Fokker Space is blij met overname door Zweden FNV Bondgenoten moet extra bezuinige Van der Ploeg grijpt in als kabeltarief uit de hand loopt Economie HightechreusSaab b op vele markten thuis Vertrouwen in euro loopt forse deuk op VS steeds belangrijker voor Ahold Campina Melkunie fuseert met Duitse coöperatie MKW Impasse ovf aanpak tekf conducteur! 'Al ex blijft beste intern et broker" WOENSDAG 29 NOVEMBER 2000 Vraag naar vlees licht gedaald ruswlik De vleesaankopen in ons land zijn de eerste drie kwar talen een half procent gedaald tot 304 miljoen kilo. Dat blijkt uit onderzoek van de Productschappen Vee, Vlees en Eieren. Ne derlanders kochten vooral minder varkensvlees, een daling van 6.3 procent vergeleken met vorig jaar. De vraag naar rundvlees zakte 3,3 procent. De daling komt volgens de PVE omdat var kens- en rundvlees dit voorjaar duurder zijn geworden. Kal koenvlees is zelfs 25 procent minder verkocht, wegens een sterk gestegen prijs. Daarentegen kochten huishoudens 1,7 procent meer kippenvlees. De waag naar snelklaarproducten blijkt on stuitbaar. Consumenten kopen flink meer rookworsten (+6,3 procent) en snacks (+5,2 procent). Reisbureau eigenaar vliegtickets.nl haarlem Het online reisbureau Vliegtarieven.nl heeft in hoger beroep de slag gewonnen om de aantrekkelijke domeinnaam vliegtickets.nl op internet. Volgens de aanbieder van vliegtic kets, met Montys Travel Service in Haarlem als belangrijkste partner, was de domeinnaam ten onrechte geblokkeerd door de Stichting Internet Domeinregistratie Nederland. Een college van beroep heeft Vliegtarieven.nl alsnog toestemming gegeven de domeinnaam te gebruiken. ING verkoopt verzekeringen in India Amsterdam ING gaat in India levensverzekeringen aan de man brengen. De bank en verzekeraar neemt een belang van 26 pro cent in een onderneming waarin de plaatselijke Vysya Bank met 49 procent de grootste aandeelhouder wordt. De Damani Groep krijgt het resterende belang van 25 procent in handen. Vysya heeft in het Aziatische land een netwerk van 480 kantoren en bezit de noodzakelijke kennis van de thuismarkt. Damani is vooral verantwoordelijk voor de lange termijninvesteringen, ter wijl ING ervaring van de verzekeringsmarkt inbrengt. Arm UPC versterkt zich in Duitsland Amsterdam Het kabelbedrijf United Pan-Europe Communica tions (UPC) heeft ondanks zijn enorme schuldenlast kans ge zien zich te versterken in Duitsland. De kabelaar koopt voor 749 miljoen gulden een deel van branchegenoot Telecolumbus, dat in handen is van Deutsche Bank. Het gaat om 470.000 abonnees in meerdere regio's. UPC lijkt in Deutsche Bank tevens een nieuwe suikeroom te hebben gevonden. De bankinstelling ver strekt een lening van 880 miljoen gulden. De bank en UPC wa ren sinds vorig jaar gewikkeld in een geschil over de overname. Volgens de kabelexploitant was de 'biedingsoorlog' over Teleco lumbus niet eerlijk verlopen. Franse vrouw mag 's nachts werken parus Vrouwen in Frankrijk mogen voortaan ook 's nachts werken. De Nationale Vergadering, de Franse Tweede Kamer, aanvaardde met 100 tegen 68 stemmen een regeringsvoorstel om het uit 1892 daterende verbod op nachtwerk voor wouwen op te heffen. Met het voorstel voldoet de regering-Jospin aan een Europese richtlijn over de gelijkheid van mannen en wou wen in het werk. Deze richtlijn dateert uit 1976. De Europese Commissie had de Fransen vanaf begin 2001 een boete van 320.000 gulden per dag in het vooruitzicht gesteld, als de wet niet zou worden gewijzigd. NEC en Hitachi bouwen chipfabriek Tokyo De Japanse elektronicaconcerns NEC en Hitachi gaan gezamenlijk een fabriek bouwen voor de productie van geheu genchips. Met de investering is 3,8 miljard gulden gemoeid. De vestiging komt te staan in de omgeving van Hiroshima, zo is gisteren bekendgemaakt. NEC en Hitachi werkten al samen aan nieuwe chipontwerpen. De nieuwe onderneming krijgt de naam Elpida Memory mee. Massaproductie zal in de