Kamer achter nieuwe euthanasiewet 'Dit doen ze ook niet tijdens een hoogmis' Westerterp heeft ontzettend veel spijt Binnenland Hoorngeschal Van zwijgen wordt niemand beter. Ook houding kinderen belangrijk bij computeren' 5ENSDAC 29 NOVEMBER 2000 Earner bezorgd over looneisen j haag De meerderheid in de Tweede Kamer is bezorgd over looneisen van vier tot zes procent die de vakbeweging stelt, inister Jorritsma van economische zaken sprak gisteren ook al lar verontrusting uit. De Kamerleden zijn bang dat hoge lonen t een verslechterde concurrentiepositie leiden en daarmee de onomische voorspoed ondermijnen. Het CDA, de WD en de dA hebben alle drie zorgen over de looneisen van de vakbon- n, zo lieten ze weten tijdens de behandeling van de begroting n het ministerie van economische zaken. Het kabinet had er- gerekend dat de lastenverlichting tot lagere looneisen zou den. ieuwe arrestatie in Dover-zaak tterdam De politie heeft een nieuwe arrestatie verricht iri de iver-zaak, waarbij afgelopen juni 58 Chinezen het leven verlo- n. Het gaat om een 22-jarige Rotterdammer, zo bevestigde ndaag een woordvoerder van Justitie. De man is vorige week iensdag gearresteerd. Hij zou de illegalen op 18 juni in groep- met een busje hebben vervoerd van een overnachtingsplaats ar een loods in de Rotterdamse Waalhaven. Een 24-jarige tterdammer die van hetzelfde feit wordt verdacht, is nog ortvluchtig. weden stuurt afvalboot terug c )Ckholm - De Zweedse en Nederlandse autoriteiten zijn gis- avond overeengekomen dat de afvalboot Aries, geladen met '00 ton verwerkbaar afval, met zijn lading terugkeert naar Ne- rland. „Greenpeace International is erin geslaagd de verbran- dig in Zweden tegen te houden", zegt woordvoerder Matser n Greenpeace Nederland. Actievoerders van Greenpeace ver- ïderden maandag dat het Nederlandse vrachtschip binnen- j|p in de Zweedse havenstad Soedertaelje. Uit monsters zou jken dat het afval zware metalen bevat. Greenpeace verzet ïlh tegen de export van dergelijk afval, dat ook te scheiden is. 'r ezondheidsraad wil aanpak RSI haag Mensen met RSI-klachten krijgen allerlei verschillen- behandelingen, maar het resultaat daarvan is vaak onvol- ende. Er moet dan ook meer onderzoek komen naar de oor- een en de behandeling van RSI, vindt de Gezondheidsraad, schatting twintig tot veertig procent van de werkende be king in Nederland heeft in meer of mindere mate last van Sommige beroepsgroepen, waaronder beeldschermwer- s hebben een grotere kans op RSI dan andere. Steeds dezelf- beweging maken, of werken in dezelfde houding zijn risico toren. Of ook persoonlijke factoren zoals het omgaan met ess meespelen, is nauwelijks bekend. Volgens de raad is het angrijk dat mensen met beginnende klachten eensluidende riezen krijgen. orgverzekeraars laken Kamer haag De Tweede Kamer frusteert de aanpak van de wacht ten door staatssecretaris Vliegenthart van volksgezondheid te roepen zorgkantoren financieel kort te houden. Met deze ratting sluit Zorgverzekeraars Nederland zich aan bij de kri- van Vliegenthart zelf. Zorgkantoren zijn in de regio's ver- twoordelijk voor het afsluiten van contracten met aanbieders zorg en het wegwerken van wachtlijsten." Vliegenthart wil dit jaar 45 miljoen gulden extra geven. De Kamer ziet dit zitten, omdat de discussie over de toekomstige positie van kantoren nog niet is afgerond. De Kamer wil de helft van het ra geld in de zorg zelf steken. Zonder dit geld is een adequate ïpak van wachtlijsten echter onmogelijk, zo vallen de zorg- zekeraars Vliegenthart bij. >ok straf voor virtuele kinderporno' haag Minister Korthals van justitie gaat ook virtuele kin porno aanpakken. Nu kunnen politie en justitie kinderporno internet alleen bestrijden als het kind 'daadwerkelijk fysiek is ibruikt'. Dat is bij virtuele kinderporno niet het geval. Die is naakt met een fotobewerkingsprogramma. Korthals gaat de aanpassen, zo schreef hij gisteren aan de Tweede Kamer, ze stap