Dijkstal: 'Hoge eisen desastreus' 'grootste federland ontbeert oderne uitstraling Philips verder in zee met Koreanen Akkoord over bronbelasting spaarrente Economie Grootste windmolen van Nederland Zalm wil zwarte lijst van frauderende EU-landen pizzaboer' Belangrijkste punten uit akkoord Europese Unie DAG 28 NOVEMBER 2000 ftil jarden geëist van DaimlerChrysler York Miljardair Kirk Kerkorian eist van autoconcern nlerChrysler 23,6 miljard gulden schadevergoeding. De 83- ;e zakenman beschuldigt de Duitse directieleden ervan de deelhouders te hebben misleid bij de aankoop van de Ame- anse autofabrikant Chrysler. Kerkorian heeft de eis via zijn steringsmaatschappij Tracinda gisteren bij de rechter in de ngediend. Zijn woede richt zich op de top van Daimler om- deze de aankoop van Chrysler twee jaar geleden 'verkocht' eken fusie van gelijke partners. De miljardair eist dat Chrysler zelfstandigheid terugkrijgt. Voor de samensmelting van de bedrijven bezat Tracinda 13,75 procent in Chrysler en was mee de grootste aandeelhouder. k chter: Bedenker krijgt sex.com terug ■RANCiscoEen Amerikaanse rechter in San Fransisco heeft een uitspraak over een van de kostbaarste domeinnamen, :om, een einde gemaakt aan een lang slepend gevecht. De ter wees de naam toe aan bedenker van de site Gary Kre- Hij deponeerde de domeinnaam in 1994, aan het begin het digitale tijdperk. De verliezer is Stephen Cohen. Hij kte van de website een goedlopende porno-industrie. De si- com zou zo n 25 miljoen keer per dag worden bekeken en iveer 260 miljoen gulden waard zijn, een van de meeste :devolle van het hele World Wide Web. crosoft tekent hoger beroep aan ingtonMicrosoft is gisteren bij het federale gerechtshof ashington in beroep gegaan tegen de door een lagere rech- evolen opdeling van het bedrijf. De softwarereus poogt de iraak dat het bedrijf zich schuldig maakt aan schending van 'a ititrustwetten nietig te laten verklaren. Ook zou de firma in met de wet zijn webbrowser hebben gekoppeld iringssysteem Windows. In het beroep ontkent Microsoft etten te schenden. De advocaten wijzen er ook op dat de e rechter in de pers uitgebreid verslag heeft gedaan van verdiensten' in de rechtszaak, wat onacceptabel gedrag :ijn voor een onafhankelijke rechter. n rt en Arbo Unie gaan samenwerken I(>a« Uitzendorganisatie Start en de grootste arbodienst van :rland Arbo Unie gaan samenwerken. Zieke werknemers tt?n in het eerst ziektejaar, de mogelijkheid via Start een an- baan te krijgen. Volgens beide organisaties hebben veel gevers geen vervangende, passende functie voor de zieke it beschikbaar. Hierdoor is de kans groot dat een werkne- in de WAO terechtkomt. Start en Arbo Unie willen dit pro- n ondervangen door banen beschikbaar te stellen. Het egratietraject vindt plaats als zowel de zieke werknemers werkgevers akkoord is. i Hoof betreurt conflict met bonden aag Staatssecretaris Van Hoof (defensie) betreurt dat hij fgelopen weekend de vakbonden van militair personeel i lelijk onheus heeft behandeld'. Hij zal de vakbondsverte- Dordigers een excuusbrief sturen. De vakbonden stapten op m is onderhandelingen over een nieuwe CAO. Ze voelden at geschoffeerd door Van Hoof. „Ik betreur dat", liet de e ssecretaris gistermiddag weten. „Het is nooit mijn bedoe- eweest om hun gevoelens te krenken." De staatssecretaris m arbitragecommissie vragen een oordeel uit te spreken het geschil met de bonden. Het gaat vooral over de leeftijd kiop defensiepersoneel met pensioen kan. Van Hoof wil de jd verhogen. 