oeverloos Appositie vindt vertrek Lyczak verstandig ontei8eniJ1g grond Rijn Vf.f.n,strf.f.k Opgestapte wethouder maakt weg in Alphen vrij voor anderen fondsenwerver Baas lit Boskoop overleden Rijnwoude moeizaam akkoord met Zuidhof Rijnwoude sluit A1 J voor Bentwoud uit 0f Plan voor villa's in Hazerswoude-Dorp VOENSDAG 29 NOVEMBER 2000 Winkelier voorkomt inbraak alphen aan den run Een oplettende winkelier heeft vannacht inbraak in zijn zaak voorkomen. De man, die boven zijn zaak in de Prins Hendrikstraat woont, waarschuwde de politie toen twee mannen aan zijn winkeldeur morrelden. Het duo wa; verdwenen toen de politie arriveerde. Na een zoektocht te v hielden de agenten twee Alphenaren van 21 en 22 jaar aan, die voldeden aan de signalementen. Bijeenkomst over beroerte i aan den run De Nederlandse CVA-vereniging Samen Verder houdt zaterdag 2 december van 14-16 uur in wooncen- voor ouderen Noorderbrink een bijeenkomst voor leden, partners en belangstellenden die te maken hebben met een be roerte. Noorderbrink is gevestigd aan de Klompenmaker 156 in Alphen aan den Rijn. De toegang is gratis. Aanmelden kan op telefoon: 0172-473562. ;g )skoop Lyczak keert politiek de rug toe hazerswoude-dorp uw antenkweker Johan Baas uit 2jskoop is zaterdag overleden, ij werd 58 jaar. Baas had al rintig jaar kanker, maar zette ia ch desondanks met volle m rergave in voor de aanleg van uwe wegen in het verouder- kwekersgebied. Zo haalde hij afgelopen jaar zes miljoen adden op bij de kwekers uit 'i|azerswoude en Boskoop. Toen de actie 'Maak de sier teeltregio bereikbaar' mislukte, nam Baas het voortouw. Hij wist hoe belangrijk het was voor de kwekerijen dat de smal le B-wegen werden opgeknapt. Na een door hem belegde actie avond was er al snel vier mil joen gulden binnen. Voor de laatste twee miljoen belde hij huis aan huis aan, de pet in de hand. Baas wordt morgen in Boskoop begraven. saskia buitelaar Lyczak vertrekt, maar niet om dat hij onvergeeflijke blunders heeft gemaakt bij de proble men met het Alphense stad huis. De Alphense WD-wet- houder diende gisteren zijn ontslagbrief in bij burgemees ter Schoof en in een persconfe rentie legde hij 's middags uit waarom. Om slechts met steun van 17 van de 33 raadsleden aan te blijven na een motie van wantrouwen kan de wethouder niet opbrengen. ,,Je moet wel heel lenig van geest zijn om te kunnen volstaan met enkel het weggeven van het portefeuille onderdeel stadhuis." Argumenten Maar de argumenten die de oppositiepartijen vorige week gebruikten om hem ten val te brengen, deugen niet, zegt Ly czak. „Onvolledig, onjuist en ontijdig geïnformeerd over het stadhuis? Daarvan klopt geen hout en dat ga ik ook nog wel bewijzen", zegt hij strijdlustig. Dat de vertrouwensbreuk hem desondanks de kop kost, anderhalf jaar voordat hij er acht jaar wethouderschap op zou hebben zitten, vindt hij jammer, maar onvermijdelijk. „Een stad met de ambities van Alphen vereist een goede be stuurbaarheid. Zonder vol doende vertrouwen vervalt het draagvlak en dat kan Alphen op dit moment niet hebben. Hopelijk keert de bestuurbaar heid met mijn vertrek terug." Om daarvoor alle gelegen heid te bieden heeft Lyczak be om toe te treden tot di meenteraad en met zijn sloten ook niet terug te keren in de gemeenteraad. Daarmee blokkeert hij oplossingen bin nen de partij, vindt hij. Zijn be sluit biedt namelijk mogelijk heden voor WD-er Wienbelt Ie ge- erva ring op management en finan cieel gebied een gooi te doen naar het wethouderschap. Het staat echter allerminst vast dat de nieuwe wethouder een WD-er wordt. Het is ook mogelijk dat een vierde partij aanschuift bij de WD, CDA en D66. Veel Alphense politici vinden het wenselijk als op die manier de krappe 17-16 ver houding verandert. Ook Schoof wees tijdens de pers conferentie op de voordelen daarvan. Een breder college betekent meer steun voor col legevoorstellen en geeft raads leden meer ruimte om anders dan hun fractie te stemmen. Burgemeester Schoof heeft, op aandringen van de WD, de ne gen fractievoorzitters al uitge nodigd voor een gesprek over hoe het verder moet in Alphen. Aansturen Overigens blijft Lyczak tot