eiden Regio Bewoners Luifelbaan gepasseerd Bolide van Damon Hill te zien in Leiden /linisterie beloont fsluitbare GFT-bak nstemming met Leids armoedebeleid tijdens raadsconferentie Zwemmers en buren wantrouwen wijkje Snoekerhaven In de schijnwerpers 9ENSDAG 29 NOVEMBER 2000 ïenomineerden Co Verhoogprijs iiden De nominaties voor de Co Verhoogprijs, een prijs voor eidse vrijwilligers, zijn bekend. De genomineerden zijn P. Smit LVC), J. van Leeuwen (handbalverenigingSaturnus), de vrijwil- gers van Holland Centraal, A. Brokke (De Vriendendienst), H. an der Broek (diaconaal centrum De Bakkerij), de vrijwilligers an de Vereniging tegen seksuele kindermishandeling, de vrij willigers van zorgcentrum Lorentzhof, W. van Belkum (zwem-, oio- en triatlonvereniging De Zijl/LGB, de vrijwilligers van de ieterskerk en medewerkers van de Vereniging Leidse School- jinen. De prijs wordt donderdag 7 december om 19.30 uur uit- ereikt op het Stadhuis door wethouder Buijing. )ebat over e-government iiPEN De Leidse alumnivereniging van politicologen houdt :anavond een debat over e-government, een fenomeen waarbij urgers en bestuurders zich meer en meer via internet bezig- ouden met beleid. Tijdens het debat staat de vraag centraal of government een bedreiging of een kans is voor de democra- Wordt de volksvertegenwoordiging overbodig als iedere urger van achter zijn computer politieke invloed kan krijgen? an het debat dat om 20.00 uur in sociëteit De Burcht wordt ge- ouden doet onder anderen minister Van Boxtel van groteste- enbeleid mee. die regelmatig met burgers via cliatsessies op in- :rnet van gedachten wisselt over onderwerpen uit zijn porte- ;uille. Verder schuiven M. van Kesteren, directeur van een IT- edrijf, en Joop van Holsteyn, politicoloog aan de Universiteit eiden aan. De avond wordt aan elkaar gepraat door Willem reedveld, commentator van het dagblad Trouw. >en robbert minkhorst de ondergrondse GFT-bak- in de Leidse binnenstad ds kort op slot zitten, kan het waarderen. Het depar- lent voor volkshuisvesting, mtelijke ordening en milieu it de gemeente eenmalig 000 gulden toe. eiden evalueerde dit jaar de eling van groente-, fruit- tuinafval in de binnenstad concludeerde dat die aan- rkelijk beter kon. De animo ir gescheiden inzameling tegen, onder meer omdat oners de afstand naar de T-bakken te groot vonden, der bleek vaak na het legen kwaliteit van het afval slecht, >rdat inwoners de containers gebruikten om in te pias- of om andere afvalstoffen e lozen. eiden heeft van alles gepro- rd om de stank die de con- ïers verspreidden tegen te n. De gemeente gebruikte e bestrijdingsmiddelen en g na verloop van tijd ook de ken elke week in plaats van om de week legen. Die maatre gelen boden weinig soelaas. Uiteindelijk besloot Leiden om de huidige ondergrondse con tainers om te bouwen tot afval bakken voor glas en oud papier. Tegelijk plaatst de gemeente op aanzienlijk meer plekken in de stad GFT-zuilen die dagelijks worden geleegd en die boven dien zijn afgesloten. Omwo nenden kunnen van de ge meente een sleutel krijgen. Het ministerie van VROM is enthousiast over die aanpak. Het juicht toe dat gemeenten willen vasthouden aan het scheiden van afval. Leiden is een van de 33 gemeenten die«* subsidie aanvroegen. Ongeveer de helft is gehonoreerd. De dienst milieu en beheer van de gemeente heeft de stelli ge overtuiging dat met de nieu we wijze van inzameling gft-af- val van betere kwaliteit is. „Om het mensen zo makkelijk moge lijk te maken worden op twintig locaties, met name vlakbij pa pier- en glasbakken, gft-zuiltjes geplaatst. Zo is er altijd wel eentje in de buurt." leiden pablo cabenda Eerlijk gezegd zal het mevrouw Van Der Heijden een worst wezen hoe die woontoren eruit gaat zien. Ze is alleen