Afscheid van een briljante angsthaas Heimwee naar de verguisde Nederlander Sport Anky van Grunsven en Bonfire. Bonfire krijgt na zijn afscheidstoemee een rustige oude dag in de weiden rondom de manege in Erp. foto gpd roland de bruin Na de Olympische Spelen in Sydney kwam een einde aan de ongekend succesvolle carrière van Gestion Bonfire en amazone Anky van Grunsven. De hippische combinatie veroverde onder meer negen nationale titels, zegevierde vijf keer in de finale om de Wereldbeker en was Europees - en wereldkampioen in de kür op muziek. Bittere en discutabele nederlagen zoals op het EK in het Duitse Verden en op de Wereldruiterspelen in Rome werden manmoedig overwonnen. De inmiddels 17-jarige ruin - doorVan Grunsven en haar fans liefkozend 'Bonnie' genoemd - is bezig aan een afscheidstoemee. Door TOM VAN DEN BERG WOENSDAG 29 NOVEMBER 2000 Gestion Bonfire is de grote liefde in het leven van Anky van Grunsven Wat maakt Bonfire nu zo'n bijzonder paard? Ama zone Anky van Grunsven heeft het antwoord pa raat: „Bonfire heeft de mentaliteit van een topspor ter. Je kunt een paard natuurlijk niet uitleggen, dat het moest rusten voor de wedstrijd van de volgende dag. Maar Bonfire wordt in de aanloop naar een toernooi steeds ijveriger in het werk. En op stal is hij dan de rust zelve. Hij weet precies wat hij moet doen. En hij lijkt ook te weten wanneer het goed is gegaan. Na onze gouden olympische proef in Syd ney begon hij plots luid te hinniken. Alsof hij zijn vreugde wilde uiten. Dat was opmerkelijk, want je hoort hem anders nooit. Hij heeft bijna menselijke trekjes." Na thuiskomst van de Olympische Spelen werd de stal van Van Grunsven in het Brabantse Erp bijna bedolven onder de bloemen en geschenken. Meer dan de helft was bestemd voor Bonfire. Van Gruns ven: „En tussen alle boeketten zaten ook veel ruikers die met appels en wortels voor Bonfire waren aange kleed." De 17-jarige ruin sloot in Australië zijn indrukwek kende carrière af. Wat nu? Fans van het meest be kende en populaire paard in Nederland maakten zich al zorgen. Hij zou toch niet worden verkocht? Of erger, naar de slager worden gebracht? Niets van dat alles. Bonfire krijgt na zijn afscheidstoemee een rus tige oude dag in de weiden rondom de manege in Erp. En af en toe mag hij mee naar een wedstrijd. Om even sfeer te proeven, anders niets. Van Gmnsven vond Bonfire op 2,5-jarige leeftijd op stal bij handelaar Dirk Haese. De amazone zocht - in gezelschap van haar vader - naar een opvolger voor haar toenmalige toppaard Prisco. Het liefst een 5- of 6-jarige, maar de speurtocht leverde aanvankelijk niets op. Tot Haese werd verzocht om Bonfire even uit de box te halen. „Ik was gelijk onder de indruk van zijn bewegingen. Wat mij betreft hadden we hem onmiddellijk meegenomen, maar ja, m'n vader moest hem betalen. Daarom werd besloten nog even na te denken. Voor mij was 't echt liefde op het eer ste gezicht. Het grappige is dat de paarden die ik op gevoel heb gekocht, het altijd goed hebben gedaan. Zoals Partout en nu weer Joker. En de dieren die we op het verstand hebben binnengehaald, zijn later weer verkocht. Goed verkocht, dat wel hahaha." Bonfire was amper zadelmak bij aankomst in Erp. Van Grunsven: „Je kon er nauwelijks op zitten. Maar hij gaf wel direct een goed gevoel, wilde altijd wer ken. Bonfire zat vol actie. Ik moest aanvankelijk in