van de WD-bewindsman volgt op internationale nnen om criminaliteit op internet aan te pakken. Strafbare en die iemand in cyberspace begaat, hebben immers vaak internationaal karakter, constateert hij. De landen van de id van Europa, de VS, Canada, Japan en Zuid-Afrika werken irom aan het verdrag Crime in Cyberspace. egalen willen weg, maar kunnen niet haag Een groep van bijna 180 uitgeprocedeerde asielzoe- 5, voornamelijk Bosniërs, heeft gisteren zijn intrek genomen iet kantoor van de Internationale Organisatie voor Migratie M) in Den Haag. De groep is uitgeprocedeerd in Nederland ■erblijft hier nu dus illegaal. De mensen willen Nederland laten, maar hebben daar de papieren niet voor. De Bosniërs i van plan op het IOM-kantoor te blijven totdat staatssecreta- ^Cohen van justitie de papieren voor hen regelt. De VS willen i opnemen. Daarvoor moeten zij echter eerst naar Duitsland, land weigert hen toegang tot het land omdat zij geen reis- :umenten hebben. roenLinks wil fonds groene economie haag De onverwacht gunstige economie leidt tot extra dgasbaten en een hoge opbrengst aan regulerende energie- casting (REB). GroenLinks wil een deel van dat geld storten in nieuw op te richten Fonds voor Duurzame Economie. Extra nomische groei leidt tot extra milieudruk en dat wil Groen- ks goedmaken met maatregelen die gefinancierd worden uit fonds. Kamerlid Vos ontvouwde het plan gisteren bij het de- over de begroting van het ministerie van economische za- "erkiezingsborden weggehaald rselo In de dorpen van de gemeente Weerselo heeft een btenaar maandag, twee dagen voor de gemeenteraadsverkie- *en, 23 verkiezingsborden weggehaald van de lokale partij (neentebelangen. De partij heeft aangifte gedaan. Na de aan- e en een telefoontje naar het gemeentebestuur, heeft wet- ïder Wolbers geprobeerd gisteravond zoveel mogelijk bor- terug te plaatsen. Ook zijn er excuses aangeboden. Nederlands Persbureau GPD Geassociei Regeringscoalitie en GroenLinks stemmen voor wetsvoorstel De nieuwe euthanasiewet is officieel door de Tweede Kamer. Met 104 stemmen voor en 40 stemmen tegen nam het parlement gisteren een wet aan waarin staat dat artsen onder strenge voorwaarden mogen ingaan op een verzoek tot euthanasie. Als de Eerste Kamer de wet goedkeurt, wat wordt verwacht, wordt Nederland vol gend jaar het eerste land dat levensbeëindiging op ver zoek wettelijk mogelijk maakt. den haag gpd-anplijk lijden, moet de patiënt op de hoogte zijn gebracht van alle Volgens de wet moet er sprake andere medische mogelijkhe- zijn van uitzichtloos, ondraag- den en moet een onafhankelij ke andere arts na onderzoek van de patiënt een second opi nion geven. Een verzoek om euthanasie moet vrijwillig, aan houdend en onafhankelijk wor den gedaan op een moment dat de patiënt over zijn volle ver mogens beschikt en de arts mag euthanasie niet als moge lijkheid opperen. Het wordt aan de behandelend arts overgela ten of hij gevolg wil geven aan een schriftelijk verzoek om eu thanasie wanneer een patiënt lichamelijk of geestelijk te ziek is om nog zelf een mening te uiten. Buitenlanders komen volgens het ministerie van justitie niet voor euthanasie in aanmerking omdat de strikte criteria die in de nieuwe wet zijn opgenomen een langdurige relatie tussen arts en patiënt veronderstellen. De stemming, die ook de aandacht trok van de interna tionale pers, vormde het officië le sluitstuk van het drie dagen durende debat van vorige week. Euthanasie blijft in principe strafbaar, een arts riskeert een gevangenisstraf van maximaal twaalf jaar. Maar wanneer een regionale toetsingscommissie concludeert dat de arts zich heeft gehouden aan een aantal zorgvuldigheidseisen, blijft strafvervolging uit. Alleen bij twijfel schakelt de commissie nog justitie in. Behalve de coalitiepartijen PvdA, WD en D66 stemde ook diever Morgen, tegen h« zesduizend jaar geleden z drijven. Gedurende de ad^ t vallen van de avond, zal in Diever en wijde omgeving