'Big Brother' houdt vinger aan pol$ F iff. Gesprek van de Dag Tom en Jerry opnieuw Mobieltje gebrandmerkt cadeau in Groot-Brittannic r WOENSDAG 29 NOVEMBER 2000 i taai' Historische euthanasiewet Nederland stond gisteren weer eens in de internatio nale schijnwerpers. Terwijl in de Tweede Kamer de nieuwe euthanasiewet min of meer als hamerstuk werd aangenomen, werd het besluit als revolutionair en baanbrekend op buitenlandse televisiezenders ge presenteerd. Voor CNN was 'mercykilling in Holland' na de vervroegde verkiezingen in Israël en de soap rond de Amerikaanse presidentsverkiezingen het be langrijkste wereldnieuws. De reacties uit het buitenland zijn verdeeld. Het Vati- caan reageert afwijzend. De internationale media trok ken het onderwerp gelukkig niet in de sensatiesfeer. Desondanks zal bij veel buitenlandse kijkers onterecht de indruk zijn ontstaan dat iedere Nederlander die een verzoek tot levensbeëindiging indient onmiddel lijk op zijn wenken wordt bediend. Dat is natuurlijk niet zo. Levensbeëindiging op grond van 'levensmoeheid' blijft strafbaar en de arts dient aan tal van zorgvuldigheidseisen te voldoen. De wet is dus beslist geen vrijbrief voor artsen om patiënten naar believen om zeep te helpen. Zij is een bestendi ging van een al jaren bestaande praktijk, die zich veel vuldig in een sfeer van angst en wanhoop voltrok. De wet biedt arts en patiënt juist de veiligheid en open heid die tot nu toe ontbrak. Levensbeëindiging, zo zegt minister Borst terecht, is een dusdanig gewichtige kwestie dat zij alle openheid verdient. In tal van landen worstelen wetgevers eveneens met het probleem van het ondraaglijk lijden van terminale patiënten. Nergens ter wereld is men zo ver om deze uitermate gevoelige kwestie in de wet vast te leggen. Tegen een land waar prostitutie, abortus, de verkoop van softdrugs en nu ook euthanasie bij de wet zijn ge regeld, wordt in het buitenland wat raar aangekeken. Dat is nu eenmaal het lot van een 'gidsland'. Daarom valt de moed van de Nederlandse wetgever des te meer te prijzen. Het besluit van de Tweede Ka mer betekent voor voorvechters van wettelijk geregel de euthanasie in het buitenland een steuntje in de rug. Het maatschappelijk debat zal in andere progressieve landen als gevolg van de enorme media-aandacht een nieuwe impuls krijgen. lp/et isie Kruimeldief Waarom heet Eurosport eigenlijk Eurosport? Er worden beelden uitgezonden van over de hele wereld. De term Euro' slaat dus niet op wat wordt aangeboden, maar op het feit dat het kanaal vooral in Europese landen af trek vindt. Geen probleem. Met het tweede gedeelte van de naam heb ik aanmerkelijk meer moeite. Wat nou sport? In heel Europa woedt al jaren een felle strijd tussen staatsnetten en commerciëlen over wie bepaalde spor ten (live) mag uitzenden. En met het verwerven van de rechten, zijn enorme sommen geld gemoeid. Als uit vloeisel van deze miljoenendans kennen we in Neder land het fenomeen dat voetbal is verdeeld tussen Canal plus (rechtstreekse duels), de NOS (samenvattingen bij Studio SportSBS 6 (eerste divisie en Amstel Cupen RTL (uit-interlands). Geen touw aan vastte knopen, maar de KNVB en de clubs varen er financieel wel bij. In Engeland is de 'machtige' BBC inmiddels ongeveer al haar rechten van voorname sporten kwijtgeraakt. Eerst verdween voetbal, daarna cricket en daarom is er al leen nog wat rugby, snookeren paardenraces te zien bij Grandstand, ooit het meest toonaangevende sportpro gramma in Groot-Brittanië. In de satirische sportquiz 'They think it's all over' werd ooit de grap gemaakt dat als het zo doorgaat de BBC net zoveel sport kan