de raadsvergadering van 21 de cember aan het werk. Hij laat weliswaar politieke en publie ke presentaties over aan zijn collega's, maar achter de schermen blijft hij nog even beschikbaar om zijn zaken over te dragen. Of, zo grapte hij in de tragiek van de persconferentie nog, om de burgemeester aan te sturen. „Daarvoor bevind ik mij nu in een mooie positie." marieta kroft Rijnwoudes meest besproken bouwplan: de bouw van twaalf huizen op het Slootwegterrein in Hazerswoude-Dorp, blijft een zorgenkindje. Alle fracties spraken gisteravond in de com missievergadering hun onge noegen uit over de steeds maar stijgende kosten voor dit bouw plan 'Zuidhof die voor reke ning van de gemeente Rijnwou de komen. „De kans dat de ge meente nog iets overhoudt, wordt steeds kleiner", mopper den ze. Wethouder Uljee kon de politici niet opbeuren. „Het college maakt zich net als u zorgen over de afloop van dit project." De fracties gingen node ak koord met de beschikbaarstel ling van 162.000 gulden om het bouwplan voor te bereiden. Het bedrag gaat af van de drie ton die de gemeente van project ontwikkelaar Schaap krijgt. De gemeente hield rekening met een kostenpost van slechts een ton. De rest van dë drie ton zou in een spaarpot gaan. Overigens is een deel van de 162.000 gulden al uitgegeven, zonder dat de raad daarin was gekend. Wethouder Uljee gaf dat naar aanleiding van vragen van WD'er Vorenkamp ruiter lijk toe. „We hadden het geld formeel aan u moeten vragen. Maar het is gegaan zoals het is De zogenoemde locatie Zuid hof staat al jaren geregeld op de agenda van raads- en commis sievergaderingen. De politiek gaf toestemming voor de bouw van huizen om daarmee te voorkomen dat de projectont wikkelaar er een grote loods zou bouwen. Het bestem mingsplan liet de loods op een opvallende plek midden in het dorp toe. Het aantal huizen, twaalf of zestien, leidde tot veel discussie. Een bouwplan sneu velde vorig jaar omdat de pro vincie tegen was. VD legt schuld voor crisis bij andere partijen >CJ :n verstandig besluit, zo omschrijven de Alphense op- t >sitiepartijen en collegepartij D66 het vertrek van wet- w )uder Lyczak. Zonder vertrouwen van de helft van de meenteraad kan hij onmogelijk doorgaan met bestu- n. De collegepartijen WD en CDA vinden Lyczaks af- ng een verlies voor Alphen. De WD vindt dat de op- tpsitie een grote verantwoordelijkheid draagt voor het elli iruimen van de brokken bij het overleg met alle fractie- ■;v( orzitters maandag. februari met het idhuis begonnen heb ik Lyc- geprezen om zijn zelfver- wen en zijn daadkracht", jt PvdA-voorman Zandvliet, laar gaande de rit is hij dat ijtgeraakt." De wethouder IL,I1]d zijn ondergang donderdag Ar. r^r.Ar,,r.rr.^Ar.r.r.r, „r,r. de raadsvergadering nog voorkomen, beweert de „Als de wethouder •n pakket maatregelen gekomen, excuses en ant- jorden. Maar dat hebben we Jt gehoord. Hij had na onze met vragen alle ruimte om een verhaal te komen, het leek of hij zich hele maal niet had voorbereid op het debat. In zijn ontslagbrief schrijft hij dat zijn manier van besturen niet die van de raad is. Dat klopt. Hij is arrogant en niet bereid tot luisteren. Daar om heb ik complimenten voor de uitnodiging van de WD. Die heeft kennelijk geleerd." „Zijn expertise gaan we mis sen", zegt fractievoorzitter Van der Schilden van de WD. Hij begrijpt niet waarom de oppo sitiepartijen naar het zwaarste wapen grepen: een motie van wantrouwen. Vooral omdat vol gens hem de schuld bij die par tijen ligt. Want zij zegden in ok tober de speciale stadhuisver gadering af, waarin ze ant woord hadden kunnen krijgen Zandvliet foto hielco kuipers op al hun vragen. De WD-er wil niet zeggen aan welke op lossing zijn partij de voorkeur geeft: een nieuwe wethouder leveren of een vierde partij het college binnenhalen. „We moe ten voorkomen dat er door perspublicaties weer een slech te sfeer ontstaat." Eigen schuld, vindt ook zijn CDA-collega Vree. „De niet-col- legepartijen hebben tot drie keer toe de uitnodiging om ge- informeerd te worden over het stadhuis door de wethouder van de hand gewezen." Vree staat niet afwijzend tegenover een extra collegepartij, maar