Israël vervroegd ter stembus 'Ik hoop dat ik morgen niet hoef te Jieuwe HIV-therapie lijkt zeer succesvol Buitenland Gevlucht uit vrees voor wraak Estrada schrijft somber scenario voor Filipijnen /OENSDAG 29 NOVEMBER 2000 1 Nederlandse met XTC gepakt in VS p diAMi Drie Europeanen, onder wie een Nederlandse vrouw, 3 jijn op het internationale vliegveld van de Amerikaanse stad /liami gearresteerd omdat ze XTC zouden hebben gesmokkeld. )e Amerikaanse douane heeft dit gisteren bekend gemaakt. De lillen hadden een gezamenlijke straatwaarde van 9,8 miljoen rga |iilden. De Nederlandse vrouw is afgelopen vrijdag gepakt met '0.735 XTC-pillen in haar bagage. Ze was in Miami gearriveerd net een vlucht uit Suriname. '"'tonder paspoort naar Scandinavië irussel Vanaf 25 maart 2001 zullen de paspoortcontroles aan le grenzen van Denemarken, Zweden, Finland, Noorwegen en Jsland verleden tijd zijn voor burgers uit landen van de Euro- ur iese Unie. Van de EU-lidstaten handhaven dan alleen Groot- Irittannië en Ierland nog hun paspoortcontroles. De Europese ninisters van binnenlandse zaken en justitie zullen eind deze veek in principe instemmen met deze uitbreiding van het zoge- loemde Schengen-gebied. Diplomatieke bronnen in Brussel lebben dat gisteren gezegd. estolen explosieven ingeleverd ennes De Bretonse afscheidingsbeweging ARB heeft een deel an een vorig jaar gestolen vracht explosieven ingeleverd bij de ranse politie. Het ARB stal de lading vorig jaar in samenwer- ing met de Baskische afscheidngsbeweging ETA. Het ARB zegt onderd kilo springstof te hebben overgedragen 'als bijdrage an de ontspanning van het politieke klimaat in Bretagne'. De estolen lading omvatte oorsponkelijk 8.350 kilo explosieven. >e politie heeft tot nu toe vijfduizend kilo teruggevonden. ahoo ligt opnieuw onder vuur iünchen Na Frankrijk legt ook Duitsland het vuur aan de chenen van internetportaal Yahoo. Ook nu is het twistpunt de eiling van antisemitisch materiaal. Via de veilingsite van het luitse Yahoo zou tot tweemaal toe het boek Mein Kampf van dolf Hitier zijn aangeboden. Dat boek is in Duitsland verbo- en. Duitse rechters onderzoeken de zaak. Het onderzoek komt ahoo slecht uit. Vorige week besloot een Franse rechter dat ahoo niet meer mag verwijzen naar Engelstalige veilingsites 'j aarop nazi-memorabilia worden aangeboden. Dat had een egatieve invloed op de beurskoers van het bedrijf. ii .evenslang voor mensensmokkelaar ;king In de Chinese provincie Fujian is een man tot levens- (£nge gevangenisstraf veroordeeld. Hij is de leider van een net- rerk dat mensen naar het buitenland smokkelde. De Chinese iaatskrant China Daily heeft dat gisteren gemeld. De straf is de ivaarste die tot nu toe is opgelegd wegens mensensmokkel. ,j hina pakt de mensensmokkel harder aan sinds in juni in de j ngelse havenstad Dover 58 illegale Chinezen dood werden angetroffen in een Nederlandse vrachtwagen. >ï)oden bij rellen in Albanië rana Bij betogingen van de oppositie in de stad Bajram Curri i het noorden van Albanië zijn gisteren zeker vijf mensen, on- Sr wie een politieman, doodgeschoten. Dat heeft politiechef erna in de hoofdstad Tirana bekend gemaakt. Aanhangers van e Democratische Partij van voormalig president Berisha, die elf vannacht is gearresteerd, vielen regeringsgebouwen in Baj- jim Curri aan. Veiligheidstroepen openden het vuur op de be- pgers. Volgens premier Meta wil de oppositie de regering ten brengen. I^Iinderheidsregering in Roemenië dekarest De winnaar van de zondag gehouden parlements- in