bieden als Cartoon Network. En Eurosport? Dat mag als natieloos opvangnet alleen wat kruimels oppikken. Afdankertjes die niemand wil hebben. Het is de vuilniswagen van het mondiale sportaanbod. Op een avond als gisteren, dat er geen Europees voetbal te bekijken valt en de voetbalhaters derhalve bijna dertig kanalen overhouden voor wat anders, presenteert Eurosport doorgaans doodleuk truckracen, electronisch darts, belegen voetbalpotjes, sumo-worstelen, een derderangs profpartijtje boksen, of stuntfietsen voor opgeschoten Amerikaanse hangjon geren, Niet dat genoemde onderwerpen geen spectacu laire beelden opleveren, maar het heeft allemaal zo bit ter weinig met sport te maken. Sterker nog, als Eurosport om half twee 's nachts op houdt, wordt het kanaal voor de nachtelijke uurtjes be zet door reclamezender TV Shop. Daar wordt de nieuwste fitness-apparatuur aan de man gebracht door bruin gespierde en eeu wig glimlachende acteurs die met buiken als wasbordjes schijnbaar moeiteloos en met zichtbaar plezierde modernste martelwerktuigen aanprijzen. Heel sportief allemaal. Maar het geeft toch te denken datje bij het bekijken daarvan niet eens door hebt dat de uitzendingen van Eurosport al een tijdje zijn aflopen. Zonneschijf "es Na een stilte van ruim dertig jaar laait de eeuwigdurende strijd tussen Tom en Jerry bin nenkort weer op. De creaties van tekenfilmmakers Joe Bar- bera en Bill Hanna gaan elkaar in een hele nieuwe aflevering met de nieuwste wonderen der techniek te lijf. Het idee achter hetzeven minuten durende avontuur van de wereldbe roemde kat en muis blijft het zelfde. Muis treitert kat, kat jaagt op muis en kat delft het onderspit. In de nieuwe teken film heeft de inventieve muis Jerry nieuwe vernuftige wa pens tot zijn beschikking in de strijd met Tom. Zo kan hij dit maal beschikken over onder meer een magnetron, een vi deorecorder, een koffiezetap paraat en een afwasmachine. FOTO ARCHIEFFOTO Mobiele telefoons zullen nog voor de kerst in Groot- Brittannië verkocht worden met een gezondheidswaarschuwing. Vooral kinderen wordt op het hart gedrukt het mobieltje met mate te gebruiken. De actie van het Britse ministerie van volksgezond heid volgt op publicaties deze week in me disch tijdschrift The Lancet waarin op nieuw op de gezondheidsrisico's van mo biele telefoons wordt gewezen. Hoewel de auteurs van de artikelen tot volstrekt tegen strijdige conclusies komen, nemen de Brit ten liever het zekere voor het onzekere. Het mobieltje is daarom een gebrandmerkt kerstcadeautje. De argwaan jegens mobiele telefoons wordt al jarenlang gevoed door weten schappelijke publicaties in medische tijd schriften. Aanvankelijk werd gewaar schuwd voor het zogenaamde magnetron effect. Door het telefoontje zouden de her senen opgewarmd worden en daardoor schade oplopen. Die theorie is inmiddels naar de prullenbak verwezen. Weliswaar worden hersenen een klein beetje door de gsm-straling opgewarmd, maar het effect is zo gering dat het lichaam dit gemakkelijk kan venverken. De focus van wetenschappers richt zich de laatste jaren daarom vooral op een ander potentieel gevaar: het risico dat de elektro magnetische straling van het mobieltje ge zondheidsschade zou kunnen veroorzaken. Een van de twee auteurs in The Lancet richt zich ook op dit probleem. Volgens dr. Gerald Hyland, biofysicus van de Universi teit van Warwick, zijn er aanwijzingen dat er verband bestaat tussen telefoongebruik en hoofdpijnklachten, slaapproblemen en geheugenverlies. Vooral minderjarigen van wie de hersenen en de beschermende Vooral kinderen wordt op het hart gedrukt het schedel nog niet volledig