Het werk van ambtenaren is nauwelijks veranderd xaozuaaiio De vrijstellingsmethode moet beter SiatenMetad yedic&teet Leiden Regio r onderzoek HORA EST OENSDAC 29 NOVEMBER 2000 Rudi van Maanen promoveert na onderzoek van 300 meter gemeentearchief De problemen rond de voering van de euro zijn niet ïieuw. Integendeel. In 1822 P leken werkbazen in Leiden de daggelden van hun Q arbeiders nog steeds uit te drukken in het oude geldsysteem terwijl het decimale stelsel al was e ingevoerd. In plaats van üdens en dubbeltjes kregen werknemers hun loon in u ponden, stuivers en j hellingen. Dat is één van de constateringen in het promotie onderzoek van djunct-gemeentearchivaris Rudi van Maanen (55). Hij promoveert morgen op de nieuwe inventaris van het stadsarchief te Leiden 1816- 1929. 0 door Eric-Jan Berendsen n Maanen doet meer opmer- vondsten. Zo blijkt uit neentelijke stukken dat er fi in 1834 in de Schouwburg taferelen afspeelden het de hoogste tijd was voor vaststellen van een regle- nt van orde. Want vooral j. denten wilden nog wel eens ■t hun wandelstok op de ind stampen, de acteurs van- de zaal aanspreken of zelfs podium opklimmen. „Poli- e ie waking tijdens de voorstel- a gen was geen uitzondering", us Van Maanen. (listoricus en archivaris Van l'lanen is vanaf 1971 op het meentearchief werkzaam en udt zich vanaf 1972 bezig -t geschiedschrijving. Nadat het Stadsarchief van Leiden 174-1816 in een lijvig boek- Jrk had beschreven (1986) te hij het werk aan het Stads- hief voort met het beschrij- van de circa 300 strekkende ter archiefstukken die na de van 1929 res- a rden. De promovendus deed rderzoek naar stedelijke be- nursorganen, de gemeentelij- taakstelling en de ontwikke- 31 van het ambtelijk apparaat j ie 19de en vroeg 20ste eeuw. r Jpvallend daarbij is de groei 11 het ambtenarenapparaat. ren dat er in 1816 nog 144 lusief stadswerklieden, dat gital liep op van 217 in 1850 ten nog steeds niet kiezen. Dat veranderde bij de invoering van het Algemeen Kiesrecht in 1917. Overigens mochten vrouwen pas twee jaar later stemmen. „Na 1851 ontstonden kiesver enigingen", aldus Van Maanen. „Dat waren de voorlopers van de politieke partijen." De Leidse verkiezingen wer den in 1919 gewonnen door de communisten en de Sociaal Democratische Arbeiders Partij (SDAP). „Er kwamen onder an deren 2 vertegenwoordigsters van de SDAP in de gemeente raad", weet Van Maanen. „Ook de Liberalen hadden toen al vrouwelijke kandidaten maar die werden niet gekozen. De communisten en confessione len kwamen later pas met vrou wen op hun kieslijst. Het was niet zo dat vrouwen op vrou wen stemden. Vrouwen volg den in die tijd eerder de keuze van hun man." Inmiddels was de taakstelling van ambtenaren in de 19de eeuw fors uitgebreid en hun aantal navenant gegroeid. „Er kwamen meer taken en dus ook meer specialisaties", aldus Van Maanen. „Er was sprake van een gemeentelijke belasting dienst, gemeentepolitie, ar chiefdienst, markt- en haven dienst maar ook de keurings dienst van waren was gemeen telijk geregeld. Ook personeel van de Gasfabriek stond op de gemeentelijke loonlijst. Daar naast was er een enorme toena me in het onderwijs, de volks gezondheid en kreeg de sociale zorg aan het einde van de 19de eeuw vorm." De voorloper van De Zijl Be drijven werd eveneens geïntro duceerd. In 1839 werd de Ste delijke Linnenweverij opgericht die functioneerde tot 1853. In 1852 werd de Stedelijke Werk plaats een feit. Mensen die geen werk hadden, konden daar aan de slag. De producten werden commercieel afgezet. „Leiden was