weer het mystieke geluid van de midwinterhoorns klinken. Een traditie die volgens kenners vier- tot jn oorsprong vond bij de herders die zo met elkaar communiceerden. Ook in de Germaanse tijd blies men op de hoorn, maar toen om de boze geesten te ver- entstijd, dus tot 6 januari, zullen elke avond tegen de schemering de hoorns zijn te horen. foto anp jacob melissen GroenLinks voor de wet. Enkele PvdA-Kamerleden hebben lan ge tijd getwijfeld, maar uitein delijk stemde alleen het Kamer lid Apostolou om principiële re denen tegen. Ook eerder bij het wetsvoorstel dat het homohu welijk mogelijk maakte, mocht hij zijn principes volgen en stemde hij als enig fractielid te gen. Na de Tweede Kamer buigt nu de Eerste Kamer zich over de wet. Puntenrijbewijs voor notoire overtreders den haag gpd De PvdA wil dat het kabinet zo snel mogelijk overgaat tot de invoering van een puntenrijbe wijs. Automobilisten die wor den geflitst bij een verkeers overtreding moeten worden aangemeld bij het CBR. Wie zich herhaaldelijk bezondigt aan roekeloos rijgedrag en veel 'strafpunten' verzamelt, raakt zijn rijbewijs kwijt. Tweede-Kamerlid Valk kwam gisteren met dit voorstel tijdens een debat over verkeershand having in de Tweede Kamer. Valk wil met zijn voorstel vooral de 'calculerende verkeersover- treder' aanpakken. Het komt volgens hem steeds vaker voor dat automobilisten zich struc tureel niets van verkeersgebo- den aantrekken. Behalve een boete, moet ook de aanmelding bij het CBR er voor zorgen dat de automobilist zich beter gaat gedragen. Ook nu al is het CBR gemachtigd rijbewijzen in te trekken, maar dat geldt vooral in situaties waarin mensen niet langer in staat worden geacht een auto te kunnen besturen door lichamelijke problemen. Naast intrekking van het rij bewijs hoort ook een verplich ting tot het volgen van een ver- keerscursus tot de mogelijkhe den. Na het verzamelen van een aantal punten zou eerst een waarschuwing naar de automo bilist moeten gaan. Het is nog niet duidelijk of voor het voor stel een Kamermeerderheid is te vinden. Arrestaties na diefstal uit kluis van ABN Amro amsterdam anp De politie heeft enkele aanhou dingen verricht jn verband met de diefstal van enkele duizen den waardepapieren uit een kluis van ABN Amro aan de He rengracht in Amsterdam. Dat heeft een woordvoerder van de bank vandaag bevestigd. Hij be nadrukt dat de documenten al leen in het verkeer tussen ban ken waarde hebben. De nomi nale waarde bedraagt 'enkele honderden miljoenen guldens'. De roof werd tijdens een rou tinecontrole in januari ontdekt. ABN Amro sluit niet uit dat de diefstal al maanden daarvoor plaatsvond. Ongeveer eenderde is teruggevonden. Bij banken in Nederland en het buitenland is de afgelopen maanden diverse keren gepro beerd de stukken te verzilveren. In geen van de gevallen is dat gelukt. Volgens de bank is de kans de papieren om te zetten in geld verwaarloosbaar. ,,Als ze worden aangeboden buiten het verkeer tussen banken om, zijn ze bij voorbaat verdacht." De woordvoerder kan niet zeggen hoeveel arrestaties er zijn verricht. Overigens heeft de bank disciplinaire maatregelen getroffen tegen een aantal me dewerkers. Die waren niet be trokken bij de diefstal. „Maar de stukken horen in de kluis. Als ze eruit zijn, is er iets mis." Politie-inval Turkse moskee Amsterdam amsterdam hans leber Op verschillende plaatsen in het land zijn gisteren 23 mensen aangehouden, voor het merendeel van Turkse af komst. Ze worden verdacht van drugs handel, wapenbezit en het afpersen, bedreigen en ontvoeren van landgeno ten. De 21 huiszoekingen vonden plaats in Amsterdam, Zaandam, Assen delft, Utrecht, Lelystad, Tilburg, Den Bosch, Uden, Venray en Oosterhout. Daarbij werden vijftien vuurwapens, handgranaten, munitie, verdovende middelen, geld en diverse administra ties in beslag genomen. De inval in de Amsterdamse Ulu-mos- kee, vlak voor het gebed in de heilige maand van de ramadan, heeft tot grote woede geleid bij het moskeebestuur en de aanpalende Turkse culturele stich ting Tukem. „Dit doet de politie ook niet tijdens een katholieke hoogmis op zon- dag." Bestuurslid Olmez van Tukem ontkent iedere betrokkenheid bij criminele za ken, maar zal ook een volgende keer de deuren van slot draaien als de politie zich meldt. „Ze hadden een huiszoe kingsbevel waarop niet onze naam Tu kem maar 'Ukem' stond. 