zijn ontwikkeld zouden een verhoogd risico lopen. Ook de Nederlandse Gezondheidsraad is bezig een advies te ontwikkelen over de ri sico's van mobiele telefonie. „Daarbij kij ken we vooral naar de stralingseffecten", aldus prof. dr. Wim Passchier, hoogleraar gezondheidsrisicoanalyse aan de Universi teit van Maastricht en lid van de Gezond heidsraad. Het advies van de Gezondheids raad laat echter nog even op zich wachten. Passchier, die belast is met de coördinatie, verwacht in de tweede helft van volgend dig jaar klaar te zijn. In het advies zal het hoogde risico van kinderen 'zeker aar orde komen', aldus Passchier. Maar zondheidswaarschuwing in Engeland hem nog een stapje te snel. „Zelf vind i< basis daarvoor relatief zwak. Ik begrij] p dat ze zich later geen buil willen vallei mocht er toch iets mis zijn met die te! foontjes. Het gaat tenslotte om kindei de groei, van wie bekend is dat ze vatl., der zijn voor sommige milieu-invloed P.ENS KOLDENHOF Internetgebruiker wordt 24 uur in de gaten gehouden Internetgebruikers leveren een schat aan informatie op. Waar kijken zij al surfend naar? Hoelang bekijken ze een pagina? Bestellen ze artikelen via internet? En zo ja, wanneer doet men dat? Geen wonder dat ad verteerders op websites en bedenkers van marketing-strategieën likkebaardend naar de uitkomsten van internetonderzoeken kijken. Vooral nu het aantal gebruikers van internet nog steeds groeit. demos "11 JAGBOEK Dagboek van Bart Ui QO O BeljK O BgBotWi CMlRi»*) O &3&03>ÏJ ItSfti De internetsite van Big Brother (rechts) wordt veel beter bezocht dan die van De Bus. Voor adverteerders is dit belangrijke informatie. Volgens globale schattingen hebben 7,2 miljoen Nederlan ders toegang tot internet in hun huis, oftewel 45 procent van de totale bevolking. Tot dusverre worden internetstudies echter met tussenpozen gehouden, zodat de gegevens nooit hele maal up-to-date zijn. Mede daarom is het moeilijk trends onder gebruikers van internet waar te nemen. Sinds enkele weken houdt 's werelds grootste onderzoeker naar internetgedrag, ACNielsen eRatings.com, 24 uur per et maal de gedragingen en motie ven van internettend Neder land in de gaten. De joint-ven ture van de Amerikaanse marktonderzoeker ACNielsen en internetmetër NetRatings, waarin VNU een meerderheids belang heeft, is reeds actief in achttien landen. Hieronder val len naast de Verenigde Staten onder meer Groot-Brittannië, Duitsland, Japan en een deel van Latijns-Amerika. Deze maand is Nederland aan de beurt, volgende maand gevolgd door Spanje. In alle betrokken landen heeft ACNielsen eRatings.com een totaal panelbestand van 175.000 mensen die beschikken over internet. Hun gedrag ach ter het world wide web wordt dag en nacht opgeslagen in gi gantische databestanden. In middels bestrijkt de onderzoe ker 80 procent van het wereld wijde internetgebruik. In Ne derland doen 1.700 gezinnen mee aan het panelonderzoek, goed voor ruim 5100 respon denten. Zij hebben per post een floppy of een CD-rom opge stuurd gekregen met een pro gramma dat zij op hun PC moeten installeren. Op die ma nier zijn zij rechtstreeks aange sloten op de databanken van ACNielsen N etRatings De kandidaten zijn van te voren zorgvuldig uitgezocht, aange zien de samenstelling van de groep een natuurgetrouwe af spiegeling moest vormen van de Nederlandse samenleving. Daarnaast worden maandelijks 500 willekeurige Nederlanders gebeld met wagen over trends. Aan de hand van dat deelon derzoek kan het panel worden bijgesteld. Een maand na de introductie van het permanent interneton- derzoek kunnen al de eerste voorzichtige conclusies worden