Van schaapherder tot vogelverschrikker 5pi I M. De elleboogstoot Vos op landingsbaa Gesprek van de Dag 'Ramadan een makkie dit jaar' DINSDAG 28 NOVEMBER 2000 De afgelopen vijf jaar is het toch al niet mime aanbod van voetbalscheidsrechters schrikbarend gedaald. De sport, die in ons land een maatschappelijk betekenis vertegenwoordigt van 3,5 miljard gulden per jaar en wekelijks meer dan één miljoen beoefenaars heeft, telt nog maar 8.000 arbiters. Terwijl dat aantal vijf jaar ge leden nog op 13.000 lag. De reden van de terugloop laat zich raden. „Normver vaging, spelverruwing en toenemende agressie zijn de voornaamste oorzaken", is de ontluisterende conclusie van KNVB-voorzitter Kesler. Het is een trieste tendens dat voetballers steeds slech ter in staat zijn om zich te beheersen. In het verleden werden elleboogstoten en andere schofterige overtre dingen nog stiekem achter de mg van de scheidsrech ter uitgehaald. Maar die tijd is voorbij. Profvoetballers weten immers dondersgoed dat iedere grasspriet van het veld wordt geregistreerd door de vele televisiecamera's. Desondanks vond PSV'er Arnold Bruggink het vorige week nodig om zijn Heerenveen- collega Van Gessel met een welgemikte elleboogstoot te vloeren. Afgelopen zondag kreeg Brugginks 'goede voorbeeld' een 'passend vervolg' via vergelijkbare ac ties van NEC-spelers De Gier en Hristov. Waarna te genstander Radomski van Heerenveen revanche haal de met een onbesuisde karatetrap, terwijl de scheids rechter nog geen meter van hem vandaan stond. Het grote gevaar is dat een speler als Bruggink totaal niet weet wat de impact is van zijn domme gedrag. De PSV-spits dient als international een voorbeeldfunctie naar de jeugd te hebben. Een jong voetballertje wil im mers niets anders dan zijn idool imiteren. Dus zal het niet lang duren voordat E- en F-junioren op zaterdag morgen de elleboogstoot gaan nadoen. KNVB-preses Kesler is zich van dit kwaad bewust en wil de negatieve aspecten met steun van de overheid bestrijden. Maar om te beginnen zou de KNVB een voorbeeld moeten nemen aan de FA. De Engelse voet balbond is de spelverruwing van de profs zo zat, dat er vanaf nu enorme straffen worden uitgedeeld. Zo kreeg Arsenal gisteren een boete van 100.000 gulden opge legd, omdat de ploeg van Dennis Bergkamp afgelopen weekeinde zeven gele kaarten had verzameld. Maar wil de KNVB écht serieus genomen blijven wor den, dan rest haar niets anders dan zondaars als Brug gink langdurige schorsingen op te leggen. De voetbal bond vindt het immers ook nodig om de 'gedrogeerde' Utrecht-keeper Harald Wapenaar voor twaalf wedstrij den te schorsen, alleen maar omdat hij een hoest- drankje met een iets te hoog efedrinegehalte tot zich had genomen om een verkoudheid te onderdrukken. De KNVB zal moeten onderkennen dat het maatschap pelijk belang van de elleboogstoot veel zwaarder weegt dan een simpel hoest drankje. Televisie Primetime Zo langzamerhand begin ik te vermoeden dat de om roepen helemaal niet meer weten wat ze doen. Maan dagavond, primetime - tussen achten negen ongeveer- en er is geen barst op tv. We mogen kiezen uit Netwerk op Nederland 1, met het zoveelste item over de presidentsverkiezingen in Ameri ka. Weet u nog waar u ivas, op 7 novemberIk ivel. Ik zat de hele nacht aan de buis gekluisterd om te zien wie er zou winnen. Maar na drie weken uitgebreid geleuter over het kiessysteem, de rechters, ponskaarten en een verschil van 572 stemmen heb ik 't wel gehad. Op Nederland 2 ivas Star Trek: Voyager. En dezelfde Amerikanen die nog stemmen met ponskaarten hebben bedacht dat in de toekomst een vrouw wel kapitein zou kunnen zijn. Vooruitstrevend, hoor. Maar