Leidsch Dagblad Opvang duizend asielzoekers in regio 4wiWai 4 'Minder huizen nodig rond Leiden' Controles op drugs en medicijnen in verkeer Schepen op transport mm WINKELHOF Euthanasiewet maakt wereldwijd heftige reacties los Overval op Noordwijkse supermarkt 2 WEKEN GRATIS LEIDSGH DAGBLAD lENSDAG 29 NOVEMBER 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 ;emeester Hommes gaat uit Valkenburg. Per 1 ja- wordt zij waarnemend- emeester van 's Graven- e. Hommes is vanaf 16 istus 1995 burgemeester Valkenburg. Daarvoor was aan ongeveer duizend personen. De exacte locatie is nog 13 15 17 21 23 Racebolide Leuker kan Voorschoten f Manuëla Kemp Opgestapte Zege bij Roda Schotse coureur Tanja Bender stemt in bezingt de Alphense onderstreept Damon Hill te het niet maken, met nieuw i donkere kant wethouder vooruitgang zien in Leiden maar wél beter kinderdagverblijf Hf -• i van de liefde verlaat politiek van Vitessse irgemeester weg Tijdelijk centrum op nog onbekende locatie in Haarlemmermeer Valkenburg In Haarlemmermeer komt een groot tijdelijk opvangcen trum voor asielzoekers. Het centrum moet plaats bieden niet bekend. Het gaat om een noodvoorziening die maximaal twee jaar blijft staan. Haarlemmermeer oscar vermeer ken in het opvangcentrum hoe ven te verblijven. De noodopvang gaat uit van het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) en is nodig om de stroom asielzoekers een eerste onderdak te kunnen ge ven. Er komen nog meer centra, onder meer bij Amsterdam en margot klompmaker In het centrum worden mensen opgevangen die wachten op hun eerste gesprek en daarna doorstromen naar een asielzoe kerscentrum. De verwachting is dat ze niet langer dan twee we- den haag» anp irethouder in Alphen aan Rijn. In een verklaring het gemeentebestuur van enburg het vertrek te be en. en vrijlating lische verdachte Schotse gerechtshof in p Zeist dat het Lockerbie- es behandelt, ziet geen re- de zaak tegen een van de Libische beklaagden te Proef in drie gebieden Rechter Sutherland ierp vandaag de eis van *jjdvocaat van de Libische Al-Amin Fhimah de vervolging te staken, ren betoogde de raads- dat tegen zijn cliënt geen n van bewijs is. Bij de erbieramp in 1988 \ielen ;ji doden door een aanslag I n PanAm-vliegtuig. ïiphol studeert zesde startbaan uchthaven Schiphol wil ?n enkele maanden een p doorhakken over de uele aanleg van een zes- art- en landingsbaan. Dat irecteur P. Verboom van hiphol Group gisteren op congres van Duitse vast- specialisten. De luchtha- lestudeert zowel plannen een extra Kaagbaan als nten met een nieuwe tussen de Zwanenburg en de in aanbouw zijnde baan. $sterterp rijdt er invloed Westerterp, oud-minis- verkeer en waterstaat, gisteravond in Eindho ven ongeluk veroorzaakt, Ijl hij onder invloed ver- Hij reed op de ver- veghelft en botste met kuto frontaal op een tege- "comende wagen. De be- jder daarvan is zwaar ge- overgebracht naar een ihuis. Uit de blaastest dat hij 0,65 promille al- in zijn bloed had. Een bromille is toegestaan, a 3 puw luistert phter dan man ren is voor vrouwen Aqtaar moeilijker dan voor ien. Dat valt althans te ideren uit recent werk nderzoekers aan de In- luk University School of Me- in de Verenigde Staten, len luisteren maar met lersenhelft, terwijl vrou- daarbij beide hersen- Iben aanspreken, zo heeft derzoek aangetoond. De lelijke proefpersonen n bij het luisteren over- id de linker hersenhelft ruiken. Die wordt ai lan- verband gebracht met legrip. De onderzochte Meppel. Het opvangcentrum in Haarlemmermeer zal waar schijnlijk niet klaar zijn voor het eind van het jaar. Vandaag wor den de mogelijke locaties beke ken. Zodra er een definitieve plek is gevonden, beginnen de voorbereidende werkzaamhe den, zoals de aanleg van gas, water en elektra. De opvangcentra worden een combinatie van kunststofwan- den en tentdoek. „Je kunt het resultaat vergelijken met een soort gebouw. Mensen krijgen aparte kamers, zodat er privacy is", aldus een woordvoerster van het COA. B en W van Haarlemmermeer is al tien dagen op de hoogte van de komst van het