Roemenië, de linkse Sociaal-Democratische jajtij (PDSR), wil een minderheidsregering vormen. Oud-mi- ister van buitenlandse zaken Adrian Nastase wordt de pre- iier. Dat heeft de PDSR gisteren laten weten. De PDSR haalde ijna de helft van de 467 parlementszetels. De sociaal-democra- vjn hebben andere partijen gevraagd om ook zitting te nemen 4 het nieuwe kabinet. De partij sluit samenwerking met de ex- lct|eem-rechtse Romania Mare van Vadum Tudor echter uit. i^Jolebi's België mogen adopteren d%jssELSamenwonende homo's en lesbiennes in België, kort weg holebi's genoemd, mogen op termijn Belgische kinderen ICtfopteren. Minister van justitie Verwilghen kondigde gisteren 1 cfcn wetsontwerp van die strekking aan. Adoptie van buiten- kinderen door holebi's is niet mogelijk, omdat een inter- dg itionale conventie dat verbiedt. Holebi's waren nog uitgezon- van een wetsvoorstel dat de regering-Verhofstadt in maart es invaardde en dat adoptie voorbehoudt aan ongehuwde paren e n verschillend geslacht. ykeus volgt Van der Stoel op jnen De Zweedse diplomaat Rolf Ekeus, voormalig gezant 1 n de Verenigde Naties in Irak, wordt commissaris voor min- or irheden van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking Europa (OVSE). Hij volgt de Nederlander Max van der Stoel Dit heeft de OVSE gisteren in Wenen bekend gemaakt. Van :r Stoel draagt zijn taken op 1 juli volgend jaar over. >VSE-conferentie mislukt enen Door onenigheid tussen Rusland en westerse landen is Isteren een conferentie van de Organisatie voor Veiligheid en ,ct menwerking in Europa (OVSE) zonder slotverklaring geëin- De OVSE-ministers van buitenlandse zaken bleven het toral oneens over de Russische politiek ten aanzien van Tsje- enië, Georgië en Moldova. EVE BOB KROON jrespondent jarme landen raast de aids- emie onstuitbaar door. ir voor beter gesitueerde se- ositieven is er voor het eerst p op immuniteit tegen het .-verwekkende HIV-virus. let gaat om een verbeterde ie van de tri-therapie, een ibinatie van drie soorten n die het virus remmen, vankelijk moesten patiën- zo'n twintig pillen per een volgens een streng tijd- ima. Nu worden met vier of pillen per dag aanmerkelijk :re resultaten bereikt met der bijwerkingen, nderzoekers werken aan nog betere tri-therapie die natuurlijke afweermecha- t ine zodanig herstelt dat het -virus wordt bedwongen en voorkomen. De therapie it dan wel in het vroegste lium van seropositiviteit dt toegepast. tiOit komt neer op een soort :inatie tegen aids", aldus fessor Hirschel van de Uni- iiteit van Genève, die de the- e momenteel test op pati- in. „Maar we weten nog niet of de immuniteit perma nent is." De moderne tri-therapie kost duizenden guldens per jaar. Voor Afrika, waar de ziekte het hevigst woedt, is dat veel te duur. Volgens de laatste cijfers van Unaids, de VN-instantie voor aidsbestrijding, zijn we reldwijd nu 36 miljoen mensen met HIV besmet, onder wie 1,4 miljoen kinderen. In totaal vie len tot dusverre 21,8 miljoen mensen aan de ziekte ten prooi. Dit jaar alleen al stierven drie miljoen patiënten, van wie 2,4 miljoen in Afrika, en kwamen er 5,3 miljoen seropositieven bij. Afrika ten zuiden van de Sa hara blijft het onbetwiste ramp gebied, al toont het aantal nieu we infecties daar voor het eerst een lichte daling. Desondanks schat Unaids, dat een op de drie 15-jarigen in zuidelijk Afri ka uiteindelijk aan aids sterft. Het aantal HIV-gevallen in Rus land en andere Oost-Europese landen stijgt dramatisch. Het Nationale Aids Bureau in Mos kou meldde dit jaar 70.000 