'U bent ver keerd', zei ik nog. Toen hebben ze alle deuren ingetrapt." Enkele uren na de inval door ruim vijftig politiemensen kijkt Ölmez verbouwe reerd naar de deurposten die her en der in de ruimte liggen. Ook de ruimte van de Tukem-jongeren aan de Zeeburger- dijk werd binnengevallen. Op een koel kast ligt een opengetrokken zakje Turkse peper als stille getuige. Een paar knapen hebben er nog lol om. „Ze hebben er de hele tijd aan staan snuffelen omdat ze dachten dat het drugs waren." Op het prikbord hangt naast de elftalop stelling voor het komend weekeinde in formatie over een baan als surveillant of agent bij de politie, en een knipsel over criminele jongeren. Bestuurslid Yorul- maz begrijpt er niets van. „De politie van het wijkbureau is hier vaak te gast. Wij hebben zelfs stewards geleverd toen Turkije tijdens het EK in de ArenA speel de. Hier gebeurt niets illegaals, we hou den vooral de jongeren van de straat. Anders dan de Marokkaanse jongens, die trappen alles kort en klein op straat. Wij zijn netjes." In hetzelfde complex als Tukem is, naast een koffiehuis en een vrouwenruimte, de Ulu-moskee gehuisvest. De politie- inval die om tien uur begon, overrom pelde enkele vrouwen tijdens hun les in het lezen van de koran. Zij mochten pas om twaalf uur naar huis en kwamen daardoor te laat om hun kind van school te halen. Dat zette kwaad bloed, net als de weigering van de politie om mannen de moskee binnen te laten voor de ge bedsdienst van half een. Yorulmaz: „Aanvankelijk mocht niemand naar bin nen, later mocht je wel naar binnen maar mocht je er niet meer uit." Bij schermutselingen met de politie wer den dr ie Turkse jongeren gearresteerd. „Hele brave jongens, maar die vonden dit zeer onrechtvaardig." Dat de politie ook in de moskee is geweest, zoals de bestuursleden beweren, wordt door de Amsterdamse korpsleiding ontkend. Wel betreurt die in een reactie dat de ge bedsdienst werd verstoord. Aan de achterkant van het complex is het bureau van de Turkse Federatie Ne derland gevestigd. Ook daar viel de poli tie binnen. Deze organisatie wordt veel al in verband gebracht met de Grijze Wolven, een extreem rechtse Turkse po litieke groepering die in Nederland wordt verdacht van afpersing en geweld tegen 'afvallige' Turken. In een enkele jaren gelden verschenen boek over de Grijze Wolven wordt ook de stichting Tukem genoemd. „Volslagen nonsens", noemt Yorulmaz de betrokkenheid van Tukem bij de Grij ze Wolven. „Ik woon in Nederland en stem op PvdA, WD of CDA. Mijn kinde ren gaan hier naai" school. Wat heb ik met de Grijze Wolven te maken? Ik heb daarvan ook nog nooit iets gemerkt van anderen bij Tukem. En als iemand er bij is betrokken en die komt hier vaak, moeten ze hier dan binnenvallen? Hij komt misschien ook iedere dag bij de slager. Gaan ze daar ook heen?" Oud-minister veroorzaakt ongeluk onder invloed den haag gpd Uw mening is welkom op WWW.ZORGDEBAT2000.nl Nederlandse gezondheidszorg zit in de wachtkamer in plaats :n de spreekkamer. Wachtlijsten, niet goed op elkaar temde zorg en personeelstekort maken'goede zorg steeds ker slecht bereikbaar. De Agis Groep is een groep regionaal :htc zorgverzekeraars. Hierdoor zien wij knelpunten eerder kunnen wij er ook eerder iets aan doen. Een nieuw hulpmiddel rbij is het discussieplatform www.zorgdebat2ooo.nl, waar u van harte welkom bent. De vruchten van de discussies tusse alle belanghebbenden - van verzekerde tot zickenhuisdirecte vertalen wij in lokaal beleid. Dat klinkt als vergadertaai, ma. in de praktijk betekenen dat goede zorg weer toegankelijk w ACIS GROEP Slaafs. 