoogte te stellen, zijn de obstakels weg gehaald. Een snoer met lampen dat de be woners om de plek hadden gehangen waar de boot moet komen te liggen, is wel blij ven hangen. Wethouder Van der Sande heeft de te genstanders via de gemeentewoordvoerder laten weten dat hij volgende week met hen om de tafel wil gaan zitten om de proble men uit te praten. De bewoners zeggen daar echter geen trek in te hebben zolang niet de schriftelijke toezegging is gedaan dat de gewraakte boot voor die tijd op zijn huidige plek aan de Haagweg blijft liggen. Leiden besloot onlangs J. van Tol een vergunning te verlenen om vanaf 1 decem ber, voor maximaal zes maanden, met zijn woonboot aan de Morskade te gaan liggen. Het is de bedoeling dat in de tussentijd naar een definitieve plek wordt gezocht. Ook nu ligt Van Tol met zijn woonboot op een tijdelijke plek, aan de Haagweg. Die plek is echter per 1 december toegewezen aan een andere woonbooteigenaar, die op zijn beurt tijdelijk ligt aangemeerd bij de gemeentewerf aan de Admiraal Banckert- weg. De bewoners van de Morskade heb ben daarom als oplossing voorgesteld dat beide woonboten van plaats verwisselen. ven zijn verspreiders van ten zoals paratyfus en vo te nalaria, gastheer en -vrouw parasieten als mijten, te en vlooien en in duiven- ten komt een uitgebreide ia voor: motten, vliegen en Brs die gebouwen en huizen nen binnendringen. Kort- duiven kunnen een gevaar voor de gezondheid van is én huisdier, enstaande komt uit voor- tingsmateriaal van de ïst Milieu en Beheer afde- Ongediertebestrijding van de gemeente Leiden. De folder leert ook dat een duif jaarlijks twee kilo poep produceert en dat is weer de oorzaak van ver vuiling van gevels en schilder werk van woonhuizen, gebou wen en monumenten, verstop pingen van hemelwaterafvoeren en stank. Om maar niet te spre ken over duiven die weigeren opzij te gaan voor de argeloze wandelaars en fietsers en met hun gekoer half Leiden krank zinnig maken. Tegenstanders pleiten al jaren voor een voeder verbod omdat de verwilderde --- In duivennesten zoals hier op het Bevrijdingsplein komt een uitgebreide fauna voor: motten, vliegen en kevers. archieffoto mark lamers stadsduiven zich voortplanten als konijnen. Bewoners van on der meer het Bevrijdingsplein kunnen er over meepraten. Zij worden gek van het geluid van de dieren die er niet voor te rugdeinzen de balkons te be zetten. De stadsduiven mogen dan grenzeloos brutaal zijn, met hun gezondheidstoestand is het zo slecht nog niet gesteld. Dat blijkt uit een onderzoek onder de beesten door de fa culteit Diergeneeskunde van de Universiteit van Utrecht. Duiven uit diverse steden, waaronder Leiden, zijn gevan gen en onderzocht. Uiterlijk zag ruim een kwart van de vo gels er verfomfaaid uit door be schadigingen aan de poten, vleugels en verenkleed. Maar dat schijn bedriegt, bleek tij dens het onderzoek: het me rendeel van de onderzochte dieren verkeert in redelijke conditie. Goed nieuws dus voor de vo gelliefhebbers. Slecht nieuws voor de duivenhaters die de beesten het liefst omschrijven als vliegende ratten of poe pende bacteriebakken. Dat laatste blijkt dus wel mee te vallen. Er werd door de Utrechtse onderzoekers na melijk gekeken welke ziekte (n) de duiven onder de leden hadden en of er sprake kon zijn van overdraagbaarheid op mensen. In 25 procent van de gevallen werd salmonella besmetting geconstateerd. Deze salmonellavariant bij duiven is volgens de Utrecht se geleerden echter niet be smettelijk voor mensen in te genstelling tot de bij kippen voorkomende salmonella- stam. De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van dieren afdeling Leiden en omstreken is blij met de onderzoeksre sultaten. Volgens de Dieren bescherming is hiermee aan getoond dat de bewering dat veel stadsduiven ziek zouden zijn en een gevaar voor de volksgezondheid onwaar is.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15