getrokken. De pagina's met zoekmachines worden het meest bezocht. De zoekmachi ne van MSN neemt de eerste plaats in. Niet geheel onlogisch, gezien het feit dat veel pro gramma's van Microsoft van tijd tot tijd de MSN-website op zoeken voor het automatisch updaten van de software. De VNU-zoekmachines startpagi na, nl en ilse.nl nemen respec tievelijk de tweede en derde plaats in. Verder maken meer mannen (60 procent) dan vrou wen regelmatig gebruik van in ternet. De meest bezochte website on der vrouwen is vrouwonline.nl, gevolgd door libelle.nl. Bij man nen zijn de zogenoemde adult- sites verreweg het meest popu lair. In de top 10 van populair ste internetpagina's bij mannen nemen de erotisch getinte web sites de eerste zes plaatsen in. Voor adverteerders kan een ver gelijking van de mate van ge bruik van websites interessante gegevens opleveren. Zo is de si te van Big-Brother.nl in oktober door 350.000 personen be zocht, terwijl het bezoek aan de pagina van concurrent DeBus- op6.nl daar met 84.000 keer magertjes bij afstak. „Als je iets voor jongeren op de markt wil brengen, kun je dus als adver teerder veel beter bij Big Bro ther terecht", aldus John Tim- man van ACNielsen eRatings- .com. Maar ook het kijkgedrag van internetters op een en de zelfde site kan veel zeggen over de gebruikers ervan. Bijvoor beeld over het verband tussen de leeftijd van de internetter en het aantal minuten dat hij uit trekt voor het bekijken van een bepaald onderwerp. Of het tijd stip dat een bepaalde doelgroep achter de pc zit. Ontwerpers van websites bijvoorbeeld kun nen daar hun voordeel mee doen. Inmiddels zijn dertien gr(q drijven aangesloten op tabestand van ACNielsen tings.com, waaronder VN Telegraaf en provider YaT betalen daarvoor jaarlijks 25.000 dollar, ongeveer 6.' gulden. De eerste klant w NOS-afdeling Kijk- en Lui onderzoek. Volgens afdel hoofd Camillus op het Ve, ken publieke omroepen slh vaker gebruik van interne medium. „We krijgen een dig profiel van de gemidd bezoeker per omroep en formatie die hij nodig het Daar kunnen de omroepi inspelen." De komende maakt het onderzoèksbui een rondgang bij Nederla^ bedrijven om deze warm ken voor deelname. PIETER VAN HOVE Was Achnaton een soort Kim Jong II, maar dan niet in het Noord-Korea van tegen woordig maar in het Egypte van defara- t/Ëk o's? Of was Achnaton helemaal geen k M despoot maar juist een heel verlichte vorst, voor wie dominees een eeuw ge leden al hun hoed afnamen, omdat hij in zijn rijk het veelgodendom zou heb ben afgeschaft. Daarvoor in de plaats kwam hij met de cultus van de zonne schijf. Dat was voortaan de enige al machtige die samen met hem zou heersen in het rijk der levenden en in dat van de schimmen. De stralen van de zonneschijf eindigen in handen die het al bestieren. Is dat eigenlijk niet de voorafspiegeling van God de Vader, vroegen die predikanten zich af. Die wa ren in hun vrije tijd vaak verdienstelijke archeologen. Het is riskant om diep in het verleden te duiken en dan tamelijk eigen tijdse etiketten te plakken op de mensen uit die tijd. Daarvoor weten we namelijk veel te weinig van deze Achnaton en diens entourage. Die zonneschijf met de hand jes op reliëfs met hiëroglyfen doet denken aan 18de eeuwse gravures met een driehoek met bin nenin een open oog dat God voorstelt. Noemen we Achnaton dan gelijk ook maar een beetje vrijmetse laar? Ik persoonlijk zou niet durven, maar ik ben dan ook geen archeoloog. Maar feit blijft dat de familie van cleze farao iets on begrijpelijk moderns heeft. Daar zitten ze, Achnaton zelf en zijn beeldschone gade Nefertiti, terwijl ze de dochtertjes op schoot