aids- patiënten, tegën 5.500 vorig jaar. Verreweg de meesten zijn drugsgebruikers. HOBANOVACUit Zuid-Servië gevluchte Albanezen hebben onderdak gevonden ineen leegstaande woning in het dorp Hobanovac, in het noorden van Kosovo. De Albanezen hebben de benen genomen omdat ze wraakacties van Serviërs vrezen. De Serviërs in het zuiden van Servië staan de laatste tijd bloot aan aanvallen van Albanezen die vanuit Kosovo opereren. KFOR, de internationale vredesmacht in Kosovo, maakte gisteren melding van een bestandsafspraak tussen de Joegoslavische autoriteiten en etnisch-Albanese strijders in de Zuid-Ser vische Presevo-vallei. De regering in Belgrado en een woordvoerder van de Albanezen zeggen echter van een bestand niets te weten. foto reuters hazir beka Akkoord met Palestijnen kan Barak aan zege helpen De Israëlische bevolking gaat volgend jaar weer naar de stembus. ,,U wilt verkiezingen? Dan krijgt u verkiezin gen!", zei premier Barak gisteravond in de Knesset. In de loop van de dag was duidelijk geworden dat de oppositie een ruime meerderheid zou krijgen voor moties waarin ze aandringt op ontbinding van de Knesset en het hou den van vervroegde parlementsverkiezingen. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Doordat Barak toegaf, was de stemming over de oppositie moties een formaliteit. Ze wer den uiteindelijk aanvaard met 66 tegen 23 stemmen, bij 13 onthoudingen. Voor officiële aanvaarding zijn nog twee stemmingen vereist, maar die kunnen binnen een paar dagen worden afgewerkt. Barak heeft het liefst dat de verkiezingen pas in november volgend jaar worden gehouden, maar daarmee zal de oppositio nele Likud geen genoegen ne men. Als meest waarschijnlijke data worden 1 en 8 mei ge noemd. Baraks bekendmaking kwam als een verrassing, niet alleen voor de oppositie maar ook voor veel van zijn eigen partij genoten. Minister Peres bij voorbeeld zei dat hij met klap perende oren had geluisterd. Barak zou het besluit om nieu we verkiezingen uit te schrijven pas een half uur voor hij de Knesset toesprak hebben geno men. Een groot deel van de dag had Barak nog de indruk ge wekt dat hij streefde naar een noodkabinet van nationale een heid met de rechtse oppositie. Nu het vaststaat dat er verkie zingen komen, zit zo'n noodka binet er nauwelijks meer in, tenzij het conflict met de Pales tijnen verder uit de hand loopt. Likud-leider Sharon liet van ochtend weten dat hij er toch verder over wil praten. Verwacht wordt dat Barak uit alle macht zal proberen de Pa lestijnen ertoe over te halen hun Aksa-intifada te beëindi gen, om daarna de onderhan delingen te hervatten. Een vre desakkoord zou Barak een ver kiezingsoverwinning kunnen opleveren. Geen vredesakkoord lijkt een recept voor een neder laag tegen Benjamin Netanya hu, die in de Likud waarschijn lijk het roer van Sharon zal overnemen. Ook de oppositie gaat ervan uit dat Barak nu uit alle macht zal proberen het eens te wor den met Arafat. Daarom werkt de Likud al aan een wetsont werp om dat te voorkomen. Volgens zo'n wet zou een rege ring die niet steunt op een meerderheid geen overeen komsten mogen sluiten. Gore vraagt hertelling van stemmen WASHINGTON-PORTLAND AP-Rtr De Amerikaanse presi dentskandidaat Al Gore wil zo snel mogelijk een einde maken aan de onduidelijk heid over de winnaar van de presidentsverkiezingen. Bij een rechtbank in Flori da eisten zijn advocaten gisteren hertelling van 13.000 onduidelijke stem men binnen zeven dagen. De rechter besloot de zaak echter pas zaterdag te be handelen. De rechter