wacht eerst de WD af. „Die is nu aan zet." Dat laatste zegt ook fractie voorzitter De Leest van D66, die Lyczak wél adviseerde om zijn portefeuille in te leveren. „Ons advies was niet alleen geba seerd op de stadhuisperikelen. Ook op andere zaken hadden we kritiek. Maar dan spreek ik alleen over de laatste paar maanden. Want als ik kijk naar Lyczaks periode van zeven jaar, vind ik dat hij veel ten goede heeft veranderd, zeker op het gebied van financiën." De PvdA overweegt geen te rugkeer naar het college, nadat de partij er eind 1998 was uitge stapt. „We zijn geen draaideur partij." Toen bleven alleen GroenLinks en de ChristenUnie over als serieuze kandidaten. Fractievoorzitter Tigelaar van de ChristenUnie, die financieel specialist Van Arkel in zijn frac tie heeft, wil nog geen voorzet geven. „Als er nu al partijen zijn die zeggen 'yes, dit is onze runwoude marieta kroft De Leest (D66) kans' frustreer je het overleg. Dan is het een kwestie van elle bogenwerk om in het college te komen. Dat kan Alphen niet ge bruiken, er moet goed bestuurd worden." Verschuur, fractievoorzitter van de Alphense Stadspartij, heeft medelijden met de wet houder, hoewel ze de motie van wantrouwen ondertekende. „Uit menselijk oogpunt vind ik archieffoto hielco kuipers het triest. Op zijn manier heeft hij zijn best gedaan. Ik had ge hoopt dat hij donderdag duide lijkheid kon geven, maar dat kon hij niet. Toen heb ik de motie dus gesteund." grondverwerving voor de aanleg van het Bent woud mag van de politiek in Rijnwoude nooit een reden zijn om maar tot onteigening van de gronden over te gaan. Wet houder Uljee riep hierover on langs gedeputeerde Van der Sar op het matje. Van der Sar noemde onteigening als ccn oplossing om aan grond te ko men voor het Bentwoud. Uljee: „Het heeft helemaal geen zin om zo'n ballonnetje op te laten, heb ik tegen Van der Sar gezegd. Zoiets wekt al leen maar onrust en wrevel. Grondverwerving gebeurt al leen op vrijwillige basis. Dat is afgesproken." CDA-fractievoor- zitter Demoed adviseerde de wethouder geen medewerking meer te verlenen aan de aanleg van het Bentwoud, als onteige ning toch j gint aan te nemen. Volgens Uljee maken de initi atiefnemers zich zorgen over de voortgang van het project. Uljee zit in de zogenoemde deelge biedscommissie, een club die zich buigt over de ontwikkeling van het Bentwoud. Omdat er nauwelijks voortgang is, komt de commissie minder vaak bij een. Burgerlid Piette vroeg zich af hoelang de groep doorgaat met een plan zonder perspec tief. Uljee heeft echter nog nie mand gehoord die het project wil afblazen. „Het wordt een lange weg." Uljee sprak onlangs nog met de man die zich namens de Dienst Landelijk Gebied bezig houdt met de grondverwerving. „Het probleem is de prijs, zei hij. De prijs die agrariërs willen hebben en die de DLG kan bie den, liggen ver uit elkaar." ZATERDAG MOGEN ALLE KINDEREN HUN SCHOEN KOMEN ZETTEN! Bijdragen aan deze rubriek: Saskia Buitelaar en Janneke de Jonge en machtige Alphense n jj wethouder steekt te s en te onpas zijn nek In Rijnwoude dringt ®^t milieubewustzijn lang haam maar zeker door. Schipbreuk g steeds wordt hij genoemd de twee machtigste de Rijnstreek: wet- ider ing. W. Diederik S. van Veen Meerstadt. Weliswaar iij op papier hooguit loco- gemeester, maar de tweede irman van de stoomboot Al- n die in volle vaart vooruit- t, is graag zelf het baasje, rig houdt hij zijn roer in iden, terwijl tegenstanders ige week de derde poging len om hem schipbreuk te n lijden. Een Alphenaar be- iiüdigt hem vriendjespolitiek de oud-directeur van een ïwbedrijf om zijn dochter tie aquavilla te hel- iekoek, vinden beide betrok ken. „Ik heb verdorie nog ge- kkerd met Johan Westmaas iet straatje waar we samen ;roeiden. Moet ik dan met Tkleppen en dichtgeplakte Of ze nou zoet of stout zijn geweest, alle kinderen mogen zaterdag 2 december tussen 10.00 en 16 00 uur hun schoen komen zetten in de Bijenkorf. Zorg dat er een naam op de schoen staat zodat Sinterklaas kan zien welke schoen van wie is en kom dan op zondag 3 december tussen 12.00 en 17.00 uur kijken of hij er iets in gestopt heeft! door Alphen gaan?" daar is ons Haantje de !