bang dat de toekomstige bewoners van de flat gaan klagen over geluids overlast zodat zwembad De Vliet uit eindelijk dicht moet. „In zwembad Poelmeer in Oegstgeest hebben ze na bezwaren van de omwonenden eerst glazen geluidswanden om het buiten bad geplaatst, toen een soort halve overkappingen, en nu hangen er bordjes dat badgasten niet te veel la waai mogen maken." Ze is niet de enige die zich zorgen maakt over het luxe wooncomplex dat moet komen op het terrein van tuinbouwbedrijf Snoeker langs de Voorschoterweg. Zon zestig man hebben de presen tielijst getekend voor de inspraak avond in de kantine van voetbalver eniging De Sleutels. Sommigen wach ten op hete kolen om hun vragen te stellen over de Snoekerhaven, een woonwijkje in hoefijzervorm dat met zijn gevels grenst aan de Voorschoter weg, de Europaweg en openlucht zwembad De Vliet. Het hart van het complex wordt de jachthaven die ont staat door een gedeelte van het terrein te laten overstromen door de Vliet. En als kaarsje op de moderne architecto nische taart, een nieuwe Leidse land mark, verrijst een losstaande woonto ren van 19 verdiepingen. De huizen aan de boulevard voor de beter be deelden moeten zes ton tot een mil joen opbrengen en de appartementen in de woontoren gaan ongeveer vanaf 8 ton per stuk van de hand. En dat al les in een riante omgeving van groen en water. Een prachtige locatie volgens archi tect Frans Spoek van bureau S2-archi- tecten. „Bij de Vliet komen twee we relden bijeen: Aan de ene kant de re creatie van sportvelden en zwemba den en aan de andere kant de stad die op een steenworp afstand ligt. Wonen aan het water past er prima in. Daar kan volgens sommige buurt bewoners behoorlijk op worden afge dongen. Voornamelijk omdat vrijstel ling van het huidige bestemmingsplan (de artikel 19-procedure) nodig is. Want hoe zit het dan met de geluids overlast van de loswal? Wat als de toe komstige bewoners daartegen be zwaar gaan maken? Wordt dat dan ge honoreerd? De vertegenwoordiger van de ge meente, Van Leeuwen, verzekert dat er rekening is gehouden met alle ge luidsbronnen. En dat de normen voor geluidsoverlast nergens worden over schreden. Ook niet bij het zwembad. Maar dat de waarden van het zwem badgeluid zijn berekend met behulp van een model, en niet gemeten, maakt de argwaan van de zwembad- gangers niet minder. Volgens Van Leeuwen liggen alleen douches, toilet ten, trappenhuizen en berghokken aan de kant van de herriemakers in het zwembad. „Doordat hét gebouw als zijn eigen geluidswering optreedt, hebben de slaapkamers nergens last van." En ja, als toekomstige bewoners willen klagen dan kunnen ze dat na tuurlijk altijd doen. Piet Overdevest, eigenaar van res taurant Cronesteyn aan de overkant, vreest dat de toren zijn terras letterlijk in de schaduw zal stellen. „Als we in de zomer onze avondzon moeten missen, is het er stervenskoüd." Een dia met tekeningen die de slagscha duw van de toren in verschillende si tuaties weergeven, moet overtuigen dat het restaurant niet verstoken blijft van licht. Alleen hebben die tekenin gen niet betrekking op de maanden die zo belangrijk zijn voor Cronesteyn: juli en augustus. Van Leeuwen zal nieuwe tekeningen laten maken. Voor nu neemt Overdevest genoe gen met de situatie. Net zoals de be woner die klaagt over de horizonver vuiling en de toren in navolging van de Haagse Tieten (het ministerie van VWS) alvast heeft gedoopt tot Leidse Fallus. Of er misschien nog wat ver diepingen af kunnen? Van Leeuwen: „Ik respecteer uw mening, maar er zijn hier misschien ook mensen die die toren wel mooi vinden." Hoonge lach stijgt op. „Maar goed, uw geluid is gehoord." leiden Vijf flats aan de Beethovenlaan hebben hun kunstwerken weer terug. De objecten - muziekinstrumenten, die de