Californisch alternatief voor champagne Smaak De lelijkste avocado is de smakelijkste DONDERDAG 30 NOVEMBER 2000 REDACTIE RIEN POLDERMAN 023-5: Heerlijk op een terras genieten van Califomische champagne. PUBLICITEITSFOTO CPD Als je een mousserende wijn maakt van champagnedruiven, op de Champagnemanier en met mensen die in de Cham pagne werden geschoold, dan kan dat product sterk op cham pagne lijken. Het mag alleen geen champagne heten - maar is daarom ook minder duur. Een verrukkelijk voorbeeld van zo'n betaalbare champagnever vanger komt uit Califomië. Als je in Californië's beroemd ste wijnstreek, Napa Valley, de vaak bochtige Silverado Trail volgt, kom je ongeveer halver wege de route bij de kelders van Mumm Napa Valley. Dit is een van de populairste bestemmin gen in het hele dal. Elke zater dag en zondag komen er 600 a 700 bezoekers, en op werkda gen 100 a 175. De meesten ko men er om wat flessen te kopen en wat wijnen te proeven. At tente gastvrouwen en -heren schenken halve fluitglazen van diverse belletjeswijnen (drie voor 7,50 dollar), maar je kunt ook een glas van de brut presti ge bestellen (3,75 dollar) of een hele fles daarvan (15 dollar). Voor Amerikanen zijn dat zeer redelijke bedragen. Bovendien zijn de wijnen van een opmer kelijke kwaliteit - wat geen wonder is, want Mumm Cuvee Napa werd gesticht door het champagnehuis Mumm. Het begon allemaal in 1979, toen Mumms keldermeester Guy Devalue als opdracht kreeg om in de Verenigde Staten een plek te vinden waar mousse rende wijn gemaakt zou kun nen worden van een zelfde kwaliteit als champagne. Vier jaar achtereen reisde Devaux onopvallend door Amerika, van Oregon tot Texas, en van New Avocadomousse met sinaasappel Wanneer u de avocadomousse niet met zout en cayennepeper op smaak brengt maar in plaats daarvan 40 gram witte bas terdsuiker aan de mousse toevoegt, dan le vert het een zoet nagerecht op. Aan de saus kunt u dan ook wat suiker (ongeveer 10 gram) toevoegen. Laat de gelatineblaadjes ten minste vijf mi nuten in ruim koud water weken. Halveer twee avocado's, verwijder de pit ten en schep het vruchtvlees uit de schillen. Leg het vruchtvlees in de mengkom van de keukenmachine. Sprenkel de helft van het limoensap erover. Laat de machine een mi nuut langzaam draaien. Voeg room, zout en cayennepeper toe. Laat de machine nog maals een minuut langzaam draaien. Breng in een pannetje sherry samen met twee eetlepels water aan de kook. Neem het pannetje van de warmtebron en laat de uitgeknepen gelatineblaadjes er, onder voortdurend roeren (met houten lepel), in oplossen. Zet het pannetje met het meng sel op een koele plek om iets af te koelen. Laat het avocadomengsel opnieuw lang zaam draaien. Schenk het sherry- en gelati- nemengsel er eveneens langzaam bij. Doe alles over in een kom en klop de mousse gedurende een minuut met een garde flink op- Verdeel de mousse over vier met koud wa ter omgespoelde vormpjes (theekopjes). Strijk de oppervlakken glad af. Dek de vormpjes af met plastic folie. Laat de mousse in de koelkast volledig opstijven. Trek er ongeveer tweeënhalf uur (langer mag ook) voor uit. Breng in een pannetje sinaasappelsap en crème fraiche aan de kook. Laat alles zo lang zachtjes koken tot de helft van de oor spronkelijke hoeveelheid is overgebleven. Laat de saus koud worden. Schil de overgebleven avocado. Steek met een aardappelboortje kleine bolletjes (maximaal een centimeter) uit het vrucht vlees. Laat de bolletjes even door de rest van het limoensap rollen. Leg ze daarna op een vel keukenpapier. Schil de sinaasappels zo dik af dat ook de witte onderhuid wordt weggenomen. Snijd de partjes tussen de vliezen uit. Verwijder eventueel aanwezige pitten. Vang het sap dat bij deze handelingen vrij komt op. Schenk het door een zeefje bij de saus. Presentatie: Stort de mousses in het mid den op de bordjes. Schik sinaasappelpartjes en avocadobolletjes er soort bij soort bij. Schep de