De Nationale Wetenschapsquiz NWO 2000 - zevende editie iM KL Et m 1 iE m m IE m •in M De Nationale Wetenschapsquiz NWO 2000 - derde editie DONDERDAG 30 NOVEMBER 2000 De Nationale Wetenschapsquiz JUNIOR Postbus 93245 2509 AE Den Haag Naam krant Naam Adres Postcode Plaats Telefoon Jongen meisje Leeftijd Hobby Op zondag 24 december, kerst avond 2000 presenteert de VPRO- televisie voor de zevende maal de Nationale Wetenschapsquiz. Deze quiz wordt georganiseerd door de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek, NWO en Noorderlicht, het weten schapsprogramma van de VPRO, en wordt dit jaar gesteund door de Stichting WeTeN. Zoals alle jaren staat de quiz onder leiding van Wim T. Schippers. In deze uitzending zal de strijd om de quizbokaal gaan tussen een team van hoogleraren en een team van topsporters, die daarvoor hun tanden zullen zetten in de hierna afgedrukte twintig vragen. Ook u kunt aan de quiz meedoen en u kunt daarmee een van de volgende prijzen winnen: een korte ontdekkingsreis voor twee personen in 2001 naar Tibet. een korte ontdekkingsreis voor twee personen in 2001 naar Tata. een korte ontdekkingsreis voor twee personen in 2001 naar teuge. een schoolreisje voor de beste schoolklas in 2001 naar teuge. De juiste antwoorden en de prijs winnaars worden bekendgemaakt in de televisie-uitzending van de Nationale Wetenschapsquiz door VPRO-Noorderlicht op 24 december 2000, nederland 3, 21.30-23.00 uur en later op Teletekst en in de VPRO-Gids. Een uitgebreide toelichting op de antwoorden is vanaf 25 december 2000 te vinden op de Internetsites www.vpro.nl en www.nwo.nl. De toelichting is ook schriftelijk aan te vragen bij: NWO Afdeling V&C Postbus 93138 2509 AC Den Haag E-mail news@nwo.nl I Waarom zijn de bananen krom? a) Die vorm is genetisch bepaald. b) Door de lichtinval. c) Door de zwaartekracht. 3 Een groep natuurkundigen heeft een nieuw deeltje ontdekt. Ze vieren dat uitbundig met champagne zo'n 100 meter diep onder de grond bij het instrument waarmee het deel tje is waargenomen. Dan gaan ze met de lift omhoog. Waar krijgen ze waarschijnlijk last van? a) Van hun hoofd. b) Van hun maag. c) Van hun benen. iilftraii Je hebt twee gelijke kaarsen. Eén laat je op zeeniveau opbranden, de ander op 6000 meter hoogte in de bergen. Is er verschil in brandduur? a) Ja, de kaars hoog in de bergen brandt sneller op, want door de lagere druk kan er meer zuurstof bij de vlam komen dan op zeeniveau. b) Ja, de kaars in de bergen brandt langzamer op, want berglucht bevat minder zuurstof dan lucht op zeeniveau. c) Nee, ze branden even snel op, want de bij a en b beschreven effecten heffen elkaar op. fiSMH Goede koks kloppen het eiwit voor een meringue het liefst in een koperen kom. Waarom? a) Koperoxide verhoogt de zuur graad van het eiwit, waardoor er mooier schuim ontstaat. b) Door de elektrische spanning tussen het koper en de metalen garde krijg je mooier schuim. c) Doordat koperionen uit het koper zich binden met het eiwit en zo het eiwit stabiliseren, krijg je mooier schuim. mw Een arts schrijft zijn chronische-pijnpatiënten pijnstillers voor. De helft van de patiënten krijgt een potje mee naar huis met op het etiket: 'innemen indien nodig'. De andere helft een potje met: 'innemen om de vier uur". Na twee weken bekijkt de arts welke potjes de minste pillen bevatten. a) Er is geen verschil. b) De potjes met het etiket 'om de vier uur'. c) De potjes met het etiket 'indien nodig'. Een televisieverkoper beweert dat de beeldbuis in een televisietoestel in Eindhoven anders moet worden afgesteld dan in Sydney. Klopt dat? a) Ja, door de corioliskracht wordt de elektronenbundel