paard laten rijden, het gehele tafereel beschenen door de zon met de handjes. Geï dealiseerd zijn de afgebeelde mensen geenszins, met uitzondering van Nefertiti. Die moet dus ongetwij- feld heel mooi van zichzelf geweest zijn. Mctar bekijk hoe de rest eruitziet, de farao, de kids, het bedienend personeel, die broodmagere halzen, die peervormige bovenlichamen, die brede billen, die spillebenen en die altijd vrouwelijk gevoelige monden. Op het be roemde imposante kolosbeeld in kalksteen, twee me ter hoog, ziet Achnaton, alias Amenhotep IV, er meer uit als een bleke verklede travestiet op de Gay Parade door de Amsterdamse grachten dan als de vergodde lijkte vorst die zich voor het 'Venster der Verschijnin gen' den volke vertoonde en zijn hovelingen beloonde door geschenken naar beneden te smijten. Kortom, de prachtige tentoonstelling Farciós van de Zon in het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden geeft geen antwoorden, maar stelt nieuwe vragen. Groter compliment kan ik een expositie niet maken. Op de persconferentie informeerde een aanwezige naar de titel. Was die eigenlijk wel goed gekozen. Had het niet 'Faraós van de Zonneschijf moeten zijn in plaats van de zon? Daar had Rita Freed uit Bos ton, de samenstelster van de ten toonstelling, die in haar knalrode tuniek en zwarte haartooi boven blauwe ogen van amethist zelf wel iets van een Egyp tische prinses had -ofschoon niet Nefertiti- absoluut geen oren naar. Om Ritas lange verhaal kort te ma ken, de tentoonstelling is vóór Leiden lang op tour nee geweest door Amerika en het volk daar weet niets en begrijpt niets. De archeologe toonde zich een vaar dig profetes, want toen zij het zei, moesten de Ameri kanen nog hun president ponsen. Een zon gaat nog net, maar een zonneschijf gaat de Amerikaan boven zijn honkbalpet. Laat dat maar zitten, dacht Rita en daar gaf ik haar geen ongelijk in. En als een toege wijde priesteres vergezelt ze nu Achnaton, Nefertiti en zoon Toetanchamon door de wereld. Ze legt ze te rus te meteen faraoarrangement annex dito cocktail en clrie-gangenmenu in het Golden Tulip Hotel aan de Schipholweg te Leiden. Misschien komt Kim Jong II ook nog eens logeren. Gocl of de zonneschijf zal het weten. onselijk De Turkse minister van volksgezondheid Os man Durmus heeft te levisiezenders ge vraagd de tekenfilmse rie POKEMON van het scherm te halen nadat enkele kinderen van balkons waren ge sprongen omdat zij Po- kemon-figuren met bo venmenselijke krach ten dachten te zijn. Een rheisje van zeven brak een been toen zij van een balkon op de vierde verdieping sprongen eerder raak te een jongetje van 4 gewond na een soortgelijke sprong. Deskundigen van het ministerie van volksgezondheid hebben na onderzoek vastgesteld dat de Pokemon-films jeug dige kijkers de realiteit uit het oog doen verliezen, hen met 'goede zowel als slechte helden' in verwarring brengen en hen ongevoelig maken voor geweld. Mannen kunnen de kan: een HARTAANVAL of be halveren door ten minst; keer per week SEKS te ben. Dat verklaarde een loog gisteren tijdens een gres over hart- en vaatzi; in Australië. Uit Brits on zoek bleek dat seks een vorm van lichaamsoefen die de kans op hart- en v ziekten vermindert. Brit; diologen deden tien jaar- onderzoek onder 2400 nen naar de relatie tusse chaamsbewegingen dez doeningen. „Uit de resu van het onderzoek kunni concluderen, dat zelfs ei" de vorm van lichamelijki spanning een positief ef heeft", aldus de special het onderzoek bleek dat mannen die drie of meel mes per week hadden, d op hart- en vaatziekten halveerd.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2