verlichte zit rijden, zoals springruiters doen wanneer ze hun paard laten galopperen. Deed je dat niet, dan vloog je er zo weer af." De ijverige Bonfire werd op een regenachtige dag in 1988 voor het eerst op een belangrijke wedstrijd in gezet, in een Z2-proef tijdens het NCB-kampioen- schap in liempde. Naast de ring stond een paraplu in de grond gestoken. Zodra het paard dat zwarte voorwerp zag, maakte hij rechtsomkeert. Tot drie maal toe draaide Bonfire zich om bij het naderen van de paraplu. Voor het eerst in haar leven, werd Van Grunsven uitgebeld door de jury. Die vrees voor het onbekende speelde het dier na dien vaker parten. Briljante momenten wisselde hij af met schrikreacties. Van Grunsven was de ene dag overtuigd een ongekende topper in huis te hebben, om 24 uur later ernstig aan zijn klasse te twijfelen. Maar het zou goed komen. Een 'angsthaas'. Zo omschreef Sjef Janssen, trainer en partner van Van Grunsven, Bonfire tijdens de Wereldruiterspelen van Den Haag in 1994. Hij leidde het dier steevast naar de ring. Bonfire durft niet al leen op pad. Tussen de witte hekjes is hij pas op z'n gemak. In het Zuiderpark volgde de doorbraak met de wereldtitel in de kür op muziek. Van Grunsven ei Bonfire werden mediafiguren. Aanbeden door een maar groeiende schare, hondstrouwe supporters. De oefeningen gingen Bonfire steeds makkelijk af. Vaak was de opgave voor hem eigenlijk te eenvoudi en had hij de tijd om zich druk te maken over zakei rond de piste. Tijdens Jumping Amsterdam vergat hij ooit zich op de proef te concentreren in de Prix St. George, het niveau direct onder de Grand Prix. De ruin begon spontaan passage en piaffe - twee loodzware opgaven uit de Grand Prix - uit te voerer Prachtig, maar die verheven draf werd niet gevraag! in de lichte toer. Hoewel de score minimaal was, reageerde vader Van Grunsven opgetogen. „Nu wet ik zeker dat we een topper in huis hebben", liet hij zich ontvallen. Van Grunsven: „Zodra Bonfire in de Grand Prix L mocht starten, was hij beter bij de les Hij begon ziel beter op mij te concentreren. Al waren de oefenin- gen nooit echt moeilijk voor hem.e De vaardigheden van Bonfire bleven niet onopge- e merkt. Vaak werd naar de vraagprijs van het dier ge 5 informeerd, maar Van Grunsven wilde en wil hem t niet verkopen. Ze weerstond zelfs de verleiding van een blanco cheque, aangeboden tijdens het CHIO i. het Duitse Aken. Twee jaar geleden, na weer een tweede plaats, was er even twijfel, heel even maar. „Mijn vader en Sjef zeiden: nu kun je hem nog ver- kopen voor veel geld. Ik zat toen echt even in de pu^ maar ik heb eigenlijk nooit serieus overwogen Boni re te verkopen. Zonder Bonfire zou ik veel minder plezier hebben. Onze band is bovendien zo sterk, dat het niet meer aan de orde is." „Bonfire is de grote liefde van mijn leven, heb ik laatst nog gezegd. Hij geeft mij een heel speciaal ge voel. Dat dier raakt me op het emotionele vlak. Zoa hij dat ook bij andere mensen doet. Dat is niet echtJ in woorden te vangen, niet te verklaren. Voor de start van de tweede proef op de Olympische Speler; moest ik in de stal spontaan huilen. Het is zo speci aal. Ik ben tien keer zo blij wanneer ik met hem ga rijden, dan met een ander paard. Ik hou zo veel var dat beest. Dat gaat heel diep." Op Jumping Indoor Maastricht begon afgelopen j"' weekeinde de echte afscheidstoemee van Bonfire, r