Aan Zorreguieta' s handen kleeft bloed' Vliegkamp Valkenburg - de andere kant van de zaak Meningen Jooruitzien mag alleen stiekem in Oegstgeest KLANKBORD ie pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen brieven met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54,2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl UITGELICHT Steeds frequenter circuleren berich ten dat het Marinevliegkamp Valken burg zou worden gesloten en op dat terrein een nieuwe woonwijk zou ver rijzen. Afgezien van de vraag of het nu maar mogelijk is dat een Leidse wethouder op het terrein van een an dere gemeente kan gaan bouwen, heeft de zaak ook een aantal andere aspecten die in de discussie tot nu toe niet of nauwelijks aan de orde zijn ge komen. Valkenburg wordt gebruikt door de Marine Luchtvaartdienst als thuisba sis voor haar dertien Lockheed Orion maritieme patrouillevliegtuigen. Geen aftandse kisten, zoals wel eens is ge suggereerd, maar zeer modem uitge- OPINIE Bart van der Klaauw uit Leiden is freelance iuchtvaartjourna- list en schrijver van talloze boeken over de luchtvaart. Hij schreef een opinie over de betekenis van Marinevlieg kamp Valkenburg. ruste vliegtuigen die zeker nog tot 2015 hun taak kunnen blijven vervul len. Aanvankelijk bestond die taak uit het opsporen en bestrijden van vijan delijke (^Russische) onderzeeboten. Na het instorten van de Sovjetunie is die taak zo goed als vervallen. Maar de Orions hebben nog genoeg ander werk te doen. Zij worden bijvoor beeld ingezet voor opsporings- en reddingsacties op zee waarvoor per manent een vliegtuig plus bemanning gereed worden gehouden. Ook voor milieu-controlevluchten, bijvoor beeld het controleren van illegale olie lozingen op zee, komen ze regelmatig in actie. Verder is er altijd een Orion aanwezig in het Caraïbische gebied voor onder meer de controle op drugssmokkelaars, terwijl er ook een toestel permanent op IJsland is gesta tioneerd. In het kader van vredesac- ties opereerde er voorts een Orion in het Middellandse Zee-gebied om ver boden scheepvaart voor Joegoslavië in de gaten te houden. Afgezien hiervan wordt er geregeld een beroep op de Orions gedaan voor allerlei humani taire acties. De Orions zijn marinevliegtuigen en hun acties spelen zich dan ook voor namelijk boven zee af. Dat betekent dat zij een thuisbasis bij de kust moe ten hebben. Het is onzinnig om ze landinwaarts te stationeren, zodat zij eerst rond een half uur moeten vlie gen voordat zij boven hun operatiege bied zijn. Bovendien zijn de landinwaarts ge legen bases in gebruik bij de lucht macht en zodoende geheel anders van opzet. Het marinevliegkamp De Kooy bij Den Helder, waar de helikop ters van de marine zijn gestationeerd, is niet ingericht voor operaties met de grote Orions, terwijl op Valkenburg wel alles aanwezig is dat daarvoor no dig is. Overplaatsing van de Orions naar De Kooy zal naar schatting 300 tot 500 miljoen gulden aan belastinggeld gaan kosten en dat is geen irreëel be drag. Toen in het begin van de jaren tachtig de Orions hun intrede deden, heeft men daarvoor Valkenburg ingrij pend moeten aanpassen en moderni seren, met onder meer verlengde en verzwaarde startbanen, een geheel nieuwe verkeerstoren, nieuwe grote Valkenburg wordt gebruikt door de Marine Luchtvaartdienst als thuisbasis voor haar dertien Lockheed Orion maritieme patrouil levliegtuigen. foto dick hogewoning hangars, werkplaatsen en magazijnen en een nieuw meteo-gebouw. Met dit alles was een bedrag van rond de 100 miljoen gemoeid. Enkele jaren later startte men met de bouw van een ultra-modern simu latorcentrum, waarin niet alleen het vliegen met de Orion op zich kon worden geoefend maar ook alle ope rationele acties en procedures. Niet alleen vliegers, maar ook complete bemanningen kunnen daarin oefe nen. Ook allerlei andere apparatuur voor onder meer het analyseren van operaties werd daarin ondergebracht. Dit hele complex, bekend