ging met zijn beslissing in op het argu ment van de advocaten van Gore's rivaal George W. Bush. Die zeiden tijd nodig te hebben om hun zaak tegen Gore voor te bereiden. Het Democrati sche kamp vreest dat Gore de steun van het publiek verliest als hij niet binnen twee of drie dagen een van de aangespannen zaken wint. Ook bij drie andere rechtbanken lopen nog za ken over de omstreden tel ling in Florida. De advocaten van Bush hebben ondertussen het federale hooggerechtshof in Washington verzocht een einde te maken aan de verkiezingsstrijd door meer hertellingen te ver bieden. Maar volgens Go- re's advocatenteam hoort de zaak niet bij het federa le hof thuis en moeten rechters in Florida erover beslissen. Het hoogge rechtshof van Florida heeft hertellingen toegestaan en lijkt op de hand van de De mocraten. In de staat Oregon heeft Gore in elk geval de verkie zingen gewonnen. Giste ren werd daar de einduit slag bekend gemaakt. Die heeft zo lang op zich laten wachten, omdat in Oregon veel mensen per post stemmen. In de staat New Mexico wordt de uitslag op z'n vroegst morgen ver wacht. Oregon en New Mexico zijn overigens niet van doorslaggevend be lang. Alles draait om de 25 kiesmannen van Florida. Lee Seok-oh ontmoet na halve eeuw zijn broer uit Noord-Korea seoul hester van nunen correspondent Honderd Noord-Koreanen worden morgen tijdelijk met hun naaste familie in de zui delijke hoofdstad Seoul her enigd. Tegelijkertijd ontmoe ten honderd Zuid-Koreanen in Pyongyang hun vader, moe der, broer of zus van wie zij sinds het einde van de Kore aanse Oorlog in 1953 geschei den zijn. De Zuid-Koreaanse Lee Seok-oh is een van geluk kige reünisten. Hij zal na aan halve eeuw zijn broer terug zien. In een voorstad van Se oul doet hij zijn verhaal. „Mijn oudste broer was 22 toen hij verdween. Hij studeerde aan de nationale universiteit in Se oul en kwam in het weekeinde regelmatig naar huis in ons ge boortedorp Sunchon. Toen mijn ouders weken achtereen niets van hem hoorden, wisten ze dat het mis was. Het was 1950, het begin van de oorlog. Mijn ouders vreesden dat mijn broer door Noord-Koreaanse agenten was meegenomen. Dat gebeurde toen. Misschien is hij wel uit vrije wil meegegaan. Dat weten we niet, want we hebben nooit meer iets van hem verno men." „We wisten pas dat hij in leven was, toen we op 17 juli een op roep op de televisie zagen. Mijn broer zocht contact met ons. Hij was een van de tweehon derd Noord-Koreanen voor wie het Rode Kruis probeerde hun families in het zuiden te lokali seren, voor de eerste familie herenigingen in augustus. Van die tweehonderd werden er honderd uitgekozen. Helaas za ten wij daar niet bij. Maar deze keer hebben we meer geluk." „Toen ik het nieuws hoorde, was het alsof ik droomde. Ik was dolgelukkig. Daarna kwam de boosheid. Mijn moeder heeft haar leven lang naar hem gezocht. Tegen beter weten in heeft ze altijd gehoopt dat hij ineens weer voor de deur zou staan. Elke dag wachtte ze op een brief, een telefoontje, ter wijl ze wist dat die nooit zou den komen. Ieder contact met het noorden was verboden. Nu we eindelijk weten dat hij nog leeft, kan ze haar zoon niet meer ontmoeten. Zes jaar gele den is ze overleden." „Ik weet niet wat ik zal doen, als ik voor mijn broer sta. Ik was pas één jaar toen hij ver dween. Ik zou liegen als ik zei, dat ik elke dag aan hem denk. Maar sinds de dood van mijn moeder verlang ik ernaar hem te zien. Ik zal vragen wat er is gebeurd, waarom hij is wegge gaan. En wat voor leven hij heeft. Ik zal hem omhelzen; dat