in 1994 overleden kunstenaar Jan Meine Jansen maakte - waren enige tijd van de gevels verdwenen wegens een restauratie. De echtgenote van Jan Meine Jan sen deed gisteren het licht aan zodat de kunstwerken ook in donkere tijden goed te zien zijn. foto henkbouwman en wim wegman den moet onderzoeken of uitkeringsgerechtig- ouders goed omspringen met het geld dat ciaal voor hun kinderen is bestemd. De ge- ente zou er bovendien goed aan doen meer sen te scheppen voor jonge gehandicapten, met extra geld alleen zijn uitkeringsgerechtig- niet geholpen. en paar opvallende ideeën gisteren tijdens de dsconferentie over armoedebeleid en armoe- al van de gemeente. Het opvallendst was ech- de grote tevredenheid over het Leidse mini- jeleid, zowel bij de meeste politieke partijen bij de instellingen en maatschappelijke orga- ities. Op onderdelen kan er nog wel wat aan Leidse beleid worden gesleuteld, zo bleek ter- de deelnemers discussieerden over stellingen 'de ene minima is de andere niet'. Maar over algemeen is de Leidse aanpak helder en dui- jk voor de 'klanten', vonden ze, en goed uit- rbaar voor de sociale dienst. „Laten we het ral houden zo", luidde daarom al meteen de conclusie van afdelingschef S. Dijkstra aan het begin van de conferentie. Er was niemand die hem ferm tegensprak. Wel hebben sommigen zorgen over de speciale bijdragen voor kinderen. G. Pieterse, lid van de cliëntenraad Sociale Zaken Leiden: „Bereiken we de kinderen wel voldoende? Höe volwassenen met hun eigen uitkering omgaan, moeten ze zelf weten. Wat ik wel belangrijk vind is om te weten of het geld bij hun kinderen terechtkomt. Ge bruiken ze het om de kinderen te laten sporten, om de sociale activiteiten te vergroten? Of ge bruiken ze het voor andere dingen? Ik ben bang dat dat laatste te vaak voorkomt." Pieterse kreeg bijval van leden van verschillen de instellingen. Waarna ze wethouder Laurier vroeg om eens uit te zoeken waar die speciale uitkeringen terechtkomen. Mocht blijken dat te veel ouders ze aan andere zaken besteden, dan moest Leiden voor dit punt maai- weer een decla ratiesysteem invoeren, waarbij ouders met bon netjes hun uitgaven moeten verantwoorden. Wethouder Laurier, wekte niet de indruk dat hij het voorstel juichend in de armen sloot. Maar hij wees het ook niet af. Dat kon ook niet, want deze conferentie was vooral bedoeld om te luisteren naar die ideeën en wensen van de instellingen en organisaties in Leiden. Die braken ook nadrukkelijk een lans voor jon ge gehandicapten. Deze groep valt nu nog te vaak buiten de boot. Misschien moeten werkge vers, zo suggereerde een van de leden van de cli ëntenraad Sociale Zaken, meer worden gestimu leerd en beter worden voorgelicht. Volgens haar zijn veel werkgevers nu ten onrechte bang zich te 'verslikken' wanneer ze een jonge gehandicapte in dienst nemen. De pleidooien om uitkeringsgerechtigden extra geld te geven, waren gisteravond betrekkelijk schaars. Meer kansen op werk, of in elk geval meer kansen op een actiever maatschappelijk le ven, vonden de deelnemers aan de conferentie belangrijker. Wel vroegen politici om meer men sen onder het Leidse minimabeleid te laten val len, bijvoorbeeld door de grens te verschuiven van 110 procent van het minimumloon naar 125. Ambtenaar W. Roorda van het ministerie van So ciale Zaken was niet geestdriftig over dit voorstel van de PvdA. Volgens hem dreigen zo nog meer mensen in de 'armoedeval' terecht te komen - het fenomeen dat uitkeringsgerechtigden nauwe lijks beter worden van een baan omdat ze dan opeens allerlei subsidies en bijdragen verliezen. De raadsleden zelf zaten ook met die armoede val in hun maag. Ze bedachten allerlei aanvullin gen op de uitkering, die van het armoedebeleid een bijna Ptolemeïsch wereldstelsel