het boeit me allemaal niet meer. Leuk voor de liefhebbers van Star Trek, maar dat zijn er toch niet zo veel dat het op pri metime over de buis hoeft te vliegen? Studio Spaan op 3. Bij vlagen best leuk, als je van voet bal houdt. Dat is een grote 'als'. Ik ken mensen - eentje zit toevallig vaak bij mij op de bank, netzo klaar om vermaakt te worden als ik - die niet van voetbal hou den. En al helemaal niet van een schreeuwlelijk die op sommige momenten rijp lijkt voor de vuilnisman. Mag deze zak ook mee, Sinterklaas? En dat zijn dan de publieke omroepen. Niet dat het bij de commerciëlen beter is, hoor. Eén grote, trieste bende, die televisie. Misschien ivordt het tijd voor een grote re- evaluatie van het Nederlandse omroepsysteem. Alle zen ders op de schop. We gaan terug naar twee kanalen, 's middags niets meer op televisie, behalve de Berenboot op woensdag als de kinderen uit school komen. En dan 's avonds om half negen een leuke show, met Mies Bouwman, of Ron Brandsteder, of voor mijn part Fred Oster. En een stel hamsters. En waar zijn Frank Mas- meijer en Ted de Braak eigenlijk gebleven? Oeps, nu bedenk ik het me plotseling... Vroeger was het allemaal al geen haar beter. Wat is er volgende week in de schouwburg? Kerstpakket Vier Border Collies verjagen kieviten van landingsterrein Schiphol Luchthaven Schiphol heeft vier Border Collies ingezet om vogels, vooral kieviten, van het landingsterrein te verjagen. Hoewel de honden zijn afgericht om schapen bijeen te drijven, kwijten ze zich uitstekend van hun taak. „Maar in het be gin was het -toen ze de vogels zagen wegvliegen- wel frustrerend voor ze." De vier Border Collies lijken wel radiografisch bestuurd te wor den. Ook op grote afstand ge hoorzamen ze hun twee bazen feilloos. Twee wegsprintende hazen laten de honden lopen, omdat het fluitje anders ge biedt. De commando's 'go, left, right, lay down, turn back' wor den niet alleen met de mond, maar ook middels het driehoe kig fluitje van de herder feilloos Als geleide projectielen kwijten ze zich van hun taak. Herriema- kende vliegtuigen, helikopters, televisieploegen en razende re porters hebben geen invloed op de gehoorzaamheid van de viervoeters. De luchthaven Schiphol heeft de honden nu enkele weken in bedrijf en de resultaten nabij de Kaagbaan zijn blijkbaar meer dan bevre digend: er is die morgen geen vogel te zien. De honden zijn een aanvullen de maatregel om de vogels van het landingsterrein te weren. Aluminium vogels en echte vo gels verdragen elkaar niet zo goed. Vogels veroorzaken niet alleen tijdens het starten en landen overlast, ze kunnen zelfs een groot gevaar opleveren. Zo kan de motor van een vliegtuig uitvallen als er een vogel in te recht komt. Het vogelbeleid van Schiphol is er derhalve op gericht de vogels te verjagen, maar de vogels bi vakkeren er -vanwege de afwe zigheid van mensen, nog steeds de grootste vijand van de vo gels- juist graag. Ze vinden het luchthaventerrein een waar pa radijs. Vooral de kieviten strij ken er van de herfst tot in het voorjaar massaal neer. Het zijn dan meestal de vogels die van uit het hoge noorden hier ko men overwinteren, terwijl de vogels die hier in de zomer zijn met de vorst mee naar het zui den opschuiven. Tenminste als het gedurende vier a vijf dagen achtereen enkele graden vriest. Maar tijdens zachte winters blijven deze vogels, ook in de wintermaanden, hier in Neder land. En daar zit hem een beet- FOTO UNITED PHÖTOS DE BOER MARISA BERETTA je de clou, want de laatste jaren zijn de winters te zacht, waar door de populatie kieviten in de wintermaanden gigantisch is. Schaapherder John Jansen ver telt: „In het begin