saus ernaast. Schik spinazie-, zu ring- of veldslablaadjes ertussen. Strooi ro de peperbesjes over de saus. Tip: Vervang veldsla-, spinazie- of zuring- blaadjes bij de zoete variant van het ge recht door blaadjes van citroenmelisse. Strooi in plaats van rode peperbesjes de pitten (granaatjes) van een granaatappel over de saus. Benodigdheden voor vier voorgerechten: Drie grote rijpe avocado's (bij voorkeur Fuerte of Hass); 2 limoentjes, uitgeperst; 4 eetlepels slagroom; 4,5 blaadjes gelatine; 2 eetlepels droge sherry; zout; cayennepeper. Voorts: 3 grote sinaasappels, waarvan 1 uitgeperst en gezeefd; 4 eetlepel crème fraiche; 1 theelepel rode peperbesjes, uit potje; veldsla-, spinazie- of zuringblaadjes. Avocado's met garnalen U kunt het gerecht als een cocktail in een wij de coupe presenteren. Het gerecht kan ook op bordjes worden opgediend. Schik dan de avo cado's in open ringen in het midden op de bor den en leg er eerst de garnalen en daarna de tomaten rondom. Sprenkel de dressing erover. Neem de ringen van de borden en strooi de basilicumreepjes over de garnalen. Halveer de avocado's, verwijder de pitten. Schep het vruchtvlees uit de schillen. Snijd het vruchtvlees in kleine blokjes (maximaal een centimeter). Doe die in een kom en sprenkel ar limoen- of citroensap over. Schep alles voor zichtig om. Spoel de garnalen enkele malen in ruim koud water. Verwijder eventuele ongerechtigheden. Laat de garnalen op een zeef uitlekken en zo veel mogelijk opdrogen (plaats de zeef op een tochtige plek). Halveer de tomaten en verwij der de kernen en het zaad. Snijd het vrucht vlees in kleine blokjes (maximaal acht millime ter). Maak de dressing door eerst limoen- of ci troensap en droge witte vermouth te vermen gen met wat zout en peper. Blijf zo lang roeren tot het zout is opgelost. Klop er daarna de olie door. Snijd de basilicumblaadjes in uiterst smalle reepjes (draadjes). Presentatie: Verdeel de avocadoblokjes over vier grote wijde glazen (coupes). Schik er eerst de tomatenblokjes en daarna de garnalen op. Sprenkel de dressing erover en strooi de basili cumdraadjes erover. Tip: Geef er sneetjes licht geroosterd witte brood bij. Zet een schaaltje met boter(bal- letjes) op tafel. Basilicum kan worden vervangen door fijn ge sneden verse dille. Benodigdheden voor vier voorgerechten: Twee grote rijpe avocado's (Fuerte, eventueel Ettinger); 1 eetlepel limoensap; 150 tot 175 gram gepelde (Noordzee) garnalen; 3 middelgrote tomaten, ontveld. Voor de dressing: 1 eetlepel limoen- of citroensap, gezeefd; 1 theelepel droge witte vermouth (Noilly Prat); zout; witte peper uit de molen; 3 eetlepels (zonnebloem)olie; 6 verse basilicumblaadjes. 'WÊÊÊKÊÊÊÊÊKmÊKÊÊÊmmm Avocado's kennen wij in ons land al zo'n vier eeuwen, ofwel sinds het begin van de 17e eeuw, toen de vruchten vanuit Spanje, Portugal en Italië bij ons op de markt werden gebracht. Oorspronkelijk komen avocado's uit Latijns Amerika en werden al in de 16e eeuw door Co lumbus en de zijnen naar Spanje gebracht. Pas sinds de jaren '60 van de vorige eeuw zijn we in ons land de avoca do's op grote schaal gaan waarde ren. Met hun boterzachte vruchtvlees zijn avocado's heel geschikt om er zowel voor- als nagerechten mee te creëren. Daarnaast kunnen zij ook in soepen en sauzen worden ver werkt. Bij al die voorbeelden moet men echter wel bedenken, dat het vruchtvlees van avocado's niet ge- kookt mag worden, omdat zich daardoor een bittere smaak kan ontwikkelen. Het toevoegen van de puree van avocado's aan warme soepen en sauzen moet dan ook op het laatste moment, vlak voor het opdienen, gebeuren. Het bewijs, dat we in ons land al in de 17e eeuw met de avocado's ken nis hebben gemaakt, wordt geleverd op de zogenoemde ontbijtgens. Het zijn stillevens met vooral verse voe dingsmiddelen waarvan er vele honderden in de depots van onze musea zijn opgeslagen. Het genre wordt sinds het begin van de 20e eeuw niet meer gewaardeerd