3f 'S neemt wasserij De Lelie over Wasserij De Lelie in Tiel is overgenomen door Lips Textiel- :e uit Vlaardingen. De Lelie, één van de grotere wasserijen de gezondheidszorg, gaat onder een nieuwe eigenaar ver- lij De Lelie werkten verdeeld over vier vestingen (Tiel, Wa- Jigen, Duiven en Gemert) 430 mensen. Daarvan zijn er 330 :en nieuw contract weer aan het werk gegaan bij hun nieu- ias. De Lelie verkeerde al drie weken in surseance er een a d was van ruim dertig miljoen gulden, voornamelijk aan Ir IN Amro bank. Eind vorig week is besloten De Lelie failliet nijn gaan, nadat curator Klomp er niet in slaagde het bedrijf ie andig voort te zetten. Lips (met 20 vestigingen) en De Lelie en samen 1.000 werknemers en 130 miljoen gulden omzet. gibond achter ontslagen Daewoo De Koreaanse vakbonden hebben gisteren ingestemd r*elintslagen bij de autoproducent Daewoo. Daarmee lijkt de rij voor hervatting van de kredietverlening aan het con- Eerder deze maand ging het met miljardenschulden over- ,er autoconcern failliet door toedoen van Korea Develop- Bank, een van de grootste schuldeisers. De vakbonden :rden akkoord te gaan met een plan waarin 3.500 van de eJo werknemers zouden worden ontslagen. Die ontslagen atn een voorwaarde die de banken stelden voor de hervatting Jun kredietverlening aan Daewoo. Hoeveel mensen nu hun n Jverliezen, zullen de bonden en de directie in nader overleg in. Inmiddels ligt het werk in de'grootste fabriek van Dae- drie weken stil. altijd tulpen, klompen en molens and heeft hard een imago nodig dat ken- id is voor onze huidige eving. Dat symbool ooral de liberale, moder- 'igenzinnige maatschap - over ethische dilemma's en. Ook moet daarin de strevende blik van Ne pers op milieu- en ruim- ersingsgebied doorklin- het zoeken en verwer- nieuwe symbolen ver- v e investeringen en ge- och moet Nederland die «tiing opbrengen omdat j, ke beelden 'een land op t zetten in de belevings van hooggeplaatste bui- Iers', zo blijkt uit een g gepubliceerd onder- lar het imago van Neder- j] lureau Research Interna- ondervroeg in opdracht t ministerie van buiten zaken invloedrijke per- in Duitsland, België, jk, Groot-Brittannië en Dat zijn veruit onze exportmarkten en na- politiek en cultureel is van eminent belang oornaamste reden juist al onder de loep te ne men, was evenwel een onder zoek van vorig jaar dat uitwees dat Nederland in die landen het minst positief werd beoordeeld. Buitenlanders noemen nog altijd tulpen, klompen en mo lens als hen naar Holland wordt gevraagd. Maar deze symbolen staan in schril contrast met de professionele manier van za kendoen, de scherpe handels geest en de internationale ori ëntatie waarmee Nederland zich onderscheidt. Ondanks het kleine oppervlak en het geringe aantal inwoners neemt ons land toch een eigen positie in ten opzichte van de spelers op het wereldtoneel. Eigentijdse beelden als de Deltawerken en de Afsluitdijk hebben onvoldoende indruk gemaakt. Zulke architectoni sche meesterwerken kunnen van doorslaggevende betekenis zijn, aldus de onderzoekers die verwijzen naar de Eiffeltoren in Parijs en Buckingham Palace in Londen. Nederland heeft welis waar Amsterdam, maar bij deze stad .leggen buitenlanders geen verband met historische hoog tepunten of met de eigenwaar de van ons volk. Of zoals onder vraagden antwoorden: „Als ik niet voor de drugs of de seks naar Amsterdam ga, wat heb ik daar dan te zoeken?" brussel mabc peeperkorn Minister Zalm van financiën wil jaarlijks een lijst publiceren van landen die slordig omgaan met