was het echt frustrerend voor ze, want ze zijn gewend om de schapen bij een te houden en hier vliegen de vogels weg. Daarom ging ik 's avonds met de honden terug naar de kudde, zodat ze weer een beetje met de schapen kon den stoeien. Je moest ze er in het begin hier dus echt opzet ten, maar na een dag of wat wa ren ze er aan gewend. Ook voor ons was het natuurlijk even wennen, want je bent van schaapherder ineens een vogel verschrikker geworden." Vol gens Jansen is het logisch dat het zo goed gaat. „Deze honden zijn het neusje van de zalm. Die daar is bijvoorbeeld Nederlands kampioen." Volgens collega Ron Snoeck duurt het ongeveer vier jaar voordat een collie kan worden ingezet. „Ze willen op scherp staan, omdat ze echt super en super intelligent zijn. Je moet ze daarom iets te bieden geven en hoewel ze erg, erg lief zijn, zijn ze niet zo geschikt voor in huis." Cees Pouw van de Vogelwacht is blij met de aanvullende werk zaamheden van de collies. Dat betekent niet dat de tien vogel wachters nu op hun lauweren kunnen rusten. Zij zijn en blij ven er verantwoordelijk voor dat het vliegverkeer geen hinder van de vogels ondervindt. Een van de maatregelen die al jaren wordt toegepast is bijvoorbeeld het onaantrekkelijk maken van het terrein door het gras hoog te laten groeien. De vogels kun nen dan moeilijk voedsel vin den en hebben slecht zicht op hun vijanden. Daarnaast maakt de Vogel wacht gebruik van een geluids installatie op de twee auto's waarmee ze 24 uur per dag ge durende het hele jaar over het landingsterrein rijden. Het ge luid van in paniek schreeuwen de meeuwen moet de andere vogels verjagen. Ook lichtkogel- pistolen, gaskanonnen, wind molens en kunstmeeuwen be horen tot de afweermethoden van de wacht. „Als vogelwach ter moet je erg inventief zijn, want alle methoden helpen wel even, maar- na de kortste keren zijn de vogels aan de knallen, aan het licht of aan het geluid gewend en blijven ze rustig zit ten. Laten we hopen dat ze van de honden bang blijven." IRENE NIEUWENHUUSE» Vogels en zoogdieren vor men een toenemend pro- bleem op het landingsterrre van Schiphol. Niet alleen meeuwen, kieviten en zwa nen, maar ook vossen, ver wilderde katten en zelfs heQ8 ten vertonen zich in de bu van opstijgende luchtreuz 1V£ Dat blijkt uit een overzicht dat Schiphol eerder dit jaaslc vrijgaf op een internationa congres over vogelaanvari L gen in de luchtvaart. Vlakt startbanen zorgen vogels voor gevaarlijke situaties, zij in een straalmotor wor den gezogen, kan dat leidts tot grote schade met alle mogelijke gevolgen van di Naast vogels worstelt Schi hol verder met loslopende je zoogdieren. Er zijn al divei [e malen herten gesignaleeri al Schiphol vreest dat het wii oprukt via 'ecologische co dors' vanuit de duinstreek het Gooi en de Flevopoldt Herten en reeën zullen zo der pardon worden afge schoten, want zij leveren door hun omvang groot gf vaar op. Piloten hebben al diverse malen melding gemaakt v een hond op de startbaan, maar volgens Schiphol gii >a het daarbij waarschijnlijk ie vossen. Deze roofdieren n n' men in aantal toe en lever risico's op omdat zij evem vogels in straalmotoren ki nen worden gezogen. Vos worden eveneens bejaagd Hazen leveren minder acu gevaar op. Jaarlijks wordei 'c, er maar liefst tweehonder doodgereden op de start- taxibanen. De overblijfsel!111 trekken ongewenste roofv,t£ gels aan. Konijnen zijn exi^1 hinderlijk omdat zij graag belangrijke bedrading doo knagen. Schiphol kampt i der met verwilderde katte!a( nertsen en zelfs wasberen die door vakantiegangers worden losgelaten. RICHARD MOOYMAN enselijh Op allerlei plaatsen in Nederland, in grote hallen, zijn