'Ongelijkheid hindert dialoog godsdiensten' Geloof Samenleving fb^O SiPtdE au\r Kinderen van één Vader atk WOENSDAG 29 NOVEMBER 2000 VANDAAG Vandaag 471 jaar geleden, op 29 november 1529, begint in de Duitse plaats Schmalkalden een congres waarin Duitse protestantse vorsten en ÜHHmm ste<jen een verbond aangaan tegen de keizer en de rooms-katholieke kerk. Door de oorlog met Frankrijk en de dreiging van de Turken werd vooralsnog besloten een wapenstilstand te eerbiedigen. In 1546 breekt echter toch een oorlog uit (de Schmalkaldische Oorlog van 1546 tot 1547). waarin de vorsten allen werden verslagen door de keizer. Het Verbond was daarmee ontbonden. De 29ste november is ook de herdenkingsdag van de heilige Radbouw van Utrecht (850-917). Een kleinzoon van de laat ste koning der Friezen, en de 14de bisschop van Utrecht. Ambassadeur maakt zich geen zorgen rome De Nederlandse ambassadeur bij de Heilige Stoel. H. Bentinck van Schoonheten, maakt zich geen zorgen over het voortbestaan van zijn post. De diplomatieke betrekkingen met het Vaticaan zijn volgens hem zo nuttig dat recente pleidooien voor opheffing van de ambassade weinig gehoor zullen vinden. Bentinck reageerde gisteren op het voorstel van de paarse frac ties in het Europees Parlement en een resolutie van het D66- congres om een einde te maken aan de Nederlandse diploma tieke relatie met het Vaticaan. De Italiaanse Radicale Partij wil het Vaticaan als staat afschaffen. „Het zal zo'n vaart niet lopen", denkt Bentinck. Het nut van diplomatieke betrekkingen met de kerkstaat staat volgens hem buiten kijf. „Het Vaticaan is een we reldwijd vertakte organisatie, die in de loop der jaren enorm veel kennis heeft verzameld." Boeddhistische vegetariër provoceert Journalist Siddiqui schrijft multicultureel boek UTRECHT ANP rovatoIn het Noord-Italiaanse stad Rovato werd de afgelopen dagen gedemonstreerd tegen een verbod van burgemeester Ma nend. De eerste burger, lid van de rechts-nationalistische Lega Nord, wil niet dat 'ongelovigen' zich ophouden binnen een straal van vijftien meter van de rooms katholieke kerk. De bur gemeester vreest dat door de nabijheid van athèïsten en andere niet-katholieken de 'christelijke waarden' op het kerkterrein in het geding komen. De demonstrante op de foto kan het niet la ten het burgemeesterlijk bevel belachelijk te maken. Via haar sandwichbord vraagt ze passanten of ze als boeddhistische ve getariër wel het recht heeft om zich op het kerkterrein te bevin den... FOTO EPA BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Bedankt: voor Eindhoven (toe zegging van beroep; miss. pred. IZB). P.L. de Jong te Rotterdam. Aangenomen: als predikant bij de Kon. Luchtmacht, H.G. Fon- teyn te Tricht. in SoW wijk Elden-De Kandelaar, mw H. Oostdijk-van Andel te Wil lemstad GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Bedankt: voor Langeslag, P. van den Berg te Anna Paulowna. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Nieuwerkerk, A.J. Gunst te Benthuizen. De dialoog tussen vertegen woordigers van verschillende godsdiensten en levensbe schouwingen strandt vaak op de maatschappelijke ongelijk heid van de gesprekspartners en belangentegenstellingen. Uit deze gesprekken komt dan ook zelden blijvende samenwerking voort. Dat concludeert freelance- journalist Frank Siddiqui in zijn nieuwe boek 'Wat ons bindt', Ruim twaalf mille opbrengst concert De Veluwehal Zending over Grenzen heeft ruim twaalfduizend gulden opgehaald tijdens een con cert in De Veluwehal in Bar- neveld. Met het geld wordt onder meer in de Roemeense stad Pitesti voor een aantal jongens de vakopleiding tot automonteur betaald. Een ander deel van het be drag is bestemd voor meisjes die in Roemenië en Oekraïne een opleiding tot naaister gaan volgen. Verder zijn er in -Albanië en Bosnië Herzegovi na door Zending zonder Grenzen bekostigde compu tercursussen. In Bameveld traden onder meer het Nederlands Politie Koor, het Groot Veluwe Koor en Nicoline van Doom op. Van het concert in Bameveld zijn cd's en video's gemaakt. De geluids- en beelddra gers kosten respectievelijk 25 en 35 