Het optreden werd geen succes omdat Bonfire dani van slag raakte door de muzikale begeleiding van d Maastreechter Staar en Marinierskapel. Komend weekeinde is er kans op revanche in Amsterdam. Onlangs ging Van Gmnsven terug naar de roots var Bonfire, naar het Duitse Oldenburg. Daar verzorgd ze tijdens de jaarlijkse hengstenkeuring een show. j maart 2001 staan nog shows in Parijs en Den BoscH op het programma van de legendarische combinatl Van Grunsven-Bonfire. „Voor Bonfire zijn het uitjes", weet Van Gmnsven. L „Hij zal niet beseffen dat het zijn laatste optredens! in de spotlights zijn. Maar hij zal wel begrijpen dat j iets aparts aan de hand is, vooral waarschijnlijk do<( onze reacties. Ik zie niet op tegen de afscheidstoer-Ji nee, al vermoed ik dat ik straks in Den Bosch een j moeilijke moment zal hebben. Want Den Bosch is toch mijn concours. Daar is het voor ons toch be- j gonnen." In Barcelona groeit het respect voor Louis van Gaal Twee gsm's aan de oren en spetterend geluk in twee stralende ogen: op Oostende Airport neemt Patrick Kluivert in volle glorie afscheid van België. Met Barcelona heeft hij Club Brugge met 2-0 verslagen. Kluivert nam afgelopen donderdag zelf het tweede doelpunt voor zijn rekening. Toch is het de schijn die bedriegt hier bij deze Nederlander en al die andere ongekroonde koningen van Catalonië, zegt de trainer van Club Brugge, de Noor Trond Sollied. „FC Barcelona is onzeker. Dat merk je aan alles. Alleen door flaters van onze verdediging heeft het donderdag van ons gewonnen". De nieuwe goeroe kan het weten, zeggen althans de Belgen. door GIJSBERT SPIERENBURG 'Yo me voy, felicidades'. ('Ik vertrek, gefeliciteerd'). Eén meer erva ren collega van Sollied, Louis van Gaal, sprak die historische woor den op die minstens zo legendarische middag in mei, nog maar een halfjaar geleden, in de perszaal van Camp Nou in Barcelona. Hij richtte zich tot z'n Spaanse vrienden van de pers en z'n gezicht sprak boekdelen. Het misnoegen droop er vanaf, in kolkende stroompjes. De huidige bondscoach van Oranje nam op de van hem zo karak teristieke wijze afscheid van Futbol Club Barcelona, niet zozeer van de club, meer in het bijzonder van de socios en de journalis ten, met wie hij drie jaar bijna onafgebroken op voet van oorlog had geleefd. Van Gaal verliet het kamp, dat van Camp Nou, met opgeheven hoofd, met de eer aan zichzelf en zonder één extra pe seta. De uitbarsting van de Nederlandse trainer volgde, typerend genoeg, op de laatste dag van z'n laatste seizoen in Barcelona, en geen dag eerder. De avond ervoor had de club onder zijn leiding nog de laatste kans op de landstitel verspeeld (aan Deportivo La Coruna). Het zou zijn derde kampioenschap op rij hebben bete kend. Van Gaal ging heen, in het kielzog van z'n president, Josep Lluis Nunez, voor wie de politieke druk eerder al te veel was ge worden. Het memorabele tijdperk-Van Gaal leverde FC Barcelona tussen 1997 en 2000 de Europese Super Cup op (1997), twee landstitels (1998, 1999) en voor het eerst in 39 jaar ook de Spaanse dubbel (1998). In het zogenoemde 'rampseizoen' (1999/2000) haalde Van Gaal met z'n team ook nog de tweede plaats in de competitie en de halve finales van de Champions League en de Copa del Rey. Een imponerende lijst, maar niet voor de socios en de harde kern van de journalisten. Inmiddels weten ze beter. Fluisteren