en dat is de reden dat we ze ook niet meer te zien krijgen. Avocado's zijn bijzondere vruchten, omdat ze in tegenstelling tot vrijwel al het andere fruit vetten (20 tot 25 procent) bevatten. Die vetten be staan voornamelijk uit onverzadig de vetzuren, waardoor avocado's het cholesterolgehalte van het bloed niet verhogen. De vetten van de avocado's staan ook borg voor een goede spijsvertering. Avocado's komen tegenwoordig in vrijwel alle tropische en ook wel in subtropische gebieden over de ge hele wereld voor. Oorspronkelijk groeiden de avocado's aan bomen die wel twintig meter hoog konden worden. Door veredeling zijn er ver schillende rassen ontstaan en groei en de vruchten ook niet meer aan hoge bomen maar aan struiken, hetgeen het plukken vergemakke lijkt. Omdat avocado's uit verschillende werelddelen worden geïmporteerd, zijn ze tegenwoordig vrijwel het ge hele jaar door verkrijgbaar. De meeste avocado's worden echter in de herfst- en wintermaanden bij ons op de markt gebracht. Israël, Italië, Spanje en Zuid-Afrika zijn on ze belangrijkste leveranciers, maar daarnaast worden ze ook uit Nieuw- Zeeland, Noord-, Midden- en Zuid- Amerika aangevoerd. Hoewel men wereldwijd vele tien tallen rassen kan onderscheiden, worden er bij ons zo'n acht a negen soorten verkocht. De voorkeur van het Nederlandse publiek gaat, niet geheel terecht, net zoals dat bij pa prika's, tomaten en Spaanse pepers het geval is uit naar vruchten met een mooie kleur en een gave schil. Het betreft meestal Ettinger-, Reid- York State tot Californië. In de laatste staat vond hij de meest ideale condities, waarop Mumm besloot om daar wijn gaarden te kopen en een kel dercomplex te bouwen. In het bedrijf moesten alle klassieke champagnetechnieken kunnen worden toegepast. Anno 1986 lanceerde Mumm Cuvee Napa, zijn eerste wijn. Overal in Amerika werd deze enthousiast ontvangen. Sinds dien is het bedrijf spectaculair gegroeid: jaarlijks brengt het nu meer dan 2.500.000 flessen voort. Guy Devaux leeft niet meer, maar het creëren van de wijnen geschiedt nu al acht jaar onder supervisie van de talent volle Greg Fowler, die door de Fransman intensief werd ge schoold. Greg is een perfectionist. Hij gebruikt druiven van vijftig wijngaarden, waarvan de helft ligt binnen het koele district Carneros. Na hun pluk worden de trossen niet in grote bakken gestort, maar in kleine kunst stof kistjes gelegd. Daardoor wordt vermeden dat de vruch ten gekneusd raken. Bovendien zitten in de zijkanten van de kistjes ventilatiegaten, bedoeld om de druiven tijdens hun transport naar de pers zo koel mogelijk te houden. Voorts verwerkt Fowler zijn wij nen net als in de Champagne. Ze krijgen hun mousse dus dank zij een tweede gisting in de afgesloten fles. Net als bij het merendeel van de cham pagnes is pinot noir de belang rijkste druivensoort, althans voor de brut prestige. Twee an dere champagnedruiven com pleteren de melange, chardon- nay en pinot meunier. Boven dien wordt vaak een klein pinot gris toegevoegd. Het sultaat is een opwekkende ve, buitengewoon zuivere met in zijn aroma element van fris citrusfruit en een van vanille. Voor iedereen behalve ken is Mumm Cuvee Napa mo van champagne te onderst den - behalve dan qua prij Want terwijl je voor gerepi de champagne al gauw 50 gulden per fles betaalt, ko: j Califomische alternatief n geen drie tientjes. De distr vindt onder andere plaats de slijterijen van de inkoo] i combinatie Deleave (tel. 0 2511777) en Gall Gall (te: 023-5660500). HUBRECHT DUUKER Avocado's met parelhoen De borstfilets van de parelhoen worden geconfljt in een royale hoeveelheid geklaarde gezouten bo ter. Na het confijten kunt u de warme boter zeven en koud laten worden. De boter kan daarna ge bruikt worden voor het braden van vlees en vooral gevogelte. Begin met het klaren van de boter. Dat wil zeggen dat de zuivelresten, zoals eiwitten, er uit moeten worden verwijderd. Laat de