4* Oud-CDA-minister Westerterp (69) van verkeer en waterstaat heeft gisteravond in de buurt van Eindhoven Airport een onge luk veroorzaakt, terwijl hij onder invloed was van alcohol. Westerterp kwam door nog onbekende oorzaak op de verkeerde weghelft terecht en botste frontaal op een wagen uit tegengestelde richting. De 50-ja- rige bestuurder van die auto is met een hersenschudding en een open beenbreuk opgenomen in het ziekenhuis. De oud-be windsman bleek na het ongeval 0,65 pro mille alcohol in zijn bloed te hebben, ter wijl 0,5 is toegestaan. „Dat moet van die twee biertjes in het vliegtuig zijn geweest", denkt Westerterp. Met een groep Neder landse en Belgische industriëlen bezocht de oud-politicus gisteren de fabrieken van autofabrikant Ferrari in Italië, ,,'s Middags in het restaurant hebben we ook wel wat gedronken, maar dat was al weer zo lang geleden." Westerterp noemt de situatie op de plek van het ongeval erg onoverzichte lijk. „In de buurt van het Eindhovense vliegveld wordt op dit moment veel aan de weg gewerkt. Daardoor moet je allerlei om leidingen volgen." Desalniettemin was de oud-minister gisteravond vlak voor het on geluk (niet handsfree) aan het telefoneren. „Dat zou een oorzaak kunnen zijn", denkt de oud-minister. De enige persoonlijke schade voor Wes terterp is volgens de CDA'er 'een heleboel zwarte publiciteit'. Zelf zegt hij zich daar minder zorgen om te maken, dan om de si tuatie van het slachtoffer. „Ik heb er ontzet tend veel spijt van en wil dat ook graag aan het slachtoffer overbrengen. Met de politie heb ik afgesproken dat Slachtofferhulp eerst contact zoekt met de man, daarna kan ik hem eventueel benaderen. Maar aan de andere kant, misschien heeft hij daar wel helemaal geen behoefte aan." amsterdam hans leber Ook voor kinderen is een goede houding achter de computer noodzakelijk om de ziekte RSI te voorkomen. Ouders en scho len doen er verstandig aan kinderen te wij zen op de lichamelijke gevaren van het werken met een computer en ze een goede houding aan te leren. Dit adviseert Monique Frings, hoogleraar beroepsziekten aan de Universiteit van Amsterdam. Volgens haar is er langdurig onderzoek nodig naar de gevolgen van het spelen met een computer door kinderen. „Mij, maar ook de RSI-patiëntenvereniging, is niets bekend van problemen bij kinde ren. Maar hoe zit dat op de langere ter mijn? En misschien uiten de klachten van de kinderen zich wel op een andere ma nier? Dat moeten we weten." Frings reageert op Australisch onderzoek waaruit zou blijken dat ook kinderen de computerziekte RSI (repetitive strain in jury) kunnen krijgen. De kinderen kunnen er zelfs blijvend lichamelijk letsel op latere leeftijd aan overhouden, volgens de Austra lische wetenschappers. Frings veronder stelt dat het met die blijvende invaliditeit echter zal meevallen. „Hooguit zullen die kinderen op latere leeftijd gevoeliger zijn voor herhaling van de RSI, lijkt me." Zowel in de Nederlandse huishoudens, waar de computer vaak op de ergonomie van de ouders is ingesteld, als op de Neder landse scholen, waar meerdere kinderen van één computer gebruik moeten maken, is het computermeubilair niet op het indi viduele kind afgesteld. Frings pleit er daar om voor dat leerkrachten lesgeven in het aannemen van een goede houding en dat ook ouders hun kinderen in een goede houding met de computer laten spelen. Ook het aantal uren achter een computer zou voor kinderen, net als voor ouderen, gelimiteerd moeten worden. „Bij vier uur per dag kom je in de gevarenzone, boven dien moet je ieder uur tien minuten pauze ren. Dat is moeilijk duidelijk te maken aan kinderen die net intensief zitten te chatten, maar het zal toch moeten." Weduwe Visser Jonge Jenever GALLGALL rmber 2000 en :olang de voorraad strekt. Voor uw j Jindc Call Call. bel: 02L 56 to 555. www.i;ah.ni

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3