eerste helft van 2002 plaatsvinden. den haag anp Als de kabeltarieven die de con sument moet betalen voor doorgifte van een tv-basispak- ket explodeert, grijpt staatsse cretaris Van der Ploeg (media) in. De mediawet biedt de mo gelijkheid tot zo'n prijsmaatre gel zo zei hij gisteren. Van der Ploeg reageerde hier mee op zorgen in de Kamer over dreigende prijsverhogin gen. Dit naar aanleiding van een recente uitspraak van OP- TA. De toezichthouder ver plichtte onlangs kabelexploi tant Essent het tv-programma Muzzik van de commerciële zender MCM in het standaard pakket op te nemen. Essent moet Muzzik daarvoor boven dien een vergoeding betalen. Die uitspraak was voor Vecai, de organisatie van de kabelex ploitanten, reden om alarm te slaan. De belangenclub ver wacht dat de beslissing ertoe leidt dat ook andere commerci ële zenders geld gaan eisen voor doorgifte van hun pro gramma's met hogere abonne mentsprijzen als gevolg. Van der Ploeg denlrt dat het niet zo'n vaart loopt. De uit spraak in de zaak van MCM versus Essent staat op zich en geeft geen aanleiding panieke rig te reageren, meent hij. De doorgifte door Essent leidt tot een prijsverhoging van zo'n 20 cent per maand per abonnee. Kabelbedrijf UPC verhoogt de prijzen van kabel-tv op 1 janua ri met gemiddeld vijf procent. In sommige gebieden is de stij ging één procent. Amsterdam mers gaan 9 procent meer beta len. Het verschil heeft volgens UPC te maken met technische voorzieningen die al of niet zijn doorgevoerd. Verder wordt de inflatie en de BTW-verhoging verrekend. Betere positie op ruimtevaartmarkt voor Dutch Space Industry stockholm anp Saab noemt zich Scandina- viës grootste bedrijf op het gebied van hoogwaardige technologie. De Zweedse on derneming maakt onder meer gevechtsvliegtuigen, ra ketten en defensie- en ruim- tevaartelektronica. Saab boekte vorig jaar een netto winst van 237 miljoen op een omzet van 2,3 miljard gulden. In maart nam het de Zweedse producent van mili taire technologie Celsius over. Daardoor verdubbelde de omzet. Het aantal werkne mers steeg tot ruim 18.000. Saab werd in 1937 opgericht onder de naam Svenska Aer- oplan Aktiebolaget om Zwe den een eigen vliegtuigindu strie te geven. Na de Tweede Wereldoorlog ging het bedrijf ook personenauto's maken. In 1969 kwam er een fusie met vrachtwagenfabrikant Scania Vabis, waarna de naam werd gewijzigd in Saab-Scania. De divisie personenwagens werd in 1990 afgesplitst on der de naam Saab Automobi le en kwam voor de helf handen van het Amerikaa concern General Motors, nu volledig eigenaar is. 1995 volgde de afscheii van vrachtwagenprodui Scania. Saab maakte lange tijd passagiersvliegtLii| f: Eind 1997 besloot het bef daarmee te stoppen als volg van scherpe concur tie. De laatste orders wer vorig jaar afgewerkt. Het langrijkste product op de sieterrein is het gevec vliegtuig JAS 39 Gripen. Zweedse luchtmacht h daarvan 204 exemplaren steld. De Britten kochtei 1998 een belang van 35 cent in Saab van Inve: Deze investeringsmaatscl pij van de machtige Zwei familie Wallenberg heeft steeds de rest van de aai{' len. Vorig jaar bedroeg aandeel van commeri elektronica en inform; technologie in de omze procent. Van de totale oi kwam 62 procent uit Zwi en 22 procent uit andere ropese landen. P. Winters, algemeen directeur Fokker Space(links), C. Berends van Loenen, groepsdirecteur Stork Aerospace(midden) en B. Mörtberg, president Saab Ericsson Space(rechts) bekijken een schaalmodel van het International Space Station in Leiden na de bekendmaking van de overname. FOTO ANP ED OUDENAARDEN Fokker Space in Leiden verwacht alleen maar sterker te worden van de overname door op ruimtevaartmarkt een rol het Zweedse Saab Ericsson Space en het Nederlandse Stork. Algemeen directeur P. van betekenis spelen dan moe- T.r. j --r i4. -4.