gulden. Ook die op brengst van de verkoop gaat naar de vakopleidingen. In formatie over het bestellen kan verkregen worden via het adres Zending over Grenzen, afdeling communicatie, Post bus 1222, 1300 BE in Almere. Amnesty houdt schrijfmiddag in Oegstgeest In de H. Willibrordgemeente in Oegstgeest wordt voortaan in samenwerking met Am nesty International maande lijks een schrijfbijeenkomst gehouden. Elke maand gaat de aandacht naar een andere gedetineerde. Amnesty heeft 'overschrijf- brieven' klaarliggen. Deze kunnen via de adressering persoonlijk worden gemaakt en vervolgens naar de betref fende regeringen of andere autoriteiten worden ge stuurd. De eerstvolgende schrijf- bijeenkomsten zijn op 4 de cember, 8 januari en 5 febru ari. De bijeenkomst duurt een uur van 14.30 tot 15.30 en er is steeds koffie en thee aanwezig. De plaatselijke pastor A van Aarle is bereid desgewenst inlichtingen te verschaffen. uitgegeven door het instituut voor multiculturele ontwikke ling Forum. De erkenning dat gesprekspartners van verschil lende godsdiensten uiteenlo pende belangen hebben, is vol gens hem voorwaarde voor een succesvolle dialoog. Het multiculturele ideaal - het zoeken naar een gemeen schappelijke noemer van alle godsdiensten - is vooral een stokpaardje van de 'christelijk- humanistische meerderheid', schrijft Siddiqui. Moslims, hin does en andere religieuze min derheden zijn juist uit op ver sterking van hun eigen identi teit en hopen dat kerken en hu manisten hen daarbij helpen. De achtergrond van de ge sprekspartners verschilt door gaans sterk. De kerken hebben vaak de beschikking over hoog opgeleide en theologisch ge schoolde professionals. Aan moslim- en hindoezijde is vaak weinig goed geschoold kader aanwezig en ontbreekt een krachtige organisatie. De hervormde predikante G. Speelman schetst in een bijdia- ge de belangentegenstelling die tussen christenen en moslims een rol speelt. Christenen wil len vooral praten over geloofs beleving, wederzijdse vooroor delen en maatschappelijke kwesties. Moslims hopen veel eer op hulp bij het bereiken van voor hen belangrijke doelen, zoals het oprichten van een moskee. Voor zowel christenen als moslims eindigen zulke ge sprekken vaak met een kater, concludeert Speelman, voor malig functionaris voor het contact met moslims van de Nederlandse Hervormde Kerk. „Christenen vinden dat de moslims hen gebruiken, terwijl moslims teleurgesteld zijn dat de christenen niet echt voor hen op willen komen. Geslaag de contacten tussen moslims en christenen zijn vooral een kwestie van lange adem en be scheiden wederzijdse verwach tingen." SoW timmei aan de weg via internet f Ken je Koning Balthazar? Hij heeft mensen gevangen en zijn vader werd door God tussen de koeien gezet. Die is toen gek ge worden en dood gegaan. Ze deden hele maal niks met God, ze geloofden niet in Hem. Er was een feest en alle borden en bekers waren kapot. Ze gingen daarom borden en bekers van de heilige godsdiensten gebruiken. Toen kwam Gods hand en die schreef op de muur: 'Ik heb je gewogen op mijn hand en je was te licht. Je bent een koning van niks en je zult je rijk verliezen.' Balthazar werd daarna door de Perzen overvallen en ging dood. Dit verhaal vertelt dat God er is. God is iemand. God is iets en niets. God is het lot. Hij beslist wat hij doet. Hij is geen jongen en geen meisje. Je kunt niet weten hoe Hij is. Ik vind het raar dat sommige mensen niet in God gelo ven. Als je niet in God gelooft ga je niet naar de kerk enzo. Je Stijn Tensen (7 jaar) uit Leiden vertelt over haar geloof hoeft dan de bijbel niet te lezen. De bijbel heeft dan geen enkel nut. De verhalen zijn namelijk geloof. Mensen die niet geloven zeggen bijvoorbeeld ook dat de aarde een klein steentje was dat groter werd. Dat ver haal geloof ik niet, ik vind het raar. Hoe kunnen er dan dieren op de aarde zijn gekomen? Dan zeggen ze zeker dat die uit de grond groeien! Ik snap niet hoe het kan dat sommige mensen niet in God geloven. God heeft toch Jezus naar de aarde gestuurd om vrede te maken? Jezus is toch een kenteken van God? Je ziet over al Zijn