een stad van uitersten", concludeert Van Maanen. „Met industrie, veel arbeiders en maar een paar rijken." De taken van de ambtenaren zijn in de loop der eeuwen on geveer hetzelfde gebleven, al leen is de intensiteit van het Tanja Bender onderzocht belastingfaciliteit uit de Leidsch DagbladARCHIliVIüN ANNO 1900 Donderdag 29 November LEIDEN - Langen tijd waren ze reeds bezig geweest haar versjes te leeren de kleine kleuters, die iedere week onder leiding van een juffrouw samenkomen om zich te oefenen in de huismoederlijke kunst van kousenbreien. Ze hadden naar den St.-Nicolaas- avond verlangd, zooals kleinen van zes tot negen ja ren alleen verlangen kunnen - door te tellen de nachten en de dagen. Eindelijk was het lang verbeide oogenblik geko men. Dinsdag-avond kwamen met bij clubjes met een juffrouw, maar een honderd te gelijk in haar mooiste plunje en Woensdag-avond weer honderd, de kleintjes bij wie het naïeve geloof aan den heili gen Sint nog leeft in al zijn frischheid, de juffrouwen een weinig angstig vasthoudend. Ze hebben een heerlijk avondje gehad, - gelukkig is een kind uit dien stand en van dezen leeftijd wei nig eischend. Ze huppelen vrij en ongedwongen, zongen uit den treuren en smulden aan anijsmelk, krentenbrood en speculaas. St. Nicolaas had voor ie der een zakje met lekkers, een kledingstuk en een stuk speelgoed. ANNO 1975 WARMOND - De toneelspelers en -speelsters van Matthias voerden gisteravond voor het eerst het to neelstuk 'Boeven en Madeliefjes' op. Op de foto een scène uit het stuk. Vanavond zal deze komische thriller van George Baton nog eens te zien zijn. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 29 november LEIDEN - K. en 0. is onder bepaalde voorwaarden bereid om zich te laten samensmelten met de Leid se Schouwburgcommissie. Die voorwaarden zullen moeten worden ondergebracht in een gemeentelijke verordening, die voldoende garanties biedt voor het dan te voeren gemeenschappelijke beleid. Een beleid dat er op gericht dient te zijn voor zo veel mogelijk groeperingen een algemeen verant woord samengesteld pakket van activiteiten te bie den, dit zowel op het terrein van het vormings- en ontwikkelingswerk als op dat van kunst en ontspan ning. Het uitgangspunt van K. en 0. is volgens voor zitter, mr. Welland gebaseerd op de overweging dat activiteiten op beide terreinen elkaar doorgaans in gunstige zin beïnvloeden. Een ontkoppeling zoals die blijkbaar door de Commissie Stuurgroep Welzijn van Riessen wordt voorgestaan, acht de voorzitter van K. en 0. niet wenselijk. Voortzetting van de com binatie Volksuniversiteit en K. en O. vormt op zich zelf, aldus mr. Weiland een bijdrage tot de verwe zenlijking van de doeleinden, die de stichting zich stelt. „Het bestuur hoopt dit standpunt aan het col lege van B. en W. en uiteindelijk ook de gemeente raad, die de toekomstige verordening moet vaststel len, duidelijk te kunnen maken." SPORT - De sportkrant van maandag ademde bij al le dagbladen een intense treurigheid. Even wat kop pen snellen: 'Anti-voetbaldemonstratie beloond met plaats in kwartfinale', 'Alles en iedereen voor het Grote Doel opgeofferd', Hooghartig en onwaardig', 'Balbezit kost per man duizend gulden', 'Een com plete wanprestatie', 'Het mocht niet van Knobel', 'Knobel verbiedt voetbal', 'Klucht in Rome', 'Een schaamteloze vertoning', 'Een enorme deuk in pres tige', 'Zielloze vertoning'. Het lijken wel titels van Hollywood-smartlappen. En dan te bedenken dat er tijden zijn geweest dat we ons met voetbal hebben vermaakt. via 363 in 1871 tot 