- i j ten we samen optrekken. In de Winters meent dat zijn bednjf nu in een betere positie is gekomen om te groeien op de vs is de rujmtevaartmarkt voor ruimtevaartmarkt. De overname kost volgens hem dan ook geen banen. Winters: ,,In- een belangrijk deel in handen tegendeel, als onze verwachtingen uitkomen, neemt het aantal arbeidsplaatsen hier gekomen van drie grote bedrij alleen maar toe." leiden wim wegman Wat na de overname wel ver dwijnt, is de naam, het laatste restant van wat nog herinnerde aan de Nederlandse luchtvaart industrie. Fokker Space heet straks Dutch Space Industry. Saab Ericsson, Fokker Space en Stork tekenden gisteren een in tentieverklaring over de overna me. Saab Ericsson neemt een meerderheidsbelang van 65 procent van de aandelen, Stork krijgt de resterende 35 procent. President-directeur B. Mört berg van Saab Ericsson Space noemde het belangrijk dat zijn bedrijf samenwerking zoekt met ondernemingen als Fokker Space. Beide zijn volgens hem klein, op de wereldmarkt al thans, en bovendien afkomstig uit kleinere landen. „Willen we ven. Ik verwacht in Europa een zelfde ontwikkeling." Mörtberg denkt dat de sa menwerking vooral vruchten afwerpt bij het openbreken van nieuwe markten en het ontwik kelen van nieuwe producten. Fokker Space is de grootste toe leverancier van zonnepanelen- voor ruimtevaartuigen. Verder is het nauw betrokken bij het ontwikkelen en fabriceren van onderdelen voor de Ariane-ra- ketten. Daarnaast heeft het be drijf een speciale robotarm ont wikkeld. Algemeen directeur Winters is gelukkig met de komst van Saab Ericsson. „Al sinds 1996, toen Fokker Space een zelfstan dig bedrijf werd, zijn we ervan overtuigd dat we vroeg of laat een strategische partner nodig hadden. De ruimtevaartindu strie ondergaat drastische ver anderingen. Vroeger werd de ruimtevaart vooral door over heden werd gesteund. De laat ste jaren is de ruimtevaart •steeds commerciëler geworden. Dan heb je een sterke partner nodig, zoals Saab Ericsson." Het Zweedse bedrijf - dat vijf den haag anp De sterk gedaalde koers ten op zichte van de dollar heeft het vertrouwen in de euro een forse knauw gegeven. Nog maar de helft van de Nederlanders vindt dat de munt een aanvaardbare opvolger is van de gulden. Ruim anderhalf jaar geleden bestempelde nog 80 procent de euro als een a an va ar bare op volger. Sinds de euro bijna twee jaar geleden is ingevoerd, is de munt ten opzichte van de dol lar ruim een kwart gedaald. Meer dan de helft van de Ne derlanders (53 procent) voor ziet volgens enquêtes van on derzoeksbureau NIPO dat het leven duurder wordt door de omschakeling. Verwacht wordt dat 1 januari 2002 wordt aange grepen om de prijzen van pro ducten en diensten te verho gen. Ook ondernemers zijn die mening toegedaan. De Nederlandsche Bank ziet ook een kentering in de publie ke opinie. De bank baseert zich op een peiling in oktober. Daar uit blijkt dat 22 procent van de Nederlanders sinds de komst van de euro negatiever is gaan denken over de eenheidsmunt. Een half jaar geleden velde 10 procent van de ondervraagden een negatiever oordeel. Het NIPO deed het onder zoek voor het Nationaal Forum, dat een 'zachte landing van de euro' voorbereidt. In het forum zijn overheid, bedrijfsleven en maatschappelijke organisaties vertegenwoordigd. Het forum voert al jaren een voorlichtings campagne, die komend jaar - het laatste jaar van de gulden - wordt geïntensiveerd. Probleem vormen de oudere mensen. Onderzoek toont aan dat de interesse en kennis van deze doelgroep in en over de euro laag is. Flet forum neemt specifieke maatregelen om ou dere mensen te informeren. Zo is er een groep van 45 mensen die de bejaardenhuizen langs gaan om voorlichting te geven. Het onderzoek toont verder aan dat de burger wil dat de winkeliers hun producten zo snel mogelijk voorzien van dubbele prijzen; in guldens en euro's. Afgesproken is dat alle producten vanaf 1 juli 2001 dubbel worden geprijsd. Maar uit eerder onderzoek van De Nederlandsche Bank bleek dat lang niet elke winkel van plan is dat te