maakten. Overbruggingsuitkeringen moesten de gaten vul len die waren achtergebleven door het wegvallen van andere bijdragen. Ambtenaar Dijkstra van de Leidse sociale dienst verwees snel naar zijn eer dere conclusie: laten we niet te veel veranderen aan het Leidse beleid en zeker geen regelingen op elkaar stapelen. Zijn collega Roorda van het ministerie van sociale zaken viel hem bij en bood zowaar een begin van een oplossing: het rijk treft volgend jaar enkele voorlopige maatregelen te gen de armoedeval. En inmiddels wordt er al druk nagedacht over een definitieve regeling. ied nieuws voor de liefheb- rs van circuits, snelle auto's pitspoezen. De Formule-1 aarmee de Schotse cou- ur Damon Hill drie jaar gele- n uitkwam voor de renstal rows, is van donderdag 7 tot met dinsdag 12 december te :n bij Het Motorhuis aan de indellaan. Het heeft allemaal maken met de Champagne ndsprint die het autobedrijf december inzet. )or de supersnelle bolide in de showroom te zetten, hoopt Het Motorhuis honderden, zo niet duizenden liefhebbers van de autosport naar Leiden te lokken. En als er dan en pas sant in de laatste maand van 2000 nog een aantal nieuwe of gebruikte auto's wordt ver kocht, is dat mooi meegeno men, zo redeneert het bedrijf. Klanten krijgen een flesje 'champagne mee naar huis als zij tot de aanschaf van een ver- voermiddel overgaan. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt vin de stad Damon Hill werd in 1996 we reldkampioen en maakte een jaar later-de overstap van Wil liams naar Arrows. Hij werd in die bolide onder meer tweede in de Grand PrLx van Honga rije. Arrows rijdt op lichtmeta len wielen van het Duitse merk BBS, en de Nederlandse im porteur daarvan, Continental Banden Groep BV, posteert het Formule 1-racemonster bij Het Motorhuis. Saillant detail is dat de vader van Damon Hill, de legendari sche Graham Hill, precies 25 jaar geleden verongelukte. Op 29 november 1975 kwam de tweevoudig wereldkampioen in de Formule 1 om het leven bij een vliegtuigongeluk in de buurt van Londen. Nederlands-Indië Het zijn drukke tijden voor Lei- denaar J. Claproth. Hij is bezig met het organiseren van niet minder dan twee reünies. De eerste staat voor zaterdag 21 april in Burrnik op het pro gramma en is bedoeld voor alle nog in leven zijnde mensen die in het voormalige Nederlands- Indië tijdens de Tweede We reldoorlog in de Werfstraat-ge- vangenis in Soerabaja hebben gezeten. Claproth zat zelf daar zelf en werd op 10 november 1945 bevrijd samen met 2383 De Formule 1-auto waarmee wereldkampioen Damon Hill in 1997 uitkwam voor Arrows. lotgenoten. De bijeenkomst is ook bedoeld voor nakomelin gen van de Werfstraat-gevan- genen. Twee weken later op zaterdag 5 mei volgt eveneens in Bunnik de tweede door Claproth geor ganiseerde reünie. Deze bij eenkomst is bedoeld voor mensen die in de Bersiap-tijd in kampen opgesloten hebben gezeten. De Bersiap-tijd is de periode in Nederlands-Indië die volgde op de Japanse capi tulatie. Indonesische jongeren begonnen toen hun vrijheids strijd die voor veel slachtoffers van Japanse interneringskam pen wederom leidde tot ge vangenneming. Volgens Clap roth is er voor hem en zijn lot genoten nog nooit een reünie georganiseerd en daarom doet hij het maar zelf. Hij is te bereiken op telefoon nummer 06-26748848. eric-jan berendsen 'We werden overal buiten gelaten Op geen enkel moment, maar dan ook echt op geen en kel moment zijn bewoners betrokken bij de laatste plan nen om het winkelcentrum De Luifelbaan in Leiden Zuid-West ingrijpend op te knappen. Dat zei M. Herruer gisteravond namens hen op de inspraakavond over de voorlopige voorstellen van gemeente, projectontwikke laar en architect. De bewoners vinden dat de gemeente hen in de steek heeft gelaten. robbert