als Operatie Sirius, heeft enige miljoenen gekost. Gedeeltelijk gefinancierd uit NATO- fondsen, want ook bemanningen uit Noorwegen en Portugal die met Ori ons vliegen, komen naar Valkenburg om te oefenen. Sluiting van Valkenburg en ver plaatsing van de Orions naar elders zou betekenen dat al die honderden miljoenen die hierin zijn geïnvesteerd weggegooid geld zijn, terwijl men bo vendien weer flink wat geld zal moe ten spenderen om die faciliteiten el ders weer op te bouwen. Een heel ander aspect van het ge bruik van Valkenburg is dat het dienst doet voor vluchten van leden van het Koninklijk Huis en de regering, alsme de voor aankomst en vertrek van bui tenlandse staatshoofden, regeringslei ders en militaire topofficieren. Voor dit alles worden er gemiddeld meer dan vijftig vluchten per maand uitge voerd. Het is een publiek geheim dat met name Koningin Beatrix persoon lijk heeft laten weten dat zij het be houd van Valkenburg voor dit doel op prijs stelt. Maar als de marine onverhoopt toch zou besluiten om in of na 2010 - zeker niet eerder - van Valkenburg weg te gaan, zou het dan een juiste beslissing zijn om het vliegkamp te veranderen in een stadswijk? Tenslot te is Valkenburg en omgeving nu lan delijk gebied, waar het vooral in de zomer goed toeven is. De naam Rijnstad, die is genoemd voor het nauw samenvoegen van een aantal gemeenten met Leiden, wekt al de on plezierige suggestie dat men het hele betrokken gebied in de toekomst wil veranderen in één groot stadsareaal vol huizen en andere voorzieningen. Valkenburg zou trouwens na een eventueel vertrek van de marine, naast zijn functie als regeringsvlieg veld, ook heel goed een beperkte functie kunnen krijgen als civiel vlieg veld (Leiden Airport?) voor bijvoor beeld zakenvluchten, kleine vliegbe drijven en beperkt regionaal en char- tervervoer. Dan blijft in ieder geval dit landelijke gebied als zodanig behou den. Het vliegkamp zou trouwens ook uitstekend dienst kunnen doen als lo catie voor een zogenaamd vliegend museum (zoals het Britse Duxford), waar men historische vliegtuigen kan stallen en onderhouden en er tevens regelmatig mee kan vliegen. Overigens, wie zo fanatiek voorstan der is van het bebouwen van het vliegkamp moet maar eens een kijkje gaan nemen bij de voormalige vlieg basis Ypenburg. Wie ziet hoe men dit eens zo landelijke gebied heeft ver woest voor het bouwen van saaie en eenvormige blokken huizen en flats zal het er zonder twijfel roerend mee eens zijn dat wij dat hier beslist nooit moeten hebben. Daarom: laat Valkenburg maar ge woon blijven zoals het is. bart van der klaauw Geluidsmeters leiden aandacht af van werkelijke problemen Even een korte reactie op de ge luidsmeters-gekte die is uitge broken rond Schiphol. Regel matig kunnen we daar van le zen en horen. Wat ik denk, is dat door deze discussie het werkelijke probleem wordt om zeild namelijk de enorme ver vuiling en de consumptie van grote hoeveelheden zuurstof. Een vlucht van hier naar Ameri ka en terug kost de wereld 1500 ton zuurstof en ruim 90 ton brandstof. Om 'even kerstinko pen te doen'. Dit alleen al is een misdaad tegen de menselijk heid op korte termijn. Om dit probleem maar niet te hoeven aansnijden, hebben we bedacht dat we maar geluids meters gaan installeren want dan liggen we tenminste rustig in ons bed en hoeven we niet wakker te liggen van dat soort problemen. Net als met de au to's. Die hebben we ook met geluidswanden weggemoffeld. Hoeven we niet wakker te lig gen van het gat in de ozonlaag. Hoeven we niet wakker te lig gen van wat we er de volgende morgen weer in gaan branden met onze goedgevulde brand stoftanks. Nee, dat probleem hebben we niet meer, sinds we de hon denpoep hebben ontdekt en we ons daar druk over kunnen ma ken. Gelukkig zijn er honden poep en geluidsmeters. Dan hoeven we niet verder te den ken over wat de wereld echt be dreigt, namelijk: de mens. Stop de onnozele