centrum. De gemeenteraad is pas giste ren geïnformeerd middels een briefje van burgemeester Van Houwelingen aan de raads commissie algemene bestuurs zaken. „Ik doe dit omdat geble ken is dat de pers hierover gaat berichten", schrijft Van Hou welingen letterlijk. Zijn zwijg zaamheid is Van Houwelingen niet in dank afgenomen. Van ochtend lag hij tijdens de com missievergadering zwaar onder vuur. „U gaat niet serieus om met uw raad", sprak fractie voorzitter J.Nobel (PvdA). Vol gens Van Houwelingen 'was er niet eerder gelegenheid om de komst mee te delen'. Twee jaar geleden nog heeft het college de bouw van een asielzoekerscentrum binnen de gemeentegrenzen afgehouden. Als argument werd aangevoerd Automobilisten krijgen te ma ken met controles op drugs- en medicijngebruik. De ministers Netelenbos (verkeer) en Kort hals (justitie) kondigden giste ren in een debat met de Twee de Kamer een proef aan in drie regio's. Ze werken op dit mo ment samen met politie en het openbaar ministerie aan een systeem om op drugs en medi cijnen te controleren. De bedoeling is dat politie agenten die een geoefend oog hebben in het herkennen van automobilisten die onder in vloed zijn van drugs of medicij nen de 'zondaars' aanhouden. Hoe getest zal worden, is nog niet bekend. Het is veel inge wikkelder dan bij alcoholcon troles omdat vele honderden stoffen in het spel zijn. „Het is moeilijk voor iedere drug een norm te stellen die aangeeft wanneer het gevaarlijk is om te rijden", aldus Korthals. De bewindslieden willen voor komen dat weggebruikers on nodig urine of bloed moeten af staan. Bij het opzetten van de proef wordt gebruik gemaakt van de kennis van andere lan den. die al wel op grote schaal controleren op drugsgebruik in het verkeer. De Tweede Kamer wil dat au tomobilisten die stelselmatig overtredingen begaan veel har der worden aangepakt. Recidi visten, die volgens de fracties niet warm of koud worden van een acceptgiro voor te hard of door rood licht rijden, moeten hun rijbewijs eerder afstaan. PvdA, D66, CDA en GroenLinks willen dat doen via een punten- rijbewijs. Overtreders moeten dan bij een bepaald aantal strafpunten hun rijbewijs inle veren. Beginnende automobilisten krijgen in de loop van 2001 te maken met een puntenrijbewijs (voor 5 jaar) omdat zij de mees te risico's lopen verkeersslacht offer te worden. De bewindslie den willen het daar bij laten. Ook gaat het maximaal toege stane alcoholpromillage voor beginnende bestuurders om laag van 0,5 naar 0,2 promille. Netelenbos wil dat voor alle au tomobilisten. Begin volgend jaar neemt het kabinet een be sluit. Een meerderheid van de Tweede Kamer-is voor de maat- - - - .-v- Rotterdam Een spectaculair transport van 26 binnenvaartschepen op een ponton is aangekomen in Nederlandse wateren. Sleepboten van het in Heemstede gevestigde bedrijf ITC hebben de in China gebouwde casco's vandaag de haven van Rotterdam binnengesleept. FOTO ITC/FLYING FOCUS Leiden heeft per 1 maart weer secretaris Katwijk, Valkenburg en Wassenaar plaatsen vraagtekens bij aantallen katwijk peter blok >f en Samenleving ek van de Dag tura 13,15,17,18,21 22,23,25 isieprogramma's11 Mr. drs. P.l.M. van den Wijn- gaart wordt naar alle waar schijnlijkheid de nieuwe ge meentesecretaris van Leiden. Hij is unaniem voorgedragen door de selectiecommissie. Van den Wijngaart (49) is nu nog gemeentesecrearis van Em- men. Hij kwam daar in 1996 in dienst en was er nauw betrok ken bij een gemeentelijke her indeling. Eerdere ervaring deed Van den Wijngaart op bij de ge meente Den Haag (als financi eel economisch beleidsmede werker), de Vereniging Neder landse Gemeenten (als plaats vervangend directiesecretaris) en Breda (als directeur in de concerdirectie). Hij studeerde economie en Nederlands recht in Rotterdam. Het Leidse college is blij met het unanieme advies van de se- gebruikten beide Tectiecommissie. Ook subcom missies uit de gemeenteraad, de ondernemingsraad en het ambtelijk apparaat staan achter de benoeming. Van den Wijngaart volgt - als op 12 december de gemeente raad akkoord