zegt soms meer dan woorden. Ik hoop dat ik niet hoef te hui len." „We zullen elkaar in drie dagen HlB Lee Seok-oh met een foto van zijn moeder. vijf keer ontmoeten. Daarbij zit ten de gezamenlijke aankomst en het afscheid. Van de reste rende drie keer is één een groepsbijeenkomst. We hebben dus weinig privacy. Vijf mensen mag mijn broer in totaal zien: naast mij zijn dat twee andere broers, een zus en een hoogbe jaarde nicht. Ik had mijn broer zo graag één nacht in mijn huis laten slapen zodat hij mijn vrouw en kinderen kan ont moeten. Maar voorlopig moe ten we tevreden zijn met deze bijeenkomsten." HAARLEM RONALD FRISART Een president met elf kinderen, verwekt bij zijn echtgenote en vijf andere vrou wen. Zuid-Amerikanen zouden trots zijn op zo'n viriel staatshoofd, maar in de Fi lipijnen ligt dat anders. Mede om zijn maitresses te kunnen onderhouden, heeft president Joseph Estrada zich op illegale wijze verrijkt, zeggen zijn tegen standers. Volgende week begint in de Senaat het proces dat tot Estrada's afzet ting moet leiden. Lukt dat niet, dan staat het land nog heel wat ellende te wach ten. In mei 1998 werd Estrada tot president gekozen. Volgens een schatting van het Filipijnse Centrum voor Onder zoeksjournalistiek heeft hij sindsdien een miljard pesos (ruwweg 45 miljoen gulden) gestoken in grondaankopen en de bouw en renovatie van vijf grote hui zen. Aangenomen wordt dat die onder dak bieden aan de presidentiële mai tresses en hun kroost. En dat terwijl Es trada's netto jaarsalaris in 1999 slechts 2,3 miljoen pesos bedroeg en hij over dat belastingjaar een vermogen opgaf van 35,8 miljoen pesos. Hoe het staatshoofd de kloof tussen in komsten en uitgaven overbrugt, bleek op 9 oktober. Die dag verklaarde Luis Singson, provinciaal gouverneur en vroeger een vriend van Estrada, dat hij de president bijna 550 miljoen pesos (dik 25 miljoen gulden) heeft toege speeld: 414 miljoen van organisatoren van een illegale loterij en 130 miljoen uit de opbrengst van tabaksbelasting. Ban- Joseph Estrada. foto ap patroque ken hebben delen van die aantijgingen bevestigd. Het staatshoofd leeft er intussen goed van. Volgens zijn voormalige drinkmaat- je Singson jaagt hij er met vrienden op een avond zes tot tien flessen Chateau Petrus door. Die Franse topwijn kost in Manilla 2.500 gulden per fles. Tijdens de eet- en drinkfestijnen voelt Estrada zich volgens hoge functionarissen opperbest. Naast drank laat hij bij voorkeur geroos terd varken, kreeften en reuzengarnalen aanrukken. Xenical-afslankpillen helpen hem de calorieën nog enigszins de baas te blijven. Omdat het staatshoofd een hekel heeft aan vergaderen, lopen privé- en staats zaken geregeld door elkaar. Dat Estrada temidden van spijs en drank met minis ters en adviseurs delibereert, wordt nog wel gepikt. Steeds meer regeringsfunc tionarissen vinden het echter niet te ver teren dat ook Estrada's familie en vrien den zich in die gesprekken mengen - en voor zichzelf en passant voordelen ver sieren. Geen wonder dus dat er een sneeuwbal effect optrad, nadat Singson zijn aanval op Estrada had geopend. Kardinaal Sin en de oud-presidenten Corazon Aquino en Fidel Ramos keerden zich tegen hem. Vier ministers pakten hun biezen, onder wie Gloria Macapagal-Arroyo. Zij bleef wel aan als (gekozen) vice-president en wordt dus Estrada's opvolger als deze ten val komt. Volgende week treden elf leden van het Huis van Afgevaardigden op als aankla gers in de afzettingsprocedure in de 22 zetels tellende Senaat. Van tien senato ren