kruis. Sinterklaas is ook een heiligman en die heeft ook een kruis. Een kruis is een goed teken. Vampiers zijn slecht en die kunnen niet tegen kruisen. Maar vampiers bestaan niet. Sinter klaas bestaat wel, maar hij geeft de cadeautjes niet. Hij kan toch niet zomaar elk huis binnenkomen? De schoor- steen heeft twee pijpjes, daar past hij nooit in! ^BB De SoW-kerken willen werk maken van hun interr te. Die heet voortaan in p van Kerknet www.sowkei .nl. Via een publiciteitscan ne met de slogan 'Zet 'm o1 uw favorieten' willen de vormde en gereformeerde ken proberen meer me naar de site te trekken. De kerken gaan prober© gelijks nieuwe berichten o site te zetten. Daarnaast i de bedoelingen alle nieu 1 over de synode en infori over toerustingsmateriaal i zichtelijk op een rijtje te zet Ook willen de Samei wegkerken proberen de di P sie met de achterban te st. leren via het gespreksforui de site. Het is de bedo daarbij ook prominenten f kerk, universiteit en ving aan het woord te latei de discussie te verlevendig! De website is aangepast de huisstijl van de SoW-ke groen en blauw. Verder is d J( deling overzichtelijker ge y den en kunnen gebruikers Ier doorklikken naar de f matie die zij zoeken. SoW is het samenwerk verband van de Nederla Hervormde Kerk, de Gei1 meerde Kerken in Nederlai de Evangelisch-Lutherse in het Koninkrijk der Nede^ den. Tot nu toe brachten kerken willen dat aantal omhoog krikken. Liturgieën voor Wereldgebedsd),! nu al te krijgen woudenberg In ruim 180 landen staa Wereldgebedsdag - 2 r 2001 - vierentwintig uur lan u thema 'Horen, bidden, centraal in de liturgie. Deft van dienst is nu al te verkri Naast de volwassen-lituipl er ook voor kinderen een trekkelijke liturgie met werkfolder samengesteld, dens de vieringen op Were bedsdag wordt gecollec voor een project op Somo I als doel heeft om de vrouw gezondheidszorg en hygië onderwijzen. De kinderen lecteren voor een Filipijns ganisatie die praktische geeft aan kinderen in moe omstandigheden. Wereldgebedsdag is in ontstaan in de Verenigde S vanuit de samenwerking vrouwen uit verschillende turen. Het is de oudste menische beweging ter we V( In Nederland wordt dez rt cumene tegenwoordig op, plaatsen gevierd. Het tl 'Horen, bidden, doen' is oj zoek van het International mité in New York door vroi -i uit Samoa uitgewerkt in lin e zang en gebeden. De teksten van beide liti en zijn te bestellen bij mev i< M. Timmer- Dorsman, Mf' bergseweg 73, 3931 JG in e denberg (033- 2862360). WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Bewolkt en perioden met regen, later ook m het noorden. Daar ook kans op sneeuw. Middagtemperatuur tussen - 2 graden in het noorden en 10 in het zuiden. Zweden: Wolkenvelden, in het noorden ook enkele opklaringen. Verder af en toe regen, in het noorden kans op sneeuw. Maxima in het zuiden stij gend naar 10 of 11 graden, in het noorden rond het vriespunt. Finland: Wolkenvelden en af en toe sneeuw, later overgaand in regen. Maxima stijgend naar enkele graden boven Denemarken: Wolkenvelden en af en toe wat regen. Donderdagmiddag droog en wat zon. Middagtemperatuur rond 10 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Zeer wisselvallig met flink wat wind en van tijd tot tijd regen of buien. Donderdag vooral in Ierland kans op storm uit het zuiden. Maxima rond 10 graden, woensdag in Engeland circa 13. België en Luxemburg: Woensdag wat zon, later enige regen. Donderdag geregeld zon en tot de avond droog. Maxima rond 14 gra den, donderdag iets minder zacht. Noord- en Midden-Frankrijk: Woensdag in het oosten nog geruime tijd zon, verder vanuit het westen eni ge regen. Donderdag in het westen wind en regen, elders droog en perio den met zon. Maxima tussen 13 en 17 graden, donderdag iets minder zacht Zuid-Frankrijk: Nu en dan zon en vooral aan de zuid- flank van het Centraal Massief kans op regen. Maxima tussen 13 en 13 graden, aan de voet van de Pyrene- een door fhn lokaal meer dan 20 gra den. Spanje: In het oosten overwegend droog en perioden met zon. Elders meer wol ken en van tijd tot tijd regen, donder dag in het noordwesten veel wind. Maxima