gaat met de be noeming - K. de Vries op, die eind 1999 vertrok als gemeente secretaris. Begin dit jaar stelde de gemeente een interim-func tionaris aan, om de periode tot de benoeming te overbruggen. De 'hoge' kosten van deze inte rim - 3000 gulden per dag - de den bij diens aanstelling het nodige slof opwaaien in de ge meenteraad. Katwijk, Valkenburg en Wasse naar zetten grote vraagtekens bij het aantal nieuwe huizen dat de komende decennia in de regio's Den Haag, Leiden en de Duin- en Bollenstreek moet worden gebouwd. Dat hebben ze provinciebestuurder Vissers (GroenLinks) van ruimtelijke ordening en volkshuisvesting vanmiddag laten weten. „Vol gens de provincie Zuid-Holland en Leiden is de woningbehoefte zó groot dat het marinevlieg kamp Valkenburg plaats moet maken voor een nieuwe woon wijk. Wij trekken dat in twijfel", lieten Katwijk, Valkenburg en Wassenaar bij monde van de Katwijkse burgemeester Van Wou we weten. Van Wouwe overhandigde Vissers een studie van het Delftse onderzoeksbureau ABF Research dat vaststelt dat de re cente cijfers naar de toekomsti ge woningbehoefte in de regio Leiden elkaar tegenspreken. Daardoor bieden ze volgens ABF geen uitkomst over de meest wenselijke toekomstige inhelften. NDAAG 28 PAGINA'S tnland nland ur en Kunst >mie BEROEPSKLEDING VRI JETIJDSKLEDING irlemmerstraat 203-205 Leiden - Tel./Fax 5121072 Donderdag 30 november 2000 Koopavond tot 21.00 o Vrijdag 1 december 2000 Van 12.00 tot 16.00 u n Zwarte Pietenband i 19.00 tot 21.00 o echte Hulp Piet! LSIDSflUOFiP Zaterdag 2 december 2000 Von 11.00 tot 16.00 u n Zwarte Pietenband Jongleer Piet zal een staaltje jongleren laten zien, hopelijk gaat dal allemaal goc Dinsdag 5 december 2000 Van 12.00 tot 16.00 e n Zwarte Pietenband woningvoorraad. Dat het aantal huizen de ko mende decennia met enkele duizenden moet stijgen, is vol gens ABF wel duidelijk, maar met hoeveel precies varieert tot het jaar 2010 van 4.400 tot 11.200 in de Duin- en Bollen streek. In de Leidse regio zijn tot 2010, zo blijkt uit de studie, tussen de 3.700 en 7.000 huizen nodig. Daarna zijn tot 2030 tus sen de 4.500 en 27.500 huizen nodig om alle (toekomstige) be woners van de Duin- en Bollen streek, de Leidse regio en de re gio Den Haag te kunnen huis vesten, zo blijkt uit de verschil lende onderzoeken. Katwijk, Valkenburg en Was senaar komen met dit onder zoek aan de vooravond van de beslissing over het al dan niet bebouwen van het marinevlieg kamp Valkenburg. De drie ge meenten willen het vliegkamp openhouden. In het geval van bebouwing kiezen zij voor Val kenburcht, een woonwijk om geven door veel groen en water, waar maximaal vijfduizend hui zen worden gebouwd. den haag gpd De aanvaarding door de Twee de Kamer van de nieuwe eu thanasiewet heeft internatio naal nogal wat reacties losge maakt. Zoals te verwachten viel, heeft het Vaticaan de nieuwe wet heftig veroordeeld. „Deze staatswet druist in tegen natuurlijke wetten van hel menselijk geweten", zei woordvoerder Navarro-Valls gisteren. Volgens goedinge- lichte bronnen bij het Vaticaan zijn verdere 'stappen', zoals het terugroepen van de pause lijke nuntius uit Nederland of het op het matje roepen van de Nederlandse ambassadeur bij de Heilige Stoel niet te ver wachten. De Nederlandse primeur was ook voor de meeste Italiaanse dagbladen voorpaginanieuws. Italiaanse politici reageerden geschokt: „Niemand kan leven teruggeven", zei Fini van de neofascistische Nationale Alli antie. „Hoe kan een land dat tegen de doodstraf is toestaan dat het leven van mensen door artsen wordt beëindigd?" Ondanks de crisis rond de ver kiezingsuitslag in Florida schenken ook de .Amerikaanse media ruim aandacht aan de Nederlandse euthanasiewetge ving. „Opnieuw geeft Neder land blijk van zijn voorliefde om de grenzen te verleggen van het conventionele denken over omstreden sociaal-cultu rele thema's", constateert The Washington Post. „Het is het keurmerk van Nederland om de sociale werkelijkheid te on derkennen en uit de criminele sfeer te halen", aldus de krant. In de Franse pers wordt vooral