op dit moment mensen bezig met het a indien van kerstpakketten. Ook ik heb wel eens een kerstpakket ontvangen. Nog steeds staan in mijn voorraadkast ver stofte kersen op sterk water en een blik je kreeftensoep met verkruimeld eti ket. Twee cadeautjes met een air van luxe en inderdaad het soort etens waren dat ik nooit uit mezelf zou aanschaffen, maar toch voor het gevoel te kostbaar om iveg te gooien. Goed bedacht. Maar waarom wordt in ieder kerstpak ket standaard ook dat pakje alle daagse toastjes toegevoegd? Ik denk om de schijn van decadentie te ver mijden. Het is niet de bedoeling dat iverknemers het idee krijgen dat het al lemaal niet op kan. Dat zou tot sala ris-eisen leiden. Ook andere vormen van onrust moeten vermeden worden. Het kan niet zo zijn >dat de chef van de afdeling exact hetzelfde ontvangt als zijn ondergeschikten. Dus bestaan er catalogussen, ik heb ze gezien, luaar tot op de rum boon nauwkeurig de waarde en status van het pak ket kan worden afgestemd op de waarde en status van de ontvanger. Nu is het ook weer niet de bedoe ling dat de verschillen te opvallend worden. Het streven is om de grootte van de dozen zoveel moge lijk gelijk te houden. Pas thids blijken de verschil len, en zo hoort het ook in de harmonische dagen rond kerst. Zo ontstaat een ander probleem. Een potje echte kaviaar, van grote ivaarde, neemt iveinig plaats in en weegt weinig. Hetzelfde geldt voor dat pond verse, vacuumverpakte paling. Vandaar dat ook de top van het bedrijf met kerst dat doosje toastjes krijgt, om de doos te vullen. En ook die pot kersen op sap, vamuege het gewicht. Zo wordt er voor gezorgd dat alle kerstpakketten binnen een be drijf ongeveer hetzelfde ivegen. En niet alleen dat. Natuurlijk mag ook geen enkel pakket rammelen, wat op te weinig vidlingzou didden, en ook mag het gewicht niet te ongelijk over de doos verdeeld zijn, wat voor de ontvanger diddt op een overschot aan toast en zoidjes. Het gelukkige resultaat van al deze ingrepen is dat op het eerste gezicht, en bij het voor de eerste maal optillen van het pakket, iedereen binnen het bedrijf gelijk is. De dankbaarheid van de directie voelt voor iedereen hetzelfde. Eenmaal thuis, bij het ititjjak- ken, blijken de verschillen, Althans, daar gaan met name de wat hoger geplaatsten in de hiërarchie van uit. Vroeg in januari ivordt dan ook de eerste voor zichtige rondvraag gedaan. Wat hadden zij, die an deren, dit jaar? Had collega die-en-die inderdaad hetzelfde pakket als ivijzelf? Het is volkomen duide lijk dat de inhoud er op zichzelf helemaal niet toe doet. De blikjes zalm worden bewaard voor de vol gende hongerwinter. De kersen op sap worden be stemd voor een toetje dat nooit gemaakt gaat ivor- den. De toastjes verdiuijnen anoniem tussen een halve kuub andere toastjes. Zouden die inpakkers van al die kerstpakketten, waarschijnlijk slechtbe- taalde seizoensiverkers met een illegale status, dat allemaal iveten? Wat zou een zojuist binnenge smokkelde Koerd denken als hij ziet wat hij moet gaan verstoppen tussen de plastic raffiavidling van Kerstpakket Deluxe of het au then tiek geurende stro van KerstpakketEko?Zelfs in Koerdistan gaat heter op feesten uitzinniger aan toe dan hier, zal hij den ken. Of zal hij, in de islamitische traditie, veronder stellen dat cle pakketten een gift van de Hollandse rijken aan de Hollandse armen zijn? In dat geval zal hij na een blik op het enorme aantal dozen in de hal besluiten om de eerste container te nemen naar een rijk land. ui Myanmar heeft de niei cd van de Ierse rockba U2 verboden, ledereen in het bezit is van de c hangt een gevangeniss van maximaal twintig j boven het hoofd. Op