toen. Een van de distributiecentr upermarktmultinational Ahold. ARCHIEFFOTO ANP COR MULDER DEN HAAG GPD keulen anp Zuivelconcern Campina Melk unie gaat waarschijnlijk per 1 januari fuseren met de Duitse partner Milchwerke Köln/Wup- pertal. De leden van MKW gin gen gisteren akkoord met de plannen. Eind december zullen die van Campina volgen, zo verwacht het bedrijf. Door het samengaan ontstaat een van de grootste zuivelco- operaties in Europa. Het gaat om 8.000 Nederlandse boeren en 4.000 Duitse. De nieuwe combinatie kan jaarlijks 3,75 miljard kilo eigen melk verwer ken. MKW zit op 750 miljoen kilo. Campina Melkunie ver werkt ruim vijf miljard kilo. De bedrijven werken sinds 1997 samen in de gezamenlijke onderneming Tuffi Campina. Vorig jaar sloten boeren rond Berlijn zich aan en veranderde de naam in Tuffi Campina em- zett. Het belang van Campina bleef 50 procent, dat van MKW zakte van 50 naar 29 procent en de Berlijnse boeren kregen 21 procent. De combinatie Campi- na-MKW gaat dus 79 procent controleren. De fusie verloopt in drie fa sen. In de eerste, die maximaal vijf jaar duurt, is MKW bijzon der lid van Campina. In de tweede fase worden de indivi duele boeren van de Duitse co- operatie lid, waarbij nog regio nale verschillen in de melkprijs kunnen blijven bestaan. Uiter lijk begin 2007 zullen de leden in Nederland en Duitsland de zelfde rechten en plichten heb ben en geldt één melkprijs. Supermarktconcern Ahold breidt zijn activiteiten in de VS weer uit met 56 winkels van de winkelketen Grand Union. In de eerste week van december rondt Ahold bovendien de overname af van foodservicebe- drijf PYA/Monarch. Zonder de ze aankopen kwam al bijna zes tig procent van de omzet uit de VS. Ahold koopt voor 461 miljoen gulden behalve de 56 winkels zeven stukken grond van het in faillissement verkerende Grand Union. Na goedkeuring van de Amerikaanse mededingingsau toriteit en de federale faillisse mentsrechtsbank kan de trans actie plaatsvinden. De winkels worden omge bouwd tot filialen van de Ahold-ketens Stop&Shop en Tops. De ruim 100 miljoen gul den die daarvoor nodig zijn, hebben in het eerste jaar na aankoop een remmende in vloed op het resultaat in de VS. Ahold verwacht daarna 'een zeer gezonde bijdrage aan het resultaat', een extra omzet van 2,1 miljard gulden. De aankoop van PYA/Mo narch in het zuidoosten van de VS zal volgens Ahold een omzet van ruim negen miljard opleve ren. Het bedrijf levert maaltij den aan restaurants van onder andere ziekenhuizen en sport stadions. Op jaarbasis zal de omzet van Ahold's foodservice- activiteiten door de aankoop groeien tot ongeveer 31 miljard gulden. Bij de presentatie van de kwartaalcijfers werd nog eens duidelijk dat Ahold in de VS goed boert. De omzet steeg er met 52,6 procent tot ruim 16 miljard. Ahold profiteerde sterk van de hogere dollarkoers. In dollars uitgedrukt was de om zetgroei van Ahold in de VS bij na 53 procent, maar omdat de dollar in een jaar tijd fors duur der is geworden steeg de Ame rikaanse omzet in euro's met ruim 80 procent. Bovendien le verden de overnames van U.S. Foodservice en de winkelketens Golden Gallon en Sugar Creek een belangrijke bijdrage aan de Ahold-cijfers. Het bedrijfsresultaat werd wel gedrukt door de relatief la ge winstmarge van U.S. Food service en het verwachte verlies van internetkruidenier Peapod van rond 25 miljoen gulden. jaar geleden ook al twea' tenrijkse ruimtevaartoni mingen overnam - telf' werknemers en heeft een van 1,5 miljard. Fokker heeft bijna 400 werknem een omzet van 440 miljot den. De onderhandelingen c overname zijn ongevee half jaar geleden beg< Vertegenwoordigers van bedrijven wilden gistereij' kwijt over de prijs van d1 De overname moet begia gend jaar haar beslag 1 Stork Aerospace beschot deelname als een strate investering. „Wij ziei gelijkheden voor dit bedr dus directeur C. Berenc Loenen. rotterdam anp Het overleg tussen de v;{ den en de