op het noordelijk halfrond iets anders afgebogen dan op het zuidelijk halfrond. b) Ja, het verticale magnetisch veld is op het noordelijk halfrond tegengesteld aan dat van het zuidelijk halfrond en dat heeft invloed op de elektronenbundel. c) Nee, dat is onzin, de in a en b genoemde verschijnselen zijn te zwak om invloed te hebben. Een resusapenvrouwtje heeft drie dochters. Ze gaat dood. Welke van de drie volwassen dochters zal nu sociaal het hoogst in aanzien staan? a) De oudste. Zij is de sterkste en heeft dus het meeste overwicht. b) De middelste. Met een zus boven en een zus onder zich is zij sociaal de vaardigste. c) De jongste. Zij is altijd de lieveling van de moeder geweest. igrn •l™™ Je hebt twee cilinders. Ze zijn even groot en even zwaar De ene cilinder is massief en van hout, de andere is hol en van ijzer. Je laat ze beide van een licht hellende plank rollen. Welke cilinder is het eerst beneden? a) De massieve houten. b) De holle ijzeren. c) Ze komen tegelijk aan. De meeste 40-jarigen spreken beter algemeen beschaafd Nederlands dan 15- en 65-jarigen. Hoe valt dat te verklaren? a) Jonge mensen moeten hun uitspraak nog perfectioneren en ouderen verliezen vaak een deel van de controle over hun uitspraak. b) Tot ongeveer 1950 was het gebruikelijker dan nu om een lokaal gekleurde uitspraak te hebben. Nu is het bij jongeren ook weer een trend om zich van de standaarduitspraak af te keren. c) 15-en 65-jarigen hebben een beperktere sociale omgeving. 4 Op een ruimtestation staat een laservuurtoren. De blauwe laserbundel daan/an draait elke seconde één keer rond. 50.000 kilometer verderop ziet iemand de lichtvlek van de bundel steeds door zijn kamer schieten. Hij meet de snelheid waarmee de lichtvlek voorbijtrekt en vindt een snelheid die hoger is dan de lichtsnelheid. Kan de meting kloppen? a) Ja, de vlek beweegt sneller dan het licht. b) Nee, de meting houdt geen reke ning met de roodverschuiving. c) Nee, niets is sneller dan het licht. H Een kroeg heeft 26 stamgasten. Hoe groot is de kans dat twee van de stamgasten op dezelfde dag jarig zijn? a) 30 procent. b) 60 procent. c) 80 procent. i een biljarttafel van 1 bij 2 meter ligt een biljartbal los van de band. Hij wordt zonder effect weg- gestoten en rolt vervolgens 3 meter. Hoeveel banden kunnen er maximaal zijn geraakt? a) 4. b) 5. c) 6. Wat gebeurt er als je een met water gevuld plastic boterham- zakje vlak boven een brandende kaars houdt? a) De zak blijft heel en het water wordt warm. b) Er springt prompt een gat in de zak en het water dooft de kaars. c) De zak gaat sterk krimpen. TliU Neemt de aantrekkelijkheid van misdaadfilms op televisie toe in tijden van oorlog? a) Ja, het kijken naar misdaadfilms wordt aantrekkelijker. b) Nee, het kijken naar misdaad films wordt minder interessant. c) Nee, oorlog of geen oorlog, het heeft geen invloed. Een opgeblazen ballon met een gewichtje eraan is in een vijver geplaatst. In de evenwichtstoestand raakt de bovenkant van de ballon juist het wateroppen/lak. Iemand duwt de ballon iets naar beneden. Wat gebeurt er? a) De ballon stijgt weer naar de oorspronkelijke hoogte. b) De ballon zakt verder in het water. c) De ballon blijft hangen op het nieuwe niveau. W-!lï™l In een verkwistende bui gooi je een liter jenevef in de oceaan. Die nacht stormt het flink en de alcohol wordt door alle wereld zeeën gemengd. Hoeveel alcohol moleculen zitten er nu ongeveer in iedere liter zeewater? a) 4000 moleculen. b) 100 moleculen. c) Minder dan 1 molecuul. schaar die hij heel snel kan samen trekken. Daarmee schiet hij een waterstraal op zijn prooi af. indrukwekkende knallen. Waardoor