ze. De ex-club van Nunez en Van Gaal verkeert in een crisis die z'n weerga niet kent. Het is 21 jaar geleden dat FC Barcelona in de Pri- mera Division zo abominabel van start is gaan. Niet de resultaten - uitschakeling in de eerste ronde van de Champions League en een bescheiden zesde plaats in de competitie - wekken de meeste be roering. In de eerste plaats geldt dit voor de kwaliteit van het spel, of beter: het volstrekt gebrek daaraan. Er is geen visie, structuur, harmonie, samenhang. Achter de opleving in de UEFA-Cup-wedstrijd tegen Club Brugge ging tegelijkertijd het onvermogen van de trainer schuil. Het waren uitgerekend de gepasseerde Nederlanders die hem op de vette Belgische klei even uit het slop haalden. Werkelijk tot niets lijkt de nieuwe man, Llorenzo Serra Ferrer, in staat. De kritiek zwelt aan. We hoorden het de afgelopen week aan de Belgische westkust uit de mond van Spaanse bronnen dichtbij de club, journalisten van AS Marca ('Ferrer is het spoor bijster'), El Mundo Deportivo ('Barca is een debacle nabij') en Sport ('De li miet is bereikt'). Zelfs de fanatiekste volgers en bestrijders van de, in hun ogen, te strakke en rechtlijnige werkwijze van Van Gaal en zijn 'Dutch way of offensive football' zijn tot inkeer gekomen. Een deel van zijn be ruchte Catalaanse vrienden van de media blijkt al van mening ver anderd. Er is heimwee warempel naar de filosofie en autoriteit van de nog maar zeer onlangs tot op het bot verguisde Nederlander. „Ik geef toe dat ik het met Van Gaal al die jaren verkeerd heb ge zien", aldus één van de gezaghebbendste Catalaanse voetbalver slaggevers. „Niet alleen bij mij, bij een groot deel van de pers groeit het respect voor Van Gaal. Het spel van Barcelona was vorig seizoen goed of slecht, maar met Van Gaal was er wel een systeem. Altijd 4-3-3. Nu is het spel een complete ramp. De ploeg is niet in vorm en de spelers weten niet wat ze moeten doen. Dit Barcelona kan in de Spaanse competitie van elke tegenstander verliezen." Complete anarchie - daaraan zou het team van Ferrer ten prooi zijn gevallen. De macht is niet aan de trainer, maar aan de spelers, de Catalanen Guardiola en Sergi. „De Catalaanse spelers vormen de wortel van het kwaad. Zij zijn de echte duivels. Zij denken dat ze de baas zijn over de club, over de trainer en over de kleedkamer. Zoiets was bij Van Gaal onbestaanbaar. Na de nederlaag van zon dag bij Real Zaragoza was er de volgende dag een groepsgesprek. Een groepsgesprek? Ferrer had een meeting met zijn vier kapiteins, met Guardiola, Sergi, Abelardo en Luis Enrique. Die vier moesten de rest inlichten. Dat is toch ongelooflijk. Ferrer vertrouwt alleen z'n kapiteins, de anderen niet. Hij is een lafaard." De aanstelling van Llorenzo Serra Ferrer tot opvolger van Louis van Gaal heeft van begin van af vragen opgeroepen, niet alleen bij buitenstaanders. Over een behoorlijke staat van dienst beschikte de Mallorcaan nauwelijks, wat succesjes met Real Mallorca en Be- tis Sevilla daargelaten. Nunez trok hem destijds aan als hoofd van de jeugdafdeling, gelijktijdig met de benoeming van Van Gaal tot hoofdcoach. Van een vruchtbare samenwerking tussen beiden is eigenlijk geen sprake geweest. Stelselmatig is, sinds augustus, het gedachtengoed van Van Gaal bij FC Barcelona om zeep geholpen. De nieuwe man denkt eerder in nationaliteiten dan in kwaliteiten. Verklaringen