boter in een reeds ver hit pannetje (uiteraard met dikke bodem) smelten en breng deze tot aan het kookpunt. Let erop dat de boter niet gaat kleuren. Neem het pannetje zo dra de boter aan de kook is gekomen van de warmtebron. Laat het pannetje zo lang staan tot de schuimlaag die zich op de boter heeft gevormd naar de bodem van het pannetje is gezakt. Schenk het heldere botervet geklaarde boter) in een kom. Maak de borstfilets droog met keukenpapier. Wrijf ze in met wat peper. Verhit een koekenpan en laat de olie er heet in worden. Bak de filets er in drie tot vier minuten aan weerszijden heel licht in aan. Neem ze uit de pan en laat ze op keukenpa pier uitlekken. Verhit een pan met dikke bodem en laat de geklaarde boter er langzaam heet in wor den zonder dat ze gaat kleuren. Leg de borstfilets in de hete boter en houd alles net onder het kook punt (ongeveer 90 graden C). De filets moeten on- der liggen. Leg het deksel op de pan en houd alles gedurende tweeënhalf uur op dezelfde tempera tuur. Neem daarna de filets uit de boter en laat ze op keukenpapier uitlekken en afkoelen. Leg de fi lets daarna, verpakt in plastic folie, in de koelkast. Schil de avocado's en steek met een aardappel boortje bolletjes (maximaal een centimeter) uit het vruchtvlees. Laat de bolletjes door twee eetlepels limoen- of citroensap rollen. Laat ze op keukenpa pier uitlekken. Snijd de ham in smalle reepjes van zo'n vier centimeter. Breng in een pannetje gevo geltefond en gembersiroop aan de kook. Voeg een theelepel limoen- of citroensap en wat zout en pc j( per toe. Laat het nu verkregen sausje koud wor den. Snijd de koude borstfilets in de lengte in duty: ne (ongeveer vier millimeter) plakken. Presentatie: Schep de ham als een nestje in het midden op de borden. Verdeel de avocadobolle tjes erover. Schik de parelhoenfilets er als waaier- naast. Schep de saus over de avocadobolletjes, Strooi julienne van gember over de parelhoenfile en strooi julienne van rode peper over de avocadi bolletjes. Schik er eventueel een of meer toeven verse koriander bij. Tip: Er is niemand die u kan weerhouden om de parelhoenfilets te vervangen door de borstfilets van kip. tfilets k Benodigdheden voor vier voorgerechten: Twee borstfilets van parelhoen, samen ongheveer 400 gram; witte peper uit de molen; 2 eetlepels olijfolie (traditioneel); 350 gram gezouten boter; 2 grote of 3 kleinere avocado's (Fuerte, Nabal, Hass) 2 eetlepels 1 theelepels limoen- of citroensap, gezeefd; 8 plakken gekookte (York)ham, samen ongeveer 175 gram; 1,5 eetlepel gevogeltefond, uit potje; 1,5 eetlepel gembersiroop, uit potje; zout; witte peper; 4 gemberbolletjes, in uiterst smalle reepjes (fijne julienne) gesneden; 1 kleine rode Spaanse peper, vruchtvlees in uiterst smalle reepjes (ïijnefulienne/draadjes) gesneden; eventueel verse koriander. en Pollockavocado's. Ze hebben echter wat minder smaak dan de Fuerte, die uitgesproken peervor mig is en een ietwat gebobbelde schil heeft. Naast de Fuerte zijn er de Bacon- en Waldinavocado's, die zich kenmerken door een goede smaak. Echter, de lelijkste onder de avoca do's is ook veruit de meest smakelij ke van allemaal. In ons land wordt deze avocado, die tot het alligatorty pe behoort, vooral in december en januari, vanuit Israël, op de markt gebracht. De naam is Hass en ze heeft een sterk gebobbelde paars- zwarte schil. Eveneens uit Israël komt de Nabal, een bijna ronde avocado met een frisgroene, licht gebobbelde schil. Het vruchtvlees heeft een vrij neu trale smaak en leent zich volgens veel koks juist daarom voor zowel zoete als hartige combinaties. Bij avocado's speelt de mate van rijpheid een doorslaggevende rol. Hoe rijper de vruchten, des te beter de smaak is. De vruchten worden altijd nog voor het rijpen geoogst. Het rijpen kan daarna plaatsvinden bij temperaturen van 17 tot 24 gra den C. Het rijpingsproces kan ook thuis worden nagebootst en tevens worden versneld. Pak ze samen met een appel, banaan en een sinaasap pel in een plastic zak en laat ze zo lang liggen tot men met de duim de schil kan laten bewegen. De vrucht kan dan ook worden geschud. Wan neer men de pit hoort rammelen, is de vrucht rijp en dat staat voor de allerbeste smaak. Het vruchtvlees van avocado's ver kleurt snel. Om dat zo veel mogelijk tegen te gaan, kan men het vrucht vlees met limoen- of citroensap be sprenkelen, dan wel met wat fijn zout bestrooien. HANS BELTERMAN Op elk moment kunnen kijken waar er sneeuw ligt. Tijdens de Warme 4gË£È Winterdagen. 