staat op voorhand vast dat ze van Estrada af willen. Maar om hem te kun nen afzetten zijn volgens de wet vijftien senatoren nodig en het is de vraag of de oppositie die bijeen krijgt. Gevreesd wordt dat Estrada twijfelaars met wat fi nanciële smeermiddelen aan zijn kant kan houden. Voorts staat te bezien of de Senaat de procedure snel kan afronden. Binnen kort gaat het college drie weken met kerstreces en in februari volgt een vier maanden lange werkonderbreking in verband met tussentijdse verkiezingen in mei. Mogelijk blijft Estrada voorlopig dus rustig zitten en voor de Filipijnen is dat bepaald ongunstig. Begin deze maand gierde de beursindex in Manilla in één dag liefst zestien pro cent omlaag. Het was een reactie op het nieuws dat Estrada van geen wijken wil weten. Dat beurshandelaren en onder nemers van hem af willen, is geen won der. De president heeft immers hoege naamd niets tot stand gebracht. De economische hervormingen zijn in het slop geraakt, vriendjespolitiek viert hoogtij bij het vergeven van overheids contracten en de rebelse moslimstrij ders in het zuiden van het land hebben nog niets aan kracht ingeboet. De koers van de peso bevindt zich op een diepte punt, evenals het niveau van buiten landse investeringen. Wanneer het uitdraait op een langdurige krachtmeting tussen president en oppo sitie, en zeker als Estrada de afzettings procedure overleeft, betekent dat nog meer economische schade. De voorma lige actiefilm-acteur zelf blijft goedge mutst. „Het is net als in films", zei hij onlangs. „Aan het begin wordt de held in elkaar geslagen, maar uiteindelijk wint hij toch." Voor de Filipijnen is dat een somber scenario. „Wat we wel en niet aan mijn broer mogen geven, weet ik niet precies. In elk geval mag het niet te opzichtig en niet te duur zijn. Daarom geven we cadeaus uit ons hart. Spulletjes die onze moeder gebruikte, een foto van haar en van onze vader. Bij de vorige familiereünies mocht je duizend Amerikaanse dollar ge ven, nu is dat verlaagd tot vijf honderd." „We hebben van het Rode Kruis geen uitdrukkelijke instructies over gespreksonderwerpen ge kregen. We weten wel dat we geen dingen moeten zeggen die politiek gevoelig liggen. Dat sommige Noord-Koreanen, zo als tijdens de vorige hereniging, verklaren hoe goed hun leider voor ze is, dat begrijpen wij Zuid-Koreanen wel. Ik vind het erger dat mijn broer straks weer in zijn eentje terug moet. Ik heb hier al mijn familie. Hij heeft daar misschien alleen zijn eigen gezin." Sovjet-hymne met nieuwe tekst op komst De Russische president Poetin wil het volkslied van de voor malige Sovjet-Unie terug, maar dan met een nieuwe tekst. Zo zou de regel over een 'onver woestbare Sovjet-Unie' moeten worden vervangen door een passage over de Russische ade laar. Een niet met name genoem de zegsman in het Kremlin zei dinsdag dat Poetin wil dat het parlement een wet aanneemt die de oude en nog immer po pulaire sovjet-melodie in ere herstelt. De nieuwe tekst zou moeten komen van de inmid dels 87-jarige Sergej Michalkov, die bijna zestig jaar geleden ook de oude tekst schreef. Rusland beschikt tot groot verdriet van de meeste Russen sinds 1991 niet over een volks lied dat kan worden meegezon gen. In dat jaar hield de Sovjet- Unie op te bestaan. Sindsdien wordt een 19de-eeuwse melo die gespeeld, maar die heeft geen tekst. Onder anderen de spelers van de nationale voet balploeg hebben er over ge klaagd dat ze bij interlands met hun mond dicht moeten staan.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7