636 in 1896. Dat laatste had ook te maken met de gebiedsuitbreiding van Leiden dat toen delen van Lei derdorp. Oegstgeest en Zoeter- woude annexeerde. Wordt er nu oog steeds ge krakeeld over Leiden als cen trumgemeente van de regio, vroeger waren daar al afspraken over gemaakt. „Als randge meenten wilden samenwerken met de stad, werden er contrac ten afgesloten", aldus Van Maanen. „Dat gold bijvoor beeld voor jongens van buiten die in de stad naar de HBS gin gen. Waren dat kinderen uit Zoetervvoude dan werd de reke ning bij die gemeente neerge legd." Datzelfde gold voor de gas- en elektriciteitsvoorziening en ook de kosten voor mensen in de bedeling of verpleegkos- ten van patiënten uit het AZL die niet uit Leiden kwamen, werden omgeslagen op het be stuur van de plaats waaruit die mensen afkomstig waren. Maar toen had het gemeente bestuur al de nodige verande ringen ondergaan. Waren het tot het eind van de 18de eeuw vooral de vroedschappen be werk enorm toegenomen, con stateert Van Maanen. „Maar ook in de 19de eeuw werd er door de gemeente gereageerd op wat de mensen bezighield. Of dat nou om een kapotte rio lering ging of klachten over de belasting. Het is zeer waar schijnlijk dat er toen meer naar de gewone mensen werd ge luisterd dan wij denken. De stadsbestuurders waren in de 19de eeuw patriarchaal maar wisten goed wat er onder de burgerij leefde en hadden het beste voor met de stad." Aan de andere kant bestond er bij Jan met de pet ook geen angst om in die periode iets aan te kaarten bij het gemeentebe stuur. „In 1816 stonden pal achter de stadsmuur bij de Boi- sotkade huizen blank door overvloedige regenval. Na klachten greep het bevoegde gezag meteen in. En in 1841 toen koning Willem II een be zoek aan Leiden bracht, werden er mensen uit de bevolking ge selecteerd om hem te verwelko men. Opvallend is overigens dat er mensen uit alle rangen en standen waren genodigd. Onder hen waren ook twee vrouwen, maar de adjudant van de koning liet hen niet toe." Tentoonstelling in gemeentearchief Naar aanleiding van het verschijnen van het proefschrift Inventaris van het Stadsarchief van Rudi van Maanen, is er in het gemeentearchief van 30 november tot en met 31 januari een kleine tentoonstelling. Centraal daarin staat de Leidse stadsarchitect Salomon van der Paauw (1794- 1870). Van der Paauw heeft veel gedaan voor de stad. De bouw- en herstelwerkzaamheden aan bruggen, scholen, kazernes en het beheer van de grachten vielen onder zijn supervisie. Zijn meest in het oog springende bouwwerk is de overkap ping van de Koornbrug. Het archief dat Van der Paauw van 1816 tot en met 1862 aanlegde, is be waard gebleven omdat het voor de stadhuis brand van 1929 naar het gemeentearchief is overgebracht. De expositie is te zien op maandag tot en met vrijdag van 9.30-17.00 uur en 's zater dags van 9.00-12.15 uur. Nieuwsgierigheid is de belangrijkste drijfveer voor de vetenschap. De rubriek In Onderzoek doet een willekeurige z reep uit de vele onderwerpen waar Leidse onderzoekers zich P i hebben verdiept. Vandaag: Tanja Bender over haar analyse van de vrijstellingsmethode. 