de nadruk gelegd op de grote meerderheid waarmee de Tweede Kamer het wetsvoor stel heeft goedgekeurd. Les Echos wijst erop dat de Eerste Kamer nog haar definitieve goedkeuring moet geven, maar dat ook daar een meerderheid gegarandeerd lijkt. Le Figaro citeert met instemming justi tieminister Korthals die in de Kamer verklaarde dat de nieu we regelgeving past in een vol wassen samenleving. Le Mon de benadrukt het verschil tus sen het 'gedogen' en het 'lega liseren' van euthanasie in de Nederlandse wetgeving. De euthanasiewet heeft ook in Duitsland veel aandacht gekre gen. Het was een belangrijk onderwerp in beide serieuze tv-joumaals, Heute en Tage- schau, van de beide publieke omroepen, en in het late actu aliteitenprogramma Tagesthe- men was het na de BSE-pa- niek. de vervroegde verkiezin gen in Israël en het geharrewar rond het Amerikaanse presi dentschap het belangrijkste onderwerp. Ook in Groot-Brittannië is het debat met belangstelling ge volgd. De BBC besteedde er gisteren zowel op haar website als op televisie ruimschoots aandacht aan. De berichtge ving in de kranten van van morgen waren over het alge meen vrij feitelijk. Pagina 2: Commentaar Pagina 3: Kamer achter nieu we euthanasiewet NR. 42478 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 ,e i cis ch pïTLd agb 1 ad HET WOORD IS AAN André Gide Wijs is hij die zich voortdu rend opnieuw kan verwon deren. dat men de handen vol had aan de snelle groei van Schiphol, woonwijken en bedrijventerrei nen. Ook bij die beslissing was de gemeenteraad toen niet betrok ken. En ook over die gang van zaken is achteraf veel loitiek ge leverd op het college. Volgens Van Houwelingen is nu wel in gestemd met een opvangcen trum, omdat het om een tijde lijke zaak gaat, waar de ge meente geen uitgebreide voor zieningen voor hoeft te treffen. 8713° 87HO 6790 40% 30% 40% 10% 20% 10% Veel schade door brand bij SJZ ZOETERWOUDE Een korte brand heeft gister middag voor grote schade ge zorgd in het clubgebouw van de voetbalvereniging SJZ aan de Nieuwe Weg in Zoeterwoude- Dorp. Tijdens laswerkzaamhe- den kwamen vonken terecht in een kunststof vouwwand. Vrij willigers van de club die aan het werk waren, probeerden zelf het vuur nog te blussen, maar moesten die werkzaamheden na enkele minuten staken. De brandweer had het vuur snel onder controle. Desondanks is een groot deel van het clubge bouw zwartgeblakerd. Drie vrij willigers, die veel rook inadem den, werden uit voorzorg naar het ziekenhuis overgebracht, maar konden al weer snel naar huis. Hoeveel de schade be draagt, is nog niet bekend. SJZ wil komend weekeinde porto- cabins voor het clubgebouw neerzetten om de competitie wedstrijden doorgang te laten vinden. De kleedkamers kun nen gewoon worden gebruikt. Pagina 17: 'Voor SJZ is dit een rampjaar' NOORDWUK ANTON DIEPRICH De E-markt Heemskerk aan de Prins Bernhardstraat in Noord- wijk was gisteren doelwit van een gewapende overval. Vol gens eigenaar Heemskerk na men de overvallers een paar honderd gulden mee. Tussen tijds wordt het geld in een kluis opgeborgen zodat niet de hele dagopbrengst in de kassa zit. De overvallers, twee in het zwart geklede en gemaskerde mannen, drongen rond half zes 's avonds de buurtsuper bin nen. Daar waren op dat mo ment ook nog een paar klanten binnen. Een van de mannen richtte volgens de eigenaar een vuur wapen op de caissière en vroeg om de kassa. Omdat die met een code is vergrendeld, nam hij genoegen met de inhoud er van in een plastic zak. De man nen gingen er rennend in de richting van de Zoutmanstraat vandoor. De overval was binnen een paar minuten voorbij. Volgens de politie is het mogelijk dat de overvallers gebruik maakten van een nepwapen. Pagina 18: 'Het ergste vind ik het voor die meisjes' Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: m/v Postcode: Plaats: Telefoonnummer: Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch 99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 100S0, 2300 VB Leiden. Bellen kan ook: 071- S128 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1