hi^ A bum All that you can't leave behind brengt de groep een hulde aan dl huisarrest levende den cratische leidster Daw ng San Suu Kyi. Het n mer Walk On is opgedi aan de oppositieleidste die samen met andere den van haar partij NL j der de door de militair junta opgelegde straf I De NLD heeft in 1990 grote meerderheid de kiezingen van het Myai (het voormalige Birma wonnen, maar de militaire weigerde de macht af te sta£ Aung San kreeg voor haar vr zaam protest in 1991 de No prijs voor de vrede. i re kop koffie mis ik wel. Dat verdrijft het duffe gevoel eri geeft je wat meer scherpte." Dit jaar zorgt de ramadan niet voor veel problemen, weet ook Abdelmounaim Ab- bassi. In november is de pe riode dat er niet gegeten mag worden immers relatief kort. „Je mag niet eten, maar wat erger is: je kan niet drinken. In de zomermaanden heb je vaak de behoefte om even een slokje te nemen, maai- dat kan dan niet." Desondanks nemen moslims het woord 'moeilijk' niet in de mond. Abbassi: „Het is ge woon een kwestie van vol houden en wilskracht tonen. Je moet Allah in je voelen. Dat is gezond voor lichaam en geest." De ongemakken nemen ze voor lief. Zo ook de 18-jarige Somaliër Abdulkadir Said. „Mijn school houdt er rekening mee en ik zelf ook. Ik sta toch vroeg op om te ontbijten en daarna ga ik mijn huiswerk maken: dan ben ik nog fris. 's Avonds is dat minder. Tijdens mijn fit nessavond merk ik dat ik minder kracht heb." „Er zijn wel lastige momen ten. Bijvoorbeeld als ik in de kantine mensen zie eten in de pauze. Ik kan hen natuur lijk niet vragen daarmee op te houden", vertelt Said. „Maar over het algemeen reageren Nederlanders heel positief. De ramadan is de laatste ja ren meer geaccepteerd en is zelfs een beetje in de mode. Als ik zeg dat ik vast kijkt nie mand meer vreemd op. Ster ker nog: als ik niet aan de ra madan zou doen, zouden mijn vrienden me waar schijnlijk vragen 'moetje niet vasten?"' ALEX VAN LANEN Vastende moslims kunnen zich dit jaar inschrij ven voor een sms-service die hen meldt wanneer het gebeds- en etenstijd is. FOTO ANP JASPER JUINEN De een mist een lekkere kop koffie, de ander wat kracht tijdens het sporten. Maar moeilijk, nee dat is de rama dan, de traditionele vasten maand van de moslims, niet. Zeker niet dit jaar: de dagen zijn koud en kort. „Het komt er nu gewoon op neer dat je de lunch overslaat." Tijdens de Ramadan, de hei lige negende maand van de islamitische jaartelling, is het voor moslims verboden om tussen zonsopkomst en zons ondergang te eten en te drin ken. Deze bezinningsperiode schuift elk jaar een stukje naar voren op de Nederland se kalender, vanwege de af wijkende jaartelling van de is lam. Zo kan de ramadan nu in november vallen en over een aantal jaren in augustus. Voor veel moslims speelt het sociale leven zich dezer da gen vooral af rond de mos kee, en 's avonds natuurlijk aan tafel. In de kantine van de Islamitische Universiteit Rotterdam (IUR) is het daar om rustig. De vitrines zijn leeg en de drankenautomaat blijft onaangeroerd. Ook de meeste tafeltjes en veel loka len zijn leeg. De roosters zijn verlicht zodat de studenten veel tijd in de moskee kun nen doorbrengen. Maar voor Nedim Köse zit dat er niet in. Naast zijn studie aan de IUR is hij ook sportle raar. De vastenperiode be lemmert hem daarbij geens zins. „Het menselijk lichaam kan veel hebben, dus dat geeft geen problemen. Zeker niet nu de ramadan in de winter valt. Natuurlijk moet je je dagindeling aanpassen. Zo sta ik eerder op, rond een uur of vijf, om flink te ontbij ten. Overdag sla je gewoon de lunch over. Alleen een lekke-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2