1 euker kan zij het niet maken, el beter. Tanja Bender pro- loveerde onlangs op haar on naar de vrijstellings- viethode: een techniek in de ederlandse belastingregels lie internationaal dubbele be- stingheffing moet voorko- len. De vrijstellingsmethode s evat belangrijke onduidelijk- eden en onevenwichtighe- en, stelt de Leidse onderzoe- :r. Volgens Bender moet de ïethode bovendien zo snel logelijk in de wet worden op- fnomen. „Het is heel merk aardig dat de Tweede Kamer iet formeel betrokken is bij eze regelgeving." e vrijstellingsmethode is er m dubbele belastingheffing te lorkomen voor de Neder- ndse particulier, ondernemer fvennootschap die inkom en geniet uit het buitenland, onder deze methode zou over ie inkomsten twee keer belas- l ng moeten worden betaald: i het land waar het inkomen indaan komt en in Neder- waar het geld binnen Hel doel is dus eenvou- ig, maar de methode blijkt ui- irmate ingewikkeld. De om ging van Tanja Benders vuist dikke proefschrift, dat een ana- se biedt van de methode, is al tl eelzeggend. Zelfs voor experts u de vrijstellingsmethode nau- elijks nog te begrijpen: al in J )9b meldde het fiscale vak- u ad Vakstudie Nieuws dat de chniek „langzamerhand di- 9 lensies heeft gekregen die f oor de op dit terrein werkza- ie fiscalist amper nog zijn te evatten". De Belastingdienst inwikkelde eindjaren negen- Si zelfs een speciaal compu- rprogramma, waarmee de irwarde fiscalisten toch de oodzakelijke berekeningen onden doen. In vergelijking iet omringende landen is de ïethode niet alleen erg ge ïmpliceerd, maar bevat vol- ens Bender ook tal van on- iistheden. Soms is de onder- emer daarvan de dupe, maar 'en vaak komen fouten voor 'kening van de schatkist, ender, universitair docent aan de Universiteit Leiden en tevens werkzaam als belasting adviseur, geeft als voorbeéld de inhaalregeling, een element van de methode. Deze regeling bepaalt dat wanneer een Ne derlandse ondernemer in een bepaald jaar verlies lijdt in een buitenland, in de volgende ja ren pas een vrijstelling kan worden verleend nadat dat ver lies is verrekend met buiten landse winst van die latere ja ren. Bender: „Maar als dat ver lies plaatsvindt in het laatste jaar waarin deze ondernemer geld uit dat buitenland ont vangt, vervalt die verrekenings plicht en komt de Nederlandse fiscus tekort. De slimme on dernemer schuift kosten en lasten zoveel mogelijk door naar het laatste jaar en profi teert flink." Een foutje van de Belasting dienst? „Misschien is het erin geslopen", zegt Bender. „Maar eerlijk gezegd snap ik eigenlijk niet hoe de regeling zo heeft kunnen worden. Dit kost de staat veel geld." Bender somt moeiteloos voorbeelden op waarbij de staat belastingin komsten misloopt door onvol komenheden in de vrijstel lingsmethode. „Sommige con structies leiden direct tot fi nanciering van buitenlandse schatkisten. Onbegrijpelijk." Net zo goed kan het echter de belastingbetaler zijn die de du pe wordt van onjuistheden in de vrijstellingsmethode. Vooral maatregelen die zijn genomen ter voorkoming van misbruik, leiden volgens Bender regel matig tot merkwaardige situa ties. Zo krijgt de werknemer die een deel van het jaar in het buitenland werkt, pas recht op vrijstelling wanneer hij in dat land belasting heeft moeten betalen. De werknemer die in het buitenland een belasting vrije som van vijfduizend gul den heeft en daar 4.900 gulden verdient, kan daarom geen vrij stelling claimen. De collega die tweehonderd gulden meer ver dient, betaalt in het buitenland over honderd gulden belasting en krijgt vervolgens in Neder- Adjunct-gemeente- archivaris Rudi van Maanen: „Het is zeer waarschijnlijk dat er vroeger meer naar de gewone mensen werd ge luisterd dan wij denken." foto henk bouwman staande uit 40 mannen uit vooraanstaande families, die de dienst uitmaakten, vanaf 1816 veranderde de samenstelling van de gemeenteraad door de invoering van het nieuwe Rege- rings Regelement voor de ge meente Leiden. De gemeenteraad bestond