voor het merk waardige beleid worden nooit gegeven. Hoogst opmerkelijk is dat het merendeel van de pupillen van Van Gaal (Frank de Boer, Reizi ger, Overmars, Zenden en Litmanen) bijna voortdurend wordt ge negeerd. Alleen Kluivert, Cocu en keeperstrainer Hoek worden ge handhaafd. Volgens de Spaanse journalisten is het de domheid van de coach die de club regelrecht naar de ondergang voert. Van Gaal zei het vorige week als volgt: „Met al mijn Nederlandse spelers bereikte ik vorig seizoen met Barcelona de laatste vier van de Champions Lea gue. Nu werd Barcelona in de eerste ronde al uitgeschakeld". Met vijf Nederlanders in de ploeg heeft Barcelona zich donderdag vrij wel zeker geplaatst voor de vierde ronde van het Uefa Cup-toer nooi. Hesp (Fortuna), Bogarde (Chelsea) en Ronald de Boer (Glasgow Rangers) trokken eerder al hun conclusies. De anderen wachten geduldig af, op een aanbieding van een andere club misschien, maar met name op de ontwikkelingen vanuit Brussel. De ophan den zijnde afschaffing van het systeem van afkoopsommen wordt handenwrijvend tegemoet gezien. Met inachtneming van een op zegtermijn van drie maanden kan straks zomaar om ontbinding van het lopende contract worden gevraagd. Frank de Boer ziet uit naar het besluit van Eurocommissaris Mon ti. Nog langer reserve zijn, is een pijn die hij niet kan verdragen. „Ik ben een liefhebber. Ik wil voetballen." Een vertrek uit Camp Nou zou hem overigens zeer aan het hart gaan. Z'n zaakwaarne mer, Rob Cohen: „Voor Frank is Barcelona de number one. Geen club in de wereld is met Barcelona te vergelijken. De competitie wedstrijden worden in 150 landen uitgezonden en welke club krijgt er nou zoveel aandacht op CNN. Frank is heel happy bij Bar celona, alleen speelt hij te weinig. Hij moet wel het juiste gevoel houden, anders gaat hij weg. Na de winterstop gaan we ons over onze positie beraden." Alles wijst erop dat FC Barcelona eerder van z'n trainer is verlost, dan van z'n grote arsenaal Nederlandse werknemers. Beslissingen over de toekomst van de spelers zullen niet worden genomen, zo Kluivert beju belt zijn doel punt tegen Cl Brugge. fc lang er nog geen duidelijkheid bestaat over het lot van Ferrer. Erj zijn veel geruchten. De Fransman Luis Fernandez zou, via een geheim agent, al voor de belangrijke post zijn gepolst. Zeker is dat Carlos Rexach, de voormalige rechterhand van Cruijff, voor de eer heeft bedankt. I opzet van president Gaspart is volgend seizoen met Barcelona ei nieuw tijdperk en een nieuwe weg in te slaan, in principe met ee trainer/coach voor de lange termijn. Ronald Koeman zou, vroeg laat, een geschikte kandidaat zijn in de stad en het stadion waarii hij nog altijd God is. De Nederlander heeft er evenwel de voorkei aan gegeven voorlopig te wachten, zo vertrouwde hij onlangs El Mundo Deportivo toe. In deze sportkrant heeft Koeman een co lumn. Bij Vitesse zegt hij nog goede ervaringen op te doen. Bovel dien zou hij er tegenop zien leiding te moeten geven aan een spt lersgroep met daarin onder meer twee oud-ploeggenoten, Guar diola en Sergi El Mundo Deportivo ziet de komst van Koeman bij FC Barcelon zitten. „Koeman combineert het beste van Cruijff met het beste van Van Gaal. Zijn werkwijze lijkt op die van Van Gaal, zijn vreug de voor het spel deelt hij met Cruijff."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 22