geld van de Europese Unie. Door hun naam en het verspil de bedrag te noemen, hoopt de minister de EU-lidstaten tot een scherpere financiële con trole aan te zetten. „Natuurlijk krijgen we ruzie, dat moet dan maar gebeuren", aldus Zalm. De bewindsman legde het 'namen en schamen'-plan gis teren voor aan zijn EU-collega's tijdens de bespreking van het jaarverslag 1999 dat de Europe se Rekenkamer onlangs presen teerde. De Rekenkamer consta teert steeds opnieuw een 'on aanvaardbaar hoog aantal' fou ten bij de besteding van EU- geld, maar noemt geen percen tages of landen. Zalm: „Het is een beetje achterlijk dat we de ze cijfers achterhouden." De minister vraagt de Reken kamer voortaan wel foutenper- centages te noemen. „Anders weten we niet of het voor- of achteruit gaat." Meer precieze informatie over bij welke subsi diestromen (landbouw, infra structuur, onderzoek) en in welke landen het meeste fout gaat, kan het beheer van het EU-budget ten goede komen. Jaarlijks geeft de EU 200 miljard gulden uit, waarvan zo'n tien miljard onder verdachte om standigheden. Onlangs drong ook het Euro pees parlement aan op de jaar lijkse presentatie van een zwar te lijst met de meest spilzieke EU-landen. Volgens Zalm viel zijn pleidooi in goede aarde bij onder meer Groot-Brittannië en Denemarken. „De Portugese minister keek minder blij. Maar die kent misschien de cijfers over zijn land al", aldus Zalm. De minister zal de komende maanden lobbyen om meer EU-landen achter zijn plannen krijgen. De Rekenkamer zegt de gevraagde informatie per land niet te kunnen leveren. Zalm bestrijdt dit: „Desnoods geven ze een bandbreedte, alles beter dan niks." De minister beaamt dat de zwarte lijst tot stevige conflic ten zal leiden, maar meent dat het doel het middel heiligt. Ook Nederland zal op lijst voorko men, getuige het misbruik dat er is gemaakt van de EU-gelden voor scholing van werldozen. Zalm heeft reeds een aantal maatregelen aangekondigd om deze fraude in de toekomst te voorkomen. zoetermeer Over twee dagen wordt de grootste windmolen van Nederland officieel in gebruik genomen. De opwekker van milieuvriendelijke energie is 85 meter hoog en staat bij de vestiging van het elektronicaconcern Siemens in Zoetermeer. Onder de enorme wieken zit een uitkijkto ren die gebruikt wordt om bezoekers aan het bedrijf een blik over de wijde omtrek te verschaffen. foto anp ed oudenaarden Vakcentrale FNV houdt voet bij stuk: vier procent erbij NC W YOfk De hoge looneisen die de vakbonden stellen zijn desa streus voor de economie. De FNV zit met vier procent al aan de hoge kant. Maar de eis van zes procent die nu ook klinkt, is echt veel te hoog. Dat zei WD-fractieleider Dijkstal gisteravond op een partijbijeenkomst in Alphen aan den Rijn. De WD-leider pleit ervoor een loonsver hoging van 3,5 procent aan te houden zoals het Centraal Planbureau heeft voorgesteld. amsterdam-alphen aan den run Hij werd daarin gesteund door zijn partijgenote minister Jor- ritsma (economische zaken) die sprak van een 'levensgevaarlijke situatie'. Zij doelde daarmee op de bouwbond van de FNV die Air Holland gaat dagelijks vliegen op West-Afrika oude meer anp Air Holland gaat vanaf half de cember dagelijks vliegen op be stemmingen in West-Afrika. Daarvoor heeft de chartermaat schappij een overeenkomst ge sloten met Senair, haar partner in Senegal. Draaipunt in de vluchten van en naar West-Afrika wordt Da kar, de hoofdstad van Senegal. Tot de bestemmingen vanuit Londen, Amsterdam, Brussel en Luxemburg behoort behalve