ontstaan die knallen? a) Door drie uitsteeksels op de schaar die heel snel over elkaar heen schieten. b) Door mechanische vibraties die ontstaan op het moment dat de schaar dichtklapt. c) Door een imploderende gasbel in de afgeschoten waterstraal. '&i!l Waaraan ontlenen zout en suiker hun conserverende werking in voedingsmiddelen a) Ze creëren chemische verbindingen die giftig zijn voor de aanwezige bacteriën. b) Ze drogen de aanwezige bacteriën uit. c) Ze veroorzaken een dodelijk hoge druk in de bacteriën. J iJe hebt een basketbal en daarop leg je een tennisbal. Je laat ze samen van 1 meter hoogte vallen. Wat gebeurt er als de basketbal de grond raakt? a) De kinetische energie van de tennisbal wordt plotseling overgedragen op de basketbal, die daardoor heel kort en snel gaat stuiteren. b) Als de basketbal op de grond stuitert, zal bijna alle energie worden overgedragen op de tennisbal, die daardoor als een kanonskogel wegschiet. c) De vervorming van de basketbal zorgt ervoor dat de tennisbal nagenoeg doodvalt. Wat moet u doen? Vul het onderstaande antwoordfor mulier in, knip het uit, plak het op de achterzijde van een briefkaart en verstuur die, voorzien van de gevraagde gegevens naar: De Nationale Wetenschapsquiz Postbus 93563 2509 AN Den Haag Uw briefkaart dient uiterlijk op maan dag 11 december 2000 in het bezit van NWO te zijn. Inzendingen die later worden ontvangen, zijn uitge- sloten van deelname. Eén inzendingf6 per persoon. Succes! [Over de uitslag van de quiz wordt niet getelefoneerd of gecorrespon deerd. Personeelsleden van het bureau van NWO en van de VPRO en hun gezinsleden zijn uitgesloten van deelname.] I] Twee identieke glazen zijn gevuld met water van gelijke temperatuur. In één glas los je twee eetlepels zout op. Vervolgens gooi je in beide glazen twee ijsblokjes. Je laat de glazen rustig staan. Wat gebeurt er? a) Het ijs in het glas met zout water smelt sneller. b) Het ijs in het glas met zout water smelt langzamer. c) Er is geen verschil. De Nationale Wetenschapsquiz Postbus 93563 2509 AN Den Haag Naam krant Naam Adres Postcode Plaats Telefoon Manvrouw Leeftijd Beroep bezigheid Krant Wim t. Schippers leidt ook dit keer de Nationale Wetenschapsquiz, op de hem kenmerkende onnavolgbare wijze, foto kippa Hoe komt het dat karne melk strepen achterlaat aan de binnenkant van een glas en melk niet? Door het zuur in de karnemelk. Door het water in de karnemelk. Door het vet in de karnemelk. Kunnen dieren, net ais mensen, huilen met tra nen als ze verdrietig zijn? Ja, er zijn veel dieren die met tranen huilen als ze verdrietig zijn. Nee, alleen mensen huilen met tranen als ze verdrietig zijn. Nee, dieren hebben helemaal geen traanvocht. Als je op je hoofd staat, krijg je een rooie kop. Hoe komt dat? Doordat al het bloed uit je voeten wegtrekt. Doordat je hartkleppen dan verkeerd om werken. Door het gewicht van je darmen. Hoe komt het dat de pool ster stilstaat, terwijl alle andere sterren draaien? i De poolster draait met de aarde mee en daardoor lijkt het alsof hij stilstaat. I De poolster staat precies "J boven de noordpool. 