>rste het type niet naar. De met de indrukwekkendste ternaam van alle politici in dorp bevindt zich juist al- in het middelpunt van het "ïprek. Wild gebarend ani- hij zijn omstanders en rtuigt hen op luidruchtige zijn onbetwistbare jk. Zijn ogen glimmen ach- de hem typerende grote bril met een hees bulderend ge- s lacht hij zijn tanden bloot. ji voor hem, maar juist die idachttrekkerij speelt hem parten. Want een wethouder tegelijkertijd de machtigste van de Rijnstreek en de ist geliefde Alphenaar is, staat volop in de belangstelling. Aquavilla in de familie of niet, hij beweegt zich onder een ver grootglas en had bij de huizen koop van zijn dochter de touw tjes dus beter voor een keer uit handen kunnen geven. De boot is aan voor zijn WD als straks mocht blijken dat hij over de schreef is gegaan. Dan zit de wethouder in hetzelfde schuitje als collega Stan Lyczak. Gaat ook W..Diederik S. over boord of houdt-ie droge voeten, is de vraag die Alphen in de greep houdt. Eén troost: toevallig heeft zo juist iemand een plan ingele verd voor een drijvend kinder dagverblijf in de Oude Rijn. Als de onverwoestbare wethouder tóch als een Titanic ten onder gaat, kan hij altijd nog kapitein worden op de Kinderark. Schouderklopje Soms moeten we ze even een schouderklopje geven. Want denk niet dat gemeentebe stuurders nooit iets goed doen. Eerlijk is eerlijk, dat ecoteam van de burgemeester en de wet houders van Rijnwoude is een enorm goed idee. Neem nou zo'n Albert Heijn. Zegt supernatuurvriendelijk te zijn. Heeft wel mooi de wasver- zachter in navulverpakking de deur uitgedaan. Moet je elke keer zo'n plastic flesje weggooi en, dat minstens een paar jaar in de kast had kunnen staan. Die spaarlampen. Ook zoiets. Aan het eind van de vorige eeuw waren ze niet aan te sle pen. Ie had ze nog net niet voor de magnetron. En nu? Geen denken aan, zo'n enorme staaf in je designlamp. Het moet er natuurlijk wel een beetje gelikt uitzien. Tien jaar geleden had je met die smoes niet moeten aankomen. Toen was de lens 'weg met de wegwerpverpakking en zet die auto ook meteen maar aan de kant'. De ecoteams schoten als paddestoelen uit de grond en het woord 'milieu' was een van de meest gebruikte onderdelen van ons vocabulaire. Nu, in de volgende eeuw, vin den de bestuurders in Rijnwou de het eindelijk tijd om zich te verenigen in zo'n groepje dat tekening maarten wolterink lief wil zijn voor de bloempjes en bijtjes om ons heen. Dat hadden ze natuurlijk eerder moeten doen. Het getuigt zelfs een beetje van onnozelheid om nu, tien jaar na dato, de pers uit te nodigen bij hun besprekin gen aanwezig te zijn. Alsof de verhalen over ecoteams niet al lang de kolommen hebben ge vuld. Maar vooruit, ook wij van Oe verloos willen best een keer een complimentje uitdelen. Want het blijft natuurlijk een goed plan. En: beter laat dan nooit. Wij zijn benieuwd wat het ople vert. Die chemische onkruidbe strijders die Rijnwoude gebruikt kunnen in elk geval direct de prullenbak in. De Bijenkorf zet de toon. de Bijenkorf hazerswoude-dorp- houder Uljee geeft de provincie Zuid-Holland daarvoor geen toestemming. Hij legt zich daar om neer bij de twee woningen. Te meer omdat de kans bestaat dat de gemeente er helemaal geen huis meer mag bouwen als volgend jaar de nieuwe regel ingaat die alleen maar nieuwbouw binnen strakke gemeentegrenzen toestaat. „Met deze plek kunnen we nog aardig wat geld verdie nen. Elders in de gemeente hebben we die grond niet." Uljee schat dat de huizen 'met uitzicht tot aan de Heinekenfabrieken in Zoeterwoude' zo'n anderhalf miljoen gulden per stuk gaan kosten. Rijnwoude werkt aan een plan om twee luxe, vrij staande villa's te bouwen in een buitengebied van Hazerswoude-Dorp. Het is de bedoeling dat de huizen aan de Noorddijk voor een groot deel het verlies goedmaakt dat de gemeente opliep bij de aangrenzende bouwlocatie Werfvliet-noord. De oplevering van de huizen in Werfvliet-noord in 1998 kostte de gemeente een miljoen gulden. Rijnwoude wilde liever meer dan twee huizen bouwen aan de Noorddijk. Maar volgens wet-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21