1 Siemens V A C3S' - - <- ƒ299,- 7 8 9 j Geschikt voor WAP 1 f 50,- beltegoed Ze zijn er weer de Warme Winterdagen van Telfort Pak&Bel. Dat betekent ook dit jaar weer voordeel. En gemak. Neem de Siemens C35i een zeer compacte telefoon die geschikt is voor WAP. Hiermee kunt u onder andere sneeuwhoogtes in wintersportgebieden opvragen of de laatste filmtips bekijken. Verder natuurlijk bellen, gebeld worden en sms-berichten versturen in binnen- en buitenland*. Leuke bijkomstigheid: wappen kan al vanaf 35 cent per minuut. Telfort maakt 't waar. Telfort Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1. Geslacht; 4. zitkussen; 7. buisverlichting; 8. rondedans; 10. muzieknoot; 13. godsdienstonderwijs; 16. persoonlijk vnw.; 17. muzieknoot; 18. week; 19. glazig; 20. persoonlijk vnw.; 22. Frans lidwoord; 23. minder stijf en koel worden; 25. keurmerk; 27. bovendien; 29. aldus; 30. vogel; 31. loven. VERTICAAL:.1. Pleisterkalk; 2. oude lengtemaat; 3. bijwoord; 4. onmeetbaar getal; 5. boom; 6. rij; 9. exclusief (afk.); 11. kracht; 12. nalatigheid; 14. ui; 15. rivier in Frankrijk; 21. balspel; 23. guitig; 24. edelgas; 26. bazige vrouw; 27. windrichting; 28. persoonlijk vnw.; 29. persoonlijk vnw. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Morgen; 4. tafel; 5. ding; 7. drive; 8. fok; 9. tikker; 10. parket. Verticaal: 1. Mafkikker; 2. Rolde; 3. eren; 4. tijdstip; 6. gek; 8. fret. HET WEER Verlaat nazomertje Het doorgaans nauwelijks tot de verbeel ding sprekende weer van eind november en begin december stond ook bij onze voorouders in een kwaad daglicht. Men noemde deze periode 'tempus de profun- dis": tijd der diepten. Dit jaar bepaald geen naar weer. Het lijkt de laatste dagen wa rempel wel of we te maken hebben met een 'verlaat nazomertje'! Voor de tweede opeenvolgende dag wer den gisteren temperaturen tot 15 graden geregistreerd (Bloemendaal en Valkenburg registreerden 15,0 graden), en sneuvelde in De Bilt met 13,6 graden het datumrecord uit 1970. Het record stond op 13,0 graden. De hoge temperaturen werden als zeer aangenaam ervaren. Dat kwam doordat de wind afnam en de zon vaker te zien was. In de Kennemerduinen zag de heer Breugel uit Santpoort een citroenvlinder. Verder deden de over ons land trekkende wolken- soorten denken aan een voorbode van on weer op een zomeravond. De nachtelijke passage van een zwak kou front is evenwel zonder noemenswaardige weersverschijnselen verlopen. De wind nam tijdelijk toe maar regen viel er niet of nauwelijks en het bleef heel zacht. Valken burg rapporteerde geen lagere minimum temperatuur dan 10,3 graden. Fronten van een stormdepressie bij Ierland veroorzaken morgen in de loop van de middag en avond enige tijd regen of motre gen. Er wordt echter wel weer een nieuwe hoeveelheid zeer zachte lucht aangek De middagtemperaturen komen uit r tot 13 graden. I In het weekeinde worden de regenkr kleiner, maar of we het overal droogr houden is twijfelachtig. Vooral op zondag acht ik enige nattiPI niet uitgesloten. Verder gaat de temff' tuur iets omlaag en neemt de wind ÉT het weekeinde lopen de temperatudv op en komt er meer wind. De gemidc luchtdruk in november is nog nooit T geweest als dit jaar. Ik kom voor De F op een maandgemiddelde van afgerf 1002 hectopascal (millibar). Dat is lr topascal onder normaal.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10