vluchten, saneer de vliegtuigindustrie, sluit de autofabrieken, breek ie dere fabriek af die ons drinkwa ter aantast, plant bomen enzo voort. Is dit zo moeilijk? Kun nen we dat niet meer aan? Of zijn we gedoemd te stikken in dat economiesysteem dat we hebben ontwikkeld, ondanks dat we toch zo goed onze ge luidsmeters in de gaten hiel den? H. Jungerius, Afdeling Noordwijkerhout van Leefbaar Nederland kan komen In het Leidsch Dagblad van 14 november viel te lezen dat de fractievoorzitter Ket van het CDA in Noordwijkerhout zich als eerste op voorhand neerlegt bij het voornemen van de rijks overheid om de gehele Duin en Bollenstreek om te vormen tot één grote Bollenstad. Het is volgens de heer Ket slechts een kwestie van tijd, alvorens wij samen met anderen in dat con glomeraat terecht zullen ko men. Tussen de regels door zegt de heer Ket vooralsnog rustig aan te doen met een lan- ge-termijnplanning voor ingrij pende inovaties. In het artikel viel ook te lezen dat de overige politieke partijen - en zeker het college van B en W - niet verwachten dat het zo'n vaart zal lopen. Sterker nog, zij gaan onverdroten ver der met de geldverslindende pogingen om Noordwijkerhout alsnog op te stoten in de vaart der volkeren en volgen daarbij de ingehuurde projectontwik kelaar die, rammelend met een goed gevulde geldbuidel, tracht het dorpscentrum op cruciale punten in bezit te krijgen. Dat William Properties straks min of meer de dienst zal gaan uitmaken, daarbij tegelijkertijd fungerend als waarnemend burgemeester, viel op te maken uit een ander artikel in hetzelf de katern. Properties persisteert onder andere in meer winkels, in een modieuze maar geldver- slinende parkeerkelder en - hoe stuitend - uitsluitend in de bouw van koopappartementen. Het volkomen negeren van de grote behoefte aan sociale woningen, vooral voor senio ren, is het gemeentebestuur on waardig. Zeker waar het college het afdoet met de volgens hen onacceptabele financiële gevol gen. Bestaat er in Noordwijker hout niet een prima renderen de Woningstichting, die daar in zou moeten cq kunnen cq mo gen participeren? Politieke belangengroeperin gen (lijst Brugman, de Boeren partij en de EZP), waren in Noordwijkerhout geen bijster lang leven beschoren. Het is mijn overtuiging dat de in aan tocht zijnde partij Leefbaar Ne derland de afdeling Noordwij kerhout kan oprichten. Nic. Sluis sr., Noordwijkerhout. Jrige week had ik het hier j r vooroordelen van jour- [g isten over mediatrainingen 5a politici die daarvan gebruik jjfken. Politici op hun beurt ,|)ben weer vooroordelen ■r journalisten. Die zouden louter op uit zijn politici hak te zetten. Een van de irdelen van een goede me- training is dat politici van voor deel wor ld1 i en op- iden in nplotten denken, werke- ïeid is ni lie|ijk eenvou- r. Politi- lienen de ilieke Politici dienen de publieke zaak en daardoor is alles wat ze doen en laten onderwerp van publieke aandacht, archieffoto reuters rdoor is wat ze n en laten onderwerp van >lieke aandacht. Dat komt niet altijd goed uit, maar is hun probleem en niet van de journalist en de er- at sommige politici behal- iournalisten, ook wel eens lar voor de gek houden, 'k onlangs in de gemeente- 1 van Oegstgeest. Daar d het Leidsch Dagblad pu- kelijk de mantel uitge- jgd omdat deze krant het bestaan de partijen naar mening te vragen over de comst van hun gemeente, naar aanleiding van een ussiebijeenkomst van de ïeenteraad over dit thema, onze rondgang bleek dat meerderheid van de frac- in de Oegstgeestse ge- interaad denkt dat op ter- een fusie met omliggen- j gemeenten onvermijdelijk behoedzamer uit en namen sommige woordvoerders af stand van het artikel. Sterker nog: de partijen spraken af geen verklaringen uit te geven, maar gezamenlijk met een persbericht te komen. Daarin staan vijf keurige en tot niets verplichtende conclusies, waar inderdaad geen zinnig mens op tegen kan zijn. Uit onze publi catie