Dakar ook Freetown. Air-Hol land, dat op deze lijnen een Boeing 757 inzet, hoopt met het akkoord zijn activiteiten na de herstart te kunnen uitbreiden. De chartermaatschappij heeft een roerige tijd achter de rug. Na een moeizame doorstart, waarin verschillende kandi daatinvesteerders afhaakten, is de vloot uitgedund tot één ma chine. Dit toestel verhuurt de onderneming op ad hocbasis omdat ze geen eigen vlucht- schema meer heeft. Air Holland heeft steeds laten weten in het winterseizoen meer vliegtuigen te willen in zetten. Of het Air Holland voor de vluchten op West-Afrika nu meer machines nodig heeft, was gisteravond niet duidelijk. Bij de chartermaatschappij was niemand bereikbaar voor een toelichting. gisteren besloot afstand te ne men van de centrale looneis van de FNV. Volgens Dijkstal wordt het hoog tijd dat men weer met beide benen op de grond gaat staan. „Volgend jaar gaan bijna alle Nederlanders er al op vooruit door het nieuwe belastingplan". De vakcentrale FNV houdt vast aan de looneis van vier procent voor 2001. Daarnaast moet er een half procent bijko men voor de verbetering van de overige arbeidsvoorwaarden. Dit besliste de federatieraad gisteren. De twee grootste vak bonden, Abvakabo FNV en FNV Bondgenoten besloten al eerder vast te houden aan een centrale looneis van 4 procent. Met na me FNV Bondgenoten, met bij na 500.000 leden de grootste bond, wilde de koppeling van de lonen aan de uitkeringen niet in gevaar brengen. Ook wil de bond de inflatie niet onno dig opdrijven. FNV Bouw kondigde eerder aan 6 procent te willen voor volgend jaar. Ze blijven hier na overleg in de federatieraad aan vasthouden. De leden hadden duidelijk te kennen gegeven mee te willen profiteren van de enorme winsten in de bouw. Door vast te houden aan de 6 procent valt de bouwbond bui ten het gecoördineerde beleid. Dit betekent dat ze in principe geen gebruik kunnen maken van de centrale stakingskas van de FNV. Bij stakingen voor de komen de CAO moeten ze geld van de eigen bond gebruiken. De laat ste grote staking in de bouw, die vijf weken duurde en waar aan 30.000 mensen meededen, kostte ongeveer 50 miljoen gul den, aldus FNV voorzitter Lode- wijk de Waal. Hij noemde het 'heel verve lend' dat niet alle bonden tot dezelfde eis zijn gekomen, maar kan de argumenten van de bond wel begrijpen. De bouw sector is het probleem ook niet, meent de voorzitter. „Daar kan misschien nog wel meer be taald worden. Maar het gaat er niet om wat we kunnen vra gen." Volgens de voorzitter gaat het erom wat het betekent voor de hele economie. „De deksel moet op de ketel blijven, en die blijft erop met 4 procent", al dus De Waal. amsterdam anp Boonstra 's strategie wordt afgerond den haag gpd De aankomende Philips-top- man Gerard Kleisterlee kijkt van twee kanten naar de gisteren bekendgemaakte samenwer king met het Zuid-Koreaanse LG. Als directeur van de com ponentendivisie nam hij het initiatief tot de fusie, als opvol ger van Cor Boonstra voert hij de deal uit. Philips lijkt aan te sturen op verdere samenwer king met de Koreanen in onder meer mobiele telefoons. Vanuit Seoul maakte Boon stra's kroonprins, die op 1 april 'president' wordt, bekend de beeldbuizenalliantie met LG uit te breiden. Vorig jaar juli kocht Philips zich al voor 3,7 miljard gulden in bij LG's Icd-compu- terschermen, ter vervanging van de mislukte eigen produc tie in Eindhoven. Dit keer levert Philips zijn hele bedrijfsonder deel in dat 'ouderwetse' glazen beeldbuizen voor tv's en pc's maakt. Philips is daarin