1 i De noordpool werkt als een I magneet op de poolster. Kun je uitdrogen als je een week zonder te drin ken in een bad vol met water blijft zitten? i Nee dat kan niet, want het water kan makkelijk via je huid je lichaam binnenkomen. I Ja, dat gaat zelfs heel snel want het badwater trekt extra vocht uit je lichaam, i Ja, dat kan net zo makkelijk als buiten het bad, want water kan niet via je huid naar binnen a) Het is opgedroogd slijm met stof. b) Het is opgedroogd speeksel met stof. c) Het is opgedroogd traanvocht met stof. jp Waarom is de lucht F. blauw? Het water in de zeeën en oceanen is blauw. b) Kleine deeltjes in de lucht verspreiden blauw licht. Zuurstof is blauw. Poepen bacteriën ook? Sommige wel, andere niet. Ja, want ze hebben een kontje en een mondje. Nee, ze poepen niet, maar ze plassen wel en laten zelfs ook windjes. Hoe komt het dat de één vaker door een mug wordt gestoken dan de ander? a) Mensen ruiken verschillend en muggen hebben een voorkeur voor bepaalde geuren. b) De ene méns heeft zoeter bloed dan de andere en muggen houden van zoet c) Sommige mensen hebben een dunnere huid dan ande ren en dat prikt makkelijker. 3 Als je de deur van een diepvrieskast twee keer snel achter elkaar open doet, dan gaat hij de twee de keer moeilijker open dan de eerste keer. Hoe komt dat? a) De koude lucht die bij het opendoen ontsnapt, bevriest op de rand van de deur en daardoor blijft de deur de tweede keer kleven. b) Als je de deur opendoet, komt er warme lucht naar binnen. Zodra je de deur dichtdoet, krimpt de lucht en zuigt de deur zich vast. c) Aan de deur van de diep vrieskast zit een magneti sche sluiting die beter werkt als hij warm is geworden. GEBRUIK JE VERSTAND en doe mee aan de Nationale Wetenschaps quiz JUNIOR Dan maak je kans op een spannend ontdekkingsweekend naar de Europese hoofdstad van je dromen. Wat moet je doen? x Knip onderstaande antwoordbon uit. x Kruis de goede antwoorden aan. x Plak de bon op de achterkant van een briefkaart en stuur die vóór maandag 11 december 2000 naar: De Nationale Wetenschapsquiz JUNIOR Postbus 93245, 2509 AE Den Haag En dan maar afwachten tot 31 december Want dan zendt VPRO's Villa Achterwerk de Nationale Wetenschapsquiz JUNIOR uit, 's ochtends om 10 voor 10. Net als in de gewone Nationale Wetenschapsquiz stelt Wim T. Schippers dan deze tien vragen aan de kinderen die ze zelf hebben bedacht. Een heel spannend programma dus, vooral als je zelf in de prijzen valt. Want dat wordt ook in de uitzending bekendgemaakt. Wie kan er meedoen en wat kun je winnen? De Nationale Wetenschapsquiz JUNIOR is bestemd voor kinderen die op de basisschool zitten. Onder de goede inzenders worden de volgende prijzen verloot: X Een spannend ontdekkingsweekend in 2001 voor het hele gezin (ouders of verzorgers en broertjes en zusjes) naar de hoofdstad in Europa die je het uefst zou willen bezoeken. X Twee spannende ontdekkingsweekenden in 2001 voor het hele gezin (ouders of verzorgers en broertjes en zusjes) naar Teuge. X Voor de beste basisschoolklas een schoolreisje met de hele klas in 2001 naar Teuge. x Een hele serie troostprijzen. Ook is er dit jaar voor het eerst de speciale Schooltv Weekjournaal prijs voor de groep die de beste vraag heeft ingestuurd voor de quiz. Die prijs, mede mogelijk gemaakt door de Stichting WeTeN, wordt al bekendge maakt in het Schooltv Weekjournaal van vrijdag 15 december om 11 uur. Lukt het je niet om op 31 december naar Villa Achterwerk te kijken, geen nood: de uitslag wordt ook bekendgemaakt op Teletekst en in de VPRO- Gids. Een uitgebreide uitleg kun je vanaf 1 januari 2001 vinden op de Internetsite van de VPRO, www.vpro.nl, en de site van NWO, www.nwo.nl. Je kunt hem ook schriftelijk opvragen bij NWO, afdeling V&C, postbus 93245, 2509 AE Den Haag, e-mail news@nwo.nl. Eén inzending per persoon. Doe je best! Over de uitslag van de quiz wordt niet getelefoneerd of gecorrespondeerd. [Kinderen van (bureau)medewerkers van NWO en de VPRO kunnen helaas niet meedoen.] Hoeveel keer heb je a als het goede antwoord aangekruist9 Maak het goede niet zo /f niet zo maarzo vakje zwart

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12