blijkt echter dat die conclusies de werkelijkheid maar ten dele weergeven, omdat een meerderheid van de partij en al verder denkt. Dat is maar goed ook, want of je dat nu leuk vindt of niet; komende tien, twintig jaar gaat er in het lokale bestuur veel veranderen. Het is een geruststellend idee dat politici dat beseffen en opinies for muleren die verder gaan dan het politiek correcte. Minder geruststellend is het dat raads leden publiekelijk kennelijk als eikaars censor fungeren en alleen los van elkaar in de wandelgangen de krant willen infonneren over hun echte standpunt. En dan later ont kennen dat ze dat gedaan hebben en de verslaggever onthoofden. Misschien mediatrainer Kees Mijnten de dappere dames en heren kan uitleggen datTiet leuker is om in een zelfbewuste democratie te leven dan in de Middeleeu- Mijnten vraagt 6150 gulden per dag, maar dan krijg je ook wat. .j^nmaal in de raadzaal bij- ton van brussel drukten de partijen zich hoofdredactie rge Zorreguieta (72), de vader van axima, is een omstreden man. De iminente zakenman was tijdens de t iela-dictatuur in Argentinië (1976- r )83) eerst staatssecretaris en later inister van landbouw. Tijdens die ta-dictatuur verdwenen duizenden nensen. Zorreguieta bracht kort k 1 den met zijn vrouw een bezoek aan Aiingin Beatrix en prins Claus. Nu de 'vriendschap' van prins Willem- 5 xander met Maxima steeds hechter irdt, rijst bij veel mensen de vraag: en. ig papa Zorreguieta, die door velen een misdadiger tegen de mensheid 'ordt beschouwd, naar Nederland ïen voor een eventueel huwelijk van ajn dochter met de kroonprins?' Bouhuys, schrijf- n voorzitter van aan Argentijnse Iers (SAAM): „On telbaar vind ik lij is volledig me- htig aan alles wat ;ebeurd in Argen- In Nederland zeg- rij dan: ja, maar hij lechts minister indbouw. Nou, in itinië drijft de hele )mie daarop. Het een van de be- ijkste functies in nd. Zorreguieta de eed afgelegd wetten van Ar- nië. In die wetten, ironkelijk legeror- vverd bevolen tot nding van alle organisaties. Ook van bij- leeld liefdadigheidsorganisaties. Zo'n orga- e moest ontbonden worden door het 'licha- doen verdwijnen van haar leden', dus ver den. Dat stond er letterlijk in! Ook beloofde )uw aan 'de doelen van de regering'. Met e woorden: hij stond volledig achter al die den en verdwijningen. Dat is zo veelzeg- Zorreguieta is een misdadiger tegen de heid. Het is gewoon ónmogelijk dat die 'oet op Nederlandse bodem mag zetten, oninklijk huis lieert zich met die misdadi- >ie man is straks de grootvader van onze opvolgers. Dat is toch een belediging voor ederlandse volk. Natuurlijk trouwt Willem- nder met Maxima en niet met haar vader, je zou dan van Maxima op z'n minst mo- erwachten dat zij zich uitspreekt over de- atie en wat ze heeft meegemaakt. Dat heeft zuster ook heel openlijk gedaan. Waarom ma dan niet?" lijke familie en het doet hun reputatie geen goed. Ze halen zo'n man naar Nederland en straks zit hij naast de koningin op de eerste rij. Heel onver kwikkelijk." Tweede-Kamerlid en Leidenaar Thom de Graaf, fractievoorzitter van D66, begin november op de EO-radio: „Meneer Zorreguieta moet maar een flinke griep krijgen op de huwelijksdag." Kees van Velzen, fractievoorzitter van de SGP in Rijnwoude: „Wat mij betreft is Jorge Zorre guieta welkom in Nederland voor het huwelijk van zijn dochter. Als gewone burger. Hij moet zich echter wel terughoudend opstellen. De man heeft duidelijk geen afstand genomen van zijn verleden, terwijl dat heel makkelijk had gekund. Hij moet dus niet vooraan staan met allerlei offi ciële handelingen. Maar veel belangrijker vind ik dat Maxima zelf een duidelijk voorstandster van democratie is." Carolien van Egmond-Seijbel, secretaris van de Oranjevereniging in Rijnsburg: „Dat die man op bezoek komt, is toch logisch. Beatrix heeft daar goed over nagedacht, denk ik. Als vereniging bemoeien we ons er niet mee, maar we be kijken het natuurlijk