voortaan nog uit 28 mannen gekozen door kiesmannen. Er was een belastingdrempel dus armen die geen belasting be taalden, mochten niet kiezen. De elite koos de elite. In 1851 werd het kiesmannenstelsel af geschaft maar de armen moch- s' Dagblad Leidsch Blijft het rijm voor u een groot geheim? Kom naar Opmerkelijke stellingen toegelicht Ons hoofd is rond zodat de gedachten voort durend kunnen afbuigen (Francis Picabia, 1933). Stelling 15 bij het proefschrift Medial instability of the elbow joint, waarop aits Denise Eygendaal op 8 november promoveerde. „Toen ik aan mijn proefschrift begon, waren er dingen waarvan ik dacht dat het zo goed was, maai- waarover ik later anders ging denken. Sommige mensen zeggen dan: je moet conse quent zijn. Maai- ik vind dat je best van mening mag veranderen. Gedachten zijn geduldig. Wan neer ze in je hoofd zitten, kun je ze bijstellen, af buigen. Die stelling is dus van toepassing op mijn eigen proefschrift. Hij is van een Spaanse schilder en dichter. Ik kwam hem tegen toen ik een tentoonstelling bezocht in museum Boy mans van Beuningen. Hij stond daar in de toe lichting op het werk van Picabia en ik vond hem zo mooi dat ik hem heb opgeschreven. Mijn promotieonderzoek ging over instabiliteit van de elleboog, die wordt veroorzaakt als een aanhechtingsbandje kapot gaat. Dat gebeurt vaak bij werpsporten of als de elleboog dikwijls uit de kom schiet. Sinds drie weken werk ik als orthopedisch chirurg in de Sint Maartenskliniek in Nijmegen, maar ik ben in Leiden opgeleid. De elleboog is mijn specialisme." Tanja Bender. land vrijstelling voor 5.100 gul den. „Dat is onrechtvaardig", oordeelt Bender. „Enige jaren geleden is zelfs iemand om de ze reden naar de Hoge Raad foto henk bouwman gestapt. Die kon echter niets anders doen dan de regelge ving letterlijk interpreteren. Dat in dit geval helemaal geen sprake was van misbruik deed blijkbaar niet ter zake. De Tweede Kamer staat bij de vrijstellingsmethode aan de zij lijn. De methode is immers tot stand gekomen via een Alge mene Maatregel van Bestuur (AMVB) en niet via een wets voorstel, met als gevolg dat het parlement er formeel geen zeg genschap over heeft. Een kwa lijke situatie, meent Bender. „Dit is belangrijke regelgeving. Iedere Nederlandse persoon of onderneming die investeert of werkt in het buitenland, heeft ermee te maken." Als de regels worden vastgelegd in een wet in formele zin, krijgt de Twee de Kamer wél zeggenschap over de vrijstellingsmethode. Daar is het de hoogste tijd voor, vindt Bender. „De invoe ring van de Wet inkomstenbe lasting 2001 was een mooi mo ment, maar die gelegenheid is helaas niet gebruikt." Het ministerie van financiën maakte onlangs nieuwe regels bekend, die direct slaan op de vrijstellingsmethode. Bender betreurt dat daarbij niet met een iets is gedaan aan de on duidelijkheden en oneven wichtigheden die zij in haar proefschrift constateert. „Daar hadden ze geen tijd voor, heb ik begrepen." Maar er is ook goed nieuws: het ministerie heeft nu, voor het de regels zal doorvoeren, het concept gepu bliceerd. „Daardoor kunnen fiscalisten op tijd hun bezwa ren tegen de nieuwe regels la ten horen", zegt Bender. „Ik heb mijn opmerkingenlijstje bij de nieuwe regels al klaar. Nu is het afwachten of de ambtena ren op het ministerie er iets mee doen." De rijmredacteuren van het Leidsch Dagblad maken gratis uw gedicht. donderdag 30 november van 17.00-21.00 uur zaterdag 2 december van 11.00-17.00 uur Per bezoeker één rijm

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15