minkhorst Illustratief voor het gevoel van de bewoners lijkt het zoekraken van de ongeveer zestig handte keningen als protest tegen de plannen. De projecdeider van de gemeente werd gisteravond geconfronteerd met de vraag waar die handtekeningen wa ren gebleven en hij moest het antwoord schuldig blijven. Hij beloofde het uit te zoeken. Herruer hoorde eerder dit jaar van een bevriende winke lier dat projectontwikkelaar Bouwfonds zijn nieuwe ideeën had ontvouwd. Herruer, bewo ner van het Vijf Meiplein, ont dekte zo dat hij nieuwe overbu ren zou krijgen. „Toen zijn wij die handtekeningenactie be gonnen", zei hij in de pauze van de bijeenkomst, nog voor dat hij en anderen mochten reageren op die ideeën. „We werden overal buitengehou den." Hij ging bellen en na 'onge veer tien telefoontjes' kreeg hij een ambtenaar aan de lijn die wist van de hoed en de rand. Die gaf hem bovendien de in druk dat de plannen al bijna definitief waren. Tot verbijste ring van een inmiddels boze Herruer: „Wat klets je dan nog over inspraak? Het plan is goedgekeurd. Dan ben je uitge praat." Projectleider H. van der Wiel namens de gemeente, J. van Koningsbrugge van Botiwfonds en architect G. de Graaf van Groosman Partners was er veel aan gelegen om juist die indruk bij de ongeveer 75 toehoorders weg te nemen. Wat nu op tafel ligt, is een 'schetsplan' dat de instemming heeft van burge meester en wethouders, gaf Van der Wiel aan. Veranderingen, na tips en kritiek van omwo nenden, zijn best mogelijk, vul den de twee anderen aan. De Luifelbaan is een verouderd winkelcentrum, schetste Van der Wiel, „met losse elementen en dat een rommelige indruk maakt". Het is grofweg veertig jaar oud. „In de afgelopen jaren zijn met zekere regelmaat heel wat plannen gepresenteerd. Geen daarvan heeft de eind streep gehaald. Nu ligt er een plan waarmee we verder wil len." En waarom? Omdat in het plan de lelijke achterkanten verdwijnen. Omdat de auto's onder de grond gaan en er plaats is voor extra woningen, winkels en (gratis) parkeer plaatsen. Omdat Albert Heijn twee keer zo groot kan worden en zijn expeditiestraat, nu bij de entree van het winkelcentrum, straks uit het zicht is verdwe nen. En omdat met de bouw van extra woningen en een logi scher indeling van het winkel centrum de Sociale veiligheid groter wordt. De verbouwing kost 85 mil joen gulden. Daarvan betaalt de gemeente 3,7 miljoen gulden, 2,7 miljoen meer dan was voor zien. Alleen dankzij die extra bijdrage konden de partners tot overeenstemming komen. Ove rigens is het de bedoeling dat ook de winkeliers een half mil joen gulden bijdragen. Bewo ners begrijpen best dat het win kelcentrum dringend aan reno vatie toe is. „Het plein moet op geknapt worden. Daar zijn we het al twintig jaar over eens", aldus Herruer. Het grootste be zwaar van de bewoners is de bouw van drie blokken met pa tiowoningen tegenover de flat aan het Vijf Meiplein. De tege moetkoming aan de omwonen den door ruimte tussen die wo ningen open te laten, opdat een deel van hun uitzicht behouden blijft, oogst weinig waardering. Het verwijt blijft staan, maakten meerderen duidelijk. Ze kijken dan niet meer op het bord avondeten van hun nieuwe bu ren, maai" tegen hun blinde zijmuur. Zo heeft Herruer thuis al zitten meten: hij krijgt pre cies zo'n woonblok voor z'n neus. Afdeling Burgerzaken maandagochtend gesloten Vanaf 20 november a.sr is de afdeling Burgerzaken maandag ochtend tot 12.30 uur gesloten met uitzondering van de informatie balie en de Burgerlijke Stand voor het doen van aangifte van geboorte en overlijden. Voor algemene vragen over de afdeling Burgerzaken kunt u bellen met de servicelijn Burgerzaken, tel.: 516 54 44 Bestuursdienst Leiden

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13