wel kritisch. Ikzelf hink een beetje op twee ge dachten. Tegen dat be zoek van vorige week heb ik geen bezwaar. Ik vraag me af in hoeverre je kinderen kan opza delen met wat de ou ders gedaan hebben in hun verleden. Toen Claus in '66 naar Ne derland kwam, ston den we ook voor die kwestie. Nou, dat liep toch allemaal wel los. Maar dat Jorge Zorre guieta vuile handen heeft, daar ben ik van overtuigd. Ik zou het wel erg vinden als hij bij het huwelijk naast Beatrix op het balkon zou staan. Ik denk dat een huwelijk voor grote pro blemen gaat zorgen. Het is een gezinssituatie, maai' ze trouwt wel met de troonopvolger. Trouwde ze met een Argentijnse boer, dan zou er niks aan de hand zijn. Toch vind ik dat je een va der niet kunt weghouden bij het huwelijk van zijn dochter. Ik ben ontzettend benieuwd hoe Willem-Alexander dat gaat oplossen. Hij heeft ooit in een interview met Paul Witteman gezegd dat hij met de vrouw van zijn keuze zou trouwen, zelfs als dat een troonsafstand betekent. Die jon gen staat nu dus voor een ontzettend moeilijke keuze. Ik denk ondertussen wel: potverdikkie Alexander, er zijrLduizend meiden hier in Neder land die leuk zijn, waarom moet je nou naar Ar gentinië. Hij zoekt de problemen zelf een beetje op. Maar ja, de liefde..." G. de Nooyer, restauranthou der in Voorschoten: „Van mij mag meneer Zorreguieta naar Nederland komen, hoor. Geen enkel probleem. De wereld draait door. Mensen zeggen wel dat die man zo fout is, maar dan kunnen ze de halve Nederlandse bevolking wel deporteren. Ja, dat is wel overdreven, maar het is toch ook een drukte om niks." Ruud Bosgraaf, persvoorlichter van Amnesty International: „Tja, wij hebben daar weinig over te zeggen. Of die vader van Maxima bij een even tueel huwelijk wel of niet naar Nederland komt, is meer een politieke kwestie. Wij vellen daar geen oordeel over. Wij vinden het veel belangrij ker dat mensen die mensenrechten hebben ge schonden, worden berecht. Wij hopen dat de na bestaanden van slachtoffers een rechtszaak tegen hem aanspannen. Dat kan hier, maar dat kan ook in Argentinië. Tot nu toe heeft nog niemand dat gedaan en is er nog geen bewijs op tafel ge komen. Dat betekent niet dat dat bewijs er niet is. Kijk, moreel is Zorreguieta wel verantwoorde lijk. Hij heeft tenslotte in de regering gezeten tij dens het Videla-regime. Misschien heeft hij niet direct het bevel gegeven om iemand te vermoor den maai' politiek medeverantwoordelijk is hij ongetwijfeld." Wout Koster uit Sassenheim, lid van Amnesty International: „Laat man maar komen. Hij komt hier voor zijn kind. Daar moet je verder geen probleem van maken. Ik vind alleen niet dat hij een officiële posi tie op het bordes moet krijgen. Dat zou ik een beetje provocerend vinden." Fred Lammers, journalist en schrijver van en kele boeken over de Oranjes: „Het is een moei lijk punt. Je kan de dochter natuurlijk niet kwalijk nemen wat de vader doet. Maar een meisje met zo'n achtergrond is gewoon geen ideale partner voor de prins. Ik begrijp dat liefde zich niet laat dwingen, maar Willem-Alexander wordt straks wel staatshoofd. Hij kan niet alles zomaar doen, wat gewone mensen wel kunnen. Jorge Zorre guieta is medeverantwoordelijk voor alles wat daar in Argentinië is gebeurd. Dat is geen kleinig heid. Je kunt dan wel vergoeilijkend zeggen dat die man alleen maai' een minister van landbouw in de regering was en verder niet direct betrok ken bij de moorden. Maar als hij het er niet mee eens was, had hij eruit moeten stappen. Aan zijn handen kleeft bloed. Dat clubje waar hij mee omging, heeft al die gruwelijkheden op zijn ge weten. Dit is een groot dilemma voor de konink Foto boven: Jorge Zorreguita (links) in gezelschap van dictator Videla (rechts) op de tribune tijdens de WK voetbal-finale Argentinië - Nederland. Foto links: Jorge Zorreguita nu. Foto rechts: Maxima, fotos dpa ap anp

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19