aan zee tussen 17 en 22 gra den, landinwaarts middagtempera tuur rond 15 graden. Portugal: Woensdag af en toe zon en vooral in het noordwesten kans op een bui. Donderdag veel wind en vanuit het noordwesten flink wat regen. In de Algarve mogelijk nog droog. Maxima meest tussen 14 en 18 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Droog en peridoen met zon. Maxima omstreeks 20 graden. Marokko: Westkust: Woensdag af ën toe zon, maar vooral in het noorden ook kans op enkele buien. Donderdag droog en perioden met zon. Maxima tussen 17 en 22 graden, donderdag iets war- Tunesië: Droog en vooral woensdag flinke pe rioden met zon. Maxima rond 25 gra den, donderdag iets lager. Madeira: Woensdag wisselend bewolkt en kans op een bui. Donderdag flink aantrek kende wind en later op de dag regen. Maxima rond 20 graden, donderdag enkele graden hoger. Canarische Eilanden: Perioden met zon en droog. Donder dag aantrekkende zuidenwind. Maxi ma rond 23 graden, donderdag iets warmer. Duitsland: Woensdag droog en vooral in het zui den perioden met zon. In de avond en nacht vanuit het westen wat re gen. Donderdag overdag opnieuw droog en wat zon. Maxima rond 12 graden, in het uiterste zuiden lokaal 17. Donderdag minder zacht. Oostenrijk: Vrijwel overal droog en vooral woesn- dag perioden met zon. Maxima in de dalen tussen 4 en 8 graden, maar woensdag in Vorarlberg lokaal 15 graden. Zwitserland: Nu en dan zon en voornamelijk in het westen kans op wat regen. Maxima in de dalen tussen 9 en 13 graden. Tsjechië en Slowakije: Geregeld zon, maar ook van tijd tot tijd wolkenvelden en mogelijk wat re gen. Vooral donderdag kans op mist. Maxima tussen 3 en 8 graden. Hongarije: Perioden met zon en droog. Maxima rond 10 graden. Italië: Perioden met zon en droog. Maxima van 13 graden in het noorden tot 20 op Sicili. Corsica en Sardinië: Geregeld zon en waarschijnlijk droog. Maxima rond 19 graden. Griekenland en Kreta: Langzaam naar het zuiden en oosten wegtrekkende buien en vooral in het noorden en westen perioden met zon. Vooral rond de Egesche Zee veel wind. Maxima tussen 12 en 17 gra den. Malta: Perioden met zon en droog. Minder wind. Maxima rond 20 graden. Turkije en Cyprus: Forse buien met onweer en mogelijk veel wind. Langs de Turkse westkust, en donderdag ook in het zuidwesten, droog en opklaringen, maar nog wel veel wind. Maxima ongeveer 17 gra den, in West-Turkije iets lager. DONDERDAG 30 NOVEMBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08.25 Zon onder 16.31 Maan op 12.07 Maan onder20.21 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.16 18.25 5 49 17.58 Laag 02.06* 14.05 1 47 13.46 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en - Zaterdag 10.00-12.00 ui 071-5128 030 6 0.6 18 0.0 12 0.0 -2 0.0 10 18.0 8 4.3 8 0.0 11 0.0 7 00 10 0.0 -6 CT0 A bewolkt ■Spebi- onweer W warmtefront regen tëpa» sneeuw V koufront opklaringen ^5" hasel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in -KJOO- hecto pasca| DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C van der Plas, chef eindredactie regio j. Rijsdam, chef redactie kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M van der Veer, chefredactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320216 Redactie 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 ifcc 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 171 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) u,< VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenli ar worden verzonden geldt een toeslag van LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEB/N Voor mensen die moeilijk lezen, slechte d hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenv; van het regionale nieuws uit het Leidsd Dagblad op geluidscassette beschikbaJ 'a informatie 0486-486486 'C (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gra ie K N H U I half bew Züric New Orleans New York Tel Aviv Bangkok half bew Buenos Aires onbewolkt Casablanca zwaar bew. Johannesburg zwaar bew Los Angeles onbewolkt 34 24 0.0 24 16 0.0 28 17 0.0 22 11 230 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14