onbe twist nummer één. Philips betaalt 2,9 miljard bij omdat LG moderner is, goedko per werkt en beter rendeert. LG verdiende 895 miljoen gulden, een brutomarge van 15 pro cent, terwijl Philips slechts 395 miljoen overhield, een magere 5 procent. LG profiteerde ex treem van de ingestorte koers van de Zuidkoreaanse munt. Philips zit midden in een reor ganisatie om de kosten te verla gen. Fabrieken worden overge plaatst naar lagelonenlanden in Oost-Europa (Tsjechië), Mexico en China. Kleisterlee gaat ervan uit dat de glazen kathodebeeldbuis zijn langste tijd gehad heeft en zal worden overvleugeld door led- en plasmaschermen. Maar de komende vijf tot tien jaar blijft de productie voor tv's lo nend, en zes tot acht jaar voor pc-monitors. Voor Philips is het cruciaal de beste en goedkoop ste beeldbuizen te blijven ma ken om zijn marktleiderschap in kleuren-tv's te handhaven. De aankomende eerste man noemde de transactie de afron ding van Boonstra's strategie om Philips te concentreren op digitale elektronica. „Ik maak: die strategie af, u mag ervan uitgaan dat ik het volgend jaar niet over een heel andere boeg gooi." Onder Boonstra is de beurs koers in vier jaar verdrievou digd en stevent het concern dit jaar af op een absoluut winstre cord. Het resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening stond eind archieffoto anp september al op 8,4 miljard gul den, tegenover 4 miljard over heel 1999 en 2,6 miljard het jaar daarvoor. De divisie Compo nenten is met 30 procent groei het hardst groeiende onderdeel op Halfgeleiders na, dat 61 pro cent meer omzet boekte. Met de overneming van Mama Joe Pizza en Pasta in Rotterdam en de opening van de 50ste ves tiging eind dit jaar wordt New York Pizza de grootste pizza- boer van Nederland. Mama Joe heeft vier vestigingen in Groot- Rotterdam en Den Haag. New York telt er nu 42, verspreid over het land. Philippe Vorst koestert grote ambities. Hij wil de positie van marktleider in Nederland be houden, voor Domino's. In de komende jaren komen er zeker vijftien nieuwe New York Piz za's per jaar bij in steden met meer dan 40.000 inwoners. Ver dere overnemingen sluit Vorst niet uit. New York Pizza ziet dit jaar de omzet groeien van 30 naar 39 miljoen gulden. Het aantal klanten ligt nu op drie miljoen per jaar. Dertig procent eet het Italiaanse plaatgerecht in een van de restaurants, de rest wordt bezorgd. Voor New York Pizza werken nu 850 mensen. Daar komen er nog eens zestig bij van Mama Joe. De pizzasector bestaat vooral uit franchisers, zelfstan dige ondernemers die binnen een bepaalde formule werken. New York heeft slechts drie be drijven in eigen beheer. Daar komen nog eens drie Mama Joe's bij. De 33 bezorgpuntern en der tien restauarants van New York Pizza worden door een eigen groothandel bevoorraad. Zij staan veelal in de grotere plaat sen in Nederland, maar ook is er een zaak in het Duitse Ober- hausen, in Amsterdam ArenA, op Duinrell en aan boord van Stena Line-schepen. Staking bij SAS In Noorwegen zijn gisteren 160 binnenlandse vluchten ge schrapt door een staking van cabinepersoneel van de Scandi navische luchtvaartmaatschap pij SAS. De bond riep de staking uit nadat nachtelijk overleg over een nieuwe CAO was vast gelopen op een geschil over het rooster. De maatschappij wil meer flexibiliteit, terwijl het personeel tevoren wil weten wanneer het moet werken en wanneer het thuis is. Nederlandse banken blij met afspraken brussel anp De lidstaten van de Europese Unie zijn het gisteren eens geworden over