NS-directie o aanpak van het conduct e kort ligt al meer dan maanden stil. FNV en CI i voorstander van tijdelijk' rant-conducteurs op de^ De Vereniging van Mach j en Conducteurs, WMC,| gen omdat het vak van ci, teur dan wordt uitgehold r Volgens FNV Bondg heeft de WMC een pamf spreid waarin valse best gingen tegen de andere tL staan. „Eerst moet dat f van tafel voor we weer n kaar gaan praten", ze' stuurder Van de Berg. Aan de andere kant 1^ vakbonden en de NS-on> mingsraad een menings^ met de NS-directie. Er 1, adviesaanvraag voor de, surveillant bij de on mingsraad. „Maar een j voorwaarden die wij hebben, zoals de tijdel; van deze functie en de j ding tot hoofdconduct, door de directie afge. Vandaar dat er sprake (l een impasse", aldus Berg. Volgens FNV Bon ten is er inmiddels een van 500 conducteurs. De NS-directie bevest' ze twee maanden geer) menlijk overleg met de v den heeft gevoerd. Met zonderlijke bonden houdt ze daarentegen w tact. Volgens NS blijven in enkele gevallen treir- staan door het gebrek ai1 ducteurs. „Van de 5.000 die vorige week moesten' bleven er twaalf op de c omdat er geen conduct' schikbaar was." legger, nu "Alex is nog steeds de beste internetbroker van Nederland", zo concludeert Belegger.NL na een grondige analyse van de Nederlandse markt. "Alex biedt behalve de meeste handelsmo gelijkheden en "een goed werkend systeem nu ook diverse informatiediensten aan. De trans actiekosten van Alex behoren tot de laagste van de'markt." Beste Internetbrokers 4e kwartaal 2000 8,39 SNS bank 8.01 Postbank 7.67 Binck 7.58 Rabobank 7.39 ABN AMRO 7.36 IMG Holland 7.23 Robeco 7.05 Keytrade 6,86 ING Bank 6,32 08002352539 www.alex.nl 1 Alexis e«n sysleem var. Bank Labouchere UN. amsterdam anp FNV Bondgenoten, met 500.000 leden de grootste FNV-bond, bezuinigt ko mend jaar ruim 20 miljoen gulden. Door ledenverlies en grote financiële problemen bij FNV Ledenservice lopen de tegenvallers dit jaar op tot 28 mil joen gulden. Het bondsbestuur heeft daarom besloten om de in 1999 inge zette reorganisatie versneld door te voeren. Dit betekent dat eind 2001 en niet zoals gepland in 2004 200 van de 900 formatieplaatsen geschrapt moeten zijn. FNV Bondgenoten hoopt dit via natuurlijk verloop te realiseren, maar garanties kan de bond niet geven. De ondernemingsraad accepteert niet dat personeel wordt ontslagen. Sinds de start van FNV Bondgenoten begin 1998 gaat het financieel slecht met de fusiemoloch van de Industrie-, Voedings-, Diensten-, en Vervoers- bond. De combinatie moest leiden tot ledenwinst maar juist ledenverlies, zo'n 1,5 procent per jaar, kenmerkte de combinatie. Volgens hoofdbestuurder De Wildt de belangrijkste verkeerde in schatting die indertijd is gemaakt. Op de begroting van rond de 230 mil joen tikken ook de problemen bij FNV Ledenservice met 56 miljoen hard aan. Voor die serviceclub is er inmiddels een reorganisatieplan dat vanaf 2002 leidt tot aanzienlijke beperkingen in de uitgaven voor Bondgenoten. Dan moet ook de interne reorganisa tie bij de vakbond rond zijn. Van de 200 medewerkers die moeten verdwijnen, vertrekken er volgens De Wildt 100 zonder problemen. Voor de resterende 100 wordt het al bestaande sociaal plan uitgebreid. De Wildt verwacht dat maar enkelen aan het eind van de rit moge lijk nog geen ander werk hebben. De bondspenningmeester erkent dat- Bondgenoten nog flink wat geld achter de hand heeft. „In die zin zijn wei arme bond." Er bestaat een res fonds van ruim 500 miljoen waarvt rente structureel al op de begn wordt bijgeschreven. Het reserve zelf laat het bestuur onaangetast. Verder zit er 75 miljoen in de ka het weerstandsfonds, maar dat i doeld voor stakingsuitkeringen, derde potje kent Bondgenoten hei! ferfonds waarin begin dit jaar no 1 miljoen stond geparkeerd. Het i doeld voor zware tijden. Daaruit den dit jaar en volgend enkele tit len miljoenen gebruikt.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 6