maatre gelen om belastingvlucht via buitenlandse spaarrekeningen tegen te gaan. Luxem burg, dat zich lange tijd verzette, ging rond het middaguur definitief akkoord, nadat het in de nachtelijke uren nog uit stel had gevraagd voor beraad in eigen kring. Als het pakket maatregelen doorgaat moet Luxemburg in 2010 zijn bankge heim prijsgeven. Voor het kleinste EU- land, dat relatief zeer veel financiële in stellingen herbergt, zou dat een gevoelige klap zijn. Minister Frieden hamerde er dan ook op dat alles weer van de baan is als het de EU niet lukt andere 'fiscale pa radijzen' als Zwitserland, Liechtenstein en Andorra, binnen twee jaar tot vergelijkba re maatregelen te bewegen. Staatssecretaris Bos (financiën) gaf gis termiddag toe dat Luxemburg in 2003 de introductie van de bronheffing kan blok keren. Ook het schrappen van het bank geheim kan het in 2010 weigeren als de derde landen niet iets soortgelijks doen. „Het is een politiek akkoord: interpretatie blijft mogelijk", aldus Bos. Maar hij wees erop dat er,nu in elk geval concrete af spraken zijn gemaakt in een moeilijk dos sier waarover jaren is onderhandeld. De Nederlandse Verenging van Banken (NVB) reageerde verheugd op het ak koord. „Dit is een stap in de goede rich ting," aldus directeur Blocks. Maar liever had hij afspraken gezien over bronbelas ting in alle landen tegelijk of over de in formatieverstrekking tussen alle EU-lid staten. Per saldo ontstaat op termijn een Europees vlak met gelijke regels voor de landen waardoor ze elkaar niet meer kun nen beconcurreren, zo concludeert de NVB-directeur. „Dat betekent dat zwartspaarders geen aanleiding meer hebben nieuw geld naar het buitenland te brengen." Blocks verwacht dat op termijn vluchtkapitaal stukje bij beetje terug naar Nederland komt. Hij vermoedt dat het om meer dan een paar miljard gulden gaat. Dat geld zullen de eigenaars dan bij Ne derlandse banken onderbrengen. „En daarvan profiteert ook onze economie," legt Blocks uit. Voor de Nederlandse banken is het ver strekken van gegevens van spaarders 'een fluitje van een cent'. De banken zijn sinds de jaren tachtig verplicht hun informatie over Nederlanders aan de belastingdienst door te spelen. Dat kan straks ook vrij simpel met gegevens van buitenlandse re keninghouders. brussel anp naar het thuisland van de spaarder en 25 procent naar het land waar de spaarrekening loopt. - In 2010 gaan alle landen in formatie uitwisselen. Landen met een bankgeheim, zoals Luxemburg en Oostenrijk, moeten dit dan opheffen. - De afspraken gaan alleen door als de Europese Commis sie er de komende twee jaar in slaagt een aantal landen buiten de unie ertoe te krijgen „soort gelijke" maatregelen te treffen. Het gaat daarbij om: Zwitser land, Monaco, VS, Liechten stein, Andorra en San Marino. - De Kanaaleilanden, de Ne derlandse Antillen en het eiland Man moeten 'identieke' maat regelen treffen. - In 2003 moeten lidstaten of een bronbelasting heffen over de rente op buiteitiandse spaar tegoeden of informatie uitwis selen over de rekeningen van buitenlandse spaarders met de belastingdienst van hun thuis land. Waarschijnlijk kiezen al leen Luxemburg, Oostenrijk en België voor het heffen van bronbelasting. - De bronbelasting bedraagt de eerste drie jaar 15 procent. Daarna wordt dat 20 procent. - De bronbelasting wordt ook geheven over investeringsfond sen. Er is een overgangstermijn tot 1 maart volgend jaar. - Van de opbrengst van de bronbelasting gaat 75 procent

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9